Champlain Dog Club
Sunday, April 22, 2018



Related Results

Obedience

Friday, April 20 (Obedience Trial 1)
Friday, April 20 (Obedience Trial 2)
Saturday, April 21 (Obedience Trial 3)
Saturday, April 21 (Obedience Trial 4)



Results courtesy of:

-- Linda Thompson, CPHA & Joe Panaro --
Am. GCHB Can. CH Bang's Bonanza Flyin' High Ty
Owners: Karen Bang & JK Foster-Hess
Handler: Linda Thompson, CPHA


Best In Show
Judge: Marilyn O'Neill
Setter (Gordon)  
GCh Bran Linn Amulet
Points: 103 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Marilyn O'Neill
Poodle (Standard)  
GCh Ormar Vultus Regius Venustas
Points: 81
Best Puppy In Show
Judge: Marilyn O'Neill
Pekingese  
Taeplace Remember When
Best Baby Puppy In Show
Judge: Marilyn O'Neill
Chinese Shar-Pei   Willo N Yu Kous Que Sera Sera Tzowen
Best Veteran In Show
Judge: Marilyn O'Neill
Setter (English)  
GChEx Editions Manhattan Project








Group 1 - Joy Lynne Huntley Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bran Linn Amulet
  Setter (Gordon)   21
Group 2nd   
GCh Bryden's Magic Mike
  Spaniel (English Springer)   20
Group 3rd   
GChEx Zoldmali Cetli
  Vizsla (Wire-Haired)   19
Group 4th   
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse
  Spaniel (Brittany)   18
BPIG   
Carannagh's Cillian
  Setter (Irish)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Katyra All About Angel Dragon   Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0
Best Veteran In Group   
GChEx Editions Manhattan Project
  Setter (English)   0
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Treebeard's Barbetdeau Mirage



Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Garbonita Faithfully At Kalins

Best Puppy In Breed
Garbonita Faithfully At Kalins



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Garbonita Faithfully At Kalins

Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Brightmoor Snow Patrol


Winners Dog: (1-0-1-0)
Light-Foot's Dream Boat


Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Tangleloft Destiny Awaits

Best Of Opposite Sex
Jengar's Brave At Heart

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Tangleloft Destiny Awaits

Best Puppy In Breed
Tangleloft Destiny Awaits


Winners Dog: (2-3-0-0)
Jengar's Brave At Heart

Reserve Winners Dog
Kyon's Rapsody Of Joy


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Tangleloft Destiny Awaits

Reserve Winners Bitch
Sunkozi In The Midnight Hour

Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 4 pts (3-2-0-0)
Dragonluck's Say Whiskey Jack

Best Of Opposite Sex
Manitou's Rising Star To Dragonluck

Best Of Winners: (3-2-0-0)
Dragonluck's Say Whiskey Jack


Winners Dog: (3-2-0-0)
Dragonluck's Say Whiskey Jack

Reserve Winners Dog
Madriver's Wild Spirit


Winners Bitch: (3-2-0-0)
Manitou's Rising Star To Dragonluck

Reserve Winners Bitch
Dragonluck's Arri Stotle

Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Editions Manhattan Project



Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bran Linn Amulet



Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Carannagh's Cillian

Best Of Opposite Sex
Ch Silverstone Sky Bright Future

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Carannagh's Cillian

Best Puppy In Breed
Carannagh's Cillian


Winners Dog: (1-1-0-1)
Carannagh's Cillian


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Carannagh's Autumn Redhead

Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse



Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bryden's Magic Mike



Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli







Group 2 - Joy Lynne Huntley Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   19
Group 2nd   
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm
  Saluki   18
Group 3rd   
GCh Aotearoa Mataati Tama O Tote
  Irish Wolfhound   17
Group 4th   
Rapscallion's Corporate Raider O'Chasan
  Basset Hound   16
BPIG   
Granvalero's Moonbeam Special SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Crosby Amaruq d'Vitaz   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   0
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Alphaville's No Limits


Winners Dog: (1-0-1-0)
Alphaville's No Limits


Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Bushwacker Dark Jeanius



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Bushwacker Dark Jeanius

Reserve Winners Bitch
Klassic S Karma At Dark Sun

Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rapscallion's Corporate Raider O'Chasan


Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish



Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Apolo Del Caroni

Best Of Opposite Sex
Ch Tsertus Gingerbread

Select Bitch
Ch Tsertus It's Your Destiny To Vitaz



Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Granvalero's Moonbeam Special SL

