Result Correction Page

Tyee Kennel Club
Friday, May 6, 2022



Related Results

Obedience

Friday, May 06 (Obedience Trial-1)
Saturday, May 07 (Obedience Trial-2)
Sunday, May 08 (Obedience Trial-3)

Rally Obedience

Friday, May 06 (Rally Trial-1)
Saturday, May 07 (Rally Trial-2)
Sunday, May 08 (Rally Trial-3)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Gordon Hayburn
West Highland White Terrier  
GChS Skyehigh's Video Game
Points: 300 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Gordon Hayburn
Lagotto Romagnolo  
GChB Lagotto Hill Basilichito
Points: 256
Best Puppy In Show
Judge: Gordon Hayburn
Poodle (Standard)  
Ch Diplomat Lakeridge It's Only Money
Best Baby Puppy In Show
Judge: Gordon Hayburn
Siberian Husky   Snoebear's Reigning Crystal Fountain
Best Veteran In Show
Judge: Gordon Hayburn
Rhodesian Ridgeback  
GCh Coso Cola Classic








Group 1 - Johan Becerra-Hernandez Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Lagotto Hill Basilichito
  Lagotto Romagnolo   75
Group 2nd   
GChS Kermodei's Unforgettable Yeti
  Retriever (Labrador)   73
Group 3rd   
GChB Realta Let It Rain At Cuchulain
  Spaniel (Irish Water)   62
Group 4th   
GChB Bartland's Poseidon Adventure
  Weimaraner   61
BPIG   
Crosswind Prism's Stand By Me
  Weimaraner   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Danrich Fireback Black Current
  Retriever (Labrador)   0
Best Veteran In Group   GCh Lealee Wecall Tollchester Over   Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0
Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Lagotto Hill Basilichito

Best Of Opposite Sex
LK's Hello Summer For Laodicea



Winners Bitch: (0-1-1-0)
LK's Hello Summer For Laodicea

Open Bitch Class
1st LK's Hello Summer For Laodicea




4-6 Month Dog Class
1st HH Shining Star At Nowwithem

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Suma's Mistero L'Uomo Mascherato

Best Puppy In Breed
Malhaven Mastro Di Saltello


Winners Dog: (2-0-0-0)
Suma's Mistero L'Uomo Mascherato

Reserve Winners Dog
Malhaven Mastro Di Saltello

Senior Puppy Dog Class
1st Malhaven Mastro Di Saltello

12-18 Month Dog Class
1st Suma's Mistero L'Uomo Mascherato


Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChB Duenorth Flyin Higher N Higher

Best Of Opposite Sex
Ch Inglis Eagletarn Galiano Gal

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Duenorth A Hard Day's Night

Best Puppy In Breed
Duenorth A Hard Day's Night


Winners Dog: (1-2-1-1)
Duenorth A Hard Day's Night

Senior Puppy Dog Class
1st Duenorth A Hard Day's Night


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Pajanbeck Witch's Spell

Reserve Winners Bitch
Eagletarn Diamonds And Pearls

Junior Puppy Bitch Class
1st Eagletarn Diamonds And Pearls

12-18 Month Bitch Class
1st Pajanbeck Witch's Spell

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 4 pts (3-0-1-1)
Oryxes Rainkist Bottle Rocket Rebel

Best Of Opposite Sex
Ch Topaws An Iris Made A Wish

Best Puppy In Breed
Oryxes Rainkist Bottle Rocket Rebel

Select Dog
GChB Kijabewinds When Stars Align

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sevenoaks Spotify



Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Avon Farm Godrick Gryffindorf

Best Of Opposite Sex
Ch Kulana Pyper's Dream At Allsgold

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Avon Farm Godrick Gryffindorf

