Markham Kennel Club
Tuesday, August 21, 2018 - Show #1



Related Results

Conformation

Tuesday, August 21 (Show #1)
Tuesday, August 21 (Show #2)
Wednesday, August 22 (Show #3)
Wednesday, August 22 (Show #4)



Results courtesy of:


--- Sara Manzi ---
MBPIS Ch Drewsar Kwik Start My Heart
"Greyson"
Breeder/Owner: Mari Szauerzopf and Sara Manzi
Handler: Sara Manzi
www.drewsar.com


Best In Show
Judge: Vickie Umpleby
Poodle (Standard)  
GCh Vetset Count Me In
Points: 160 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Vickie Umpleby
Dachshund (Miniature Smooth-Haired)  
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
Points: 147
Best Puppy In Show
Judge: Vickie Umpleby
Spaniel (English Cocker)  Ch Especially Hotline Bling
Best Baby Puppy In Show
Judge: Vickie Umpleby
Siberian Husky   Snowmist's No Regrets








Group 1 - John (Fred) Peddie Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Cawarra's Handyman
  Retriever (Labrador)   32
Group 2nd   
GCh Lentigo's Saltcreek Teal
  Setter (English)   28
Group 3rd   
GChEx Zoldmali Cetli
  Vizsla (Wire-Haired)   27
Group 4th   
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck
  Pointer   26
BPIG   Ch Especially Hotline Bling   Spaniel (English Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Stannyfield's Who Is On First   Pointer (German Short-Haired)   0
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Leaside's California Blues

Best Of Opposite Sex
Leaside N Legacyk Blues Traveller

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Leaside N Legacyk Blues Traveller

Best Puppy In Breed
GCh Leaside's California Blues


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 11 pts (4-6-0-2)
Ch Chestnut Blue Angel

Best Of Opposite Sex
Makani's Bend N Sway

Best Of Winners: (4-6-0-2)
Makani's Bend N Sway

Best Puppy In Breed
Makani's Bend N Sway

Select Bitch
Ch Setherwood Tilda


Winners Dog: (4-6-0-2)
Makani's Bend N Sway

Reserve Winners Dog
O'Quince's Stole The Show At Bowbell

Junior Puppy Dog Class
1st Makani's Bend N Sway

Senior Puppy Dog Class
1st Setherwood Your Ad Here

Canadian Bred Dog Class
1st Setherwood X's N O's MJ Goldcoast

Open Dog Class
1st O'Quince's Stole The Show At Bowbell


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
Cawarra's Handyman

Best Of Opposite Sex
Ch Jaunenoir's Moonlight Sonata

Select Dog
Ch Breckin Dat's Wally Bear At Asklar


Winners Dog: (2-0-1-1)
Cawarra's Handyman

Reserve Winners Dog
Startop's Rhetoric

12-18 Month Dog Class
1st Startop's Rhetoric

Open Dog Class
1st Cawarra's Handyman



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kasomor's Gunslinging Cowboy

Best Puppy In Breed
Kasomor's Gunslinging Cowboy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kasomor's Gunslinging Cowboy

Junior Puppy Dog Class
1st Kasomor's Gunslinging Cowboy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lentigo's Saltcreek Teal




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Harbinger's Good Times At Heathercroft

Best Puppy In Breed
Harbinger's Good Times At Heathercroft



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch MacNeall Red And White Shadow Dog




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cedarlakes Archangel


Winners Dog: (1-0-0-0)
Cedarlakes Archangel

Open Dog Class
1st Cedarlakes Archangel



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Especially Hotline Bling

Best Puppy In Breed
Ch Especially Hotline Bling




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 4 pts (1-1-0-3)
Ch Calabri Heart 'N Seoul

Best Of Opposite Sex
Adrian's North Star Dreamer

Best Of Winners: (1-1-0-3)
Adrian's North Star Dreamer

Select Bitch
Ch Egerton Calabri Pinkrosesnlace


Winners Dog: (1-1-0-3)
Adrian's North Star Dreamer

Open Dog Class
1st Adrian's North Star Dreamer

3-6 Month Dog Class
1st Chakra's Home Sweet Home


Winners Bitch: (1-1-0-3)
Calabri Hera Tine An Ghrian

12-18 Month Bitch Class
1st Calabri Hera Tine An Ghrian

3-6 Month Bitch Class
1st Calabri Juniper Rose Royale


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Vickie Umpleby Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   8
Group 2nd   
GCh Africanadian James T Kirk
  Basenji   7
Group 3rd   
Ch Estet Classic Illusion
  Greyhound   4
Group 4th   
Litlar's Niju Mantra Of Osiris
  Pharaoh Hound   3
BPIG   
Ch Estet Classic Illusion
  Greyhound   N/A
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Africanadian James T Kirk

