Brantford & District Kennel & Obedience Club
Sunday, December 6, 2015



Related Results


Results courtesy of:

-- Linda Thompson & Joe Panaro --
Am/Can GCh VonBremen's Absolute Dark Chocolate
Owners: Collie Winslow and Linda Thompson
Handler: Linda Thompson




-- Shelley Ford --
BIS Can GCHEX/AM/UKC CH Hellwigg's Let Freedom Reign CGN CD RN
Owner: Shelley Ford
Breeder: Wendy Haddrall
Presented by Norm Fargo


Best In Show
Judge: Kristen Francis
Poodle (Standard)  GCh Afterglow Maverick Sabre
Points: 248 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Kristen Francis
Whippet  
McCartney's Xpensive Date
Best Baby Puppy In Show
Judge: Kristen Francis
Border Terrier  
Cedarhill Andromeda








Group 1 - Kristen Francis Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Legacyk Breakfast At Tiffany's
  Pointer (German Short-Haired)   53
Group 2nd   
GCh WynRidge's Make It So
  Spaniel (American Cocker)   48
Group 3rd   GCh Reidwood Just My Style   Setter (English)   37
Group 4th   
GCh Bran Linn Braxfield Xpert Advice
  Setter (Gordon)   36
BPIG    Mar-K's Breaking Bad   Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Whisperfield Shades Of Autumn
  Pointer (German Short-Haired)   0
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Treebeard's Jack Of All Trades

Best Of Opposite Sex
Ch Rover's Je M'Appelle Noriella

Best Puppy In Breed
Astartes Honky Tonk Woman



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Astartes Honky Tonk Woman

Reserve Winners Bitch
Rovers Kay T Aqua

Junior Puppy Bitch Class
1st Rovers Kay T Aqua
2nd Rover Kall Me Rigby

Open Bitch Class
1st Astartes Honky Tonk Woman

3-6 Month Bitch Class
1st Neigenuveaux's Klassy Chassis
2nd Neigenuveaux's Kiss This


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Seasyde Enclave The Admiral




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 4 pts (1-0-1-3)
GChEx Legacyk Breakfast At Tiffany's

Best Of Opposite Sex
GCh Whisperfield Storm Warning

Best Puppy In Breed
Legacyk Any Given Sunday

Select Bitch
GCh Legacyk So What's Your Point


Winners Dog: (1-0-1-3)
Legacyk Any Given Sunday

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Legacyk Any Given Sunday

3-6 Month Dog Class
1st Sunup Blue Wrangler


3-6 Month Bitch Class
1st Whisperfield Shades Of Autumn


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Stonepeake's Wrtn In Stone

Select Bitch
Ch Pond Hollow Waterfowl La Rumeur Court




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 11 pts (4-5-2-1)
GCh Conquerer Steadmor Cheap Trick

Best Of Opposite Sex
GCh Storiline's Highland Braveheart

Best Of Winners: (4-5-2-1)
1stclass Superstar

Best Puppy In Breed
Kyon's Up And Coming Padawan

Select Dog
Ch Thornywait Paparazzi


Winners Dog: (4-5-2-1)
Maplelane's Front Page News

Reserve Winners Dog
Garbank Lislone I Got Style

Junior Puppy Dog Class
1st Maplelane's Front Page News

Senior Puppy Dog Class
1st Honadore Mariner's Golden Bolt

12-18 Month Dog Class
1st Grayvalley's Living The Dream

Open Dog Class
1st Garbank Lislone I Got Style


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GCh Masonridge's Rumour Has It

Best Of Opposite Sex
GCh Asklar's Mistle Toe Rocker

Best Puppy In Breed
Honadore City Lights

Select Bitch
Ch Furumoen's Queen Of Asa



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Honadore City Lights

Senior Puppy Bitch Class
1st Honadore City Lights


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Roaneden's Wingman Of Mayhem

Best Of Opposite Sex
Kalmegess' 4 On The Floor

Best Puppy In Breed
Kalmegess' 4 On The Floor



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Kalmegess' 4 On The Floor

Junior Puppy Bitch Class
1st Kalmegess' 4 On The Floor


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Reidwood Just My Style




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bran Linn Braxfield Xpert Advice




