BIS MRBIS MBISS MNBISS Can GCHEX/Am GCHB Zoldmali Cetli NA FDJ CA CD RN WDJ
Vizsla (Wire-Haired)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Falko - (Male)
Owner: Anton Josef Sagh
Breeder: Zoldmali Kennel, Hungary
Handler: Emily Burdon
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 50 47 43 37 36
All Breed Ranking: 222 215 193 181 169

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 4 4 0 1   0 0 0 0 2   463
Win Record - 2019
Show Date
Vizsla Society Of Ontario June 09 to June 09, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Peter King 1

Show Date
Vizsla Canada [National] June 08 to June 08, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Garth Gourlay 1

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 07 to June 10, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Richard Powell 1 (0-0-1-1)

Show Date
Kent Kennel Klub April 12 to April 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Phred Wong 27
  Best Of Breed   Gerson Ayala 0
  Best Of Breed   Phred Wong 0
Saturday Group 1st   Chakkapan Chantarasmee 33
  Group 4th   Ole Nielsen 20
  Best Of Breed   Chakkapan Chantarasmee 0
  Best Of Breed   Ole Nielsen 0
Friday Best Of Breed   Darle Heck 0
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Group 2nd   Darle Heck 26
  Group 1st   Judith Taylor 26

Show Date
Ontario Breeders Association March 01 to March 03, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Gordon Hayburn 104
  Best Of Breed   Gordon Hayburn 0
Saturday Best Of Breed   Rita Kadike-Skadina 0
  Group 2nd   Valerie Hansen 100
Friday Best Of Breed   Donald Mahoney 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Christian Molina Galvez (Dr) 0

Show Date
Wildwood Kennel Club February 07 to February 10, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 0
  Group 2nd   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 69
Friday Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 55
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Thursday Best Of Breed   Jean Delisle 0

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 2 2 2 2 2
All Breed Ranking: 8 8 9 8 8

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
11 9 42 33 23 7   0 0 0 0 4   8015
Win Record - 2018
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Lee Steeves 0
  Group 1st   Wendy Maisey 57
Friday Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
  Group 1st   Geraldine Taylor 52
Thursday Best In Show   Wendy Anderson 308 *
  Group 1st   Brenda Wilson 76
  Best Of Breed   Brenda Wilson 0

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 08 to December 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pierrette McLean 0
  Group 3rd   Pierrette McLean 22
Saturday Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Best Of Breed   Anik Primeau 0
  Group 3rd   Judith Taylor 23
  Group 2nd   Anik Primeau 27

Show Date
Caledon Kennel Association November 30 to December 02, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Paquette 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Mareth Kipp 0
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 0
  Group 3rd   Elliot More (Dr) 145
Friday Best Of Breed   John Rowton 0

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 23 to November 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Paul Stanton 0
Saturday Group 2nd   Jeffrey Pepper 97
  Best Of Breed   Jeffrey Pepper 0
Friday Best Of Breed   Michael Leonard 0

Show Date
Moncton Kennel Club November 16 to November 18, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Jo Ann Pavey 31
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 0
Saturday Group 2nd   Sean Shields 35
  Best Of Breed   Laurie Campbell 0
Friday Best Of Breed   Dwain McLean 0

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 09 to November 11, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Group 3rd   Rick Fehler 53
Saturday Reserve Best In Show   Michael Woods (Dr) 238
  Group 1st   Patricia Nemirovsky de Alsina 71
  Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 0
Friday Group 2nd   Francis Smith Moffat 44
  Best Of Breed   Francis Smith Moffat 0

Show Date
United Kennel Club November 02 to November 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 3 (1-2-1-0)
  Group 3rd   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 70
Saturday Best Of Breed   Juan Miranda Saucedo 3 (1-2-1-0)
  Group 3rd   Juan Miranda Saucedo 77
Friday Best In Show   Cheryl Myers-Egerton 241 *
  Group 1st   Francois Bernier 57
  Best Of Breed   Francois Bernier 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Edd Bivin 0
Saturday Best Of Breed   Jo Ann Pavey 0
  Group 3rd   James Reynolds 78
Friday Best Of Breed   Laurie Campbell 0
  Group 2nd   John Reeve-Newson (Dr) 59

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 19 to October 21, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Denise Cornelssen 44
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 2 (1-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
Friday Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Group 2nd   Michael Lanctot 32
  Group 2nd   Patricia Lanctot 30

Show Date
Nipissing Kennel Club October 06 to October 08, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Bonnie Linnell Clarke 0
  Group 2nd   Linda St-Hilaire 36
  Best Of Breed   Linda St-Hilaire 0
  Group 3rd   Bonnie Linnell Clarke 39
Sunday Group 3rd   Dayna Johnston 26
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
  Best Of Breed   Dayna Johnston 0
Saturday Best Of Breed   Mark Johnston 0
  Best Of Breed   Bruce Owen 0

