Oakville & District Kennel Club
Friday, September 7, 2018 - Show # 2



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS Can GChEx/MBIS BISS Mex GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Per GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owner: Leo Jaime Rabinovitz and Bruno Ocampo
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Joyce Love
Vizsla (Wire-Haired)  
GChEx Zoldmali Cetli
Points: 172 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Joyce Love
Dachshund (Miniature Smooth-Haired)  
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
Points: 146
Best Puppy In Show
Judge: Joyce Love
Doberman Pinscher  
Ch Ravalleses Casino Royale








Group 1 - Paul Pobega Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Zoldmali Cetli
  Vizsla (Wire-Haired)   25
Group 2nd   
GCh Bran Linn Amulet
  Setter (Gordon)   24
Group 3rd   
GCh Mar-K's Sparks R Going To Fly
  Spaniel (American Cocker)   23
Group 4th   
GCh Ambercroft Briarwood Jackflash
  Retriever (Golden)   22
BPIG    Clussex Velvet Cavier   Spaniel (Clumber)   N/A
Judge: Paul Pobega

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChEx Brackenmoor Somethingroyal



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Coquetel Tukeglen Prettyinpink

Reserve Winners Bitch
Coquetel Tukeglen Hullabaloo

12-18 Month Bitch Class
1st Coquetel Tukeglen Hullabaloo

Open Bitch Class
1st Coquetel Tukeglen Prettyinpink


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Paul Pobega

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lookouts Eye'Ma Wittle Prank Star



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Paul Pobega

Best Of Breed: 7 pts (1-3-3-1)
GCh Ambercroft Briarwood Jackflash

Best Of Opposite Sex
Ch Chestnut Blue Angel

Best Of Winners: (1-3-3-1)
Kokopelli Celestial Navigator

Best Puppy In Breed
Kokopelli Celestial Navigator

Select Dog
Ch Strmynghts Party Favr AtGoldpaw


Winners Dog: (1-3-3-1)
Kokopelli Celestial Navigator

Junior Puppy Dog Class
1st Kokopelli Celestial Navigator


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Oaksill Calender Girl

Best Puppy In Breed
Oaksill Calender Girl



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Oaksill Calender Girl

Reserve Winners Bitch
Asklars Love Your Look

Senior Puppy Bitch Class
1st Oaksill Calender Girl

Canadian Bred Bitch Class
1st Asklars Love Your Look


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Paul Pobega

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Katyra Dragon Prince Of Avatar




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Paul Pobega

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lentigo's Saltcreek Teal




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Paul Pobega

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bran Linn Amulet




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Paul Pobega

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
GCh Aislingcudo Is Nessa Na Ri

Best Of Opposite Sex
Aislingcudo Mairnealaigh Paric

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Aislingcudo Mairnealaigh Paric

Best Puppy In Breed
Aislingcudo Mairnealaigh Paric


Winners Dog: (2-2-0-1)
Aislingcudo Mairnealaigh Paric

Reserve Winners Dog
Crossfire I Got My Wish

Senior Puppy Dog Class
1st Aislingcudo Mairnealaigh Paric

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Crossfire I Got My Wish


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Aislingcudo Is Laoi Caniscaeli

Reserve Winners Bitch
Crossfire I Wish You Peace

Senior Puppy Bitch Class
1st Aislingcudo Is Laoi Caniscaeli

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Crossfire I Wish You Peace


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Paul Pobega

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mar-K's Sparks R Going To Fly




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Paul Pobega

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rivermist Broxden Magnuttic

Best Puppy In Breed
Rivermist Broxden Magnuttic


Winners Dog: (1-0-0-0)
Rivermist Broxden Magnuttic

Junior Puppy Dog Class
1st Rivermist Broxden Magnuttic



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Paul Pobega

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Clussex Velvet Cavier

Best Puppy In Breed
Clussex Velvet Cavier



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Clussex Velvet Cavier

Senior Puppy Bitch Class
1st Clussex Velvet Cavier


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Paul Pobega

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Davor Javor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   15
Group 2nd   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   11
Group 3rd   
GCh Foxcliffe Master Of The Hunt
  Deerhound (Scottish)   10
Group 4th   
Litlar's Niju Mantra Of Osiris
  Pharaoh Hound   9
BPIG   
Litlar's Niju Mantra Of Osiris
  Pharaoh Hound   N/A
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Kisa Love On A Sunday Afternoon




