EVENT INFORMATION << Return To Previous Page

Aurora & District Kennel Club
November 23, 2018 - November 25, 2018
Mississauga, Ontario (Indoor)

Conformation  
Obedience  
Rally  

Description: 3 All Breed Shows / Limited Breed Shows for Group 3, 4 & Canadian Breeds
Address: International Centre, 6900 Airport Road, Mississauga, Ontario L4V 1E8

Closing Date: Monday, November 12, 2018  @ 8:00 p.m. (Eastern)

Related Results

Conformation:
Friday, November 23
Friday, November 23 (Ltd Breed Show for Group 3)
Saturday, November 24
Saturday, November 24 (Ltd Breed Show for Group 4)
Sunday, November 25
Sunday, November 25 (Ltd Breed Show for Canadian Breeds)



  • Conformation - Eugene Blake (Oklahoma, USA)
    Conformation - Michael Camac (South Australia, Australia)
    Conformation - Sean Delmar (Dublin, Ireland)
    Conformation - William deVilleneuve (New York, USA)
    Conformation - Barbara Heal (Ontario, Canada)
    Conformation - Michael Leonard (Dublin, Ireland)
    Conformation - Patrick Mudge (New Brunswick, Canada)
    Conformation - Jeffrey Pepper (California, USA)
    Conformation - Paul Stanton (Tyreso, Sweden)
    Sweepstakes - Peter Scott (Ontario, Canada)
    Sweepstakes - Christopher Shields (Ontario, Canada)


  •  Nov 23, 2018
    Nov 24, 2018
    Nov 25, 2018
    Bests Sean DelmarMichael CamacPaul Stanton
    Group 1

    Group Level
    Michael Leonard

    Michael Leonard
    Barbet
    Braque d'Auvergne
    Braque Francais
    Griffon (Wire-Haired Pointing)
    Kleiner Munsterlander
    Lagotto Romagnolo
    Pointer
    Pointer (German Long-Haired)
    Pointer (German Short-Haired)
    Pointer (German Wire-Haired)
    Pudelpointer
    Retriever (Chesapeake Bay)
    Retriever (Curly-Coated)
    Retriever (Flat-Coated)
    Retriever (Golden)
    Setter (English)
    Setter (Gordon)
    Setter (Irish Red & White)
    Setter (Irish)
    Spaniel (American Cocker)
    Spaniel (American Water)
    Spaniel (Blue Picardy)
    Spaniel (Brittany)
    Spaniel (Clumber)
    Spaniel (English Cocker)
    Spaniel (English Springer)
    Spaniel (Field)
    Spaniel (French)
    Spaniel (Irish Water)
    Spaniel (Sussex)
    Spaniel (Welsh Springer)
    Spinone Italiano
    Vizsla (Smooth-Haired)
    Vizsla (Wire-Haired)
    Weimaraner

    Sean Delmar
    Retriever (Labrador)
    Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)

    Group Level
    Jeffrey Pepper

    Jeffrey Pepper
    Barbet
    Braque d'Auvergne
    Braque Francais
    Griffon (Wire-Haired Pointing)
    Kleiner Munsterlander
    Lagotto Romagnolo
    Pointer
    Pointer (German Long-Haired)
    Pointer (German Short-Haired)
    Pointer (German Wire-Haired)
    Pudelpointer
    Retriever (Chesapeake Bay)
    Retriever (Curly-Coated)
    Retriever (Flat-Coated)
    Retriever (Golden)
    Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)
    Setter (English)
    Setter (Gordon)
    Setter (Irish Red & White)
    Setter (Irish)
    Spaniel (American Cocker)
    Spaniel (American Water)
    Spaniel (Blue Picardy)
    Spaniel (Brittany)
    Spaniel (Clumber)
    Spaniel (English Cocker)
    Spaniel (English Springer)
    Spaniel (Field)
    Spaniel (French)
    Spaniel (Irish Water)
    Spaniel (Sussex)
    Spaniel (Welsh Springer)
    Spinone Italiano
    Vizsla (Smooth-Haired)
    Vizsla (Wire-Haired)
    Weimaraner

    Michael Camac
    Retriever (Labrador)

    Group Level
    Eugene Blake

    Barbara Heal
    Pointer (German Wire-Haired)
    Spaniel (Brittany)

    Eugene Blake
    Barbet
    Braque d'Auvergne
    Braque Francais
    Griffon (Wire-Haired Pointing)
    Kleiner Munsterlander
    Lagotto Romagnolo
    Pointer
    Pointer (German Long-Haired)
    Pudelpointer
    Retriever (Curly-Coated)
    Retriever (Flat-Coated)
    Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)
    Setter (English)
    Setter (Gordon)
    Setter (Irish Red & White)
    Setter (Irish)
    Spaniel (American Cocker)
    Spaniel (American Water)
    Spaniel (Blue Picardy)
    Spaniel (Clumber)
    Spaniel (English Cocker)
    Spaniel (English Springer)
    Spaniel (Field)
    Spaniel (French)
    Spaniel (Irish Water)
    Spaniel (Sussex)
    Spaniel (Welsh Springer)
    Spinone Italiano
    Vizsla (Smooth-Haired)
    Vizsla (Wire-Haired)
    Weimaraner