Show Date
Pine Ridge Kennel Club September 29 to September 30, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Best Of Breed   Margaret Jones 0
  Group 4th   Olga Gagne 13
  Group 2nd   Margaret Jones 26
Saturday Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Best Of Breed   Allan Pepper 0

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 21 to September 23, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carol Graham 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Michael Guy 0
  Group 4th LTD Breed Show Michael Guy 21
  Group 3rd   Carol Graham 23
Saturday Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
  Group 3rd   Cheryl Paterson 35
Friday Group 3rd   Bruce Fraser 23
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0

Show Date
Club Canin Chomedey September 14 to September 16, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carlos Navarro Seemann 0
  Group 2nd   Carlos Navarro Seemann 55
Saturday Best Of Breed   Judith Byrne 2
  Group 1st   Judith Byrne 67
  Best Of Breed LTD Breed Show Jeremy Browne 2
Friday Reserve Best In Show   William Byrne 237
  Group 1st   William Byrne 46
  Best Of Breed   William Byrne 0

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 07 to September 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rita McCarry-Beatie 0
  Group 3rd   Rita McCarry-Beatie 19
Saturday Best Of Breed   Colm Beatie 0
  Group 3rd   Colm Beatie 32
Friday Best In Show   Joyce Love 172 *
  Best Of Breed   Paul Pobega 0
  Best Of Breed   Cherie Holmes 0
  Group 1st   Paul Pobega 25

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 30 to September 02, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
  Group 2nd   Doug Gaudin 35
Saturday Group 2nd   Avery Gaudin 40
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
Friday Group 1st   Francois Bernier 35
  Best Of Breed   Francois Bernier 0
Thursday Best Of Breed   Erin Brown 0

Show Date
Ottawa Valley Pointing Dog Club August 26 to August 26, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Heather Brennan 4

Show Date
Vizsla Canada [Regional] August 25 to August 25, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   James Covey 4

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 24 to August 27, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Rui Oliveira 1
  Group 1st   Rui Oliveira 119
Sunday Best Of Breed   Sandra Mashford 1
Saturday Best Of Breed   Denys Janssen 1
Friday Best Of Breed   Alejandro Rojas Sanchez 2
  Group 2nd   Alejandro Rojas Sanchez 171

Show Date
Markham Kennel Club August 21 to August 22, 2018
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 3rd   Vickie Umpleby 31
  Group 2nd   Kristen Francis 31
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
Tuesday Best Of Breed   Corinna Hoberg 0
  Group 1st   Corinna Hoberg 31
  Group 3rd   John (Fred) Peddie 27
  Best Of Breed   John (Fred) Peddie 0

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 17 to August 19, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Terry Stacy 28
  Best Of Breed   Terry Stacy 0
Saturday Group 3rd   Jacqueline Stacy 39
  Best Of Breed   Jacqueline Stacy 0
Friday Reserve Best In Show   Fred Dewsbury 149 (0-0-1-0)
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Group 1st   Michel Chaloux 39
  Group 1st   Barbara Heal 42
  Best Of Breed   Michel Chaloux 0

Show Date
Club Canin du Fjord July 27 to July 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Marilyn O'Neill 127
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
  Group 2nd   Thomas Nesbitt 20
  Group 1st   Marilyn O'Neill 28
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
Saturday Best Of Breed   David Swartwood 0
  Best Of Breed   Francois Bernier 0
  Group 2nd   David Swartwood 25
  Group 1st   Francois Bernier 30
Friday Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 1st   Patricia Lanctot 24
  Group 2nd   Michael Lanctot 20

Show Date
Kars Dog Club July 19 to July 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Diane Adorno-LeGrande 0
Saturday Best Of Breed   Maribel Sy 0
Friday Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Group 2nd   Honey Glendinning 39
Thursday Group 2nd   Aramis (Joy) Lim 28
  Best Of Breed   Aramis (Joy) Lim 0

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club July 06 to July 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Darle Heck 130 (0-0-1-0)
  Group 1st   Michael Guy 22
  Best Of Breed   Michael Guy 0
Saturday Best In Show   Deirdre McKinnon 188 *
  Group 1st   Deirdre McKinnon 26
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0
Friday Best In Show   Mike Jackman 159 *
  Group 1st   Jean-Louis Blais 21
  Best Of Breed   Jean-Louis Blais 0
  Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Group 1st   Mike Jackman 18

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 29 to July 01, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Johan Becerra-Hernandez 217
  Group 1st   Wendy Maisey 46
  Best Of Breed   Wendy Maisey 0
Saturday Group 1st   Jean Delisle 69
  Best Of Breed   Jean Delisle 0
Friday Best In Show   Wendy Maisey 211
  Group 1st   Johan Becerra-Hernandez 61
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 15 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Thomas Alexander 32
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
Saturday Group 1st   Sandy Alexander 39
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
Friday Best Of Breed   Paul Odenkirchen 0
  Group 1st   Carol Graham 25
  Best Of Breed   Carol Graham 0

