Calgary Kennel & Obedience Club
Saturday, September 10, 2022



Related Results


Results courtesy of:


-- Tammy Sawatzky --
Mystksand I Put A Spell On You
Breeder: Tammy Sawatzky & Bonnie Jenkins
Owner: Tammy Sawatzky & Nancy Barton


Best In Show
Judge: Michael Gelinas
West Highland White Terrier  
GChG Skyehigh's Video Game
Points: 277 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Michael Gelinas
Chow Chow  
Ch Balcsi King Mars
Points: 252
Best Puppy In Show
Judge: Michael Gelinas
Shetland Sheepdog  Ch Mystic Suntime Jesse James
Best Baby Puppy In Show
Judge: Michael Gelinas
Bouvier des Flandres  
Bolo's Afterglow Rollin' Heavy
Best Veteran In Show
Judge: Michael Gelinas
Finnish Lapphund  
GCh Peikkovuoren Peski
Best Brace In Show
Judge: Michael Gelinas
Bernese Mountain Dog 
GCh Ch (Alt) Nitroberner's Cloud Nine & Bernese Mountain Dog 
GCh NitroBerner's Coco Chanel








Group 1 - Michael Gelinas Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sevenoaks Ultimate Weapon
  Setter (English)   42
Group 2nd   
GChS Allsgold Shot Of III Wise Men
  Retriever (Golden)   41
Group 3rd   
Ch Roaneden's Salty Seastar
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   36
Group 4th    Breica's Maybe This Time   Weimaraner   34
BPIG    Breica's Maybe This Time   Weimaraner   N/A
Best Baby Puppy In Group    Eagertrieve It's About Time   Retriever (Labrador)   0
Best Veteran In Group   
GCh Ches-Shores Spotted Eagle
  Retriever (Chesapeake Bay)   0
Best Brace In Group   
Ch DuValin Jersey Boy
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   0
Best Brace In Group   
Duchess du Pimbina
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   0
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Wulymut's Pickled Pippa

Best Puppy In Breed
Wulymuts Taco Girl



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Wulymut's Pickled Pippa

Reserve Winners Bitch
Wulymuts Taco Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Wulymuts Taco Girl

Open Bitch Class
1st Wulymut's Pickled Pippa

Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB DuValin Jersey Boy

Best Of Opposite Sex
Duchess du Pimbina

Best Puppy In Breed
Duchess du Pimbina



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Duchess du Pimbina

Senior Puppy Bitch Class
1st Duchess du Pimbina

Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Cazarubin Seriously Im One Of A Kind V Seasyde



Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Firepoint Good Bones

Best Of Opposite Sex
Ch Firepoint Got A Good Thing Going On



Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ches-Shores Spotted Eagle


Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
GChG Allsgold Shot Of III Wise Men

Best Of Opposite Sex
Verdoro's Chestnut Blaze

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Verdoro's Chestnut Blaze

Select Dog
GChEx Allsgold's Darby Downes


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Verdoro's Chestnut Blaze

12-18 Month Bitch Class
1st Verdoro's Chestnut Blaze

Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 7 pts (1-3-2-2)
Eagertrieves Sweet Dynasty

Best Of Opposite Sex
Ch Mayhemfarms A Star Is Born

Best Of Winners: (1-3-2-2)
Eagertrieves Sweet Dynasty

Best Puppy In Breed
Shadesi's Mischief Maker

Select Dog
Ch Cambridge's Drive It Like You Stole It

Select Bitch
Ch Eagertrieves Key To Innovation


Winners Dog: (1-3-2-2)
Shadesi's Mischief Maker

Senior Puppy Dog Class
1st Shadesi's Mischief Maker


Winners Bitch: (1-3-2-2)
Eagertrieves Sweet Dynasty

Reserve Winners Bitch
Beaumark's High Society

Canadian Bred Bitch Class
1st Beaumark's High Society

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cambridge's Lone Piper

Open Bitch Class
1st Eagertrieves Sweet Dynasty

4-6 Month Bitch Class
1st Eagertrieve It's About Time
2nd Denlyn's Pathway To The Galaxy

Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Roaneden's Salty Seastar


Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Sevenoaks Ultimate Weapon



Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Caniscaeli This Land Is Your Land At Tegart



Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GChB Canrick's Patriot

Best Of Opposite Sex
GCh Mar-K N Kove's Oops I Did It Again

Select Bitch
Ch Nikomidiya Kinship Of The Two


Winners Dog: (1-0-1-2)
Brandia's Chewie

12-18 Month Dog Class
1st Brandia's Chewie


Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Macbrits Max Paul

Best Of Opposite Sex
Hunterslove Miss Molly

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Hunterslove Miss Molly

Best Puppy In Breed
Hunterslove Miss Molly

Select Dog
GCh Amigo's Promise Me Billy Lee


Winners Dog: (1-1-2-0)
Amigo's Bird Zekeing Missile

Open Dog Class
1st Amigo's Bird Zekeing Missile


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Hunterslove Miss Molly

Senior Puppy Bitch Class
1st Hunterslove Miss Molly

Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Sherlock's Right On Q



Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GChS Keypoint's Play On Words

Best Of Opposite Sex
GChB Beswin Ynot Aim For The Stars

Best Puppy In Breed
GChB Beswin Ynot Aim For The Stars

Select Bitch
GCh Ramblewood Fire It Up


Winners Dog: (1-0-1-2)
Beswin Ynot Harvest Moon

Open Dog Class
1st Beswin Ynot Harvest Moon


Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
Breica's Maybe This Time

Best Of Opposite Sex
GCh Leith Gramayre Fortified Spirit

Best Puppy In Breed
Breica's Maybe This Time

Select Bitch
GChG Bartland's Poseidon Adventure



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Breica's Maybe This Time

Reserve Winners Bitch
Koping Bivins No Harm No Fowl

Junior Puppy Bitch Class
1st Breica's Maybe This Time

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Koping Bivins No Harm No Fowl

Open Bitch Class
1st Koping Got It Down Pat





Group 2 - Michael Gelinas Top Dog
Points
Group 1st   Ch Taugo's Rocket Queen   Borzoi   23
Group 2nd   
GCh Telford's Put The Needle On The Record
  Beagle   22
Group 3rd   
GCh Tarrango's Telling Tales
  Whippet   17
Group 4th   
GChS Trumphill Anam Cara At Kipanga
  Rhodesian Ridgeback   16
BPIG    Heathview Padraig Is Fearr   Irish Wolfhound   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Telford's Knocked It Out Of The Park
  Beagle   0
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Taugo's Rocket Queen



Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 7 pts (3-3-1-1)
GCh Soco's Great Northern RR ML

Best Of Opposite Sex
Blackpoint Just Around The Rivrbend

Best Of Winners: (3-3-1-1)
Blackpoint Just Around The Rivrbend

Best Puppy In Breed
Stardax I'm Coming Out

Select Bitch
Ch Blackpoint Tickle My Fancy


Winners Dog: (3-3-1-1)
Stardax Go Your Own Way

Reserve Winners Dog
Westdach Because Im Theodorable

Senior Puppy Dog Class
1st Stardax Go Your Own Way

12-18 Month Dog Class
1st Westdach Because Im Theodorable

Open Dog Class
1st BNB RHK Casper's Dashing Dante

4-6 Month Dog Class
1st BNB Mr Doc Frosty

Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChS Longonlovings Dreams In Darkness


4-6 Month Dog Class
1st LongonLoving's Duck Duck Goose


Winners Bitch: (0-1-0-1)
Christofle Citadel Of Love

Open Bitch Class
1st Christofle Citadel Of Love

Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Matsutakes Time Justified

Best Of Opposite Sex
GChB Matsutakes Daisy For Cegah


Winners Dog: (1-0-0-1)
Matsutakes Time Justified

Open Dog Class
1st Matsutakes Time Justified


Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Heathview Padraig Is Fearr

Best Puppy In Breed
Heathview Padraig Is Fearr


Winners Dog: (1-0-1-0)
Heathview Padraig Is Fearr

Junior Puppy Dog Class
1st Heathview Padraig Is Fearr


Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Trumphill Anam Cara At Kipanga



Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Lahhabeh Kamala Amira Al Daoud

