Tyee Kennel Club [Winter Classic]
Saturday, December 4, 2021



Related Results


Results courtesy of:


-- Fran Zimmerman --
Aura Poodles & Chinese Cresteds


Best In Show
Judge: Thomas Alexander
Pekingese  
GCh Lionking Blaze Of Glory
Points: 375 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Thomas Alexander
Deerhound (Scottish)  
GCh Hollyrood Cosmopollyton
Points: 320
Best Puppy In Show
Judge: Thomas Alexander
Schnauzer (Giant)  Ch Ivolyn's Everyday Hero V Aerdenhout
Best Baby Puppy In Show
Judge: Thomas Alexander
Retriever (Labrador)  
Firebacks Danrich Royal Flush
Best Veteran In Show
Judge: Thomas Alexander
Retriever (Golden)  
GCh Camalire I'll Follow The Sun








Group 1 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Eirene's Chase N Chicks
  Retriever (Golden)   93
Group 2nd   
GCh Rainydaze Let Freedom Reign
  Retriever (Labrador)   75
Group 3rd   
GCh RoseWin's Legacy In Time
  Weimaraner   57
Group 4th   
GCh Eastwind Solana's High Seas Adventure
  Vizsla (Smooth-Haired)   48
BPIG   
Upcountry's Perpetual Motion
  Vizsla (Smooth-Haired)   8
Best Baby Puppy In Group   
Firebacks Danrich Royal Flush
  Retriever (Labrador)   0
Best Veteran In Group   
GCh Camalire I'll Follow The Sun
  Retriever (Golden)   0
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChG Lagotto Hill Basilichito

Best Of Opposite Sex
Ch West Coast Boo

Best Puppy In Breed
Ch West Coast Boo



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Balsamroot Alta Lago

Reserve Winners Bitch
Laodicea's Luna Salutes Newton

Junior Puppy Bitch Class
1st Balsamroot Alta Lago
2nd Laodicea's Luna Salutes Newton

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Hunterspride One Night In Bangkok

Best Of Opposite Sex
Hunterspride Wyndbourne Vicuna

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Hunterspride One Night In Bangkok


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Hunterspride Wyndbourne Vicuna

Open Bitch Class
1st Hunterspride Wyndbourne Vicuna

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GChS Duenorth Flyin Higher N Higher


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 17 pts (3-3-7-5)
GChG Eirene's Chase N Chicks

Best Of Opposite Sex
Ch Kitsana's Post Parade

Best Of Winners: (3-3-7-5)
Riverdance Fifth Of Drambuie

Best Puppy In Breed
Ch Kitsana's Post Parade

Select Dog
GChEx Allsgold's Darby Downes

Select Bitch
Ch Allsgold's Summer Time


Winners Dog: (3-3-7-5)
Riverdance Fifth Of Drambuie

Reserve Winners Dog
Kitsana's Free Spirit

Junior Puppy Dog Class
1st Kitsana's Free Spirit

Senior Puppy Dog Class
1st Creeksidefrm's Mayor Humdinger

Open Dog Class
1st Riverdance Fifth Of Drambuie

Veteran Male
GChB Camalire I'll Follow The Sun


Winners Bitch: (3-3-7-5)
Westbrook's Good As Gold

Reserve Winners Bitch
Myriosa's Truly Enchanting

12-18 Month Bitch Class
1st Westbrook's Good As Gold

Open Bitch Class
1st Myriosa's Truly Enchanting
2nd Goldplus Gone Country

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 17 pts (2-5-5-6)
GChEx Rainydaze Let Freedom Reign

Best Of Opposite Sex
GChEx Masonridge's Right As Rain

Best Of Winners: (2-5-5-6)
Dynamite Jack Bella Mare

Best Puppy In Breed
Dynamite Jack Bella Mare

Select Dog
GChS Kermodei's Unforgettable Yeti

Select Bitch
Ch Tchesinkut's Making History


Winners Bitch: (2-5-5-6)
Westham's Leia

Reserve Winners Bitch
Firebacks Princess Bella

Junior Puppy Bitch Class
1st Firebacks Frankie Cottontail
2nd Firebacks Maybe It's Maybelline

Canadian Bred Bitch Class
1st Firebacks Princess Bella

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Britton's Jersey Girl

Open Bitch Class
1st Westham's Leia

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 18 pts (5-5-4-5)
GChS Tollchester Free'Dom Fighter