Best Puppy In Breed
Carousel Its Fine To Flirt At Allsgold


Winners Dog: (1-1-0-1)
Avon Farm Godrick Gryffindorf

Open Dog Class
1st Avon Farm Godrick Gryffindorf

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
Ardee's Escapade

Best Of Opposite Sex
Vallance Hot Shot

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Ardee's Escapade

Best Puppy In Breed
Newsong's Gogo Gracie At Sjoblom

Select Dog
Ch Redjack Sjoblom's Midnight Moonrider

Select Bitch
Ch Echodelights Sassenach Lass


Winners Dog: (2-3-1-1)
Vallance Hot Shot

Reserve Winners Dog
Echodelights Jamie Of Lallybroch

Senior Puppy Dog Class
1st Vallance Hot Shot

Open Dog Class
1st Echodelights Jamie Of Lallybroch


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Ardee's Escapade

Reserve Winners Bitch
Newsong's Gogo Gracie At Sjoblom

Junior Puppy Bitch Class
1st Newsong's Gogo Gracie At Sjoblom

Senior Puppy Bitch Class
1st Vallance One Shot

Open Bitch Class
1st Ardee's Escapade

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Islandview A Poet's Heart

Best Of Opposite Sex
Islandview Wild At Heart

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Islandview A Poet's Heart

Best Puppy In Breed
Islandview A Poet's Heart


Winners Dog: (1-2-0-0)
Islandview Wild At Heart

Senior Puppy Dog Class
1st Islandview Wild At Heart


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Islandview A Poet's Heart

Reserve Winners Bitch
Wynterpoint's Victorious Reign

Senior Puppy Bitch Class
1st Islandview A Poet's Heart

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wynterpoint's Victorious Reign

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Especially Rhythm Of My Heart

Best Of Opposite Sex
Ch Elcazador Fortunes Favour The Fool

Best Puppy In Breed
Elcazador Golden Touch

Select Bitch
Ch Kiemac Heart Of Gold Elcazador



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Especially Rhythm Of My Heart

Reserve Winners Bitch
Elcazador Golden Touch

Senior Puppy Bitch Class
1st Elcazador Golden Touch

Open Bitch Class
1st Especially Rhythm Of My Heart

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Realta Let It Rain At Cuchulain



Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
Ch Upcountry's Perpetual Motion

Best Of Opposite Sex
GChB Eastwind Solana's High Seas Adventure

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Upcountry's Maximum Tilt

Best Puppy In Breed
Jaybren's Better Than Gold


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Jaybren's Better Than Gold

Junior Puppy Bitch Class
1st Jaybren's Better Than Gold

Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 4 pts (1-1-0-3)
GChB Bartland's Poseidon Adventure

Best Of Opposite Sex
Crosswind Prism's Stand By Me

Best Of Winners: (1-1-0-3)
Crosswind Prism's Stand By Me

Best Puppy In Breed
Crosswind Prism's Stand By Me

Select Bitch
GChB Silversea's Summer Sonnet


Winners Dog: (1-1-0-3)
Crosswind Prism's Stand By Me

Junior Puppy Dog Class
1st Crosswind Prism's Stand By Me


Winners Bitch: (1-1-0-3)
Bartland's Moonlight Sonata

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bartland's Moonlight Sonata





Group 2 - Gordon Hayburn Top Dog
Points
Group 1st   
GChS RJ's Scottish Mist
  Basset Hound   27
Group 2nd   
GCh Nkosi Ongoing Success Odin
  Rhodesian Ridgeback   25
Group 3rd   
GCh Haefen Phaeton Kharisma
  Saluki   19
Group 4th    Hollyrood Something Wicked   Deerhound (Scottish)   18
BPIG    Stormborn's Giggle At A Funeral At Tyrconnell   Irish Wolfhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kinsols Kova The Sassy One   Finnish Spitz   0
Best Veteran In Group   
GCh Coso Cola Classic
  Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tres Chic Enchanted