Best Of Opposite Sex
Haefen Phaeton Kingsley


Winners Dog: (1-0-0-1)
Haefen Phaeton Kingsley

Open Dog Class
1st Haefen Phaeton Kingsley


Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Tarrango's Telling Tales



4-6 Month Bitch Class
1st Dreamwindz Heart Of Stone





Group 3 - Kim Hamel Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Hierarch's Sympathy For The Devil
  Doberman Pinscher   63
Group 2nd   
Ch Wil-Joi La Belle Espionne At Meraki
  Great Dane   55
Group 3rd   
Ch Baywood Reminiscent
  Portuguese Water Dog   48
Group 4th   
GCh Nitroberner's Fire & Fury
  Bernese Mountain Dog   43
BPIG   
Ch Snowlegend Gazing On A Star
  Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Innovations Git R Done
  Schnauzer (Giant)   0
Best Veteran In Group   
GCh Ch (Alt) Nitroberner's Cloud Nine
  Bernese Mountain Dog   0
Best Brace In Group   
GCh NitroBerner's Coco Chanel
  Bernese Mountain Dog   0
Best Brace In Group   
GCh Ch (Alt) Nitroberner's Cloud Nine
  Bernese Mountain Dog   0
Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Fudge Brownie Large Heart

Best Puppy In Breed
Ghost Rivers Spring Willow



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Fudge Brownie Large Heart

Reserve Winners Bitch
Ghost Rivers Spring Willow

Junior Puppy Bitch Class
1st Ghost Rivers Spring Willow

12-18 Month Bitch Class
1st Fudge Brownie Large Heart

Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Taolan's Everybody Knows

Best Of Opposite Sex
Snowybleu's King-Crow Merlot At Sanekats

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Taolan's Everybody Knows

Best Puppy In Breed
Snowybleu's King-Crow Merlot At Sanekats


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Taolan's Everybody Knows

Reserve Winners Bitch
Taolan Quest Blue Skies

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Taolan Quest Blue Skies

Open Bitch Class
1st Taolan's Everybody Knows

Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 12 pts (3-6-2-2)
GCh Nitroberner's Fire & Fury

Best Of Opposite Sex
GChS Tailspins The One And Only

Best Of Winners: (3-6-2-2)
Alpinemist's Wish Upon A Star

Best Puppy In Breed
Talvi's Benevolent Giant

Select Dog
GChS Aiden Sergina V.'T Rijkenspark

Select Bitch
Ch NitroBernerBarn Heart Of Gold


Winners Dog: (3-6-2-2)
Alpinemist's I Can Fly

Reserve Winners Dog
Talvi's Benevolent Giant

Junior Puppy Dog Class
1st Creo's Hidden Tresure

Senior Puppy Dog Class
1st Talvi's Benevolent Giant

Canadian Bred Dog Class
1st Alpinemist's I Can Fly

4-6 Month Dog Class
1st Seaberns Shining Star To Tailspins
2nd NitroBerner's Golden Remington
3rd Zermatt's Neo

Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GChS Tybrushe's Livin The High Life

Best Of Opposite Sex
Ch X-Cellence I Am Supergirl

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Martini's Pink Whitney

Best Puppy In Breed
Hitt's Hermoso


Winners Dog: (2-3-1-1)
Zaizoe's God Of Thunder

Reserve Winners Dog
Hitt's Hermoso

Junior Puppy Dog Class
1st Hitt's Hermoso

12-18 Month Dog Class
1st Zaizoe's God Of Thunder

Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Kenterains First To Qualify

Best Of Opposite Sex
Sycalcade Rockabull For Da Win

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Kenterains First To Qualify


Winners Dog: (1-2-0-0)
Kenterains First To Qualify

Open Dog Class
1st Kenterains First To Qualify

Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Island Reign's Elusive Gold


Winners Dog: (1-0-0-0)
Island Reign's Elusive Gold

Open Dog Class
1st Island Reign's Elusive Gold


Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 7 pts (2-2-3-1)
GChEx Hierarch's Sympathy For The Devil

Best Of Opposite Sex
GChS Gentry's Dragon Fyre V Scion

Best Of Winners: (2-2-3-1)
Supernova Celestial Esquire

Best Puppy In Breed
Supernova Celestial Esquire

Select Dog
GChB Karlee's Kicking It Up A Knotch


Winners Bitch: (2-2-3-1)
Supernova Celestial Esquire

Reserve Winners Bitch
Supernova Skies Are Blue Denmel

Senior Puppy Bitch Class
1st Supernova Celestial Esquire

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Supernova Skies Are Blue Denmel

Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Lizona Unmistakable Texas Star

Best Of Opposite Sex
Fortress All In The Family

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Lizona Unmistakable Texas Star

Best Puppy In Breed
Fortress All In The Family


Winners Dog: (1-1-0-0)
Fortress All In The Family

Senior Puppy Dog Class
1st Fortress All In The Family


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Lizona Unmistakable Texas Star

12-18 Month Bitch Class
1st Lizona Unmistakable Texas Star

Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Baywood Reminiscent

Best Of Opposite Sex
GCh Armada's Truth Be Told Aveiro

Best Puppy In Breed
Baywood Nautical Journey



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Armada's Little Red Hoot

Reserve Winners Bitch
Baywood Nautical Journey

Senior Puppy Bitch Class
1st Baywood Nautical Journey

12-18 Month Bitch Class
1st Armada's Little Red Hoot
2nd Armada's Ace Up Her Sleeve

Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Tierney's Favourite Book Thief

Best Of Opposite Sex
M.K's Green Beret

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Tierney's Favourite Book Thief


Winners Dog: (1-2-0-0)
M.K's Green Beret

12-18 Month Dog Class
1st M.K's Green Beret


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Tierney's Favourite Book Thief

Reserve Winners Bitch
Von Rietze Viva Las Vegas

12-18 Month Bitch Class
1st Von Rietze Viva Las Vegas

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tierney's Favourite Book Thief

Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Lasquite's Hytchhyker To Desertwind

Best Of Opposite Sex
Desertwind's Delta Alpine Lady



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Desertwind's Delta Alpine Lady

Reserve Winners Bitch
Pizgloria's Adah

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Desertwind's Delta Alpine Lady
2nd Pizgloria's Adah

Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 5 pts (0-3-2-1)
GChS Blitzen's Mr Blue Sky

Best Of Opposite Sex
Ch Winterpeg's Rags To Riches

Best Puppy In Breed
Ch Snowlegend Gazing On A Star

Select Dog
Ch Snowlegend Gazing On A Star



Winners Bitch: (0-3-2-1)
Snowlegend Glow Princess Ellie

Reserve Winners Bitch
Hillset's Luna Liu

Senior Puppy Bitch Class
1st Snowlegend Glow Princess Ellie
2nd Lunnyi Veter Evrica Milky Way Star

12-18 Month Bitch Class
1st Hillset's Luna Liu

Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Asgardian's Easter Egg-Stravaganza


Winners Dog: (1-0-0-0)
Asgardian's Easter Egg-Stravaganza

12-18 Month Dog Class
1st Asgardian's Easter Egg-Stravaganza

4-6 Month Dog Class
1st Innovations Git R Done






Group 4 - Sandy Gelinas Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   24
Group 2nd   Ch Lozoe Paying The Riot At Renica   Bull Terrier (Miniature)   23
Group 3rd   
GChS Ghostpine's Quantum Leap
  Staffordshire Bull Terrier   20
Group 4th   
GCh Tyrone Quintessential Pinehome
  Soft-Coated Wheaten Terrier   17
BPIG   
Minuteman Life Below Zero
  Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Renica's Good Omens
  Bull Terrier (Miniature)   0
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Brea's Champagne N Candlelight



Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh LNR Chargers Ty Lee The Performer



Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Zealous N Lammergeier First In Queue

Best Of Opposite Sex
Castle Guard Sparkling Pink Splash

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Zealous N Lammergeier First In Queue

Best Puppy In Breed
Zealous N Lammergeier First In Queue


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Castle Guard Sparkling Pink Splash

12-18 Month Bitch Class
1st Castle Guard Sparkling Pink Splash

Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Lozoe Paying The Riot At Renica

Best Puppy In Breed
Wisterias Song Of A Siren



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Wisterias Song Of A Siren

Reserve Winners Bitch
Tinydancer One Of These Nights

Junior Puppy Bitch Class
1st Wisterias Song Of A Siren

12-18 Month Bitch Class
1st Tinydancer One Of These Nights

4-6 Month Bitch Class
1st Renica's Good Omens

Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
Tarahill's Wind Beneath My Wings

