Barrie Kennel & Obedience Club
Sunday, July 31, 2016



Related Results

Conformation

Saturday, July 30
Saturday, July 30 (Limited Breed Show for German Breeds)
Sunday, July 31
Sunday, July 31 (Limited Breed Show for UK Breeds)
Monday, August 01

Obedience

Saturday, July 30 (Obedience Trial 1)
Saturday, July 30 (Obedience Trial 2)
Sunday, July 31 (Obedience Trial 3)
Sunday, July 31 (Obedience Trial 4)

Rally Obedience

Saturday, July 30 (Rally Trial 1)
Saturday, July 30 (Rally Trial 2)
Sunday, July 31 (Rally Trial 3)
Sunday, July 31 (Rally Trial 4)



Results courtesy of:


-- Norm Fargo --
MBIS MBISS BINS GR. CH. Ashstone's Atria
Breeder/Owner: Norman Fargo & Cheryl Drake
Presented by Norm Fargo
www.ashstonehavanese.com



Best In Show
Judge: Ed Wild
Newfoundland  
GCh Summerford's What Ever
Points: 240 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Ed Wild
Fox Terrier (Wire)  
GCh Foxhaus Skyfall At Foxhollow
Best Puppy In Show
Judge: Ed Wild
Miniature Pinscher  
Ch Rexroth's Angelina
Best Baby Puppy In Show
Judge: Ed Wild
French Bulldog   Aristocrafts Elfrida
Best Veteran In Show
Judge: Ed Wild
Bearded Collie  
Ch Tailwind Papaw Ride 'Em Cowboy
Best Brace In Show
Judge: Ed Wild
Siberian Husky 
Ch (Alt) Snowmist's Our Star Polaris & Siberian Husky 
GCh Huskystars Blazing Baelfire








Group 1 - Paul Stanton Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Yakityak's Blue Christmas
  Pointer   80
Group 2nd   
GCh Triseter Celtic Player
  Setter (Gordon)   78
Group 3rd   Ch Windmoor's Next Chapter   Setter (English)   77
Group 4th    Tandridge Right Chuffed   Spaniel (English Cocker)   75
BPIG   
Ch Neigenuveaux King Of The Road
  Barbet   N/A
Best Baby Puppy In Group    Calabri Heart 'N Seoul   Vizsla (Smooth-Haired)   0
Best Veteran In Group   
GChEx Brackenmoor The Duchess
  Pointer   0
Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Neigenuveaux King Of The Road

Best Of Opposite Sex
Ch Ginkgo De Isis Fiona

Best Puppy In Breed
GCh Neigenuveaux King Of The Road



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Ginkgo de Cleo Grantham Gaia

Reserve Winners Bitch
Kiki Von Der Leibrucke

12-18 Month Bitch Class
1st Kiki Von Der Leibrucke
2nd Zora Biscay's Fairest D'Ginkgo

Open Bitch Class
1st Ginkgo de Cleo Grantham Gaia


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Eros del Fiume




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Yakityak's Blue Christmas

Best Of Opposite Sex
GChEx Brackenmoor Somethingroyal



Veteran Bitch Class
1st GChEx Brackenmoor The Duchess


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Aspenglow's Too Hot To Handle



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Stonepeake's Wrtn In Stone




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Rowansgaard Paint It Black

Best Of Opposite Sex
Ch Rowansgaard Polly Toodles




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 8 pts (4-3-1-1)
Jaunenoir's Da Last Chance

Best Of Opposite Sex
GCh Onarock's Silver Lining

Best Of Winners: (4-3-1-1)
Jaunenoir's Da Last Chance

Best Puppy In Breed
GCh Onarock's Silver Lining


Winners Dog: (4-3-1-1)
Jaunenoir's Da Last Chance

Reserve Winners Dog
Onarock's God Of The Sea

Senior Puppy Dog Class
1st Onarock's God Of The Sea
2nd Hunterleigh Journeys End At KD

