Kingston & District Kennel Club
Sunday, June 17, 2018



Related Results


Results courtesy of:

-- Linda Thompson, CPHA & Joe Panaro --
Am. GCHB Can. GCH Bang's Bonanza Flyin' High Ty
Owners: Karen Bang & JK Foster-Hess
Handler: Linda Thompson, CPHA


Best In Show
Judge: Carol Graham
Pekingese  
Ch Pekehuis Shazam
Points: 139 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Carol Graham
Samoyed  
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
Points: 129
Best Puppy In Show
Judge: Carol Graham
Dachshund (Miniature Smooth-Haired)  
RHill's Immortality MS
Best Baby Puppy In Show
Judge: Carol Graham
Samoyed   Vanderbilt's Secret Garden
Best Veteran In Show
Judge: Carol Graham
Setter (English)  
GChEx Editions Manhattan Project
Best Altered In Show
Judge: Carol Graham
Dachshund (Miniature Smooth-Haired)  
Ch Danubleu Ms Star Fantasy








Group 1 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Zoldmali Cetli
  Vizsla (Wire-Haired)   32
Group 2nd   
GCh Gramayre Leith Thrills & Chills
  Weimaraner   31
Group 3rd   
GCh Bryden's Magic Mike
  Spaniel (English Springer)   29
Group 4th   
GCh Roaneden's Counting Stars
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   28
BPIG   
GCh Roaneden's Counting Stars
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Gramayre Leith Thrill Ride   Weimaraner   0
Best Veteran In Group   
GChEx Editions Manhattan Project
  Setter (English)   0
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Treebeard's Barbetdeau Mirage



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Brackenmoor Somethingroyal



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Brightmoor Snow Patrol

Best Of Opposite Sex
Char-Will's Tempestuous Storm

Best Puppy In Breed
Char-Will's Tempestuous Storm



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Char-Will's Tempestuous Storm

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Ambertru's Hot Rod

Best Of Opposite Sex
Ambertru's Fraid Nott

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Ambertru's Hot Rod


Winners Dog: (3-1-0-0)
Ambertru's Hot Rod

Reserve Winners Dog
Ambertru Turngolds Whatt Nott


Winners Bitch: (3-1-0-0)
Ambertru's Fraid Nott

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 6 pts (0-3-2-2)
Ch Devonshires Pale Rider

Best Of Opposite Sex
Ch Asa's Always On My Mind

Best Puppy In Breed
Maktawae Late Knight Party

Select Dog
Ch Asa's Anywhere Whit You

Select Bitch
Ch Highcaliber Labradale Dat Cute



Winners Bitch: (0-3-2-2)
Marynn Smiles And Whistles

Reserve Winners Bitch
Highcaliber Marynn Fancy Dat

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Roaneden's Counting Stars

Best Of Opposite Sex
Dragonluck's Arri Stotle

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Dragonluck's Say Whiskey Jack

Best Puppy In Breed
GCh Roaneden's Counting Stars


Winners Dog: (1-1-1-0)
Dragonluck's Say Whiskey Jack


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Dragonluck's Arri Stotle

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Editions Manhattan Project



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Harbinger's Forest Ranger

Best Of Opposite Sex
Harbinger's Fanfare

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Harbinger's Forest Ranger


Winners Dog: (1-1-0-0)
Harbinger's Forest Ranger


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Harbinger's Fanfare

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Captiva's Time Is On My Side

Best Of Opposite Sex
Carannagh's Eimear Sinead

Best Puppy In Breed
Carannagh's Eimear Sinead



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Carannagh's Eimear Sinead

Reserve Winners Bitch
Clonageera Willow

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Whidbey's Dirty Deeds Done Dirt Cheap

Best Of Opposite Sex
Nexus King In The North

Best Puppy In Breed
Nexus King In The North


Winners Dog: (1-0-0-1)
Nexus King In The North


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bryden's Magic Mike



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Bonneterre Hoxsy Willow



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Sanarchoak Carney

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Gramayre Leith Thrills & Chills



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Rosewin Tyme To Pay The Pyper





