MBIS MRBIS BISS CAN GCHG Skyehigh's Video Game
West Highland White Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: - (Male)
Owner: Lindy Barrow
Breeder: Lindy Barrow
Conformation Handler: David Gignac
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2022

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 1 1 1 1 1
All Breed Ranking: 2 2 2 2 2

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
64 26 121 17 4 2   4 1 0 0 6   24519
Win Record - 2022
Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club November 25 to November 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Kerry Lee 379
  Group 1st   John Rowton 53
Saturday Reserve Best In Show   Sandy Alexander 378
  Group 1st   Sandy Alexander 52
Friday Best In Show   John Rowton 421 *
  Group 1st   Kerry Lee 53

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 18 to November 20, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Grant Townsend 279 *
  Group 1st   Gail Forsythe (Dr) 27
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 0
Saturday Reserve Best In Show   Thomas Alexander 238
  Group 1st   Grant Townsend 35
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
Friday Reserve Best In Show   Gail Forsythe (Dr) 236
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Group 1st   Thomas Alexander 33

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 11 to November 13, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Sandy Alexander 344 *
  Group 1st   Sandy Alexander 23
Saturday Best In Show   Michael Hill 369 *
  Group 1st   Michael Hill 27
Friday Group 2nd   Janet Lobb 20

Show Date
The Olde York Kennel Club November 07 to November 09, 2022
Day Position   Judge Points
Wednesday Best In Show   Robert Whitney 142 *
  Best Of Breed   Carol Graham 0
  Group 1st   Carol Graham 8
Tuesday Best In Show   Elaine Whitney 184 *
  Best Of Breed   Patricia Keenan 0
  Group 1st   Patricia Keenan 12
Monday Reserve Best In Show   Paula Nykiel 162
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 1st   Lee Anne Bateman 12

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 04 to November 06, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandra Lex 0
  Group 2nd   Sandra Lex 17
Saturday Best In Show   Terry Carter 184 *
  Best Of Breed   Allan Brown 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Allan Brown 14
Friday Best Of Breed   Terry Carter 0
  Group 1st   Terry Carter 9

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 28 to October 30, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Robert Dawson 414 *
  Group 1st   Raymond Yurick 25
  Best Of Breed   Raymond Yurick 2 (0-2-1-0)
Saturday Best Of Breed   James Reynolds 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   James Reynolds 29
Friday Best In Show   James Reynolds 348 *
  Best Of Breed   Robert Dawson 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   Robert Dawson 22

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 21 to October 23, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Shawn Nichols 219 *
  Group 1st   Shawn Nichols 12
  Best Of Breed   Shawn Nichols 0
Saturday Best In Show   Heather Langfeld 177 *
  Reserve Best In Show   Lee Steeves 153
  Group 1st   Heather Langfeld 16
  Group 1st   Wendy Schira 13
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Best Of Breed   Wendy Schira 0
Friday Reserve Best In Show   Kristen Francis 139
  Group 2nd   Lee Steeves 17
  Group 1st   Kristen Francis 16
  Best Of Breed   Lee Steeves 0
  Best Of Breed   Kristen Francis 0

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 14 to October 16, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Cesar Gutierrez Perez 145
  Best Of Breed   Juan Miranda Saucedo 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Juan Miranda Saucedo 23
Saturday Best In Show   James Reynolds 202 *
  Best Of Breed   Cesar Gutierrez Perez 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Cesar Gutierrez Perez 24
Friday Best Of Breed   James Reynolds 2 (0-0-1-2)
  Group 1st   James Reynolds 24

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 06 to October 09, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Ricardo Saldana 270
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Cheryl Paterson 32
Saturday Best In Show   Michelle Scott 311 *
  Best Of Breed   Michelle Scott 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Michelle Scott 33
Friday Reserve Best In Show   Cheryl Paterson 250
  Best Of Breed   Ricardo Saldana 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Ricardo Saldana 33
Thursday Best In Show   Wayne Thompson 241 *
  Best Of Breed   Wayne Thompson 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Wayne Thompson 30