Best Of Opposite Sex
GCh Lealee Wecall Tollchester Over

Best Of Winners: (5-5-4-5)
Tollchester's Lilvalley McHotty

Best Puppy In Breed
Tollchester's Lilvalley McHotty

Select Dog
Ch Oceantide's Crosby Of Sidney

Select Bitch
GCh Nirvelli World Needs A Melody

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sevenoaks Spotify



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kulana Prime Time



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Vallance Time To Ador

Best Of Opposite Sex
GCh Redjack Sjoblom's Midnight Moonrider


4-6 Month Dog Class
1st Vallance Hot Shot


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Vallance Time To Ador

Open Bitch Class
1st Vallance Time To Ador

4-6 Month Bitch Class
1st Vallance One Shot

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Islandview Finn McCool


Winners Dog: (1-0-1-0)
Islandview Out Of The Mist

Open Dog Class
1st Islandview Out Of The Mist

4-6 Month Dog Class
1st Islandview Wild At Heart


4-6 Month Bitch Class
1st Islandview A Poet's Heart

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 6 pts (1-2-2-2)
GChS Sherlock's Right On Q

Best Of Opposite Sex
Merrylegs Sand Dollar For Ranzfel

Best Of Winners: (1-2-2-2)
Merrylegs Sand Dollar For Ranzfel

Best Puppy In Breed
Merrylegs Sand Dollar For Ranzfel

Select Dog
Ch Barrister Supreme Court At Merrylegs

Select Bitch
Ch Merrylegs Piccadilly


Winners Bitch: (1-2-2-2)
Merrylegs Sand Dollar For Ranzfel

Reserve Winners Bitch
Kiemac Heart Of Gold Elcazador

Junior Puppy Bitch Class
1st Merrylegs Sand Dollar For Ranzfel

Senior Puppy Bitch Class
1st Kiemac Heart Of Gold Elcazador

4-6 Month Bitch Class
1st Elcazador Golden Touch

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Merry Thoughts Black Eyed Pea

Best Puppy In Breed
Merry Thoughts Black Eyed Pea



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Merry Thoughts Black Eyed Pea

Reserve Winners Bitch
Waternymphs Bright Shiny Penny

Junior Puppy Bitch Class
1st Merry Thoughts Black Eyed Pea

Canadian Bred Bitch Class
1st Waternymphs Bright Shiny Penny

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Realta Let It Rain At Cuchulain



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 4 pts (3-1-1-0)
GChB Eastwind Solana's High Seas Adventure

Best Of Opposite Sex
Upcountry's Perpetual Motion

Best Of Winners: (3-1-1-0)
Upcountry's Midsummer Madness

Best Puppy In Breed
Upcountry's Perpetual Motion


Winners Bitch: (3-1-1-0)
Upcountry's Perpetual Motion

Junior Puppy Bitch Class
1st Upcountry's Perpetual Motion

4-6 Month Bitch Class
1st Dezertfyre's Sweet As Pie

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 8 pts (2-3-1-3)
GChS RoseWin's Legacy In Time

Best Of Opposite Sex
GChB Silversea's Summer Sonnet

Best Of Winners: (2-3-1-3)
Bartland's Moonlight Sonata

Best Puppy In Breed
Bartland's Moonlight Sonata

Select Bitch
GCh Trax Believe In B


Winners Dog: (2-3-1-3)
Bartland's Smoke On The Water

Reserve Winners Dog
Trax Steely Dan

Junior Puppy Dog Class
1st Bartland's Smoke On The Water

12-18 Month Dog Class
1st Trax Steely Dan


Winners Bitch: (2-3-1-3)
Bartland's Moonlight Sonata

Reserve Winners Bitch
Bartland's Bel Canto

Junior Puppy Bitch Class
1st Bartland's Moonlight Sonata
2nd Brio's Queen Bee

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bartland's Bel Canto

4-6 Month Bitch Class
1st Luso's A New Legacy Is Born
2nd Luso's Queen Of Diamonds





Group 2 - Sandy Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hollyrood Cosmopollyton
  Deerhound (Scottish)   28
Group 2nd   
GCh RJ's Scottish Mist
  Basset Hound   24
Group 3rd   
GCh Soletrader Thunderball
  Petit Basset Griffon Vendeen   21
Group 4th   
Ch Trumphill Anam Cara At Kipanga
  Rhodesian Ridgeback   20
BPIG   
Odessa Ridgefolk N' Qwandoya
  Rhodesian Ridgeback   4
Best Veteran In Group   
GCh Mirepoix Weskyuwin Champagne On Ice
  Petit Basset Griffon Vendeen   0
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChS RJ's Scottish Mist

Best Of Opposite Sex
Ch Sasquatch Sarah Isabella At Bonorlea

Select Bitch
Ch Sasquatch My Little Gingersnap At Bonorlea



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Breigayt's Dusty Rosa



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Breigayt's Dusty Rosa

Open Bitch Class
1st Breigayt's Dusty Rosa

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Roundabout Jester v Joskip MS

Best Puppy In Breed
Hashtag Vuela Vuela


Winners Dog: (1-0-1-0)
Hashtag Vuela Vuela

Junior Puppy Dog Class
1st Hashtag Vuela Vuela


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Koradox Pramada Golden Gate Girl At Cahladen



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GChS Hollyrood Cosmopollyton

