Result Correction Page

Comox Valley Kennel Club
Sunday, June 12, 2022



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Judi Elford
German Shepherd Dog  
GChB Woodside's Kahlua PP
Points: 227 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Judi Elford
Siberian Husky  
GChS Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
Points: 193
Best Puppy In Show
Judge: Judi Elford
Shetland Sheepdog  
Ch Mystic Suntime Supernova
Best Baby Puppy In Show
Judge: Judi Elford
Australian Cattle Dog  
Wnr Dine Aways Holy Basil
Best Veteran In Show
Judge: Judi Elford
Vizsla (Smooth-Haired)  
GChEx Baroque Eastwind's Cool Runnings
Best Altered In Show
Judge: Judi Elford
Pekingese  
Ch Sincity Lady Akasha








Group 1 - Geraldine Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sevenoaks Spotify
  Setter (English)   48
Group 2nd   
Ch Goldplus Honky Tonk Man
  Retriever (Golden)   47
Group 3rd   
Suma's Mistero L'Uomo Mascherato
  Pointer (German Short-Haired)   33
Group 4th   
GChB Lagotto Hill Basilichito
  Lagotto Romagnolo   31
BPIG    Jaybren's Better Than Gold   Vizsla (Smooth-Haired)   N/A
Best Veteran In Group   
GChEx Baroque Eastwind's Cool Runnings
  Vizsla (Smooth-Haired)   0
Best Altered In Group   
GCh Ch (Alt) Donieka's Party Time
  Retriever (Golden)   0
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Lagotto Hill Basilichito



Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Suma's Mistero L'Uomo Mascherato


Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 5 pts (2-2-2-0)
GChB Duenorth Flyin Higher N Higher

Best Of Opposite Sex
Glainddus Midnight Martini

Best Of Winners: (2-2-2-0)
Glainddus Midnight Martini

Select Dog
Ch Itzawhat's You Aint Seen Nothin Yet


Winners Bitch: (2-2-2-0)
Glainddus Midnight Martini

Reserve Winners Bitch
Glainddus Will You Be Mine

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Glainddus Midnight Martini
2nd Glainddus Will You Be Mine

Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 13 pts (4-4-3-3)
GCh Goldplus Honky Tonk Man

Best Of Opposite Sex
Ch Kitsana's Post Parade

Best Of Winners: (4-4-3-3)
Myriosa's Truly Enchanting

Best Puppy In Breed
Kleanza's Closing Time At Donieka

Select Dog
GChB Allsgold's Darby Downes

Select Bitch
Ch Blackpool Got Some Splaining To Do

Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChS Kermodei's Unforgettable Yeti

Best Of Opposite Sex
GChB Danrich's Polly Pocket



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Makaila's Queen Of The Nile

Reserve Winners Bitch
Firebacks Frankie Cottontail

12-18 Month Bitch Class
1st Firebacks Frankie Cottontail

Open Bitch Class
1st Makaila's Queen Of The Nile

Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 8 pts (5-2-1-1)
GChB Kijabewinds When Stars Align

Best Of Opposite Sex
Ch Seaterrace Hallow'peno Pepper

Best Of Winners: (5-2-1-1)
Tollerpride's Rags To Riches

Best Puppy In Breed
Watermark's Westcoast Zunga


Winners Dog: (5-2-1-1)
Seatosea Across The Universe

Reserve Winners Dog
Watermark's Westcoast Zunga

Junior Puppy Dog Class
1st Watermark's Westcoast Zunga
2nd Readyfor East Valley Sunrise

