Fraser Valley Dog Fanciers
Thursday, October 6, 2022



Related Results


Results courtesy of:

-- Maria McDonald --
Kohlein's Lara Balares
"Lara"
Breeders: Maria McDonald, Richard Paquette, S. Mostoller, C. Comeau
B/O/H: Maria McDonald, Kohlein German Shepherds
http://kohlein.wix.com/kohlein


Best In Show
Judge: Wayne Thompson
West Highland White Terrier  
GChG Skyehigh's Video Game
Points: 241 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Wayne Thompson
Retriever (Golden)  
GCh Fyreglo's All Fired Up
Points: 210
Best Puppy In Show
Judge: Wayne Thompson
Shih Tzu  
GCh Sealegends Magic In Moonlight
Best Puppy In Show
Judge: Wayne Thompson
Shih Tzu  
Ch Sealegends Moonlight Magic
Best Baby Puppy In Show
Judge: Wayne Thompson
Dalmatian  
Tonofdal Leilani Over The Rainbow








Group 1 - Wayne Thompson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Fyreglo's All Fired Up
  Retriever (Golden)   41
Group 2nd   
GChS RoseWin's Legacy In Time
  Weimaraner   31
Group 3rd   
GChS Lagotto Hill Basilichito
  Lagotto Romagnolo   28
Group 4th   
GChB Keypoint's Play On Words
  Spaniel (English Springer)   25
BPIG   
Ch Tamarack's Precious Gem
  Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Dalane-Woodriver Gossip Girls On Broadway   Retriever (Golden)   0
Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChG Lagotto Hill Basilichito

Best Of Opposite Sex
Lagotto Hill Maritozzi

Best Puppy In Breed
Balsamroot Boya Lago



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Lagotto Hill Maritozzi

Reserve Winners Bitch
Balsamroot Boya Lago

Senior Puppy Bitch Class
1st Balsamroot Boya Lago

12-18 Month Bitch Class
1st Lagotto Hill Maritozzi

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 9 pts (1-3-5-1)
GChB Fyreglo's All Fired Up

Best Of Opposite Sex
Verdoro's Blazing Saddles

Best Of Winners: (1-3-5-1)
Tygolds Eneas Finn Mccool

Best Puppy In Breed
GChB Tamarack's Precious Gem

Select Dog
GChG Allsgold Shot Of III Wise Men

Select Bitch
GChB Tamarack's Precious Gem


Winners Dog: (1-3-5-1)
Tygolds Eneas Finn Mccool

Open Dog Class
1st Tygolds Eneas Finn Mccool

4-6 Month Dog Class
1st Auburnmist True Sensation


Winners Bitch: (1-3-5-1)
Verdoro's Blazing Saddles

Reserve Winners Bitch
Tashora Grand Finale

Junior Puppy Bitch Class
1st Creeksidefrm Over The Moon

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tashora Grand Finale

Open Bitch Class
1st Verdoro's Blazing Saddles

4-6 Month Bitch Class
1st Dalane-Woodriver Gossip Girls On Broadway

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Broadmead Tail Of Two Cities

Best Of Opposite Sex
Orinoko Bella Mare

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Broadmead Tail Of Two Cities

Select Bitch
GChS Danrich's Polly Pocket


Winners Dog: (1-1-0-1)
Broadmead Tail Of Two Cities

Open Dog Class
1st Broadmead Tail Of Two Cities


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Orinoko Bella Mare

Open Bitch Class
1st Orinoko Bella Mare

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Pointdujour 'Bove Average At Readyfor

Best Of Opposite Sex
By The Bay Spring's Diu Regnare

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Pointdujour 'Bove Average At Readyfor

Best Puppy In Breed
By The Bay Spring's Diu Regnare

Select Dog
GChS Tollchester Free'Dom Fighter


Winners Bitch: (2-2-1-0)
By The Bay Spring's Diu Regnare

Reserve Winners Bitch
Redfox Dazzling Firefly

Junior Puppy Bitch Class
1st By The Bay Spring's Diu Regnare
2nd Redfox Dazzling Firefly