Best Of Opposite Sex
Hollyrood Prince Of Hallows

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Hollyrood Something Wicked


Winners Dog: (2-1-0-1)
Hollyrood Prince Of Hallows

Reserve Winners Dog
Hollyrood Moon Curser

12-18 Month Dog Class
1st Hollyrood Prince Of Hallows
2nd Hollyrood Moon Curser


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Hollyrood Something Wicked

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hollyrood Something Wicked

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Greystone Flash Bang Explosive At Windrock

Best Of Opposite Sex
GCh Windrock's Shangri-La


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Soletrader Thunderball


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Ch Ryland's Infamous Leading Lady

Best Of Opposite Sex
Westknock Imagine Tiger Tiger

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Westknock Imagine Tiger Tiger

Best Puppy In Breed
Westknock Imagine Tiger Tiger


Winners Dog: (1-3-0-1)
Westknock Imagine Tiger Tiger

Junior Puppy Dog Class
1st Westknock Imagine Tiger Tiger


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Admindac She's The Fairest Online

Reserve Winners Bitch
Westknock Imagination

Junior Puppy Bitch Class
1st Admindac She's The Fairest Online

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Westknock Imagination

Open Bitch Class
1st Hilerica Amor Vincit Omnia





Group 3 - Richard Lopaschuk Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Esmonds God Of All
  Rottweiler   53
Group 2nd   
GCh Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   50
Group 3rd   
GChEx Heartsease Delightful Ambition
  Newfoundland   44
Group 4th   
GCh Banbury's Imagine Dragons
  Bullmastiff   39
BPIG   Ch Ivolyn's Everyday Hero V Aerdenhout   Schnauzer (Giant)   5
Best Baby Puppy In Group    Stillstreams Gently Bentley At Seafret   Newfoundland   0
Best Veteran In Group   GCh Fullstride's If You Build It   Newfoundland   0
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Outlander's Not Your Average Bear

Best Of Opposite Sex
Daomori Dream Big To Outlander

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Outlander's Not Your Average Bear

Best Puppy In Breed
Outlander's Not Your Average Bear


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Daomori Dream Big To Outlander

Canadian Bred Bitch Class
1st Daomori Dream Big To Outlander

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 9 pts (2-6-0-2)
GCh Tailspins Tickled Pink

Best Of Opposite Sex
Doubledutch's Morley

Best Of Winners: (2-6-0-2)
Forestwalk's Christmas Dessert

Best Puppy In Breed
Seaberns Calm Before The Storm

Select Bitch
GCh Ebullient Charm Von Sasaunna


Winners Dog: (2-6-0-2)
Doubledutch's Morley

Reserve Winners Dog
Doubledutch's Rothko

Canadian Bred Dog Class
1st Doubledutch's Morley

Open Dog Class
1st Doubledutch's Rothko

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Novera's Lucky Catch

Best Puppy In Breed
Boxjoy's Rikki Tikki Tavi



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Novera's Lucky Catch

Reserve Winners Bitch
Boxjoy Tiny Tina Turner

Junior Puppy Bitch Class
1st Boxjoy's Rikki Tikki Tavi

Canadian Bred Bitch Class
1st Boxjoy Tiny Tina Turner

Open Bitch Class
1st Novera's Lucky Catch

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChB Banbury's Imagine Dragons

Best Of Opposite Sex
Roxedge What I Realyrealy Want

Best Puppy In Breed
Ch RoxEdge's Miss Peaches

Select Bitch
Ch RoxEdge's Miss Peaches



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Roxedge What I Realyrealy Want

Reserve Winners Bitch
Banbury's Pink Whitney

12-18 Month Bitch Class
1st Banbury's Pink Whitney

Open Bitch Class
1st Roxedge What I Realyrealy Want

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Island Reign's Eclipse



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Island Reign's Eclipse

Reserve Winners Bitch
Dare To Dream In Island Reign

Canadian Bred Bitch Class
1st Island Reign's Eclipse

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dare To Dream In Island Reign

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Hierarch's Sympathy For The Devil



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Pagency Finholly Darla

Best Puppy In Breed
Seelowen's Xtraordinary Stardust



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Pagency Finholly Darla

Junior Puppy Bitch Class
1st Seelowen's Xtraordinary Stardust

Canadian Bred Bitch Class
1st Seelowen's Worth The Wait

Open Bitch Class
1st Pagency Finholly Darla

4-6 Month Bitch Class
1st Judgesden Kiss My Arsenal Aurlove
2nd Judgesden Kiss My Arsenal Adora

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChEx Heartsease Delightful Ambition

Best Of Opposite Sex
Ch Stillstream Sails To Cucarrick

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Newfcastle Kosciuszko


Winners Dog: (1-2-1-1)
Newfcastle Kosciuszko

Open Dog Class
1st Newfcastle Kosciuszko

4-6 Month Dog Class
1st Stillstreams Gently Bentley At Seafret

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
Ch Seagypsy Tanaki's Sky High Colorado