12-18 Month Dog Class
1st Jaunenoir's Da Last Chance

Open Dog Class
1st Asklar's Spirit And Soul


Winners Bitch: (4-3-1-1)
Pirate's The Valkyrie

Reserve Winners Bitch
Asklar On Second Thoughts

Senior Puppy Bitch Class
1st Hunterleigh Asklar Dreams

12-18 Month Bitch Class
1st Pirate's The Valkyrie

Open Bitch Class
1st Asklar On Second Thoughts


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Edenvalley Red Dory

Best Puppy In Breed
Edenvalley Red Dory



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Edenvalley Red Dory

Senior Puppy Bitch Class
1st Edenvalley Red Dory


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Windmoor's Next Chapter

Select Bitch
Ch Windmoor's A Novel Idea




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Triseter Celtic Player




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 7 pts (1-2-4-1)
Ch Aislingcudo Is Brosna Ciarrai

Best Of Opposite Sex
Ch Aislingcudo Is Nessa Na Ri

Best Of Winners: (1-2-4-1)
Clancuddy Uanin Of Spruce Glen

Best Puppy In Breed
Aislingcudo Se File Bradaigh

Select Dog
Ch Clancuddy's Seize The Day


Winners Dog: (1-2-4-1)
Aislingcudo Se File Bradaigh

Senior Puppy Dog Class
1st Aislingcudo Se File Bradaigh


Winners Bitch: (1-2-4-1)
Clancuddy Uanin Of Spruce Glen

Reserve Winners Bitch
Whitehot's Tazmanian She Devil

Canadian Bred Bitch Class
1st Whitehot's Tazmanian She Devil

Open Bitch Class
1st Clancuddy Uanin Of Spruce Glen


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Carannagh's Jiggs Dinner

Select Dog
Ch Shillalah's Lord Of The Rings




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch PBJ's Nickleodeon Cover Girl




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
Twoemz Spirit Of Faith

Best Of Opposite Sex
Ch RJ's Sir William The Intrepid Bear

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Twoemz Spirit Of Faith

Best Puppy In Breed
Twoemz Spirit Of Faith

Select Dog
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse


Winners Dog: (1-2-2-0)
Ataboy's Red Hot Bullet

Open Dog Class
1st Ataboy's Red Hot Bullet


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Twoemz Spirit Of Faith

Reserve Winners Bitch
RJ's Bear With Us

Senior Puppy Bitch Class
1st Twoemz Spirit Of Faith

Open Bitch Class
1st RJ's Bear With Us


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Tandridge Right Chuffed


Winners Dog: (1-0-1-0)
Twinsmade Viking Tale

12-18 Month Dog Class
1st Twinsmade Viking Tale



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Cerise Springfire's Hobo

Best Of Opposite Sex
GCh Pawmarc's Our Lady Liberty

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Cerise Springfire's Hobo

Best Puppy In Breed
Shore Rudy Liberty forRuskate


Winners Dog: (2-1-0-1)
Cerise Springfire's Hobo

Reserve Winners Dog
Shore Rudy Liberty forRuskate

Junior Puppy Dog Class
1st Shore Rudy Liberty forRuskate

Open Dog Class
1st Cerise Springfire's Hobo


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Ruskate's April Miss Youlanda

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ruskate's April Miss Youlanda


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Winfarthing's Sorcerer

Best Of Opposite Sex
Bruce's Winfarthing Showgirl


Winners Bitch: (0-2-1-0)
Bruce's Winfarthing Showgirl

Reserve Winners Bitch
Winfarthing's Harlequin

12-18 Month Bitch Class
1st Bruce's Winfarthing Showgirl

Open Bitch Class
1st Winfarthing's Harlequin

3-6 Month Bitch Class
1st Bruce's Bonnielass At Winfarthing


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Calabri Chimaeron Rozsaszin



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Calabri Chimaeron Rozsaszin

Reserve Winners Bitch
Calabri Tally Ho

Open Bitch Class
1st Calabri Chimaeron Rozsaszin
2nd Calabri Tally Ho

3-6 Month Bitch Class
1st Calabri Heart 'N Seoul


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Anna Hewson

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GCh Frost Oak N Quantrels Git R Done

Best Of Opposite Sex
Quantrels Red Red Wine

Select Dog
GCh Oakpoint's Ultimate Showdown

Select Bitch
Ch Instar's Adventure Is Waiting



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Quantrels Red Red Wine

Reserve Winners Bitch
Instar's Tia For Short

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Quantrels Red Red Wine

Open Bitch Class
1st Instar's Tia For Short

3-6 Month Bitch Class
1st Stargazer Freedomhill's N Rissana's Lady Zinn
2nd Canbreeze Esprit Magical Soul


