Trillium Dog Fanciers
Sunday, October 29, 2017



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MBISS Can GCh/MBIS Col GCh/Am Ch Summerford's What Ever
Owner: Francisco Chavez Pouchard, John Affel and Leo Jaime Rabinovitz
Breeder: Christina Koffman-Heard
www.summerfordnewfoundlands.com


Best In Show
Judge: Erin Brown
Norfolk Terrier  Ch Avalon's Rocket Man@ Rexroth
Points: 445 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Erin Brown
Norfolk Terrier  Ch Avalon's Rocket Man@ Rexroth
Best Baby Puppy In Show
Judge: Erin Brown
Rottweiler  
Der Hagen's Faith In Me








Group 1 - Gloria Geringer Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Cerise Springfire's Hobo
  Spaniel (English Springer)   94
Group 2nd   
Ch Seasyde Some Guys Have All The Luck
  Pointer   84
Group 3rd   
GCh WynRidge's Make It So
  Spaniel (American Cocker)   79
Group 4th   
GCh Carnaby Between Friends
  Spaniel (English Cocker)   75
BPIG   
Ch Gramayre Leith Thrills & Chills
  Weimaraner   N/A
Best Baby Puppy In Group    Coquetel Tukeglen Hullabaloo   Pointer   0
Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Neigenuveaux King Of The Road



Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Apple

Best Of Opposite Sex
Ch Duccio Da Buoninsegna



Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck

Best Of Opposite Sex
Perryglen's Explaining To Do

Best Puppy In Breed
Perryglen's Alice In Wonderland

Select Bitch
GCh Perryglen's Making Contact



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Perryglen's Explaining To Do

Reserve Winners Bitch
Perryglen's Alice In Wonderland

Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Stannyfield's True Patriot Love

Best Of Opposite Sex
Stannyfield Rayleigh Blue Sky

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Stannyfield's True Patriot Love

Best Puppy In Breed
Stannyfield's True Patriot Love


Winners Dog: (1-1-0-0)
Stannyfield's True Patriot Love


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Stannyfield Rayleigh Blue Sky

Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Nuthatch's Those Old Emotions



Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Rowansgaard Paint It Black

Best Of Opposite Sex
Zia Zinzilla Black Brianta



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Zia Zinzilla Black Brianta

Reserve Winners Bitch
Duenorth Emerald Isle

Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 12 pts (5-5-1-2)
GCh Blackpool Jersey Girl

Best Of Opposite Sex
GCh Sarabay's Where's The Beef

Best Of Winners: (5-5-1-2)
Homewrdbound's Walk Right In

Best Puppy In Breed
GCh Sarabay's Where's The Beef

Select Bitch
GCh Spiritrider Card To Coppermoon


Winners Dog: (5-5-1-2)
Homewrdbound's Walk Right In

Reserve Winners Dog
Grayvalley's La Dolce Vita


Winners Bitch: (5-5-1-2)
Storiline Sofia's Royal World

Reserve Winners Bitch
Gowrielea's Castles In The Air

Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 12 pts (5-6-1-1)
GCh Masonridge's Right As Rain

Best Of Opposite Sex
GCh Castlegar Elroy At Autumwynd

Best Of Winners: (5-6-1-1)
Ironridge's Roustabout

Best Puppy In Breed
Ironridge's Roustabout


Winners Dog: (5-6-1-1)
Cawarra's Sharpshooter

Reserve Winners Dog
Masonridge's Lieutenant Dan


Winners Bitch: (5-6-1-1)
Ironridge's Roustabout

Reserve Winners Bitch
Breezeline's It's Complicated

Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
Kalmegess' Friendly Confines

Best Of Opposite Sex
GCh Oryxes Duck A Fancy Pretence

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Kalmegess' Friendly Confines

Best Puppy In Breed
Kalmegess' Friendly Confines

Select Bitch
Ch Pikkinokka's Olive My Daddy


Winners Dog: (1-2-0-2)
Kalmegess' Friendly Confines


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Edenvalley Red Dory

Reserve Winners Bitch
Pikkinokka's Simply Divine

Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
Linwood Foreign Exchange

Best Of Opposite Sex
GCh Elaide Ticino Davaroni

Best Puppy In Breed
Linwood Foreign Exchange

Select Dog
Ch Meadowset Danny Boy


Winners Dog: (1-0-2-1)
Linwood Foreign Exchange


Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Bran Linn Amulet

Best Of Opposite Sex
GChEx Triseter Celtic Player



Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aingeal Memories Of KD Live On



Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Cedarlakes Archangel

Best Puppy In Breed
Cedarlakes Archangel


Winners Dog: (2-0-0-0)
Cedarlakes Archangel

Reserve Winners Dog
Cedarlake's Berleigh Falls


Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh WynRidge's Make It So

Best Of Opposite Sex
Lurians Calowa Angel Serenade

Select Dog
GCh Ashleysown Zen Of Wynridge



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Lurians Calowa Angel Serenade

Reserve Winners Bitch
Coppercliff's Secret Wings

Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse



Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GCh Carnaby Between Friends

Best Of Opposite Sex
Tandridge Rough Trade

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Especially Tri'n Make Me

Best Puppy In Breed
Especially Tri'n Make Me

Select Bitch
GCh Hufy's No Autograph Please


Winners Dog: (1-1-0-2)
Tandridge Rough Trade


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Especially Tri'n Make Me

Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 9 pts (1-4-3-2)
GCh Cerise Springfire's Hobo

Best Of Opposite Sex
Bryden's Up In The Air V Paylie

Best Of Winners: (1-4-3-2)
Hillcrest Woodale Brewed To Go

Best Puppy In Breed
Bondir Margery's Mystere

Select Dog
GCh Bondir's Lumineux Albert

Select Bitch
Ch Sunflect It's All About The Bling At Bryden


Winners Dog: (1-4-3-2)
Hillcrest Woodale Brewed To Go


Winners Bitch: (1-4-3-2)
Bryden's Up In The Air V Paylie

Reserve Winners Bitch
Bondir Margery's Mystere

Judge: Gloria Geringer

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Pemberley's Moonlight Huntress

Best Puppy In Breed
Pemberley's Starlight Huntress



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Pemberley's Starlight Huntress

Reserve Winners Bitch
Pemberley Valour At Vimy Ridge

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch Reedbank Strategic Blend

Best Of Opposite Sex
Belcanto Florence

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Belcanto Florence

Best Puppy In Breed
Belcanto Florence


Winners Dog: (1-2-1-1)
Corteo Maitre De Piste


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Belcanto Florence

Reserve Winners Bitch
Belcanto Flying Solo

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 9 pts (1-5-1-3)
Ch Calabri Heart 'N Seoul

Best Of Opposite Sex
GCh Bonneterre Africa Zeus

Best Of Winners: (1-5-1-3)
Bonneterre Hoxsey Hannibal

Best Puppy In Breed
Ch Egerton Calabri Pinkrosesnlace

Select Bitch
GCh Ferngold's Dashing Charlotte


Winners Dog: (1-5-1-3)
Bonneterre Hoxsey Hannibal


Winners Bitch: (1-5-1-3)
Bonneterre Hoxsy Willow

Reserve Winners Bitch
Ferngold Thr'ghly Modern Milie

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GCh Gramayre Leith Thrills & Chills

Best Of Opposite Sex
Nimiq's Ghosted Reserve

Best Puppy In Breed
GCh Gramayre Leith Thrills & Chills

Select Bitch
GCh Oakpoint Follyhill Winoka Showbz


Winners Dog: (1-0-0-2)
Nimiq's Ghosted Reserve






Group 2 - Raymond Yurick Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Harambee's Luxmoore Of Wick
  Deerhound (Scottish)   97
Group 2nd   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   96
Group 3rd   
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm
  Saluki   93
Group 4th   
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   72
BPIG   
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Wunder Forgetmenot Adonis
  Whippet   0
Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 7 pts (2-1-4-1)
GCh Gwich'inz Paparazzi Vizionz of Summerwindz

Best Of Opposite Sex
GCh Taiga Once Upon A Time

Best Of Winners: (2-1-4-1)
Agha Djari's Ondaza Mijkelh

Select Dog
GCh Mijkelh Tequesta


Winners Dog: (2-1-4-1)
Agha Djari's Ondaza Mijkelh

Reserve Winners Dog
Xzotika's Heaven Only Knows


Winners Bitch: (2-1-4-1)
Napier's Omg Did You Hear

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Africanadian James T Kirk



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish

Best Of Opposite Sex
Masonbranston Bringing Up Baby

Best Puppy In Breed
Masonbranston Bringing Up Baby

Select Dog
GCh Curtisfarms Take Me Away



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Masonbranston Bringing Up Baby