Show Date
Burlington Kennel & Obedience Club September 23 to September 25, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Ben Wasylyshen 22
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 2 (0-2-1-0)
Saturday Best Of Breed   Barbara Heal 3 (0-3-1-0)
  Group 1st   Barbara Heal 25
Friday Best Of Breed   Corinne Walker 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Corinne Walker 27

Show Date
Club Canin Chomedey September 16 to September 18, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 0
  Group 2nd   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 24
Saturday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 1st   Lee Anne Bateman 30
Friday Best Of Breed   Denys Janssen 0
  Group 2nd   Denys Janssen 18

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 09 to September 12, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ben Wasylyshen 26
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0
Saturday Best In Show   Michael Gelinas 277 *
  Group 1st   Sandy Gelinas 24
  Best Of Breed   Sandy Gelinas 0
Friday Best In Show   Raymond Yurick 231 *
  Group 1st   Raymond Yurick 23
  Best Of Breed   Raymond Yurick 0

Show Date
Skaha Kennel Club September 02 to September 05, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sei-ichiro Ishimaru 2 (1-0-2-0)
  Group 1st   Sei-ichiro Ishimaru 33
Saturday Best Of Breed   Philip John 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Philip John 32
Friday Best In Show   Irene Latchford 186 *
  Best Of Breed   Susan Quesnel 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Gloria Kerr 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Susan Quesnel 17
  Group 1st   Gloria Kerr 17

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 28 to August 31, 2022
Day Position   Judge Points
Wednesday Best In Show   Mary White 146 *
  Best Of Breed   Darle Heck 0
  Group 1st   Darle Heck 12
Tuesday Best In Show   Darle Heck 150 *
  Best Of Breed   Mary White 0
  Group 1st   Mary White 12
Monday Best Of Breed   Ainslie Mills 0
  Group 1st   Ainslie Mills 13
Sunday Best Of Breed   Terry Carter 0
  Group 1st   Terry Carter 14

Show Date
Red River Terrier Association August 13 to August 13, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Thora Brown 0
  Group 1st   Thora Brown 18

Show Date
Manitoba Canine Association August 11 to August 14, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Allan Brown 162
  Group 1st   David Gilmour 17
  Best Of Breed   David Gilmour 2 (0-2-1-0)
Saturday Best In Show   Irene Latchford 219 *
  Group 1st   Allan Brown 19
  Best Of Breed   Allan Brown 3 (1-2-1-0)
Friday Best In Show   Grant Townsend 202 *
  Group 1st   Margaret Jones 21
  Best Of Breed   Margaret Jones 3 (1-2-1-0)
Thursday Best In Show   Margaret Jones 189 *
  Group 1st   Grant Townsend 19
  Best Of Breed   Grant Townsend 3 (1-2-1-0)

Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cindy Lane 5 (1-2-1-2)
  Group 1st   Lee Anne Bateman 43
Saturday Best In Show   Johan Becerra-Hernandez 387 *
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 5 (1-2-1-2)
  Group 1st   Johan Becerra-Hernandez 46
Friday Best In Show   Linda Kraft 361 *
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 5 (1-2-1-2)
  Group 1st   Linda Kraft 38
Thursday Reserve Best In Show   Robert Rowbotham 263
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 5 (1-2-1-2)
  Group 1st   Robert Rowbotham 39

Show Date
West Highland White Terrier Club of Western Canada July 30 to July 30, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Bergit Coady-Kabel 15 (2-9-2-3)

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] July 29 to August 01, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Adrian Landarte 89
  Best Of Breed   Adrian Landarte 9 (2-4-2-2)
Sunday Best Of Breed   Thora Brown 12 (2-6-2-3)
  Group 2nd   Thora Brown 108
Saturday Best Of Breed   Allan Brown 11 (1-6-2-3)
  Group 2nd   Allan Brown 118
Friday Best Of Breed   Hisayoshi Kadowaki 11 (1-6-2-3)
  Group 3rd   Hisayoshi Kadowaki 115