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Paul Stanton Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Harambee's Luxmoore Of Wick
  Deerhound (Scottish)   18
Group 2nd   
Forgetmenot My Lil Angel
  Whippet   17
Group 3rd   
Ch Taiga Once Upon A Time
  Afghan Hound   14
Group 4th    Christofle Cameo   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   11
BPIG   
Ch Taiga Once Upon A Time
  Afghan Hound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Forgetmenot Sobers Don Diablo   Whippet   0
Best Veteran In Group   
GCh Lex-An Excaliber ML
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GCh Taiga Once Upon A Time

Best Puppy In Breed
GCh Taiga Once Upon A Time

Select Bitch
Ch Afghantis Prada Riverview


Winners Dog: (1-0-0-2)
Tirzah Hartbeat Of Candyland

Senior Puppy Dog Class
1st Tirzah Hartbeat Of Candyland



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bushwacker Mercury Rising




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
TraJam Ketra Hide The Rum

Best Puppy In Breed
TraJam Ketra Hide The Rum



Winners Bitch: (0-1-0-0)
TraJam Ketra Hide The Rum

Senior Puppy Bitch Class
1st TraJam Ketra Hide The Rum


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mulberry Creek Guiness


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mulberry Creek Guiness

Open Dog Class
1st Mulberry Creek Guiness



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 3 pts (0-0-1-3)
Ch Egbar Chetcote Perfect Storm

Best Of Opposite Sex
Ch Egbar's In Flanders Fields

Best Puppy In Breed
Ch Egbar's In Flanders Fields


Veteran Dog Class
1st GCh Lex-An Excaliber ML


3-6 Month Bitch Class
1st Polonez Chetcote Gardenia


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Christofle Cameo

Best Of Opposite Sex
Ch Grandgables Wee Mr Zensational



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Christofle Cameo

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Christofle Cameo


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Harambee's Luxmoore Of Wick




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Pax Mundi Athena

Best Of Opposite Sex
Lakilanni School's Out

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Pax Mundi Athena

Best Puppy In Breed
Pax Mundi Athena


Winners Dog: (1-1-0-0)
Lakilanni School's Out

12-18 Month Dog Class
1st Lakilanni School's Out


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Pax Mundi Athena

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pax Mundi Athena


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Paul Stanton

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Forgetmenot My Lil Angel

Best Of Opposite Sex
Ch Navyn Xcape The Hurricane


Winners Bitch: (0-2-1-0)
Forgetmenot My Lil Angel

Reserve Winners Bitch
Azure's Irresistible

12-18 Month Bitch Class
1st Forgetmenot My Lil Angel

Open Bitch Class
1st Azure's Irresistible


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Nicholas De Bedout Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Summerford's What Ever
  Newfoundland   44
Group 2nd   Ch Vanderbilt's Top Gun   Samoyed   41
Group 3rd   
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn
  Bullmastiff   37
Group 4th    Sora's Amore Krizzia   Black Russian Terrier   36
BPIG   Ch Vanderbilt's Top Gun   Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group    Vanderbilt's Man On The Moon   Samoyed   0
Best Veteran In Group   
Ch (Alt) Snowmist's Our Star Polaris
  Siberian Husky   0
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Shelbernese Calico Cricket

Best Of Opposite Sex
Haustier's I'm Not Sayin'

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Shelbernese Calico Cricket


Winners Dog: (1-1-0-0)
Haustier's I'm Not Sayin'

Open Dog Class
1st Haustier's I'm Not Sayin'


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Shelbernese Calico Cricket

Open Bitch Class
1st Shelbernese Calico Cricket


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Sora's Amore Krizzia

Best Of Opposite Sex
Sora's Tzar Troi Of Russian Treasure

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Sora's Amore Krizzia


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Sora's Amore Krizzia

Open Bitch Class
1st Sora's Amore Krizzia


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 9 pts (1-2-2-5)
GCh Tiamat's All About That Base

Best Of Opposite Sex
GCh Nastinan's Wishing For It All

Best Of Winners: (1-2-2-5)
Vanquish's The It Girl

Best Puppy In Breed
GChEx Uppercuts Chip Off The Block

Select Dog
GChEx Uppercuts Chip Off The Block

Select Bitch
GCh Tybrushe's All That Jazz


Winners Dog: (1-2-2-5)
Moonlight's Limited Edition

Junior Puppy Dog Class
1st Moonlight's Limited Edition


Winners Bitch: (1-2-2-5)
Vanquish's The It Girl

Reserve Winners Bitch
Lynbary's Classic Indigo

12-18 Month Bitch Class
1st Lynbary's Classic Indigo

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Vanquish's The It Girl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 8 pts (1-2-4-2)
GCh Liberator's Goldsail v DreamOn

