Ontario Breeders Association
Saturday, March 2, 2019



Related Results


Results courtesy of:


-- Linda Thompson, CPHA & Joe Panaro --
Multi BIS / MRBIS / RCC BISS National Am. GCHB Can GCH Bang's Bonanza Flyin' High Ty RN CA CGC
Owners: Karen Bang & JK Foster-Hess
Handler: Linda Thompson, CPHA


Best In Show
Judge: Rita Kadike-Skadina
Havanese  
Ch Ashstone's Winter Is Coming
Points: 340 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Rita Kadike-Skadina
Otterhound  
GCh Conestoga Bailey Irish Creme C Major
Points: 316
Best Puppy In Show
Judge: Rita Kadike-Skadina
Leonberger  
Skjaergaardens Riding The Tofino
Best Baby Puppy In Show
Judge: Rita Kadike-Skadina
Shetland Sheepdog   Regaloake's Kiwi
Best Altered In Show
Judge: Rita Kadike-Skadina
Chow Chow  
GCh Mi-Pao's Jasper The Bear
Best Owner Handled In Show
Judge: Rita Kadike-Skadina
Pointer (German Short-Haired)  
GCh Legacyk Indecent Exposure








Group 1 - Valerie Hansen Top Dog
Points
Group 1st    Award Cancelled      102
Group 2nd   
GChEx Zoldmali Cetli
  Vizsla (Wire-Haired)   100
Group 3rd    Nautica's Ob La Di Ob La Da   Spaniel (Field)   99
Group 4th   
Axlehurn Now I'm Here
  Spaniel (Irish Water)   95
BPIG    Stannyfield's This Is It Baby   Pointer (German Short-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Harbinger's Its A Wonderful Life
  Setter (Gordon)   0
Best Owner Handled In Group   
GCh Legacyk Indecent Exposure
  Pointer (German Short-Haired)   0
Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 5 pts (1-4-0-1)
Ch Patronum Bleuzorange Valka

Best Of Opposite Sex
Northrock's I'll Drink To That

Best Of Winners: (1-4-0-1)
Northrock's I'll Drink To That

Best Puppy In Breed
Northrock's I'll Drink To That


Winners Dog: (1-4-0-1)
Northrock's I'll Drink To That


Winners Bitch: (1-4-0-1)
Northrock's Homegrown Honey

Reserve Winners Bitch
Northrock's Hello Dolly

Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck

Best Of Opposite Sex
GCh Perryglen's Making Contact

Best Puppy In Breed
Perryglen Solivia Tim Bit


Winners Dog: (2-0-1-1)
Seasyde Oscietra

Reserve Winners Dog
Perryglen Solivia Tim Bit


Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 14 pts (4-6-2-3)
GCh Legacyk Indecent Exposure

Best Of Opposite Sex
Buck Hollow's Crystal Blue Persuasion

Best Of Winners: (4-6-2-3)
Buck Hollow's Crystal Blue Persuasion

Best Puppy In Breed
Stannyfield's This Is It Baby

Select Bitch
GCh Leaside's Cherry Creek Daisy


Winners Dog: (4-6-2-3)
Buck Hollow's Super Trouper

Reserve Winners Dog
Stannyfield's As You Wish

Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lookouts Eye'Ma Wittle Prank Star


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lookouts Eye'Ma Wittle Prank Star


Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 6 pts (2-1-4-0)
GCh Rowansgaard Paint It Black

Best Of Opposite Sex
Rush's Instant Karma

Best Of Winners: (2-1-4-0)
Ryegate's Let Me Entertain You

Best Puppy In Breed
Rush's Just Another Werewolf

Select Dog
Ch Wyreriver's Charles Parker Invincible


Winners Dog: (2-1-4-0)
Ryegate's Let Me Entertain You

Reserve Winners Dog
Rush's Just Another Werewolf


Winners Bitch: (2-1-4-0)
Rush's Instant Karma

Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 10 pts (1-6-3-1)
Ch Santiago de Himmelstein