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Whitehot's Triumphant Titan




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 10 pts (2-7-1-1)
GCh WynRidge's Make It So

Best Of Opposite Sex
Bleumoon's Dark Side

Best Of Winners: (2-7-1-1)
Mar-K's Heartthrob

Best Puppy In Breed
Mar-K's Breaking Bad

Select Bitch
Ch CVJ's Shaedy Day At Ramah


Winners Dog: (2-7-1-1)
Mar-K's Heartthrob

Reserve Winners Dog
Corjdct's Truly Remarkable

Junior Puppy Dog Class
1st Corjdct's Truly Remarkable

Open Dog Class
1st Mar-K's Heartthrob


Winners Bitch: (2-7-1-1)
Bleumoon's Dark Side

Reserve Winners Bitch
Mar-K's Breaking Bad

Junior Puppy Bitch Class
1st Kelgerri's Take A Chance On Mee
2nd Kelgerri's Joie De Vivre

12-18 Month Bitch Class
1st Shandys Calowa I've Got Rhythm

Canadian Bred Bitch Class
1st Corjdct's Truly Remember
2nd Shandys Unforgettable Storm

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mar-K's Breaking Bad

Open Bitch Class
1st Bleumoon's Dark Side


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Lojo's Follow You Follow Me

Best Puppy In Breed
Tandridge Donneybrook Sennyn


Winners Dog: (3-0-0-0)
Lojo's Follow You Follow Me

Reserve Winners Dog
Tandridge Donneybrook Sennyn

Junior Puppy Dog Class
1st Tandridge Donneybrook Sennyn
2nd Tandridge Rough Trade

12-18 Month Dog Class
1st Lojo's Follow You Follow Me



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Legacy Random Fusion

Best Of Opposite Sex
GCh Laurdan's Aurora Borealis Miss Mona




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Lienroc Riversong Echo

Best Of Opposite Sex
GCh Ourdream's Red Sky At Night




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Deirdre McKinnon Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Auriga Peter Parker
  Petit Basset Griffon Vendeen   33
Group 2nd   
GCh Gwencalon's Tam O'Shanter
  Beagle   32
Group 3rd   
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer
  Whippet   31
Group 4th   
GCh Tokabout F N Xlnt
  Afghan Hound   26
BPIG   
McCartney's Xpensive Date
  Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group    Winning Colours WiskeynDimonds   Whippet   0
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Tokabout F N Xlnt

Best Of Opposite Sex
GCh Wynsyr Foxrun Never Say Never

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Generations Aboriginal Storm


Winners Dog: (1-1-1-1)
Charsada Beyond Atlantis

12-18 Month Dog Class
1st Charsada Beyond Atlantis


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Generations Aboriginal Storm

Open Bitch Class
1st Generations Aboriginal Storm


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GCh BoBac Foxy Brown

Best Of Opposite Sex
GCh Soundtrack Mr Tambourine Man

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Smylieridge's Mr Wilson

Best Puppy In Breed
Smylieridge's Mr Wilson


Winners Dog: (2-3-1-1)
Smylieridge's Mr Wilson

Reserve Winners Dog
Hullabaloo's First Love

Junior Puppy Dog Class
1st Smylieridge's Mr Wilson

Canadian Bred Dog Class
1st Hullabaloo's First Love


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Gwencalon's Tam O'Shanter




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Jazzman Live At The Ryman




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Grandgables Lil Fancy Flirt ML

Best Of Opposite Sex
GCh Nepachee's The Dance

Best Puppy In Breed
GCh Nepachee's Betcha By Golly Wow

Select Bitch
GCh Nepachee's Betcha By Golly Wow


3-6 Month Dog Class
1st RockinDox Screech Hound



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Grandgables Ms Vaguely Rippled

