BIS AM/CAN CH Cherpa's High Dollar Client
German Shepherd Dog
(Click on breed to view standings)

Call Name: Kash - (Male)
Owner: Robert Gilbert, Pat & Celeste Draper, Mike & Kris Sherman
Breeder: Pat & Celeste Draper, Mike and Kris Sherman
Conformation Handler: Emily Burdon
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 2 2 3 1 2
All Breed Ranking: 22 24 23 20 11

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
3 2 22 13 8 1   0 0 0 0 0   2036
Win Record - 2018
Show Date
Kars Dog Club July 19 to July 22, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Aramis (Joy) Lim 23
  Best Of Breed   Aramis (Joy) Lim 3 (0-2-2-0)
Friday Group 2nd   Maribel Sy 20
  Group 3rd LTD Breed Show Diane Adorno-LeGrande 16
  Best Of Breed LTD Breed Show Diane Adorno-LeGrande 3 (0-2-1-1)
  Best Of Breed   Maribel Sy 4 (0-3-2-0)
Thursday Group 3rd   Honey Glendinning 19
  Best Of Breed   Honey Glendinning 5 (0-4-1-1)

Show Date
Chateauguay Valley Kennel Club July 06 to July 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Darle Heck 156 *
  Group 1st   Darle Heck 25
  Best Of Breed   Darle Heck 2 (1-1-1-0)
Saturday Group 1st   Deirdre McKinnon 33
  Best Of Breed   Deirdre McKinnon 4 (1-3-1-0)
Friday Group 2nd   Jean-Louis Blais 25
  Group 3rd   Cheryl Paterson 26
  Best Of Breed   Jean-Louis Blais 3 (0-2-2-0)
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 3 (0-2-2-0)

Show Date
Association Canine de la Mauricie June 29 to July 01, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Johan Becerra-Hernandez 51
Saturday Group 1st   Robert Rowbotham 66
Friday Group 2nd   Wendy Maisey 52

Show Date
Kingston & District Kennel Club June 15 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Carol Graham 18
  Best Of Breed   Carol Graham 4 (1-2-2-0)
Saturday Group 2nd   Thomas Alexander 20
  Best Of Breed   Thomas Alexander 7 (1-4-3-0)
Friday Group 2nd   Sandy Alexander 19
  Group 2nd   Paul Odenkirchen 19
  Best Of Breed   Sandy Alexander 4 (1-1-3-0)
  Best Of Breed   Paul Odenkirchen 3 (1-1-2-0)

Show Date
St. Francis Kennel & Obedience Club June 07 to June 10, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Carmen Haller N/A
Saturday Select Dog   Bruce Owen N/A
Friday Group 3rd   Dianne Miller 12
  Best Of Breed   Dianne Miller 0
Thursday Reserve Best In Show   Michael Gelinas 97 (0-0-1-0)
  Group 2nd   Rick Fehler 11
  Group 1st   Michael Gelinas 11
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Best Of Breed   Michael Gelinas 0

Show Date
Hochelaga Kennel Club May 19 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Pamela Bruce N/A
Sunday Group 2nd   Ed Wild 30
  Best Of Breed   Ed Wild 4 (0-2-2-1)
Saturday Select Dog   Grant Townsend N/A

Show Date
Arnprior Canine Association May 11 to May 13, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Jo Ann Pavey 21
  Best Of Breed   Jo Ann Pavey 4 (2-1-2-0)
Saturday Group 1st   Nancy Popovich 13
  Best Of Breed   Nancy Popovich 3 (1-1-2-0)
Friday Reserve Best In Show   Nancy Popovich 138 (1-1-2-0)
  Group 1st   Corinne Walker 14
  Group 4th   Barbara Heal 7
  Best Of Breed   Corinne Walker 3 (1-1-2-0)
  Best Of Breed   Barbara Heal 3 (1-1-2-0)

Show Date
Association Canine Charlevoisienne May 05 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Peter Machen 32
  Best Of Breed   Peter Machen 2
Saturday Group 1st   Mike Macbeth 33
  Best Of Breed   Mike Macbeth 4

