Markham Kennel Club
Wednesday, August 22, 2018 - Show #3



Related Results

Conformation

Tuesday, August 21 (Show #1)
Tuesday, August 21 (Show #2)
Wednesday, August 22 (Show #3)
Wednesday, August 22 (Show #4)



Results courtesy of:


--- Sara Manzi ---
MBPIS Ch Drewsar Kwik Start My Heart
"Greyson"
Breeder/Owner: Mari Szauerzopf and Sara Manzi
Handler: Sara Manzi
www.drewsar.com


Best In Show
Judge: Corinna Hoberg
Pointer  
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck
Points: 162 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Corinna Hoberg
Samoyed  
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
Points: 129
Best Puppy In Show
Judge: Corinna Hoberg
Greyhound  
Ch Estet Classic Illusion
Best Baby Puppy In Show
Judge: Corinna Hoberg
Spaniel (English Cocker)   Especially Viva La Juicy Lucy








Group 1 - Kristen Francis Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck
  Pointer   32
Group 2nd   
GChEx Zoldmali Cetli
  Vizsla (Wire-Haired)   31
Group 3rd   
GCh Evening Stars Geeks Have Needs Too
  Retriever (Golden)   30
Group 4th   
GCh Carnaby Night Shades
  Spaniel (English Cocker)   14
BPIG    Leaside N Legacyk Blues Traveller   Pointer (German Short-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Especially Viva La Juicy Lucy   Spaniel (English Cocker)   0
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Leaside N Legacyk Blues Traveller

Best Of Opposite Sex
GCh Leaside's California Blues

Best Puppy In Breed
Leaside N Legacyk Blues Traveller

Select Bitch
Ch Firepoint Flyxtheseatofurpants



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 15 pts (4-7-3-2)
GCh Evening Stars Geeks Have Needs Too

Best Of Opposite Sex
Ch Setherwood Tilda

Best Of Winners: (4-7-3-2)
Ambercroft Homewrdbound Gaea

Best Puppy In Breed
Ambercroft Homewrdbound Gaea

Select Dog
GCh Kayenna's Rhinestone Cowboy

Select Bitch
Ch Chestnut Blue Angel


Winners Dog: (4-7-3-2)
Setherwood X's N O's MJ Goldcoast

Reserve Winners Dog
Makani's Bob N Weave

Junior Puppy Dog Class
1st Makani's Bob N Weave

Senior Puppy Dog Class
1st Setherwood Your Ad Here

Canadian Bred Dog Class
1st Setherwood X's N O's MJ Goldcoast

Open Dog Class
1st O'Quince's Stole The Show At Bowbell


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
Ch Fantasy Fly Cabus

Select Dog
Ch Cawarra's Handyman




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lentigo's Saltcreek Teal




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch MacNeall Red And White Shadow Dog




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Carnaby Night Shades

Best Puppy In Breed
Ch Especially Hotline Bling

Select Bitch
Ch Especially Hotline Bling



3-6 Month Bitch Class
1st Especially Viva La Juicy Lucy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
Ch Calabri Heart 'N Seoul

Best Of Opposite Sex
Ch Adrian's Mystic Dream

Select Bitch
Ch Egerton Calabri Pinkrosesnlace



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Calabri Hera Tine An Ghrian

12-18 Month Bitch Class
1st Calabri Hera Tine An Ghrian

3-6 Month Bitch Class
1st Calabri Juniper Rose Royale


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Corinna Hoberg Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Estet Classic Illusion
  Greyhound   22
Group 2nd    Wolfholm Georgia Na Glenamadda   Irish Wolfhound   18
Group 3rd   GCh Ionesco du Grand Fresnoy   Borzoi   14
Group 4th   
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   11
BPIG   
Ch Estet Classic Illusion
  Greyhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Glenn Eyrie Sylverwolf Santana Onyx   Irish Wolfhound   0
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Africanadian James T Kirk

