Kingston & District Kennel Club
Friday, June 15, 2018 - Show # 2



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS Can GCh/MBIS BISS Mex GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Per GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owner: Leo Jaime Rabinovitz and Bruno Ocampo
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Paul Odenkirchen
Pekingese  
Ch Pekehuis Shazam
Points: 126 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Paul Odenkirchen
Scottish Terrier  
GCh Chess Super Nova
Points: 119
Best Puppy In Show
Judge: Paul Odenkirchen
Rottweiler   Eirians Rar'n To Go Herrschend
Best Baby Puppy In Show
Judge: Paul Odenkirchen
Dachshund (Miniature Smooth-Haired)  
Rhill's It Was Always You MS
Best Veteran In Show
Judge: Paul Odenkirchen
Black Russian Terrier  
GCh Eremey Son Lari iz Teremka
Best Altered In Show
Judge: Paul Odenkirchen
Siberian Husky  
Okiok's Tukisiwok








Group 1 - Carol Graham Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Zoldmali Cetli
  Vizsla (Wire-Haired)   26
Group 2nd   
GCh Captiva's Time Is On My Side
  Setter (Irish)   25
Group 3rd   
GChEx Brackenmoor Somethingroyal
  Pointer   22
Group 4th   Ch Goldpaw's Converse All Star   Retriever (Golden)   21
BPIG   
Carannagh's Eimear Sinead
  Setter (Irish)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Breezelines Lil Miss Sunshine   Retriever (Labrador)   0
Best Veteran In Group   
GChEx Editions Manhattan Project
  Setter (English)   0
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Treebeard's Barbetdeau Mirage



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Brackenmoor Somethingroyal



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Northwind's Big Prairie Sky



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 5 pts (3-1-0-2)
Ch Goldpaw's Converse All Star

Best Of Opposite Sex
Ch Ambertru's Hot Rod

Best Of Winners: (3-1-0-2)
Ambertru's Hot Rod

Select Bitch
Ch Coppermoon Sm'Orlagh Bug


Reserve Winners Dog
Brackenridge's Anglo Saxon


Winners Bitch: (3-1-0-2)
Ambertru's Fraid Nott

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Asa's Always On My Mind



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Asa's Always On My Mind

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Roaneden's Counting Stars

Best Puppy In Breed
GCh Roaneden's Counting Stars



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Editions Manhattan Project



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Captiva's Time Is On My Side

Best Of Opposite Sex
Carannagh's Eimear Sinead

Best Puppy In Breed
Carannagh's Eimear Sinead

Select Dog
Ch Carannagh's Seamus



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Carannagh's Eimear Sinead

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Jaywyck 'n Madilane's Tyme To Sparkle



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Jaywyck 'n Madilane's Tyme To Sparkle

Reserve Winners Bitch
Madilane's Blame It On Love

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cockerlea Gatewood's Tristan



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Bryden's Magic Mike

Best Of Opposite Sex
Karmadi's Savannah



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Karmadi's Savannah

Reserve Winners Bitch
Karmadi's That's My Girl

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Brandywine's Intrepid Explorer



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Gramayre Leith Thrills & Chills



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Rosewin Tyme To Pay The Pyper





Group 2 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Apolo Del Caroni
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   25
Group 2nd   
GCh Winterbourne's Amantaka
  Afghan Hound   22
Group 3rd   
GCh Aotearoa Mana Tika
  Irish Wolfhound   21
Group 4th    Chetcote Skyfall   Dachshund (Miniature Long-Haired)   19
BPIG    Chetcote Skyfall   Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Rhill's It Was Always You MS
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   0
Best Veteran In Group   GCh Halfahund's Double Dog Dare   Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Winterbourne's Amantaka



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Curtisfarms On My Way

Best Of Opposite Sex
Scentini Million Dollar Legacy

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Scentini Million Dollar Legacy


Winners Dog: (1-2-1-0)
Nor'Easter Sweet Baby James


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Scentini Million Dollar Legacy

Reserve Winners Bitch
Briargate's Don't Stop Me Now

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mira-Belle du Clos Vremontois



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mira-Belle du Clos Vremontois

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 5 pts (2-3-0-1)
Chetcote Skyfall