Best Of Opposite Sex
Sunkozi A Moment In Time

Best Of Winners: (1-6-3-1)
Sunkozi A Moment In Time

Best Puppy In Breed
Evening Star Sarabay What Happens In Vegas

Select Dog
Ch Setherwood Your Ad Here


Winners Dog: (1-6-3-1)
Setherwood X's N O's MJ Goldcoast

Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 15 pts (5-8-3-0)
GCh Nyroca's Mirror Image

Best Of Opposite Sex
Nyroca's Polka Dot

Best Puppy In Breed
Nyroca's Polka Dot


Winners Dog: (5-8-3-0)
Asklar Blessed By My Cowboy

Reserve Winners Dog
Dos Rios Knight Dragon


Winners Bitch: (5-8-3-0)
Nyroca's Polka Dot

Reserve Winners Bitch
Ironridge's Devil's Little Angel

Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Roaneden's Dream Catcher

Best Of Opposite Sex
Ch Manitou's Rising Star To Dragonluck

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Tollhaven Poki

Best Puppy In Breed
Katyra Flat Top Beat 4 Glacial


Winners Dog: (1-2-1-1)
Tollhaven Poki


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Katyra All About Angel Dragon

Reserve Winners Bitch
Katyra Flat Top Beat 4 Glacial

Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lentigo's Dark Angel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lentigo's Dark Angel

Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Harbinger's Forest Ranger

Best Puppy In Breed
Harbinger's Handsome Fortune


Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Captiva's On The Bright Side

Best Puppy In Breed
Maronova Apsley On Twenty Eight



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Captiva's On The Bright Side

Reserve Winners Bitch
Maronova Apsley On Twenty Eight

Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Nickleodeon Fanciful Dreamer

Best Puppy In Breed
Nickleodeon Fanciful Dreamer


Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Brighthope Lasting Merit


Winners Dog: (1-0-0-0)
Brighthope Lasting Merit


Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Hope's Hiddencreek Vision

Best Of Opposite Sex
Hiddencreek's Highest Degree

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Hope's Hiddencreek Vision


Winners Dog: (1-1-0-0)
Hiddencreek's Highest Degree


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Hope's Hiddencreek Vision

Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 4 pts (2-1-0-2)
Ch Proclaim's Hooked On A Feelin'

Best Of Opposite Sex
Winfree Where The Boys Are

Best Of Winners: (2-1-0-2)
Winfree Where The Boys Are

Best Puppy In Breed
Twinsmade Hoity Toity


Winners Dog: (2-1-0-2)
Winfree Where The Boys Are

Reserve Winners Dog
Wincheshire Into The Spirit


Winners Bitch: (2-1-0-2)
Twinsmade Hoity Toity

Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cerise Ratatouille


Winners Dog: (1-0-0-0)
Cerise Ratatouille


Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Nautica's Ob La Di Ob La Da

Best Of Opposite Sex
GCh Pemberley's Moonlight Huntress

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Nautica's Ob La Di Ob La Da


Winners Dog: (1-1-0-2)
Nautica's Ob La Di Ob La Da

Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Axlehurn Now I'm Here



Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 11 pts (2-4-0-6)
Ch Bonneterre Miss Bianka

