Ontario Breeders Association
Sunday, March 3, 2019



Related Results


Results courtesy of:

-- Linda Thompson, CPHA & Joe Panaro --
Multi BIS / MRBIS / RCC BISS National Am. GCHB Can GCH Bang's Bonanza Flyin' High Ty RN CA CGC
Owners: Karen Bang & JK Foster-Hess
Handler: Linda Thompson, CPHA



-- Sarah Muth --
Can/Am BGCH ChateauRouge's Va Va Va Voom
"Gertie"
Breeder/Owner/Handler: Tracey & Peter Muth



Best In Show
Judge: Christian Molina Galvez (Dr)
Akita  
GCh Triumf Sibiri Magnat
Points: 333 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Christian Molina Galvez (Dr)
Otterhound  
GCh Conestoga Bailey Irish Creme C Major
Points: 285
Best Puppy In Show
Judge: Christian Molina Galvez (Dr)
Samoyed   Vanderbilt's Strike It Big
Best Baby Puppy In Show
Judge: Donald Mahoney
Setter (English)   Lentigo's Serenity Glens Princess
Best Altered In Show
Judge: Donald Mahoney
Boxer  
Ch (Alt) Haltonhill's Flying High
Best Owner Handled In Show
Judge: Donald Mahoney
Pointer (German Short-Haired)  
GCh Legacyk Indecent Exposure








Group 1 - Gordon Hayburn Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Zoldmali Cetli
  Vizsla (Wire-Haired)   104
Group 2nd   
GCh Roaneden's Dream Catcher
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   103
Group 3rd   
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck
  Pointer   97
Group 4th   
GCh Carnaby Night Shades
  Spaniel (English Cocker)   93
BPIG   Ch Calabri Juniper Rose Royale   Vizsla (Smooth-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Lentigo's Serenity Glens Princess   Setter (English)   0
Best Altered In Group   
Ch Devonsleigh's Moments In Time
  Retriever (Labrador)   0
Best Owner Handled In Group   
GCh Legacyk Indecent Exposure
  Pointer (German Short-Haired)   0
Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 5 pts (1-4-0-1)
Ch Patronum Bleuzorange Valka

Best Of Opposite Sex
Northrock's I'll Drink To That

Best Of Winners: (1-4-0-1)
Northrock's Homegrown Honey

Best Puppy In Breed
Northrock's I'll Drink To That


Winners Dog: (1-4-0-1)
Northrock's I'll Drink To That


Winners Bitch: (1-4-0-1)
Northrock's Homegrown Honey

Reserve Winners Bitch
Patronum Bleuzorange Olivia

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck

Best Of Opposite Sex
GCh Perryglen's Making Contact

Best Puppy In Breed
Perryglen Solivia Tim Bit


Winners Dog: (2-0-1-1)
Seasyde Oscietra

Reserve Winners Dog
Perryglen Solivia Tim Bit


Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 12 pts (5-4-2-2)
GCh Legacyk Indecent Exposure

Best Of Opposite Sex
Buck Hollow's Crystal Blue Persuasion

Best Of Winners: (5-4-2-2)
Buck Hollow's Super Trouper

Best Puppy In Breed
Stannyfield's This Is It Baby

Select Dog
Ch De Lombardie Alpha du Centaure

Select Bitch
GCh Leaside's Cherry Creek Daisy


Winners Dog: (5-4-2-2)
Buck Hollow's Super Trouper

Reserve Winners Dog
Stannyfield's As You Wish

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lookouts Eye'Ma Wittle Prank Star


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lookouts Eye'Ma Wittle Prank Star


Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Duenorth Spring Loaded

Best Of Opposite Sex
Rush's Instant Karma

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Rush's Just Another Werewolf

Best Puppy In Breed
Rush's Just Another Werewolf

Select Dog
Ch Rowansgaard Lemon Twist


Winners Dog: (1-1-2-0)
Rush's Just Another Werewolf


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Rush's Instant Karma

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 14 pts (1-8-4-2)
Ch Santiago de Himmelstein