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tres Chic Enchanted

Open Dog Class
1st Tres Chic Enchanted


Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS RJ's Scottish Mist

Best Of Opposite Sex
Ch Sasquatch My Little Gingersnap At Bonorlea



Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Breigayt's Family Guy

Best Of Opposite Sex
Ch Osheehans Chasing The Dragon

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Breigayt's Family Guy

Best Puppy In Breed
Breigayt's Family Guy


Winners Dog: (1-2-0-1)
Breigayt's Family Guy

Junior Puppy Dog Class
1st Breigayt's Family Guy


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Osheehans Ruby Slippers

Reserve Winners Bitch
Breigayt's Dusty Rosa

Open Bitch Class
1st Osheehans Ruby Slippers
2nd Breigayt's Dusty Rosa

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 1 pts (0-2-1-1)
Hollyrood Something Wicked

Best Of Opposite Sex
Hollyrood Prince Of Hallows

Best Of Winners: (0-2-1-1)
Hollyrood Something Wicked


Winners Dog: (0-2-1-1)
Hollyrood Prince Of Hallows

Open Dog Class
1st Hollyrood Prince Of Hallows


Winners Bitch: (0-2-1-1)
Hollyrood Something Wicked

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hollyrood Something Wicked

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pikkinokka's Glory Days



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pikkinokka's Glory Days

Open Bitch Class
1st Pikkinokka's Glory Days

4-6 Month Bitch Class
1st Kinsols Kova The Sassy One



Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Haefen Phaeton Kharisma



Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Jikino Kensha No Arion Go

Best Of Opposite Sex
Akashima's Kochi Ken Keiko Natsu No Ko

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Jikino Kensha No Arion Go

Best Puppy In Breed
Jikino Kensha No Arion Go


Winners Dog: (1-2-0-0)
Jikino Kensha No Arion Go

Junior Puppy Dog Class
1st Jikino Kensha No Arion Go


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Akashima's Kochi Ken Keiko Natsu No Ko

Reserve Winners Bitch
Nihon's Legend Bara Sayuri Of Akashima

Junior Puppy Bitch Class
1st Nihon's Legend Bara Sayuri Of Akashima

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Akashima's Kochi Ken Keiko Natsu No Ko

Judge: Gordon Hayburn

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Hilerica Meadowmouse Squeak

Best Of Opposite Sex
Ch Westknock Imagine Tiger Tiger

Best Puppy In Breed
Donachies Stone Of Destiny



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Hilerica Amor Vincit Omnia

Reserve Winners Bitch
Donachies Stone Of Destiny

Senior Puppy Bitch Class
1st Donachies Stone Of Destiny

Open Bitch Class
1st Hilerica Amor Vincit Omnia





Group 3 - Linda St-Hilaire Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Gentry N Salieri Coco Martini
  Doberman Pinscher   32
Group 2nd   
GCh BigLuv's Let It Ride
  Rottweiler   27
Group 3rd   
Outlander's I Can Hold My Own
  Akita   23
Group 4th   
Ch Ebullient Charm Von Sasaunna
  Bernese Mountain Dog   20
BPIG   
Outlander's I Can Hold My Own
  Akita   N/A
Best Baby Puppy In Group    Snoebear's Reigning Crystal Fountain   Siberian Husky   0
Best Veteran In Group   
Vista Del Volcan Tabasco
  Cane Corso   0
Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Outlander's I Can Hold My Own

Best Puppy In Breed
Outlander's I Can Hold My Own


4-6 Month Bitch Class
1st Outlander's That Certain Mystique

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Edgemere's Awesome Dawson

Best Puppy In Breed
Edgemere's Awesome Dawson


Winners Dog: (1-0-0-0)
Edgemere's Awesome Dawson

Junior Puppy Dog Class
1st Edgemere's Awesome Dawson


Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ebullient Charm Von Sasaunna



Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChB Banbury's Imagine Dragons

Best Of Opposite Sex
Banbury's Pink Whitney



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Banbury's Pink Whitney

Open Bitch Class
1st Banbury's Pink Whitney

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Vista Del Volcan Tabasco


Winners Dog: (1-0-0-0)
Vista Del Volcan Tabasco

Open Dog Class
1st Vista Del Volcan Tabasco

Veteran Male
Vista Del Volcan Tabasco


Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 4 pts (3-1-0-1)
GCh Gentry N Salieri Coco Martini