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 07 to June 10, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bruce Owen 0
  Group 2nd   Bruce Owen 33
Saturday Best In Show   Carmen Haller 194 *
  Best Of Breed   Carmen Haller 0
  Group 1st   Carmen Haller 38
Friday Best Of Breed   Dianne Miller 0
  Group 3rd   Dianne Miller 33
Thursday Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Group 1st   Michael Gelinas 23
  Group 1st   Rick Fehler 23
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0

Show Date
Vizsla Society of Ontario June 03 to June 03, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Frank Kane 1

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 01 to June 04, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Paula Nykiel 0
  Group 3rd   Paula Nykiel 72
Sunday Best Of Breed   Claire (Kitty) Steidel 1
Saturday Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 1
  Group 2nd   Robert Shreve 150
Friday Best Of Breed   Robert Dawson 0
  Group 2nd   Robert Dawson 148

Show Date
Ontario All Pointing Breed Field Dog Club June 01 to June 01, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   David Wong 0
  Best In Multi Breed Specialty   David Wong N/A

Show Date
Ottawa Kennel Club May 25 to May 27, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
Saturday Group 1st   France Godbout 51
  Best Of Breed   France Godbout 0
Friday Best Of Breed   Kim Hamel 0
  Group 1st   Linda St-Hilaire 42
  Group 3rd   Kim Hamel 39
  Best Of Breed   Linda St-Hilaire 0

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 19 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Group 2nd   Pamela Bruce 25
Sunday Group 4th   Ed Wild 26
  Best Of Breed   Ed Wild 0
Saturday Reserve Best In Show   Grant Townsend 195 (0-0-1-0)
  Group 1st   Grant Townsend 39
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Catherine Barlow 0
  Group 1st LTD Breed Show Catherine Barlow 39

Show Date
Arnprior Canine Association May 11 to May 13, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Group 3rd   Kathrine Grant 36
Saturday Best Of Breed   Gloria Geringer 0
  Group 2nd   Gloria Geringer 31
Friday Group 4th   Corinne Walker 23
  Group 2nd   Nancy Popovich 34
  Best Of Breed   Corinne Walker 0
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0

Show Date
Association Canine Charlevoisienne May 05 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Mike Macbeth 41
  Best Of Breed   Sean Delmar 0
  Best Of Breed   Mike Macbeth 0
Saturday Group 2nd   Peter Machen 41
  Best Of Breed   Cathy Delmar 1
  Best Of Breed   Peter Machen 1

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 27 to April 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Michelle Scott 174 (0-0-1-0)
  Group 1st   Michelle Scott 38
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
Saturday Best In Show   Stephen Dainard 238 *
  Group 1st   Kristen Francis 44
  Best Of Breed   Kristen Francis 0
Friday Group 1st   Stephen Dainard 34
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0

Show Date
Champlain Dog Club April 20 to April 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Joy Lynne Huntley 19
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
Saturday Group 2nd   Marilyn O'Neill 22
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
Friday Best In Show   Sharon Derrick 110 *
  Group 2nd   Jacqueline Rusby 23
  Group 1st   Sharon Derrick 22
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0

Show Date
Renaissance Dog Association April 14 to April 16, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Yvonne Savard 323
  Best Of Breed   Hassi Assenmacher-Feyel 0
  Group 1st   Hassi Assenmacher-Feyel 46
Sunday Reserve Best In Show   Juan Alberto Grillo Londono 360
  Group 1st   Juan Alberto Grillo Londono 66
  Best Of Breed   Juan Alberto Grillo Londono 0
Saturday Group 4th   Aida Rivera Franco 43
  Best Of Breed   Aida Rivera Franco 0

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 12 to April 13, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   William Robert Russell 0
Thursday Group 3rd   Ronnie Natividad 32
  Best Of Breed   Ronnie Natividad 0

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 06 to April 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Paula Hartinger 0
Saturday Best Of Breed   Harto Stockmari 0
Friday Best Of Breed   Irene Latchford 0
  Group 2nd   Irene Latchford 51

Show Date
Ontario Breeders Association March 02 to March 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Guillermo Carrillo (Dr) 98
  Best Of Breed   Zeferino Jose Cardoso Silva 0
Saturday Best Of Breed   Guillermo Carrillo (Dr) 0
Friday Reserve Best In Show   Peter Martin 222
  Best Of Breed   Stewart Dankner 0
  Best Of Breed LTD Breed Show William Gunn 0
  Group 2nd LTD Breed Show William Gunn 84
  Group 1st   Stewart Dankner 84