Best Of Opposite Sex
Stormynights Writteninthestars

Best Of Winners: (1-8-4-2)
Stormynights Writteninthestars

Best Puppy In Breed
Stormynights Starlite Starbrite

Select Dog
Ch Setherwood Your Ad Here

Select Bitch
GCh Spiritrider Card To Coppermoon


Winners Dog: (1-8-4-2)
Setherwood X's N O's MJ Goldcoast


Winners Bitch: (1-8-4-2)
Stormynights Writteninthestars

Reserve Winners Bitch
Rio's Spring Fling

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 19 pts (4-9-4-3)
Ch Maktawae Late Knight Party

Best Of Opposite Sex
GCh Castlegar Elroy At Autumwynd

Best Of Winners: (4-9-4-3)
Dos Rios Knight Dragon

Best Puppy In Breed
Handy Hill Masonridge Fable Of Dreams

Select Dog
Asklar Blessed By My Cowboy

Select Bitch
Ch Nyroca's Poison Ivy


Winners Dog: (4-9-4-3)
Dos Rios Knight Dragon

Reserve Winners Dog
Startop's Rhetoric


Winners Bitch: (4-9-4-3)
Wyndance's Chocolate Eclair

Reserve Winners Bitch
Wyndance's Black Jade

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 5 pts (1-1-2-2)
GCh Roaneden's Dream Catcher

Best Of Opposite Sex
Ch Manitou's Rising Star To Dragonluck

Best Of Winners: (1-1-2-2)
Katyra Flat Top Beat 4 Glacial

Best Puppy In Breed
Katyra Flat Top Beat 4 Glacial

Select Dog
Ch Dunfield's Show Me The Money Beekauz

Select Bitch
Ch Katyra All About Angel Dragon


Winners Dog: (1-1-2-2)
Tollhaven Poki


Winners Bitch: (1-1-2-2)
Katyra Flat Top Beat 4 Glacial

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lentigo's Dark Angel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lentigo's Dark Angel

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Harbinger's Forest Ranger

Best Puppy In Breed
Harbinger's Handsome Fortune


Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Captiva's On The Bright Side

Best Puppy In Breed
Maronova Apsley On Twenty Eight



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Captiva's On The Bright Side

Reserve Winners Bitch
Maronova Apsley On Twenty Eight

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Nickleodeon Fanciful Dreamer

Best Puppy In Breed
Nickleodeon Fanciful Dreamer


Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Brighthope Lasting Merit


Winners Dog: (1-0-0-0)
Brighthope Lasting Merit


Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Hope's Hiddencreek Vision

Best Of Opposite Sex
Hiddencreek's Highest Degree

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Hope's Hiddencreek Vision


Winners Dog: (1-1-1-0)
Hiddencreek's Highest Degree


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Hope's Hiddencreek Vision

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
GCh Carnaby Night Shades

Best Of Opposite Sex
Wincheshire Into The Spirit

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Twinsmade Hoity Toity

Best Puppy In Breed
Ch Especially Viva La Juicy Lucy

Select Bitch
Ch Especially Viva La Juicy Lucy


Winners Dog: (1-2-0-2)
Wincheshire Into The Spirit


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Twinsmade Hoity Toity

Reserve Winners Bitch
Proclaim Preciously Precocious

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cerise Ratatouille


Winners Dog: (1-0-0-0)
Cerise Ratatouille


Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Nautica's If The Shoe Fits @ Arietta

Best Of Opposite Sex
Nautica's Ob La Di Ob La Da

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Nautica's If The Shoe Fits @ Arietta

Select Bitch
GCh Pemberley's Moonlight Huntress


Winners Dog: (1-1-0-2)
Nautica's Ob La Di Ob La Da

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Axlehurn Now I'm Here



Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 9 pts (2-3-0-5)
GCh Ferngold's Dashing Charlotte