Best Of Opposite Sex
Adrian's North Star Dreamer

Best Of Winners: (2-4-0-6)
Adrian's North Star Dreamer

Best Puppy In Breed
Bonneterre Reo Gabby

Select Bitch
GCh Ferngold's Dashing Charlotte


Winners Dog: (2-4-0-6)
Adrian's North Star Dreamer

Reserve Winners Dog
Chakra's Home Sweet Home


Winners Bitch: (2-4-0-6)
Stoneylake Sommer's Song

Judge: Rita Kadike-Skadina

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli



Judge: Valerie Hansen

Select Dog
Ch Trax Gordie Zigmund Forbes


Winners Dog: (1-0-1-0)
Edgefield's Paint It Black






Group 2 - Christian Molina Galvez (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Conestoga Bailey Irish Creme C Major
  Otterhound   59
Group 2nd   
Grey Havens Fernhill Inner Light At Karador
  Deerhound (Scottish)   57
Group 3rd   
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm
  Saluki   56
Group 4th   Ch Osiris La Vie Boheme   Pharaoh Hound   54
BPIG   
Ridgeville's Ujasiri Mtawala
  Rhodesian Ridgeback   N/A
Best Baby Puppy In Group    Shetara's Beyond Beautiful   Whippet   0
Best Altered In Group   GCh Pawprints Chetcote Scandal   Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Best Owner Handled In Group   
Clandara's Driving The Bentley
  Whippet   0
Group 2nd (Altered)   
Ocean's Sail Away
  Whippet   0
Group 3rd (Altered)   
GCh Priderock's Maeve of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   0
Group 4th (Altered)   
Ch Danubleu Ms Star Fantasy
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   0
Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Heartbeat Forbidden Fruit



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Heartbeat Forbidden Fruit

Reserve Winners Bitch
Evonty Shantal Sher

Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Curtisfarms On My Way

Best Of Opposite Sex
Iuno Sospita You're The Star Of My Heart

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Iuno Sospita You're The Star Of My Heart

Best Puppy In Breed
Masonbranston Keeperoftheflame

Select Dog
Ch Branston Trajam RulesDon'tApply


Winners Dog: (1-1-2-0)
Masonbranston Keeperoftheflame

Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (2-1-1-2)
GCh Nicolas II-de-Russie du Grand Fresnoy

Best Of Opposite Sex
GCh Nylucha's Candy Carnivale

Best Of Winners: (2-1-1-2)
Sedona Tourmaline

Best Puppy In Breed
Coburn Horchata Ice


Winners Dog: (2-1-1-2)
Orlov Comte Vladimir Du Grand Fresnoy

Reserve Winners Dog
Coburn Horchata Ice


Winners Bitch: (2-1-1-2)
Sedona Tourmaline

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 9 pts (2-3-3-2)
GCh Chetcote Don't Stop Me Now

Best Of Opposite Sex
Ch Chetcote Pawprints Cheri Amour

Best Of Winners: (2-3-3-2)
Chetcote Wrapped N Chocolate ML

Best Puppy In Breed
Chetcote Wrapped N Chocolate ML

Select Dog
GCh Palakore's Talisman

Select Bitch
GCh Palakore's Paperback Writer


Winners Dog: (2-3-3-2)
Chetcote Wrapped N Chocolate ML

Reserve Winners Dog
Palakore's Danubleu Mochaccino


Winners Bitch: (2-3-3-2)
Chetcote V Daydreamer Sweet T, ML

Reserve Winners Bitch
Keen's Life's Lika Boxa Chocolts

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Chetcote Eloquence



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Chetcote Rumour Has It

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hunu By Dezign Brwr

Best Puppy In Breed
Hunu By Dezign Brwr



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Hunu By Dezign Brwr

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Danny Boy's Meadow

Best Puppy In Breed
Danny Boy's Meadow



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Danny Boy's Meadow

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sweetwire's Living On The Edge



Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Grey Havens Fernhill Inner Light At Karador


Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fellhunters Lemon Scent



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fellhunters Lemon Scent

Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 7 pts (1-4-2-1)
GCh Three Little Birds' Follow My Heart

Best Of Opposite Sex
Glenamadda Phelan Of Glenmanor

Best Of Winners: (1-4-2-1)
Glenamadda Phelan Of Glenmanor

Best Puppy In Breed
Legend Of Wolfholm

Select Dog
GCh Southbreeze Class Act


Winners Dog: (1-4-2-1)
Glenamadda Phelan Of Glenmanor


Winners Bitch: (1-4-2-1)
Glenamadda Phoenix Of Wolfglen

Reserve Winners Bitch
Glenamadda Pashun O'Windkeeper

Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Fanta's AlluringAuroraBorealis