Best Of Opposite Sex
Brauchbar Blink Once He Is Gone

Best Of Winners: (3-1-0-1)
ConnQuest Girl Gone Bad

Best Puppy In Breed
ConnQuest Girl Gone Bad


Winners Dog: (3-1-0-1)
Brauchbar Blink Once He Is Gone

Reserve Winners Dog
Holmrun's M'Inence

Junior Puppy Dog Class
1st Brauchbar's Setting The World On Fire

12-18 Month Dog Class
1st Holmrun's M'Inence

Open Dog Class
1st Brauchbar Blink Once He Is Gone

4-6 Month Dog Class
1st Katet Stack The Deck


Winners Bitch: (3-1-0-1)
ConnQuest Girl Gone Bad

Senior Puppy Bitch Class
1st ConnQuest Girl Gone Bad

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cascadia Brazen Honeybear

Best Puppy In Breed
Cascadia Brazen Honeybear



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cascadia Brazen Honeybear

Senior Puppy Bitch Class
1st Cascadia Brazen Honeybear

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Anhara's A Gust Up Her Kilt

Best Puppy In Breed
Anhara's A Gust Up Her Kilt



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Anhara's A Gust Up Her Kilt

Reserve Winners Bitch
Paquestone Mystique N Intrigue

Senior Puppy Bitch Class
1st Anhara's A Gust Up Her Kilt

Open Bitch Class
1st Paquestone Mystique N Intrigue

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Seelowen's Worth The Wait



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Seelowen's Worth The Wait

Reserve Winners Bitch
Seelowen's Xtraordinary Stardust

12-18 Month Bitch Class
1st Seelowen's Xtraordinary Stardust

Canadian Bred Bitch Class
1st Seelowen's Worth The Wait

Open Bitch Class
1st Pagency Finholly Darla

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Stillstreams Gently Bentley At Seafret

Best Puppy In Breed
Stillstreams Gently Bentley At Seafret


Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 5 pts (2-2-0-2)
Ch Havenport Sexsea Black Pearl

Best Of Opposite Sex
Marinella's Kokomo At Chigal

Best Of Winners: (2-2-0-2)
Indrives Sloop Doggy Dogg

Best Puppy In Breed
Marinella's Kokomo At Chigal


Winners Bitch: (2-2-0-2)
Indrives Sloop Doggy Dogg

Reserve Winners Bitch
Whoosh Supernova On The Move

Senior Puppy Bitch Class
1st Whoosh Supernova On The Move

Open Bitch Class
1st Indrives Sloop Doggy Dogg

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sancha's Yipyip Sky Bison



Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Reigning's Stormstruck Wind' N Snow






Group 4 - Anik Primeau Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   43
Group 2nd   
Amblegreen Den-Mar's All In
  Norwich Terrier   37
Group 3rd   
Ch Rozehaven's Springtime Zephyr
  Bull Terrier   33
Group 4th   
Ch Dunsmuir Glenby Devil's Sprite
  Scottish Terrier   28
BPIG   
Amblegreen Den-Mar's All In
  Norwich Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Windacre Fun Times At Mysticgold   West Highland White Terrier   0
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GChS Ryba's Skyfall

Best Of Opposite Sex
Kiaya's Blast Off To Tidewalker

Best Puppy In Breed
Kiaya's Blast Off To Tidewalker

Select Bitch
Ch Tidewalker Epsilon Grace


Winners Dog: (1-0-0-2)
Kiaya's Blast Off To Tidewalker

Senior Puppy Dog Class
1st Kiaya's Blast Off To Tidewalker


Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Otleys Believe In Magic

Best Of Opposite Sex
Wimberway's Border Janaimo



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Wimberway's Border Janaimo

Open Bitch Class
1st Wimberway's Border Janaimo

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
GCh Rozehaven's Springtime Zephyr