Show Date
All Terrier Club of Alberta July 29 to July 29, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   John Constantine-Amodei 151
  Best Of Breed   John Constantine-Amodei 12 (1-6-3-3)

Show Date
Pacific Kennel Club July 20 to July 23, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Raymond Yurick 0
  Group 1st   Raymond Yurick 30
Friday Best In Show   Michael Faulkner 342 *
  Best Of Breed   Manuel Queijeiro 0
  Group 1st   Manuel Queijeiro 35
Thursday Reserve Best In Show   Manuel Queijeiro 262
  Group 1st   Corinne Walker 35
  Best Of Breed   Corinne Walker 0
Wednesday Best In Show   Honey Glendinning 260 *
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Group 1st   Honey Glendinning 32

Show Date
Victoria City Kennel Club July 15 to July 17, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michael Lanctot 13
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1 (0-0-1-1)
Saturday Group 3rd   John Muldoon 12
  Best Of Breed   John Muldoon 3 (0-2-1-1)
Friday Reserve Best In Show   John Muldoon 176
  Group 1st   Patricia Lanctot 17
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 3 (0-2-1-1)

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers' Association July 13 to July 14, 2022
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Opposite Sex   Paula Ahlman-Stockmari N/A
Wednesday Group 2nd   Colette Muldoon 12
  Best Of Breed   Colette Muldoon 3 (0-3-1-0)

Show Date
Pine Ridge Kennel Club July 04 to July 05, 2022
Day Position   Judge Points
Tuesday Best In Show   Mel Saranchuk 143 *
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Group 1st   Mel Saranchuk 3
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Group 1st   Lynda Saranchuk 3
Monday Best In Show   Glen Stark 154 *
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
  Best Of Breed   Glen Stark 0
  Group 1st   Marilyn O'Neill 5
  Group 1st   Glen Stark 4

Show Date
Kawartha Kennel Club July 02 to July 03, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Terry Carter 156 *
  Reserve Best In Show   Yvonne Savard 162
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Best Of Breed   Pierrette McLean 0
  Group 1st   Yvonne Savard 5
  Group 1st   Pierrette McLean 6
Saturday Best In Show   Wayne Thompson 161 *
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Group 1st   Richard Paquette 10
  Group 1st   Wayne Thompson 8

Show Date
Bobcaygeon Kennel Club June 30 to July 01, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Best In Show   Ed Wild 177 *
  Group 1st   Cheryl Myers-Egerton 10
  Group 1st   Judith Taylor 10
  Best Of Breed   Cheryl Myers-Egerton 0
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
Thursday Best In Show   Judith Taylor 185 *
  Best Of Breed   Ed Wild 0
  Best Of Breed   Dawne Deeley 0
  Group 1st   Ed Wild 12
  Group 1st   Dawne Deeley 11

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 24 to June 26, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Michael Lanctot 141 *
  Reserve Best In Show   Patricia Lanctot 110
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Group 1st   Michael Lanctot 14
  Group 1st   Patricia Lanctot 13
Saturday Reserve Best In Show   Thomas Alexander 111
  Reserve Best In Show   Geraldine Taylor 117
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
  Group 1st   Thomas Alexander 14
  Group 1st   Geraldine Taylor 13
Friday Best In Show   Yvonne Savard 148 *
  Reserve Best In Show   Ainslie Mills 129
  Group 1st   Yvonne Savard 15
  Group 1st   Ainslie Mills 15
  Best Of Breed   Ainslie Mills 0
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0

Show Date
BC All Terrier Club June 18 to June 18, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Francis Smith Moffat 3 (2-1-1-0)
  Group 1st   Francis Smith Moffat 52