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy

Best Of Opposite Sex
Nylucha's Icing On The Cake

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Nylucha's Mom's Makin Cookies


Winners Dog: (1-2-1-0)
Nylucha's Mom's Makin Cookies


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Nylucha's Icing On The Cake

Reserve Winners Bitch
Nylucha's Candy Carnivale

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 10 pts (3-3-2-3)
GCh Palakore's Talisman

Best Of Opposite Sex
GCh Chetcote Dragon Fire

Best Of Winners: (3-3-2-3)
Egbar's I'm A Believer

Best Puppy In Breed
GCh Chetcote Dragon Fire

Select Dog
Ch Pawprints Declassified Edition

Select Bitch
GCh Sweet Little Lady Madonna


Winners Dog: (3-3-2-3)
Egbar's On Cloud Nine

Reserve Winners Dog
Chetcote The Musketeer


Winners Bitch: (3-3-2-3)
Egbar's I'm A Believer

Reserve Winners Bitch
Pawprints Queen Of The Night

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 6 pts (2-3-2-0)
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables

Best Of Opposite Sex
Paradachs Still Waters

Best Of Winners: (2-3-2-0)
Paradachs Still Waters

Best Puppy In Breed
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables

Select Dog
Ch Chetcote Tiger Tiger


Winners Dog: (2-3-2-0)
Grandgables Wee Mr Addy Tude

Reserve Winners Dog
Paradachs Back To The Future


Reserve Winners Bitch
Chetcote Eloquence

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 7 pts (2-3-3-0)
GCh Apolo Del Caroni

Best Of Opposite Sex
Rallee's Miss Fischer MW

Best Of Winners: (2-3-3-0)
Rallee's Miss Fischer MW

Best Puppy In Breed
Rallee's Miss Fischer MW

Select Dog
GCh Trabeiz Hundeleben Hot-Rod MW


Winners Dog: (2-3-3-0)
Prelude High N Bright Hopes MW

Reserve Winners Dog
Lordscairnie Love Baron


Winners Bitch: (2-3-3-0)
Rallee's Miss Fischer MW

Reserve Winners Bitch
Rallee's Billie Jean MW

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 7 pts (2-1-4-1)
GCh SJ Aries Winters Avalanche SL

Best Of Opposite Sex
Solo's Queen Of The Amazons SL

Best Of Winners: (2-1-4-1)
Solo's Queen Of The Amazons SL

Best Puppy In Breed
Jarbsy's Let The River Run

Select Dog
GCh Chazlyn's Sir Percival Red Knight SL

Select Bitch
Ch Telkel Wait And See SL


Winners Dog: (2-1-4-1)
Jarbsy's Let The River Run

Reserve Winners Dog
Danny Boy's Heaven Sent Ariel


Winners Bitch: (2-1-4-1)
Solo's Queen Of The Amazons SL

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Zendach Laylou At Dufailloux



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Ex Sentia Deuce Coupe W

Best Of Opposite Sex
Ch Victory's Speak No Evil W



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Harambee's Luxmoore Of Wick



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Trireme The Continental


Winners Dog: (1-0-0-0)
Trireme The Continental


Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Kinglir At Curiann

Best Of Opposite Sex
Wolfholm Glenamadda Goldeneye

Select Dog
GCh Southbreeze Class Act



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Wolfholm Glenamadda Goldeneye

Reserve Winners Bitch
Odenwolf's Sheila

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Aberdeen's Whole Enchilada



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Aberdeen's Whole Enchilada

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Crepu Visage & Riobel's Ace Of My Heart



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi

Best Of Opposite Sex
GCh Cataraqui Runs In The Family

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Royalcityrr Primo Morpheus

Best Puppy In Breed
Royalcityrr Primo Morpheus

Select Dog
Ch Ridgeville's Merely A Monarch


Winners Dog: (1-3-2-1)
Royalcityrr Primo Morpheus


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Royalcityrr Primo Iambe

Reserve Winners Bitch
Cataraqui Sweet Country Song

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 20 pts (11-6-1-3)
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm

Best Of Opposite Sex
Sherom Silverlea Olaf's Warm Hugs

Best Of Winners: (11-6-1-3)
Sherom Silverlea Olaf's Warm Hugs

Best Puppy In Breed
Padtheway Saquil

Select Bitch
Ch Jatara Sandstorm Party Like A Rock Star

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 8 pts (1-5-0-3)
Tekdel Found At Falconeer

Best Of Opposite Sex
Azure's Fleeting Image

Best Of Winners: (1-5-0-3)
Tekdel Found At Falconeer

Best Puppy In Breed
Ch Interlude Fleur de Coton

Select Bitch
GCh Alacrity N McCartney Celia


Winners Dog: (1-5-0-3)
Azure's Fleeting Image


Winners Bitch: (1-5-0-3)
Tekdel Found At Falconeer

Reserve Winners Bitch
Lightfalls Inevitable At Tulanz





Group 3 - Gunnar Nymann Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Lindsayleigh's Thunder Struck
  Schnauzer (Giant)   68
Group 2nd   
GCh Claircreek Faro Do Atlantico
  Portuguese Water Dog   66
Group 3rd   
GCh Summerford's What Ever
  Newfoundland   61
Group 4th   
Ch Nightwatch's Tito Of Bramstoke
  Bullmastiff   56
BPIG   
Ch ConnQuest Love And Affection
  Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Der Hagen's Faith In Me
  Rottweiler   0
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dr Wolf Beat Me If You Can



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dr Wolf Beat Me If You Can

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Barentsnight Krystal Light

Best Of Opposite Sex
Barentsnight Lord Of The Ring

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Barentsnight Krystal Light


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Barentsnight Krystal Light

Reserve Winners Bitch
BarentsNight Ksenia

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 4 pts (3-0-1-1)
GCh Briley's Stand Outside The Fire

Best Of Opposite Sex
GCh Tiamat's All About That Base

Best Puppy In Breed
Dabalon's Mister Soul


Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 18 pts (4-5-7-3)
GCh Nightwatch's Tito Of Bramstoke

Best Of Opposite Sex
Ch Knatchbull's Rose Of Darby

Best Of Winners: (4-5-7-3)
Tboldts Maid Of Mist Bramstoke

Best Puppy In Breed
Tboldt Northern 4ce Knatchbull

Select Dog
Ch T-Boldt's To Protect And Serve

Select Bitch
Ch Allr's Bramstoke Mae West At Halocrest


Winners Dog: (4-5-7-3)
Tboldt Northern 4ce Knatchbull

Reserve Winners Dog
Knatchbull's Thin Blue Line


Winners Bitch: (4-5-7-3)
Tboldts Maid Of Mist Bramstoke

Reserve Winners Bitch
Demetra Dali Land

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jaykay Anna's Act Of True Love



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Jaykay Anna's Act Of True Love

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 6 pts
GCh Liberator's Goldsail v DreamOn

Best Of Opposite Sex
Ch ConnQuest Let's Get Rocked

Best Of Winners: (1-2-1-3)
Cresswell's Ice Queen

Best Puppy In Breed
GCh ConnQuest Love And Affection

Select Bitch
GCh ConnQuest Love And Affection


Winners Dog: (1-2-1-3)
Redstone's See No Evil


Winners Bitch: (1-2-1-3)
Cresswell's Ice Queen

Reserve Winners Bitch
Connquest Love Bites V Kelview

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bendegeit's Evry Lil Thing He Does


Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh Summerford's What Ever

Best Of Opposite Sex
GCh Ailama Try To Win

Best Puppy In Breed
Ashmoor H2ODancer On Dreampool


Winners Dog: (2-1-1-1)
Ashmoors Bowaters Thunderrolls

Reserve Winners Dog
Ashmoor's Sea The Stars


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Ashmoor H2ODancer On Dreampool

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Claircreek Faro Do Atlantico

Best Of Opposite Sex
Bigbay Lady Sings The Blues

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Seabury's Made To Measure

Best Puppy In Breed
Seabury's Made To Measure


Winners Dog: (1-2-2-0)
Seabury's Made To Measure


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Bigbay Lady Sings The Blues

Reserve Winners Bitch
Courier Nuovi Anni At Bigbay

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Kjaq's Alpha Elvira So Sweet