Best Of Opposite Sex
Ch Granvalero's Moonlight Beauty SL

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Granvalero's Moonbeam Special SL

Best Puppy In Breed
Granvalero's Moonbeam Special SL


Winners Dog: (1-2-1-1)
Granvalero's Moonbeam Special SL


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Granvalero's Moon Struck SL

Reserve Winners Bitch
Zambezi Dagi-Dog

Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aotearoa Mataati Tama O Tote



Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Mountinridge's Savuti Chobe

Best Of Opposite Sex
Karhiba N Ridishia Ihopeudance

Best Puppy In Breed
Karhiba N Ridishia Ihopeudance



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Karhiba N Ridishia Ihopeudance

Reserve Winners Bitch
Cataraqui Heart Of The Home

Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm







Group 3 - Joy Lynne Huntley Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Bang's Bonanza Flyin' High Ty
  Rottweiler   19
Group 2nd   
GCh Starring-Maat Original Sin
  Alaskan Malamute   16
Group 3rd    Trinacria's Mlle Bretzel   Siberian Husky   15
Group 4th   
Ch Sioul's The Devil Inside
  Doberman Pinscher   11
BPIG    Trinacria's Mlle Bretzel   Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group    Olekas Annie's Song   Bernese Mountain Dog   0
Best Veteran In Group   Ch SiberTrott's Rave Review   Siberian Husky   0
Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Starring-Maat Original Sin







Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sioul's The Devil Inside



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sioul's The Devil Inside

Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Sterling's Whitewater Knight

Best Of Opposite Sex
Spruce Hill's Road To Redemption Von Jerdan

Best Puppy In Breed
Spruce Hill's Road To Redemption Von Jerdan


Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 5 pts (2-3-0-1)
Ch Asclepia Incarnata de Inga

Best Of Opposite Sex
Riverwaves Galo Da Boa Vida

Best Of Winners: (2-3-0-1)
Acostar's Home Sweet Home

Best Puppy In Breed
Riverwaves Born Ready For You


Winners Dog: (2-3-0-1)
Riverwaves Galo Da Boa Vida

Reserve Winners Dog
Riverwaves Carry The Skies


Winners Bitch: (2-3-0-1)
Acostar's Home Sweet Home

Reserve Winners Bitch
Riverwaves Dancando Na Chuva

Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Bang's Bonanza Flyin' High Ty

Best Of Opposite Sex
Eirians Rar'n To Go Herrschend

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Eirians Rar'n To Go Herrschend

Best Puppy In Breed
Eirians Rar'n To Go Herrschend


Winners Dog: (1-1-1-0)
Esmonds Veni Vidi Vici


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Eirians Rar'n To Go Herrschend

Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Starlight's The Sky Is The Limit

Best Of Opposite Sex
Ch Nerthus Don't Just Fly Soar

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Starlight's The Sky Is The Limit

Best Puppy In Breed
Starlight's The Sky Is The Limit


Winners Dog: (1-1-0-1)
Starlight's The Sky Is The Limit


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Pakoanani Reach For The Sky

Judge: Joy Lynne Huntley

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Trinacria's Mlle Bretzel

Best Of Opposite Sex
Ch Icilys Cassius Clay

Best Puppy In Breed
Trinacria's Mlle Bretzel

Select Bitch
GCh Sibertrott's Raising The Limit



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Trinacria's Mlle Bretzel

Reserve Winners Bitch
Sibertrott's Front N' Center





Group 4 - Marilyn O'Neill Top Dog
Points
Group 1st   Ch Lackyle Bairille Dubailt   Staffordshire Bull Terrier   12
Group 2nd   
GCh Chess Super Nova
  Scottish Terrier   11
Group 3rd    Windyfields Mindy Li   Fox Terrier (Wire)   10
Group 4th   
Glitter Stars Don Pedro At Essexshire
  Bull Terrier (Miniature)   9
BPIG   
Glitter Stars Don Pedro At Essexshire
  Bull Terrier (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Tuxntails Malachi
  Schnauzer (Miniature)   0
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Thistlebitt Brother Cadfael

Best Puppy In Breed
Thistlebitt Brother Cadfael


Winners Dog: (1-0-0-0)
Thistlebitt Brother Cadfael


Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Glitter Stars Don Pedro At Essexshire