Best Of Opposite Sex
Ch Mankia's Simba Dogo



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Mankia's Zuri Yatima

Open Bitch Class
1st Mankia's Zuri Yatima


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Estet Classic Illusion

Best Puppy In Breed
Ch Estet Classic Illusion




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Southbreeze Class Act

Best Of Opposite Sex
Three Little Birds' Follow My Heart

Best Puppy In Breed
Three Little Birds' Follow My Heart



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Three Little Birds' Follow My Heart

Senior Puppy Bitch Class
1st Three Little Birds' Follow My Heart


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Litlar's Niju Mantra Of Osiris

Best Puppy In Breed
Litlar's Niju Mantra Of Osiris



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Litlar's Niju Mantra Of Osiris

Junior Puppy Bitch Class
1st Litlar's Niju Mantra Of Osiris


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wunder Forgetmenot Be My Angel

Best Puppy In Breed
Wunder Forgetmenot Be My Angel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wunder Forgetmenot Be My Angel

Senior Puppy Bitch Class
1st Wunder Forgetmenot Be My Angel


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Kristen Francis Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   27
Group 2nd   GCh Snowmist's Hennessey   Siberian Husky   26
Group 3rd    Drewsar Kwik To The Heart   Portuguese Water Dog   25
Group 4th   
Ch Phillmar Xena Warrior Princess
  Doberman Pinscher   19
BPIG    Drewsar Kwik To The Heart   Portuguese Water Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Snowmist's No Regrets   Siberian Husky   0
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Pleyada Buyany Ildar It Ipsilon

Best Of Opposite Sex
Honey Of Cream Iz Teremka

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Pleyada Buyany Ildar It Ipsilon

Best Puppy In Breed
Honey Of Cream Iz Teremka


Winners Dog: (1-2-0-0)
Pleyada Buyany Ildar It Ipsilon

12-18 Month Dog Class
1st Pleyada Buyany Ildar It Ipsilon


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Honey Of Cream Iz Teremka

Reserve Winners Bitch
Femme Fatale Iz Teremka

Junior Puppy Bitch Class
1st Honey Of Cream Iz Teremka

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Femme Fatale Iz Teremka


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Tiamat's All About That Base


3-6 Month Dog Class
1st Haltonhills Great And Powerful



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
Ch Phillmar Xena Warrior Princess

Best Of Opposite Sex
Ch Ravalleses Casino Royale

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Di'Limbazi Mistress Dread

Best Puppy In Breed
Ch Ravalleses Casino Royale


Winners Dog: (2-3-1-1)
Whitcam's Worth Winning

Reserve Winners Dog
Edenwoods Midnight Train

Junior Puppy Dog Class
1st Whitcam's Worth Winning

Senior Puppy Dog Class
1st Edenwoods Midnight Train


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Di'Limbazi Mistress Dread

Reserve Winners Bitch
Edenwoods More Than A Memory

Senior Puppy Bitch Class
1st Edenwoods More Than A Memory

12-18 Month Bitch Class
1st Di'Limbazi Mistress Dread
2nd Krymsum's Emerald Isle


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Jerdans The Great Code

Best Puppy In Breed
Ch Jerdans The Great Code


Winners Dog: (1-0-1-0)
HS's Koga Crouching Tiger

Senior Puppy Dog Class
1st HS's Koga Crouching Tiger



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Cr Ultimate Encore

Best Of Opposite Sex
CR Always Believe

Best Puppy In Breed
CR Always Believe


3-6 Month Dog Class
1st CR Battle Of Britain


Winners Bitch: (0-1-1-0)
CR Always Believe

Senior Puppy Bitch Class
1st CR Always Believe


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Terra Di Orsi Maya

Best Puppy In Breed
Ch Baby Blue's Icon



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Terra Di Orsi Maya

Reserve Winners Bitch
Baby Blues Fiery Cinders

12-18 Month Bitch Class
1st Terra Di Orsi Maya

Open Bitch Class
1st Baby Blues Fiery Cinders


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Notta Bear's Love Bug To Coffeycove