Best Of Opposite Sex
Justlyd's Passages In Time

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Justlyd's Passages In Time

Best Puppy In Breed
Justlyd's Passages In Time

Select Bitch
Ch Whoosh Robel Princess Nautique


Winners Dog: (1-2-0-2)
Justlyd's Passages In Time

Junior Puppy Dog Class
1st Justlyd's Passages In Time

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
Esmonds God Of All

Select Dog
GChS BigLuv's Let It Ride



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 7 pts (2-5-0-1)
GCh Winterpeg's Teija

Best Of Opposite Sex
Dormo's Chief Operator

Best Of Winners: (2-5-0-1)
Dormo's Chief Operator

Best Puppy In Breed
GCh Winterpeg's Teija

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ivolyn's Everyday Hero V Aerdenhout

Best Puppy In Breed
Ch Ivolyn's Everyday Hero V Aerdenhout



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow

Best Of Opposite Sex
GCh Wolvereen The Force B With U

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Kuvuk's Reigning The Purcell

Best Puppy In Breed
Debalys Shooting For Titanium


Winners Dog: (1-3-1-1)
Debalys Shooting For Titanium

Junior Puppy Dog Class
1st Debalys Shooting For Titanium


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Kuvuk's Reigning The Purcell

Reserve Winners Bitch
Aurum's Northern Aurora

12-18 Month Bitch Class
1st Kuvuk's Reigning The Purcell

Open Bitch Class
1st Aurum's Northern Aurora
2nd Wolvereen Captain Marvel





Group 4 - Richard Lopaschuk Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   50
Group 2nd   
GCh Krisma Kingael's Head Of State
  Kerry Blue Terrier   46
Group 3rd   
GCh Fleet St Forged At Hampton Court
  Fox Terrier (Wire)   45
Group 4th   
Wichunt Just Enough Swagger
  Norwich Terrier   44
BPIG   Ch Hion Come As You Are   Soft-Coated Wheaten Terrier   3
Best Baby Puppy In Group   
Wichunt Raider Of The Lost Arf
  Norwich Terrier   0
Best Veteran In Group   
GCh Tidewalker's Diamond Glory
  Australian Terrier   0
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Chargers Huntercreek Brickhouse


Winners Dog: (1-0-1-0)
Alpine's If Looks Could Kill

12-18 Month Dog Class
1st Alpine's If Looks Could Kill


Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 4 pts (2-1-0-2)
GCh Tidewalker Epsilon Grace

Best Of Opposite Sex
Tidewalker Epsilon Maximus

Best Of Winners: (2-1-0-2)
Tidewalker Epsilon Maximus

Select Bitch
GChS Ryba's Skyfall


Winners Dog: (2-1-0-2)
Tidewalker Epsilon Maximus

Reserve Winners Dog
Tidewalker Fable Archer

12-18 Month Dog Class
1st Tidewalker Fable Archer

Open Dog Class
1st Tidewalker Epsilon Maximus

4-6 Month Dog Class
1st Kiaya's Blast Off To Tidewalker

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rozehaven's Eastern Haar

Best Puppy In Breed
Rozehaven's Eastern Haar


Winners Dog: (1-0-0-0)
Rozehaven's Eastern Haar

Senior Puppy Dog Class
1st Rozehaven's Eastern Haar


Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lotus' Boo Sheet



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lotus' Boo Sheet

12-18 Month Bitch Class
1st Lotus' Boo Sheet

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Kian's Winterstorm O'Aberfeldy

Best Of Opposite Sex
Kian's Winterscout O'Aberfeldy

Best Puppy In Breed
Galastar's Perseverance



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Kian's Winterscout O'Aberfeldy

Reserve Winners Bitch
Galastar's Perseverance

Junior Puppy Bitch Class
1st Galastar's Perseverance

Open Bitch Class
1st Kian's Winterscout O'Aberfeldy
2nd Bigguy Raisn Away The Darkness

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Venandi's Heavenly Paisley



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Venandi's Heavenly Paisley

12-18 Month Bitch Class
1st Venandi's Heavenly Paisley

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Fleet St Forged At Hampton Court



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Takala Trails Maddison

Best Of Opposite Sex
Ch Takala Trails Orion



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Takala Trails Maddison

12-18 Month Bitch Class
1st Takala Trails Maddison

4-6 Month Bitch Class
1st Takala Trails Hazel

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Krisma Kingael's Head Of State



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Max-Well's Honeybee At Ridgefolk



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Max-Well's Honeybee At Ridgefolk

12-18 Month Bitch Class
1st Max-Well's Honeybee At Ridgefolk

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 4 pts (3-1-1-0)
Wichunt Just Enough Swagger

Best Of Opposite Sex
Paradym Amblegreen Double Take

Best Of Winners: (3-1-1-0)
Wichunt Just Enough Swagger

Best Puppy In Breed
Paradym Amblegreen Double Take

Select Dog
Ch Amblegreen Dralion Inverlochy Dark Storm


Winners Bitch: (3-1-1-0)
Paradym Amblegreen Double Take

Junior Puppy Bitch Class
1st Paradym Amblegreen Double Take

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GChB Westhams Little Ol Cowgirl