Best Puppy In Breed
Glitter Stars Don Pedro At Essexshire


Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Windyfields Mindy Li



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Windyfields Mindy Li

Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
Ebonylyn's Dream Chaser

Best Of Opposite Sex
Ch Pawzazz's Winning Ticket

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Ebonylyn's Dream Chaser

Select Dog
Ch Debessiere Casanova Sunrock


Winners Dog: (2-3-1-1)
Ebonylyn's Dream Chaser

Reserve Winners Dog
Repitition's Kraker Jax At Paw-Zazz


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Debessiere Crazy Love

Reserve Winners Bitch
Classywags Angel Anna Sophia

Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Chess Super Nova



Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lackyle Bairille Dubailt







Group 5 - Marilyn O'Neill Top Dog
Points
Group 1st   
Taeplace Remember When
  Pekingese   11
Group 2nd   
GCh Marron's Seinfeld
  Papillon   9
Group 3rd   Ch Fwaggles Sting Like A Bee   Toy Manchester Terrier   7
Group 4th    Snow Flake From Heaven Of Chiao Li Ya   Pomeranian   5
BPIG   
Taeplace Remember When
  Pekingese   N/A
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pocopayasos Red Carpet Affair

Best Puppy In Breed
Pocopayasos Red Carpet Affair


Winners Dog: (1-0-0-0)
Pocopayasos Red Carpet Affair


Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Marron's Seinfeld



Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Taeplace Remember When

Best Puppy In Breed
Taeplace Remember When

Select Dog
GCh Lionking Captain America


Winners Dog: (1-0-1-0)
Taeplace Remember When


Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Snow Flake From Heaven Of Chiao Li Ya

Best Of Opposite Sex
Romantina Best Elderberries Sugar

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Snow Flake From Heaven Of Chiao Li Ya

Select Dog
Ch Romantina Best Dance Of Life


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Romantina Best Elderberries Sugar

Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Gryphon's Play It Forward

Best Of Opposite Sex
Gryphon's Indiana Jones

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Gryphon's Play It Forward


Winners Dog: (1-1-0-0)
Gryphon's Indiana Jones


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Gryphon's Play It Forward

Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Fwaggles Sting Like A Bee

Best Puppy In Breed
Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln


Winners Dog: (1-0-1-0)
Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln






Group 6 - Marilyn O'Neill Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Ormar Vultus Regius Venustas
  Poodle (Standard)   7
Group 2nd   
GCh Tzowen Queen Of Hearts
  Chinese Shar-Pei   5
Group 3rd   
GCh Fullofbull's Toto
  French Bulldog   3
Group 4th   
Ch Lasacas Marshall A. Constable
  Lhasa Apso   2
BPIG   
Ch Signet White Dove Blackpearl
  Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Willo N Yu Kous Que Sera Sera Tzowen   Chinese Shar-Pei   0
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Tzowen Queen Of Hearts

Best Puppy In Breed
Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X


Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fullofbull's Toto



Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Keesbrook's Out Of The Fyre



Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lasacas Marshall A. Constable



Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Ormar Vultus Regius Venustas

Best Puppy In Breed
Ch Signet White Dove Blackpearl

Select Bitch
Ch Signet White Dove Blackpearl



Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ahkama Losar Khampa





Group 7 - Marilyn O'Neill Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Cherpa's High Dollar Client
  German Shepherd Dog   8
Group 2nd   
Robin Sons Demon King Magic
  Australian Shepherd   6
Group 3rd   Ch Valubal Peach Blossom Bellini   Old English Sheepdog   5
Group 4th    Bredright's Fun With Fergus   Welsh Corgi (Pembroke)   4
BPIG   
Robin Sons Demon King Magic
  Australian Shepherd   N/A
Best Veteran In Group   
Ch Myedan de la Vallee D'Ottawa
  Berger Picard   0
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Robin Sons Demon King Magic

Best Puppy In Breed
Ch Robin Sons Demon King Magic







Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Blueharvest Glitter Sands

Best Puppy In Breed
Blueharvest Glitter Sands



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Blueharvest Glitter Sands

Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Cherpa's High Dollar Client

Best Of Opposite Sex
Sun Farms Andromeda V Dark Sun



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sun Farms Andromeda V Dark Sun

Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Valubal Peach Blossom Bellini



Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Bredright's Fun With Fergus

Best Of Opposite Sex
Bredright SS Saturn

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Bredright's Fun With Fergus

Best Puppy In Breed
Cymry Royal Oak Nell Gwyn


Winners Dog: (1-3-0-0)
Bredright's Fun With Fergus


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Bredright SS Saturn

Reserve Winners Bitch
Cymry Royal Oak Nell Gwyn

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By