Oakville & District Kennel Club
Sunday, September 9, 2018



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS Can GChEx/MBIS BISS Mex GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Per GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owner: Leo Jaime Rabinovitz and Bruno Ocampo
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Colm Beatie
Pointer  
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck
Points: 225 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Colm Beatie
Siberian Husky  GCh Kristari's On The Sly
Points: 201
Best Puppy In Show
Judge: Colm Beatie
Irish Wolfhound  
Ch Three Little Birds' Follow My Heart
Best Baby Puppy In Show
Judge: Colm Beatie
Spaniel (English Cocker)   Parkavon N Mar-K's Orange Sunset








Group 1 - Rita McCarry-Beatie Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck
  Pointer   23
Group 2nd   
GCh Mar-K's Sparks R Going To Fly
  Spaniel (American Cocker)   20
Group 3rd   
GChEx Zoldmali Cetli
  Vizsla (Wire-Haired)   19
Group 4th   
GCh Ambercroft Briarwood Jackflash
  Retriever (Golden)   18
BPIG    Jaad Kiss And Tell   Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Parkavon N Mar-K's Orange Sunset   Spaniel (English Cocker)   0
Judge: Rita McCarry-Beatie

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck

Best Of Opposite Sex
GChEx Brackenmoor Somethingroyal




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rita McCarry-Beatie

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Aspenglow's Don't Let Me Down

Best Of Opposite Sex
Sepia Empty Nest

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Aspenglow's Don't Let Me Down

Best Puppy In Breed
Sepia Empty Nest


Winners Dog: (1-1-0-0)
Aspenglow's Don't Let Me Down

12-18 Month Dog Class
1st Aspenglow's Don't Let Me Down


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Sepia Empty Nest

Senior Puppy Bitch Class
1st Sepia Empty Nest


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rita McCarry-Beatie

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rowansgaard Autumn Hills


Winners Dog: (1-0-0-0)
Rowansgaard Autumn Hills

12-18 Month Dog Class
1st Rowansgaard Autumn Hills



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rita McCarry-Beatie

Best Of Breed: 8 pts (2-3-3-1)
GCh Ambercroft Briarwood Jackflash

Best Of Opposite Sex
Sunkozi In Your Wildest Dreams

Best Of Winners: (2-3-3-1)
Jaad Kiss And Tell

Best Puppy In Breed
Jaad Kiss And Tell

Select Dog
GCh Linirgor Tartan And Tweed

Select Bitch
Ch Goldpaw's Rocky Road Cookie


Winners Dog: (2-3-3-1)
Jaad Kiss And Tell

Reserve Winners Dog
Kokopelli Celestial Navigator

Junior Puppy Dog Class
1st Kokopelli Celestial Navigator

Senior Puppy Dog Class
1st Jaad Kiss And Tell


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rita McCarry-Beatie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Javahill's Spectacular Bid For Katyra




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rita McCarry-Beatie

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Lentigo's Saltcreek Teal

Best Of Opposite Sex
WraggeRun's Spirit In The Skye

Best Puppy In Breed
WraggeRun's Spirit In The Skye



Winners Bitch: (0-1-1-0)
WraggeRun's Spirit In The Skye

Senior Puppy Bitch Class
1st WraggeRun's Spirit In The Skye


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rita McCarry-Beatie

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Clancuddy's Cinnamon Heart

Best Puppy In Breed
Clancuddy's Cinnamon Heart



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Clancuddy's Cinnamon Heart

Senior Puppy Bitch Class
1st Clancuddy's Cinnamon Heart


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rita McCarry-Beatie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mar-K's Sparks R Going To Fly




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rita McCarry-Beatie

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rivermist Broxden Magnuttic

Best Puppy In Breed
Rivermist Broxden Magnuttic


Winners Dog: (1-0-0-0)
Rivermist Broxden Magnuttic

Junior Puppy Dog Class
1st Rivermist Broxden Magnuttic



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rita McCarry-Beatie

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Clussex Velvet Cavier

Best Puppy In Breed
Clussex Velvet Cavier



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Clussex Velvet Cavier

Senior Puppy Bitch Class
1st Clussex Velvet Cavier


Class results courtesy of: MJN Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Parkavon N Mar-K's Orange Sunset


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rita McCarry-Beatie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rita McCarry-Beatie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Win'Weim Koping Big Spoiled Red Valentino