Best Of Opposite Sex
Chakra's Home Sweet Home

Best Of Winners: (2-3-0-5)
Calabri Hera Tine An Ghrian

Best Puppy In Breed
Ch Calabri Juniper Rose Royale

Select Bitch
GCh Bonneterre Hoxsy Willow


Winners Dog: (2-3-0-5)
Chakra's Home Sweet Home

Reserve Winners Dog
Calabri Royal Classic Cooper


Winners Bitch: (2-3-0-5)
Calabri Hera Tine An Ghrian

Reserve Winners Bitch
Stoneylake Sommer's Song

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli






Winners Dog: (1-0-0-0)
Edgefield's Paint It Black






Group 2 - Rita Kadike-Skadina Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Conestoga Bailey Irish Creme C Major
  Otterhound   54
Group 2nd   Ch Osiris La Vie Boheme   Pharaoh Hound   52
Group 3rd    Vrymeer Covergirl   Whippet   50
Group 4th    Glenamadda Phelan Of Glenmanor   Irish Wolfhound   40
BPIG    Legend Of Wolfholm   Irish Wolfhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Shetara's Beyond Beautiful   Whippet   0
Best Altered In Group   
GCh Priderock's Maeve of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   0
Best Owner Handled In Group   
Clandara's Driving The Bentley
  Whippet   0
Group 2nd (Altered)   
Ocean's Sail Away
  Whippet   0
Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Evonty Shantal Sher



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Evonty Shantal Sher

Reserve Winners Bitch
Heartbeat Forbidden Fruit

Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Branston Trajam RulesDon'tApply

Best Of Opposite Sex
Iuno Sospita You're The Star Of My Heart

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Masonbranston Keeperoftheflame

Best Puppy In Breed
Masonbranston Keeperoftheflame


Winners Dog: (1-1-2-0)
Masonbranston Keeperoftheflame

Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 5 pts (2-1-1-2)
GCh Nicolas II-de-Russie du Grand Fresnoy

Best Of Opposite Sex
GCh Nylucha's Candy Carnivale

Best Of Winners: (2-1-1-2)
Orlov Comte Vladimir Du Grand Fresnoy

Best Puppy In Breed
Coburn Horchata Ice

Select Bitch
Ch Nylucha's Icing On The Cake


Winners Dog: (2-1-1-2)
Orlov Comte Vladimir Du Grand Fresnoy

Reserve Winners Dog
Coburn Horchata Ice


Winners Bitch: (2-1-1-2)
Sedona Tourmaline

Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 7 pts (2-3-2-1)
GCh Palakore's Paperback Writer

Best Of Opposite Sex
GCh Palakore's Talisman

Best Of Winners: (2-3-2-1)
Chetcote Wrapped N Chocolate ML

Best Puppy In Breed
Chetcote Wrapped N Chocolate ML

Select Dog
GCh Chetcote Don't Stop Me Now


Winners Dog: (2-3-2-1)
Chetcote Wrapped N Chocolate ML

Reserve Winners Dog
Palakore's Danubleu Mochaccino


Winners Bitch: (2-3-2-1)
Keen's Life's Lika Boxa Chocolts

Reserve Winners Bitch
Chetcote V Daydreamer Sweet T, ML

Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Chetcote Saucy Sensation



Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Danny Boy's Meadow

Best Puppy In Breed
Danny Boy's Meadow



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Danny Boy's Meadow

Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sweetwire's Living On The Edge



Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Grey Havens Fernhill Inner Light At Karador


Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 7 pts (1-4-2-1)
Glenamadda Phelan Of Glenmanor

Best Of Opposite Sex
GCh Three Little Birds' Follow My Heart

Best Of Winners: (1-4-2-1)
Glenamadda Phelan Of Glenmanor

Best Puppy In Breed
Legend Of Wolfholm

Select Dog
Ch Glenamadda Epic Of Windkeeper


Winners Dog: (1-4-2-1)
Glenamadda Phelan Of Glenmanor


Winners Bitch: (1-4-2-1)
Glenamadda Pashun O'Windkeeper

Reserve Winners Bitch
Legend Of Wolfholm

Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Fanta's Mighty Hunter Orion

Best Of Opposite Sex
Fanta's Northernstar Nite Skye

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Fanta's Mighty Hunter Orion

Best Puppy In Breed
Fanta's Mighty Hunter Orion


Winners Dog: (1-2-0-0)
Fanta's Mighty Hunter Orion


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Fanta's Northernstar Nite Skye