Best Of Opposite Sex
Ch Gatehouse Black Friday

Best Of Winners: (1-2-4-2)
Shome Distinct Taken By Storm

Best Puppy In Breed
GCh Gatehouse Royal Princess


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Striders Kokanee Gold



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
GCh Pyrvalley's Maximum Impact

Best Of Opposite Sex
Aragon's Winter Magic

Best Puppy In Breed
Aragon's Winter Magic



Winners Bitch: (0-4-1-0)
Aragon's Winter Magic

Reserve Winners Bitch
Glenire Bee Little

Junior Puppy Bitch Class
1st Aragon's Winter Magic

12-18 Month Bitch Class
1st Pyrvalley's Looks Like Athena

Open Bitch Class
1st Glenire Bee Little
2nd Pyrvalley's Eden's Envy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Summerford's What Ever

Best Of Opposite Sex
Ailama Try To Win

Best Puppy In Breed
Ailama Try To Win



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Ailama Try To Win

Reserve Winners Bitch
Top Shelfs Last Call At Sunvalley

Junior Puppy Bitch Class
1st Top Shelfs Last Call At Sunvalley

Senior Puppy Bitch Class
1st Ailama Try To Win

3-6 Month Bitch Class
1st Vent Du Nord Dreampool O'r The C


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bigbay River Dance

Best Of Opposite Sex
Ondulado's Nautical

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bigbay River Dance

Best Puppy In Breed
Bigbay River Dance


Winners Dog: (1-1-0-0)
Bigbay River Dance

Junior Puppy Dog Class
1st Bigbay River Dance


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Ondulado's Nautical

12-18 Month Bitch Class
1st Ondulado's Nautical


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Unkle Von Der Rod


Winners Dog: (2-0-0-0)
Unkle Von Der Rod

Reserve Winners Dog
Roxanhaus' Chunky Monkey

12-18 Month Dog Class
1st Roxanhaus' Chunky Monkey

Open Dog Class
1st Unkle Von Der Rod



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Vanderbilt's Top Gun

Best Of Opposite Sex
Vanderbilt's Flirt With Danger

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Vanderbilt's Ride The Sun

Best Puppy In Breed
Ch Vanderbilt's Top Gun


Winners Dog: (1-2-1-0)
Vanderbilt's Ride The Sun

Senior Puppy Dog Class
1st Vanderbilt's Ride The Sun

3-6 Month Dog Class
1st Vanderbilt's Man On The Moon


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Vanderbilt's Flirt With Danger

Reserve Winners Bitch
Vanderbilt's Something Royal

Junior Puppy Bitch Class
1st Vanderbilt's Flirt With Danger

Open Bitch Class
1st Vanderbilt's Something Royal


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Eugen Arya Chanel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Eugen Arya Chanel

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Eugen Arya Chanel


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Unicornhill Story Telling

Select Dog
GCh Huskystars Blazing Baelfire



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Foxhaus Skyfall At Foxhollow
  Fox Terrier (Wire)   22
Group 2nd   GCh Crofterslee Coachman   Border Terrier   21
Group 3rd   
Foxbend Celebrity Status
  Parson Russell Terrier   18
Group 4th   
GCh Toulin's Quite The Spectacle
  Scottish Terrier   17
BPIG    Northcote O'Brady Out N About   Lakeland Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Foxrun Arctic Sunrise   Border Terrier   0
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ispy Deal Or No Deal

Best Of Opposite Sex
Ch Camerata Don't Spoil The Party

Best Puppy In Breed
Ispy Deal Or No Deal


Winners Dog: (1-0-0-1)
Ispy Deal Or No Deal

Senior Puppy Dog Class
1st Ispy Deal Or No Deal



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Crofterslee Coachman

Best Of Opposite Sex
Ch Roschel's Roxanne

Select Bitch
Ch Foxrun Harvest Gold



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
MeliaGold's Mighty Gamer


Winners Dog: (1-0-0-0)
MeliaGold's Mighty Gamer

Canadian Bred Dog Class
1st MeliaGold's Mighty Gamer


3-6 Month Bitch Class
1st Cairnmoor Guthrie's Penelope


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxhaus Skyfall At Foxhollow




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Symphonie's Oh Mamma Mia

Best Puppy In Breed
Symphonie's Oh Mamma Mia



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Symphonie's Oh Mamma Mia

Senior Puppy Bitch Class
1st Symphonie's Oh Mamma Mia


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Northcote O'Brady Out N About