3-6 Month Dog Class
1st Weatherrun Sandyridge's Over Ez



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Colm Beatie Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Three Little Birds' Follow My Heart
  Irish Wolfhound   33
Group 2nd   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   29
Group 3rd   Ch Dragonsong's Limitless   Whippet   28
Group 4th   
Osiris Legally Blonde
  Pharaoh Hound   24
BPIG   
Ch Three Little Birds' Follow My Heart
  Irish Wolfhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Chilcotin's Blue Moon   Dachshund (Standard Smooth-Haired)   0
Judge: Colm Beatie

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Kisa Love On A Sunday Afternoon

Best Puppy In Breed
Athena Queen Of Beauty



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Athena Queen Of Beauty

Senior Puppy Bitch Class
1st Athena Queen Of Beauty


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Colm Beatie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Colm Beatie

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Nicolas II-de-Russie du Grand Fresnoy

Select Dog
GCh Ionesco du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Colm Beatie

Best Of Breed: 7 pts (1-4-2-1)
Ch Chetcote Skyfall

Best Of Opposite Sex
GCh Chetcote Don't Stop Me Now

Best Of Winners: (1-4-2-1)
Pawprints Queen Of The Night

Best Puppy In Breed
Doxiluv's Remembrance

Select Dog
Ch Dreamhund's Sam The Man


Winners Dog: (1-4-2-1)
Doxieluv That'll Be The Day

Junior Puppy Dog Class
1st Doxieluv That'll Be The Day

3-6 Month Dog Class
1st Chetcote Pawprints Classified


Winners Bitch: (1-4-2-1)
Pawprints Queen Of The Night

Reserve Winners Bitch
Rockindox Rock Hound

Junior Puppy Bitch Class
1st Doxiluv's Remembrance

Canadian Bred Bitch Class
1st Pawprints Strictly Classified

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pawprints Queen Of The Night

Open Bitch Class
1st Rockindox Rock Hound


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Colm Beatie

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables

Best Of Opposite Sex
Grandgables Ms So Delectable

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Zimerbude Lezgin MS

Best Puppy In Breed
Grandgables Ms So Delectable


Winners Dog: (2-3-1-0)
Zimerbude Lezgin MS

Reserve Winners Dog
Daily News Nes Gwadiana

Open Dog Class
1st Zimerbude Lezgin MS
2nd Daily News Nes Gwadiana


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Grandgables Ms So Delectable

Reserve Winners Bitch
Grandgables Ms Silken Sheen

Junior Puppy Bitch Class
1st Grandgables Ms So Delectable

12-18 Month Bitch Class
1st Grandgables Ms Silken Sheen

Open Bitch Class
1st Dachsforth HeavenlyHund Zoya


Class results courtesy of: MJN Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Chilcotin's Blue Moon


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Colm Beatie

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Witsend Bruach Queen Mab

Best Of Opposite Sex
GCh Foxcliffe Master Of The Hunt




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Colm Beatie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Estet Classic Illusion

Best Puppy In Breed
Ch Estet Classic Illusion




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Colm Beatie

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Three Little Birds' Follow My Heart

Best Of Opposite Sex
Starkeepers Drummond Duncan

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Starkeepers Drummond Duncan

Best Puppy In Breed
GCh Three Little Birds' Follow My Heart

Select Dog
GCh Southbreeze Class Act


Winners Dog: (1-1-1-1)
Starkeepers Drummond Duncan

Open Dog Class
1st Starkeepers Drummond Duncan


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Starkeeper Aoibheann Ailis

Junior Puppy Bitch Class
1st Starkeeper Aoibheann Ailis


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Colm Beatie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Arthayr A Winter Warrior