Reserve Winners Bitch
Fanta's AlluringAuroraBorealis

Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Conestoga Bailey Irish Creme C Major

Best Of Opposite Sex
Hunter's Riverrun Elsa Snow



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Hunter's Riverrun Elsa Snow

Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Osiris La Vie Boheme


Winners Dog: (2-0-0-0)
Osiris La Vie Boheme

Reserve Winners Dog
Lileo's Sunshine Daydream Farao Anubis


Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi

Best Of Opposite Sex
Foxtrot's Ahead By A Century

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Ridgeville's Ujasiri Mtawala

Best Puppy In Breed
Ridgeville's Ujasiri Mtawala

Select Dog
GCh County Line's It Is Written In The Stars


Winners Dog: (1-1-2-0)
Ridgeville's Ujasiri Mtawala


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Foxtrot's Ahead By A Century

Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm

Best Of Opposite Sex
Sirhan Ramahdi

Best Puppy In Breed
Sirhan Ramahdi


Winners Dog: (1-0-0-1)
Sirhan Ramahdi


Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 9 pts (2-3-0-5)
Vrymeer Covergirl

Best Of Opposite Sex
Clandara's Driving The Bentley

Best Of Winners: (2-3-0-5)
Vrymeer Covergirl

Best Puppy In Breed
Silvercharm Satisfied With Tripletime At Comar

Select Bitch
GCh Gaspar's Mad About You


Winners Dog: (2-3-0-5)
Clandara's Driving The Bentley

Reserve Winners Dog
Poeta Mr Mistoffelees


Winners Bitch: (2-3-0-5)
Vrymeer Covergirl

Reserve Winners Bitch
Silvercharm Satisfied With Tripletime At Comar





Group 3 - Donald Mahoney Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Triumf Sibiri Magnat
  Akita   47
Group 2nd   
Palemoonskyblue's Beauty Queen From A Movie Scene
  Alaskan Malamute   44
Group 3rd   
GCh Eugen Arya Chanel
  Schnauzer (Giant)   41
Group 4th   
Black Spirit All Eyez On Me
  Black Russian Terrier   40
BPIG    Vanderbilt's Strike It Big   Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group    Vanderbilt's Power Broker   Samoyed   0
Best Altered In Group   
Ch (Alt) Haltonhill's Flying High
  Boxer   0
Best Owner Handled In Group   
GCh Eugen Arya Chanel
  Schnauzer (Giant)   0
Group 2nd (Altered)   
Orloff Jungfrau Syrrah
  Bernese Mountain Dog   0
Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Triumf Sibiri Magnat

Best Of Opposite Sex
Ch Indevor Kiss To Kiss

Best Puppy In Breed
Dr Wolf Shantey You Stay


Winners Dog: (1-0-1-1)
Dr Wolf Shantey You Stay


Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Palemoonskyblue's Beauty Queen From A Movie Scene

Best Of Opposite Sex
Sledgerunner's Winston

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Sledgerunner's Winston

Best Puppy In Breed
Sledgerunner's Winston


Winners Dog: (1-1-0-1)
Sledgerunner's Winston


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Kyrdenley Spirit Of Susie

Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 9 pts (1-4-2-3)
Ch Devael Attitude Pays

Best Of Opposite Sex
GCh Havrebernois Abbey Road

Best Of Winners: (1-4-2-3)
Haustier's Tell Me Why

Best Puppy In Breed
Haustier's Tell Me Why

Select Dog
GCh Belnois Timeless Symphinny

Select Bitch
GCh Scout's Honour Of Bernvonrust


Winners Dog: (1-4-2-3)
Oleka's Rawdny d'Eve Sennenhof


Winners Bitch: (1-4-2-3)
Haustier's Tell Me Why

Reserve Winners Bitch
Canton Sur In My Dreams

Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Black Spirit All Eyez On Me


Winners Dog: (1-0-0-0)
Black Spirit All Eyez On Me


Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh McCoy's Winstar's Captured My Heart At Balsam