Best Of Opposite Sex
Shalimar Orejac's Full Moon Rising

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Shalimar Orejac's Moonlight Dancer


Winners Dog: (1-2-0-1)
Shalimar Orejac's Full Moon Rising

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Shalimar Orejac's Full Moon Rising

4-6 Month Dog Class
1st Westham's Born This Way


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Shalimar Orejac's Moonlight Dancer

Reserve Winners Bitch
Highland Downs Miss Me

12-18 Month Bitch Class
1st Highland Downs Miss Me

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Shalimar Orejac's Moonlight Dancer

4-6 Month Bitch Class
1st Westham's Million Reasons

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GChS Empire Dreamaker Hot Tip

Best Of Opposite Sex
Dreamaker Hallelujah

Best Puppy In Breed
Dreamaker Hallelujah

Select Dog
Ch Massawippi Money Talks



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Dreamaker Hallelujah

Reserve Winners Bitch
Express Empire Red Skye At Dawn

Junior Puppy Bitch Class
1st Express Empire Red Skye At Dawn

Senior Puppy Bitch Class
1st Dreamaker Hallelujah

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kometa Rossi Kovid


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kometa Rossi Kovid

12-18 Month Dog Class
1st Kometa Rossi Kovid


Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Hion Come As You Are

Best Puppy In Breed
Ch Hion Come As You Are

Select Bitch
Ch Larkhill's Only You



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Greentree Lady O'Cashel

12-18 Month Bitch Class
1st Greentree Lady O'Cashel

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 10 pts (4-5-1-1)
Hillside Hound Of Baskerville

Best Of Opposite Sex
Ch Qwik N Thik The Perfect Alibi @ Rustik

Best Of Winners: (4-5-1-1)
Takala Trails Ginger Goodwin

Best Puppy In Breed
Takala Trails Ginger Goodwin


Winners Dog: (4-5-1-1)
Takala Trails Ginger Goodwin

Reserve Winners Dog
Hillside Gwydion

Junior Puppy Dog Class
1st Takala Trails Ginger Goodwin
2nd Distaff Chuffed To Bits

12-18 Month Dog Class
1st Hillside Gwydion

Canadian Bred Dog Class
1st Takala Trails Angus

Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChG Skyehigh's Video Game

Best Of Opposite Sex
Seawest Here Comes Dolly

Best Puppy In Breed
Seawest Here Comes Dolly

Select Bitch
GCh Ladyleigh Starstruck Seawest



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Seawest Here Comes Dolly

Reserve Winners Bitch
Seawest Bonnie Day

Junior Puppy Bitch Class
1st Seawest Here Comes Dolly
2nd Seawest Bonnie Day





Group 5 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lionking Blaze Of Glory
  Pekingese   54
Group 2nd   
Ch Sunterra So Fired Up
  Pomeranian   50
Group 3rd   
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher
  Papillon   41
Group 4th   
GChS MistyTrails H'dalgos Chido Wey
  Havanese   36
BPIG   
Ch MistyTrails Wyntr'Elise
  Havanese   3
Best Baby Puppy In Group   
Trinity Rox T'Ring At Wynneira
  American Eskimo Dog (Toy)   0
Best Veteran In Group   
GChEx Littlelion China Doll
  Pekingese   0
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kick Em Kenny V Tani Kazari



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Wynneira Kavik Gadars Eskies

Best Of Opposite Sex
Award Cancelled



4-6 Month Bitch Class
1st Trinity Rox T'Ring At Wynneira

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 5 pts (2-1-1-2)
GChS Mingchen Rewind

Best Of Opposite Sex
GChS Alderglen Siren Song

Best Of Winners: (2-1-1-2)
Stay In Touch Of An Excellent Choice

Best Puppy In Breed
Stay In Touch Of An Excellent Choice

Select Bitch
GCh Luciditys Rise Of A Legend


Winners Dog: (2-1-1-2)
Stay In Touch Of An Excellent Choice

Reserve Winners Dog
Kibergos Perfect Storm

12-18 Month Dog Class
1st Kibergos Perfect Storm


Winners Bitch: (2-1-1-2)
Lucidity's Set Phasers To Stun

12-18 Month Bitch Class
1st Lucidity's Set Phasers To Stun

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Arkland N Crystaljem's Diamonds Are Furever

Best Of Opposite Sex
Dewdrops Take A Chance On Mee

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Dewdrops Take A Chance On Mee

Best Puppy In Breed
Dewdrops Take A Chance On Mee


Winners Dog: (1-1-1-0)
Traid Sikret Juventus

Senior Puppy Dog Class
1st Traid Sikret Juventus


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Dewdrops Take A Chance On Mee

Junior Puppy Bitch Class
1st Dewdrops Take A Chance On Mee

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChB Swifthaven Watcha Talk'n About