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Colm Beatie

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kamgaard Klearly Kunstverk


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kamgaard Klearly Kunstverk

Open Dog Class
1st Kamgaard Klearly Kunstverk



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Colm Beatie

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Osiris Legally Blonde

Best Puppy In Breed
Litlar's Niju Mantra Of Osiris



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Osiris Legally Blonde

Reserve Winners Bitch
Litlar's Niju Mantra Of Osiris

Junior Puppy Bitch Class
1st Litlar's Niju Mantra Of Osiris

12-18 Month Bitch Class
1st Osiris Legally Blonde


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Colm Beatie

Best Of Breed: 3 pts (2-0-0-2)
Ch Dragonsong's Limitless

Best Of Opposite Sex
Wonderstruck Jomyr Smoke Rings

Best Puppy In Breed
Surrey Hill's Windcheater Of Mariner

Select Bitch
GCh Shetara's She Smiled Sweetly



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Davor Javor Top Dog
Points
Group 1st   GCh Kristari's On The Sly   Siberian Husky   31
Group 2nd   
GChEx Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   29
Group 3rd   
GCh Ravalleses Breakn Allthe Rules
  Doberman Pinscher   27
Group 4th   
Ch Naku's Believe It Or Not
  Eurasier   17
BPIG    Fado's Dance The Night Away   Portuguese Water Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Edgemere's Livin On The Edge   Alaskan Malamute   0



3-6 Month Dog Class
1st Edgemere's Livin On The Edge



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Haustier's Lindt Excellence



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Haustier's Lindt Excellence

Reserve Winners Bitch
Sallysvalley Two Hearts

Canadian Bred Bitch Class
1st Haustier's Lindt Excellence

Open Bitch Class
1st Sallysvalley Two Hearts

3-6 Month Bitch Class
1st Sallysvalley Pleine D'amour


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 4 pts (0-1-1-3)
GCh Ravencrest Cinnrhee Power Play

Best Of Opposite Sex
GCh Jokar N K-Krew's The Dream Lives On At Anscha

Select Bitch
GCh CinniBon's She's The One


3-6 Month Dog Class
1st Barquentine Anchors Aweigh


Winners Bitch: (0-1-1-3)
Moonlight's Perfect 10 At Cinnrhee

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Moonlight's Perfect 10 At Cinnrhee

3-6 Month Bitch Class
1st Barquentine Splice The Main Brace


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 9 pts (2-2-5-1)
GCh Ravalleses Breakn Allthe Rules

Best Of Opposite Sex
Gatehouse Somewhere On A Beach

Best Of Winners: (2-2-5-1)
Gatehouse Somewhere On A Beach

Best Puppy In Breed
GCh Ravalleses Casino Royale

Select Dog
GCh Gatehouse Mr. Wonderful


Winners Dog: (2-2-5-1)
Liberator's Kodachrome

Reserve Winners Dog
Hausenbrook's Man Of God

Junior Puppy Dog Class
1st Liberator's Kodachrome

Open Dog Class
1st Hausenbrook's Man Of God


Winners Bitch: (2-2-5-1)
Gatehouse Somewhere On A Beach

Reserve Winners Bitch
Arket's Got My Groove Back

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gatehouse Somewhere On A Beach
2nd Arket's Got My Groove Back


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Naku's Believe It Or Not




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Jerdans The Great Code

Best Puppy In Breed
GCh Jerdans The Great Code




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pyrview's Sultan Of Soul




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
CR Zodiac Star

Best Of Opposite Sex
CR Zuri Vom Niagara

Best Of Winners: (2-2-1-0)
CR Zodiac Star

Best Puppy In Breed
Earhart A Match Made In Heaven

Select Dog
GCh Cr Ultimate Encore


Winners Dog: (2-2-1-0)
CR Zodiac Star

Reserve Winners Dog
Earhart A Match Made In Heaven

Senior Puppy Dog Class
1st Earhart A Match Made In Heaven

Open Dog Class
1st CR Zodiac Star


Winners Bitch: (2-2-1-0)
CR Zuri Vom Niagara

Reserve Winners Bitch
CR Zurich Romance

Open Bitch Class
1st CR Zuri Vom Niagara
2nd CR Zurich Romance


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso

Best Of Opposite Sex
GCh Ailama Try To Win


3-6 Month Dog Class
1st Recurve Allusion Of Summerford



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Fado's Dance The Night Away

Best Of Opposite Sex
Charbr's Tropical Breeze

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Fado's Dance The Night Away

Best Puppy In Breed
Fado's Dance The Night Away


Winners Dog: (1-1-0-0)
Charbr's Tropical Breeze

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Charbr's Tropical Breeze


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Fado's Dance The Night Away

Junior Puppy Bitch Class
1st Fado's Dance The Night Away


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Eugen Arya Chanel




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Kristari's On The Sly

Select Dog
GCh Snowmist's Everyone's Oreo




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Colm Beatie Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Foxheart Westchester Supergirl
  Airedale Terrier   29
Group 2nd   Ch Foxheart's I'm To Blame   Fox Terrier (Wire)   28
Group 3rd   GCh Lackyle Bairille Dubailt   Staffordshire Bull Terrier   26
Group 4th   
Ch Zlatapraha Wonder
  Cesky Terrier   25
BPIG   
GCh Yvana Le Prince Lupin
  Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    China Shops Argus Of Axelbelle   Bull Terrier (Miniature)   0
Judge: Colm Beatie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart Westchester Supergirl