Show Date
Wildwood Kennel Club February 01 to February 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mike Macbeth 0
Saturday Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 0
Friday Best Of Breed   Michael Leonard 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Pierrette McLean 0
  Group 2nd LTD Breed Show Pierrette McLean 63
Thursday Group 2nd   Jo Ann Pavey 39
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 0

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 30 38 43 59 124
All Breed Ranking: 128 155 173 282 595

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 0 4 3 4 2   0 0 0 0 2   720
Win Record - 2017
Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 02 to December 03, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Group 3rd   Janet Lobb 56
Saturday Best Of Breed   Glen Stark 0
  Group 3rd   Glen Stark 47

Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Benny Blid von Schedvin 0
  Best Of Breed   Nina Karlsdotter 0
Saturday Group 3rd   Jay Richardson 122
  Best Of Breed   Jay Richardson 0
Friday Best Of Breed   Nancy Liebes 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Raymond Yurick 0
Saturday Best Of Breed   Erin Brown 0
Friday Best Of Breed   Gunnar Nymann 0

Show Date
Wine Country Kennel Club October 07 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Stephen Dainard 21
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
Sunday Best In Show   Ramon Acasuso Signoret 161
  Group 1st   Ramon Acasuso Signoret 33
  Group 4th   Bonnie Derry 29
  Best Of Breed   Ramon Acasuso Signoret 0
  Best Of Breed   Bonnie Derry 0
Saturday Best Of Breed   Federico Fernandez 0

Show Date
Club Canin Chomedey September 15 to September 17, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Jean Delisle 1
  Best Of Breed   Elizardo Valadez 1
Saturday Best Of Breed   Dana Cline 0
Friday Group 2nd   Francis Smith Moffat 42
  Best Of Breed   Francis Smith Moffat 0

Show Date
Cornwall District Kennel Club August 31 to September 03, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st LTD Breed Show Joyce Love 39
  Best Of Breed   Rafael Malo Alcrudo 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Joyce Love 0
  Group 1st   Rafael Malo Alcrudo 54
Saturday Best Of Breed   Ole Nielsen 0
Friday Best Of Breed   Michael Shoreman 0
  Group 2nd   Michael Shoreman 31
Thursday Group 1st   Rosemary Shoreman 31
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0

Show Date
Ottawa Valley Pointing Dog Club August 27 to August 27, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Chris Graham 4

Show Date
Vizsla Canada [National] August 26 to August 26, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Francois Bernier 5

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 25 to August 28, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 4
Saturday Best Of Breed   Jeffrey Pepper 4
Friday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 1

Show Date
Kars Dog Club July 21 to July 23, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
Saturday Best Of Breed   Tim Thomas 0
  Group 3rd   Tim Thomas 54
Friday Best Of Breed   Gordon Hayburn 0

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club June 30 to July 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Linda Kraft 0
Friday Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Group 4th   Kathrine Grant 13

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 2 2 2 2 2
All Breed Ranking: 15 14 14 14 14

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
1 1 39 21 15 14   0 0 0 0 2   4190
Win Record - 2016
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Alan Ewles 55
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
Wednesday Best Of Breed   Lee Steeves 0
Tuesday Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
  Group 4th   Sylvia Barkey 55

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 03 to December 04, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Per Kristian Andersen 63
  Best Of Breed   Per Kristian Andersen 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Guy Jeavons 1 (0-1-1-0)

Show Date
Caledon Kennel Association November 25 to November 27, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Robert Smith (Dr) 88
  Best Of Breed   Robert Smith (Dr) 0
Saturday Group 4th   Kim Meredith-Cavanna 84
  Best Of Breed   Kim Meredith-Cavanna 0
Friday Group 2nd   Ann Hearn 70
  Best Of Breed   Ann Hearn 0

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Ted Fahlgren 37
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 0
Saturday Group 1st   Judith Shurb 48
  Best Of Breed   Judith Shurb 0
Friday Best Of Breed   Judi Elford 0

Show Date
United Kennel Club November 04 to November 06, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Group 4th   Robert Rowbotham 63
Saturday Best Of Breed   Cesar Gutierrez Perez 1
  Best Of Breed   Jean-Louis Blais 1
  Group 3rd   Jean-Louis Blais 54
Friday Best Of Breed   Jon Cole 0

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Torbjorn Skaar 0
Saturday Best Of Breed   Robert Ennis 0
Friday Best Of Breed   Wendy Paquette 0

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Saturday Best Of Breed   Sandra Anderson 0
Friday Best Of Breed   Janet Lobb 0
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Group 4th   Janet Lobb 12
  Group 2nd   Joe Lobb 34