Senior Puppy Dog Class
1st Seaterrace's Brew Laddie At Sevenacres

12-18 Month Dog Class
1st Seatosea Across The Universe

Open Dog Class
1st Outfox Mon Amour


Winners Bitch: (5-2-1-1)
Tollerpride's Rags To Riches

Reserve Winners Bitch
Outfox's Blush Against The World

12-18 Month Bitch Class
1st Outfox's Blush Against The World

Open Bitch Class
1st Tollerpride's Rags To Riches

Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sevenoaks Spotify



Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Conquest's Maze Runner

Best Of Opposite Sex
Newsong's Gogo Gracie At Sjoblom

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Conquest's Maze Runner

Best Puppy In Breed
Newsong's Gogo Gracie At Sjoblom

Select Dog
Ch Redjack Sjoblom's Midnight Moonrider


Winners Dog: (1-1-1-0)
Conquest's Maze Runner

Open Dog Class
1st Conquest's Maze Runner


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Newsong's Gogo Gracie At Sjoblom

Senior Puppy Bitch Class
1st Newsong's Gogo Gracie At Sjoblom

Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Sherlock's Right On Q



Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Realta Let It Rain At Cuchulain



Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Upcountry's Perpetual Motion

Best Puppy In Breed
Jaybren's Better Than Gold



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Jaybren's Better Than Gold

Senior Puppy Bitch Class
1st Jaybren's Better Than Gold

Veteran Female
GChEx Baroque Eastwind's Cool Runnings

Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 4 pts (1-1-0-3)
GChB Silversea's Summer Sonnet

Best Of Opposite Sex
Trax Steely Dan

Best Of Winners: (1-1-0-3)
Brio's Queen Bee

Select Bitch
Ch Bartland's Moonlight Sonata


Winners Dog: (1-1-0-3)
Trax Steely Dan

Open Dog Class
1st Trax Steely Dan


Winners Bitch: (1-1-0-3)
Brio's Queen Bee

12-18 Month Bitch Class
1st Brio's Queen Bee





Group 2 - Laurel Deptuch Top Dog
Points
Group 1st   
GChS RJ's Scottish Mist
  Basset Hound   30
Group 2nd   
GCh Nkosi Ongoing Success Odin
  Rhodesian Ridgeback   29
Group 3rd   
Ch Joskip's Winter Ghost MLC
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   22
Group 4th    Hashtag Vuela Vuela   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   21
BPIG    Haefen Freespirits Mistral   Saluki   N/A
Best Baby Puppy In Group    Jetstream Game On   Whippet   0
Best Veteran In Group   
GCh Coso Cola Classic
  Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tres Chic Enchanted


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tres Chic Enchanted

Open Dog Class
1st Tres Chic Enchanted


Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS RJ's Scottish Mist



Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Bory Wood XiGia

Best Puppy In Breed
Breigayt's Fancy Like



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Breigayt's Fancy Like

Junior Puppy Bitch Class
1st Breigayt's Fancy Like

Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Joskip's Winter Ghost MLC



Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hashtag Vuela Vuela


Winners Dog: (1-0-0-0)
Hashtag Vuela Vuela

Open Dog Class
1st Hashtag Vuela Vuela


Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Granvalero's Let The Sun Shine SL



Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Dhu Mohr Alice In Wonderland At Hollyrood

Select Bitch
Ch Hollyrood Aurelia Feralia


Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Windrock's Shangri-La



Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ironquest's Fair Lady



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ironquest's Fair Lady

Open Bitch Class
1st Ironquest's Fair Lady

Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
TruNorth's Hell And High Water Niel

Best Of Opposite Sex
TruNorth's Hell And High Water Beth

Best Of Winners: (1-2-0-0)
TruNorth's Hell And High Water Niel

Best Puppy In Breed
TruNorth's Hell And High Water Niel


Winners Dog: (1-2-0-0)
TruNorth's Hell And High Water Niel

Bred By Exhibitor Dog Class
1st TruNorth's Hell And High Water Niel


Winners Bitch: (1-2-0-0)
TruNorth's Hell And High Water Beth

Reserve Winners Bitch
Kan Trace Baila Morena

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st TruNorth's Hell And High Water Beth

Open Bitch Class
1st Kan Trace Baila Morena

Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 6 pts (2-1-2-2)
GChB Nkosi Ongoing Success Odin