Select Dog
GCh Ravencrest Cinnrhee Power Play



Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 7 pts (1-3-3-1)
Ch Oriol Hector De Grande Vinko

Best Of Opposite Sex
Mi-Cher's Kin Deep Blue Scuba

Best Of Winners: (1-3-3-1)
Mi-Cher's Kin Deep Blue Scuba

Best Puppy In Breed
Kingsview's Prince Charming

Select Dog
Ch Dura Lex Polonia Lennon


Winners Dog: (1-3-3-1)
Kingsview's Prince Charming


Winners Bitch: (1-3-3-1)
Mi-Cher's Kin Deep Blue Scuba

Reserve Winners Bitch
Fayek's Perfect Storm de Lumarion

Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Jerdans The Great Code

Best Of Opposite Sex
Ashella's Lily Of The Valley

Best Puppy In Breed
GCh Divine Acres Don't Stop Believe'n At Danetastix



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Ashella's Lily Of The Valley

Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Recurve Allusion Of Summerford

Best Of Opposite Sex
GCh Ailama Try To Win

Best Puppy In Breed
Recurve Allusion Of Summerford


Winners Dog: (1-0-0-1)
Recurve Allusion Of Summerford


Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Acostar Whoa Nelly Commocean

Best Of Opposite Sex
Ch Ridgehaven's Estrela Kodiak

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Acostar Whoa Nelly Commocean

Best Puppy In Breed
Marshview Texas Vodka Acostar


Winners Dog: (1-1-1-0)
Marshview Texas Vodka Acostar


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Acostar Whoa Nelly Commocean

Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 6 pts (0-5-1-1)
Eirians Raiz The Bar Herrschend

Best Of Opposite Sex
GCh Bang's Bonanza Flyin' High Ty

Best Puppy In Breed
Eirians Straight To The Moon

Select Bitch
Ch Eirians Rar'n To Go Herrschend



Winners Bitch: (0-5-1-1)
Eirians Raiz The Bar Herrschend

Reserve Winners Bitch
Eirians Straight To The Moon

Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike

Best Of Opposite Sex
Vanderbilt's Flirt With Fashion

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Vanderbilt's Strike It Big

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Strike It Big


Winners Dog: (1-2-1-0)
Vanderbilt's Strike It Big


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Vanderbilt's Flirt With Fashion

Reserve Winners Bitch
Gilara's Vintage Wine

Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Eugen Arya Chanel



Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Unicornhill Harlequin Romance



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Unicornhill Harlequin Romance





Group 4 - Christian Molina Galvez (Dr) Top Dog
Points
Group 1st    Whitebriar Just Google It   West Highland White Terrier   17
Group 2nd   GCh Lackyle Bairille Dubailt   Staffordshire Bull Terrier   15
Group 3rd   
GCh Glitter Stars Don Pedro At Essexshire
  Bull Terrier (Miniature)   13
Group 4th    Foxrun Snow Fiddler   Border Terrier   10
BPIG   
Evalill Avicii Wakemeupahndeggoense
  Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Boreal Brewed With Love
  Soft-Coated Wheaten Terrier   0
Best Owner Handled In Group    Whitebriar Just Google It   West Highland White Terrier   0
Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Lamz Let's Roll

Best Of Opposite Sex
Lamz Integrity Girl Who Has Everything

Best Puppy In Breed
Lamz Integrity Girl Who Has Everything


Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Foxrun Snow Fiddler



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Foxrun Snow Fiddler

Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Glitter Stars Don Pedro At Essexshire

Best Of Opposite Sex
Essexshire Lady D'ver Of Essex



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Essexshire Lady D'ver Of Essex

Reserve Winners Bitch
Essexshire Little Twister

Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Foxheart's Tsarshadow Tornado



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Foxheart's Tsarshadow Tornado

Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Cashelmara Glenariff



Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxbend Celebrity Status



Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Evalill Avicii Wakemeupahndeggoense

Best Of Opposite Sex
Ahndeggoense's Have Mercy

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Evalill Avicii Wakemeupahndeggoense

Best Puppy In Breed
Evalill Avicii Wakemeupahndeggoense


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Ahndeggoense's Have Mercy

Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Blayloch Firecrackin' Scalawag

Best Puppy In Breed
Blayloch Firecrackin' Scalawag



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Blayloch Firecrackin' Scalawag

Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rocglen Goldmark At Bushwell

Best Puppy In Breed
Rocglen Goldmark At Bushwell



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rocglen Goldmark At Bushwell

Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Keepsake Boreal Sea Clear



Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Lackyle Bairille Dubailt

Best Of Opposite Sex
Rolona's Playmate



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Rolona's Playmate

Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Whitebriar Just Google It

Best Of Opposite Sex
Skyehigh's Holiday On Ice

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Whitebriar Just Google It

Best Puppy In Breed
Skyehigh's Holiday On Ice


Winners Dog: (1-1-0-0)
Whitebriar Just Google It


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Skyehigh's Holiday On Ice





Group 5 - Donald Mahoney Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Nightfire's Better Than Ever
  Papillon   28
Group 2nd    Rigair Amazing Princess Eliza   Yorkshire Terrier   26
Group 3rd   
Ch Ashstone's Winter Is Coming
  Havanese   22
Group 4th   
GCh Siosalach's Hammin It Up
  Pug   20
BPIG    Rigair Amazing Princess Eliza   Yorkshire Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Nimiq's Swat Thirty David   Havanese   0
Best Owner Handled In Group   
GCh Rythm's Front Runner
  Italian Greyhound   0
Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 4 pts (3-2-0-0)
Midsummer AllAbout The Journey

Best Of Opposite Sex
Lavender Hills Espressomartini

Best Of Winners: (3-2-0-0)
Midsummer AllAbout The Journey

Best Puppy In Breed
Midsummer AllAbout The Journey


Winners Dog: (3-2-0-0)
Midsummer AllAbout The Journey

Reserve Winners Dog
Midsummer Lone Star


Winners Bitch: (3-2-0-0)
Lavender Hills Espressomartini

Reserve Winners Bitch
Lavenderhills Littlenutmeg

Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Denali's Mr Sensational

Best Of Opposite Sex
All Curds No Whey Of Lore

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Denali's Mr Sensational

Best Puppy In Breed
Denali's Mr Sensational

Select Dog
Ch Shaw's I'm Crushing It


Winners Dog: (2-1-1-0)
Denali's Mr Sensational

Reserve Winners Dog
Curlious Tldr


Winners Bitch: (2-1-1-0)
All Curds No Whey Of Lore

Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 3 pts (2-0-2-0)
Maplebruxe Dr Finkelstein

Best Puppy In Breed
Manitoba's Oakley

Select Dog
GCh Courage Brabary Town


Winners Dog: (2-0-2-0)
Maplebruxe Dr Finkelstein

Reserve Winners Dog
Manitoba's Oakley


Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Ashstone's Winter Is Coming



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Sonrisas I'd Be Jealous Too

Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 4 pts (3-1-0-1)
GCh Rythm's Front Runner

Best Of Opposite Sex
Clandara's Pagani

Best Of Winners: (3-1-0-1)
Ladyday's House In Rooins

Best Puppy In Breed
Ladyday's House In Rooins


Winners Dog: (3-1-0-1)
Clandara's Pagani

Reserve Winners Dog
Toscane I Love Bunnies


Winners Bitch: (3-1-0-1)
Ladyday's House In Rooins

Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Nightfire's Better Than Ever

Select Dog
GCh Heaven Sent Raven To Rockalily



Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Siosalach's Hammin It Up

Select Dog
GCh CurlyQ's Christmas Spirit



Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Annevan Maybellene

Best Puppy In Breed
Annevan Maybellene



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Annevan Maybellene

Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Rigair Amazing Princess Eliza