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 16 to June 19, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Francis Smith Moffat 268 *
  Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 1 (1-0-1-0)
  Group 1st   Ekarat Sangkunakup 44
Saturday Best In Show   Ekarat Sangkunakup 298 *
  Best Of Breed   John Rowton 5 (2-2-1-1)
  Group 1st   John Rowton 52
Friday Best In Show   John Rowton 273 *
  Best Of Breed   David Denis 5 (2-2-1-1)
  Group 1st   David Denis 45
Thursday Best In Show   Grant Townsend 235 *
  Best Of Breed   Grant Townsend 6 (2-3-1-1)
  Group 1st   Grant Townsend 40

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 11 to June 13, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Geraldine Taylor 192 *
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
  Group 1st   Geraldine Taylor 18
Sunday Best Of Breed   Barbara Arndt 0
  Group 1st   Barbara Arndt 24
Saturday Best In Show   Jocelyne Gagne 226 *
  Best Of Breed   Judi Elford 0
  Group 1st   Judi Elford 22

Show Date
Terrier Breeders' Association Of Canada [National] June 05 to June 05, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Lee Anne Bateman 70
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 4

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Carrie Paine 2 (0-2-1-0)
  Group 4th   Carrie Paine 23
Sunday Best Of Breed   Dann Wilson 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   Dann Wilson 54
Friday Best Of Breed   Paul Stanton 3 (1-2-1-0)
  Group 4th   Paul Stanton 34

Show Date
Ottawa Kennel Club May 27 to May 29, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Heather Langfeld 225 *
  Group 1st   Cheryl Paterson 11
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
Saturday Best In Show   Robert Rowbotham 166 *
  Reserve Best In Show   Cheryl Paterson 128
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0
  Group 1st   Robert Rowbotham 9
  Group 1st   Heather Langfeld 7
Friday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  Best Of Breed   David Swartwood 0
  Group 2nd   Thomas Nesbitt 10
  Group 2nd   David Swartwood 11

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 21 to May 23, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Patricia Taylor 139 *
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
  Group 1st   Patricia Taylor 19
Sunday Best In Show   Grant Townsend 153 *
  Best In Show   Lee Anne Bateman 144 *
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 1st   Grant Townsend 21
  Group 1st   Lee Anne Bateman 19
Saturday Best In Show   Rick Fehler 145 *
  Best In Show   Darle Heck 151 *
  Group 1st   Rick Fehler 19
  Group 1st   Darle Heck 21
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Best Of Breed   Darle Heck 0

Show Date
Forest City Kennel Club May 13 to May 15, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Michael Woods (Dr) 199
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 18
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
Saturday Group 2nd   Olga Gagne 20
  Best Of Breed   Olga Gagne 0
Friday Group 2nd   Kathrine Grant 17
  Group 1st   Joy Lynne Huntley 17
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 0
  Best Of Breed   Kathrine Grant 0

Show Date
Tyee Kennel Club May 05 to May 08, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Alejandro Rojas 291 *
  Best Of Breed   Alejandro Rojas 3 (1-1-1-1)
  Group 1st   Alejandro Rojas 35
Saturday Best In Show   Anik Primeau 308 *
  Best Of Breed   Dana Garcia Tice 4 (1-2-1-1)
  Group 1st   Dana Garcia Tice 43
Friday Best In Show   Gordon Hayburn 300 *
  Best Of Breed   Anik Primeau 5 (1-3-1-1)
  Group 1st   Anik Primeau 43
Thursday Best In Show   Johan Becerra-Hernandez 267 *
  Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 4 (1-2-1-1)
  Group 1st   Johan Becerra-Hernandez 37

Show Date
Victoria County Kennel Club April 29 to May 01, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mike Jackman 0
  Group 2nd   Mike Jackman 27
Saturday Reserve Best In Show   Sylvia Barkey 128
  Reserve Best In Show   Patricia Lanctot 124
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 0
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 1st   Sylvia Barkey 14
  Group 1st   Michael Lanctot 15
Friday Best In Show   Michael Lanctot 164 *
  Group 1st   Donna Conod 16
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Best Of Breed   Donna Conod 0
  Group 1st   Patricia Lanctot 14