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy

Select Dog
GCh Nicolas II-de-Russie du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dreamhund's Sam The Man




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables

Best Of Opposite Sex
Grandgables Ms Silver Filigree

Best Puppy In Breed
Grandgables Ms Silver Filigree



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Grandgables Ms Silver Filigree

Reserve Winners Bitch
Grandgables Ms So Delectable

Junior Puppy Bitch Class
1st Grandgables Ms So Delectable

12-18 Month Bitch Class
1st Grandgables Ms Silken Sheen

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Grandgables Ms Silver Filigree


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxcliffe Master Of The Hunt




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Estet Classic Illusion

Best Puppy In Breed
Ch Estet Classic Illusion




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Three Little Birds' Follow My Heart

Best Of Opposite Sex
GCh Southbreeze Class Act

Best Puppy In Breed
GCh Three Little Birds' Follow My Heart




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Litlar's Niju Mantra Of Osiris

Best Puppy In Breed
Litlar's Niju Mantra Of Osiris



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Litlar's Niju Mantra Of Osiris

Reserve Winners Bitch
Osiris Legally Blonde

Junior Puppy Bitch Class
1st Litlar's Niju Mantra Of Osiris

12-18 Month Bitch Class
1st Osiris Legally Blonde


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Dragonsong's Limitless




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Mavis McClintock Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Medvezhya Staya Indiana Jones
  Black Russian Terrier   21
Group 2nd   
GChEx Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   16
Group 3rd   
GCh Pyrview's Sultan Of Soul
  Great Pyrenees   15
Group 4th   GCh Kristari's On The Sly   Siberian Husky   11
BPIG   
Ch Ravalleses Casino Royale
  Doberman Pinscher   N/A
Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Medvezhya Staya Indiana Jones

Best Of Opposite Sex
Ch Midnightsolo Adara Bat Haviva

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Kalinka Esugey Bagatur

Best Puppy In Breed
Kalinka Esugey Bagatur


Winners Dog: (1-2-1-1)
Kalinka Esugey Bagatur

Senior Puppy Dog Class
1st Kalinka Esugey Bagatur


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Kalinka Emmanuel For Midnightsolo

Reserve Winners Bitch
Midnightsolo Dream Maker

Senior Puppy Bitch Class
1st Kalinka Emmanuel For Midnightsolo

Canadian Bred Bitch Class
1st Midnightsolo Dream Maker


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Cinnrhee Barquentine LHaveRivr




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Ravalleses Casino Royale

Best Of Opposite Sex
Arket's Got My Groove Back

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Liberator's Kodachrome

Best Puppy In Breed
GCh Ravalleses Casino Royale


Winners Dog: (2-1-1-0)
Liberator's Kodachrome

Reserve Winners Dog
Dante's Royal Family Jewels

Junior Puppy Dog Class
1st Liberator's Kodachrome

12-18 Month Dog Class
1st Dante's Royal Family Jewels


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Arket's Got My Groove Back

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Arket's Got My Groove Back


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Naku's Believe It Or Not




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Jerdans The Great Code

Best Puppy In Breed
GCh Jerdans The Great Code




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Pyrview's Sultan Of Soul

Best Of Opposite Sex
Woolmarsh Xpress Post From Georgia

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Woolmarsh X Marks The Spot


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Woolmarsh Xpress Post From Georgia

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Woolmarsh Xpress Post From Georgia