Best Of Opposite Sex
GCh Tarahill's Celtic Fire



Winners Bitch: (0-4-1-0)
Tarahill's Wind Beneath My Wings

Reserve Winners Bitch
Tarahill's Girl On Fire

12-18 Month Bitch Class
1st McGuinness Dressed With Pepper

Canadian Bred Bitch Class
1st Tarahill's Girl On Fire

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tarahill's Wind Beneath My Wings

Open Bitch Class
1st Cairnisles Fashion Trend

Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hayewyres Ya Got Trouble By Enchantment


Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Terraraz Let The Fun Be'Gin'



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Terraraz Let The Fun Be'Gin'

Open Bitch Class
1st Terraraz Let The Fun Be'Gin'

Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Minuteman Life Below Zero

Best Of Opposite Sex
Cethuz Supersonico

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Minuteman Life Below Zero

Best Puppy In Breed
Minuteman Life Below Zero


Winners Dog: (2-2-0-0)
Cethuz Supersonico

Reserve Winners Dog
Villam's Gryfinder Haus Langford

Junior Puppy Dog Class
1st Villam's Gryfinder Haus Langford

Open Dog Class
1st Cethuz Supersonico


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Minuteman Life Below Zero

Reserve Winners Bitch
Cherry Fields Love Story

Senior Puppy Bitch Class
1st Minuteman Life Below Zero

Open Bitch Class
1st Cherry Fields Love Story

Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Glenshiel's Highlander


4-6 Month Dog Class
1st Glenshiel's Gregarious Laird


Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Tyrone Quintessential Pinehome

Select Dog
GCh Tyrone Mercury Rising



Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GChEx Ghostpine's Quantum Leap

Best Of Opposite Sex
DNZ Tequila's Cherry Blossom

Select Dog
GChB Tequila's Total Package Kit



Winners Bitch: (0-1-2-0)
DNZ Tequila's Cherry Blossom

Open Bitch Class
1st DNZ Tequila's Cherry Blossom

Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Skyehigh's Video Game







Group 5 - Kim Hamel Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher
  Papillon   40
Group 2nd   
GChS MistyTrails Wyntr'Elise
  Havanese   34
Group 3rd   
GCh Pastel's Web Of Lies
  Chihuahua (Long Coat)   26
Group 4th   
Ch Lionheart Mi Shizuka
  Japanese Chin   23
BPIG   
Ch Xoe Eleki's Harvest Moon
  Pug   N/A
Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Mingchen Pots Of Gold

Best Of Opposite Sex
Kewpy's Cinnamon Girl

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Freddie Mercury Of Msfizz

Best Puppy In Breed
Kewpy's Cinnamon Girl


Winners Dog: (1-2-1-0)
Freddie Mercury Of Msfizz

12-18 Month Dog Class
1st Freddie Mercury Of Msfizz


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Kewpy's Cinnamon Girl

Reserve Winners Bitch
Ellis Whatever Lola Wants At Kewpys

Junior Puppy Bitch Class
1st Kewpy's Cinnamon Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Ellis Whatever Lola Wants At Kewpys

Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Pastel's Web Of Lies

Best Of Opposite Sex
Pastels Badlands

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Pastels Badlands

Best Puppy In Breed
Pastels Badlands


Winners Dog: (1-1-1-0)
Samajoto's Boxcar Willy

Open Dog Class
1st Samajoto's Boxcar Willy


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Pastels Badlands

Junior Puppy Bitch Class
1st Pastels Badlands

Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Sharinway's Angels Don't Cry

Best Of Opposite Sex
Sharinway's Rocky Mountain High

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Sharinway's Angels Don't Cry

Best Puppy In Breed
Sharinway's Angels Don't Cry


Winners Dog: (1-1-0-0)
Sharinway's Rocky Mountain High

Senior Puppy Dog Class
1st Sharinway's Rocky Mountain High


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Sharinway's Angels Don't Cry

Senior Puppy Bitch Class
1st Sharinway's Angels Don't Cry

Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 6 pts (2-1-3-1)
GCh Crestars Zhen Spilling The Beanz HL