Show Date
Terrier Breeders' Association Of Canada [Group Specialty] April 17 to April 17, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Graham Kerr 0
  Group 1st   Graham Kerr 59

Show Date
Renaissance Dog Association April 14 to April 17, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Sandra Lex 339 *
  Best Of Breed   Sandra Lex 0
  Group 1st   Sandra Lex 55
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 0
  Group 1st   Michael Hill 58
Friday Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Group 1st   Tempest Deptuch 51
Thursday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0
  Group 1st   Ben Wasylyshen 45

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 01 to April 03, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Cheryl Paterson 521 *
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Cheryl Paterson 64
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Honey Glendinning 68
Friday Best In Show   Honey Glendinning 527 *
  Best Of Breed   Starr White 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Starr White 61

Show Date
Battle River Canine Association March 25 to March 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dawne Deeley 0
  Group 3rd   Guy Jeavons 50
Saturday Best In Show   Judith Taylor 557 *
  Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Group 1st   Judith Taylor 59
Friday Best In Show   Guy Jeavons 519 *
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Group 1st   Wayne Thompson 47

Show Date
Scarborough Kennel Club March 11 to March 13, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Dana Garcia Tice 494 *
  Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 4 (1-3-1-0)
  Group 1st   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 49
Saturday Best Of Breed   Dana Garcia Tice 5 (2-3-1-0)
  Group 1st   Dana Garcia Tice 53
Friday Best In Show   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 466 *
  Best Of Breed   Peter Scott 5 (2-3-1-0)
  Group 1st   Peter Scott 57

Show Date
Victoria City Kennel Club March 04 to March 06, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Michael Woods (Dr) 321 *
  Best Of Breed   Mike Jackman 6 (1-4-1-1)
  Group 1st   Mike Jackman 43
Saturday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 6 (1-4-1-1)
  Group 1st   Marilyn O'Neill 43
Friday Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 6 (1-4-1-1)
  Group 1st   Michael Woods (Dr) 37

Show Date
Ladies Kennel Club Of BC February 25 to February 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Sharon Derrick 351 *
  Group 1st   Sharon Derrick 43
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
Saturday Reserve Best In Show   Wayne Thompson 320
  Group 1st   Wayne Thompson 44
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
Friday Reserve Best In Show   Thora Brown 251
  Group 1st   Thora Brown 39
  Best Of Breed   Thora Brown 0

Show Date
Wildwood Kennel Club February 03 to February 06, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Mary White 293 *
  Best Of Breed   James Reynolds 3 (1-2-1-0)
  Group 1st   James Reynolds 31
Saturday Best In Show   James Reynolds 321 *
  Best Of Breed   Sharon Derrick 3 (1-2-1-0)
  Group 1st   Sharon Derrick 32
Friday Best In Show   Sharon Derrick 288 *
  Best Of Breed   Darle Heck 3 (1-2-1-0)
  Group 1st   Darle Heck 38
Thursday Best Of Breed   Jeremy Browne 3 (1-2-1-0)
  Group 2nd   Jeremy Browne 24

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 28 to January 30, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Glen Stark 426
  Best Of Breed   Glen Stark 3 (0-3-1-0)
  Group 1st   Glen Stark 48
Saturday Best Of Breed   Kristen Francis 3 (0-3-1-0)
  Group 2nd   Kristen Francis 40
Friday Best Of Breed   Michael Hill 3 (0-3-1-0)
  Group 1st   Michael Hill 49

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 2 2 2 2 2
All Breed Ranking: 5 5 6 7 7

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
8 14 48 5 1 0   0 0 0 0 1   6890
Win Record - 2021
Show Date
Tyee Kennel Club [Winter Classic] December 04 to December 05, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandy Alexander 3 (0-2-1-1)
  Group 2nd   Sandy Alexander 43
Saturday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 3 (0-2-1-1)
  Group 1st   Richard Lopaschuk 50