Best Of Opposite Sex
GChB Brickfield Crusher

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Romcana Tzooka Bazooka

Select Bitch
GCh Luxury Avenue's Freyja Of Rozehaven


Winners Dog: (1-1-1-2)
Rozehaven's Wind Shear

12-18 Month Dog Class
1st Rozehaven's Wind Shear


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Romcana Tzooka Bazooka

Open Bitch Class
1st Romcana Tzooka Bazooka

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Lozoe Angel Watching Over The Riot

Best Of Opposite Sex
Ch Lotus' Boo Sheet

Best Puppy In Breed
Lozoe Angel Watching Over The Riot


Winners Dog: (1-0-0-1)
Lozoe Angel Watching Over The Riot

Senior Puppy Dog Class
1st Lozoe Angel Watching Over The Riot


Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Braemar Scotch Broom Skywalker At Janmar


Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Takala Trails Maddison



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Slicey's Charlize The Rose of Trallee

Best Puppy In Breed
Slicey's Charlize The Rose of Trallee



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Slicey's Charlize The Rose of Trallee

Senior Puppy Bitch Class
1st Slicey's Charlize The Rose of Trallee

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Max-Well's Honeybee At Ridgefolk


Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Amblegreen Den-Mar's All In

Best Of Opposite Sex
Paradym Amblegreen Double Take

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Amblegreen Den-Mar's All In

Best Puppy In Breed
Amblegreen Den-Mar's All In


Winners Dog: (1-3-0-0)
Amblegreen Den-Mar's All In

Senior Puppy Dog Class
1st Amblegreen Den-Mar's All In


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Paradym Amblegreen Double Take

Reserve Winners Bitch
Wichunt's Night Bird

12-18 Month Bitch Class
1st Paradym Amblegreen Double Take

Canadian Bred Bitch Class
1st Wichunt's Night Bird

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wichunt's Nissa

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Westhams Little Ol Cowgirl



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Dunsmuir Glenby Devil's Sprite



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Greentree Lady O'Cashel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Greentree Lady O'Cashel

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Greentree Lady O'Cashel

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Takala Trails Ginger Goodwin

Best Of Opposite Sex
Takala Trails Athena

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Takala Trails Ginger Goodwin

Best Puppy In Breed
Takala Trails Ginger Goodwin


Winners Dog: (1-2-0-0)
Takala Trails Ginger Goodwin

Senior Puppy Dog Class
1st Takala Trails Ginger Goodwin


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Takala Trails Athena

Reserve Winners Bitch
Distaff Dazzling Display

Senior Puppy Bitch Class
1st Takala Trails Athena

12-18 Month Bitch Class
1st Distaff Dazzling Display

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Darwyn's Ma Belle Amie

Best Puppy In Breed
Salient's Darwyn I Am The One



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Darwyn's Ma Belle Amie

Reserve Winners Bitch
Salient's Darwyn I Am The One

Junior Puppy Bitch Class
1st Salient's Darwyn I Am The One

Open Bitch Class
1st Darwyn's Ma Belle Amie

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GChG Skyehigh's Video Game

Best Of Opposite Sex
Ch Ladyleigh She's Cooking Now

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Seawest Here Comes Dolly

Best Puppy In Breed
Ch Ladyleigh She's Cooking Now


Winners Dog: (1-3-1-1)
Ladyleigh Has To Be Henry

Open Dog Class
1st Ladyleigh Has To Be Henry

4-6 Month Dog Class
1st Windacre Fun Times At Mysticgold


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Seawest Here Comes Dolly

Reserve Winners Bitch
Seawest Bonnie Day

12-18 Month Bitch Class
1st Seawest Here Comes Dolly
2nd Seawest Bonnie Day

Open Bitch Class
1st Windacre A Penny For Your Thoughts





Group 5 - Anik Primeau Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Pekehuis Sorcerer
  Pekingese   41
Group 2nd   
GCh Swifthaven Watcha Talk'n About
  Chinese Crested   40
Group 3rd   
GCh MistyTrails Wyntr'Elise
  Havanese   39
Group 4th   
GChB Carmorosa's Pixie Dancer
  Silky Terrier   28
BPIG   Ch Furrycreek's Blue Jeans   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group   
MistyT's Sassy Wyntr'Solstice
  Havanese   0
Best Veteran In Group   
GChEx Crystaljems Look On D Briteside
  Chihuahua (Long Coat)   0
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Wynneira Kavik Gadars Eskies