Group 2 - Sandy Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Apolo Del Caroni
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   26
Group 2nd   
Redgi Prado Prime
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   23
Group 3rd   
GCh Winterbourne's Amantaka
  Afghan Hound   21
Group 4th   
Ch Touchstone Party Doll
  Whippet   20
BPIG   
RHill's Immortality MS
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Halfahund's Smoke Screen MLD   Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Best Veteran In Group   GCh Halfahund's Double Dog Dare   Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Best Altered In Group   
Ch Danubleu Ms Star Fantasy
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   0
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Winterbourne's Amantaka



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Nor'Easter Sweet Baby James

Best Of Opposite Sex
Briargate's Don't Stop Me Now

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Nor'Easter Sweet Baby James


Winners Dog: (1-3-1-0)
Nor'Easter Sweet Baby James


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Briargate's Don't Stop Me Now

Reserve Winners Bitch
Scentini Million Dollar Legacy

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Helsinki Du Grand Fresnoy

Best Of Opposite Sex
Mira-Belle du Clos Vremontois



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Mira-Belle du Clos Vremontois

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Keen N Egbar I'm Big Red Too

Best Of Opposite Sex
Halfahund's Had Me At Hello

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Keen N Egbar I'm Big Red Too

Best Puppy In Breed
Ch Palakore's Let It Be Doxieluv

Select Dog
Ch Palakore's Let It Be Doxieluv


Winners Dog: (1-3-1-0)
Keen N Egbar I'm Big Red Too


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Halfahund's Had Me At Hello

Reserve Winners Bitch
Palakore's Paperback Writer

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Redgi Prado Prime

Best Of Opposite Sex
RHill's Immortality MS

Best Puppy In Breed
RHill's Immortality MS



Winners Bitch: (0-1-1-0)
RHill's Immortality MS

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Apolo Del Caroni

Best Of Opposite Sex
Close To My Heart Yuka D'Vitaz

Best Puppy In Breed
Close To My Heart Yuka D'Vitaz



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Close To My Heart Yuka D'Vitaz

Reserve Winners Bitch
Clear Sky Tapeesa D'Vitaz

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Baileysong MacTire At Kaldaun

Best Of Opposite Sex
GCh Aotearoa Mana Tika



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kamgaard Klearly Kunstverk


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kamgaard Klearly Kunstverk


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Foxtrot's Ahead By A Century

Best Puppy In Breed
Foxtrot's Ahead By A Century



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Foxtrot's Ahead By A Century

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 4 pts (0-3-0-2)
Touchstone Party Doll

Best Puppy In Breed
Touchstone The Time Of My Life

Select Bitch
GCh Kalina Ableaim Tailwind's Run For The Roses



Winners Bitch: (0-3-0-2)
Touchstone Party Doll

Reserve Winners Bitch
Touchstone We Made Memories





Group 3 - Sandy Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   24
Group 2nd   
Ch Bang's Bonanza Flyin' High Ty
  Rottweiler   21
Group 3rd   
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   18
Group 4th   
Ch Liberator's On A High Note
  Doberman Pinscher   17
BPIG    Eirians Rar'n To Go Herrschend   Rottweiler   N/A
Best Baby Puppy In Group    Vanderbilt's Secret Garden   Samoyed   0
Best Veteran In Group   
GCh Eremey Son Lari iz Teremka
  Black Russian Terrier   0
Best Altered In Group   
Okiok's Tukisiwok
  Siberian Husky   0
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
SheBogi's Diamonds And Pearls

Best Puppy In Breed
SheBogi's Diamonds And Pearls



Winners Bitch: (0-1-0-0)
SheBogi's Diamonds And Pearls

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Elysian Ace Ventura



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Scout's Honour Of Bernvonrust



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Ch Barentsnight Krystal Light

Best Of Opposite Sex
Bulat Grant Slavnitza


Winners Dog: (2-0-0-1)
Bulat Grant Slavnitza

Reserve Winners Dog
Pleyada Buyany Ildar It Ipsilon


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Liberator's On A High Note

Best Of Opposite Sex
Sioul's Gambling With The Devil


Winners Dog: (1-0-0-1)
Sioul's Gambling With The Devil


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Sterling's Whitewater Knight