Best Of Opposite Sex
Wildwoods Whisky In A Tea Cup

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Ciao Bella Point Break

Best Puppy In Breed
Ciao Bella Point Break


Winners Dog: (1-1-1-0)
Ciao Bella Point Break

Junior Puppy Dog Class
1st Ciao Bella Point Break


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Wildwoods Whisky In A Tea Cup

Junior Puppy Bitch Class
1st Wildwoods Whisky In A Tea Cup

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 10 pts (2-5-2-2)
GChG MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Best Of Opposite Sex
GChB Specialty Dolce's Gucci

Best Of Winners: (2-5-2-2)
Mistytrails N'Wyntr'Gems Jazzy Kasanova

Best Puppy In Breed
GChS MistyTrails Wyntr'Elise

Select Dog
GChB Havadahl Kizmet

Select Bitch
GChS MistyTrails Wyntr'Elise


Winners Dog: (2-5-2-2)
Mistytrails N'Wyntr'Gems Jazzy Kasanova

Reserve Winners Dog
Honor Left Behind

Senior Puppy Dog Class
1st Mistytrails N'Wyntr'Gems Jazzy Kasanova

Open Dog Class
1st Honor Left Behind


Winners Bitch: (2-5-2-2)
Mistytrails Treeya Nuwani

Reserve Winners Bitch
MistyTrails Bagheera Byemmy

Junior Puppy Bitch Class
1st MistyTrails Brooke Burke

Senior Puppy Bitch Class
1st Mistytrails Treeya Nuwani
2nd Twinkle's Lulu Love In Your Heart At Havanangel

Canadian Bred Bitch Class
1st MistyTrails Bagheera Byemmy

Open Bitch Class
1st Sylarena Diamond In The Snow

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher

Best Of Opposite Sex
GCh Truluv's Season Of The Witch

Best Puppy In Breed
Rosian's Win For Willow



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Truluv's Once Upon A Time

Reserve Winners Bitch
Flinters Up The Ante

Senior Puppy Bitch Class
1st Rosian's Win For Willow

12-18 Month Bitch Class
1st Truluv's Once Upon A Time

Open Bitch Class
1st Flinters Up The Ante

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GChG Lionking Blaze Of Glory

Best Of Opposite Sex
Michaelmas Rebecca For Taylin

Best Puppy In Breed
Michaelmas Rebecca For Taylin

Select Dog
GChB Pekehuis Sorcerer



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Michaelmas Rebecca For Taylin

Reserve Winners Bitch
PekeEasy Painted Fern

Junior Puppy Bitch Class
1st Michaelmas Rebecca For Taylin

Open Bitch Class
1st PekeEasy Painted Fern

Veteran Female
GChEx Littlelion China Doll

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 8 pts (2-2-3-2)
GChS Sunterra So Fired Up

Best Of Opposite Sex
Ch Furrycreek's Dixie Chick

Best Of Winners: (2-2-3-2)
Furrycreek's Blue Jeans

Best Puppy In Breed
Furrycreek's Blue Jeans

Select Dog
GChS Chriscendo Chasing Rainbows

Select Bitch
GCh Cheyennes Precious Gem


Winners Dog: (2-2-3-2)
Furrycreek's Blue Jeans

Reserve Winners Dog
Grand Alexander Legend

Junior Puppy Dog Class
1st Furrycreek's Blue Jeans

Senior Puppy Dog Class
1st Grand Alexander Legend


Winners Bitch: (2-2-3-2)
Lilangelz Catching Rainbows

Reserve Winners Bitch
Lilangelz Good Golly Miss Molly

Junior Puppy Bitch Class
1st Lilangelz Good Golly Miss Molly

Open Bitch Class
1st Lilangelz Catching Rainbows

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Swag Lomar Full Access At Lemoge

Best Of Opposite Sex
Lemoges Gorgeous Georgia

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Swag Lomar Full Access At Lemoge

Best Puppy In Breed
Lemoges Wild Spring Dasies


Winners Dog: (1-3-0-0)
Swag Lomar Full Access At Lemoge

12-18 Month Dog Class
1st Swag Lomar Full Access At Lemoge


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Lemoges Gorgeous Georgia

Reserve Winners Bitch
Lemoges Wild Spring Dasies

Senior Puppy Bitch Class
1st Lemoges Wild Spring Dasies
2nd Lemoges Xena The Warrior Princess

Open Bitch Class
1st Lemoges Gorgeous Georgia

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Cuddle's Miss D Meanor

Best Of Opposite Sex
GCh Cuddle's Rasputin

Best Puppy In Breed
Cuddle's Miss D Meanor



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Cuddle's Miss D Meanor

Reserve Winners Bitch
Cuddle's One N Only

Senior Puppy Bitch Class
1st Cuddle's Miss D Meanor

Open Bitch Class
1st Cuddle's One N Only

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GChS Carmorosa's Pixie Dancer

Best Of Opposite Sex
Carmorosa's Walk'n On The Wild Side

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Carmorosa's Walk'n On The Wild Side