Best Of Opposite Sex
Trinity Rox T'Ring At Wynneira

Best Puppy In Breed
Trinity Rox T'Ring At Wynneira



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Trinity Rox T'Ring At Wynneira

Reserve Winners Bitch
Wynneiras Polar DiamondnPearls

Senior Puppy Bitch Class
1st Trinity Rox T'Ring At Wynneira

Canadian Bred Bitch Class
1st Wynneiras Polar DiamondnPearls

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChS Alderglen Siren Song

Best Of Opposite Sex
Caviolia's Set Your Soul On Fire

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Caviolia's Set Your Soul On Fire

Best Puppy In Breed
Caviolia's Set Your Soul On Fire


Winners Dog: (1-1-0-1)
Caviolia's Set Your Soul On Fire

Junior Puppy Dog Class
1st Caviolia's Set Your Soul On Fire

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 6 pts (1-4-0-2)
GCh Arklands N Crystaljems Ebony

Best Of Opposite Sex
Winsomelux Warrior

Best Of Winners: (1-4-0-2)
Winsomelux Warrior

Best Puppy In Breed
Arkland N Crystaljem Lil Gingersnap

Select Bitch
Ch Vannassau's Lovely Lady Vaila


Winners Dog: (1-4-0-2)
Winsomelux Warrior

Open Dog Class
1st Winsomelux Warrior

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Granello d'Oro-PC Di San Gimignano


Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Swifthaven Watcha Talk'n About



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 10 pts (2-6-1-2)
GChS MistyTrails Wyntr'Elise

Best Of Opposite Sex
GCh Havadahl Kizmet

Best Of Winners: (2-6-1-2)
Oeste's Askin For Kisses

Best Puppy In Breed
Specialty Charm's Dallas

Select Bitch
GCh Seantiago N'MistyTrails Jewelz

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 4 pts (0-5-0-0)
Delyteful N Flinters Super Chic

Best Puppy In Breed
Delyteful N Flinters Super Chic


Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pekehuis Sorcerer



Judge: Johan Becerra-Hernandez

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
Ch Furrycreek's Blue Jeans

Best Of Opposite Sex
Furrycreek's I Love Lucy

Best Puppy In Breed
Ch Furrycreek's Blue Jeans

Select Dog
Ch Chriscendo Mighty Cute

Select Bitch
GCh Cheyennes Precious Gem



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Furrycreek's I Love Lucy

Reserve Winners Bitch
Lilangelz Heck Yeah

Junior Puppy Bitch Class
1st Lilangelz Heck Yeah

Senior Puppy Bitch Class
1st Furrycreek's I Love Lucy

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Lemoges Xena The Warrior Princess


Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Carmorosa's Pixie Dancer

Best Of Opposite Sex
Ch Carmorosa's Quintessential







Group 6 - Anik Primeau Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Wintergarden Litilann's The First Lady
  Poodle (Standard)   33
Group 2nd   
GCh Judo's Top Secret At Trekhond
  Tibetan Spaniel   26
Group 3rd   Ch Ko's See Ya Later Gator   Dalmatian   19
Group 4th   
Ch Kojiros Party Girl
  Shih Tzu   18
BPIG   
Ch Diplomat Lakeridge It's Only Money
  Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Beaubelle Higgins Of Devileen   French Bulldog   0
Best Veteran In Group   Ch Penhurst Georgie Girl   Poodle (Miniature)   0
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch EQ Iowana's Beyond Belief At Kaliska