Best Of Opposite Sex
Chetcote Continental

Best Of Winners: (2-3-0-1)
Chetcote Skyfall

Best Puppy In Breed
Chetcote Skyfall

Select Bitch
GCh Chetcote Dragon Fire


Winners Dog: (2-3-0-1)
Chetcote Continental

Reserve Winners Dog
Keen N Egbar I'm Big Red Too


Winners Bitch: (2-3-0-1)
Chetcote Skyfall

Reserve Winners Bitch
Palakore's Paperback Writer

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
RHill's Immortality MS

Best Of Opposite Sex
Redgi Prado Prime

Best Of Winners: (1-1-0-0)
RHill's Immortality MS

Best Puppy In Breed
RHill's Immortality MS


Winners Dog: (1-1-0-0)
Redgi Prado Prime


Winners Bitch: (1-1-0-0)
RHill's Immortality MS

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Apolo Del Caroni

Best Of Opposite Sex
Vigor Let It Be MW

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Lordscairnie Love Baron


Winners Dog: (1-1-1-0)
Lordscairnie Love Baron


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Vigor Let It Be MW

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Aotearoa Mana Tika

Best Of Opposite Sex
Ch Baileysong MacTire At Kaldaun



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kamgaard Klearly Kunstverk


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kamgaard Klearly Kunstverk


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Arabica Ezza

Best Puppy In Breed
Arabica Ezza



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Arabica Ezza

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 4 pts (0-3-0-2)
Touchstone Party Doll

Best Puppy In Breed
Touchstone The Time Of My Life

Select Bitch
GCh Shetara's She Smiled Sweetly



Winners Bitch: (0-3-0-2)
Touchstone Party Doll

Reserve Winners Bitch
Touchstone We Made Memories





Group 3 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   20
Group 2nd   
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   18
Group 3rd   
Ch Bang's Bonanza Flyin' High Ty
  Rottweiler   17
Group 4th   Ch Innovations The Prophet   Schnauzer (Giant)   10
BPIG    Eirians Rar'n To Go Herrschend   Rottweiler   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Outlaw Angel Dream
  Doberman Pinscher   0
Best Veteran In Group   
GCh Eremey Son Lari iz Teremka
  Black Russian Terrier   0
Best Altered In Group   
Okiok's Tukisiwok
  Siberian Husky   0
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
SheBogi's Diamonds And Pearls

Best Puppy In Breed
SheBogi's Diamonds And Pearls



Winners Bitch: (0-1-0-0)
SheBogi's Diamonds And Pearls

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Silverdream's This Is It



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Barentsnight Object Of Art


Winners Dog: (2-0-0-0)
Barentsnight Object Of Art

Reserve Winners Dog
Pleyada Buyany Ildar It Ipsilon


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Liberator's On A High Note

Best Of Opposite Sex
Sioul's Gambling With The Devil


Winners Dog: (1-0-0-1)
Sioul's Gambling With The Devil


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sterling's Whitewater Knight



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 6 pts (4-1-1-1)
GCh Bang's Bonanza Flyin' High Ty

Best Of Opposite Sex
Eirians Rar'n To Go Herrschend

Best Puppy In Breed
Eirians Rar'n To Go Herrschend

Select Bitch
Ch Kiki VD Steinbrucke


Winners Dog: (4-1-1-1)
Eirian's Ris'n Force Herrschend

Reserve Winners Dog
Tondors Argo V Vasfor


Winners Bitch: (4-1-1-1)
Eirians Rar'n To Go Herrschend

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike

Best Of Opposite Sex
Vanderbilt's Sprinkles On Top

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Sprinkles On Top



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Vanderbilt's Sprinkles On Top

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Innovations The Prophet



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
Canroc's All On Fire

Best Of Opposite Sex
GCh Perun's Angel Trumpet

Select Bitch
Ch Perun's Silver Lace Vine


Winners Dog: (1-0-0-2)
Canroc's All On Fire






Group 4 - Paul Odenkirchen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Chess Super Nova
  Scottish Terrier   9
Group 2nd   GCh Lackyle Bairille Dubailt   Staffordshire Bull Terrier   8
Group 3rd   
Szulik's Mister Olaf
  Manchester Terrier   7
Group 4th    Pawzazz's Deja Vu At Dachari   Schnauzer (Miniature)   6
BPIG    Windyfields Maeve   Fox Terrier (Wire)   N/A
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lamz Let's Roll


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lamz Let's Roll


Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GCh Thunderally's Putin On The Ritz

Best Puppy In Breed
Axelbelle Zdenek Archi The Red

Select Dog
Ch Essexshire Mr Spock Of Essex


Winners Dog: (1-0-2-0)
Axelbelle Zdenek Archi The Red


Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Windyfields Mindy Li

Best Puppy In Breed
Windyfields Maeve



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Windyfields Mindy Li

Reserve Winners Bitch
Windyfields Maeve

Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Szulik's Mister Olaf


Winners Dog: (1-0-0-0)
Szulik's Mister Olaf


Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pawzazz's Deja Vu At Dachari



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pawzazz's Deja Vu At Dachari

Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Chess Super Nova



Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lackyle Bairille Dubailt







Group 5 - Sandy Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Pekehuis Shazam
  Pekingese   6
Group 2nd   
GCh Selah Leavin N Impression
  Havanese   3
Group 3rd   
GCh Szulik's Mister Munster Junior
  Toy Manchester Terrier   0
Group 4th No Entry
BPIG   Ch Weylinmarsh Parti's 1st Fiesta   Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group   
SassyTails Sexy Piano Man
  Chinese Crested   0




Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Selah Leavin N Impression

Best Of Opposite Sex
Ch Weylinmarsh Parti's 1st Fiesta

Best Puppy In Breed
Ch Weylinmarsh Parti's 1st Fiesta


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
Ch Pekehuis Shazam

Best Of Opposite Sex
Ch Lionking Taking Chances

Select Dog
Ch Taeplace Remember When



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Szulik's Mister Munster Junior







Group 6 - Paul Odenkirchen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Fullofbull's Toto
  French Bulldog   13
Group 2nd   
Ch Piccadilly's Wilson Leclerc
  Poodle (Standard)   8
Group 3rd   
Dotson A Nu Russian Tryst
  Dalmatian   7
Group 4th   Ch Asa's Believe It Or Not   Poodle (Miniature)   5
BPIG   
Dotson A Nu Russian Tryst
  Dalmatian   N/A
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Siosalach's The Force Awakens

Best Of Opposite Sex
Siosalach's King Of The North

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Siosalach's The Force Awakens

Best Puppy In Breed
Siosalach's The Force Awakens


Winners Dog: (1-1-0-0)
Siosalach's King Of The North


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Siosalach's The Force Awakens

Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Dotson A Nu Russian Tryst

Best Of Opposite Sex
Ch Onsengeltje Secrets Enough

Best Puppy In Breed
Dotson A Nu Russian Tryst


Winners Dog: (1-0-0-1)
Dotson A Nu Russian Tryst


Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Fullofbull's Toto

Best Of Opposite Sex
Stephany De Canipalma

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Stephany De Canipalma

Best Puppy In Breed
Ch Aristocrafts One Hot Lolita


Winners Dog: (1-2-1-1)
Ottervalley It Aint Ez Bn Cheezy


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Stephany De Canipalma

Reserve Winners Bitch
Kiss From A Rose At Dachari

Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Asa's Believe It Or Not

Best Of Opposite Sex
Asa's Crazy One More Time

Best Puppy In Breed
Asa's Crazy One More Time



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Asa's Crazy One More Time

Reserve Winners Bitch
Signet Black Opium

Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Piccadilly's Wilson Leclerc





Group 7 - Paul Odenkirchen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Springdream's Time For Lunch
  Australian Shepherd   21
Group 2nd   
Ch Cherpa's High Dollar Client
  German Shepherd Dog   19
Group 3rd    Cymry Hoiles Magical Voyager   Welsh Corgi (Pembroke)   15
Group 4th    Regaloake's My Eyes Adore You   Shetland Sheepdog   13
BPIG   
Hollowshot Tag Your It
  Border Collie   N/A
Best Baby Puppy In Group    Cymry Yankee Charm   Welsh Corgi (Pembroke)   0
Best Veteran In Group   Ch EweTurn Fortunate Discovery   Australian Shepherd   0
Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Springdream's Time For Lunch



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Moiaussie Northern Light

Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cameron Lochairn Amherst Lass



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cameron Lochairn Amherst Lass

Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Hollowshot Tag Your It

Best Of Opposite Sex
Hollowshot One More Time

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Hollowshot Tag Your It

Best Puppy In Breed
Hollowshot Tag Your It


Winners Dog: (1-1-1-0)
Hollowshot One More Time


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Hollowshot Tag Your It

Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fameuse Finniloo Bella's Liberi



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fameuse Finniloo Bella's Liberi

Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Jarfa's Kratti

Best Puppy In Breed
Ch Jarfa's Kratti



Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Cherpa's High Dollar Client

Best Of Opposite Sex
Hellwigg's Lightning Thief

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Hellwigg's Lightning Thief

Select Dog
Ch Hellwigg's To Hot To B Reckless


Winners Dog: (1-1-2-0)
Bonjen's Cerneigh Ruler Of Ara


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Hellwigg's Lightning Thief

Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 5 pts (2-3-0-1)
Regaloake's My Eyes Adore You

Best Of Opposite Sex
Ennismoor's McClelland

Best Of Winners: (2-3-0-1)
Regaloake's My Eyes Adore You

Best Puppy In Breed
Ennismoor's McClelland

Select Bitch
Ch Weeloch's Unbelievable


Winners Dog: (2-3-0-1)
Ennismoor's McClelland

Reserve Winners Dog
Blueshadow's The Butler Did It


Winners Bitch: (2-3-0-1)
Regaloake's My Eyes Adore You

Reserve Winners Bitch
Ennismoor's Idol Gossip

Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Edgebrook How D'u Like Me Now

Best Of Opposite Sex
Edgebrook Mischief Maker

Best Puppy In Breed
Edgebrook Mischief Maker



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Edgebrook Mischief Maker

Judge: Paul Odenkirchen

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Cymry Hoiles Magical Voyager

Best Of Opposite Sex
Ch Cymry Royal Oak Nell Gwyn

Best Puppy In Breed
Ch Cymry Royal Oak Nell Gwyn


Winners Dog: (1-0-0-1)
Cymry Hoiles Magical Voyager


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By