Best Of Opposite Sex
GChEx Winwood Top Secret With BRK

Best Of Winners: (2-1-3-1)
Hex's Roc Me Out

Best Puppy In Breed
Ch Hex's Gone To Tex's

Select Dog
GChS Tanooki Suit Of Lore


Winners Dog: (2-1-3-1)
Hex's Roc Me Out

Reserve Winners Dog
De Novo Gattaca

Open Dog Class
1st Hex's Roc Me Out
2nd De Novo Gattaca


Winners Bitch: (2-1-3-1)
Dalen Queen Daenerys

Open Bitch Class
1st Dalen Queen Daenerys

Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 7 pts (3-2-1-2)
MistyTrails Wyntr'Elise

Best Of Opposite Sex
Ch Lorwin's Blue Blood

Best Of Winners: (3-2-1-2)
Luckystryke's Romantic Heartbreaker

Best Puppy In Breed
Luckystryke's Romantic Heartbreaker

Select Bitch
GChEx Oeste's Askin For Kisses


Winners Bitch: (3-2-1-2)
Lorwin's Spice It Up

Reserve Winners Bitch
Prairiefire Rigatoni

Junior Puppy Bitch Class
1st Prairiefire Rigatoni

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lorwin's Spice It Up

Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Diavolino's Gimme A Deal


Winners Dog: (1-0-0-0)
Diavolino's Gimme A Deal

Open Dog Class
1st Diavolino's Gimme A Deal


Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Lionheart Mi Shizuka



Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 5 pts (0-3-3-0)
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher

Best Of Opposite Sex
Prestwick's Lady On Fire

Best Puppy In Breed
Sunokas Neon Strike At Sunburst

Select Dog
GChS Rae Anne's Top Gun



Winners Bitch: (0-3-3-0)
Prestwick's Lady On Fire

Reserve Winners Bitch
Sunokas Neon Strike At Sunburst

Junior Puppy Bitch Class
1st Sunokas Neon Strike At Sunburst
2nd Pixel Breath Of The Wild

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Prestwick's Lady On Fire

Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Saffron Sherhy A.Lucien At Sincity

Best Of Opposite Sex
Diaquiris Melody At Lionheart



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Diaquiris Melody At Lionheart

12-18 Month Bitch Class
1st Diaquiris Melody At Lionheart

Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Firesprite Music Man

Best Of Opposite Sex
Crystalton Tribble Valcopy Luna

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Firesprite Music Man

Best Puppy In Breed
Firesprite Music Man


Winners Dog: (1-1-0-0)
Firesprite Music Man

Junior Puppy Dog Class
1st Firesprite Music Man


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Crystalton Tribble Valcopy Luna

Senior Puppy Bitch Class
1st Crystalton Tribble Valcopy Luna

Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Keja's Never Out Of Style

Best Puppy In Breed
Keja's Never Out Of Style


Winners Dog: (1-0-0-0)
Keja's Never Out Of Style

Open Dog Class
1st Keja's Never Out Of Style


Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Diabolbric's Warrior Girl

Best Of Opposite Sex
GChS Xoe Eleki's Harvest Moon

Best Puppy In Breed
GChS Xoe Eleki's Harvest Moon



Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Annevan Salem V Scion Of Lore



Judge: Kim Hamel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Maldonfox Roeders Strait Razor







Group 6 - Sandy Gelinas Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Balcsi King Mars
  Chow Chow   43
Group 2nd   
GCh Whissler's Darius Causin' A Ruckus At Halo
  Shih Tzu   41
Group 3rd    Crystalton Chikoda Celeste Savanah   Poodle (Standard)   35
Group 4th   
GCh Cumulus Cabochon Roaring Lion
  Bichon Frise   28
BPIG   
Aviator Esprit Kiss My Rosettes
  Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Dalnavert Luvit Longines Dolcevita
  Bichon Frise   0
Best Veteran In Group   
GChB Apsolutely Red Red Whine
  Lhasa Apso   0
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Cumulus Cabochon Roaring Lion



4-6 Month Bitch Class
1st Dalnavert Luvit Longines Dolcevita

Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
VanGogh's Double Eagle

Best Of Opposite Sex
Heartily Love Story

Best Of Winners: (3-1-0-0)
VanGogh's Double Eagle


Winners Dog: (3-1-0-0)
VanGogh's Double Eagle

Reserve Winners Dog
Bromley Rock's At Your Service

Canadian Bred Dog Class
1st Bromley Rock's At Your Service

Bred By Exhibitor Dog Class
1st VanGogh's Double Eagle

Open Dog Class
1st Bromley Rock's Living Out Loud


Winners Bitch: (3-1-0-0)
Heartily Love Story

Open Bitch Class
1st Heartily Love Story

Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Obsesiones Rugerlane Setting (Luna)