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Fieldgate's Perfect Gift

Best Of Opposite Sex
Fieldgate's 007

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Fieldgate's Perfect Gift


Winners Dog: (1-1-0-0)
Fieldgate's 007

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Fieldgate's 007


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Fieldgate's Perfect Gift

Open Bitch Class
1st Fieldgate's Perfect Gift

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Avon Farm Godrick Gryffindorf



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Twilight N Aladdin's She's Enchanted

Best Of Opposite Sex
Heavenly Way's Northern Lights

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Twilight N Aladdin's She's Enchanted

Select Dog
Ch Echodelights Jamie Of Lallybroch


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Twilight N Aladdin's She's Enchanted

12-18 Month Bitch Class
1st Twilight N Aladdin's She's Enchanted

4-6 Month Bitch Class
1st Aladdin's Solar Flare At Klad

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 6 pts (0-4-3-0)
Merrylegs English Toffee

Best Of Opposite Sex
Ch Cantabria Brigg Fair

Best Puppy In Breed
Merrylegs English Toffee

Select Dog
GChS Sherlock's Right On Q



Winners Bitch: (0-4-3-0)
Merrylegs English Toffee

Reserve Winners Bitch
Labeth's Silk'n Treasure

Junior Puppy Bitch Class
1st Merrylegs English Toffee
2nd Stirling Morro Bay

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Labeth's Silk'n Treasure
2nd Andsome Oolala

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Keypoint's Play On Words



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Realta Let It Rain At Cuchulain



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Dezertfyre's Sweet As Pie



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Dezertfyre's Sweet As Pie

Reserve Winners Bitch
Lockwood's Grand Coulee Dame

12-18 Month Bitch Class
1st Dezertfyre's Sweet As Pie

Open Bitch Class
1st Lockwood's Grand Coulee Dame

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChG RoseWin's Legacy In Time

Best Of Opposite Sex
GChG Bartland's Poseidon Adventure



4-6 Month Bitch Class
1st Target's Surrounded By Your Embrace





Group 2 - Wayne Thompson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Necesse's Defendo Dominus
  Deerhound (Scottish)   17
Group 2nd   
GChS Trumphill Anam Cara At Kipanga
  Rhodesian Ridgeback   16
Group 3rd   
GChS RJ's Scottish Mist
  Basset Hound   12
Group 4th   
Ch Joskip's Winter Ghost MLC
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   11
BPIG   
Innocence Pro Skater Tiger Entchen
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Era Of Cosa Nostra Diadem Performance   Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tres Chic Enchanted


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tres Chic Enchanted

Open Dog Class
1st Tres Chic Enchanted


Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS RJ's Scottish Mist



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Joskip's Winter Ghost MLC

Best Puppy In Breed
Innocence Pro Skater Tiger Entchen


Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Necesse's Defendo Dominus



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChB Soletrader Thunderball

Best Of Opposite Sex
Krieckside's Friends In Low Places

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Krieckside's Friends In Low Places

Best Puppy In Breed
Krieckside's Friends In Low Places


Winners Dog: (1-1-1-0)
Krieckside's Blame It On My Roots

12-18 Month Dog Class
1st Krieckside's Blame It On My Roots


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Krieckside's Friends In Low Places

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Krieckside's Friends In Low Places

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 3 pts (0-0-3-1)
GChG Trumphill Anam Cara At Kipanga

Best Of Opposite Sex
Ch Beaubijou's Big Turk

Select Dog
GChS TOTR This Cats Max



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 5 pts (0-1-2-3)
Ch Treadway Born This Way

Best Of Opposite Sex
GCh Treadway Got To Get You Into My Life

Select Dog
Ch Sailaway Pagani Imola

Select Bitch
GCh Coppersea Missing Lynx



Winners Bitch: (0-1-2-3)
Prima's Watch Me Reach For The Moon

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Prima's Watch Me Reach For The Moon