Best Of Opposite Sex
Ch Into The Beyond Nkosi's Athena

Best Of Winners: (2-1-2-2)
The Golden Pearl Of Course

Best Puppy In Breed
The Golden Pearl Of Course

Select Dog
GCh The Golden Buzzer Of Course

Select Bitch
Ch Loscanna N Ridgefolk Qwandoya


Winners Bitch: (2-1-2-2)
The Golden Pearl Of Course

Senior Puppy Bitch Class
1st The Golden Pearl Of Course

Veteran Female
GCh Nkosi's Noomi From The Start

Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Haefen Phaeton Kharisma

Best Puppy In Breed
Haefen Freespirits Mistral



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Haefen Freespirits Mistral

Senior Puppy Bitch Class
1st Haefen Freespirits Mistral

Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Jikino Kensha No Arion Go

Best Puppy In Breed
Jikino Kensha No Arion Go


Winners Dog: (1-0-0-0)
Jikino Kensha No Arion Go

Senior Puppy Dog Class
1st Jikino Kensha No Arion Go


Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 6 pts (0-4-1-2)
Ch Ryland's Infamous Leading Lady

Best Of Opposite Sex
Ch Westknock Imagine Tiger Tiger

Best Puppy In Breed
Ch Hilerica Zagato At Sailaway

Select Bitch
Ch Hilerica Zagato At Sailaway


4-6 Month Dog Class
1st Jetstream Game On





Group 3 - Laurel Deptuch Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   24
Group 2nd   
GChG Hierarch's Sympathy For The Devil
  Doberman Pinscher   23
Group 3rd   
GChB Banbury's Imagine Dragons
  Bullmastiff   18
Group 4th   
Ch Cabezon's Sir Barkley Guardian Of Ruff
  Mastiff   15
BPIG    Cascadia Brazen Honeybear   Eurasier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Snoebear's Reigning Crystal Fountain   Siberian Husky   0
Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Outlander's That Certain Mystique

Best Of Opposite Sex
Outlander's Take Me Back In Time

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Outlander's That Certain Mystique

Best Puppy In Breed
Outlander's That Certain Mystique


Winners Dog: (1-1-0-0)
Outlander's Take Me Back In Time

12-18 Month Dog Class
1st Outlander's Take Me Back In Time


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Outlander's That Certain Mystique

Junior Puppy Bitch Class
1st Outlander's That Certain Mystique

Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Doubledutch's Rothko

Best Of Opposite Sex
Doubledutch's Lara

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Doubledutch's Rothko


Winners Dog: (1-2-0-0)
Doubledutch's Rothko

Canadian Bred Dog Class
1st Doubledutch's Rothko


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Doubledutch's Lara

Reserve Winners Bitch
Doubledutch's Leia

12-18 Month Bitch Class
1st Doubledutch's Leia

Canadian Bred Bitch Class
1st Doubledutch's Lara

Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChB Banbury's Imagine Dragons

Best Of Opposite Sex
Kilmarnock Quality Never Goes Out Of Style

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Affinity's Lock, Shock & Barrel

Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 4 pts (2-1-0-2)
GChG Hierarch's Sympathy For The Devil

Best Of Opposite Sex
Holloway's Two Birds One Stone

Best Of Winners: (2-1-0-2)
Holloway's Two Birds One Stone

Best Puppy In Breed
Katet Stack The Deck

Select Bitch
GCh Gentry N Salieri Coco Martini


Winners Dog: (2-1-0-2)
Holloway's Two Birds One Stone

Reserve Winners Dog
Katet Stack The Deck

Junior Puppy Dog Class
1st Katet Stack The Deck

Open Dog Class
1st Holloway's Two Birds One Stone


Winners Bitch: (2-1-0-2)
ConnQuest Girl Gone Bad

12-18 Month Bitch Class
1st ConnQuest Girl Gone Bad

Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cascadia Brazen Honeybear

Best Puppy In Breed
Cascadia Brazen Honeybear



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cascadia Brazen Honeybear

Senior Puppy Bitch Class
1st Cascadia Brazen Honeybear

Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cabezon's Sir Barkley Guardian Of Ruff


Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Newfcastle Kosciuszko



Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 6 pts (2-3-0-2)
GCh Justlyd's Matter Of Fact

Best Of Opposite Sex
Seagypsy' N Tanaki's Ain't Misbehavin'

Best Of Winners: (2-3-0-2)
Seagypsy' N Tanaki's Ain't Misbehavin'

Best Puppy In Breed
Seagypsy' N Tanaki's Ain't Misbehavin'

Select Bitch
Ch Whoosh Robel Princess Nautique


Winners Bitch: (2-3-0-2)
Justlyd's When Friends Meet

Reserve Winners Bitch
Whoosh Supernova On The Move

Junior Puppy Bitch Class
1st Acostar Tanaki's Fire N Ice

12-18 Month Bitch Class
1st Justlyd's When Friends Meet

Open Bitch Class
1st Whoosh Supernova On The Move

Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB BigLuv's Let It Ride



Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Reigning's Stormstruck Wind' N Snow






Group 4 - Barbara Arndt Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   24
Group 2nd   
GChS Ryba's Skyfall
  Australian Terrier   23
Group 3rd   
Ch Dunsmuir Glenby Devil's Sprite
  Scottish Terrier   22
Group 4th   
GChS Empire Dreamaker Hot Tip
  Schnauzer (Miniature)   21
BPIG    Dreamaker Flaming Fury   Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Altered In Group   
Tolyn's Rocketman At Caliente
  Lakeland Terrier   0
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Ryba's Skyfall



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Elwha's Little Miss Clever Clogs


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
GChB Brickfield Crusher

Best Of Opposite Sex
GCh Rozehaven's Springtime Zephyr

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Rozehaven's Eastern Haar

Best Puppy In Breed
Delicious Abernethy

Select Bitch
GCh Luxury Avenue's Freyja Of Rozehaven


Winners Dog: (1-1-1-2)
Rozehaven's Eastern Haar

12-18 Month Dog Class
1st Rozehaven's Eastern Haar


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Delicious Abernethy

Junior Puppy Bitch Class
1st Delicious Abernethy

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Braemar Scotch Broom Skywalker At Janmar


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Singing Hills Banks The Win Of Traquaire

Best Puppy In Breed
Singing Hills Banks The Win Of Traquaire


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Takala Trails Hazel

Best Puppy In Breed
Ch Takala Trails Hazel



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ave Fraer Happy Star

Best Puppy In Breed
Ave Fraer Happy Star



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ave Fraer Happy Star

Junior Puppy Bitch Class
1st Ave Fraer Happy Star





Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Westham's Born This Way

Best Puppy In Breed
Ch Westham's Born This Way



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
GChS Empire Dreamaker Hot Tip

Best Of Opposite Sex
Kinsey's Mimicker Practically Magic

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Dreamaker Flaming Fury

Best Puppy In Breed
Dreamaker Flaming Fury


Winners Dog: (1-4-1-0)
Dreamaker Flaming Fury

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Dreamaker Flaming Fury


Winners Bitch: (1-4-1-0)
Kinsey's Mimicker Practically Magic

Reserve Winners Bitch
Mimicker's Gadabout

Senior Puppy Bitch Class
1st Empire's Stargate To The Moon

12-18 Month Bitch Class
1st Kinsey's Mimicker Practically Magic

Canadian Bred Bitch Class
1st Mimicker's Gadabout

Open Bitch Class
1st Mimicker's Catch My Fancy

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Dunsmuir Glenby Devil's Sprite



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rocglen Ginger Heliabel

Best Puppy In Breed
Rocglen Ginger Heliabel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rocglen Ginger Heliabel