Best Puppy In Breed
Rigair Amazing Princess Eliza



Winners Bitch: (0-4-0-0)
Rigair Amazing Princess Eliza

Reserve Winners Bitch
Dayjuel Infinite Love





Group 6 - Rita Kadike-Skadina Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lasacas Marshall A. Constable
  Lhasa Apso   26
Group 2nd   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   24
Group 3rd   
Ch Mardeck's The Sorcerer's Quest
  Schipperke   19
Group 4th   
GCh Owenbriar Keesbrook Black Ice
  Keeshond   18
BPIG    Three Rivers Kiara Mesbeauchow   Chow Chow   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Konigliche Some Like It Hott
  French Bulldog   0
Best Altered In Group   
GCh Mi-Pao's Jasper The Bear
  Chow Chow   0
Best Owner Handled In Group    Radically's Foreign Affairs   Lhasa Apso   0
Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Eki Zimurrak Lazy Song

Select Bitch
Ch Willo N Yu Kous Que Sera Sera Tzowen



Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Rio's Sherlock Bones

Best Of Opposite Sex
Three Rivers Kiara Mesbeauchow

Best Puppy In Breed
Three Rivers Kiara Mesbeauchow



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Three Rivers Kiara Mesbeauchow

Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Shenandal's My Kind Of Joy

Best Puppy In Breed
Koira Shadowhunter's Dream



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Cardel Aim To Please Hotspot

Reserve Winners Bitch
Koira Shadowhunter's Dream

Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Rosehalls Mr Phil Of Ashmoor

Best Of Opposite Sex
Jaklin del Azart Dog

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Rosehalls Mr Phil Of Ashmoor

Best Puppy In Breed
Rosehalls Mr Phil Of Ashmoor


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Jaklin del Azart Dog

Reserve Winners Bitch
Prize For Isengard Grand Merci

Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Owenbriar Keesbrook Black Ice



Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Lasacas Marshall A. Constable

Best Of Opposite Sex
Radically's Foreign Affairs

Best Puppy In Breed
Radically's Foreign Affairs



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Radically's Foreign Affairs

Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 5 pts (2-4-0-0)
Opus Honeybear's Sailor Moon

Best Of Opposite Sex
Opus' Do U Wanna Know A Secret

Best Of Winners: (2-4-0-0)
Opus Honeybear's Sailor Moon

Best Puppy In Breed
Opus Honeybear's Sailor Moon


Winners Dog: (2-4-0-0)
Opus' Do U Wanna Know A Secret

Reserve Winners Dog
Bellefleet's Sydney's Magnus


Winners Bitch: (2-4-0-0)
Opus Honeybear's Sailor Moon

Reserve Winners Bitch
Denali's Timeless Romance

Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
Bibelot Argentan I'm A Thinker

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Bibelot Argentan I'm A Thinker

Best Puppy In Breed
Bibelot Argentan I'm A Thinker


Winners Dog: (1-3-0-1)
Bibelot Argentan I'm A Thinker


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Argentan Bibelot Think Of Me

Reserve Winners Bitch
Briarside Body Like A Back Road

Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Mardeck's The Sorcerer's Quest





Group 7 - Melody Roth Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Cherpa's High Dollar Client
  German Shepherd Dog   49
Group 2nd   GCh Riomesa Attraction Specialist   Australian Shepherd   42
Group 3rd   
GCh Tasiahills Endless Secret
  Old English Sheepdog   34
Group 4th   
Ch MNM's Soleila du Belgiador
  Belgian Shepherd Dog   33
BPIG    Onawhim's Silken Web   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Assets Take A Chance On Me   Border Collie   0
Best Owner Handled In Group   
Shadagrace North Winds
  Finnish Lapphund   0
Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
Agassiz's Justifiably So

Best Of Opposite Sex
GCh Catalyst's Bush Party At TK

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Agassiz's Justifiably So

Best Puppy In Breed
Agassiz's Justifiably So

Select Dog
GCh Bluforewe Royal Consult Lord M


Winners Dog: (1-3-2-1)
Catalyst's Started With A Song


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Agassiz's Justifiably So

Reserve Winners Bitch
Agassiz's Princess Leah

Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 7 pts (2-3-2-1)
GCh Riomesa Attraction Specialist