Show Date
Nanaimo Kennel Club [Winter Classic] December 02 to December 03, 2021
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Thomas Alexander 48
  Best Of Breed   Thomas Alexander 4 (0-3-1-1)
Thursday Best In Show   Honey Glendinning 311 *
  Group 1st   Honey Glendinning 44
  Best Of Breed   Honey Glendinning 4 (1-2-1-1)

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 19 to November 21, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Sharon Derrick 323 *
  Best Of Breed   Terry Carter 0
  Group 1st   Terry Carter 27
Saturday Reserve Best In Show   Terry Carter 296
  Best Of Breed   Sharon Derrick 0
  Group 1st   Sharon Derrick 30
Friday Best In Show   Darle Heck 185 *
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Best Of Breed   Darle Heck 0
  Group 1st   Tempest Deptuch 19
  Group 1st   Darle Heck 16

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 12 to November 14, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 264 *
  Group 1st   Kim Leblanc 29
  Best Of Breed   Kim Leblanc 0
Saturday Best In Show   Harold Pybus 293 *
  Group 1st   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 30
  Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 0
Friday Group 1st   Harold Pybus 28
  Best Of Breed   Harold Pybus 0

Show Date
Pacific Kennel Club October 28 to October 31, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Group 1st   Judith Taylor 30
Saturday Best Of Breed   Shawn Nichols 0
  Group 1st   Shawn Nichols 35
Friday Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Group 1st   Kathrine Grant 32
Thursday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Group 1st   Stephen Dainard 28

Show Date
Battle River Canine Association October 21 to October 24, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Terry Gains 352
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Group 1st   Patricia Lanctot 50
Saturday Group 1st   Honey Glendinning 53
  Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Friday Group 1st   Terry Gains 47
  Best Of Breed   Terry Gains 0
Thursday Best In Show   Honey Glendinning 388 *
  Group 1st   Michael Lanctot 44
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 15 to October 17, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Darle Heck 201
  Best Of Breed   Allan Brown 3 (1-1-1-1)
  Group 1st   Allan Brown 24
Saturday Best Of Breed   Darle Heck 4 (2-1-1-1)
  Group 1st   Darle Heck 27
Friday Reserve Best In Show   Allan Brown 205
  Best Of Breed   Kristen Francis 5 (2-1-1-2)
  Group 1st   Kristen Francis 28

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 08 to October 11, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Lucie Paradis (Dr) 28
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
Sunday Reserve Best In Show   Lucie Paradis (Dr) 313
  Group 1st   Ed Wild 33
  Best Of Breed   Ed Wild 0
Saturday Reserve Best In Show   Linda Kraft 320
  Group 1st   Linda Kraft 34
  Best Of Breed   Linda Kraft 0
Friday Group 1st   Grant Townsend 31
  Best Of Breed   Grant Townsend 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 17 to September 20, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Grant Townsend 179
  Group 1st   Grant Townsend 21
  Best Of Breed   Grant Townsend 0
Sunday Best In Show   Pamela Bruce 323 *
  Group 1st   Pamela Bruce 34
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Saturday Group 1st   Vickie Umpleby 36
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 4 (0-4-1-0)
Friday Group 1st   Judy McVeigh 33
  Best Of Breed   Judy McVeigh 0

Show Date
Skaha Kennel Club September 03 to September 06, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Pierrette McLean 2 (1-1-1-0)
  Group 3rd   Pierrette McLean 21
Sunday Best Of Breed   Dianne Ivey 2 (1-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   Wendy Hamilton-Petkau 3 (2-1-1-0)
  Group 2nd   Wendy Hamilton-Petkau 38
Friday Best Of Breed   Janet Lobb 3 (2-1-1-0)
  Best Of Breed   Joe Lobb 3 (2-1-1-0)
  Group 1st   Joe Lobb 29
  Group 2nd   Janet Lobb 15