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cr Ultimate Encore




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Fado's Dance The Night Away

Best Puppy In Breed
Fado's Dance The Night Away



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Eugen Arya Chanel




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Mavis McClintock

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kristari's On The Sly




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Davor Javor Top Dog
Points
Group 1st   GCh Lackyle Bairille Dubailt   Staffordshire Bull Terrier   22
Group 2nd   
GCh Foxheart Westchester Supergirl
  Airedale Terrier   21
Group 3rd   
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek
  Sealyham Terrier   20
Group 4th   Ch Raglan's Piano Man   West Highland White Terrier   19
BPIG   
GCh Yvana Le Prince Lupin
  Schnauzer (Miniature)   N/A
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart Westchester Supergirl




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Actions Nocho II


Winners Dog: (1-0-0-0)
Actions Nocho II

Open Dog Class
1st Actions Nocho II



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Jewels Samurai Kid


Winners Dog: (2-0-0-0)
Jewels Samurai Kid

Reserve Winners Dog
Axelbelle Zdenek Archi The Red

12-18 Month Dog Class
1st Axelbelle Zdenek Archi The Red

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Jewels Samurai Kid



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Zlatapraha Wonder




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Foxheart's I'm To Blame

Best Of Opposite Sex
Foxheart's Tsarshadow Tornado

Best Puppy In Breed
Foxheart's Tsarshadow Tornado



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Foxheart's Tsarshadow Tornado

Junior Puppy Bitch Class
1st Foxheart's Tsarshadow Tornado


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Abberann Derbla



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Abberann Derbla

Open Bitch Class
1st Abberann Derbla


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Moonshadows Shilo Luvstosplash




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxbend Celebrity Status




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch High Pointe Earth Angel

Best Of Opposite Sex
Lake Effect's Bleeds Blue


Winners Dog: (1-0-0-1)
Lake Effect's Bleeds Blue

Open Dog Class
1st Lake Effect's Bleeds Blue



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Obsession Mad Queen Juana

Best Of Opposite Sex
GCh Yvana Le Prince Lupin

Best Puppy In Breed
GCh Yvana Le Prince Lupin



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Portadown's Truely Phoebe

Reserve Winners Bitch
Sensations Sumthin 2 Talk 'Bout

Junior Puppy Bitch Class
1st Sensations Sumthin 2 Talk 'Bout

Open Bitch Class
1st Portadown's Truely Phoebe


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Filisite Brash X-Mas Gift

Best Of Opposite Sex
GCh Gryndlscot Don't You Remember




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kishniga's HMS Small Town Boy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lackyle Bairille Dubailt




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Raglan's Piano Man

Best Of Opposite Sex
Raglan Don't Tell Mama

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Raglan's Piano Man

Best Puppy In Breed
Raglan Don't Tell Mama


Winners Dog: (1-1-0-0)
Raglan's Piano Man

Open Dog Class
1st Raglan's Piano Man


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Raglan Don't Tell Mama

Junior Puppy Bitch Class
1st Raglan Don't Tell Mama


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Joyce Love Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Pazzo's Pappy Van Winkle
  Yorkshire Terrier   33
Group 2nd   
Ch Taeplace SoGangsta At Obsession
  Pekingese   32
Group 3rd   
GCh Deebet's Robin Hood
  Toy Manchester Terrier   30
Group 4th   
GCh Pocopayasos U Got Served
  Havanese   29
BPIG   
Ch Tinyprints Pure Obsession
  Pomeranian   N/A
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Ahau Casa Grande Quite A Hero



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bloomsbury Big Bang




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Sassytails I Go Commando

Best Of Opposite Sex
Ethereal Ashella's Coco Butter Kisses



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 9 pts (3-2-2-3)
GCh Pocopayasos U Got Served

Best Of Opposite Sex
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite

Best Of Winners: (3-2-2-3)
Standy's Piper Of Tuscany

Best Puppy In Breed
Laurelgates Laird

Select Dog
GCh Selah Leavin N Impression

Select Bitch
Ch HeartsDelight Red Sky At Night


Winners Dog: (3-2-2-3)
Cloudy Crystal Mano Gentis

Reserve Winners Dog
Laurelgates Laird

Junior Puppy Dog Class
1st Laurelgates Laird

12-18 Month Dog Class
1st Kapatria's Warrior Darcy

Open Dog Class
1st Cloudy Crystal Mano Gentis


Winners Bitch: (3-2-2-3)
Standy's Piper Of Tuscany

Reserve Winners Bitch
Weylinmarsh's A Lady To Di For

Junior Puppy Bitch Class
1st Weylinmarsh's A Lady To Di For

Open Bitch Class
1st Standy's Piper Of Tuscany


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Jordannas Keep Me In Mind


Winners Dog: (1-0-1-0)
Bluechip Midnight Pirate

Open Dog Class
1st Bluechip Midnight Pirate



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Taeplace SoGangsta At Obsession