Best Puppy In Breed
Roxanhaus O Night Devine Kandu

Select Bitch
Ch Esmonds Penny Lane



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Kjaq's Alpha Elvira So Sweet

Reserve Winners Bitch
Roxanhaus O Night Devine Kandu

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Vanderbilt's Ride The Rainbow

Best Of Opposite Sex
Ch Vanderbilt's Sweet Talker

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Ride The Rainbow



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Vanderbilt's Ride The Rainbow

Reserve Winners Bitch
Vanderbilt's Dangerous Deal

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Lindsayleigh's Thunder Struck

Best Of Opposite Sex
Bluechip Tempest



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Bluechip Tempest

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 5 pts (1-4-0-1)
Peppermill Encore Presentation

Best Of Opposite Sex
Steinhaus Northern Dancer

Best Of Winners: (1-4-0-1)
Peppermill Encore Presentation

Best Puppy In Breed
Steinhaus Northern Dancer

Select Bitch
GCh Silcort Emma May


Winners Dog: (1-4-0-1)
Steinhaus Northern Dancer


Winners Bitch: (1-4-0-1)
Peppermill Encore Presentation

Reserve Winners Bitch
Peppermill's So Much Chatter

Judge: Gunnar Nymann

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
Kannook Jedi Padawan

Best Puppy In Breed
Kannook Jedi Padawan

Select Bitch
GCh Perun's Angel Trumpet



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Kannook Jedi Padawan

Reserve Winners Bitch
Kortar's Kaliforniasong





Group 4 - Erin Brown Top Dog
Points
Group 1st   Ch Avalon's Rocket Man@ Rexroth   Norfolk Terrier   45
Group 2nd   
GCh Obsession Mad Queen Juana
  Schnauzer (Miniature)   43
Group 3rd   Ch Cashelmara Mull Of Intyre   Kerry Blue Terrier   35
Group 4th   
GCh Foxheart Westchester Supergirl
  Airedale Terrier   34
BPIG   Ch Avalon's Rocket Man@ Rexroth   Norfolk Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Glitter Stars Don Pedro At Essexshire
  Bull Terrier (Miniature)   0
Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart Westchester Supergirl



Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Samabel Lady Northover

Best Of Opposite Sex
Shadowfax Reimin Is A Rockstar

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Samabel Lady Northover


Winners Dog: (1-1-0-0)
Shadowfax Reimin Is A Rockstar


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Samabel Lady Northover

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Essexshire Sir Jack Of Essex

Best Of Opposite Sex
GCh Lucia Of Bully Lake

Best Puppy In Breed
GCh Lucia Of Bully Lake

Select Dog
GCh Thunderally's Putin On The Ritz



Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 9 pts
GCh Syryn Paisley Of Misty Isle

Best Of Opposite Sex
GCh Carradine Sir William

Best Of Winners: (1-4-4-1)
Cadagio Street Of Dreams

Best Puppy In Breed
Cadagio Street Of Dreams

Select Dog
Ch Mistybrig Turnip The Heat


Winners Dog: (1-4-4-1)
Cadagio Street Of Dreams


Winners Bitch: (1-4-4-1)
Cabaret Serendipity

Reserve Winners Bitch
Limecastle's Catch My Breath

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Irvonhill Bugaboo

Best Puppy In Breed
Irvonhill Bugaboo



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Irvonhill Bugaboo

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Abberann Phelan



Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cashelmara Mull Of Intyre



Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Northcote's No Looking Back



Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Avalon's Rocket Man@ Rexroth

Best Puppy In Breed
Ch Avalon's Rocket Man@ Rexroth


Winners Dog: (1-0-1-0)
Souyen's Man Of Today


Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rexroth's Dirty Martini

Best Puppy In Breed
Ch Rexroth's Dirty Martini



Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 7 pts (2-3-1-2)
GCh Obsession Mad Queen Juana

Best Of Opposite Sex
Ch Regency XCL's King Frances

Best Of Winners: (2-3-1-2)
Brandenburg's Indigo

Best Puppy In Breed
Brandenburg's Indigo


Winners Dog: (2-3-1-2)
Brandenburg's Indigo

Reserve Winners Dog
Ebonylyn's Dream Chaser


Winners Bitch: (2-3-1-2)
Brandenburg's Fire And Rain

Reserve Winners Bitch
Portadown's Truely Phoebe

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Chess Super Nova

Best Of Opposite Sex
GCh Haslemere Haggis Heads To Toulin

Best Puppy In Breed
GCh Chess Super Nova



Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kishniga's HMS Small Town Boy