Best Of Opposite Sex
Ch Mankia's Simba Dogo



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Mankia's Zuri Yatima

Open Bitch Class
1st Mankia's Zuri Yatima


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy

Best Of Opposite Sex
Mistraka Zandra Rhodes



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Mistraka Zandra Rhodes

12-18 Month Bitch Class
1st Mistraka Zandra Rhodes


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Chetcote Don't Stop Me Now

Best Of Opposite Sex
Ch Chetcote Skyfall

Best Puppy In Breed
Ch Chetcote Skyfall




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables

Best Of Opposite Sex
Chetcote Rumour Has It

Best Puppy In Breed
Chetcote Rumour Has It


Winners Dog: (1-1-2-0)
Zimerbude Lezgin MS

Open Dog Class
1st Zimerbude Lezgin MS


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Chetcote Rumour Has It

Senior Puppy Bitch Class
1st Chetcote Rumour Has It


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Grey Havens Fernhill Inner Light At Karador

Best Puppy In Breed
Grey Havens Fernhill Inner Light At Karador



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Ch Estet Classic Illusion

Best Of Opposite Sex
Golightly Lakilanni White Rabbit

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Golightly Lakilanni White Rabbit

Best Puppy In Breed
Ch Estet Classic Illusion


Winners Dog: (2-1-1-0)
Lakilanni School's Out

Reserve Winners Dog
Lakilanni Shell Adore Me

Canadian Bred Dog Class
1st Lakilanni Shell Adore Me

Open Dog Class
1st Lakilanni School's Out


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Golightly Lakilanni White Rabbit

12-18 Month Bitch Class
1st Golightly Lakilanni White Rabbit


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Wolfholm Georgia Na Glenamadda

Best Of Opposite Sex
GCh Southbreeze Class Act

Best Puppy In Breed
Ch Three Little Birds' Follow My Heart



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Wolfholm Georgia Na Glenamadda

Reserve Winners Bitch
Glenamadda Pashun O'Windkeeper

12-18 Month Bitch Class
1st Glenamadda Pashun O'Windkeeper

Open Bitch Class
1st Wolfholm Georgia Na Glenamadda

3-6 Month Bitch Class
1st Glenn Eyrie Sylverwolf Santana Onyx


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Litlar's Niju Mantra Of Osiris

Best Puppy In Breed
Litlar's Niju Mantra Of Osiris



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Litlar's Niju Mantra Of Osiris

Junior Puppy Bitch Class
1st Litlar's Niju Mantra Of Osiris


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Makaita's Amahle Amelia Of Shalita



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - John (Fred) Peddie Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   20
Group 2nd    Charbr's Tropical Breeze   Portuguese Water Dog   19
Group 3rd   
Ch Phillmar Xena Warrior Princess
  Doberman Pinscher   13
Group 4th   
GCh Tiamat's All About That Base
  Boxer   5
BPIG    Charbr's Tropical Breeze   Portuguese Water Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Snowmist's Mackenzie   Siberian Husky   0
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Haustier's Lindt Excellence



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Haustier's Lindt Excellence

Open Bitch Class
1st Haustier's Lindt Excellence


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Tiamat's All About That Base


3-6 Month Dog Class
1st Haltonhills Great And Powerful



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 7 pts (2-3-2-1)
Ch Phillmar Xena Warrior Princess

Best Of Opposite Sex
Edenwoods Midnight Train

Best Of Winners: (2-3-2-1)
Edenwoods Midnight Train

Best Puppy In Breed
Edenwoods Midnight Train

Select Dog
GCh Ravalleses Breakn Allthe Rules


Winners Dog: (2-3-2-1)
Edenwoods Midnight Train

Reserve Winners Dog
Whitcam's Worth Winning

Junior Puppy Dog Class
1st Whitcam's Worth Winning

Senior Puppy Dog Class
1st Edenwoods Midnight Train


Winners Bitch: (2-3-2-1)
Edenwoods More Than A Memory

Reserve Winners Bitch
Krymsum's Emerald Isle

Senior Puppy Bitch Class
1st Edenwoods More Than A Memory

12-18 Month Bitch Class
1st Krymsum's Emerald Isle
2nd Di'Limbazi Mistress Dread


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Jerdans The Great Code

Best Puppy In Breed
Ch Jerdans The Great Code




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Terra Di Orsi Maya

Best Puppy In Breed
Ch Baby Blue's Icon



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Terra Di Orsi Maya

Reserve Winners Bitch
Baby Blues Fiery Cinders

12-18 Month Bitch Class
1st Terra Di Orsi Maya

Open Bitch Class
1st Baby Blues Fiery Cinders


Class results courtesy of: MJN Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Orsatti's Sassenach