Best Of Opposite Sex
Ashmoor H2ODancer On Dreampool

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Notta Bear's Love Bug To Coffeycove


Winners Dog: (2-1-0-0)
Notta Bear's Love Bug To Coffeycove

Reserve Winners Dog
Vision Of Dreams Von Wildau

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Vision Of Dreams Von Wildau

Open Dog Class
1st Notta Bear's Love Bug To Coffeycove


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Ashmoor H2ODancer On Dreampool

Open Bitch Class
1st Ashmoor H2ODancer On Dreampool

3-6 Month Bitch Class
1st Pure Karma Del Gran Oso Negro


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 5 pts (3-2-1-0)
Drewsar Kwik To The Heart

Best Of Opposite Sex
Charbr's Tropical Breeze

Best Of Winners: (3-2-1-0)
Drewsar Kwik To The Heart

Best Puppy In Breed
Drewsar Kwik To The Heart

Select Dog
Ch Bigbay Faithful First Knight


Winners Dog: (3-2-1-0)
Charbr's Tropical Breeze

Reserve Winners Dog
Bigbay Moonlight Splash

Junior Puppy Dog Class
1st Charbr's Tropical Breeze

12-18 Month Dog Class
1st Charbr's Dancing On The Edge

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Bigbay Moonlight Splash


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Snowmist's Hennessey


3-6 Month Dog Class
1st Snowmist's No Regrets



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Corinna Hoberg Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Krisma's Xman First Class
  Kerry Blue Terrier   14
Group 2nd   
Ch Yvana Le Prince Lupin
  Schnauzer (Miniature)   13
Group 3rd   GCh Lackyle Bairille Dubailt   Staffordshire Bull Terrier   9
Group 4th   
Ch Glahms Silver Scion
  Dandie Dinmont Terrier   8
BPIG   
Ch Yvana Le Prince Lupin
  Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Redrox Haslemere Heart Of Gold   Scottish Terrier   0
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart Westchester Supergirl




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 5 pts (3-3-0-0)
Glahms Silver Scion

Best Of Opposite Sex
Glahms Lasting Legacy

Best Of Winners: (3-3-0-0)
Glahms Silver Scion


Winners Dog: (3-3-0-0)
Glahms Silver Scion

Reserve Winners Dog
Glahms Silver Centurion

12-18 Month Dog Class
1st Glahms Silver Scion

Open Dog Class
1st Glahms Silver Centurion
2nd Glahms Earl Of Darby


Winners Bitch: (3-3-0-0)
Glahms Lasting Legacy

Reserve Winners Bitch
Glahms Golden Frost

Open Bitch Class
1st Glahms Lasting Legacy
2nd Glahms Golden Frost
3rd Glahms Lineal Legacy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Krisma's Xman First Class




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
High Pointe Earth Angel

Best Of Opposite Sex
Lake Effect's Bleeds Blue

Best Of Winners: (1-1-0-0)
High Pointe Earth Angel


Winners Dog: (1-1-0-0)
Lake Effect's Bleeds Blue

Open Dog Class
1st Lake Effect's Bleeds Blue


Winners Bitch: (1-1-0-0)
High Pointe Earth Angel

Open Bitch Class
1st High Pointe Earth Angel


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Yvana Le Prince Lupin

Best Of Opposite Sex
Jaydeez I See Through You

Best Puppy In Breed
GCh Yvana Le Prince Lupin



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Jaydeez I See Through You

Reserve Winners Bitch
Sensations Sumthin 2 Talk 'Bout

Junior Puppy Bitch Class
1st Sensations Sumthin 2 Talk 'Bout

Senior Puppy Bitch Class
1st Jaydeez I See Through You


Class results courtesy of: MJN Show Services





Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lackyle Bairille Dubailt




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Corinna Hoberg Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Pazzo's Pappy Van Winkle
  Yorkshire Terrier   36
Group 2nd   
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite
  Havanese   33
Group 3rd   
Ch Lon-Du Ven Mar Hello Mary Lou
  Pekingese   23
Group 4th   
GCh Marron's Seinfeld
  Papillon   22
BPIG    Rigair Diamonds Are Forever   Yorkshire Terrier   N/A
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 6 pts (2-4-0-1)
Embee Brinklow Whirlwind