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 29 to September 01, 2021
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Wayne Thompson 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Wayne Thompson 19
Tuesday Best Of Breed   David Denis 2 (1-1-1-0)
  Group 2nd   David Denis 18
Monday Best Of Breed   Barbara Arndt 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Barbara Arndt 20
Sunday Reserve Best In Show   Michael Hill 181 (0-0-1-0)
  Best Of Breed   Michael Hill 0
  Group 1st   Michael Hill 18

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 26 to August 28, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Rick Fehler 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Rick Fehler 25
Friday Reserve Best In Show   Rick Fehler 184 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Pamela Bruce 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Pamela Bruce 26

Show Date
Nanaimo Kennel Club August 12 to August 15, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terry Carter 7 (3-1-1-3)
  Group 1st   Terry Carter 37
Saturday Best Of Breed   Edgar Bajona 6 (2-1-1-3)
  Group 1st   Edgar Bajona 41
Friday Best Of Breed   Terry Gains 8 (4-2-1-2)
  Group 1st   Terry Gains 41

Show Date
Victoria City Kennel Club August 06 to August 08, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ainslie Mills 37
  Best Of Breed   Ainslie Mills 6 (4-1-1-1)
Saturday Group 1st   Margaret Jones 38
  Best Of Breed   Margaret Jones 6 (4-1-1-1)
Friday Group 1st   Susan Norris-Jones 35
  Best Of Breed   Susan Norris-Jones 5 (3-2-1-0)

Show Date
Glacier View Kennel Club August 02 to August 04, 2021
Day Position   Judge Points
Wednesday Reserve Best In Show   Bruce Fraser 168 (2-3-1-1)
  Best Of Breed   Bruce Fraser 6 (2-3-1-1)
  Group 1st   Bruce Fraser 25
Tuesday Best Of Breed   Susan Quesnel 7 (2-3-1-2)
  Group 1st   Susan Quesnel 31
Monday Reserve Best In Show   Judy McVeigh 190 (2-3-1-1)
  Best Of Breed   Judy McVeigh 6 (2-3-1-1)
  Group 1st   Judy McVeigh 28

Show Date
Campbell River Dog Fanciers Society July 30 to August 01, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Lee Anne Bateman 186 (0-3-1-0)
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 3 (0-3-1-0)
  Group 1st   Lee Anne Bateman 31
Saturday Best Of Breed   Tempest Deptuch 3 (0-3-1-0)
  Group 1st   Tempest Deptuch 28
Friday Best Of Breed   David Denis 2 (0-2-1-0)

Show Date
West Highland White Terrier Club of Western Canada July 10 to July 10, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 18

Show Date
Tyee Kennel Club July 08 to July 11, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Carol Graham 276 (2-4-0-2)
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 7 (1-4-1-2)
  Group 1st   Honey Glendinning 50
Saturday Best In Show   Robert Rowbotham 362 *
  Group 1st   Carol Graham 58
  Best Of Breed   Carol Graham 11 (3-6-1-2)
Friday Reserve Best In Show   Honey Glendinning 327 (3-6-0-2)
  Group 1st   Robert Rowbotham 56
  Best Of Winners   Shawn Nichols (3-6-0-2)
  Best Of Breed   Shawn Nichols 10 (3-6-0-2)
  Winners Dog   Shawn Nichols (3-6-0-2)
Thursday Best Of Winners   Peter Laventhall-Wolfish (2-6-0-2)
  Best Of Opposite Sex   Peter Laventhall-Wolfish N/A
  Winners Dog   Peter Laventhall-Wolfish (2-6-0-2)

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2020
Show Date
Woodstock & District Canine Association February 21 to February 23, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Winners Dog   James Reynolds (3-1-1-0)
  Best Puppy In Breed   James Reynolds N/A
  Best Of Winners   James Reynolds (3-1-1-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   James Reynolds N/A
  BPIG   James Reynolds N/A
Friday Winners Dog   Cherie Holmes (3-1-1-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Carol Graham N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By