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 5 pts (2-2-2-0)
Charbr's Tropical Breeze

Best Of Opposite Sex
Bigbay Maggie Mae Macfarlane

Best Of Winners: (2-2-2-0)
Charbr's Tropical Breeze

Best Puppy In Breed
Charbr's Tropical Breeze

Select Dog
Ch Bigbay Faithful First Knight


Winners Dog: (2-2-2-0)
Charbr's Tropical Breeze

Reserve Winners Dog
Charbr's Dancing On The Edge

Junior Puppy Dog Class
1st Charbr's Tropical Breeze

12-18 Month Dog Class
1st Charbr's Dancing On The Edge


Winners Bitch: (2-2-2-0)
Bigbay Maggie Mae Macfarlane

Reserve Winners Bitch
Drewsar Kwik To The Heart

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bigbay Maggie Mae Macfarlane
2nd Drewsar Kwik To The Heart

3-6 Month Bitch Class
1st Bigbay Little Black Dress


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Snowmist's Desert Chill



3-6 Month Bitch Class
1st Snowmist's Mackenzie


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Vickie Umpleby Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Krisma's Xman First Class
  Kerry Blue Terrier   16
Group 2nd   GCh Lackyle Bairille Dubailt   Staffordshire Bull Terrier   15
Group 3rd    Glahms Lasting Legacy   Dandie Dinmont Terrier   14
Group 4th   
GCh Foxheart Westchester Supergirl
  Airedale Terrier   8
BPIG   
Ch Yvana Le Prince Lupin
  Schnauzer (Miniature)   N/A
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart Westchester Supergirl




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Samabel Lady Northover



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Samabel Lady Northover

Open Bitch Class
1st Samabel Lady Northover


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Thunderally's Putin On The Ritz




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 5 pts (4-2-0-0)
Glahms Lasting Legacy

Best Of Opposite Sex
Glahms Earl Of Darby

Best Of Winners: (4-2-0-0)
Glahms Lasting Legacy


Winners Dog: (4-2-0-0)
Glahms Earl Of Darby

Reserve Winners Dog
Glahms Silver Scion

12-18 Month Dog Class
1st Glahms Silver Scion

Open Dog Class
1st Glahms Earl Of Darby
2nd Glahms Silver Centurion
3rd Glahms Regal Canadian


Winners Bitch: (4-2-0-0)
Glahms Lasting Legacy

Reserve Winners Bitch
Glahms Lineal Legacy

Open Bitch Class
1st Glahms Lasting Legacy
2nd Glahms Lineal Legacy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Krisma's Xman First Class




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
High Pointe Earth Angel

Best Of Opposite Sex
Lake Effect's Bleeds Blue

Best Of Winners: (1-1-0-0)
High Pointe Earth Angel


Winners Dog: (1-1-0-0)
Lake Effect's Bleeds Blue

Open Dog Class
1st Lake Effect's Bleeds Blue


Winners Bitch: (1-1-0-0)
High Pointe Earth Angel

Open Bitch Class
1st High Pointe Earth Angel


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Yvana Le Prince Lupin

Best Of Opposite Sex
Jaydeez I See Through You

Best Puppy In Breed
GCh Yvana Le Prince Lupin

Select Dog
Ch Ashlyn's Take It Away



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Jaydeez I See Through You

Reserve Winners Bitch
Sensations Sumthin 2 Talk 'Bout

Junior Puppy Bitch Class
1st Sensations Sumthin 2 Talk 'Bout

Senior Puppy Bitch Class
1st Jaydeez I See Through You


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lackyle Bairille Dubailt




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Vickie Umpleby Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Marron's Seinfeld
  Papillon   31
Group 2nd   
GCh Pazzo's Pappy Van Winkle
  Yorkshire Terrier   27
Group 3rd   
GCh Selah Leavin N Impression
  Havanese   23
Group 4th   
Ch Taeplace SoGangsta At Obsession
  Pekingese   14
BPIG    HeartsDelight Red Sky At Night   Havanese   N/A
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Embee's Highland Moon