Show Date
Nipissing Kennel Club October 08 to October 10, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Julio Rueda 0
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
Sunday Group 1st   Michael Lanctot 31
  Best Of Breed   Javier Ramirez Gomez 0
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 4th   Javier Ramirez Gomez 18
Saturday Best Of Breed   Linda St-Hilaire 0
  Group 1st   Donna Conod 33
  Group 1st   Linda St-Hilaire 32
  Best Of Breed   Donna Conod 0

Show Date
Pine Ridge Kennel Club October 01 to October 02, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ray Smith 0

Show Date
Club Canin Chomedey September 16 to September 18, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Doris Willis 51
  Best Of Breed   Doris Willis 0
Saturday Best Of Breed   Richard Meen (Dr) 0
  Best Of Breed   Michael Faulkner 0
  Group 4th   Richard Meen (Dr) 60
Friday Best Of Breed   Heather Brennan 0
  Group 1st   Heather Brennan 56

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 09 to September 11, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Gloria Geringer 2 (0-2-1-0)
Saturday Best Of Breed   William Gunn 2 (0-2-1-0)
  Group 3rd   William Gunn 56
Friday Best Of Breed   Brenda Wilson 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Deirdre McKinnon 40

Show Date
Cornwall District Kennel Club September 01 to September 04, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Allan Pepper 0
  Group 2nd   Allan Pepper 25
Saturday Best Of Breed   Dana Cline 0
Friday Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
  Group 2nd   Kim Ramey-Leblanc 25
Thursday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  Group 2nd   Thomas Nesbitt 28

Show Date
Ottawa Valley Pointing Dog Club August 28 to August 28, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Looby 1

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 26 to August 29, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Denys Janssen 94
  Best Of Breed   Wayne Douglas 0
Sunday Best Of Breed   Esther Joseph 1
Saturday Best Of Breed   Denys Janssen 1
  Group 4th   Sean Shields 127
Friday Best Of Breed   Anne Katona 0
  Group 1st   Stewart Dankner 157

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 05 to August 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Christian Molina Galvez (Dr) 40
  Best Of Breed   Christian Molina Galvez (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 0
  Group 1st   Luis Pinto Teixeira 63
Friday Reserve Best In Show   Luis Pinto Teixeira N/A
  Best Of Breed   Gordon Hayburn 0
  Group 1st   Gordon Hayburn 47

Show Date
Grey-Bruce Kennel & Obedience Club August 02 to August 04, 2016
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Morley Thornton 0
  Group 4th   Morley Thornton 22
  Best Of Breed   Doug Gaudin 0
Wednesday Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Best Of Breed   Avery Gaudin 0
Tuesday Best Of Breed   Peter Machen 0
  Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 0

Show Date
Barrie Kennel & Obedience Club July 30 to August 01, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Nicholas De Bedout 47
  Best Of Breed   Nicholas De Bedout 0
Sunday Best Of Breed   Anna Hewson 0
Saturday Group 2nd   Ed Wild 77
  Best Of Breed   Ed Wild 0

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 22 to July 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
Saturday Best Of Breed   Juan Naveda Carrero 0
Friday Group 3rd   William Gunn 34
  Best Of Breed   Irene Latchford 0
  Best Of Breed   Guy Jeavons 0

Show Date
Valley Kennel Club July 18 to July 20, 2016
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Ann Ingram 0
  Group 3rd   Ann Ingram 39
Tuesday Group 1st   Jean-Louis Blais 47
  Best Of Breed   David Kelland 0
  Best Of Breed   Jean-Louis Blais 0
  Group 1st   David Kelland 42
Monday Best Of Breed   Guy Spagnolo 0
  Best Of Breed   Guillermo Carrillo (Dr) 0

Show Date
Kars Dog Club July 15 to July 17, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Janet Lobb 46
  Best Of Breed   Janet Lobb 0
Saturday Group 2nd   Joe Lobb 46
  Best Of Breed   Joe Lobb 0
Friday Best Of Breed   Sandra Anderson 0

Show Date
Association Canine Charlevoisienne July 09 to July 10, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carlos Flaquer Rocha (Dr) 0
  Group 2nd   Carlos Flaquer Rocha (Dr) 19
Saturday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
  Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Group 1st   Johan Becerra-Hernandez 25
  Group 1st   Barbara Heal 24

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club July 01 to July 03, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Rita Walker 21
  Best Of Breed   Rita Walker 0
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
  Group 3rd   Michael Woods (Dr) 17
Friday Group 3rd   Stephen Dainard 14
  Group 2nd   Linda St-Hilaire 15
  Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Best Of Breed   Linda St-Hilaire 0

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 24 to June 26, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pierrette McLean 0
  Group 1st   Pierrette McLean 73
Saturday Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Group 1st   Nancy Popovich 95
Friday Best Of Breed   Francis Smith Moffat 0
  Group 1st   Francis Smith Moffat 71