Best Of Opposite Sex
Fanta's Mighty Hunter Orion

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Fanta's AlluringAuroraBorealis

Best Puppy In Breed
Fanta's AlluringAuroraBorealis


Winners Dog: (1-2-0-0)
Fanta's Mighty Hunter Orion


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Fanta's AlluringAuroraBorealis

Reserve Winners Bitch
Fanta's Northernstar Nite Skye

Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Conestoga Bailey Irish Creme C Major

Best Of Opposite Sex
Hunter's Riverrun Elsa Snow



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Hunter's Riverrun Elsa Snow

Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Osiris La Vie Boheme


Winners Dog: (2-0-0-0)
Osiris La Vie Boheme

Reserve Winners Dog
Lileo's Sunshine Daydream Farao Anubis


Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi

Best Of Opposite Sex
Foxtrot's Ahead By A Century

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Ridgeville's Ujasiri Mtawala

Best Puppy In Breed
Ridgeville's Ujasiri Mtawala


Winners Dog: (1-1-2-0)
Ridgeville's Ujasiri Mtawala


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Foxtrot's Ahead By A Century

Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm

Best Of Opposite Sex
Sirhan Ramahdi

Best Puppy In Breed
Sirhan Ramahdi


Winners Dog: (1-0-0-1)
Sirhan Ramahdi


Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 9 pts (2-3-0-5)
GCh Alacrity N McCartney Celia

Best Of Opposite Sex
Clandara's Driving The Bentley

Best Puppy In Breed
Poeta Mr Mistoffelees

Select Bitch
GCh Shetara's She Smiled Sweetly


Winners Dog: (2-3-0-5)
Clandara's Driving The Bentley

Reserve Winners Dog
Poeta Mr Mistoffelees


Winners Bitch: (2-3-0-5)
Vrymeer Covergirl

Reserve Winners Bitch
Shetara's Fame At Comar





Group 3 - Ben Wasylyshen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   56
Group 2nd   
GCh Triumf Sibiri Magnat
  Akita   51
Group 3rd   
Skjaergaardens Riding The Tofino
  Leonberger   48
Group 4th   
Ch Unicornhill's Broke The Bank
  Siberian Husky   44
BPIG   
Skjaergaardens Riding The Tofino
  Leonberger   N/A
Best Baby Puppy In Group    Perun's Warp Speed Ahead   Siberian Husky   0
Best Altered In Group   
Ch Bosanova's All For One Belnois
  Bernese Mountain Dog   0
Best Owner Handled In Group   
GCh Ailama Try To Win
  Newfoundland   0
Group 2nd (Altered)   
Ch (Alt) Shearer Winstar's What Dreams Are Made Of
  Boxer   0
Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Triumf Sibiri Magnat

Best Of Opposite Sex
Ch Indevor Kiss To Kiss

Best Puppy In Breed
Dr Wolf Shantey You Stay


Winners Dog: (1-0-1-1)
Dr Wolf Shantey You Stay


Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Palemoonskyblue's Beauty Queen From A Movie Scene


Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 12 pts (1-6-2-3)
Ch Devael Attitude Pays

Best Of Opposite Sex
GCh Havrebernois Abbey Road

Best Of Winners: (1-6-2-3)
Haustier's Lindt Excellence

Best Puppy In Breed
Haustier's Tell Me Why

Select Dog
GCh Belnois Timeless Symphinny

Select Bitch
GCh Scout's Honour Of Bernvonrust


Winners Dog: (1-6-2-3)
Oleka's Rawdny d'Eve Sennenhof


Winners Bitch: (1-6-2-3)
Haustier's Lindt Excellence

Reserve Winners Bitch
Canton Sur In My Dreams

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Black Spirit All Eyez On Me


Winners Dog: (1-0-0-0)
Black Spirit All Eyez On Me


Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Ravencrest Cinnrhee Power Play

