GCH MistyTrails Wyntr'Elise
Havanese
(Click on breed to view standings)

Call Name: Elise - (Female)
Owner: Yvette McKay-MacPhail, Bev & Emily Dorma
Breeder: B. Dorma
Conformation Handler: Jennifer Driessen
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2022

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 2 1 1 1
Group Ranking: 6 7 8 8 8
All Breed Ranking: 40 45 50 48 55

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 3 10 8 15 3   0 0 0 0 0   1349
Win Record - 2022
Show Date
Glacier View Kennel Club August 05 to August 07, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Karen Day 7 (0-4-1-3)
  Group 1st   Karen Day 28
Saturday Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 7 (0-4-1-3)
  Group 1st   Peter Laventhall-Wolfish 26
Friday Select Bitch   Carol Graham N/A

Show Date
Alberni Valley Kennel Club August 02 to August 04, 2022
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Sharon Derrick 4 (0-3-0-2)
  Group 4th   Sharon Derrick 13
Wednesday Best Of Breed   Patricia Taylor 4 (0-3-0-2)
  Group 2nd   Patricia Taylor 14 (1-2-0-0)
Tuesday Reserve Best In Show   Vickie Umpleby 103
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 5 (0-4-1-1)
  Group 1st   Vickie Umpleby 18

Show Date
Campbell River Dog Fanciers Society July 30 to August 01, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Richard Paquette 6 (0-5-1-1)
  Group 1st   Richard Paquette 16
Sunday Reserve Best In Show   Wendy Schira 138
  Best Of Breed   Judy McVeigh 4 (0-3-1-1)
  Group 1st   Judy McVeigh 17
Saturday Reserve Best In Show   Richard Paquette 125
  Best Of Breed   Wendy Schira 5 (0-4-1-1)
  Group 1st   Wendy Schira 18

Show Date
Pacific Kennel Club July 20 to July 23, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Opposite Sex   Sharon Luckhart N/A
Thursday Select Bitch   Manuel Queijeiro N/A
Wednesday Best Of Breed   Honey Glendinning 10 (5-4-1-1)
  Group 3rd   Honey Glendinning 22

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 08 to July 10, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 3 (0-1-1-2)
  Group 1st   Lee Anne Bateman 22
Saturday Best Of Breed   Joyce Love 3 (0-1-1-2)
  Group 3rd   Joyce Love 18
Friday Best Of Breed   Olga Gagne 3 (0-1-1-2)
  Group 3rd   Olga Gagne 12

Show Date
Nicola Valley Kennel Club June 30 to July 03, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Wendy Maisey N/A
Saturday Select Bitch   Pamela Bruce N/A
Friday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 8 (2-3-2-2)
  Group 2nd   Lynda Saranchuk 23 (0-2-1-0)
Thursday Best Of Breed   Patricia Cummins 7 (2-3-2-1)
  Group 3rd   Patricia Cummins 18

Show Date
Vancouver Island Toy Dog Club June 18 to June 18, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Select Bitch   Francis Smith Moffat N/A

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 16 to June 19, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   John Rowton N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Ekarat Sangkunakup N/A
Friday Best Of Breed   David Denis 7 (0-4-2-2)
  Group 2nd   David Denis 36 (1-0-0-1)
Thursday Best Of Opposite Sex   Brenda Wilson N/A

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 11 to June 13, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Judi Elford 27
  Best Of Breed   Judi Elford 9 (0-5-2-3)
Sunday Select Bitch   Jocelyne Gagne N/A
Saturday Best Of Breed   Geraldine Taylor 10 (1-5-2-3)
  Group 3rd   Geraldine Taylor 28

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Nancy Simmons 12 (4-6-1-2)
Saturday Best Of Opposite Sex   Susan Quesnel N/A
Friday Group 2nd   Marilyn O'Neill 55 (2-1-1-0)
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 9 (3-4-1-2)

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 21 to May 23, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Carmen Haller 4 (1-2-0-2)
  Best Of Breed   Patricia Taylor 3 (1-2-0-1)
  Group 2nd   Patricia Taylor 18 (0-0-0-1)
Sunday Best Of Breed   Grant Townsend 4 (1-3-0-1)
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 4 (1-3-0-1)
  Group 4th   Grant Townsend 19
  Group 2nd   Lee Anne Bateman 20 (0-0-0-1)
Saturday Best Of Breed   Rick Fehler 6 (1-4-0-2)
  Best Of Breed   Darle Heck 6 (1-4-0-2)
  Group 1st   Rick Fehler 23
  Group 3rd   Darle Heck 20

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 13 to May 15, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Robert Rowbotham 17
Friday Best Of Breed   Wayne Thompson 3 (1-1-1-1)
  Best Of Breed   Nancy Popovich 3 (1-1-1-1)
  Group 2nd   Wayne Thompson 22 (1-1-1-1)
  Group 3rd   Nancy Popovich 16 (1-1-1-1)