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 17 to June 19, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandra Lex 0
  Group 1st   Sandra Lex 21
Saturday Best Of Breed   Phyllis Pancel 0
Friday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Best Of Breed   Olga Gagne 0
  Group 2nd   Jacqueline Rusby 23

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 09 to June 12, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Wayne Thompson 17
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
Saturday Group 1st   Sue-Ellyn Rempel 37
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 0
Friday Best Of Breed   William Gunn 0
  Group 4th   William Gunn 10
Thursday Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Best Of Breed   Robert Whitney 0
  Group 1st   Elaine Whitney 33
  Group 2nd   Robert Whitney 17

Show Date
Vizsla Society Of Ontario June 05 to June 05, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Frank Washabaugh 2

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Jon Cole 2 (0-2-1-0)
Sunday Best Of Opposite Sex   Steven Herman (Dr) N/A
Saturday Group 4th   Fabio Amorim 66
  Best Of Breed   Francesca Browning-Christina 2 (0-2-1-0)
Friday Group 1st   Connie Gerstner-Miller 110
  Best Of Breed   Connie Gerstner-Miller 2 (0-2-1-0)

Show Date
Ottawa Kennel Club May 27 to May 29, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0
  Group 1st   Deirdre McKinnon 51
Saturday Best Of Breed   Douglas Smith 0
  Group 3rd   Douglas Smith 51
Friday Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 21 to May 23, 2016
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Wendy Maisey 30
  Best Of Breed   Wendy Maisey 0
Sunday Group 1st   Marilyn O'Neill 41
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
Saturday Group 1st   Gail Forsythe (Dr) 29
  Best Of Breed   Anna Hewson 0
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0

Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judi Elford 0
  Group 1st   Judi Elford 28
Saturday Best Of Breed   Elizardo Valadez 0
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Group 2nd   Elizardo Valadez 40
  Group 1st   Kathrine Grant 46
Friday Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
  Best Of Breed   Sean Shields 0

Show Date
Arnprior Canine Association May 06 to May 08, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Paquette 0
  Group 1st   Wendy Paquette 24
Saturday Best Of Breed   Letitia Bett 0
Friday Best Of Breed   David Swartwood 0
  Best Of Breed   Heather Brennan 0
  Group 1st   David Swartwood 35
  Group 1st   Heather Brennan 33

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 29 to May 01, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michel Chaloux 0
  Group 1st   Michel Chaloux 54
Saturday Group 1st   Heather Langfeld 53
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
Friday Group 1st   Michael Hill 31
  Best Of Breed   Michael Hill 0

Show Date
Champlain Dog Club April 22 to April 24, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Group 2nd   Grant Townsend 33
Saturday Best Of Breed   Patricia Taylor 0
  Group 3rd   Patricia Taylor 33
Friday Group 1st   Melvin Beech 46
  Best Of Breed   Joan Beech 0
  Best Of Breed   Melvin Beech 0

Show Date
Kent Kennel Klub April 15 to April 17, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Pamela Bruce 1
  Best Of Breed   Michael Gelinas 1
  Group 3rd   Pamela Bruce 34
Saturday Best Of Breed   Judith Taylor 1
  Group 3rd   Judith Taylor 40
Friday Group 4th   Olga Gagne 34
  Group 3rd   Alejandro Rojas Sanchez 33
  Best Of Breed   Olga Gagne 1
  Best Of Breed   Alejandro Rojas Sanchez 0

Show Date
Club Canin de l'Estrie April 09 to April 10, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Group 1st   Jacqueline Rusby 31
Saturday Best In Show   Thomas Nesbitt 187
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
  Group 1st   Thomas Nesbitt 37
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 39

Show Date
Scarborough Kennel Club March 11 to March 13, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 2 (0-2-1-0)
Saturday Group 4th   Ed Wild 55
  Best Of Breed   Ed Wild 2 (0-2-1-0)
Friday Best Of Breed   Larry Kereluke 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   David Gilmour 2 (0-2-1-0)
  Group 3rd   Larry Kereluke 29
  Group 2nd   David Kelland 30

Show Date
Ontario Breeders Association February 26 to February 28, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   John Rowton 74
  Best Of Breed   John Rowton 0
Saturday Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0
  Best Of Breed   Franklin Van der Spuy 0
Friday Best Of Breed   Stewart Dankner 0
  Group 2nd   Stewart Dankner 65

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 19 to February 21, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Jack Ireland 1 (0-1-1-0)

Show Date
Wildwood Kennel Club February 04 to February 07, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Lanctot 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   Michael Lanctot 60
Saturday Best Of Breed   Patricia Lanctot 2 (0-2-1-0)
  Group 3rd   Patricia Lanctot 47
Friday Best Of Breed   Alan Bennett 2 (0-2-1-0)
Thursday Best Of Breed   Jeremy Browne 1 (0-1-1-0)

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 8 8 12 13 12
All Breed Ranking: 43 45 62 62 58