Best Puppy In Breed
Northcote O'Brady Out N About



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Northcote O'Brady Out N About

Junior Puppy Bitch Class
1st Northcote O'Brady Out N About


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Szulik's Solid Goliath Diventy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Rightly So Handsome Harry

Best Of Opposite Sex
Dralion's Diamond Lil Of Rightly So

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Rightly So Handsome Harry


Winners Dog: (1-2-0-0)
Rightly So Handsome Harry

Open Dog Class
1st Rightly So Handsome Harry


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Dralion's Diamond Lil Of Rightly So

Reserve Winners Bitch
Foxlore Cinnamon Twist

12-18 Month Bitch Class
1st Dralion's Diamond Lil Of Rightly So

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Foxlore Cinnamon Twist


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch High Pines Daisy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Foxbend Celebrity Status



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Foxbend Celebrity Status

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Foxbend Celebrity Status


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Toulin's Quite The Spectacle




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Honeywheat's Poetry In Motion




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Clandara's Revolutionary Man

Best Of Opposite Sex
Clandara Deltoro Rock And Roll

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Clandara's Revolutionary Man


Winners Dog: (1-2-0-0)
Clandara's Revolutionary Man

Open Dog Class
1st Clandara's Revolutionary Man


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Forestfield Catch Me If You Can

Best Puppy In Breed
Forestfield Catch Me If You Can



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Forestfield Catch Me If You Can

Reserve Winners Bitch
Forestfield Forget Me Not

Junior Puppy Bitch Class
1st Forestfield Catch Me If You Can
2nd Darinielle Marie-Douce

Senior Puppy Bitch Class
1st Forestfield Forget Me Not


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Miletree Carnival
  Cavalier King Charles Spaniel   24
Group 2nd   
Ch Coodeefoo Enkido
  Pekingese   17
Group 3rd   
GCh Ashstone's Atria
  Havanese   16
Group 4th   
Ch Rexroth's Angelina
  Miniature Pinscher   12
BPIG   
Ch Rexroth's Angelina
  Miniature Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Mardigrais To The Moon At Sigma Chi   Cavalier King Charles Spaniel   0
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 6 pts (1-4-2-0)
GCh Miletree Carnival

Best Of Opposite Sex
Jimary's Ms Tilly At Sigma Chi

Best Of Winners: (1-4-2-0)
Beken Hall Shirmont He's The Ticket

Best Puppy In Breed
Jimary's Ms Tilly At Sigma Chi

Select Dog
Ch Glenire's Odo The Hero


Winners Bitch: (1-4-2-0)
Jimary's Ms Tilly At Sigma Chi

Reserve Winners Bitch
Rose Arbor's Dance To Your Hartscontent

Junior Puppy Bitch Class
1st Tallygolds Northern Skye

Senior Puppy Bitch Class
1st Jimary's Ms Tilly At Sigma Chi

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tallygolds Misty Evening

Open Bitch Class
1st Rose Arbor's Dance To Your Hartscontent

3-6 Month Bitch Class
1st Mardigrais To The Moon At Sigma Chi


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Windwater Boxers Or Briefs

Best Of Opposite Sex
Windwater Mink Deville Ladyday

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Windwater Boxers Or Briefs


Winners Dog: (1-1-0-0)
Windwater Boxers Or Briefs

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Windwater Boxers Or Briefs


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Windwater Mink Deville Ladyday

12-18 Month Bitch Class
1st Windwater Mink Deville Ladyday


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Cinnamonhill A Little Romance