4-6 Month Dog Class
1st Rugerlane Lord Amos Of Kenterain

Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Balcsi King Mars

Best Of Opposite Sex
Ch Chowridge Xo Polar Crystal At Lionheart



Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
SpecialD Acorn Starter To Mighty Oak At Dalalta

Best Puppy In Breed
SpecialD Acorn Starter To Mighty Oak At Dalalta



Winners Bitch: (0-2-0-0)
SpecialD Acorn Starter To Mighty Oak At Dalalta

Reserve Winners Bitch
R Dals Dazzlin' Pippa

Senior Puppy Bitch Class
1st SpecialD Acorn Starter To Mighty Oak At Dalalta

12-18 Month Bitch Class
1st R Dals Dazzlin' Pippa

Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
BFF's You Are My Everything

Best Puppy In Breed
BFF's You Are My Everything

Select Bitch
Ch Eagertrieves Piggy Bank



Winners Bitch: (0-3-0-1)
BFF's You Are My Everything

Reserve Winners Bitch
DNZ's Spice Of Life

Junior Puppy Bitch Class
1st DNZ's Spice Of Life

Senior Puppy Bitch Class
1st BFF's You Are My Everything

Open Bitch Class
1st Xclusive Slavic Storm

4-6 Month Bitch Class
1st BFF's Zenith Of Beauty
2nd BFF's Zinfandelle

Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Merrythought Ups Its Ante With An Ace

Best Of Opposite Sex
Admiraal's Pennies From Heaven

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Admiraal's Pennies From Heaven

Best Puppy In Breed
Admiraal's Tellin' Tales


Winners Dog: (1-1-1-0)
Admiraal's Tellin' Tales

Senior Puppy Dog Class
1st Admiraal's Tellin' Tales


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Admiraal's Pennies From Heaven

Open Bitch Class
1st Admiraal's Pennies From Heaven

Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Apsolutely Red Red Whine


Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GChS Mrang Belcourt Journey To Midori

Best Of Opposite Sex
Teannas Heavenly Sparkle

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Mrang Belcourt Frost Advisory

Best Puppy In Breed
Thalpet's Island Girl

Select Dog
Ch Maezhi's Easy On The Eyes

Select Bitch
Ch Keja's All The Right Moves


Winners Dog: (1-2-2-1)
Mrang Belcourt Frost Advisory

Open Dog Class
1st Mrang Belcourt Frost Advisory


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Teannas Heavenly Sparkle

Reserve Winners Bitch
Thalpet's Island Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st Thalpet's Island Girl

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Teannas Heavenly Sparkle

Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 6 pts (1-5-1-0)
Crystalton Chikoda Celeste Savanah

Best Of Opposite Sex
GChEx OTCh Oakridge Travelin' Soldier

Best Of Winners: (1-5-1-0)
Crystalton Chikoda Celeste Savanah

Best Puppy In Breed
Aviator Esprit Kiss My Rosettes


Winners Bitch: (1-5-1-0)
Crystalton Chikoda Celeste Savanah

Reserve Winners Bitch
Aviator Esprit Kiss My Rosettes

Junior Puppy Bitch Class
1st Aviator Esprit Kiss My Rosettes
2nd Silvrdiamond Link To Luxury Of Seransil

12-18 Month Bitch Class
1st Sailso Fane Island

Canadian Bred Bitch Class
1st Crystalton Chikoda Celeste Savanah

Open Bitch Class
1st Coronado Pretty In Pink

Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Monterrez Superstar


Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Satika's Inari At D.C.Kin

Best Puppy In Breed
Satika's Inari At D.C.Kin



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Satika's Inari At D.C.Kin

Senior Puppy Bitch Class
1st Satika's Inari At D.C.Kin

Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 5 pts (3-0-3-0)
GChB Whissler's Darius Causin' A Ruckus At Halo