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 10 9 5 7   0 0 0 0 2   1763
Win Record - 2015
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2015
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Doug Gaudin 0
Monday Best Of Breed   Irene Latchford 0
Sunday Best Of Breed   Davor Javor 0

Show Date
Brantford & District Kennel & Obedience Club December 04 to December 06, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kristen Francis 0
Saturday Group 4th   Deirdre McKinnon 37
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 0
Friday Group 3rd   Cheryl Paterson 45
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0

Show Date
Caledon Kennel Association November 27 to November 29, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Wendy Willhauck 104
  Best Of Breed   Wendy Willhauck 1
Saturday Best Of Breed   Desmond Murphy 1
  Group 1st   Desmond Murphy 114
Friday Best Of Breed   John Reeve-Newson (Dr) 0
  Group 2nd   John Reeve-Newson (Dr) 73

Show Date
United Kennel Club November 06 to November 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mary White 0
  Group 1st   Mary White 58
Saturday Group 4th   Donald Emslie 43
  Best Of Breed   Donald Emslie 0
Friday Group 2nd   Tim Doxtater 47
  Best Of Breed   Tim Doxtater 0

Show Date
Elgin County Kennel Club October 16 to October 18, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dana Cline 0
Saturday Group 2nd   Rui Oliveira 78
  Best Of Breed   Rui Oliveira 0
Friday Group 1st   Rafael Otalora Robayo 51
  Best Of Breed   Rafael Otalora Robayo 0

Show Date
Club Canin Chomedey September 18 to September 20, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Fabian Daza N/A
  Best Of Breed   Fabian Daza 0
  Group 1st   Fabian Daza 51
Saturday Best Of Breed   Keke Kahn 0
Friday Best Of Breed   James Reynolds 0
  Group 4th   James Reynolds 20

Show Date
Ottawa Valley Pointing Dog Club August 30 to August 30, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   William Gunn 4

Show Date
Vizsla Canada August 29 to August 29, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Michael Lanctot 4

Show Date
Stormont Dundas & Glengarry Dog Association August 28 to August 31, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Luiz Ribas Silva 4
Sunday Group 2nd   Raymond Yurick 134
  Best Of Breed   Raymond Yurick 3
Saturday Group 2nd   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 140
  Best Of Breed   Stewart Dankner 3
Friday Group 4th   Carlos Quinones 116
  Best Of Breed   Carlos Quinones 4

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 21 to August 23, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Karl Erik Johansson 0
Saturday Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Friday Group 3rd   Michelle Scott 42
  Best Of Breed   Michelle Scott 0

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 07 to August 09, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Denise Branch 4
  Group 2nd   Denise Branch 46
Friday Best Of Breed   Jean-Paul Kerihuel 3
  Group 3rd   Jean-Paul Kerihuel 35

Show Date
Societe Canine de Quebec July 31 to August 02, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Indeglia (Dr) 2
Saturday Best Of Breed   Carl Liepmann 2
Friday Group 3rd   Brian Taylor 35
  Best Of Breed   Brian Taylor 2
  Group 2nd   Kim Ramey-Leblanc 38
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 2

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 24 to July 26, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Rony Doedijns 71
  Best Of Breed   Rony Doedijns 0
Saturday Best Of Breed   Larry Kereluke 0
Friday Best Of Breed   Leyda Perez 2 (0-2-1-0)

Show Date
Valley Kennel Club July 20 to July 22, 2015
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 1st   Robert Denis 53
  Best Of Breed   Robert Denis 2
Tuesday Group 2nd   Chris Graham 56
  Best Of Breed   Chris Graham 2
Monday Group 4th   Joy Hodgkinson 49
  Best Of Breed   Alex Yu-Feng Zee 2
  Best Of Breed   Franklin Van der Spuy 2

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club July 03 to July 05, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 33
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 2
Saturday Best Of Breed   Wendy Willhauck 2
  Group 1st   Wendy Willhauck 36
Friday Best Of Breed   Alan Bennett 2
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 2
  Group 4th   Alan Bennett 12

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 05 to June 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Betty-Anne Stenmark 3
Saturday Best Of Breed   Ann Hearn 3
Friday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 2

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 16 to May 18, 2015
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Heather Langfeld 26
  Best Of Breed   Heather Langfeld 1
Sunday Group 1st   Lynda Saranchuk 30
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 1
Saturday Group 3rd   Ed Wild 24
  Best Of Breed   Ed Wild 1

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal May 01 to May 03, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Anik Primeau 0
Saturday Group 4th   Michelle Scott 36
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
Friday Best Of Breed   Mike Macbeth 0

2014

Dec. 2014 Nov. 2014 Oct. 2014 Sept.2014 Aug. 2014
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 36 36 57 67 81
All Breed Ranking: 170 167 253 291 343