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Colm Beatie

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Actions Nocho II


Winners Dog: (1-0-0-0)
Actions Nocho II

Open Dog Class
1st Actions Nocho II



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Colm Beatie

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh Thunderally's Putin On The Ritz

Best Of Opposite Sex
Axelbelle Zdenka Daring Alexis

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Jewels Samurai Kid


Winners Dog: (2-2-1-0)
Jewels Samurai Kid

Reserve Winners Dog
Axelbelle Zdenek Archi The Red

12-18 Month Dog Class
1st Axelbelle Zdenek Archi The Red

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Jewels Samurai Kid

3-6 Month Dog Class
1st China Shops Argus Of Axelbelle


Class results courtesy of: MJN Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Cairnmoor Fergus' Sorcha


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Colm Beatie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Zlatapraha Wonder




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Colm Beatie

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Foxheart's I'm To Blame

Best Of Opposite Sex
Foxheart's Tsarshadow Tornado

Best Puppy In Breed
Foxheart's Tsarshadow Tornado



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Foxheart's Tsarshadow Tornado

Junior Puppy Bitch Class
1st Foxheart's Tsarshadow Tornado


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Colm Beatie

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Abberann Derbla



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Abberann Derbla

Open Bitch Class
1st Abberann Derbla


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Colm Beatie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Moonshadows Shilo Luvstosplash




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Colm Beatie

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch High Pointe Earth Angel

Best Of Opposite Sex
Lake Effect's Bleeds Blue


Winners Dog: (1-0-0-1)
Lake Effect's Bleeds Blue

Open Dog Class
1st Lake Effect's Bleeds Blue



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Colm Beatie

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Yvana Le Prince Lupin

Best Of Opposite Sex
GCh Obsession Mad Queen Juana

Best Puppy In Breed
GCh Yvana Le Prince Lupin



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Portadown's Truely Phoebe

Reserve Winners Bitch
Sensations Sumthin 2 Talk 'Bout

Junior Puppy Bitch Class
1st Sensations Sumthin 2 Talk 'Bout

Open Bitch Class
1st Portadown's Truely Phoebe


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Colm Beatie

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Filisite Brash X-Mas Gift

Best Of Opposite Sex
GCh Gryndlscot Don't You Remember

Best Puppy In Breed
Toulin's Tartan Tessa



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Gryndlscot Easy To Love

Reserve Winners Bitch
Toulin's Tartan Tessa

Senior Puppy Bitch Class
1st Toulin's Tartan Tessa

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gryndlscot Easy To Love
2nd Gryndlscot Scylla


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Colm Beatie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Colm Beatie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kishniga's HMS Small Town Boy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Colm Beatie

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Honeywheat's Poetry In Motion

Best Of Opposite Sex
Almar's Moves Like Jaggar At Honeywheat

Best Puppy In Breed
Almar's Moves Like Jaggar At Honeywheat


3-6 Month Bitch Class
1st Sandywheat's Celtic Senorita


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Colm Beatie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lackyle Bairille Dubailt




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Colm Beatie

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Raglan's Piano Man

Best Of Opposite Sex
Raglan Don't Tell Mama

Best Puppy In Breed
Raglan Don't Tell Mama


3-6 Month Dog Class
1st Raglan Orchestrator


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Raglan Don't Tell Mama

Junior Puppy Bitch Class
1st Raglan Don't Tell Mama


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Colm Beatie Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Pazzo's Pappy Van Winkle
  Yorkshire Terrier   33
Group 2nd   
GCh Dreamville Jersey Boy
  Pekingese   29
Group 3rd   
GCh Pocopayasos U Got Served
  Havanese   26
Group 4th   
GCh Jordannas Keep Me In Mind
  Papillon   18
BPIG   
Ch Tinyprints Pure Obsession
  Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Winterhaven Against All Odds   Pomeranian   0