Show Date
Tyee Kennel Club May 05 to May 08, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dana Garcia Tice 10 (2-5-1-3)
  Group 3rd   Dana Garcia Tice 29
Saturday Best Of Breed   Alejandro Rojas 10 (2-6-1-2)
  Group 3rd   Alejandro Rojas 33
Friday Best Of Breed   Anik Primeau 10 (2-6-1-2)
  Group 3rd   Anik Primeau 39
Thursday Select Bitch   Gordon Hayburn N/A

Show Date
Renaissance Dog Association April 14 to April 17, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 6
  Group 3rd   Ben Wasylyshen 36
Saturday Best Of Breed   Sandra Lex 6
Friday Best Of Breed   Michael Hill 6

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 01 to April 03, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Honey Glendinning 11 (0-6-2-4)
  Group 4th   Honey Glendinning 42
Saturday Select Bitch   Valerie Hansen N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Marion Postgate N/A

Show Date
Battle River Canine Association March 25 to March 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joan Colbourn 14 (1-7-4-3)
  Group 3rd   Judith Taylor 49
Saturday Best Of Breed   Guy Jeavons 14 (2-7-4-2)
  Group 1st   Guy Jeavons 66
Friday Best Of Breed   Wayne Thompson 13 (3-6-2-3)
  Group 2nd   Wayne Thompson 55

Show Date
Mount Cheam Canine Association March 10 to March 13, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Robert Denis N/A
Saturday Select Bitch   Murray Eason N/A
Friday Best Of Breed   Raymond Lariviere 10 (2-3-2-4)
Thursday Select Bitch   Susan Norris-Jones N/A

Show Date
Victoria City Kennel Club March 04 to March 06, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 9 (2-3-2-3)
  Group 3rd   Michael Woods (Dr) 32 (2-3-2-3)
Saturday Select Bitch   Mike Jackman N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Marilyn O'Neill N/A

Show Date
Ladies Kennel Club Of BC February 25 to February 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Sharon Derrick N/A
Saturday Best Of Breed   Wayne Thompson 11 (2-3-3-4)
  Group 3rd   Wayne Thompson 45

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 28 to January 30, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Glen Stark N/A
Saturday Best Of Breed   Jean Tremblay 6 (0-2-1-4)
Friday Select Bitch   Michael Hill N/A

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 28 26 26 N/A N/A
Group Ranking: 281 274 252 N/A N/A
All Breed Ranking: 1997 1944 1820 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   9
Win Record - 2021
Show Date
Tyee Kennel Club [Winter Classic] December 04 to December 05, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Sandy Alexander N/A
Saturday Select Bitch   Thomas Alexander N/A
  Best Puppy In Breed   Thomas Alexander N/A
  BPIG   Thomas Alexander N/A

Show Date
Nanaimo Kennel Club [Winter Classic] December 02 to December 03, 2021
Day Position   Judge Points
Friday Select Bitch   Richard Lopaschuk N/A
  Best Puppy In Breed   Richard Lopaschuk N/A
Thursday Best Puppy In Breed   David Denis N/A
  Best Of Opposite Sex   David Denis N/A
  BPIG   David Denis N/A

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 12 to November 14, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Harold Pybus N/A
  Best Puppy In Breed   Harold Pybus N/A
  BPIG   Harold Pybus N/A

Show Date
Pacific Kennel Club October 28 to October 31, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Judith Taylor N/A
  Best Of Breed   Judith Taylor 9 (0-3-3-4)
  Winners Bitch   Judith Taylor (0-3-3-4)
  1st Open Bitch Class   Judith Taylor N/A
Saturday Best Of Winners   Shawn Nichols (1-6-3-4)
  Winners Bitch   Shawn Nichols (1-6-3-4)
  1st Open Bitch Class   Shawn Nichols N/A
Friday Reserve Winners Bitch   Stephen Dainard N/A
  1st Open Bitch Class   Stephen Dainard N/A
Thursday Best Of Winners   Catherine Barlow (2-6-2-4)
  Winners Bitch   Catherine Barlow (2-6-2-4)
  1st Open Bitch Class   Catherine Barlow N/A

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 15 to October 17, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Kristen Francis N/A
  Winners Bitch   Kristen Francis (1-3-2-2)
  1st Senior Puppy Bitch Class   Kristen Francis N/A
Saturday 1st Senior Puppy Bitch Class   Allan Brown N/A

Show Date
Victoria City Kennel Club August 06 to August 08, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Ainslie Mills N/A
  Best Of Winners   Ainslie Mills
  Winners Bitch   Ainslie Mills
Saturday Best Of Winners   Kim Hamel (1-3-2-1)
  Winners Bitch   Kim Hamel (1-3-2-1)
  Best Puppy In Breed   Kim Hamel N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By