Select Dog
GCh Dreamville Jersey Boy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 6 pts (3-4-0-0)
Tinyprints Pure Obsession

Best Of Opposite Sex
Pinecrest Impossible To Ignore

Best Of Winners: (3-4-0-0)
Tinyprints Pure Obsession

Best Puppy In Breed
Tinyprints Pure Obsession


Winners Dog: (3-4-0-0)
Tinyprints Pure Obsession

Reserve Winners Dog
Pomhaven's A Golden Dream

Junior Puppy Dog Class
1st Tinyprints Pure Obsession

Senior Puppy Dog Class
1st Pomhaven's A Golden Dream
2nd Son Shines Mister Irresistible


Winners Bitch: (3-4-0-0)
Pinecrest Impossible To Ignore

Reserve Winners Bitch
Son Shines Mitzi Kiote

Junior Puppy Bitch Class
1st Tinyprints Winning In Fashion

Senior Puppy Bitch Class
1st Pinecrest Impossible To Ignore
2nd Son Shines Mitzi Kiote

Open Bitch Class
1st Son Shines Tinker Toy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 5 pts (1-2-3-0)
GCh Siosalach's Hammin It Up

Best Of Opposite Sex
CurlyQ's Star Jasmine

Best Of Winners: (1-2-3-0)
Jimary's Chewbacca

Best Puppy In Breed
Ch Talbotrails High Voltage

Select Dog
GCh Jimary's Ka Ching


Winners Dog: (1-2-3-0)
Jimary's Chewbacca

Junior Puppy Dog Class
1st Jimary's Chewbacca


Winners Bitch: (1-2-3-0)
CurlyQ's Star Jasmine

Reserve Winners Bitch
Belaire Jimary Kinky Boots

Senior Puppy Bitch Class
1st Belaire Jimary Kinky Boots

12-18 Month Bitch Class
1st CurlyQ's Star Jasmine


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Deebet's Robin Hood




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pazzo's Pappy Van Winkle




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Joyce Love Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   28
Group 2nd   
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X
  Chinese Shar-Pei   23
Group 3rd   
Ch Rockstar's Haphazard
  Dalmatian   21
Group 4th   
GCh Lasacas Marshall A. Constable
  Lhasa Apso   20
BPIG   
Ch Rockstar's Haphazard
  Dalmatian   N/A
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 4 pts (0-4-0-1)
GCh Brenheather's Double Bubble

Best Puppy In Breed
Jinks I'm Precious Prue



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Aldars Untarnished Halo

Best Of Opposite Sex
GCh Topbrass Lush Gin And Juice

Best Puppy In Breed
Bulldacious What's Your Status

Select Bitch
GCh Diona (Meyer)



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Aldars Untarnished Halo

Reserve Winners Bitch
Bulldacious What's Your Status

Junior Puppy Bitch Class
1st Bulldacious What's Your Status

12-18 Month Bitch Class
1st Aldars Untarnished Halo


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X

Best Of Opposite Sex
Taipan Palace Hot Diggity Dawg

Best Puppy In Breed
Taipan Palace Hot Diggity Dawg


Winners Dog: (1-0-0-1)
Taipan Palace Hot Diggity Dawg

Senior Puppy Dog Class
1st Taipan Palace Hot Diggity Dawg



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Rio's Sherlock Bones


Winners Dog: (1-0-1-0)
Rio's Sherlock Bones

Open Dog Class
1st Rio's Sherlock Bones



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rockstar's Haphazard

Best Puppy In Breed
GCh Rockstar's Haphazard




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Fabelhaft Robobull Reign Dance