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Colm Beatie

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Courage Brabary Town

Select Dog
Ch Xotic N Galaxie Always Bet On Black




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Colm Beatie

Best Of Breed: 7 pts (1-2-2-3)
GCh Pocopayasos U Got Served

Best Of Opposite Sex
GCh Rockhurst's Tickled Pink

Best Of Winners: (1-2-2-3)
Cloudy Crystal Mano Gentis

Best Puppy In Breed
Ch HeartsDelight Red Sky At Night

Select Bitch
Ch HeartsDelight Red Sky At Night


Winners Dog: (1-2-2-3)
Cloudy Crystal Mano Gentis

Open Dog Class
1st Cloudy Crystal Mano Gentis


Winners Bitch: (1-2-2-3)
Twinkle's Northern Sunrise

Reserve Winners Bitch
Weylinmarsh's A Lady To Di For

Junior Puppy Bitch Class
1st Weylinmarsh's A Lady To Di For

Senior Puppy Bitch Class
1st Twinkle's Northern Sunrise


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Colm Beatie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Jordannas Keep Me In Mind




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Colm Beatie

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GCh Dreamville Jersey Boy

Select Dog
GCh Taeplace SoGangsta At Obsession




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Colm Beatie

Best Of Breed: 5 pts (3-2-0-1)
Tinyprints Pure Obsession

Best Of Opposite Sex
Ch Son Shines Tinker Toy

Best Of Winners: (3-2-0-1)
Tinyprints Pure Obsession

Best Puppy In Breed
Tinyprints Pure Obsession


Winners Dog: (3-2-0-1)
Tinyprints Pure Obsession

Reserve Winners Dog
Son Shines Mister Irresistible

Junior Puppy Dog Class
1st Tinyprints Pure Obsession

Senior Puppy Dog Class
1st Son Shines Mister Irresistible
2nd Pomhaven's A Golden Dream


Winners Bitch: (3-2-0-1)
Pinecrest Impossible To Ignore

Reserve Winners Bitch
Son Shines Mitzi Kiote

Senior Puppy Bitch Class
1st Pinecrest Impossible To Ignore
2nd Son Shines Mitzi Kiote

3-6 Month Bitch Class
1st Winterhaven Against All Odds


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Colm Beatie

Best Of Breed: 5 pts (1-2-3-0)
Jimary's Chewbacca

Best Of Opposite Sex
CurlyQ's Star Jasmine

Best Of Winners: (1-2-3-0)
Jimary's Chewbacca

Best Puppy In Breed
Jimary's Chewbacca

Select Dog
GCh Jimary's Ka Ching


Winners Dog: (1-2-3-0)
Jimary's Chewbacca

Junior Puppy Dog Class
1st Jimary's Chewbacca


Winners Bitch: (1-2-3-0)
CurlyQ's Star Jasmine

Reserve Winners Bitch
Belaire Jimary Kinky Boots

Senior Puppy Bitch Class
1st Belaire Jimary Kinky Boots

12-18 Month Bitch Class
1st CurlyQ's Star Jasmine


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Colm Beatie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Deebet's Robin Hood




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Colm Beatie

Best Of Breed: 3 pts (3-0-1-0)
GCh Pazzo's Pappy Van Winkle

Best Puppy In Breed
Qoccle's Shine On Dance


Winners Dog: (3-0-1-0)
Blue Amulet Jeune Premier

Reserve Winners Dog
Qoccle's Shine On Dance

Senior Puppy Dog Class
1st Qoccle's Shine On Dance

Open Dog Class
1st Blue Amulet Jeune Premier
2nd Alegriya Grande Playboy



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Rita McCarry-Beatie Top Dog
Points
Group 1st   Ch Beswicks Secret Code   Shih Tzu   43
Group 2nd   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   42
Group 3rd   
Ch Brenheather's Double Bubble
  Boston Terrier   35
Group 4th   
Ch Quarel De El Mencey Loco
  French Bulldog   30
BPIG   Ch Beswicks Secret Code   Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group    Radically's Foreign Affairs   Lhasa Apso   0
Judge: Rita McCarry-Beatie