Select Dog
GCh McCoy's Winstar's Captured My Heart At Balsam



Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 8 pts (1-3-3-2)
GCh Mervio Chosen Warrior V Sioul

Best Of Winners: (1-3-3-2)
Fayek's Perfect Storm de Lumarion

Select Dog
Ch Oriol Hector De Grande Vinko


Winners Bitch: (1-3-3-2)
Fayek's Perfect Storm de Lumarion

Reserve Winners Bitch
Sioul's La Vie Est Belle Rosie

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh Jerdans The Great Code

Best Of Opposite Sex
GCh Divine Acres Don't Stop Believe'n At Danetastix

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Nasdane's Into The Storm

Best Puppy In Breed
Nasdane's Into The Storm


Winners Dog: (2-1-1-1)
Nasdane's Into The Storm

Reserve Winners Dog
HS's Koga Crouching Tiger


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Ashella's Lily Of The Valley

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Pyrvalley's Maximum Impact

Best Puppy In Breed
Pyrvalley's Dancin In The Ring


Winners Dog: (1-0-1-0)
Pyrvalley's Dancin In The Ring


Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Skjaergaardens Riding The Tofino

Best Of Opposite Sex
Starhavens Tranquil Waters

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Skjaergaardens Riding The Tofino

Best Puppy In Breed
Skjaergaardens Riding The Tofino

Select Dog
Ch Little Phenix Azure


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Starhavens Tranquil Waters

Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Ailama Try To Win

Best Of Opposite Sex
Recurve Allusion Of Summerford

Best Puppy In Breed
Recurve Allusion Of Summerford


Winners Dog: (1-0-0-1)
Recurve Allusion Of Summerford


Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Ridgehaven's Estrela Kodiak

Best Of Opposite Sex
Acostar Whoa Nelly Commocean

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Acostar Whoa Nelly Commocean

Best Puppy In Breed
Marshview Texas Vodka Acostar


Winners Dog: (1-2-1-0)
Marshview Texas Vodka Acostar


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Acostar Whoa Nelly Commocean

Reserve Winners Bitch
Acostar's Summer Lime Cocktail

Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Bang's Bonanza Flyin' High Ty

Best Of Opposite Sex
Eirians Raiz The Bar Herrschend

Best Puppy In Breed
Eirians The Johnny Rotten

Select Bitch
Ch Eirians Rar'n To Go Herrschend



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Eirians Raiz The Bar Herrschend

Reserve Winners Bitch
Eirians The Johnny Rotten

Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike

Best Of Opposite Sex
Vanderbilt's Flirt With Fashion

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Vanderbilt's Flirt With Fashion

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Flirt With Fashion


Winners Dog: (2-2-1-0)
Vanderbilt's Ride The Rim

Reserve Winners Dog
Vanderbilt's Strike It Big


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Vanderbilt's Flirt With Fashion

Reserve Winners Bitch
Gilara's Vintage Wine

Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Eugen Arya Chanel



Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Unicornhill's Broke The Bank

Best Puppy In Breed
GCh Unicornhill's Broke The Bank







Group 4 - Donald Mahoney Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Keepsake Boreal Sea Clear
  Soft-Coated Wheaten Terrier   20
Group 2nd    Foxheart's Tsarshadow Tornado   Fox Terrier (Wire)   19
Group 3rd    Whitebriar Just Google It   West Highland White Terrier   18
Group 4th   Ch Cashelmara Glenariff   Kerry Blue Terrier   16
BPIG   
Ahndeggoense's Have Mercy
  Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Thunder Dragon Ilunari
  Manchester Terrier   0
Best Owner Handled In Group    Whitebriar Just Google It   West Highland White Terrier   0
Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Lamz Let's Roll