Best Of Opposite Sex
Spruce Hill's Road To Redemption Von Jerdan

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Spruce Hill's Road To Redemption Von Jerdan

Best Puppy In Breed
Cupar's Maverick


Winners Dog: (2-1-1-0)
Bosworth's My Texas Vacation

Reserve Winners Dog
Cupar's Maverick

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Asclepia Incarnata de Inga



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Bang's Bonanza Flyin' High Ty

Best Of Opposite Sex
Eirians Rar'n To Go Herrschend

Best Puppy In Breed
Eirians Rar'n To Go Herrschend


Winners Dog: (1-0-1-1)
Eirian's Ris'n Force Herrschend


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike

Best Of Opposite Sex
Vanderbilt's Sprinkles On Top

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Vanderbilt's Sprinkles On Top

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Sprinkles On Top


Winners Dog: (1-1-1-0)
Vanderbilt's Smoking Gun


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Vanderbilt's Sprinkles On Top

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Innovations The Prophet



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
Sherakan's Simply Irresistible

Best Puppy In Breed
Sherakan's Simply Irresistible

Select Bitch
GCh Perun's Angel Trumpet



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Sherakan's Simply Irresistible

Reserve Winners Bitch
Sherakan's Force Of Nature





Group 4 - Carol Graham Top Dog
Points
Group 1st   GCh Lackyle Bairille Dubailt   Staffordshire Bull Terrier   10
Group 2nd   
GCh Chess Super Nova
  Scottish Terrier   9
Group 3rd   
Ch Glitter Stars Don Pedro At Essexshire
  Bull Terrier (Miniature)   8
Group 4th   
Szulik's Mister Olaf
  Manchester Terrier   7
BPIG   
Ch Glitter Stars Don Pedro At Essexshire
  Bull Terrier (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Wildgoose Roger Wilco   Norwich Terrier   0
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lamz Let's Roll


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lamz Let's Roll


Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Thistlebitt Brother Cadfael


Winners Dog: (1-0-0-0)
Thistlebitt Brother Cadfael


Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Glitter Stars Don Pedro At Essexshire

Best Puppy In Breed
Glitter Stars Don Pedro At Essexshire


Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Windyfields Mindy Li

Best Puppy In Breed
Windyfields Maeve



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Windyfields Mindy Li

Reserve Winners Bitch
Windyfields Maeve

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Szulik's Mister Olaf


Winners Dog: (1-0-0-0)
Szulik's Mister Olaf


Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Wildgoose Oscar After Party

Best Puppy In Breed
Wildgoose Hudson Baby Bourbon



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Wildgoose Oscar After Party

Reserve Winners Bitch
Wildgoose Hudson Baby Bourbon

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pawzazz's Deja Vu At Dachari



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pawzazz's Deja Vu At Dachari

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Chess Super Nova



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lackyle Bairille Dubailt







Group 5 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Pekehuis Shazam
  Pekingese   9
Group 2nd   
GCh Selah Leavin N Impression
  Havanese   6
Group 3rd   
GCh Szulik's Mister Munster Junior
  Toy Manchester Terrier   3
Group 4th    Claripugs Smith And Wesson   Pug   2
BPIG    Colliwood's Dauntless   Chinese Crested   N/A
Best Baby Puppy In Group   
SassyTails Sexy Piano Man
  Chinese Crested   0
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Colliwood's Dauntless

Best Puppy In Breed
Colliwood's Dauntless


Winners Dog: (1-0-0-0)
Colliwood's Dauntless


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Selah Leavin N Impression

Best Of Opposite Sex
Ch Weylinmarsh Parti's 1st Fiesta

Best Puppy In Breed
Ch Weylinmarsh Parti's 1st Fiesta


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
Ch Pekehuis Shazam

Best Of Opposite Sex
Ch Lionking Taking Chances

Select Dog
Ch Taeplace Remember When



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Char's Believe In Magic



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Claripugs Smith And Wesson


Winners Dog: (1-0-0-0)
Claripugs Smith And Wesson


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Szulik's Mister Munster Junior







