Wildwood Kennel Club
Sunday, February 4, 2018



Related Results

Conformation

Thursday, February 01
Friday, February 02
Friday, February 02 (Ltd Breed Show for Groups 1-2-3)
Saturday, February 03
Saturday, February 03 (Ltd Breed Show for Groups 4 & 6)
Sunday, February 04
Sunday, February 04 (Ltd Breed Show for Group 7)



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS BISS Mex GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Per GCh/MBIS Arg GCh/Can Ch Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
"Tupak"
Owner: Leo Jaime Rabinovitz and Bruno Ocampo
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Michael Leonard
Kerry Blue Terrier  
Krisma's Xman First Class
Points: 264 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Michael Leonard
Newfoundland  
Ch Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
Points: 248
Best Puppy In Show
Judge: Mike Macbeth
Shetland Sheepdog   Grandgables Cast A Spell
Best Baby Puppy In Show
Judge: Mike Macbeth
Norwich Terrier   Dralion's Saving Hope








Group 1 - Mike Macbeth Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bryden's Magic Mike
  Spaniel (English Springer)   57
Group 2nd   
Ch Bran Linn Amulet
  Setter (Gordon)   52
Group 3rd    Sarabay Butterscotch   Retriever (Golden)   51
Group 4th   
GCh Seasyde Some Guys Have All The Luck
  Pointer   38
BPIG   
Ch Linwood Foreign Exchange
  Setter (English)   N/A
Best Baby Puppy In Group    BourgRoyal Nature Boy   Griffon (Wire-Haired Pointing)   0




Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 3 pts (0-0-1-3)
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck

Best Of Opposite Sex
Ch Seasyde I Love Lucy

Select Bitch
GChEx Brackenmoor Somethingroyal



Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 9 pts (3-2-3-2)
GCh De Lombardie Legend Of The Fall

Best Of Opposite Sex
GCh Leaside's Cherry Creek Daisy

Best Of Winners: (3-2-3-2)
Sepia My Favorite Wish

Best Puppy In Breed
Aspenglow's Greta

Select Dog
GCh Legacyk Indecent Exposure

Select Bitch
Ch Leaside's Rainbow Connection


Winners Dog: (3-2-3-2)
Sepia My Favorite Wish

Reserve Winners Dog
Mount Albion's Aussie Mate


Winners Bitch: (3-2-3-2)
Aspenglow's Greta

Reserve Winners Bitch
Mount Albion's Aussie Kiwi

Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Silvercreek Canton

Best Puppy In Breed
Alinabay Always In Charge Bailey



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Silvercreek Canton

Reserve Winners Bitch
Alinabay Always In Charge Bailey

Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Brightmoor Snow Patrol

Best Of Opposite Sex
Blacfriar Speaker Of The House



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Blacfriar Speaker Of The House

Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 12 pts (2-3-5-3)
Sarabay Butterscotch

Best Of Opposite Sex
GCh Evening Stars Geeks Have Needs Too

Best Of Winners: (2-3-5-3)
Sarabay Butterscotch

Best Puppy In Breed
Ch Coppermoon Sm'Orlagh Bug

Select Dog
Ch Goldpaw's Snap To It

Select Bitch
GCh Spiritrider Card To Coppermoon


Winners Dog: (2-3-5-3)
Blackpool On The Rhode Again

Reserve Winners Dog
Gemini's Duke Of Maplelane


Winners Bitch: (2-3-5-3)
Sarabay Butterscotch

Reserve Winners Bitch
Chestnut Enchanted Lady

Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Ch Lynnville Last Promise Fulfilled

Best Of Opposite Sex
Casbar's Party By Moonlight

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Casbar's Party By Moonlight


Winners Dog: (2-1-0-1)
Casbar's Party By Moonlight

Reserve Winners Dog
Casbar's Working On A Dream

Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Linwood Foreign Exchange

Best Puppy In Breed
GCh Linwood Foreign Exchange



Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bran Linn Amulet



Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aingeal Memories Of KD Live On



Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Ashleysown Zen Of Wynridge

Best Of Opposite Sex
Ch WynRidge's Black Magic Woman

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Jomardi's Fashionably Black

Best Puppy In Breed
Calowa Lurians Black Moonstone


Winners Dog: (1-2-1-1)
Ramahs Duke Of The Halls


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Jomardi's Fashionably Black

Reserve Winners Bitch
Calowa Lurians Black Moonstone

Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Mann'rs Carolina Rue



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Mann'rs Carolina Rue

Reserve Winners Bitch
Mann'rs Kei-Rin Unsinkable Molly Brown

Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Carnaby Night Shades

Best Of Opposite Sex
Ch Malysse Lancelot



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Especially For You Henley

Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GCh Bryden's Magic Mike

Best Of Opposite Sex
GCh DerbyNOxford's Lady of Sonnets

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Bryden's Now You See Me Too

Select Dog
Ch Ocoee's Wild For The Night


Winners Dog: (1-1-2-1)
Bryden's Now You See Me Too


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Bryden's Up In The Air V Paylie

Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Bonneterre Hoxsy Willow



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Stonekove Mikames Miss Maple

Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli



Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Oakpoint's Ultimate Showdown







Group 2 - Barbara Dempsey Alderman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   35
Group 2nd   
Ch Trabeiz Hundeleben Hot-Rod MW
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   34
Group 3rd   
Ch Napier's Omg Did You Hear
  Afghan Hound   32
Group 4th   
Ch Kalina Ableaim Tailwind's Run For The Roses
  Whippet   30
BPIG   
Ch Shetara's She Smiled Sweetly
  Whippet   N/A
Judge: Barbara Dempsey Alderman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Napier's Omg Did You Hear

Best Of Opposite Sex
GCh Wynsyr Foxrun Never Say Never



Judge: Barbara Dempsey Alderman

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Africanadian James T Kirk


Winners Dog: (1-0-1-0)
Signet Just B'Coz Risky Business


Judge: Barbara Dempsey Alderman

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Rapscallion's Horizontal Merger

Best Of Opposite Sex
Rapscallion Funny Money

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Rapscallion's Horizontal Merger

Best Puppy In Breed
Rapscallion Funny Money


Winners Dog: (1-1-0-0)
Rapscallion's Horizontal Merger


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Rapscallion Funny Money

Judge: Barbara Dempsey Alderman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish



Judge: Barbara Dempsey Alderman

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy

Best Puppy In Breed
Nicolas II-de-Russie du Grand Fresnoy


Judge: Barbara Dempsey Alderman

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Katydox Desi Of Timberline

Best Puppy In Breed
Katydox The Glory Of John Henry Westwinds ML


Judge: Barbara Dempsey Alderman

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables

Best Of Opposite Sex
Grandgables Ms Justa Sensation

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Prelude's Red Baron MS

Best Puppy In Breed
Prelude's Red Baron MS


Winners Dog: (2-2-1-0)
Prelude's Red Baron MS

Reserve Winners Dog
Grandgables Wee Russian Romeo


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Grandgables Ms Justa Sensation

Reserve Winners Bitch
Grandgables Lil Ms Astounding

Judge: Barbara Dempsey Alderman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Trabeiz Hundeleben Hot-Rod MW

Select Dog
GCh Apolo Del Caroni



Judge: Barbara Dempsey Alderman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Brazosski Taylor Swift At Rivendell



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Brazosski Taylor Swift At Rivendell

Judge: Barbara Dempsey Alderman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pax Mundi Bona Dea

Best Puppy In Breed
Pax Mundi Bona Dea



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pax Mundi Bona Dea

Judge: Barbara Dempsey Alderman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kinglir At Curiann



Judge: Barbara Dempsey Alderman

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
Ch Ace (FIN)

Best Of Opposite Sex
Ch Arthayr A Fox In The Snow

Best Puppy In Breed
Ch Ace (FIN)

Select Dog
Ch Arthayr A Winter Warrior



Judge: Barbara Dempsey Alderman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Conestoga Bailey Irish Creme C Major


Judge: Barbara Dempsey Alderman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Osiris Playboy XO