Best Of Opposite Sex
Ch Embee's Highland Moon

Best Of Winners: (2-4-0-1)
Embee Brinklow Whirlwind

Best Puppy In Breed
Chiffinmoonlight Dream


Winners Dog: (2-4-0-1)
Embee Brinklow Whirlwind

Reserve Winners Dog
Rowantree Golden Promise

Junior Puppy Dog Class
1st Rowantree Golden Promise

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Embee Brinklow Whirlwind


Winners Bitch: (2-4-0-1)
Chiffinmoonlight Dream

Reserve Winners Bitch
Lavenderhills Littlenutmeg

Senior Puppy Bitch Class
1st Chiffinmoonlight Dream

12-18 Month Bitch Class
1st Embee Cabella Tanami Sunset

Canadian Bred Bitch Class
1st Lavender Hills Espressomartini

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lavenderhills Littlenutmeg


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Bloomsbury Bling Bling

Best Of Opposite Sex
Ahau Casa Grande Quite A Hero

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Bloomsbury Bling Bling

Best Puppy In Breed
Bloomsbury Bling Bling


Winners Dog: (1-3-0-1)
Ahau Casa Grande Quite A Hero

Open Dog Class
1st Ahau Casa Grande Quite A Hero


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Bloomsbury Bling Bling

Reserve Winners Bitch
Bloomsbury Biscotti Hottie

Senior Puppy Bitch Class
1st Bloomsbury Bling Bling
2nd Bloomsbury Beyonce

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bloomsbury Biscotti Hottie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 9 pts (4-2-3-1)
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite

Best Of Opposite Sex
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit

Best Of Winners: (4-2-3-1)
HeartsDelight Red Sky At Night

Best Puppy In Breed
HeartsDelight Red Sky At Night

Select Dog
GCh Selah Leavin N Impression


Winners Bitch: (4-2-3-1)
HeartsDelight Red Sky At Night

Reserve Winners Bitch
Twinkle's Northern Sunrise

Junior Puppy Bitch Class
1st HeartsDelight Red Sky At Night

Senior Puppy Bitch Class
1st Twinkle's Northern Sunrise


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Judawn Queen Of Hearts



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Judawn Queen Of Hearts

Reserve Winners Bitch
Judawn's Angel Dust

12-18 Month Bitch Class
1st Judawn's Angel Dust

Open Bitch Class
1st Judawn Queen Of Hearts
2nd Judawn's Royal Flush


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Wannabee Searching For Stardom

Best Of Opposite Sex
Keltic Back N Black

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Keltic Fantastic Start

Best Puppy In Breed
Ch Wannabee Searching For Stardom


Winners Dog: (1-1-0-1)
Keltic Back N Black

Open Dog Class
1st Keltic Back N Black


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Keltic Fantastic Start

12-18 Month Bitch Class
1st Keltic Fantastic Start


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 3 pts (0-0-3-1)
GCh Marron's Seinfeld

Best Of Opposite Sex
Ch Aubelle's Daughter Of Trickery

Best Puppy In Breed
Ch Aubelle's Daughter Of Trickery

Select Dog
GCh Nightfire's Better Than Ever




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Lon-Du Ven Mar Hello Mary Lou




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Roses Royal Prerogative




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Corinna Hoberg

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Pazzo's Pappy Van Winkle

Best Of Opposite Sex
Rigair Diamonds Are Forever

Best Puppy In Breed
Rigair Diamonds Are Forever



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Rigair Diamonds Are Forever

Reserve Winners Bitch
Rigair Karaoke Queen

12-18 Month Bitch Class
1st Rigair Karaoke Queen

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rigair Diamonds Are Forever


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Vickie Umpleby Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   12
Group 2nd   
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane
  Bulldog   10
Group 3rd   
GCh Lasacas Marshall A. Constable
  Lhasa Apso   4
Group 4th   
GCh Owenbriar Keesbrook Black Ice
  Keeshond   3
BPIG   Ch Cherokee Legend Jacib's Pretty Woman   Bulldog   N/A
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 5 pts (0-3-2-1)
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane

Best Of Opposite Sex
Cherokee Legend Jacib's Tutti Fruti

Best Puppy In Breed
Ch Cherokee Legend Jacib's Pretty Woman

Select Dog
GCh Topbrass Lush Gin And Juice



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Plato Of Rich In Rolls Gold King Fire