Group 3 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   
GChB BigLuv's Let It Ride
  Rottweiler   29
Group 2nd   
GChS Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   26
Group 3rd   
Ch Mephisto's Devil Is In The Details
  Boxer   25
Group 4th   
GCh Aerdenhout's Light Speed
  Schnauzer (Giant)   22
BPIG    Brauchbar Tiborkallo   Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Anhara's Butcher Of Blaviken   Great Dane   0
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Outlander's I Can Hold My Own



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 5 pts (1-5-0-0)
BernEden's Hip Hip Hooray

Best Of Opposite Sex
Wildblume's Into The Wild

Best Of Winners: (1-5-0-0)
BernEden's Hip Hip Hooray

Best Puppy In Breed
Borealbreeze Solstice Shimmer


Winners Dog: (1-5-0-0)
Wildblume's Into The Wild

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Wildblume's Into The Wild

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Mephisto's Devil Is In The Details

Best Of Opposite Sex
Mephisto N Dorado Devil's Advocate

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Xanna Du N Jestic's Time 4 A Change


Winners Dog: (1-1-0-1)
Mephisto N Dorado Devil's Advocate

12-18 Month Dog Class
1st Mephisto N Dorado Devil's Advocate

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Banbury's Imagine Dragons



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts (0-1-0-3)
GChB ConnQuest Girl Gone Bad

Best Puppy In Breed
Brauchbar Tiborkallo

Select Bitch
GChEx Hierarch's Sympathy For The Devil



Winners Bitch: (0-1-0-3)
Brauchbar Tiborkallo

Senior Puppy Bitch Class
1st Brauchbar Tiborkallo




Winners Bitch: (0-2-2-2)
Paquestone's This Is My O Face

Reserve Winners Bitch
Paquestone Mystique N Intrigue

Canadian Bred Bitch Class
1st Paquestone's This Is My O Face

Open Bitch Class
1st Paquestone Mystique N Intrigue

4-6 Month Bitch Class
1st Anhara's Butcher Of Blaviken
2nd Anhara's Big Bada Boom

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kamenah's Joyous Journey



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Cabezon's Sir Barkley Guardian Of Ruff



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GChS BigLuv's Let It Ride

Best Of Opposite Sex
Vaccaro's Song Of The Heart Vom Clubmead

Select Dog
Ch Zirkcreek Skyfall My Dragnhart


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Hillset's Luna Liu

Best Puppy In Breed
Shirokuma's Princess Buttercup Of Natasha


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Aerdenhout's Light Speed



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow







Group 4 - Wayne Thompson Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   30
Group 2nd   
Milar Paco
  Fox Terrier (Smooth)   28
Group 3rd   
Ch Amblegreen Den-Mar's All In
  Norwich Terrier   27
Group 4th   
GChB Dunsmuir Glenby Devil's Sprite
  Scottish Terrier   26
BPIG   
Dreamaker Mesmerizer
  Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Vegasdreams Park Avenue View   Sealyham Terrier   0
Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Chargers Gazella Sweet Dreams



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch MySidekicks Tengo Esperanza



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChB Brickfield Crusher

Best Of Opposite Sex
GChB Rozehaven's Springtime Zephyr

Select Bitch
GCh Luxury Avenue's Freyja Of Rozehaven



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wisterias Song Of A Siren

Best Puppy In Breed
Wisterias Song Of A Siren



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wisterias Song Of A Siren

Junior Puppy Bitch Class
1st Wisterias Song Of A Siren

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Tarahill's Boogie Woogie Boy



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Milar Paco


Winners Dog: (1-0-0-0)
Milar Paco

Open Dog Class
1st Milar Paco


Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Red Branch Let Her Shine



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Red Branch Let Her Shine

Open Bitch Class
1st Red Branch Let Her Shine

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Medley's I Want It All Vonaksu



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Amblegreen Den-Mar's All In



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 7 pts (3-5-0-0)
Dreamaker Takes My Breath Away

Best Of Opposite Sex
Hutch's Rock My Dreams

Best Of Winners: (3-5-0-0)
Dreamaker Takes My Breath Away

Best Puppy In Breed
Dreamaker Mesmerizer


Winners Dog: (3-5-0-0)
Hutch's Rock My Dreams

Reserve Winners Dog
Dreamaker Ready For Take Off

Junior Puppy Dog Class
1st Dreamaker Ready For Take Off

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Kinsey's Gargolas Mannaggia Here We Go Again