Best Of Opposite Sex
Rowantree Golden Promise

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Embee Cabella Tanami Sunset

Best Puppy In Breed
Rowantree Golden Promise


Winners Dog: (1-1-0-1)
Rowantree Golden Promise

Junior Puppy Dog Class
1st Rowantree Golden Promise


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Embee Cabella Tanami Sunset

12-18 Month Bitch Class
1st Embee Cabella Tanami Sunset


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bloomsbury Biscotti Hottie

Best Puppy In Breed
Bloomsbury Biscotti Hottie



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bloomsbury Biscotti Hottie

Reserve Winners Bitch
Bloomsbury Bling Bling

Senior Puppy Bitch Class
1st Bloomsbury Bling Bling

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bloomsbury Biscotti Hottie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tsarista Gangster Black


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tsarista Gangster Black

Open Dog Class
1st Tsarista Gangster Black



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Xotic N Galaxie Always Bet On Black



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 8 pts (4-2-2-1)
GCh Selah Leavin N Impression

Best Of Opposite Sex
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite

Best Of Winners: (4-2-2-1)
HeartsDelight Red Sky At Night

Best Puppy In Breed
HeartsDelight Red Sky At Night

Select Dog
Ch Twinkle's Indy With Sonrisas


Winners Bitch: (4-2-2-1)
HeartsDelight Red Sky At Night

Reserve Winners Bitch
Twinkle's Northern Sunrise

Junior Puppy Bitch Class
1st HeartsDelight Red Sky At Night

Senior Puppy Bitch Class
1st Twinkle's Northern Sunrise


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Judawn Queen Of Hearts



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Judawn Queen Of Hearts

Reserve Winners Bitch
Judawn's Royal Flush

12-18 Month Bitch Class
1st Judawn's Angel Dust

Open Bitch Class
1st Judawn Queen Of Hearts
2nd Judawn's Royal Flush


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Keltic Back N Black

Best Of Opposite Sex
Keltic Fantastic Start

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Keltic Back N Black


Winners Dog: (1-1-0-0)
Keltic Back N Black

Open Dog Class
1st Keltic Back N Black


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Keltic Fantastic Start

12-18 Month Bitch Class
1st Keltic Fantastic Start


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Marron's Seinfeld

Best Of Opposite Sex
Aubelle's Sparkling Diamond

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Aubelle's Sparkling Diamond

Best Puppy In Breed
Aubelle's Lord Of The Stars

Select Dog
GCh Heaven Sent Raven To Rockalily


Winners Dog: (1-1-2-0)
Aubelle's Lord Of The Stars

Junior Puppy Dog Class
1st Aubelle's Lord Of The Stars


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Aubelle's Sparkling Diamond

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Aubelle's Sparkling Diamond


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Taeplace SoGangsta At Obsession

Best Of Opposite Sex
Ch Lon-Du Ven Mar Hello Mary Lou




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Arwins Divinedream Wind Charm

Best Puppy In Breed
Ch Arwins Divinedream Wind Charm




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Pazzo's Pappy Van Winkle

Best Of Opposite Sex
Rigair Karaoke Queen

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Rigair Karaoke Queen

Best Puppy In Breed
Rigair Diamonds Are Forever


Winners Dog: (1-2-1-0)
Qoccle's Shine On Dance

Senior Puppy Dog Class
1st Qoccle's Shine On Dance


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Rigair Karaoke Queen

Reserve Winners Bitch
Rigair Diamonds Are Forever

12-18 Month Bitch Class
1st Rigair Karaoke Queen

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rigair Diamonds Are Forever


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Corinna Hoberg Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   13
Group 2nd   
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane
  Bulldog   11
Group 3rd   
Ch Mardeck's The Sorcerer's Quest
  Schipperke   6
Group 4th   
Ch Quarel De El Mencey Loco
  French Bulldog   5
BPIG   
Ch Quarel De El Mencey Loco
  French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Aristocrafts Reigndance   French Bulldog   0
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane

Best Of Opposite Sex
Jacib's Sweet As Honey

Best Puppy In Breed
Ch Cherokee Legend Jacib's Pretty Woman



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Plato Of Rich In Rolls Gold King Fire

Best Of Opposite Sex
Naughty Of Rich In Rolls Gold King Fire

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Plato Of Rich In Rolls Gold King Fire

Best Puppy In Breed
Plato Of Rich In Rolls Gold King Fire


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
Ch Quarel De El Mencey Loco

Best Of Opposite Sex
Ch Aristocrafts One Hot Lolita

Best Puppy In Breed
Ch Quarel De El Mencey Loco



3-6 Month Bitch Class
1st Aristocrafts Reigndance


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Owenbriar Keesbrook Black Ice




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
GCh Crystalton Chikoda Mystery




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Mardeck's The Sorcerer's Quest




Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - John (Fred) Peddie Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Tasiahills Endless Secret
  Old English Sheepdog   22
Group 2nd   
GCh Sugarok Starfyre Thunder Road
  Finnish Lapphund   21
Group 3rd    Motlikru-Buaidh Live Laugh Luv   Bearded Collie   20
Group 4th    Coastalviews Power Surge   Shetland Sheepdog   18
BPIG    Motlikru-Buaidh Live Laugh Luv   Bearded Collie   N/A
Best Baby Puppy In Group    Surona's Star Dust   Shetland Sheepdog   0
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Tresrullah's Holler At Ya Boy

Best Of Opposite Sex
Robin's Fire From The Ashes



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Robin's Fire From The Ashes

Reserve Winners Bitch
Wenlisa's Enchanted Memories

12-18 Month Bitch Class
1st Wenlisa's Enchanted Memories

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Robin's Fire From The Ashes

Open Bitch Class
1st Aleshanee Dasher


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Motlikru-Buaidh Live Laugh Luv

Best Of Opposite Sex
Ch Motlikru-Buaidh Like No Other

Best Puppy In Breed
Motlikru-Buaidh Live Laugh Luv



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Motlikru-Buaidh Live Laugh Luv

Senior Puppy Bitch Class
1st Motlikru-Buaidh Live Laugh Luv


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Sylvan Argent Hollywood And Vine

Best Of Opposite Sex
Cornerstone The Postmaster


Winners Dog: (1-0-0-1)
Cornerstone The Postmaster

Canadian Bred Dog Class
1st Cornerstone The Postmaster



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sugarok Starfyre Thunder Road




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 4 pts (2-0-1-2)
GCh Chica Vom Burgimwald

Best Of Opposite Sex
Hellwigg's Force Of Nature

Select Dog
Ch Woodsides Storm Warning

Select Bitch
Ch Ranita's Divine Intervention V Brook


Winners Dog: (2-0-1-2)
Hellwigg's Force Of Nature

Reserve Winners Dog
Joelle's Grizzly

Open Dog Class
1st Hellwigg's Force Of Nature
2nd Joelle's Grizzly


3-6 Month Bitch Class
1st Jegi Vom Burgimwald


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Tasiahills Endless Secret




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Coastalviews Power Surge

Best Puppy In Breed
Goldenhylite's Fyre N Fury


3-6 Month Dog Class
1st Surona's Star Dust


Winners Bitch: (0-3-0-0)
Coastalviews Power Surge

Reserve Winners Bitch
Zesta Intoxicating

Junior Puppy Bitch Class
1st Zesta Intoxicating

Open Bitch Class
1st Coastalviews Power Surge
2nd Goldenhylite's Fyre N Fury


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 4 pts (3-2-0-0)
Vermilion's Agent 86

Best Of Opposite Sex
Vermilion's Oh Lord Won't You Buy Me A Mercedes Benz

Best Of Winners: (3-2-0-0)
Vermilion's Agent 86

Best Puppy In Breed
Vermilion's Agent 86


Winners Dog: (3-2-0-0)
Vermilion's Agent 86

Reserve Winners Dog
Vermilion's Bobby Sang The Blues

Junior Puppy Dog Class
1st Vermilion's Agent 86

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Vermilion's Bobby Sang The Blues

Open Dog Class
1st Dragonpatch Part The Waters Of Vermilion


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By