Best Puppy In Breed
Carmorosa's Quintessential


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Artemus Victoria Regina

Senior Puppy Bitch Class
1st Artemus Victoria Regina





Group 6 - Sandy Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Beshia's Ho Ming
  Chow Chow   33
Group 2nd   
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS
  Poodle (Standard)   31
Group 3rd   
GCh Judo's Top Secret At Trekhond
  Tibetan Spaniel   27
Group 4th   Ch Sunojo's Jammed In A Red Dress   Shiba Inu   22
BPIG    Trekhond's Bennie And The Jets   Tibetan Spaniel   4
Best Baby Puppy In Group    Kaliska's Fire And Ice   Boston Terrier   0
Best Veteran In Group   Ch Beshia Cannon Pi At Sevenacres   Chow Chow   0
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Kiskapoo Wynneira Will'O'Wisp

Best Of Opposite Sex
Wynneiras Crazy On U

Best Puppy In Breed
Wynneiras Crazy On U


Winners Dog: (1-0-0-1)
Wynneiras Crazy On U

Senior Puppy Dog Class
1st Wynneiras Crazy On U


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 7 pts (3-3-1-1)
GChS Waylin's Song Of The South

Best Of Opposite Sex
Ch Sito's Whiskey On My Breath

Best Of Winners: (3-3-1-1)
EQ Iowana's Beyond Belief At Kaliska

Best Puppy In Breed
Ch Sito's Whiskey On My Breath


Winners Dog: (3-3-1-1)
EQ Iowana's Beyond Belief At Kaliska

Reserve Winners Dog
Kaliska's Hot Copy

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Waylin N Fiveoclocks God Of Thunder

Open Dog Class
1st EQ Iowana's Beyond Belief At Kaliska
2nd Kaliska's Hot Copy

4-6 Month Dog Class
1st Kaliska's Hot N Heavy


Winners Bitch: (3-3-1-1)
Waylin's Rocky Acres Rebecca

Reserve Winners Bitch
Dorkays' Big Bada Boom At Kaliska

12-18 Month Bitch Class
1st Kaliska's Lunar Nebula

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Waylin's Rocky Acres Rebecca

Open Bitch Class
1st Dorkays' Big Bada Boom At Kaliska

4-6 Month Bitch Class
1st Kaliska's Fire And Ice

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Babylon's Abel Salutes Imperious

Best Of Opposite Sex
Lil Buddy Monica For Babylon

Best Puppy In Breed
Lil Buddy Monica For Babylon



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Lil Buddy Monica For Babylon

Junior Puppy Bitch Class
1st Lil Buddy Monica For Babylon

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Beshia's Ho Ming

Select Dog
Ch Beshia Cannon Pi At Sevenacres



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Amberbull Hot N Spicy

Best Puppy In Breed
Ch Amberbull Hot N Spicy



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Beaukees Killer Cruise

Best Puppy In Breed
Southcar's Perfect Storm



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Southcar's Perfect Storm

Senior Puppy Bitch Class
1st Southcar's Perfect Storm

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Valiview Kameo Kula Dancer

Best Puppy In Breed
Valiview Kameo Kula Dancer



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Valiview Kameo Kula Dancer

Junior Puppy Bitch Class
1st Valiview Kameo Kula Dancer

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChG Crystalton Tees Chikoda NCIS

Best Of Opposite Sex
Ch Vetset When You Wish Upon A Star

Best Puppy In Breed
Ch Vetset When You Wish Upon A Star



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Crystalton Chikoda Celeste Savanah

Reserve Winners Bitch
Reigate Dawin Rave On

Senior Puppy Bitch Class
1st Crystalton Chikoda Celeste Savanah

Open Bitch Class
1st Reigate Dawin Rave On

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 5 pts (1-3-0-2)
Ch Sunojo's Jammed In A Red Dress

Best Of Opposite Sex
Sunojo's Ohso Juji Go

Best Of Winners: (1-3-0-2)
Sunojo's Drezzed In Diamonds

Best Puppy In Breed
Sunojo's Ohso Juji Go

Select Bitch
GCh Sunojo's Kaika Suru Ayame


Winners Dog: (1-3-0-2)
Sunojo's Ohso Juji Go

Senior Puppy Dog Class
1st Sunojo's Ohso Juji Go

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 4 pts (1-1-3-0)
GChB Judo's Top Secret At Trekhond