Best Of Opposite Sex
Dachsforth DJ's Lookin Good MS

Best Puppy In Breed
Dachsforth DJ's Lookin Good MS


Winners Dog: (1-0-0-1)
Dachsforth DJ's Lookin Good MS

Senior Puppy Dog Class
1st Dachsforth DJ's Lookin Good MS



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Leoralees Its All About Me MW




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Aviance's Barbaro SL

Best Of Opposite Sex
Templedox Catherine Of Aragon SL

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Aviance's Barbaro SL

Best Puppy In Breed
Aviance's Barbaro SL


Winners Dog: (1-1-0-0)
Aviance's Barbaro SL

Senior Puppy Dog Class
1st Aviance's Barbaro SL


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Templedox Catherine Of Aragon SL

Senior Puppy Bitch Class
1st Templedox Catherine Of Aragon SL


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Icycold Takea Second Lookat Me

Best Of Opposite Sex
Icycold Thirdmate

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Icycold Thirdmate

Best Puppy In Breed
Icycold Thirdmate


Winners Dog: (1-2-0-1)
Icycold Thirdmate

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Icycold Thirdmate


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Icycold Third Time

Reserve Winners Bitch
Icycold 3rd Red Dawn At Henmar

Junior Puppy Bitch Class
1st Icycold 3rd Red Dawn At Henmar

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Icycold Third Time


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Naku's Bertan Ernie

Best Of Opposite Sex
Naku's Gift At Arthayr



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Naku's Gift At Arthayr

Open Bitch Class
1st Naku's Gift At Arthayr


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Auriga Peter Parker




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cataraqui Running A Red


Winners Dog: (1-0-0-0)
Cataraqui Running A Red

Open Dog Class
1st Cataraqui Running A Red



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 4 pts (0-1-0-4)
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer

Best Puppy In Breed
McCartney's Xpensive Date

Select Bitch
Ch Dragonsong's That Girl


3-6 Month Dog Class
1st Winning Colours WiskeynDimonds


Winners Bitch: (0-1-0-4)
McCartney's Xpensive Date

Junior Puppy Bitch Class
1st McCartney's Xpensive Date

3-6 Month Bitch Class
1st Azure Winning Colors Rosesonly
2nd Huntaway Ruffian


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Tony Vandendool Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Liberator's Triple Crown
  Doberman Pinscher   31
Group 2nd   
GCh Claircreek Lusitano Oceano Atlantico
  Portuguese Water Dog   26
Group 3rd   
GCh VonBremen's Absolute Dark Chocolate
  Rottweiler   21
Group 4th   
GChEx Snowmist's Wind N' Reigning
  Siberian Husky   20
BPIG   
CinBar's Just Call Me Handsome
  Boxer   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Ironpride's Echo The Fight
  Alaskan Malamute   0
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Mal Planet Time To Dance

Best Of Opposite Sex
Ironpride's Goin' Rogue

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Mal Planet Time To Dance


Winners Dog: (1-1-0-0)
Mal Planet Time To Dance

Open Dog Class
1st Mal Planet Time To Dance

3-6 Month Dog Class
1st Ironpride's Echo The Fight


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Ironpride's Goin' Rogue

12-18 Month Bitch Class
1st Ironpride's Goin' Rogue


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Allee Aaltje From The Barking Bunch

Best Puppy In Breed
Allee Aaltje From The Barking Bunch



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Allee Aaltje From The Barking Bunch

Junior Puppy Bitch Class
1st Allee Aaltje From The Barking Bunch


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
Ch Safrona's Lone Star

Best Of Opposite Sex
GCh Cinnibon's Burnt Bunn

Best Of Winners: (1-2-2-1)
CinBar's Just Call Me Handsome

Best Puppy In Breed
CinBar's Just Call Me Handsome

Select Dog
Ch Glencotta's Mr Tuxedo


Winners Dog: (1-2-2-1)
CinBar's Just Call Me Handsome

Junior Puppy Dog Class
1st CinBar's Just Call Me Handsome


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Tiamat's All About That Base