Group 6 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Fullofbull's Toto
  French Bulldog   12
Group 2nd   
Ch Onsengeltje Secrets Enough
  Dalmatian   7
Group 3rd   Ch Asa's Believe It Or Not   Poodle (Miniature)   6
Group 4th    Siosalach's The Force Awakens   Chinese Shar-Pei   3
BPIG    Siosalach's The Force Awakens   Chinese Shar-Pei   N/A
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ipawd's Isaiah Toby


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ipawd's Isaiah Toby


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Siosalach's The Force Awakens

Best Of Opposite Sex
Siosalach's King Of The North

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Siosalach's The Force Awakens

Best Puppy In Breed
Siosalach's The Force Awakens


Winners Dog: (1-1-0-0)
Siosalach's King Of The North


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Siosalach's The Force Awakens

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Onsengeltje Secrets Enough



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Fullofbull's Toto

Best Of Opposite Sex
Ch Aristocrafts One Hot Lolita

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Ottervalley It Aint Ez Bn Cheezy

Best Puppy In Breed
Ottervalley It Aint Ez Bn Cheezy


Winners Dog: (1-2-1-1)
Ottervalley It Aint Ez Bn Cheezy


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Stephany De Canipalma

Reserve Winners Bitch
Kiss From A Rose At Dachari

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Asa's Believe It Or Not

Best Of Opposite Sex
Asa's Crazy One More Time

Best Puppy In Breed
Asa's Crazy One More Time



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Asa's Crazy One More Time

Reserve Winners Bitch
Gulfbreeze Glow Oprah The Showgirl

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
K-Lar's Chocolate Oscar De La Bijou




Group 7 - Carol Graham Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Jarfa's Kratti
  Finnish Lapphund   20
Group 2nd   
Ch Cherpa's High Dollar Client
  German Shepherd Dog   18
Group 3rd   
Cameron Lochairn Amherst Lass
  Bearded Collie   13
Group 4th   
Ch Springdream's Time For Lunch
  Australian Shepherd   12
BPIG   
Ch Jarfa's Kratti
  Finnish Lapphund   N/A
Best Baby Puppy In Group    Cymry Yankee Poppet   Welsh Corgi (Pembroke)   0
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Springdream's Time For Lunch



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Moiaussie Northern Light

Reserve Winners Bitch
Cedarpaws Make My Heart Smile

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cameron Lochairn Amherst Lass



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cameron Lochairn Amherst Lass

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Jarfa's Kratti

Best Puppy In Breed
Ch Jarfa's Kratti

Select Dog
GCh Shadagrace Flash Freeze



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
Ch Cherpa's High Dollar Client

Best Of Opposite Sex
Harmonia's Talk About Kadee

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Harmonia's Talk About Kadee

Select Dog
Ch Hellwigg's To Hot To B Reckless


Winners Dog: (1-2-2-0)
Bonjen's Cerneigh Ruler Of Ara


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Harmonia's Talk About Kadee

Reserve Winners Bitch
Hellwigg's Lightning Thief

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Valubal Peach Blossom Bellini

Best Of Opposite Sex
Tasiahills Endless Secret


Winners Dog: (1-0-0-1)
Tasiahills Endless Secret


Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Regaloake's My Eyes Adore You



Winners Bitch: (0-4-0-0)
Regaloake's My Eyes Adore You

Reserve Winners Bitch
Glencastle Quixotic Encounter

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Edgebrook How D'u Like Me Now

Best Of Opposite Sex
Edgebrook Mischief Maker

Best Puppy In Breed
Edgebrook Mischief Maker



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Edgebrook Mischief Maker

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Cymry Royal Oak Nell Gwyn

Best Of Opposite Sex
Cymry Hoiles Magical Voyager

Best Puppy In Breed
Ch Cymry Royal Oak Nell Gwyn


Winners Dog: (1-0-0-1)
Cymry Hoiles Magical Voyager


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By