Best Of Opposite Sex
Naughty Of Rich In Rolls Gold King Fire

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Plato Of Rich In Rolls Gold King Fire

Best Puppy In Breed
Plato Of Rich In Rolls Gold King Fire


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Owenbriar Keesbrook Black Ice




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lasacas Marshall A. Constable




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Vetset Count Me In

Select Bitch
GCh Ormar Vultus Regius Venustas




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ahkama Sharara Boshay La



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ahkama Sharara Boshay La

Open Bitch Class
1st Ahkama Sharara Boshay La


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Kristen Francis Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sylvan Argent Hollywood And Vine
  Collie (Rough)   25
Group 2nd   Ch Ranita's Divine Intervention V Brook   German Shepherd Dog   23
Group 3rd   
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd
  Australian Shepherd   17
Group 4th   
GCh Catalyst's Bush Party At TK
  Australian Cattle Dog   11
BPIG    Motlikru-Buaidh Live Laugh Luv   Bearded Collie   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Catalyst's Started With A Song
  Australian Cattle Dog   0
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Catalyst's Bush Party At TK


3-6 Month Dog Class
1st Catalyst's Started With A Song



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd

Best Of Opposite Sex
Riomesa Doin' What She Likes

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Maine-ly's Mr Big By Hemlock

Select Dog
GCh Tresrullah's Holler At Ya Boy


Winners Dog: (1-3-2-0)
Maine-ly's Mr Big By Hemlock

Open Dog Class
1st Maine-ly's Mr Big By Hemlock


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Riomesa Doin' What She Likes

Reserve Winners Bitch
Robin's Melody For Mee

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Robin's Melody For Mee

Open Bitch Class
1st Riomesa Doin' What She Likes
2nd Aleshanee Dasher


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Motlikru-Buaidh Live Laugh Luv

Best Puppy In Breed
Motlikru-Buaidh Live Laugh Luv



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Motlikru-Buaidh Live Laugh Luv

Senior Puppy Bitch Class
1st Motlikru-Buaidh Live Laugh Luv


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch MNMs Monaco du Belgiador




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Sylvan Argent Hollywood And Vine

Best Of Opposite Sex
Cornerstone The Postmaster


Winners Dog: (1-0-0-1)
Cornerstone The Postmaster

Canadian Bred Dog Class
1st Cornerstone The Postmaster



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 5 pts (3-1-1-1)
Ranita's Divine Intervention V Brook

Best Of Opposite Sex
Ch Woodsides Storm Warning

Best Of Winners: (3-1-1-1)
Ranita's Divine Intervention V Brook

Best Puppy In Breed
Ranita's Prevailing Prince

Select Bitch
GCh Chica Vom Burgimwald


Winners Dog: (3-1-1-1)
Joelle's Grizzly

Reserve Winners Dog
Hellwigg's Force Of Nature

Senior Puppy Dog Class
1st Ranita's Prevailing Prince

Open Dog Class
1st Joelle's Grizzly
2nd Hellwigg's Force Of Nature


Winners Bitch: (3-1-1-1)
Ranita's Divine Intervention V Brook

Open Bitch Class
1st Ranita's Divine Intervention V Brook

3-6 Month Bitch Class
1st Jegi Vom Burgimwald


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Goldenhylite's Fyre N Fury

Best Puppy In Breed
Goldenhylite's Fyre N Fury


3-6 Month Dog Class
1st Surona's Star Dust


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 4 pts (3-2-0-0)
Vermilion's Agent 86

Best Of Opposite Sex
Vermilion's Oh Lord Won't You Buy Me A Mercedes Benz

Best Of Winners: (3-2-0-0)
Vermilion's Agent 86

Best Puppy In Breed
Vermilion's Agent 86


Winners Dog: (3-2-0-0)
Vermilion's Agent 86

Reserve Winners Dog
Dragonpatch Part The Waters Of Vermilion

Junior Puppy Dog Class
1st Vermilion's Agent 86

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Vermilion's Bobby Sang The Blues

Open Dog Class
1st Dragonpatch Part The Waters Of Vermilion


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Wenlisa's For Sheeps N Giggles



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Wenlisa's Made Two Order

Open Bitch Class
1st Wenlisa's Made Two Order


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By