Senior Puppy Bitch Class
1st Rocglen Ginger Heliabel

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kometa Rossi Kovid


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kometa Rossi Kovid

Open Dog Class
1st Kometa Rossi Kovid


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Distaff Chuffed To Bits

Best Of Opposite Sex
Distaff Dazzling Display

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Distaff Chuffed To Bits


Winners Dog: (1-2-0-0)
Distaff Chuffed To Bits

12-18 Month Dog Class
1st Distaff Chuffed To Bits


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Distaff Dazzling Display

Reserve Winners Bitch
Takala Trails Athena

12-18 Month Bitch Class
1st Distaff Dazzling Display
2nd Takala Trails Athena

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Skyehigh's Video Game







Group 5 - Jocelyne Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Hyclass Whole Lotta Shakin' Goin' On
  Pug   30
Group 2nd   
GCh Swifthaven Watcha Talk'n About
  Chinese Crested   29
Group 3rd   
GChB Carmorosa's Pixie Dancer
  Silky Terrier   28
Group 4th   
GChS MistyTrails H'dalgos Chido Wey
  Havanese   27
BPIG   
Rae Anne's Top Gun
  Papillon   N/A
Best Baby Puppy In Group   
MistyTrails Wyntr'Lividus
  Havanese   0
Best Altered In Group   
Ch Sincity Lady Akasha
  Pekingese   0
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Alderglen Siren Song



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Arkland N Crystaljem's Diamonds Are Furever



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Swifthaven Watcha Talk'n About



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Donandru & Endor Where East Met West


Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
White Fairy Angel Chace

Best Of Opposite Sex
Spoildrotten's Let Me Love You

Best Of Winners: (1-1-0-0)
White Fairy Angel Chace

Best Puppy In Breed
Spoildrotten's Let Me Love You


Winners Dog: (1-1-0-0)
White Fairy Angel Chace

12-18 Month Dog Class
1st White Fairy Angel Chace


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Spoildrotten's Let Me Love You

Junior Puppy Bitch Class
1st Spoildrotten's Let Me Love You

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Rae Anne's Top Gun

Best Of Opposite Sex
Suniren Pop The Prosecco Gleniren

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Rae Anne's Top Gun

Best Puppy In Breed
Rae Anne's Top Gun


Winners Dog: (2-2-0-0)
Rae Anne's Top Gun

Reserve Winners Dog
Derrima Abracadabra

Senior Puppy Dog Class
1st Rae Anne's Top Gun

Open Dog Class
1st Derrima Abracadabra


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Suniren Pop The Prosecco Gleniren

Reserve Winners Bitch
Truluv's Fantasia

Junior Puppy Bitch Class
1st Truluv's Fantasia

Open Bitch Class
1st Suniren Pop The Prosecco Gleniren

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Diaquiris Melody At Lionheart

Best Puppy In Breed
Diaquiris Melody At Lionheart



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Diaquiris Melody At Lionheart

Senior Puppy Bitch Class
1st Diaquiris Melody At Lionheart

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Cheyennes Precious Gem

Best Of Opposite Sex
Ch Debonne's Ojibwe Grand Chief

Best Puppy In Breed
Debonne's Classic Showstopper



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Debonne's Classic Showstopper

Reserve Winners Bitch
Lilangelz Catching Rainbows

Senior Puppy Bitch Class
1st Debonne's Classic Showstopper
2nd Lilangelz Oh Yeah

Open Bitch Class
1st Lilangelz Catching Rainbows

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Hyclass Whole Lotta Shakin' Goin' On



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Carmorosa's Pixie Dancer



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Spoildrotten's Center Of Attention

Best Of Opposite Sex
Spoildrotten He's The Boss

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Spoildrotten's Center Of Attention


Winners Dog: (1-1-0-0)
Spoildrotten He's The Boss

12-18 Month Dog Class
1st Spoildrotten He's The Boss





Group 6 - Judi Elford Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Wintergarden Litilann's The First Lady
  Poodle (Standard)   32
Group 2nd   Ch Ko's See Ya Later Gator   Dalmatian   27
Group 3rd   
GChS Waylin's Song Of The South
  Boston Terrier   26
Group 4th   
GCh Doreve's Island West Paladin
  Schipperke   17
BPIG   
Ch Chowridge Xo Polar Crystal At Lionheart
  Chow Chow   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kaliska's Bailey For Breakfast   Boston Terrier   0
Best Veteran In Group   Ch Beshia Cannon Pi At Sevenacres   Chow Chow   0
Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 8 pts (2-4-2-1)
GChS Waylin's Song Of The South