Best Of Opposite Sex
Fullofbull's Call Me Lush

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Fabelhaft Robobull Reign Dance

Best Puppy In Breed
Fabelhaft Robobull Reign Dance


Winners Dog: (2-3-0-0)
Fabelhaft Robobull Reign Dance

Reserve Winners Dog
Robb Isle Murphy's Law

Junior Puppy Dog Class
1st Fabelhaft Robobull Reign Dance

Open Dog Class
1st Robb Isle Murphy's Law


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Fullofbull's Call Me Lush

Reserve Winners Bitch
Desha Von Der Mestreechteneerkes

Junior Puppy Bitch Class
1st Fullofbull's Call Me Lush

12-18 Month Bitch Class
1st Desha Von Der Mestreechteneerkes

Open Bitch Class
1st Robb Isle Shantilly Lace


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Owenbriar Keesbrook Black Ice




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lasacas Marshall A. Constable




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
K-Lar's Chocolate Oscar De La Bijou

Best Of Winners: (2-2-0-1)
K-Lar's Chocolate Lily Of Bijou

Best Puppy In Breed
Bijou's Mango Mai Tai


Winners Dog: (2-2-0-1)
K-Lar's Chocolate Oscar De La Bijou

Reserve Winners Dog
Bijou's Mango Mai Tai

Junior Puppy Dog Class
1st Bijou's Mango Mai Tai

Open Dog Class
1st K-Lar's Chocolate Oscar De La Bijou


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Beswicks Secret Code

Best Puppy In Breed
Ch Beswicks Secret Code




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Litomada's Every Loves




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bayshore Stonehaven Five O'Clock Shadow



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Joyce Love Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bellaclan Bugatti
  Border Collie   22
Group 2nd   
GCh Cherpa's High Dollar Client
  German Shepherd Dog   21
Group 3rd   
Ch MNMs Monaco du Belgiador
  Belgian Shepherd Dog   16
Group 4th   Ch Brantstar's I Am Fashion   Shetland Sheepdog   15
BPIG    Grandgables Playing The Field   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Byeyo's Gonna Get Me Sum




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Northbay Xsell Electric Blue

Select Dog
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Auldscotia Dressed For Success




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch MNMs Monaco du Belgiador




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bellaclan Bugatti




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Sylvan Argent Hollywood And Vine

Best Puppy In Breed
Omega's Shez Sucha Diva

Select Bitch
GCh Omega Georgie Sweet Decision



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Omega's Shez Sucha Diva

Junior Puppy Bitch Class
1st Omega's Shez Sucha Diva


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Maplemyst Guardianofthegalaxy

Best Puppy In Breed
GCh Maplemyst True North

Select Bitch
GCh Maplemyst True North




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 4 pts (1-0-3-1)
GCh Cherpa's High Dollar Client

Best Of Opposite Sex
GCh Chica Vom Burgimwald

Select Dog
Ch Hellwigg's Clash Of The Titans


Winners Dog: (1-0-3-1)
Lacomtesse Mimic Vici

Open Dog Class
1st Lacomtesse Mimic Vici



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Lambluv's If I Could Turn Back Time At MerryMops




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joyce Love

Best Of Breed: 5 pts (3-2-0-1)
Ch Brantstar's I Am Fashion

Best Of Opposite Sex
Grandgables Playing The Field

Best Of Winners: (3-2-0-1)
Grandgables Playing The Field

Best Puppy In Breed
Grandgables Playing The Field


Winners Dog: (3-2-0-1)
Grandgables Playing The Field

Reserve Winners Dog
Solange Body Double

Junior Puppy Dog Class
1st Cermel Pocket Full Of Kisses

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Grandgables Playing The Field

Open Dog Class
1st Solange Body Double


Winners Bitch: (3-2-0-1)
Coastalviews Power Surge

Reserve Winners Bitch
Avebury Me Myself And Ida

12-18 Month Bitch Class
1st Avebury Me Myself And Ida

Open Bitch Class
1st Coastalviews Power Surge


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By