Best Of Breed: 4 pts (0-3-0-2)
GCh Brenheather's Double Bubble

Best Puppy In Breed
Jinks I'm Precious Prue



Winners Bitch: (0-3-0-2)
Jinks I'm Precious Prue

Reserve Winners Bitch
Aldars Whats For Breakfast

Senior Puppy Bitch Class
1st Jinks I'm Precious Prue
2nd Brenheather's Mighty Minnie

Open Bitch Class
1st Aldars Whats For Breakfast


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rita McCarry-Beatie

Best Of Breed: 6 pts (0-2-1-4)
GCh Topbrass Guns N Roses Firecracker

Best Of Opposite Sex
GCh Topbrass Lush Gin And Juice

Best Puppy In Breed
Bulldacious What's Your Status

Select Bitch
Ch Aldars Untarnished Halo



Winners Bitch: (0-2-1-4)
Bulldacious What's Your Status

Reserve Winners Bitch
Starspirit Sparkling Diamond

Junior Puppy Bitch Class
1st Bulldacious What's Your Status

Open Bitch Class
1st Starspirit Sparkling Diamond


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rita McCarry-Beatie

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X

Best Of Opposite Sex
Taipan Palace Hot Diggity Dawg

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Taipan Palace Miss Ryley LC

Best Puppy In Breed
Taipan Palace Miss Ryley LC


Winners Dog: (1-1-0-1)
Taipan Palace Hot Diggity Dawg

Senior Puppy Dog Class
1st Taipan Palace Hot Diggity Dawg


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Taipan Palace Miss Ryley LC

Senior Puppy Bitch Class
1st Taipan Palace Miss Ryley LC


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rita McCarry-Beatie

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
Rio's Sherlock Bones

Select Dog
Ch Mi-Pao's Cream Ambassador


Winners Dog: (1-0-2-0)
Rio's Sherlock Bones



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rita McCarry-Beatie

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Horizon's Wildest Dream

Best Of Opposite Sex
Spotwdr N Element Princes Heir

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Horizon's Wildest Dream

Best Puppy In Breed
GCh Rockstar's Haphazard


Winners Dog: (1-1-1-0)
Horizon's Wildest Dream

12-18 Month Dog Class
1st Horizon's Wildest Dream


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Spotwdr N Element Princes Heir

Canadian Bred Bitch Class
1st Spotwdr N Element Princes Heir

3-6 Month Bitch Class
1st Koira Shadowhunter's Dream


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rita McCarry-Beatie

Best Of Breed: 8 pts (4-2-1-2)
Ch Quarel De El Mencey Loco

Best Of Opposite Sex
GCh Aristocrafts One Hot Lolita

Best Of Winners: (4-2-1-2)
Eastonite Zaman

Best Puppy In Breed
Ch Quarel De El Mencey Loco

Select Bitch
GCh Aristocrafts One Hot Lolita


Winners Bitch: (4-2-1-2)
Rollie Olgita

Reserve Winners Bitch
Robb Isle Shantilly Lace

Open Bitch Class
1st Rollie Olgita
2nd Robb Isle Shantilly Lace

3-6 Month Bitch Class
1st Aristocrafts Samba In Da Reign


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rita McCarry-Beatie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Owenbriar Keesbrook Black Ice




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rita McCarry-Beatie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lasacas Marshall A. Constable



3-6 Month Bitch Class
1st Radically's Foreign Affairs


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rita McCarry-Beatie

Best Of Breed: 6 pts (2-3-0-2)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
K-Lar's Chocolate Oscar De La Bijou

Best Of Winners: (2-3-0-2)
K-Lar's Chocolate Oscar De La Bijou

Best Puppy In Breed
K-Lar's I Believe In Miracles For Bijou

Select Bitch
Ch K-Lar's Chocolate Lily Of Bijou


Winners Dog: (2-3-0-2)
K-Lar's Chocolate Oscar De La Bijou

Reserve Winners Dog
Bijou's Mango Mai Tai

Junior Puppy Dog Class
1st Bijou's Mango Mai Tai

Open Dog Class
1st K-Lar's Chocolate Oscar De La Bijou


Winners Bitch: (2-3-0-2)
Paragon's Princess Corinna

Reserve Winners Bitch
K-Lar's I Believe In Miracles For Bijou

Junior Puppy Bitch Class
1st K-Lar's I Believe In Miracles For Bijou

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Paragon's Princess Corinna

Open Bitch Class
1st Paramour's First Kiss


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rita McCarry-Beatie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Butterblac's BMW