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 2 1 5   0 0 0 0 4   559
Win Record - 2014
Show Date
Caledon Kennel Association November 28 to November 30, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elizabeth Muthard 0
Saturday Group 4th   Tamas Jakkel (Dr) 106
  Best Of Breed   Tamas Jakkel (Dr) 0
Friday Best Of Breed   Ramon Podesta 0

Show Date
Ottawa Kennel Club November 21 to November 23, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Guy Jeavons 0
Saturday Best Of Breed   Rosemary Kemp 0
Friday Best Of Breed   Michel Chaloux 0
  Group 4th   Michel Chaloux 31

Show Date
United Kennel Club November 07 to November 09, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Stein 0
Saturday Best Of Breed   Gloria Geringer 0
  Group 2nd   Gloria Geringer 50

Show Date
Elgin County Kennel Club / Purina National October 17 to October 19, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bonnie Linnell Clarke 0
  Group 4th   Denny Mounce 86
Saturday Best Of Breed   Elena Spector 0
Friday Best Of Breed   Denny Mounce 0

Show Date
Club Canin Chomedy September 19 to September 21, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Virginia Lyne 0
Saturday Best Of Breed   Rita Reyniers 0
  Group 3rd   Rita Reyniers 64
Friday Best Of Breed   Ron Mahon 0

Show Date
Ottawa Valley Pointing Dog Club August 24 to August 24, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kaye McGhie 0

Show Date
Stormont Dundas & Glengarry Dog Association August 22 to August 25, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Michael Leonard 0
Sunday Best Of Breed   Sandy Alexander 0
Saturday Best Of Breed   Peggy Beisel-McIlwaine 0
Friday Best Of Breed   Karl Erik Johansson 0

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 15 to August 17, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Bernard Fears 31
  Best Of Breed   Bernard Fears 0
Saturday Best Of Breed   Robert Rowbotham 0

Show Date
Kilbride & District Kennel Club August 08 to August 10, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Maribel Sy N/A
  Best Of Breed   Luis Pinto Teixeira 0
  BPIG   Luis Pinto Teixeira N/A
  Group 1st   Luis Pinto Teixeira 65
Saturday Group 2nd   Patricia Cruz 57
  Best Of Breed   Patricia Cruz 0
  BPIG   Patricia Cruz N/A
Friday Best Of Breed   Maribel Sy 0

Show Date
Limestone City Obedience & Kennel Club July 25 to July 27, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Filiberto Arniella 0
Saturday Best Of Breed   Lyn Brand 0
Friday Best Of Breed   Jacqueline Quiros-Kubat 0

Show Date
Valley Kennel Club July 21 to July 23, 2014
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Puppy In Show   Jackie Browning N/A
  Best Of Breed   Jackie Browning 0
  BPIG   Jackie Browning N/A
  Group 4th   Jackie Browning 37
Monday BPIG   Jacqueline Rusby N/A
  Best Of Breed   Carol Graham 0
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 0

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club July 04 to July 06, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
Saturday Best Puppy In Show   David Eadie N/A
  Group 4th   David Eadie 32
  Best Of Breed   David Eadie 0
  BPIG   David Eadie N/A
Friday Best Of Breed   Joyce Love 0
  Best Of Breed   Letitia Bett 0

Show Date
Vizsla Canada June 08 to June 08, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Linda More 0
  Best In Juvenile Sweepstakes   Danik Dancause N/A

Show Date
Vizsla Society Of Ontario June 07 to June 07, 2014
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 0
  Best In Juvenile Sweepstakes   Gordon Hayburn N/A

Show Date
Ontario All Pointing Breed Field Dog Club June 06 to June 06, 2014
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Elliott Weiss 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 05 to June 08, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Donald Sturz (Dr) 0
Saturday Best Of Breed   Norman Patton 0
Friday Best Of Breed   Harry O'Donoghue 0

Show Date
Ottawa Kennel Club May 23 to May 25, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Eugene Phoa 0
Saturday Best Of Breed   Chris Graham 0

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 17 to May 19, 2014
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Neil Graves 0
Sunday Best Of Breed   Larry Kereluke 0
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 0

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 25 to April 27, 2014
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mary White 0
Saturday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
Friday Best Of Breed   Kristen Francis 0

Obedience Show Record

     

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2017
Show Date
Lakeshore Dog Training Association April 08 to April 09, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Novice A   Pierre Lambert 186.5
  Novice A   Marie Sawford 188.0
Saturday Novice A   Marie Sawford 177.5
  Novice A   Susan Bell 188.5

Rally Obedience Show Record

     
Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A

2015

Win Record - 2015
Show Date
Club Canin Chomedey September 18 to September 20, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Novice B   Katherine Stead 98.0
  Novice B   Katherine Stead 95.0
Saturday Novice B   Lorraine Perron 96.0

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By