Best Of Opposite Sex
Ch Waylin And Luvaluv Dante's Inferno

Best Of Winners: (2-4-2-1)
Waylin N Rivergate's It Could Be Magic

Best Puppy In Breed
Ch Waylin And Luvaluv Dante's Inferno

Select Dog
Ch EQ Iowana's Beyond Belief At Kaliska


Winners Dog: (2-4-2-1)
Waylin N Fiveoclocks God Of Thunder

Reserve Winners Dog
Waylin's Who's The Boss

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Waylin N Fiveoclocks God Of Thunder

Open Dog Class
1st Waylin's Who's The Boss

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Beshia Cannon Pi At Sevenacres

Best Of Opposite Sex
Ch Chowridge Xo Polar Crystal At Lionheart

Best Puppy In Breed
Ch Chowridge Xo Polar Crystal At Lionheart


Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ko's See Ya Later Gator



Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Baohuao's Best Endeavor At Atalaya

Best Of Opposite Sex
Archibull's Gotta Have Fayth

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Baohuao's Best Endeavor At Atalaya

Best Puppy In Breed
Atalaya's Black Dahlia


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Archibull's Gotta Have Fayth

Reserve Winners Bitch
Atalaya's Black Dahlia

Senior Puppy Bitch Class
1st Atalaya's Black Dahlia

12-18 Month Bitch Class
1st Archibull's Gotta Have Fayth

Open Bitch Class
1st Any Story Worth Telling Is Worth Telling Nala

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Daimler's Betty Boop At Klitsa



Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Maezhi Kiss Me Pretty

Best Puppy In Breed
Maezhi Kiss Me Pretty



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Maezhi Kiss Me Pretty

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Maezhi Kiss Me Pretty

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 4 pts (0-3-0-2)
GCh Wintergarden Litilann's The First Lady

Best Puppy In Breed
Vetset Play The Game

Select Bitch
Ch Reigate Dawin Rave On



Winners Bitch: (0-3-0-2)
Vetset Play The Game

Reserve Winners Bitch
Litilann's Hot Flash

Senior Puppy Bitch Class
1st Vetset Play The Game
2nd Tropheous Yennifer Of Vengerberg

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Litilann's Hot Flash

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Doreve's Island West Paladin

Best Of Opposite Sex
Friday The Thirteenth Of Island West



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Friday The Thirteenth Of Island West

Reserve Winners Bitch
Kimmy Is Here By Island West

12-18 Month Bitch Class
1st Kimmy Is Here By Island West

Open Bitch Class
1st Friday The Thirteenth Of Island West

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Sealegends Magic In Moonlight

Best Of Opposite Sex
GCh Kojiros Party Girl

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Sealegends Moonlight Magic

Best Puppy In Breed
Sealegends Moonlight Magic


Winners Dog: (1-1-1-1)
Sealegends Moonlight Magic

Junior Puppy Dog Class
1st Sealegends Moonlight Magic


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Sealegends Flowers In The Spring

Junior Puppy Bitch Class
1st Sealegends Flowers In The Spring

4-6 Month Bitch Class
1st Sealegends Scarlett Rose

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChB Judo's Top Secret At Trekhond

Best Of Opposite Sex
Trekhond's Dressed For A Parti

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Sandon Im So Striking At Trekhond

Best Puppy In Breed
Sandon Im So Striking At Trekhond


Winners Dog: (1-1-1-0)
Sandon Im So Striking At Trekhond

Junior Puppy Dog Class
1st Sandon Im So Striking At Trekhond


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Trekhond's Dressed For A Parti