Best Of Opposite Sex
Lamz Integrity Girl Who Has Everything

Best Puppy In Breed
Lamz Integrity Girl Who Has Everything


Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Ashiyas RaindropsOfMoonshine

Best Puppy In Breed
Ashiyas RaindropsOfMoonshine



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Ashiyas RaindropsOfMoonshine

Reserve Winners Bitch
Foxrun Snow Fiddler

Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Glitter Stars Don Pedro At Essexshire

Best Of Opposite Sex
Essexshire Lady D'ver Of Essex



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Essexshire Lady D'ver Of Essex

Reserve Winners Bitch
Essexshire Little Twister

Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Syryn Paisley Of Misty Isle

Best Of Opposite Sex
Tartnthistle's Little Fire

Best Puppy In Breed
Tartnthistle's Little Fire


Winners Dog: (1-0-0-1)
Tartnthistle's Little Fire


Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Foxheart's Tsarshadow Tornado



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Foxheart's Tsarshadow Tornado

Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Cashelmara Glenariff







Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxbend Celebrity Status



Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ahndeggoense's Have Mercy

Best Of Opposite Sex
Evalill Avicii Wakemeupahndeggoense

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ahndeggoense's Have Mercy

Best Puppy In Breed
Ahndeggoense's Have Mercy


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Ahndeggoense's Have Mercy

Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Bodyguard Alice



Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Keepsake Boreal Sea Clear



Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Lackyle Bairille Dubailt

Best Of Opposite Sex
Rolona's Playmate



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Rolona's Playmate

Judge: Donald Mahoney

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Whitebriar Just Google It

Best Of Opposite Sex
Skyehigh's Holiday On Ice

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Whitebriar Just Google It

Best Puppy In Breed
Skyehigh's Holiday On Ice


Winners Dog: (1-1-0-0)
Whitebriar Just Google It


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Skyehigh's Holiday On Ice





Group 5 - Ben Wasylyshen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Ashstone's Winter Is Coming
  Havanese   23
Group 2nd   
GCh Rythm's Front Runner
  Italian Greyhound   20
Group 3rd   
GCh Siosalach's Hammin It Up
  Pug   17
Group 4th   
Shaw's I'm Crushing It
  Chinese Crested   15
BPIG   
That's Not Purely Coincidence At Amyla
  Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Nimiq's No Limits   Havanese   0
Best Owner Handled In Group   
GCh Rythm's Front Runner
  Italian Greyhound   0
Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Midsummer AllAbout The Journey

Best Puppy In Breed
Midsummer AllAbout The Journey


Winners Dog: (3-0-0-0)
Midsummer AllAbout The Journey

Reserve Winners Dog
Midsummer Lone Star


Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Shaw's I'm Crushing It

Best Puppy In Breed
Denali's Mr Sensational


Winners Dog: (3-0-0-0)
Shaw's I'm Crushing It

Reserve Winners Dog
Denali's Mr Sensational


Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
Maplebruxe Dr Finkelstein

Best Of Opposite Sex
GCh St Johns Independence Day At Whichwire

Best Puppy In Breed
Manitoba's Oakley


Winners Dog: (2-0-1-1)
Maplebruxe Dr Finkelstein

Reserve Winners Dog
Manitoba's Oakley


Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Ashstone's Winter Is Coming

Best Puppy In Breed
That's Not Purely Coincidence At Amyla



Winners Bitch: (0-2-0-1)
That's Not Purely Coincidence At Amyla

Reserve Winners Bitch
Sonrisas I'd Be Jealous Too

Judge: Christian Molina Galvez (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GCh Rythm's Front Runner

Best Of Opposite Sex
Clandara's Pagani


Winners Dog: (1-0-0-2)
Clandara's Pagani


Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Heaven Sent Raven To Rockalily