Reserve Winners Bitch
Cinnrhee's Midnight Summer Breeze

Junior Puppy Bitch Class
1st Tiamat's All About That Base

Open Bitch Class
1st Cinnrhee's Midnight Summer Breeze


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Knatchbull EB Belmont Stake


Winners Dog: (1-0-0-0)
Knatchbull EB Belmont Stake

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Knatchbull EB Belmont Stake


3-6 Month Bitch Class
1st Knatchbull's Ena Ap Kerideg


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Contessa's Not So Angel's Mason


Winners Dog: (1-0-0-0)
Contessa's Not So Angel's Mason

12-18 Month Dog Class
1st Contessa's Not So Angel's Mason



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 4 pts (3-0-1-1)
GChEx Liberator's Triple Crown

Best Of Opposite Sex
Ch Liberator's Glimmer Man

Best Puppy In Breed
Nantom's High Octane


Winners Dog: (3-0-1-1)
Monarch's War Cloud

Reserve Winners Dog
Nantom's High Octane

Junior Puppy Dog Class
1st Nantom's High Octane
2nd Redstone's See No Evil

Open Dog Class
1st Monarch's War Cloud



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Naku's Wilburs Stick To Yr Fur




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Ch Journey's Piper Cub V Hi-Air

Best Of Opposite Sex
Shorelines East West Shameless

Best Puppy In Breed
Shorelines East West Shameless

Select Dog
GCh Striders Kokanee Gold



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Shorelines East West Shameless

Reserve Winners Bitch
Haven OnTheHarbour O Bosworth

Junior Puppy Bitch Class
1st Shorelines East West Shameless

Senior Puppy Bitch Class
1st Haven OnTheHarbour O Bosworth


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Glenire Ulysses


Winners Dog: (1-0-0-0)
Glenire Ulysses

Open Dog Class
1st Glenire Ulysses



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Claircreek Lusitano Oceano Atlantico

Best Of Opposite Sex
Skipnstone Moral Of The Story

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Skipnstone Moral Of The Story

Best Puppy In Breed
Downeast Midnight Fantasy

Select Dog
GCh Seabury's Final Voyage


Winners Dog: (1-2-2-0)
Drewsar Breaking Bad

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Drewsar Breaking Bad


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Skipnstone Moral Of The Story

Reserve Winners Bitch
Downeast Midnight Fantasy

Junior Puppy Bitch Class
1st Downeast Midnight Fantasy

12-18 Month Bitch Class
1st Skipnstone Moral Of The Story


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh VonBremen's Absolute Dark Chocolate




Class results courtesy of: MJN Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Rosetre Delta


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GChEx Snowmist's Wind N' Reigning

Best Of Opposite Sex
Trinacria's Chamonix Breeze

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Trinacria's Chamonix Breeze

Best Puppy In Breed
Snowmist's Everyone's Oreo

Select Bitch
GCh Trinacria's Miss Laska


Winners Dog: (1-1-1-1)
Snowmist's Everyone's Oreo

Senior Puppy Dog Class
1st Snowmist's Everyone's Oreo


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Trinacria's Chamonix Breeze

Open Bitch Class
1st Trinacria's Chamonix Breeze

3-6 Month Bitch Class
1st Trinacria's Wedding Dress


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Kristen Francis Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Foxheart's Rough And Ready
  Fox Terrier (Wire)   26
Group 2nd    Blythfell Mathilde   West Highland White Terrier   25
Group 3rd   
GCh Benchmark's Winning Goal
  Border Terrier   22
Group 4th    Bronwyn Rexroth In The Spot Light   Norwich Terrier   19
BPIG    Bronwyn Rexroth In The Spot Light   Norwich Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Cedarhill Andromeda
  Border Terrier   0
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Camerata Don't Spoil The Party

Best Puppy In Breed
Ch Camerata Don't Spoil The Party



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Benchmark's Winning Goal

Best Of Opposite Sex
Baytree Lottie The Ladybug

Best Puppy In Breed
Roschel's Skyy


3-6 Month Dog Class
1st Cedarhill Andromeda


Winners Bitch: (0-2-1-0)
Baytree Lottie The Ladybug

Reserve Winners Bitch
Roschel's Skyy

Senior Puppy Bitch Class
1st Roschel's Skyy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Baytree Lottie The Ladybug