Junior Puppy Bitch Class
1st Trekhond's Dressed For A Parti



Group 7 - Barbara Arndt Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Woodside's Kahlua PP
  German Shepherd Dog   33
Group 2nd   
Ch Igor du Domaine de Bredenarde
  Berger Picard   31
Group 3rd   
Ch Mystic Suntime Supernova
  Shetland Sheepdog   30
Group 4th   
Ch Squarecote Royalty On The Move
  Old English Sheepdog   25
BPIG   
Ch Mystic Suntime Supernova
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Wnr Dine Aways Holy Basil
  Australian Cattle Dog   0
Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ksenia's Trail Hunter

Best Puppy In Breed
Ksenia's Trail Hunter


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ksenia's Trail Hunter

Senior Puppy Dog Class
1st Ksenia's Trail Hunter

4-6 Month Dog Class
1st Wnr Dine Aways Holy Basil


Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Baywind Tailor Made In Tinseltown

Best Of Opposite Sex
Summerwind Cowboy Legend At Trekhond


Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
GCh Addlee's First Lady At Tiffany

Best Of Opposite Sex
Runningmtn Perfect Storm At Kelkary

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Tiffany's Sassy Sorceress

Best Puppy In Breed
Runningmtn Perfect Storm At Kelkary

Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Omniscient Between Two Worlds

Best Of Opposite Sex
Ch Cardoness Omniscient Victress

Best Puppy In Breed
Uniquity's Jumping Juniper Of Letekoe



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Kaizen's Just Jia With Maggray

Reserve Winners Bitch
Uniquity's Jumping Juniper Of Letekoe

Senior Puppy Bitch Class
1st Uniquity's Jumping Juniper Of Letekoe

12-18 Month Bitch Class
1st Kaizen's Just Jia With Maggray

Open Bitch Class
1st Kaizen's Hannah Nirvana

Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Igor du Domaine de Bredenarde



Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Border Lane Air On The G String



Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 5 pts (2-1-1-2)
Ch Prairiepine's Montego Bay

Best Of Opposite Sex
Ch Vanisle's Diamond Girl

Best Of Winners: (2-1-1-2)
Ennismoor's Isle Of Arwyn

Best Puppy In Breed
Ch Prairiepine's Montego Bay

Select Bitch
Ch Snovalley Vividus Dancing In The Sun


Winners Bitch: (2-1-1-2)
Ennismoor's Isle Of Arwyn

12-18 Month Bitch Class
1st Ennismoor's Isle Of Arwyn

Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Calibre's Golden Goose


Winners Dog: (1-0-0-0)
Calibre's Golden Goose

12-18 Month Dog Class
1st Calibre's Golden Goose


Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Snowventure Thunderstruck



Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChB Woodside's Kahlua PP

Best Of Opposite Sex
Canisphere's Cruise's Top Gun


Winners Dog: (1-0-0-1)
Canisphere's Cruise's Top Gun

Open Dog Class
1st Canisphere's Cruise's Top Gun


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Ch Squarecote Royalty On The Move

Best Puppy In Breed
Blueshire's Big Ben


Winners Dog: (2-0-1-0)
Island Bound Storm Warning

Reserve Winners Dog
Blueshire's Big Ben

Senior Puppy Dog Class
1st Blueshire's Big Ben

Open Dog Class
1st Island Bound Storm Warning


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
Ch Mystic Suntime Supernova

Best Of Opposite Sex
Ch Conspirito's This Girl's On Fire

Best Puppy In Breed
Ch Mystic Suntime Supernova



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Marpointe's Sophie's Choice

Reserve Winners Bitch
CoastalViews So Berri Delicious

Junior Puppy Bitch Class
1st CoastalViews So Berri Delicious
2nd Longhauls Rainfall Warning

12-18 Month Bitch Class
1st Marpointe's Sophie's Choice

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Khaskova's Worth The Wait



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Khaskova's Worth The Wait

Open Bitch Class
1st Khaskova's Worth The Wait

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit . We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By