Best Puppy In Breed
Kishniga's HMS Small Town Boy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kishniga's HMS Small Town Boy


Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GCh Erinisle's Countess Of Lindsay

Best Of Opposite Sex
Extra's Nations United

Best Puppy In Breed
Boreal Smooth Spirit de Kuyper


Winners Dog: (2-0-0-1)
Extra's Nations United

Reserve Winners Dog
Boreal Smooth Spirit de Kuyper


Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 5 pts (2-3-0-1)
Rolona's Gold Coast

Best Of Opposite Sex
GChEx Absolute Ly Here For Your Entertainment

Best Of Winners: (2-3-0-1)
Rolona's Gold Coast

Best Puppy In Breed
2Bits Aria (Bravo)


Winners Dog: (2-3-0-1)
Rolona's Gold Coast

Reserve Winners Dog
Lackyle Bairille Dubailt


Winners Bitch: (2-3-0-1)
2Bits Aria (Bravo)

Reserve Winners Bitch
Rolona's Mother Of Dragons

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChEx Skyehigh's One Pound Sterling

Best Of Opposite Sex
Fantasy Quintana

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Fantasy Quintana

Best Puppy In Breed
Forestfield Mysterious Garnet


Winners Dog: (1-1-1-0)
Forestfield Mysterious Garnet


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Fantasy Quintana





Group 5 - Sandra Orford Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Dreamville Jersey Boy
  Pekingese   66
Group 2nd   
GCh Xoe-Eleki's Emerald City
  Pug   61
Group 3rd   
GCh That's Sun Ray At Pilosus
  Havanese   53
Group 4th   
GCh St Johns Independence Day At Whichwire
  Griffon (Brussels)   35
BPIG    Mollydear's Bryn Terfel   Maltese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Moongate's Boy Scout   Chihuahua (Short Coat)   0
Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Madrigal Don'tWannamissathing



Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Sens D'Elen Adveturous

Best Of Opposite Sex
Bloomsbury Belly Dancer

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Sens D'Elen Adveturous

Best Puppy In Breed
Sens D'Elen Adveturous


Winners Dog: (1-1-0-0)
Sens D'Elen Adveturous


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Bloomsbury Belly Dancer

Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Moongate Toy Soldier For Cogie

Best Of Opposite Sex
Bloomsbury Bijou

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Bloomsbury Bijou

Best Puppy In Breed
Bloomsbury Bijou


Winners Dog: (2-1-1-0)
Cogie's Je Suis Henry

Reserve Winners Dog
Salt'n'Pepa Happy Top Dog


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Bloomsbury Bijou

Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Rosebriar's Caught You Looking

Best Of Opposite Sex
Ch Zhen's Dare To Dream

Best Puppy In Breed
Ch Rosebriar's Caught You Looking


Winners Dog: (1-0-1-1)
Little Dog Of Dream Maximo


Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh St Johns Independence Day At Whichwire

Best Of Opposite Sex
Ch Courage Brabary Town


Winners Dog: (1-0-1-1)
Roterr Griff Vals Boston


Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 17 pts (3-6-4-5)
GCh That's Sun Ray At Pilosus

Best Of Opposite Sex
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite

Best Of Winners: (3-6-4-5)
That's A Heart Of Gold At Mendota

Best Puppy In Breed
Ch Classical's Cake Walk

Select Dog
GCh Very Wonder Full Mano Gentis

Select Bitch
Ch Classical's Cake Walk


Winners Dog: (3-6-4-5)
Joyaseda's Hunter With Twinkle

Reserve Winners Dog
Twinkle's Indy With Sonrisas


Winners Bitch: (3-6-4-5)
That's A Heart Of Gold At Mendota

Reserve Winners Bitch
Havadahl Magnolia

Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 6 pts (0-4-1-2)
GCh Cantex BlueJays' Top Dog

Best Of Opposite Sex
Ch Rhamah Rythm's Stargazer

Best Puppy In Breed
Rythm's Front Runner

Select Bitch
GCh Mystik Dramatique Design



Winners Bitch: (0-4-1-2)
Rythm's Front Runner

Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Mollydear's Bryn Terfel

Best Of Opposite Sex
Pieridae Mercer Royaly Crafted

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Mollydear's Bryn Terfel

Best Puppy In Breed
Mollydear's Bryn Terfel


Winners Dog: (1-1-0-0)
Mollydear's Bryn Terfel


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Pieridae Mercer Royaly Crafted

Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rexroth's Angelina



Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Ch Pinkribbon Classic Style

Best Puppy In Breed
Ch Pinkribbon Classic Style



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Castel's Ruby Red Kisses

Reserve Winners Bitch
Aubelle's Sparkling Diamond

Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
GCh Dreamville Jersey Boy

Best Of Opposite Sex
Lionking Taking Chances

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Romiche Anniversary Waltz

Best Puppy In Breed
Romiche Anniversary Waltz

Select Dog
GCh Lionking Taylor Made


Winners Dog: (2-1-2-0)
Romiche Anniversary Waltz

Reserve Winners Dog
Lionking American Sniper


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Lionking Taking Chances

Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Son Shines Eldorado

Best Of Opposite Sex
Son Shine's Pixie B Good

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Son Shines Eldorado

Best Puppy In Breed
Son Shines Eldorado


Winners Dog: (2-3-0-0)
Son Shines Eldorado

Reserve Winners Dog
Son Shines Rumor Has It


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Son Shine's Pixie B Good

Reserve Winners Bitch
Son Shines Tinker Toy

Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 7 pts (3-1-3-1)
GCh Xoe-Eleki's Emerald City

Best Of Opposite Sex
GCh CurlyQ's Christmas Star

Best Of Winners: (3-1-3-1)
Jimary's Dancing Dolly

Best Puppy In Breed
Jimary's Dancing Dolly

Select Dog
Ch Xoe's Rocket Man


Winners Dog: (3-1-3-1)
Heubergs Hurricane Lloyd

Reserve Winners Dog
Charchen's Hot Topic At Siosalach


Winners Bitch: (3-1-3-1)
Jimary's Dancing Dolly

Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Oz's Storm Chaser

Best Of Opposite Sex
Judawn Sparkling Rose

Best Puppy In Breed
Ch Irish Jazz Lyubov



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Judawn Sparkling Rose

Reserve Winners Bitch
Rigair Unique Roxy





Group 6 - Shawn Nichols Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Gardenpath Concours d'Elegante
  Poodle (Standard)   34
Group 2nd   
GCh Valpo's Man Of Steele
  French Bulldog   25
Group 3rd   
GChEx Nuuktok's Atka Inukshuk
  American Eskimo Dog (Standard)   19
Group 4th   
GCh PaRay's Molto Particulare
  Bichon Frise   18
BPIG   
Ch Souyen's Never Give Up
  Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group    Seulement's I'm Ticked   French Bulldog   0
Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Nuuktok's Atka Inukshuk



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh PaRay's Molto Particulare



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane

Best Of Opposite Sex
GCh Topbrass Guns N Roses Firecracker

Select Dog
GCh Iroc's Sweet Pecan Pi



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Carmichael's Cruisin On Home

Best Of Opposite Sex
GCh Gumby's Jive Talking Underdog

Select Bitch
GCh Tzowen Queen Of Hearts



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Commitment's Holy Diver

Best Of Opposite Sex
Pyatyi Element Evrika

Best Puppy In Breed
Pyatyi Element Evrika



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Pyatyi Element Evrika

Reserve Winners Bitch
Dragonslayer Tai's Black Pearl

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Koira Charmed Magic

Best Of Opposite Sex
Echoviews Nu Gem For Clairity

Best Puppy In Breed
Echoviews Nu Gem For Clairity



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Echoviews Nu Gem For Clairity

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 5 pts (2-0-2-2)
GCh Valpo's Man Of Steele

Best Of Opposite Sex
Ch Valpo's Liberty Belle

Best Puppy In Breed
Ch Valpo's Liberty Belle

Select Dog
Ch Xentique Quasaring

Select Bitch
Ch Jayron N Dewkists Justus


Winners Dog: (2-0-2-2)
Xtraordinary Gentleman Of Energy House

Reserve Winners Dog
Robb Isle Montgomery


Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Lasacas Marshall A. Constable

Select Dog
Ch El Minja's Geleg



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 8 pts (2-4-0-3)
GCh Gardenpath Concours d'Elegante