3-6 Month Bitch Class
1st Baytree Sunshine On A Cloudy Day


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Energy Bomb of Bully Lake




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Scotch Broom Chimneysweep

Best Puppy In Breed
Scotch Broom Chimneysweep


Winners Dog: (1-0-0-0)
Scotch Broom Chimneysweep

Junior Puppy Dog Class
1st Scotch Broom Chimneysweep



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Zlatapraha Peterson

Best Of Opposite Sex
Zlatapraha Reese



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Zlatapraha Reese

Open Bitch Class
1st Zlatapraha Reese


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxheart's Rough And Ready




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Windeire Firebreak




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bronwyn Rexroth In The Spot Light

Best Of Opposite Sex
Wildgoose Semper Fidelis

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bronwyn Rexroth In The Spot Light

Best Puppy In Breed
Bronwyn Rexroth In The Spot Light


Winners Dog: (1-1-0-0)
Bronwyn Rexroth In The Spot Light

Junior Puppy Dog Class
1st Bronwyn Rexroth In The Spot Light


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Wildgoose Semper Fidelis

Senior Puppy Bitch Class
1st Wildgoose Semper Fidelis


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Foxbend Celebrity Status



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Foxbend Celebrity Status

Open Bitch Class
1st Foxbend Celebrity Status

3-6 Month Bitch Class
1st Foxbend The Way She Moves


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Silvercastle It's Now Or Never

Best Puppy In Breed
Marwyn's Era Of Blacklight



Winners Bitch: (0-4-0-0)
Silvercastle It's Now Or Never

Reserve Winners Bitch
Marwyn's Era Of Blacklight

Junior Puppy Bitch Class
1st Marwyn's Era Of Blacklight
2nd Silvershadow Summer Eclipse

Canadian Bred Bitch Class
1st Silvercastle Elegance N Motion

Open Bitch Class
1st Silvercastle It's Now Or Never

3-6 Month Bitch Class
1st Beaute Noire Von Ahndeggoense


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
GCh Paloma Scalawag Field Of Honor

Best Of Opposite Sex
Tarabelle Tartan Tasselle

Best Puppy In Breed
MacRitchies Wee Burn



Winners Bitch: (0-3-2-0)
Tarabelle Tartan Tasselle

Reserve Winners Bitch
MacRitchies Wee Burn

Junior Puppy Bitch Class
1st MacRitchies Wee Burn

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gryndlscot True Love

Open Bitch Class
1st Tarabelle Tartan Tasselle


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Mariner's League Of Her Own



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Mariner's League Of Her Own

12-18 Month Bitch Class
1st Mariner's League Of Her Own


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Blythfell Mathilde

Best Of Opposite Sex
Ch Dorlandale Phillip O'Scorybrek


3-6 Month Dog Class
1st Blythfell Dundee


Winners Bitch: (0-2-1-0)
Blythfell Mathilde

Reserve Winners Bitch
Tasha's Olala Lulu

12-18 Month Bitch Class
1st Tasha's Olala Lulu

Open Bitch Class
1st Blythfell Mathilde


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Kristen Francis Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Avantgarde Moon Song
  Affenpinscher   18
Group 2nd   Ch Rexroth's Valentino   Miniature Pinscher   17
Group 3rd   
GCh Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   16
Group 4th   
GCh Deebet's Robin Hood
  Toy Manchester Terrier   13
BPIG    Linn-Lee's Mark Of Distinction   Pekingese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Diaquiris Louis Vuitton   Pekingese   0
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Avantgarde Moon Song




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GCh Miletree Carnival

Select Dog
GCh Melrose Gold For Bonitos Companeros


Winners Dog: (1-0-2-0)
Glenire's Odo The Hero

Open Dog Class
1st Glenire's Odo The Hero



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
GCh Ashstone's Atria

Best Puppy In Breed
Ch Willow Gates Sandra Dee

Select Bitch
Ch Willow Gates Sandra Dee




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Rexroth's Valentino




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Castel's Montague

Best Of Opposite Sex
Jasione's Lil Bit of Heaven at Mariboy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Linn-Lee's Mark Of Distinction