Best Of Opposite Sex
Roterr Griff Vals Boston


Winners Dog: (1-0-0-1)
Roterr Griff Vals Boston

12-18 Month Dog Class
1st Roterr Griff Vals Boston



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Ashstone's Atria

Best Of Opposite Sex
Taylor Made For Ashstone

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Taylor Made For Ashstone

Best Puppy In Breed
Taylor Made For Ashstone


Winners Dog: (1-2-0-1)
Taylor Made For Ashstone

Senior Puppy Dog Class
1st Taylor Made For Ashstone


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Twinkle's Amaryllis

Reserve Winners Bitch
Joyaseda's Twinkle Crimson Sky

Junior Puppy Bitch Class
1st Joyaseda's Twinkle Crimson Sky

Canadian Bred Bitch Class
1st Twinkle's Amaryllis


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rexroth's Angelina

Best Puppy In Breed
Ch Rexroth's Angelina




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Coodeefoo Enkido




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
Ch Sheffield's Time Bandit

Best Of Opposite Sex
Heubergs Alexis Castle

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Heubergs That Magic Touch

Best Puppy In Breed
Ch Pugalicious Bubble N'Squeak

Select Dog
Ch Pugalicious Bubble N'Squeak


Winners Dog: (1-2-2-0)
Heubergs That Magic Touch

Junior Puppy Dog Class
1st Heubergs That Magic Touch


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Heubergs Alexis Castle

Reserve Winners Bitch
Heubergs Kate Beckett

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Heubergs Alexis Castle

Open Bitch Class
1st Heubergs Kate Beckett


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChEx AgMCHS Fwaggles Million Dollar Baby

Select Dog
GCh Szulik's Mister Munster Junior




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Oz's Thunder And Rain




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Dawin Hot Cakes
  Poodle (Standard)   14
Group 2nd   
Ch PaRay's Molto Particulare
  Bichon Frise   11
Group 3rd   
Ch Gumby's Jive Talking Underdog
  Chinese Shar-Pei   10
Group 4th    Nanhall's Meri Mako   Schipperke   9
BPIG   
Ch Gumby's Jive Talking Underdog
  Chinese Shar-Pei   N/A
Best Baby Puppy In Group    Aristocrafts Elfrida   French Bulldog   0
Best Veteran In Group   
Ch Koira Charmed Magic
  Dalmatian   0
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh PaRay's Molto Particulare




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Bulldacious Izn't She Foxy

Best Puppy In Breed
Topbrass Guns N Roses Firecracker



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Topbrass Guns N Roses Firecracker

Reserve Winners Bitch
Ultimate Bulldacious Hashtag This

Junior Puppy Bitch Class
1st Topbrass Guns N Roses Firecracker

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ultimate Bulldacious Hashtag This


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Gumby's Jive Talking Underdog

Best Puppy In Breed
GCh Gumby's Jive Talking Underdog




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Koira Charmed Magic


Winners Dog: (1-0-1-0)
Brightspot Closer To The Heart

Open Dog Class
1st Brightspot Closer To The Heart

Veteran Dog Class
1st GCh Koira Charmed Magic


3-6 Month Bitch Class
1st Brightspot Genuine Risk


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Cornelius Aristocrafts Baflo

Best Of Opposite Sex
Nifty Xceptionally Dun

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Bugaboo Master Of Suspense!

Best Puppy In Breed
GCh Flatface Connection Iggy Pop Konigliche

Select Dog
GCh Flatface Connection Iggy Pop Konigliche


Winners Dog: (1-1-2-0)
Bugaboo Master Of Suspense!

12-18 Month Dog Class
1st Bugaboo Master Of Suspense!


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Nifty Xceptionally Dun

Senior Puppy Bitch Class
1st Nifty Xceptionally Dun

3-6 Month Bitch Class
1st Aristocrafts Elfrida


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Dawin Hot Cakes

Best Of Opposite Sex
Brielle's Sex Addiction

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Brielle's Sex Addiction


Winners Dog: (1-1-0-1)
Brielle's Sex Addiction

Open Dog Class
1st Brielle's Sex Addiction


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Kalchan Graycie Codybella

Canadian Bred Bitch Class
1st Kalchan Graycie Codybella


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Nanhall's Meri Mako



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Nanhall's Meri Mako

Open Bitch Class
1st Nanhall's Meri Mako


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Nicholas De Bedout Top Dog
Points
Group 1st   
Windover's Daisy Of Abijah
  German Shepherd Dog   32
Group 2nd   
GCh Hearthside Riveredge Sure Is Summum
  Australian Shepherd   27
Group 3rd   
Ch Tailwind Papaw Ride 'Em Cowboy
  Bearded Collie   21
Group 4th   
GCh Mr Merlot du Bouleau Blanc
  Schapendoes   18
BPIG    Thistlebrae Spectre   Collie (Smooth)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Darena Vom Burgimwald   German Shepherd Dog   0
Best Veteran In Group   
Ch Tailwind Papaw Ride 'Em Cowboy
  Bearded Collie   0
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Catalyst Sweet Sadie Rednsted