Best Of Opposite Sex
Intrigue's Apollo Son Of Zeus

Best Of Winners: (2-4-0-3)
Intrigue's Apollo Son Of Zeus

Best Puppy In Breed
GCh Bar-None Crooked Halo Of Visualart

Select Bitch
GCh Vetset Count Me In


Winners Dog: (2-4-0-3)
Intrigue's Apollo Son Of Zeus

Reserve Winners Dog
Lynroys The Ultimate Secret


Winners Bitch: (2-4-0-3)
Vetset Got Your Number

Reserve Winners Bitch
Colors Stellar Shineing Star

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Delen Solar Hinata Kioko

Best Of Opposite Sex
Ch Kortar's Kunsei

Best Puppy In Breed
Delen Solar Hinata Kioko



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Delen Solar Hinata Kioko

Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Souyen's Never Give Up

Best Puppy In Breed
Ch Souyen's Never Give Up



Judge: Shawn Nichols

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ahkama Losar Khampa





Group 7 - Erin Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Beaugency BRIX
  Briard   35
Group 2nd   
GChEx Galheights Code Q A Qomolangma
  Bouvier des Flandres   33
Group 3rd   
GCh Woodside's Southern Belle
  German Shepherd Dog   31
Group 4th   
Kincurran Call Me Maybe
  Bearded Collie   27
BPIG    Cedarpaws Play Boy   Australian Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Asset's Once Upon A Time
  Border Collie   0
Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 4 pts (0-2-3-0)
GCh Catalyst's Bush Party At TK

Best Of Opposite Sex
Catalyst's Sugar N Spice Of TK

Best Puppy In Breed
GCh Catalyst's Bush Party At TK



Winners Bitch: (0-2-3-0)
Catalyst's Sugar N Spice Of TK

Reserve Winners Bitch
Riverwild's Rushing To Agassiz

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 7 pts (3-2-2-1)
Ch Ninebark's Day Off

Best Of Opposite Sex
Ch Absoloot Something To Talk About

Best Of Winners: (3-2-2-1)
Saffire's Mystical Isle

Best Puppy In Breed
Cedarpaws Play Boy

Select Dog
Ch Riomesa Attraction Specialist


Winners Dog: (3-2-2-1)
Cedarpaws Play Boy

Reserve Winners Dog
Fortis's Heart Of Gold


Winners Bitch: (3-2-2-1)
Saffire's Mystical Isle

Reserve Winners Bitch
Wenlisa's Valedictorian

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kincurran Call Me Maybe



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kincurran Call Me Maybe

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Elvis Joli De Feja







Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChEx Galheights Code Q A Qomolangma

Best Of Opposite Sex
Ch Stonepillar's Navy at Quiche



Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Beaugency BRIX

Best Of Opposite Sex
GCh Grinzing's Jewelled Moonstone



Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Glasgowhill's Bellisima

Best Of Opposite Sex
Comeaway Rich And Charming

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Comeaway Magic Spell

Best Puppy In Breed
Ch Glasgowhill's Bellisima


Winners Dog: (1-1-0-1)
Comeaway Rich And Charming


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Comeaway Magic Spell

Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Heaven Sent Gettin Caught In The Rain

Best Puppy In Breed
Ch Thistlebrae High Society



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Heaven Sent Gettin Caught In The Rain

Reserve Winners Bitch
Thistlebrae Grace Too

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Woodside's Southern Belle

Best Of Opposite Sex
Opal von der Eschelbronner Schlosswiese

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Opal von der Eschelbronner Schlosswiese

Best Puppy In Breed
Opal von der Eschelbronner Schlosswiese


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Brienna's Gone With The Wind

Reserve Winners Bitch
Hellwigg's Whatever

Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Lambluv's If I Could Turn Back Time At MerryMops



Judge: Erin Brown

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
Ch Grandgables Deja Blue Christian Grey

Best Of Opposite Sex
Canrosea Unforgettable

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Canrosea Unforgettable

Best Puppy In Breed
Canrosea Unforgettable

Select Bitch
Ch Regaloake's Reagan For Kaczbar


Winners Dog: (2-2-1-1)
Windyrose Zac Brown

Reserve Winners Dog
Blueshadow's The Butler Did It


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Canrosea Unforgettable

Reserve Winners Bitch
Regaloake's My Eyes Adore You

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By