Best Puppy In Breed
Linn-Lee's Mark Of Distinction


Winners Dog: (1-0-0-0)
Linn-Lee's Mark Of Distinction

Junior Puppy Dog Class
1st Linn-Lee's Mark Of Distinction

3-6 Month Dog Class
1st Diaquiris Louis Vuitton



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Tinyprints Fifth Avenue

Best Puppy In Breed
Tinybear's Easy Does It



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Tinybear's Easy Does It

Senior Puppy Bitch Class
1st Tinybear's Easy Does It


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Diamond Sand's Simply Perfect

Best Of Opposite Sex
MnSpaws Show Stopper In Vegas

Best Puppy In Breed
MnSpaws Show Stopper In Vegas



Winners Bitch: (0-2-1-0)
MnSpaws Show Stopper In Vegas

Reserve Winners Bitch
MnSpaws Following The Dream

Junior Puppy Bitch Class
1st MnSpaws Show Stopper In Vegas

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st MnSpaws Following The Dream


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Deebet's Robin Hood

Select Dog
Ch Diventy's Jaxson




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Nanway's I've Got A Secret



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Nanway's I've Got A Secret

Canadian Bred Bitch Class
1st Nanway's I've Got A Secret


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Deirdre McKinnon Top Dog
Points
Group 1st   GCh Afterglow Maverick Sabre   Poodle (Standard)   39
Group 2nd   
Ch PaRay's Molto Particulare
  Bichon Frise   29
Group 3rd    Nuuktok's Great Expectations   American Eskimo Dog (Standard)   26
Group 4th   
GCh Foxmoor Petite Cherie Creme Fraiche
  French Bulldog   25
BPIG   
Crestagard's Tattletail Mae
  French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Vetset Power Play Of Visualart
  Poodle (Standard)   0
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Nuuktok's Great Expectations




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh PaRay's Molto Particulare

Best Of Opposite Sex
Aldo's Martha My Dear

Best Puppy In Breed
Aldo's Martha My Dear

Select Dog
GChEx Luvit Dalnavert A Movado Sportivo



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Aldo's Martha My Dear

Senior Puppy Bitch Class
1st Aldo's Martha My Dear


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Bulldacious Shatrugo Nacho Biz

Best Of Opposite Sex
Echojack's Iron Maiden

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Bulldacious Shatrugo Nacho Biz

Best Puppy In Breed
Bulldacious Shatrugo Nacho Biz


Winners Dog: (2-1-0-0)
Bulldacious Shatrugo Nacho Biz

Reserve Winners Dog
Echojack's Wyatt Of Bredans

Junior Puppy Dog Class
1st Bulldacious Shatrugo Nacho Biz

Senior Puppy Dog Class
1st Echojack's Wyatt Of Bredans


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Echojack's Iron Maiden

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Echojack's Iron Maiden

3-6 Month Bitch Class
1st MBM's Everli Quinn


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Gentlewind It's Miller Time

Best Puppy In Breed
Gentlewind It's Miller Time


Winners Dog: (1-0-0-0)
Gentlewind It's Miller Time

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Gentlewind It's Miller Time



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Brightspot Black Caviar



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Brightspot Black Caviar

Reserve Winners Bitch
Black Diamond Third Strike

12-18 Month Bitch Class
1st Black Diamond Third Strike

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Brightspot Black Caviar


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 8 pts (0-6-2-1)
GCh Foxmoor Petite Cherie Creme Fraiche