Judge: Barbara Dempsey Alderman

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi

Best Of Opposite Sex
Royalcityrr Strykes It Lucky

Best Puppy In Breed
Royalcityrr Strykes It Lucky



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Royalcityrr Strykes It Lucky

Reserve Winners Bitch
Cataraqui Where The Heart Is

Judge: Barbara Dempsey Alderman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Karob Sandstorm Told You So



Judge: Barbara Dempsey Alderman

Best Of Breed: 4 pts (0-0-1-4)
GCh Kalina Ableaim Tailwind's Run For The Roses

Best Of Opposite Sex
GCh McCartney's Celebrity Buzz

Best Puppy In Breed
GCh Shetara's She Smiled Sweetly

Select Bitch
GCh McCartney N Alacrity Celeste







Group 3 - Michael Leonard Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   41
Group 2nd   Ch Kristari's On The Sly   Siberian Husky   40
Group 3rd   
GCh Claircreek Faro Do Atlantico
  Portuguese Water Dog   38
Group 4th   
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   32
BPIG   
Pattedeau's Crown Jewel
  Portuguese Water Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Vanderbilt's Magic Wand   Samoyed   0
Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Triumf Sibiri Magnat



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 6 pts (1-2-2-2)
Algrand Berni Orso

Best Of Opposite Sex
GCh Sendache's Predicting Trouble At Alpenbliss

Best Of Winners: (1-2-2-2)
Algrand Berni Orso

Best Puppy In Breed
GCh Sendache's Predicting Trouble At Alpenbliss

Select Dog
Ch Maitlands Hear Me Roar

Select Bitch
Ch Belnois Action Reaction V Nouba


Winners Dog: (1-2-2-2)
Algrand Berni Orso


Winners Bitch: (1-2-2-2)
Bosanova's Ferry On The Mersey

Reserve Winners Bitch
Haustier's Once In A Blue Moon

Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 7 pts (1-2-1-4)
GCh Jokar N K-Krew's The Dream Lives On At Anscha

Best Of Opposite Sex
Ch Xelascon Desperado Gold

Best Of Winners: (1-2-1-4)
Fyrecreek's Raise Your Glass

Best Puppy In Breed
Genome's Ficticious Flirt

Select Bitch
GCh Tiamat's All About That Base


Winners Dog: (1-2-1-4)
Fyrecreek's Raise Your Glass


Winners Bitch: (1-2-1-4)
Genome's Ficticious Flirt

Reserve Winners Bitch
Dajen's Miss Chloe

Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 5 pts (3-1-2-0)
GCh Knatchbull's 5th Avenue Marquee

Select Dog
GCh Knatchbull's Thin Blue Line


Winners Dog: (3-1-2-0)
Deacon Bullstock Brusati's Love

Reserve Winners Dog
Knatchbull Need A Bigger Boat


Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Diva Pia Fidelis



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Diva Pia Fidelis

Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GCh Starlaine Here I Go Again Ambermark

Best Of Opposite Sex
Gatehouse Unfinished Business

Best Puppy In Breed
Gatehouse Unfinished Business


Winners Dog: (2-0-0-1)
Gatehouse Unfinished Business

Reserve Winners Dog
Liberator's Outrigger


Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GCh La Stonehenge Fly By Knight

Best Of Opposite Sex
Ch Dantrydanes Taking My Time

Best Puppy In Breed
GCh Ashella's Fireswept @ Danetastix

Select Dog
GCh Ashella's Fireswept @ Danetastix



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Bosworths Faith In Lily

Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sanchor's Never Say Never



Judge: Michael Leonard

Reserve Best In Show
GChEx Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 5 pts (0-4-2-0)
GCh Claircreek Faro Do Atlantico