Select Dog
GCh Nightfire's Better Than Ever



Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Siosalach's Hammin It Up

Select Dog
GCh CurlyQ's Christmas Spirit



Judge: Ben Wasylyshen

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Rigair Amazing Princess Eliza

Best Puppy In Breed
Rigair Amazing Princess Eliza



Winners Bitch: (0-4-0-0)
Rigair Amazing Princess Eliza





Group 6 - Valerie Hansen Top Dog
Points
Group 1st    Brightspot Macho Uno   Dalmatian   27
Group 2nd   
GCh Lasacas Marshall A. Constable
  Lhasa Apso   24
Group 3rd   
Ch Rio's Sherlock Bones
  Chow Chow   22
Group 4th   
Rosehalls Mr Phil Of Ashmoor
  French Bulldog   20
BPIG    Brightspot Macho Uno   Dalmatian   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Wolfriver Taiho Koki
  Shiba Inu   0
Best Altered In Group   
GCh Mi-Pao's Jasper The Bear
  Chow Chow   0
Best Owner Handled In Group   
Ch Rio's Sherlock Bones
  Chow Chow   0
Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Eki Zimurrak Lazy Song



Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Rio's Sherlock Bones

Best Of Opposite Sex
Three Rivers Kiara Mesbeauchow

Best Puppy In Breed
Three Rivers Kiara Mesbeauchow



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Three Rivers Kiara Mesbeauchow

Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Brightspot Macho Uno

Best Of Opposite Sex
GChEx Shenandal's My Kind Of Joy

Best Puppy In Breed
Ch Brightspot Macho Uno



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Cardel Aim To Please Hotspot

Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 6 pts (3-2-1-1)
Rosehalls Mr Phil Of Ashmoor

Best Of Opposite Sex
Ch Konigliche Adele

Best Of Winners: (3-2-1-1)
Rosehalls Mr Phil Of Ashmoor

Best Puppy In Breed
Rosehalls Mr Phil Of Ashmoor

Select Dog
Ch Jayron's Solar Knight


Winners Dog: (3-2-1-1)
Rosehalls Mr Phil Of Ashmoor

Reserve Winners Dog
Fullofbulls Sgt. Beefcake


Winners Bitch: (3-2-1-1)
Prize For Isengard Grand Merci

Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Owenbriar Keesbrook Black Ice



Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Lasacas Marshall A. Constable

Best Of Opposite Sex
Radically's Foreign Affairs

Best Puppy In Breed
Radically's Foreign Affairs



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Radically's Foreign Affairs

Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 5 pts (2-4-0-0)
Opus Honeybear's Sailor Moon

Best Of Opposite Sex
Opus' Do U Wanna Know A Secret

Best Of Winners: (2-4-0-0)
Opus Honeybear's Sailor Moon

Best Puppy In Breed
Opus Honeybear's Sailor Moon


Winners Dog: (2-4-0-0)
Opus' Do U Wanna Know A Secret

Reserve Winners Dog
Bellefleet's Sydney's Magnus


Winners Bitch: (2-4-0-0)
Opus Honeybear's Sailor Moon

Reserve Winners Bitch
Denali's Hot Gossip

Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Briarside Body Like A Back Road

Best Of Opposite Sex
Bibelot Argentan I'm A Thinker

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Briarside Body Like A Back Road

Best Puppy In Breed
Briarside Body Like A Back Road


Winners Dog: (1-3-0-1)
Bibelot Argentan I'm A Thinker


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Briarside Body Like A Back Road

Reserve Winners Bitch
Courtieres Envie De Whitedove

Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mardeck's The Sorcerer's Quest









Group 7 - Valerie Hansen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Cherpa's High Dollar Client
  German Shepherd Dog   47
Group 2nd   
GChEx Galheights Code Q A Qomolangma
  Bouvier des Flandres   39
Group 3rd   
GCh Tasiahills Endless Secret
  Old English Sheepdog   38
Group 4th    Onawhim's Silken Web   Shetland Sheepdog   37
BPIG    Onawhim's Silken Web   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Regaloake's Kiwi   Shetland Sheepdog   0
Best Owner Handled In Group   
Fortis's He's Too Sexy
  Australian Shepherd   0
Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Byeyo's Gonna Get Me Sum