Best Of Opposite Sex
GCh Ottervalley Tryin Somethin New

Best Puppy In Breed
Crestagard's Tattletail Mae

Select Dog
GCh San Simon Bulls Frodo



Winners Bitch: (0-6-2-1)
Crestagard's Tattletail Mae

Reserve Winners Bitch
Bullmarket Cindy Lou Who

Junior Puppy Bitch Class
1st Atalaya's Sweet Lola Pop

Senior Puppy Bitch Class
1st Robb Isle Takin My Breath Away

12-18 Month Bitch Class
1st Je Suis un Bonbon du Berceau des Loups-Anges

Canadian Bred Bitch Class
1st Bullmarket Cindy Lou Who

Open Bitch Class
1st Crestagard's Tattletail Mae
2nd Cayenne Caniston

3-6 Month Bitch Class
1st Ottervalley Karma At Woodhouse
2nd Fullofbull's Coming Full Circle


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Keesridge's Raevyn Beauty

Best Of Opposite Sex
GCh Owenbriar Keesbrook Black Ice

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Simpkees Jade Stone


Winners Dog: (1-1-1-1)
Simpkees Own Jungle Book

Open Dog Class
1st Simpkees Own Jungle Book


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Simpkees Jade Stone

Open Bitch Class
1st Simpkees Jade Stone

3-6 Month Bitch Class
1st Simpkees Sweetness Of Roses


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 3 pts (0-1-0-3)
GCh Bar King's The Devil's In The Details

Best Puppy In Breed
GCh Bar King's The Devil's In The Details

Select Bitch
Ch Asa's Up All Night



Winners Bitch: (0-1-0-3)
Beautiful Rosie

Open Bitch Class
1st Beautiful Rosie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 9 pts (3-6-1-0)
GCh Afterglow Maverick Sabre

Best Of Opposite Sex
Dawin Rei-Gate Irresistible

Best Of Winners: (3-6-1-0)
Gardenpath Casino Royale

Best Puppy In Breed
Gardenpath Casino Royale


Winners Dog: (3-6-1-0)
Gardenpath Casino Royale

Reserve Winners Dog
Kelairn Classique Raisncain

Junior Puppy Dog Class
1st Gardenpath Casino Royale
2nd Tudorose Smadamas

Senior Puppy Dog Class
1st Kelairn Classique Raisncain

3-6 Month Dog Class
1st Vetset Power Play Of Visualart


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Halo's Journey To Victory Lane

Best Puppy In Breed
Halo's Journey To Victory Lane


Winners Dog: (1-0-0-0)
Halo's Journey To Victory Lane

Junior Puppy Dog Class
1st Halo's Journey To Victory Lane



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Barnstorm To-Jo Be'n Wicked @ Adominos By Dzine




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Huichol (Hernandez)

Best Puppy In Breed
Huichol (Hernandez)


Winners Dog: (1-0-0-0)
Huichol (Hernandez)

Junior Puppy Dog Class
1st Huichol (Hernandez)



Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Deirdre McKinnon Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Signature's Harry Nile V Kridler
  German Shepherd Dog   42
Group 2nd   
GCh Copperridge's Win Advisory
  Australian Shepherd   38
Group 3rd   
GChEx Sengalas Frankly Classical
  Bearded Collie   30
Group 4th   
GCh Bearspaw Sampo
  Finnish Lapphund   25
BPIG    Larkslane's Serenade In Blue   Bearded Collie   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bonnyville's Leading Man   Shetland Sheepdog   0
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Agassiz's Blueberry Crush




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 7 pts (3-3-2-0)
GCh Copperridge's Win Advisory

Best Of Opposite Sex
Callibreeze Fire And Ice

Best Of Winners: (3-3-2-0)
Northbay Vulcan No Nonsense

Best Puppy In Breed
Charjan Bet You Can't See Me

Select Dog
GCh Hearthside Riveredge Sure Is Summum


Winners Bitch: (3-3-2-0)
Callibreeze Fire And Ice

Reserve Winners Bitch
Callibreeze The Heat Is On

12-18 Month Bitch Class
1st Callibreeze The Heat Is On

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Callibreeze Fire And Ice

Open Bitch Class
1st Amethyst Pure Spirit

3-6 Month Bitch Class
1st Bayouland's Light It Up At Fortis
2nd Cheynats Dangerously Delicious


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
GChEx Sengalas Frankly Classical