Best Of Opposite Sex
Pattedeau's Crown Jewel

Best Puppy In Breed
Pattedeau's Crown Jewel



Winners Bitch: (0-4-2-0)
Pattedeau's Crown Jewel

Reserve Winners Bitch
Drewsar Picture This Do Mar

Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bluechip Tempest



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bluechip Tempest

Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Kristari's On The Sly

Best Of Opposite Sex
Kannook Jedi Padawan

Best Puppy In Breed
Kannook Jedi Padawan



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Kannook Jedi Padawan





Group 4 - Mike Macbeth Top Dog
Points
Group 1st   
Krisma's Xman First Class
  Kerry Blue Terrier   15
Group 2nd   
GCh Foxheart Westchester Supergirl
  Airedale Terrier   14
Group 3rd    Amblegreen Dralion MacDougal   Norwich Terrier   13
Group 4th   Ch Lackyle Bairille Dubailt   Staffordshire Bull Terrier   10
BPIG   
Glitter Stars Don Pedro At Essexshire
  Bull Terrier (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Dralion's Saving Hope   Norwich Terrier   0
Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart Westchester Supergirl



Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Glitter Stars Don Pedro At Essexshire

Best Puppy In Breed
Glitter Stars Don Pedro At Essexshire


Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Northernclan Will Tear It Up

Best Puppy In Breed
Northernclan Will Tear It Up


Winners Dog: (1-0-0-0)
Northernclan Will Tear It Up


Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Foxheart's I'm To Blame


Winners Dog: (1-0-0-0)
Foxheart's I'm To Blame


Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Krisma's Xman First Class



Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Moonshadows Shilo Luvstosplash



Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Souyen's Maybeline At Rexroth

Best Puppy In Breed
Souyen's Maybeline At Rexroth



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Souyen's Maybeline At Rexroth

Reserve Winners Bitch
Dralion Onrway Solitaire

Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Amblegreen Dralion MacDougal

Best Of Opposite Sex
Dralion's Mirror Image

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Amblegreen Dralion MacDougal

Select Dog
Ch Ragus Devils Double


Winners Dog: (1-1-1-0)
Amblegreen Dralion MacDougal


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Dralion's Mirror Image

Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Obsession Mad Queen Juana



Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Glenroslin's Port Ellen

Best Puppy In Breed
Glenroslin's Port Ellen



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Glenroslin's Port Ellen

Reserve Winners Bitch
MacRitchies Freedom Of Thought

Judge: Mike Macbeth

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Lackyle Bairille Dubailt

Select Dog
GCh Clandara's I'm The One







Group 5 - Michael Leonard Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Oz's Storm Chaser
  Yorkshire Terrier   39
Group 2nd   
GCh Dreamville Jersey Boy
  Pekingese   35
Group 3rd    Le Vendosk & Carlang Talking To T Moon   Pomeranian   32
Group 4th   
Sassytails I Go Commando
  Chinese Crested   29
BPIG    Le Vendosk & Carlang Talking To T Moon   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Heaven Sent Lyric O' Regaloake   Papillon   0
Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Carolus The Viceroy

Best Of Opposite Sex
Kinvaar Breaking Dawn

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Carolus The Viceroy

Best Puppy In Breed
Carolus The Viceroy


Winners Dog: (2-2-0-0)
Carolus The Viceroy

Reserve Winners Dog
Birchrun's Johnny Be Good


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Kinvaar Breaking Dawn

Reserve Winners Bitch
Midsummer Born To Be Wild

Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Sassytails I Go Commando

Best Of Opposite Sex
Moon Harbour Nefertiti

Best Puppy In Breed
GCh Sassytails I Go Commando



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Moon Harbour Nefertiti

Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite

Best Of Opposite Sex
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Ashstone's Skyrocket

Best Puppy In Breed
Ashstone's Skyrocket


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Ashstone's Skyrocket

Reserve Winners Bitch
Pocopayasos Not Guilty

Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 5 pts (2-3-0-1)
Coverdale Golden Girl

Best Puppy In Breed
Touche's Lion's Den



Winners Bitch: (2-3-0-1)
Coverdale Golden Girl

Reserve Winners Bitch
Coverdale's Mysterious Heiress

Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Heaven Sent Raven To Rockalily

Best Of Opposite Sex
GCh Pinkribbon's Bubbling Over

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Heaven Sent Onas Saturday Night Bender

Best Puppy In Breed
Heaven Sent Onas Saturday Night Bender


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Heaven Sent Miss Maybelline

Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Dreamville Jersey Boy

Best Of Opposite Sex
Diaquiris Ain't Misbehavin

Best Puppy In Breed
Diaquiris Indiana Jones


Winners Dog: (1-1-1-0)
Diaquiris Indiana Jones


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Diaquiris Ain't Misbehavin

Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Le Vendosk & Carlang Talking To T Moon

