MBIS MRBIS BISS GChEx* AmGCh Hierarch's Sympathy For The Devil RATI RATN ATD SDN* VA*
Doberman Pinscher
(Click on breed to view standings)

Call Name: Pagan - (Female)
Owner: Candice Schacher, Dr.Neil Hanon, Lindsay Philyaw
Breeder: Lindsay Philyaw, Phil Philyaw, Ashley Ring
Conformation Handler: Michelle Yeadon
Performance Handler: Candice Schacher
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2022

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 1 1 1 1 1
All Breed Ranking: 4 4 4 4 4

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
20 16 66 27 9 2   0 0 0 0 2   11880
Win Record - 2022
Show Date
Nanaimo Kennel Club [Winter Classic] December 03 to December 04, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sue Bownds 11 (5-4-1-2)
  Group 2nd   Sue Bownds 46
Saturday Best Of Breed   Anjeli Vaid 11 (5-4-1-2)
  Group 1st   Anjeli Vaid 46

Show Date
Tyee Kennel Club [Winter Classic] December 01 to December 02, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Mukal Vaid 11 (4-4-1-3)
  Group 1st   Mukal Vaid 44

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club November 25 to November 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sandy Alexander 6 (1-2-1-3)
  Group 3rd   Sandy Alexander 54
Saturday Best Of Breed   Kerry Lee 7 (2-2-1-3)
  Group 2nd   Kerry Lee 59
Friday Select Bitch   John Rowton N/A

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 18 to November 20, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Grant Townsend 3 (1-1-0-2)
  Group 1st   Grant Townsend 44
Saturday Best Of Opposite Sex   Thomas Alexander N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Gail Forsythe (Dr) N/A

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 11 to November 13, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Vickie Umpleby 249
  Best Of Breed   Yvonne Savard 7 (2-4-0-2)
  Group 1st   Yvonne Savard 46
Saturday Reserve Best In Show   Yvonne Savard 253
  Best Of Breed   Nancy Simmons 7 (2-4-0-2)
  Group 1st   Nancy Simmons 47
Friday Best In Show   Nancy Simmons 269 *
  Group 1st   Vickie Umpleby 45
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 5 (1-3-0-2)

Show Date
Battle River Canine Association October 28 to October 30, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Rosemary Shoreman 397
  Best Of Breed   Brenda Wilson 10 (1-2-3-5)
  Group 1st   Carol Graham 100
Saturday Best Of Breed   Joyce Love 7 (1-1-2-4)
  Group 2nd   Joyce Love 77
Friday Best In Show   Carol Graham 430 *
  Best Of Breed   Roberta Parish 7 (2-1-1-4)
  Group 1st   Roberta Parish 88

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 14 to October 16, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cesar Gutierrez Perez 0
  Group 2nd   Cesar Gutierrez Perez 18
Saturday Group 1st   James Reynolds 21
  Best Of Breed   James Reynolds 0
Friday Best Of Breed   Juan Miranda Saucedo 0
  Group 2nd   Juan Miranda Saucedo 19

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 06 to October 09, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Cheryl Paterson 25
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 3 (0-1-0-3)
Saturday Best Of Breed   Wayne Thompson 3 (0-1-0-3)
  Group 2nd   Wayne Thompson 23
Friday Best Of Breed   Ricardo Saldana 3 (0-1-0-3)
  Group 1st   Ricardo Saldana 28
Thursday Select Bitch   Michelle Scott N/A

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 23 to September 25, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Dianne Miller 4 (0-2-0-3)
  Group 1st   Dianne Miller 48
Saturday Select Bitch   Luis Catalan N/A
Friday Best Of Breed   Judith Shurb 4 (1-1-0-3)
  Group 3rd   Judith Shurb 26

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC September 15 to September 18, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Wendy Hamilton-Petkau 3 (0-1-0-3)
  Group 2nd   Wendy Hamilton-Petkau 24
Thursday Best Of Breed   Jeremy Browne 2 (0-1-0-2)
  Group 3rd   Jeremy Browne 20

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 09 to September 12, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Patricia Cummins 5 (0-1-3-2)
  Group 1st   Patricia Cummins 47
Sunday Best In Show   Ben Wasylyshen 289 *
  Best Of Breed   Ann Felske-Jackman 7 (1-2-3-2)
  Group 1st   Ann Felske-Jackman 58
Saturday Best Of Breed   Kim Hamel 7 (2-2-3-1)
  Group 1st   Kim Hamel 63
Friday Best Of Breed   Raymond Yurick 9 (2-4-3-1)
  Group 1st   Raymond Yurick 51