Best Of Opposite Sex
Kaliska's Lunar Nebula



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Kaliska's Lunar Nebula

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kaliska's Lunar Nebula

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Babylon's Abel Salutes Imperious

Best Of Opposite Sex
Ch Phyrra Stirring Up Orions Belt At Canis Major

Best Puppy In Breed
Rakaro's Dancing In The Rain


Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Rebelrun Grand Cru At Clos De Lion

Best Puppy In Breed
Rebelrun Grand Cru At Clos De Lion

Select Dog
Ch Beshia Cannon Pi At Sevenacres


Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ko's See Ya Later Gator



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Viners Line Harton

Best Of Opposite Sex
Any Story Worth Telling Is Worth Telling Nala

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Viners Line Harton

Best Puppy In Breed
Viners Line Harton


Winners Dog: (1-1-0-0)
Viners Line Harton

Senior Puppy Dog Class
1st Viners Line Harton

4-6 Month Dog Class
1st Beaubelle Higgins Of Devileen

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Keewest's Xenii Pacific Encore


Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Penhurst Georgie Girl

Best Of Opposite Sex
Havaluv Isn't That Something


Winners Dog: (1-0-0-1)
Havaluv Isn't That Something

12-18 Month Dog Class
1st Havaluv Isn't That Something

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 6 pts (1-4-1-1)
GCh Wintergarden Litilann's The First Lady

Best Of Opposite Sex
Ch Diplomat Lakeridge It's Only Money

Best Of Winners: (2-2-3-0)
Cabernet's Northstar For Myjoy

Best Puppy In Breed
Ch Diplomat Lakeridge It's Only Money


Winners Dog: (2-2-3-0)
Cabernet's Northstar For Myjoy

Senior Puppy Dog Class
1st Cabernet's Northstar For Myjoy


Winners Bitch: (2-2-3-0)
Taywyn's Dark Secret

Reserve Winners Bitch
Reigate Dawin Rave On

Senior Puppy Bitch Class
1st Vetset Play The Game

12-18 Month Bitch Class
1st Continental Spirit Of Willow

Canadian Bred Bitch Class
1st Taywyn's Dark Secret

Open Bitch Class
1st Reigate Dawin Rave On

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Doreve's Island West Paladin

Best Of Opposite Sex
Raven Of Island West



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Raven Of Island West

Open Bitch Class
1st Raven Of Island West

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Kojiros Party Girl

Best Of Opposite Sex
GCh Sealegends Magic In Moonlight

Best Of Winners: (2-2-3-0)
Sealegends Flowers In The Spring

Best Puppy In Breed
Sealegends Flowers In The Spring


Winners Dog: (2-2-3-0)
Sealegends Moonlight Magic

Junior Puppy Dog Class
1st Sealegends Moonlight Magic


Winners Bitch: (2-2-3-0)
Sealegends Flowers In The Spring

Junior Puppy Bitch Class
1st Sealegends Flowers In The Spring

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 6 pts (2-2-3-0)
GChB Judo's Top Secret At Trekhond

Best Of Opposite Sex
Shave's Island Gem At Trekhond

Best Of Winners: (2-2-3-0)
Shave's Island Gem At Trekhond

Best Puppy In Breed
Shave's Island Gem At Trekhond

Select Dog
Ch Trekhond's King Of The Road


Winners Bitch: (2-2-3-0)
Shave's Island Gem At Trekhond

Reserve Winners Bitch
Trekhond's Dressed For A Parti

Junior Puppy Bitch Class
1st Trekhond's Dressed For A Parti

Senior Puppy Bitch Class
1st Shave's Island Gem At Trekhond



Group 7 - Linda St-Hilaire Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Igor du Domaine de Bredenarde
  Berger Picard   43
Group 2nd   
GChB Woodside's Kahlua PP
  German Shepherd Dog   42
Group 3rd   
Ch Mystic Suntime Supernova
  Shetland Sheepdog   41
Group 4th   
Ch Alta Little Red Corvette At RF
  Miniature American Shepherd   27
BPIG   
Ch Mystic Suntime Supernova
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Racing Winds RC7 Gin Blossom I Dream With You   Welsh Corgi (Pembroke)   0
Best Veteran In Group   
GCh CoastalViews Winter Shades
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Aquila's The Heat Is On