Best Puppy In Breed
GCh Sunside Steady Freddy

Select Dog
GCh Sunside Steady Freddy


Winners Dog: (3-0-3-0)
Mydream's All Shook Up

Reserve Winners Dog
Whissler's Class Clown

Junior Puppy Dog Class
1st Mydream's All Shook Up
2nd Sunside King Of The Badlands

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Whissler's Class Clown

4-6 Month Dog Class
1st Mydream's The Party Continues


Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Runix-Shilo Our Man Alley-Oop At Meadowpark


Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Oneeto's Playa Blessing In Disguise




Group 7 - Michael Gelinas Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Wynsilot Rock Of The Ages At Silverspar
  Old English Sheepdog   36
Group 2nd   Ch Mystic Suntime Jesse James   Shetland Sheepdog   35
Group 3rd   
GChS Sugarok Magical Mystery Tour
  Finnish Lapphund   18
Group 4th   
GChB Woodside's Kahlua PP
  German Shepherd Dog   14
BPIG   Ch Mystic Suntime Jesse James   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Bolo's Afterglow Rollin' Heavy
  Bouvier des Flandres   0
Best Veteran In Group   
GCh Peikkovuoren Peski
  Finnish Lapphund   0
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GChB Turbar's All Of Me

Best Of Opposite Sex
Sheep's Kin Heard The Beat

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Sheep's Kin Heard The Beat

Best Puppy In Breed
Kiji Backdraft

Select Dog
GCh Blue Isle's Shooting Star Over Laurelhills


Winners Dog: (1-1-2-0)
Kiji Backdraft

Junior Puppy Dog Class
1st Kiji Backdraft


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Sheep's Kin Heard The Beat

12-18 Month Bitch Class
1st Sheep's Kin Heard The Beat

Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Corimist Destiny Awaits

Best Of Opposite Sex
GCh Rhosown's Anchor My World

Select Dog
Ch Runningmtn Perfect Storm At Kelkary



Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Ame Magnanime Hugues Rebell






4-6 Month Dog Class
1st MBS Continuum


4-6 Month Bitch Class
1st MBS Resistance Is Futile

Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Outburst Goddess Of War

Best Puppy In Breed
Ch Outburst Goddess Of War






4-6 Month Dog Class
1st Bolo's Afterglow Rollin' Heavy


4-6 Month Bitch Class
1st Bolo RSVP Pending For Fortress

Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rainycreek Tallywood Solaia

Best Puppy In Breed
Rainycreek Tallywood Solaia



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rainycreek Tallywood Solaia

Junior Puppy Bitch Class
1st Rainycreek Tallywood Solaia

Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Charvell's Spectro Vision

Best Puppy In Breed
Charvell's Spectro Vision


Winners Dog: (1-0-0-0)
Charvell's Spectro Vision

Senior Puppy Dog Class
1st Charvell's Spectro Vision


Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GChEx Sugarok Magical Mystery Tour

Best Of Opposite Sex
Bearspaw Moonpie Jet Puffed

Best Puppy In Breed
Bearspaw Moonpie Jet Puffed

Select Dog
GCh Peikkovuoren Peski


Winners Bitch: (0-2-2-0)
Bearspaw Moonpie Jet Puffed

Reserve Winners Bitch
Tunturitassun Pyha-Nattanen

Junior Puppy Bitch Class
1st Bearspaw Moonpie Jet Puffed

12-18 Month Bitch Class
1st Tunturitassun Pyha-Nattanen

Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChB Woodside's Kahlua PP

Best Of Opposite Sex
Hellwigg's Jack Reacher


Winners Dog: (1-0-0-1)
Hellwigg's Jack Reacher

Open Dog Class
1st Hellwigg's Jack Reacher


Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Aspenrain's Maverick Good Will


Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Wynsilot Rock Of The Ages At Silverspar



Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Messyhair's Harry Belafonte Debruyeres


Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 16 pts (1-10-4-2)
Ch Mystic Suntime Jesse James

Best Of Opposite Sex
Ch Zesta Amplified

Best Of Winners: (1-10-4-2)
Zesta The Temptress

Best Puppy In Breed
Ch Mystic Suntime Jesse James

Select Dog
GChB Zesta Shiver Me Timbur

Select Bitch
GCh Linkridge Lady Slippers


Winners Dog: (1-10-4-2)
Dynstar Little Red Corvette

12-18 Month Dog Class
1st Dynstar Little Red Corvette

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By