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 27 to April 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Michelle Scott 27
  Best Of Breed   Michelle Scott 4 (1-3-1-0)
Saturday Select Dog   Kristen Francis N/A
Friday Group 3rd LTD Breed Show Rita Walker 24
  Best Of Breed LTD Breed Show Rita Walker 2 (1-1-1-0)
  Select Dog   Stephen Dainard N/A

Show Date
Champlain Dog Club April 20 to April 22, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Marilyn O'Neill 8
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 1st   Joy Lynne Huntley 10
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
Friday Group 1st   Jacqueline Rusby 7
  Group 1st   Sharon Derrick 8
  Best Of Breed   Jacqueline Rusby 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Sharon Derrick 1 (0-1-1-0)

Show Date
Renaissance Dog Association April 14 to April 16, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Yvonne Savard 27
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
Sunday Group 1st   Ronnie Natividad 44
  Best Of Breed   Ronnie Natividad 3
Saturday Best Of Breed   Aida Rivera Franco 2

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 12 to April 13, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Juan Alberto Grillo Londono 3
Thursday Group 1st   Hassi Assenmacher-Feyel 41
  Best Of Breed   Hassi Assenmacher-Feyel 3

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 06 to April 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Irene Latchford 37
  Best Of Breed   Irene Latchford 4 (0-3-1-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Harto Stockmari N/A
Friday Best Of Breed   Roger Hartinger 4 (0-3-1-1)

Show Date
Scarborough Kennel Club March 09 to March 11, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st LTD Breed Show Jean-Louis Blais 34
  Best Of Breed LTD Breed Show Jean-Louis Blais 7
  Best Of Breed   Beverly Capstick 5 (1-1-3-1)
Saturday Group 1st   Karsten Kaemling 41
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 8 (4-1-3-1)
Friday Group 1st   Anik Primeau 29
  Best Of Breed   Lynn White 5 (2-1-2-1)
  Best Of Opposite Sex   Michael Hill N/A

Show Date
Ontario Breeders Association March 02 to March 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Zeferino Jose Cardoso Silva N/A
Saturday Group 1st LTD Breed Show Guillermo Carrillo 47
  Best Of Breed LTD Breed Show Guillermo Carrillo 3 (1-1-2-0)
Friday Group 1st   William Gunn 39
  Best Of Breed   William Gunn 4 (1-2-2-0)

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 23 to February 25, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Dana Cline 38
  Best Of Breed   Dana Cline 5 (2-1-3-0)
Saturday Best In Show   Dana Cline 279 *
  Group 1st   Margaret Jones 43
  Best Of Breed   Margaret Jones 5 (2-1-3-0)
Friday Group 2nd   Irene Latchford 28
  Best Of Breed   Irene Latchford 4 (1-0-3-1)

Show Date
Wildwood Kennel Club February 01 to February 04, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best In Show   Barbara Dempsey Alderman 297 *
  Group 1st   Barbara Dempsey Alderman 44
  Winners Dog   Barbara Dempsey Alderman (2-2-2-1)
  Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 6 (2-2-2-1)
  Best Of Winners   Barbara Dempsey Alderman (2-2-2-1)
Friday Winners Dog   Jo Ann Pavey (1-1-2-1)
  Best Of Opposite Sex   Jo Ann Pavey N/A
  Best Of Winners   Jo Ann Pavey (1-1-2-1)
Thursday Winners Dog   Robert Whitney (1-0-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Robert Whitney N/A

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2017
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2017
Day Position   Judge Points
Friday 1st Open Dog Class   Brian Reid N/A
  Best Of Winners   Brian Reid (2-1-2-1)
  Winners Dog   Brian Reid (2-1-2-1)
Thursday 1st Open Dog Class   Bruce Owen N/A
  Winners Dog   Bruce Owen (3-1-2-1)
Wednesday 1st Open Dog Class   Jeremy Browne N/A
  Winners Dog   Jeremy Browne (3-2-1-1)

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By