Best Puppy In Breed
GCh Catalyst Sweet Sadie Rednsted




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 5 pts (1-2-3-0)
GCh Hearthside Riveredge Sure Is Summum

Best Of Opposite Sex
Eweturn Sixteengoingonseventn

Best Of Winners: (1-2-3-0)
Eweturn Sixteengoingonseventn

Select Dog
Ch Danells One For The Gipper


Winners Dog: (1-2-3-0)
Robin's Melody Goes On

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Robin's Melody Goes On

Veteran Dog Class
1st GCh Bayshore Stonehaven Heart Breaker At HHC

3-6 Month Dog Class
1st Holler's Midnight Express


Winners Bitch: (1-2-3-0)
Eweturn Sixteengoingonseventn

Reserve Winners Bitch
Aleshanee Angel Alkira

12-18 Month Bitch Class
1st Eweturn Sixteengoingonseventn
2nd Aleshanee Angel Alkira

3-6 Month Bitch Class
1st Holler's Midnight Angel


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Tailwind Papaw Ride 'Em Cowboy

Best Of Opposite Sex
GCh Cameron's Morning Glory


Veteran Dog Class
1st Ch Tailwind Papaw Ride 'Em Cowboy


Winners Bitch: (0-1-1-1)
Chetcote Kiss Me Kate

12-18 Month Bitch Class
1st Chetcote Kiss Me Kate


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mystique's Bear Claw


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mystique's Bear Claw

Open Dog Class
1st Mystique's Bear Claw



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Stonepillar's Navy at Quiche




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Majestique Justice For All

Best Of Opposite Sex
GCh Grinzing's Jewelled Moonstone




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Thistlebrae Spectre

Best Of Opposite Sex
Thistlebrae Travler Hiddn' Gem

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Thistlebrae Spectre

Best Puppy In Breed
Thistlebrae Spectre


Winners Dog: (1-1-0-0)
Thistlebrae Spectre

Senior Puppy Dog Class
1st Thistlebrae Spectre


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Thistlebrae Travler Hiddn' Gem

Senior Puppy Bitch Class
1st Thistlebrae Travler Hiddn' Gem


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
Windover's Daisy Of Abijah

Best Of Opposite Sex
GCh BergerAlemnd's Winning Colour

Select Dog
Ch Robillane's Cowboy Country

Select Bitch
GCh Carena Vom Burgimwald


3-6 Month Dog Class
1st Diesel Vom Burgimwald


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Nyirsegfia Renegade

Best Of Opposite Sex
Csodavirag Ocean



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Csodavirag Ocean

Reserve Winners Bitch
Tiszai Hullamtoro Buco

12-18 Month Bitch Class
1st Csodavirag Ocean
2nd Tiszai Hullamtoro Buco


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Szentmihalyi-Szabo Nemes




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mr Merlot du Bouleau Blanc




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Lynphil Jitterbug

Best Of Opposite Sex
Ramblinbrook Smokeonthewater

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Lynphil Jitterbug

Best Puppy In Breed
Lynphil Jitterbug


Winners Dog: (1-2-0-0)
Ramblinbrook Smokeonthewater

Senior Puppy Dog Class
1st Ramblinbrook Smokeonthewater


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Lynphil Jitterbug

Reserve Winners Bitch
Blue Heavens Secret Love

Senior Puppy Bitch Class
1st Lynphil Jitterbug

Open Bitch Class
1st Blue Heavens Secret Love

Veteran Bitch Class
1st Ch Ramblinbrook's Wishin And Hopin


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Vastgota Hot Off The Press ST


Winners Dog: (1-0-0-0)
Vastgota Hot Off The Press ST

Open Dog Class
1st Vastgota Hot Off The Press ST



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Yasashiikuma Lest We Forget

Select Dog
GChEx Esrohollow Radsprings Tuhmater




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nicholas De Bedout

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ravinel The Renaissance


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ravinel The Renaissance

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Ravinel The Renaissance


3-6 Month Bitch Class
1st Ravinel The Sugar Plum Fairy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By