Best Of Opposite Sex
Romantina Best Dance Of Life

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Le Vendosk & Carlang Talking To T Moon

Best Puppy In Breed
Le Vendosk & Carlang Talking To T Moon


Winners Dog: (1-2-0-0)
Romantina Best Dance Of Life

Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Diannas Red Roses For Lynroy

Best Puppy In Breed
Diannas Red Roses For Lynroy



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Diannas Red Roses For Lynroy

Reserve Winners Bitch
Lynroys U R Cute As A Button

Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Xoe-Eleki's Emerald City

Best Of Opposite Sex
Jimary's Emmy Lou

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Jimary Belaire Little Big Man

Best Puppy In Breed
Jimary Belaire Little Big Man

Select Dog
GCh Siosalach's Hammin It Up


Winners Dog: (1-2-2-0)
Jimary Belaire Little Big Man


Reserve Winners Bitch
Jimary's Dancing Dolly

Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Oz's Storm Chaser

Best Of Opposite Sex
Rayna Shoalcreek Blue

Best Puppy In Breed
Rayna Shoalcreek Blue



Winners Bitch: (1-1-1-1)
Rayna Shoalcreek Blue





Group 6 - Barbara Dempsey Alderman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   30
Group 2nd   
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane
  Bulldog   23
Group 3rd   
Ch Keesbrook's Out Of The Fyre
  Keeshond   18
Group 4th   
GCh Valpo's Man Of Steele
  French Bulldog   16
BPIG   
Eltorro Fxmoor P'Cherie Brioche
  French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Pepperlane Reflections Of Snowood
  Dalmatian   0
Judge: Barbara Dempsey Alderman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Nuuktok's Dene Qilaut

Best Puppy In Breed
Nuuktok's Dene Qilaut


Winners Dog: (1-0-0-0)
Nuuktok's Dene Qilaut


Judge: Barbara Dempsey Alderman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Robb Isle Sensational Phoebe



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Robb Isle Sensational Phoebe

Judge: Barbara Dempsey Alderman

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane

Best Of Opposite Sex
Ch Diona (Meyer)

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Slaterpyce N Ace's Christian Louboutin

Best Puppy In Breed
Bewitched Of Bredans Ashbury


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Bewitched Of Bredans Ashbury

Reserve Winners Bitch
Slaterpryce's Ask Me Anything

Judge: Barbara Dempsey Alderman

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Tzowen Queen Of Hearts

Best Of Opposite Sex
GCh Gumby's Bearposh Ever After

Best Puppy In Breed
Gumby's Cruzin To Laguna



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Gumby's Cruzin To Laguna

Judge: Barbara Dempsey Alderman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mi-Pao's Jasper The Bear


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mi-Pao's Jasper The Bear


Judge: Barbara Dempsey Alderman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Paisley Playin' The Field



Judge: Barbara Dempsey Alderman

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Valpo's Man Of Steele

Best Of Opposite Sex
Eltorro Fxmoor P'Cherie Brioche

Best Of Winners: (1-3-1-0)
A'Vigdors Progressus

Best Puppy In Breed
Eltorro Fxmoor P'Cherie Brioche


Winners Dog: (1-3-1-0)
A'Vigdors Progressus


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Eltorro Fxmoor P'Cherie Brioche

Reserve Winners Bitch
Desha Von Der Mestreechteneerkes

Judge: Barbara Dempsey Alderman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Keesbrook's Out Of The Fyre



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Purrkees Pick Your Poison

Judge: Barbara Dempsey Alderman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Alharin The Shadow Knows Ashford



Judge: Barbara Dempsey Alderman

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Bellefleet's Electric Drive

Best Puppy In Breed
Bellefleet's Electric Drive



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Bellefleet's Electric Drive

Reserve Winners Bitch
Bellefleet Put Her In Drive

Judge: Barbara Dempsey Alderman

Best Of Breed: 6 pts (3-3-0-1)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
Gardenpath Dark Horse