    Paul Stanton
    Pointer (German Short-Haired)
    Retriever (Chesapeake Bay)
    Retriever (Golden)
    Retriever (Labrador)
    Group 2 Jeffrey Pepper

    Group Level
    Michael Camac

    Eugene Blake
    Afghan Hound
    Basenji
    Bloodhound
    Borzoi
    Coonhound (Black & Tan)
    Dachshund (Miniature Long-Haired)
    Dachshund (Miniature Smooth-Haired)
    Dachshund (Miniature Wire-Haired)
    Dachshund (Standard Long-Haired)
    Dachshund (Standard Smooth-Haired)
    Dachshund (Standard Wire-Haired)
    Deerhound (Scottish)
    Drever
    Finnish Spitz
    Foxhound (American)
    Foxhound (English)
    Greyhound
    Harrier
    Ibizan Hound
    Irish Wolfhound
    Norrbottenspets
    Norwegian Elkhound
    Norwegian Lundehund
    Otterhound
    Petit Basset Griffon Vendeen
    Pharaoh Hound
    Rhodesian Ridgeback
    Saluki
    Shikoku

    Michael Camac
    Basset Hound
    Beagle
    Whippet
    Paul Stanton
    Group 3 Sean Delmar

    Group Level
    Michael Leonard

    Michael Leonard
    Akita
    Alaskan Malamute
    Anatolian Shepherd Dog
    Bernese Mountain Dog
    Black Russian Terrier
    Boxer
    Bullmastiff
    Canaan Dog
    Cane Corso
    Doberman Pinscher
    Dogue de Bordeaux
    Entlebucher Mountain Dog
    Eurasier
    Great Dane
    Great Pyrenees
    Greater Swiss Mountain Dog
    Greenland Dog
    Hovawart
    Karelian Bear Dog
    Komondor
    Kuvasz
    Leonberger
    Mastiff
    Neapolitan Mastiff
    Portuguese Water Dog
    Saint Bernard
    Samoyed
    Schnauzer (Giant)
    Schnauzer (Standard)
    Tibetan Mastiff

    Paul Stanton
    Canadian Eskimo Dog
    Newfoundland
    Rottweiler
    Siberian Husky

    Group Level
    Michael Camac

    Barbara Heal
    Alaskan Malamute
    Bernese Mountain Dog
    Black Russian Terrier
    Boxer
    Bullmastiff
    Dogue de Bordeaux
    Eurasier
    Greater Swiss Mountain Dog
    Leonberger
    Mastiff
    Newfoundland
    Samoyed
    Schnauzer (Giant)
    Tibetan Mastiff

    Michael Camac
    Akita
    Anatolian Shepherd Dog
    Canaan Dog
    Canadian Eskimo Dog
    Cane Corso
    Doberman Pinscher
    Entlebucher Mountain Dog
    Great Dane
    Great Pyrenees
    Greenland Dog
    Hovawart
    Karelian Bear Dog
    Komondor
    Kuvasz
    Neapolitan Mastiff
    Portuguese Water Dog
    Rottweiler
    Saint Bernard
    Schnauzer (Standard)
    Siberian Husky
    Group 4 William deVilleneuve

    Group Level
    Michael Camac

    Michael Camac
    Airedale Terrier
    American Staffordshire Terrier
    Australian Terrier
    Bedlington Terrier
    Border Terrier
    Bull Terrier
    Bull Terrier (Miniature)
    Cairn Terrier
    Cesky Terrier
    Fox Terrier (Smooth)
    Fox Terrier (Wire)
    Glen Of Imaal Terrier
    Irish Terrier
    Kerry Blue Terrier
    Lakeland Terrier
    Manchester Terrier
    Norfolk Terrier
    Norwich Terrier
    Parson Russell Terrier
    Rat Terrier
    Russell Terrier
    Schnauzer (Miniature)
    Scottish Terrier
    Sealyham Terrier
    Skye Terrier
    Soft-Coated Wheaten Terrier
    Staffordshire Bull Terrier
    Welsh Terrier
    West Highland White Terrier

    Michael Leonard
    Dandie Dinmont Terrier
    Barbara Heal
    Group 5 William deVilleneuveEugene Blake

    Group Level
    Michael Leonard

    Michael Leonard
    Affenpinscher
    American Eskimo Dog (Toy)
    Cavalier King Charles Spaniel
    Chihuahua (Long Coat)
    Chihuahua (Short Coat)
    Chinese Crested
    Coton De Tulear
    English Toy Spaniel
    Griffon (Brussels)
    Havanese
    Italian Greyhound
    Japanese Chin
    Maltese
    Miniature Pinscher
    Papillon
    Pekingese
    Pomeranian
    Pug
    Russkiy Toy
    Silky Terrier
    Toy Fox Terrier
    Toy Manchester Terrier
    Xoloitzcuintli (Toy)
    Yorkshire Terrier