Best Of Opposite Sex
Ksenia's Trail Hunter

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Aquila's The Heat Is On

Best Puppy In Breed
Aquila's The Heat Is On


Winners Dog: (1-3-0-0)
Ksenia's Trail Hunter

Junior Puppy Dog Class
1st Ksenia's Trail Hunter

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Kiji Honky Tonk Hero

Best Of Opposite Sex
GCh Baywind Tailor Made In Tinseltown

Best Puppy In Breed
Summerwind Cowboy Legend At Trekhond


Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Addlee's First Lady At Tiffany

Select Bitch
GCh Kelkary's Melt My Heart



Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Phelony In Progress Du Roi Givre



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Relentless Magie Noire

12-18 Month Bitch Class
1st Relentless Magie Noire

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Uniquity's Jumping Juniper Of Letekoe

Best Puppy In Breed
Uniquity's Jumping Juniper Of Letekoe



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Uniquity's Jumping Juniper Of Letekoe

Reserve Winners Bitch
Sky Acres Lady Bird Special

Junior Puppy Bitch Class
1st Uniquity's Jumping Juniper Of Letekoe

Open Bitch Class
1st Sky Acres Lady Bird Special

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Igor du Domaine de Bredenarde



Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Border Lane Air On The G String



Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Aktiv's I Love Rock 'N' Roll



Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 6 pts (2-4-1-0)
Ch Prairiepine's Montego Bay

Best Of Opposite Sex
Vanisle's Diamond Girl

Best Of Winners: (2-4-1-0)
Vanisle's Diamond Girl

Best Puppy In Breed
Ch Prairiepine's Montego Bay


Winners Bitch: (2-4-1-0)
Vanisle's Diamond Girl

Reserve Winners Bitch
Vanisle's Black Diamond Of Wyndburr

Senior Puppy Bitch Class
1st Vanisle's Diamond Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Ennismoor's Isle Of Arwyn

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Vanisle's Black Diamond Of Wyndburr

Open Bitch Class
1st Cynclair Midnight Regards

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Woodside's Kahlua PP



Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Alta Little Red Corvette At RF

Best Of Opposite Sex
Ch Renaissance Farms Zizi Does It

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Moonbaby's Sparkle, Shimmer And Shine

Best Puppy In Breed
Moonbaby's Sparkle, Shimmer And Shine


Winners Dog: (1-2-1-1)
Moonbaby's Shotgun Rider

Junior Puppy Dog Class
1st Moonbaby's Shotgun Rider


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Moonbaby's Sparkle, Shimmer And Shine

Reserve Winners Bitch
Follow Me Sweet Ribbon

Junior Puppy Bitch Class
1st Moonbaby's Sparkle, Shimmer And Shine

12-18 Month Bitch Class
1st Follow Me Sweet Ribbon

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Island Bound Storm Warning


Winners Dog: (1-0-0-0)
Island Bound Storm Warning

12-18 Month Dog Class
1st Island Bound Storm Warning


Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 13 pts (4-6-2-2)
Ch Mystic Suntime Supernova

Best Of Opposite Sex
GCh CoastalViews Winter Shades

Best Of Winners: (4-6-2-2)
Mosaic Start The Fire

Best Puppy In Breed
Ch Mystic Suntime Supernova


Winners Dog: (4-6-2-2)
Mosaic Start The Fire

Reserve Winners Dog
Cincerlee's Revival

Senior Puppy Dog Class
1st Cincerlee Un Poco Loco
2nd Cincerlee Celtic Gem

Canadian Bred Dog Class
1st Cincerlee's Revival

Open Dog Class
1st Mosaic Start The Fire

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit . We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By