Best Of Opposite Sex
GCh Catalyst's Bush Party At TK

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Agassiz's Justifiably So

Best Puppy In Breed
Agassiz's Justifiably So


Winners Dog: (1-2-1-1)
Catalyst's Started With A Song


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Agassiz's Justifiably So

Reserve Winners Bitch
Catalyst's Constant Cravings

Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 7 pts (3-2-2-1)
GCh Riomesa Attraction Specialist

Best Of Opposite Sex
GCh Vulcan's Beach Bum Summertime

Best Of Winners: (3-2-2-1)
Fortis's He's Too Sexy

Best Puppy In Breed
Fortis's He's Too Sexy


Winners Dog: (3-2-2-1)
Fortis's He's Too Sexy

Reserve Winners Dog
Maplewind Bingo Bear Brown


Winners Bitch: (3-2-2-1)
Tresrullah's Breaking Dawn

Reserve Winners Bitch
Fortis's Pleasure Lil'Treasure

Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Classical's Sheer Magic At Aspenvale

Best Puppy In Breed
Classical's Sheer Magic At Aspenvale


Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh MNM's Soleila du Belgiador



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Eternity's Quasee

Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Chaparral's Irish Red


Winners Dog: (1-0-0-0)
Chaparral's Irish Red


Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Twistofate Journey Of The Heart

Best Of Opposite Sex
GCh Hollowshots A Twist Of Fate

Best Puppy In Breed
Twistofate Journey Of The Heart


Winners Dog: (1-0-0-1)
Twistofate Journey Of The Heart


Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Galheights Code Q A Qomolangma



Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Ch Omega Comeaway Moon River

Best Of Opposite Sex
Omega Winner Takes All

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Omega Winner Takes All

Best Puppy In Breed
Sylvan Argent Windsong Seafire


Winners Dog: (2-2-0-1)
Omega Winner Takes All

Reserve Winners Dog
Sylvan Argent Windsong Seafire


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Ennismoor's Fascination

Reserve Winners Bitch
Omega's Don't Rain On My Parade

Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 7 pts (3-4-0-1)
GCh Maplemyst True North

Best Of Opposite Sex
Maplemyst Aurora Borealis

Best Puppy In Breed
Maplemyst's Domino Effect


Winners Dog: (3-4-0-1)
Maplemyst Aurora Borealis

Reserve Winners Dog
Maplemyst Tip Of The Iceberg


Winners Bitch: (3-4-0-1)
Shadagrace Mila At Maplemyst

Reserve Winners Bitch
Maplemyst's Domino Effect

Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 7 pts (3-3-1-1)
GCh Cherpa's High Dollar Client

Best Of Opposite Sex
GCh Chica Vom Burgimwald

Best Of Winners: (3-3-1-1)
Margo Von Lumarion

Best Puppy In Breed
Ch James Maximus Vom Burgimwald


Winners Dog: (3-3-1-1)
Latino Von Arlett

Reserve Winners Dog
Bonjen's Cerneigh Ruler Of Aramist


Winners Bitch: (3-3-1-1)
Margo Von Lumarion

Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ashland's Radiant Cowboy

Best Of Opposite Sex
Frontrunner Chief General

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ashland's Radiant Cowboy

Best Puppy In Breed
Ashland's Radiant Cowboy


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ashland's Radiant Cowboy


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Frontrunner Chief General

Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tasiahills Endless Secret



Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Onawhim's Silken Web

Best Puppy In Breed
Onawhim's Silken Web



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Onawhim's Silken Web

Reserve Winners Bitch
Melodaly Opale

Judge: Valerie Hansen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bluetrix Zorro Longmire



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By