Best Of Opposite Sex
Shave's Island Gem At Trekhond

Best Of Winners: (1-1-3-0)
Trekhond's Bennie And The Jets

Best Puppy In Breed
Trekhond's Bennie And The Jets

Select Dog
Ch Trekhond's Solitary Man


Winners Dog: (1-1-3-0)
Trekhond's Bennie And The Jets

Senior Puppy Dog Class
1st Trekhond's Bennie And The Jets


Winners Bitch: (1-1-3-0)
Shave's Island Gem At Trekhond

Junior Puppy Bitch Class
1st Shave's Island Gem At Trekhond



Group 7 - Sandy Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Vulcan's Bleue At Bayouland
  Australian Shepherd   57
Group 2nd   
GCh Woodside's Kahlua PP
  German Shepherd Dog   53
Group 3rd   
GCh Alta Magnum Blue Moon
  Miniature American Shepherd   49
Group 4th   
Ch Coastalviews Isn't She Lovely
  Shetland Sheepdog   45
BPIG   
Ch Coastalviews Isn't She Lovely
  Shetland Sheepdog   4
Best Baby Puppy In Group    Stoneyroydes 9th Shade Of Gray Dobbie   Old English Sheepdog   0
Best Veteran In Group   
GCh Conspirito's Last Crusader
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChB Cobbers Dine N Dash

Best Of Opposite Sex
Ch Austlyn's Northern Ryder



Winners Bitch: (0-2-1-1)
WNR I Got Your Six

Reserve Winners Bitch
Aquila's Rockitt To The Stars

12-18 Month Bitch Class
1st Aquila's Rockitt To The Stars

Open Bitch Class
1st WNR I Got Your Six

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 3 pts (2-0-0-2)
GChS Vulcan's Bleue At Bayouland

Best Of Opposite Sex
Kiji Honky Tonk Hero

Best Puppy In Breed
Summerwind Cowboy Legend At Trekhond

Select Bitch
GCh Baywind Tailor Made In Tinseltown


Winners Dog: (2-0-0-2)
Kiji Honky Tonk Hero

Reserve Winners Dog
Summerwind Cowboy Legend At Trekhond

Junior Puppy Dog Class
1st Summerwind Cowboy Legend At Trekhond

Open Dog Class
1st Kiji Honky Tonk Hero


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Kelkary's Ragtyme Tango



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Piece De Resistance Magie Noire



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
GCh Celticmoon's Quantum Leap

Best Of Opposite Sex
Sky Acres Lady Bird Special

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Kaizen's Celticmoon N Aychess

Best Puppy In Breed
Kaizen's Just Jia With Maggray


Winners Dog: (1-4-1-0)
Kaizen's Celticmoon N Aychess

Open Dog Class
1st Kaizen's Celticmoon N Aychess


Winners Bitch: (1-4-1-0)
Sky Acres Lady Bird Special

Reserve Winners Bitch
Nola N'Wind Roberson

Junior Puppy Bitch Class
1st Kaizen's Just Jia With Maggray
2nd Kaizen's Just Grant Me Three Wishes

12-18 Month Bitch Class
1st Nola N'Wind Roberson

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Eclipse All That Glitters

Select Bitch
Ch Kulana Eclipse Gopher It



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Kulana Eclipse Figure It Out

12-18 Month Bitch Class
1st Kulana Eclipse Figure It Out

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Aktiv's I Love Rock 'N' Roll

Best Of Opposite Sex
GCh Dediamonds Real Quiet

Best Puppy In Breed
Aktiv's Once In A Pink Moon


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 3 pts (0-1-0-3)
Ch Celticmoon N Aychess Inverlochy

Select Bitch
Ch Vanisle's Miss B' Haven



Winners Bitch: (0-1-0-3)
Cynclair Midnight Regards

Open Bitch Class
1st Cynclair Midnight Regards

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChB Woodside's Kahlua PP

Best Of Opposite Sex
GCh Lacomtesse Ritchie Gecko

Best Puppy In Breed
Ranita's Sweet Baby Tika V Rosian



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Windfall's I Am Woman V Ross

Reserve Winners Bitch
Ranita's Sweet Baby Tika V Rosian

Junior Puppy Bitch Class
1st Ranita's Sweet Baby Tika V Rosian

Open Bitch Class
1st Windfall's I Am Woman V Ross

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Alta Magnum Blue Moon

Best Of Opposite Sex
Renaissance Farm's Art d'Echo

Best Puppy In Breed
Renaissance Farm's Art d'Echo

Select Dog
GCh Alta Little Red Corvette At RF


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Island Bound Storm Warning

Best Of Opposite Sex
Stoneyroydes Lola Is A Show Girl

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Island Bound Storm Warning


Winners Dog: (1-1-1-0)
Island Bound Storm Warning

Canadian Bred Dog Class
1st Island Bound Storm Warning


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Stoneyroydes Lola Is A Show Girl

Canadian Bred Bitch Class
1st Stoneyroydes Lola Is A Show Girl

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Curig Dream In Colour

Best Of Opposite Sex
Coventry Just For The Record

Best Puppy In Breed
Ch Curig Dream In Colour

Select Bitch
Ch Brigadoon Krystal Dragon At Pinemeade



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Coventry Just For The Record

Reserve Winners Bitch
Khaskova's Worth The Wait

Junior Puppy Bitch Class
1st Coventry Just For The Record

Open Bitch Class
1st Khaskova's Worth The Wait

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By