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rita McCarry-Beatie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Beswicks Secret Code

Best Puppy In Breed
Ch Beswicks Secret Code




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rita McCarry-Beatie

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Litomada's Every Loves

Best Of Opposite Sex
Ahkama Sharara Boshay La

Select Dog
Ch Colledge Rules Don't Apply




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Rita McCarry-Beatie

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bayshore Stonehaven Five O'Clock Shadow



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Davor Javor Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sylvan Argent Hollywood And Vine
  Collie (Rough)   27
Group 2nd   GCh Chica Vom Burgimwald   German Shepherd Dog   24
Group 3rd    Motlikru-Buaidh Live Laugh Luv   Bearded Collie   22
Group 4th   
Ch MNMs Monaco du Belgiador
  Belgian Shepherd Dog   17
BPIG    Motlikru-Buaidh Live Laugh Luv   Bearded Collie   N/A
Best Baby Puppy In Group    Jegi Vom Burgimwald   German Shepherd Dog   0
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GCh Northbay Xsell Electric Blue

Select Dog
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
Motlikru-Buaidh Live Laugh Luv

Best Of Opposite Sex
GCh Natterjack The Scotsman

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Motlikru-Buaidh Live Laugh Luv

Best Puppy In Breed
Motlikru-Buaidh Live Laugh Luv

Select Dog
Ch Auldscotia Dressed For Success


Winners Dog: (1-1-2-1)
Romar's Enry Claymore's Son

12-18 Month Dog Class
1st Romar's Enry Claymore's Son


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Motlikru-Buaidh Live Laugh Luv

Senior Puppy Bitch Class
1st Motlikru-Buaidh Live Laugh Luv


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch MNMs Monaco du Belgiador




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bellaclan Bugatti




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Sylvan Argent Hollywood And Vine

Best Of Opposite Sex
Cadent BH Ryder On The Storm

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Omega's Shez Sucha Diva

Best Puppy In Breed
Omega's Shez Sucha Diva


Winners Dog: (1-1-0-1)
Cadent BH Ryder On The Storm

Junior Puppy Dog Class
1st Cadent BH Ryder On The Storm


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Omega's Shez Sucha Diva

Junior Puppy Bitch Class
1st Omega's Shez Sucha Diva

3-6 Month Bitch Class
1st Crishmal Blueharvest Delicate
2nd Livingwater Made Me A Believer


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Creekwood Art I Sweet

Best Of Opposite Sex
GCh Colwick's Front Page News


Winners Dog: (2-0-0-1)
Creekwood Art I Sweet

Reserve Winners Dog
Thistlebrae Ice Blue Rock

12-18 Month Dog Class
1st Thistlebrae Ice Blue Rock

Open Dog Class
1st Creekwood Art I Sweet

3-6 Month Dog Class
1st Thistlebrae Applause



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Maplemyst True North

Best Puppy In Breed
GCh Maplemyst True North

Select Bitch
GCh Maplemyst Guardianofthegalaxy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Chica Vom Burgimwald

Best Of Opposite Sex
GCh Cherpa's High Dollar Client



3-6 Month Bitch Class
1st Jegi Vom Burgimwald


Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Pikatti's Midnaeturosol Nonni



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davor Javor

Best Of Breed: 7 pts (3-3-1-1)
Ch Brantstar's I Am Fashion

Best Of Opposite Sex
Solange Body Double

Best Of Winners: (3-3-1-1)
Coastalviews Power Surge

Best Puppy In Breed
Grandgables Playing The Field

Select Dog
Ch Nitelatches The BlackList


Winners Dog: (3-3-1-1)
Solange Body Double

Reserve Winners Dog
Grandgables Playing The Field

12-18 Month Dog Class
1st Grandgables Dezign By Mystic

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Grandgables Playing The Field

Open Dog Class
1st Solange Body Double


Winners Bitch: (3-3-1-1)
Coastalviews Power Surge

Reserve Winners Bitch
Anamchara Cheerleader

Junior Puppy Bitch Class
1st Anamchara Cheerleader

12-18 Month Bitch Class
1st Avebury Me Myself And Ida

Open Bitch Class
1st Coastalviews Power Surge


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By