Best Of Winners: (3-3-0-1)
Gardenpath Dark Horse

Best Puppy In Breed
Gardenpath Dark Horse


Winners Dog: (3-3-0-1)
Gardenpath Dark Horse

Reserve Winners Dog
Vetset A Sky Full Of Stars


Winners Bitch: (3-3-0-1)
Lorin's Stargazer

Reserve Winners Bitch
Lorin's Pursuit Of Excellence

Judge: Barbara Dempsey Alderman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Colledge Rules Don't Apply





Group 7 - Michael Leonard Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Woodside's Southern Belle
  German Shepherd Dog   41
Group 2nd    Grandgables Cast A Spell   Shetland Sheepdog   36
Group 3rd   
GCh Byeyo's Miss Lulu Blue
  Australian Cattle Dog   27
Group 4th   
GCh Omega Magic Touch
  Collie (Rough)   24
BPIG    Grandgables Cast A Spell   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    K9 Performance Levi   German Shepherd Dog   0
Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Byeyo's Miss Lulu Blue

Best Of Opposite Sex
Byeyo's In The Sin Bin

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Byeyo's Gonna Get Me Sum

Best Puppy In Breed
Byeyo's In The Sin Bin


Winners Dog: (1-1-0-1)
Byeyo's In The Sin Bin


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Byeyo's Gonna Get Me Sum

Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 7 pts (3-2-2-1)
Ch Hearthside Plays In Dirt

Best Of Opposite Sex
Ch Beach Bum's Ride The Waves

Best Puppy In Breed
Battlefield's Smooth Operator

Select Dog
GCh Vulcan's Take It To The Limit


Winners Dog: (3-2-2-1)
Vulcan's Lick And A Promise

Reserve Winners Dog
Arrogant Tainted Love


Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Natterjack The Scotsman

Best Of Opposite Sex
Cameron's Bannockburn Bettyann

Best Puppy In Breed
Cameron's Bannockburn Bettyann



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Cameron's Bannockburn Bettyann

Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Mia Bella de l'Avocat de la Tour



Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Asset's Once Upon A Time

Best Puppy In Breed
Asset's Once Upon A Time

Select Bitch
GChEx ArbourWay's Foretelling The Spring



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Asset's Once Upon A Time

Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 6 pts (2-1-3-1)
GCh Omega Magic Touch

Best Of Opposite Sex
Ch Sylvan Argent Pumped Up Kicks

Best Of Winners: (2-1-3-1)
Comeaway Rich And Charming

Select Dog
Ch Windsong Coronation


Winners Dog: (2-1-3-1)
Comeaway Rich And Charming

Reserve Winners Dog
Chatham's Nightfall On Snow


Winners Bitch: (2-1-3-1)
Ennismoor Sunshine In My Pocket

Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Ch Moonshadows Cheyenne

Best Of Opposite Sex
Thistlebrae Norse God

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Thistlebrae Norse God

Best Puppy In Breed
Ch Moonshadows Cheyenne


Winners Dog: (2-2-0-1)
Thistlebrae Norse God

Reserve Winners Dog
Colwick's Cover Story


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Thistlebrae Paradise Ballroom

Reserve Winners Bitch
Moonshadows Hopeful Dreams

Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Woodside's Southern Belle

Best Of Opposite Sex
Ch Opal von der Eschelbronner Schlosswiese

Best Puppy In Breed
Ginza Vom Burgimwald



Winners Bitch: (1-2-1-1)
Ginza Vom Burgimwald

Reserve Winners Bitch
Sonoma's Holland Road V Timberline

Judge: Michael Leonard

Best Of Breed: 8 pts (4-4-1-0)
Grandgables Cast A Spell

Best Of Winners: (4-4-1-0)
Grandgables Cast A Spell

Best Puppy In Breed
Grandgables Cast A Spell


Winners Dog: (4-4-1-0)
Fabina's Leading Image

Reserve Winners Dog
Cermel Quantum Leap


Winners Bitch: (4-4-1-0)
Grandgables Cast A Spell

Reserve Winners Bitch
Futurehaven Up Up And Away

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By