    Patrick Mudge
    Poodle (Toy)
    Group 6

    Group Level
    Sean Delmar

    Michael Leonard
    Schipperke
    Tibetan Terrier
    Xoloitzcuintli (Miniature)

    Sean Delmar
    American Eskimo Dog (Miniature)
    American Eskimo Dog (Standard)
    Bichon Frise
    Boston Terrier
    Bulldog
    Chinese Shar-Pei
    Chow Chow
    Dalmatian
    French Bulldog
    German Pinscher
    Japanese Spitz
    Keeshond
    Lhasa Apso
    Lowchen
    Poodle (Miniature)
    Poodle (Standard)
    Shiba Inu
    Shih Tzu
    Tibetan Spaniel
    Xoloitzcuintli (Standard)

    Group Level
    Paul Stanton

    Patrick Mudge
    Bichon Frise
    Boston Terrier
    Poodle (Miniature)
    Poodle (Standard)
    Shiba Inu
    Shih Tzu

    Paul Stanton
    American Eskimo Dog (Miniature)
    American Eskimo Dog (Standard)
    Bulldog
    Chinese Shar-Pei
    Chow Chow
    Dalmatian
    French Bulldog
    German Pinscher
    Japanese Spitz
    Keeshond
    Lhasa Apso
    Lowchen
    Schipperke
    Tibetan Spaniel
    Tibetan Terrier
    Xoloitzcuintli (Miniature)
    Xoloitzcuintli (Standard)
    Eugene Blake
    Group 7 Michael LeonardMichael CamacPaul Stanton

Judging Panel Change
Ms. Ann Hearn is unable to fulfill her judging assignment. With C.K.C. permission, Mr. Eugene Blake will judge her entire assignment with the exception of Group 4. Ms. Barbara Heal will judge Group 4.



Forms & Links

Event Website
Show Flyer
Premium List
Judging Schedule

Show Secretary

MJN Show Services
9 Samya Court
Scarborough, ON M1R 2A4
Phone: 416-759-8593
Fax: 416-759-7790
Email: info@mjnshowservices.com
Website: http://www.mjnshowservices.com/

Related Specialties

Canadian Eskimo Dog Club Of Canada [National] - National Specialty Show for Canadian Eskimo Dogs
Club VI Ontario - Group Specialty Show for Non-Sporting Dogs (Group 6)
Dandie Dinmont Terrier Club Of Canada [National] - National Specialty Show for Dandie Dinmont Terriers
Great Pyrenees Club Of Canada [National] - National Specialty Show for Great Pyrenees
Labrador Retriever Club Of Canada [Regional] - Regional Specialty Show for Labrador Retrievers
Poodle Club of Canada [National] - National Specialty Show for Poodles (all Varieties)
Poodle Club of Ontario - Specialty Show for Poodles (all Varieties)
Rottweiler Club Of Canada [National] - National Specialty Show for Rottweilers
Siberian Husky Club of Ontario - Specialty Show for Siberian Huskies

Additional Notes
Junior Handling
Saturday, November 24th. Judge: TBA.

Boosters & Supported Entries
Boosters for over 25 breeds and supported entries for 5 breeds.

Bred By Exhibitor Competition
Saturday, November 24th. The dog can be entered in ANY class in their respective breeds. There is no charge for this competition but you must check the box on the entry form.

Saturday Evening Reception
Half hour after BIS on Saturday. An assortment of finger foods and beverages (alcoholic and non-alcoholic) will be put out for exhibitors to enjoy.

Adult Handling Seminar
Sunday, November 24th. Time: TBA. Handling tips for from Colin Brownlee and William Alexander. Seminar is free.

Junior Handling Seminar
Saturday, November 24th prior to Junior Handling event. Novice or seasoned junior handlers welcome. Free seminar. Instructors are Colin Brownlee and William Alexander.

WestJet Travel Discount
WestJet Cargo is offering a 20% discount on live cargo shipping for exhibitors to fly their dogs to the show. Contact Dale Cannon, Ontario Sales Manager at dcannon@westjetcargo.com or 647-237-0350.

Power
Aurora & District Kennel Club has a sponsor for a limited number of 4-drops of hydro that must be shared. No exhibitor will be allowed more than 1 of the 4- drop positions. For those exhibitors wanting their own individual drop for hydro -- Hydro must be prepaid NO LATER than 8:00 p.m. Monday, November 12, 2018. Please book directly with info@canadianpetexpo.ca or 905-659-3113.



Event Map
Address: International Centre, 6900 Airport Road, Mississauga, Ontario L4V 1E8
Disclamer: Map may not display exact location. Use event address to confirm your destination.
               

Sponsored By