Open Dog Class
1st Hutch's Rock My Dreams


Winners Bitch: (3-5-0-0)
Dreamaker Takes My Breath Away

Reserve Winners Bitch
Kinsey's Noelle's Northern Lights

Junior Puppy Bitch Class
1st Dreamaker Mesmerizer

12-18 Month Bitch Class
1st Kinsey's Noelle's Northern Lights

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dreamaker Takes My Breath Away
2nd Kinsey's Gargolas Kiss And Run

Open Bitch Class
1st Island Magics Miss American Pie

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GChG Dunsmuir Glenby Devil's Sprite

Best Of Opposite Sex
Trotters Hold My Beer

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Pendor Solo Obsession

Best Puppy In Breed
Trotters Hold My Beer


Winners Dog: (2-1-0-1)
Trotters Hold My Beer

Reserve Winners Dog
Trotters Under The Kilt

Junior Puppy Dog Class
1st Trotters Hold My Beer
2nd Trotters Under The Kilt


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Pendor Solo Obsession

Open Bitch Class
1st Pendor Solo Obsession

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rocglen Money Talks Bushaway



4-6 Month Bitch Class
1st Vegasdreams Park Avenue View

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Alleurin Magic In Motion

Best Of Opposite Sex
Ch Hion Chasing Justice

Select Bitch
GCh Von Waren Check Me Out At Argona And Skyfall



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mckenna's Lavender



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mckenna's Lavender

Open Bitch Class
1st Mckenna's Lavender

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Darwyn's Morningstar



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChG Skyehigh's Video Game

Best Of Opposite Sex
GChB Windacre In Fine Fettle

Best Puppy In Breed
GChB Windacre In Fine Fettle







Group 5 - Marion Postgate Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher
  Papillon   30
Group 2nd   
GCh Hyclass Whole Lotta Shakin' Goin' On
  Pug   27
Group 3rd   
GChS Carmorosa's Pixie Dancer
  Silky Terrier   22
Group 4th   
GChS Mingchen Rewind
  Cavalier King Charles Spaniel   21
BPIG   
Cuddle's Morning Star Of Dream Catcher
  Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group    Adel Rio-Primero   Havanese   0
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Kick Em Kenny V Tani Kazari



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GChG Mingchen Rewind

Best Of Opposite Sex
Ch Moyola Aingeal Alainn

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Moyola Dathuil Feardorcha

Best Puppy In Breed
Lucidity's Mistral

Select Dog
GChB Harana Fatboy Slim


Winners Dog: (1-2-2-1)
Moyola Dathuil Feardorcha

12-18 Month Dog Class
1st Moyola Dathuil Feardorcha


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Lucidity's Set Phasers To Stun

Reserve Winners Bitch
Lucidity's Mistral

Junior Puppy Bitch Class
1st Lucidity's Mistral

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lucidity's Set Phasers To Stun

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 5 pts (0-3-0-3)
GChEx Oeste's Askin For Kisses

Best Puppy In Breed
Alderon's Daisy

Select Bitch
MistyTrails Wyntr'Elise


Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Brackley Come Fly With Me V Teralea



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Teralea's Good Golly Ms Molly

Reserve Winners Bitch
Teralea's Bewitched

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Teralea's Bewitched

Open Bitch Class
1st Teralea's Good Golly Ms Molly

Judge: Marion Postgate

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Koehl's Vanilla Ice

Best Puppy In Breed
Nadals Burn Ember



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Koehl's Vanilla Ice

Reserve Winners Bitch
Nadals Burn Ember

Senior Puppy Bitch Class
1st Nadals Burn Ember

12-18 Month Bitch Class
1st Koehl's Vanilla Ice

4-6 Month Bitch Class
1st Belleterre Dream A Little Dream

Judge: Marion Postgate

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GChS Hyclass Whole Lotta Shakin' Goin' On

Best Of Opposite Sex
Hyclass Happiness Is Mine

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Hyclass Gonna Stand My Ground!