Best Of Opposite Sex
Fortis's Pleasure Lil'Treasure

Best Of Winners: (2-3-2-1)
Fortis's Pleasure Lil'Treasure

Best Puppy In Breed
Fortis's Pleasure Lil'Treasure

Select Dog
GCh Tresrullah's Holler At Ya Boy


Winners Dog: (2-3-2-1)
Maplewind Bingo Bear Brown

Reserve Winners Dog
Fortis's He's Too Sexy


Winners Bitch: (2-3-2-1)
Fortis's Pleasure Lil'Treasure

Reserve Winners Bitch
Tresrullah's Breaking Dawn

Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
MNM's Soleila du Belgiador



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Eternity's Quasee

Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Chaparral's Irish Red


Winners Dog: (1-0-0-0)
Chaparral's Irish Red


Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Hollowshots A Twist Of Fate

Best Of Opposite Sex
Twistofate Journey Of The Heart

Best Puppy In Breed
Twistofate Journey Of The Heart


Winners Dog: (1-0-0-1)
Twistofate Journey Of The Heart


Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChEx Galheights Code Q A Qomolangma

Best Puppy In Breed
Phoenix From The Dogsfarm


Winners Dog: (1-0-1-0)
Phoenix From The Dogsfarm


Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Omega's Don't Rain On My Parade

Best Of Opposite Sex
Sylvan Argent Windsong Seafire

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Omega's Don't Rain On My Parade

Best Puppy In Breed
Sylvan Argent Windsong Seafire

Select Bitch
Ch Omega's Imagine That


Winners Dog: (1-1-0-1)
Sylvan Argent Windsong Seafire


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Omega's Don't Rain On My Parade

Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Thistlebrae Strictly Ballroom

Best Of Opposite Sex
Thistlebrae Ice Blue Rock

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Thistlebrae Strictly Ballroom

Best Puppy In Breed
Thistlebrae Strictly Ballroom


Winners Dog: (1-1-0-0)
Thistlebrae Ice Blue Rock


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Thistlebrae Strictly Ballroom

Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 7 pts (3-4-0-1)
Shadagrace North Winds

Best Of Opposite Sex
Maplemyst Aurora Borealis

Best Of Winners: (3-4-0-1)
Shadagrace North Winds

Best Puppy In Breed
Maplemyst's Domino Effect

Select Bitch
GCh Maplemyst True North


Winners Dog: (3-4-0-1)
Maplemyst Aurora Borealis

Reserve Winners Dog
Ember's Dragon In The Myst


Winners Bitch: (3-4-0-1)
Shadagrace North Winds

Reserve Winners Bitch
Shadagrace Mila At Maplemyst

Judge: Melody Roth

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GCh Cherpa's High Dollar Client

Best Of Opposite Sex
GCh Chica Vom Burgimwald

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Bonjen's Cerneigh Ruler Of Aramist

Best Puppy In Breed
James Maximus Vom Burgimwald


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Freya Vom Burgimwald

Reserve Winners Bitch
Margo Von Lumarion

Judge: Melody Roth

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ashland's Radiant Cowboy

Best Of Opposite Sex
Frontrunner Chief General

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ashland's Radiant Cowboy

Best Puppy In Breed
Ashland's Radiant Cowboy


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ashland's Radiant Cowboy


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Frontrunner Chief General

Judge: Melody Roth

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tasiahills Endless Secret



Judge: Melody Roth

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Onawhim's Silken Web

Best Of Opposite Sex
Blueshadow's The Butler Did It

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Onawhim's Silken Web

Best Puppy In Breed
Onawhim's Silken Web


Winners Dog: (1-3-0-0)
Blueshadow's The Butler Did It


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Onawhim's Silken Web

Reserve Winners Bitch
Melodaly Opale

Judge: Melody Roth

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bluetrix Zorro Longmire



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By