Best Of Opposite Sex
Nonesuch Startin' A Sensation At Aspenvale

Best Puppy In Breed
Larkslane's Serenade In Blue

Select Dog
GCh Natterjack The Scotsman



Winners Bitch: (0-3-2-0)
Nonesuch Startin' A Sensation At Aspenvale

Reserve Winners Bitch
Auldscotia Forever Strong

Junior Puppy Bitch Class
1st Larkslane's Serenade In Blue

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Auldscotia Forever Strong

Open Bitch Class
1st Nonesuch Startin' A Sensation At Aspenvale


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Ekeko de la Vallee d'Ottawa

Best Of Opposite Sex
Double D's French Vanilla Bean



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Double D's French Vanilla Bean

Open Bitch Class
1st Double D's French Vanilla Bean


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Avatar Bayshore Havoc At Katyra

Best Of Opposite Sex
Ch Vallnery Daddy's Little Girl

Best Puppy In Breed
Vallnery Wish You Were Here



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Bellaclan Gossip Girl Xoxo

Reserve Winners Bitch
Vallnery Wish You Were Here

Senior Puppy Bitch Class
1st Vallnery Wish You Were Here

Open Bitch Class
1st Bellaclan Gossip Girl Xoxo


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lanvern's Vampire Of The Yukon




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-2)
GCh Omega Magic Touch

Best Of Opposite Sex
Ch Sylvan Argent Pumped Up Kicks

Best Puppy In Breed
Ch Brookdale Dark Skys

Select Dog
GCh Uneeda One Song Glory Colbea

Select Bitch
Ch Brookdale Dark Skys




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Heaven Sent Dressed To Impress

Best Puppy In Breed
Heaven Sent Island Secrets



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Heaven Sent Island Secrets

Junior Puppy Bitch Class
1st Heaven Sent Island Secrets


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Bearspaw Sampo




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GChEx Signature's Harry Nile V Kridler

Best Of Opposite Sex
BergerAlemnd Twilight Princess

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Lindau's Distant Thunder

Best Puppy In Breed
Lindau's Distant Thunder


Winners Dog: (2-1-1-0)
Lindau's Distant Thunder

Reserve Winners Dog
Hellwigg's Start Your Engines

Junior Puppy Dog Class
1st Lindau's Distant Thunder

Canadian Bred Dog Class
1st Hellwigg's Start Your Engines


Winners Bitch: (2-1-1-0)
BergerAlemnd Twilight Princess

Senior Puppy Bitch Class
1st BergerAlemnd Twilight Princess


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Stefsstells Saer Seifur




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts
GCh Mr Merlot du Bouleau Blanc




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
Shonba's Hail Storm

Best Of Opposite Sex
Nitelatches The BlackList

Best Of Winners: (1-4-0-0)
Shonba's Hail Storm

Best Puppy In Breed
Nitelatches The BlackList


Winners Dog: (1-4-0-0)
Nitelatches The BlackList

Senior Puppy Dog Class
1st Nitelatches The BlackList

3-6 Month Dog Class
1st Bonnyville's Leading Man
2nd Bradshaw Cermel Ice Breaker


Winners Bitch: (1-4-0-0)
Shonba's Hail Storm

Reserve Winners Bitch
Regaloake's Adore Me

12-18 Month Bitch Class
1st Shonba's Hail Storm

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Regaloake's Adore Me

Open Bitch Class
1st Regaloake's Blue Sequins
2nd Bonnyville's Sweet Valentine


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Goldlegacy Ulfrun Leif Magisk




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Esrohollow Radsprings Tuhmater




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deirdre McKinnon

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Curig FaerieTale Mini Cooper

Best Of Opposite Sex
FaerieTale Curig Never My Love

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Curig FaerieTale Mini Cooper

Best Puppy In Breed
Curig FaerieTale Mini Cooper


Winners Dog: (1-1-0-0)
Curig FaerieTale Mini Cooper

Senior Puppy Dog Class
1st Curig FaerieTale Mini Cooper


Winners Bitch: (1-1-0-0)
FaerieTale Curig Never My Love

Junior Puppy Bitch Class
1st FaerieTale Curig Never My Love


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By