Best Puppy In Breed
Cuddle's Morning Star Of Dream Catcher

Select Dog
Ch Vanfax's Dare To Dream


Winners Dog: (1-2-2-0)
Hyclass Gonna Stand My Ground!

Senior Puppy Dog Class
1st Hyclass Gonna Stand My Ground!


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Hyclass Happiness Is Mine

Reserve Winners Bitch
Cuddle's Morning Star Of Dream Catcher

Junior Puppy Bitch Class
1st Cuddle's Morning Star Of Dream Catcher

12-18 Month Bitch Class
1st Hyclass Happiness Is Mine

Judge: Marion Postgate

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Carmorosa's Pixie Dancer



Judge: Marion Postgate

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Maldonfox Roeders Strait Razor



Judge: Marion Postgate

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Westmeath You Had Me At Hello

Best Of Opposite Sex
Firacres Give It Your Best Shot

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Westmeath You Had Me At Hello


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Westmeath You Had Me At Hello

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Westmeath You Had Me At Hello





Group 6 - Wayne Thompson Top Dog
Points
Group 1st   GCh Ko's See Ya Later Gator   Dalmatian   60
Group 2nd   
GCh Purejoy's Double Legacy
  Bichon Frise   59
Group 3rd   
Ch Litilann's WinterGarden Style N' Eaze
  Poodle (Standard)   57
Group 4th   
GChS TR Special Edition At Berlane
  French Bulldog   47
BPIG   
Ch Sealegends Moonlight Magic
  Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Tonofdal Leilani Over The Rainbow
  Dalmatian   0
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Purejoy's Double Legacy



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Ko's See Ya Later Gator


4-6 Month Bitch Class
1st Tonofdal Leilani Over The Rainbow

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 9 pts (4-3-2-1)
GChG TR Special Edition At Berlane

Best Of Opposite Sex
GChB Beaumonde's Bonnie B Of Dorkay

Best Of Winners: (4-3-2-1)
Atalaya's Black Dahlia

Best Puppy In Breed
Bountybull's Original Playboy

Select Dog
Ch Bountybull's Invincible Vincenzo


Winners Bitch: (4-3-2-1)
Atalaya's Black Dahlia

Reserve Winners Bitch
Fernridge's Aurum Vexillum

12-18 Month Bitch Class
1st Atalaya's Black Dahlia

Canadian Bred Bitch Class
1st Fernridge's Aurum Vexillum

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bountybull's Lucretia Mac Evil

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 6 pts (0-3-4-0)
GCh Keewest's Xeryus Shining Bright

Best Of Opposite Sex
Southcar's Perfect Storm

Select Dog
Ch Pace Mystery Abounds 4 Pawstep



Winners Bitch: (0-3-4-0)
Southcar's Perfect Storm

Reserve Winners Bitch
Keewest's Xenia Princess

Canadian Bred Bitch Class
1st Keewest's Xenia Princess

Open Bitch Class
1st Southcar's Perfect Storm
2nd Keewest's Xavia Princess

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 9 pts (1-3-2-4)
GChG Litilann's WinterGarden Style N' Eaze

Best Of Opposite Sex
Ch Artistry Charmed At Standard

Best Of Winners: (1-3-2-4)
Labelle's Killer Queen

Best Puppy In Breed
Aviator Esprit Kiss My Rosettes

Select Dog
Ch Dilquin's I Saw The Light

Select Bitch
Ch Reigate Dawin Rave On


Winners Dog: (1-3-2-4)
Standard's Power To Believe

Junior Puppy Dog Class
1st Standard's Power To Believe

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Sunojo's Ohso Juji Go



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 5 pts (1-1-2-2)
GChB Sealegends Moonlight Magic

Best Of Opposite Sex
GCh Sealegends Flowers In The Spring

Best Of Winners: (1-1-2-2)
Showlin's Precious Black Pearl

Best Puppy In Breed
GChB Sealegends Moonlight Magic

Select Dog
GCh Sealegends Magic In Moonlight

Select Bitch
GChB Kojiros Party Girl


Winners Dog: (1-1-2-2)
Orlando Tibetan Orchid

Junior Puppy Dog Class
1st Orlando Tibetan Orchid


Winners Bitch: (1-1-2-2)
Showlin's Precious Black Pearl

Senior Puppy Bitch Class
1st Showlin's Precious Black Pearl

4-6 Month Bitch Class
1st Sealegend's Angel's Trumpet



Group 7 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Baywind Tailor Made In Tinseltown
  Australian Shepherd   28
Group 2nd   
Ch Campeon De La Ribera Del Genil
  Spanish Water Dog   27
Group 3rd   GCh Miqelon Eye Spy   Shetland Sheepdog   24
Group 4th   
GChB Igor du Domaine de Bredenarde
  Berger Picard   20
BPIG   
Kohlein's Lara Balares
  German Shepherd Dog   N/A
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Hardtack Sophistication With A Purpose

Best Of Opposite Sex
WNR Dine Aways Holy Basil

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Hardtack Sophistication With A Purpose

Best Puppy In Breed
WNR Dine Aways Holy Basil


Winners Dog: (1-1-0-0)
WNR Dine Aways Holy Basil

Junior Puppy Dog Class
1st WNR Dine Aways Holy Basil

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Baywind Tailor Made In Tinseltown



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kaizen's Celticmoon N Aychess



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Igor du Domaine de Bredenarde



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Border Lane Air On The G String



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh I'm Special Smokin Hot Baylor

Best Of Opposite Sex
Ganbre's Angelic Q



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Ganbre's Angelic Q

Reserve Winners Bitch
IB'lieve's Lil Miss K-Os'

Canadian Bred Bitch Class
1st IB'lieve's Lil Miss K-Os'

Open Bitch Class
1st Ganbre's Angelic Q

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
Belfair's Heathrow Express

Best Of Opposite Sex
GChB Headline Prairiepine's Out Of This World

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Belfair's Heathrow Express

Best Puppy In Breed
Belfair's Heathrow Express

Select Dog
GChB Crosson N Celticmoon's Jolly Jester


Winners Dog: (1-2-2-1)
Belfair's Heathrow Express

Junior Puppy Dog Class
1st Belfair's Heathrow Express


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Cherfire's Under The Mistletoe

Reserve Winners Bitch
Whiskeyjack's Velvet Nights

Canadian Bred Bitch Class
1st Whiskeyjack's Velvet Nights

Open Bitch Class
1st Cherfire's Under The Mistletoe

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Calibre's Golden Goose

Best Of Opposite Sex
Ch Cherfire's Silent Night

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Calibre's Golden Goose


Winners Dog: (1-1-0-1)
Calibre's Golden Goose

Open Dog Class
1st Calibre's Golden Goose


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Cherfire's Beneath Still Waters

Open Bitch Class
1st Cherfire's Beneath Still Waters

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Southern Witchcraft Of Kohlein

Best Puppy In Breed
Kohlein's Lara Balares



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Southern Witchcraft Of Kohlein

Reserve Winners Bitch
Kohlein's Lara Balares

Junior Puppy Bitch Class
1st Kohlein's Lara Balares

Open Bitch Class
1st Southern Witchcraft Of Kohlein

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 3 pts (0-0-3-1)
GChB Miqelon Eye Spy

Best Of Opposite Sex
GChS CoastalViews Winter Shades

Select Dog
GChB Mystic Suntime Supernova



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Campeon De La Ribera Del Genil

Best Of Opposite Sex
DGS Moona Lisa @ Oberland



Winners Bitch: (0-1-0-0)
DGS Moona Lisa @ Oberland

Reserve Winners Bitch
Opium Del Rabadan

12-18 Month Bitch Class
1st DGS Moona Lisa @ Oberland

Open Bitch Class
1st Opium Del Rabadan

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Aurigan Simayak's Mask Of Zorro



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tallyrand The Queen's English



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tallyrand The Queen's English

Open Bitch Class
1st Tallyrand The Queen's English

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By