Show Date
Skaha Kennel Club September 02 to September 05, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Stewart Dankner 225
  Best Of Breed   Stewart Dankner 7 (1-3-2-2)
  Group 1st   Stewart Dankner 24
Sunday Best Of Breed   Philip John 6 (1-2-2-2)
  Group 3rd   Philip John 19
Saturday Best Of Breed   Sei-ichiro Ishimaru 7 (1-4-2-1)
  Group 1st   Sei-ichiro Ishimaru 22
Friday Reserve Best In Show   Irene Latchford 168
  Best Of Breed   Susan Quesnel 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Irene Latchford 1 (1-0-0-1)
  Group 1st   Susan Quesnel 12
  Group 1st   Irene Latchford 14

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 28 to August 31, 2022
Day Position   Judge Points
Tuesday Best Of Breed   Tannis Postma 4 (1-2-1-1)
  Group 1st   Tannis Postma 23
Monday Reserve Best In Show   Terry Carter 153
  Best Of Breed   Ainslie Mills 4 (1-2-1-1)
  Group 1st   Ainslie Mills 27
Sunday Best In Show   Ainslie Mills 167 *
  Best Of Breed   Terry Carter 4 (1-2-1-1)
  Group 1st   Terry Carter 27

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 25 to August 27, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Reserve Best In Show   Honey Glendinning 153
  Best Of Breed   Stephen Dainard 6 (1-3-0-3)
  Group 1st   Stephen Dainard 38
Friday Reserve Best In Show   Mel Saranchuk 170
  Best Of Breed   Honey Glendinning 6 (1-3-0-3)
  Group 1st   Honey Glendinning 40
Thursday Group 2nd   Tempest Deptuch 36
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 6 (1-3-0-3)
  Best Of Breed LTD Breed Show Mel Saranchuk 5 (1-2-0-3)
  Group 1st LTD Breed Show Mel Saranchuk 36

Show Date
Glacier View Kennel Club August 05 to August 07, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 1 (0-0-0-2)
  Group 1st   Peter Laventhall-Wolfish 11
Saturday Best In Show   Carol Graham 176 *
  Best Of Breed   Carol Graham 1 (0-0-0-2)
  Group 1st   Carol Graham 13
Friday Best Of Breed   Sharon Derrick 1 (0-0-0-2)
  Group 2nd   Sharon Derrick 10

Show Date
Alberni Valley Kennel Club August 02 to August 04, 2022
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Terry Gains 1 (0-0-0-2)
  Group 2nd   Terry Gains 10
Wednesday Best Of Breed   Patricia Taylor 1 (0-0-0-2)
  Group 2nd   Patricia Taylor 10
Tuesday Best Of Breed   Vickie Umpleby 2 (0-1-0-2)
  Group 1st   Vickie Umpleby 11

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] July 29 to August 01, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Thora Brown 10 (0-5-3-3)
  Group 1st   Thora Brown 99
Sunday Best Of Breed   Kim Haddon 13 (1-5-2-6)
  Best Of Breed LTD Breed Show Lee Anne Bateman 11 (1-5-3-3)
  Group 2nd   Nancy Tibben 112
  Group 1st LTD Breed Show Lee Anne Bateman 119
Saturday Best Of Breed   Hisayoshi Kadowaki 15 (1-5-5-5)
  Group 1st   Hisayoshi Kadowaki 131
Friday Best Of Breed   Shawn Nichols 15 (2-7-2-5)
  Group 1st   Shawn Nichols 127

Show Date
BC Doberman Pinscher Club July 22 to July 24, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carmen Haller 10 (1-2-3-5)

Show Date
Pacific Kennel Club July 20 to July 23, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Ashley Reid 46
  Best Of Breed   Sharon Luckhart 8 (1-2-2-4)
Friday Group 2nd   Merla Thomson 31
  Best Of Breed   Merla Thomson 8 (1-2-2-4)
Thursday Best In Show   Manuel Queijeiro 311 *
  Best Of Breed   Honey Glendinning 7 (1-2-2-3)
  Group 1st   Honey Glendinning 48
Wednesday Best Of Breed   Manuel Queijeiro 6 (1-1-2-3)
  Group 1st   Manuel Queijeiro 45

Show Date
Victoria City Kennel Club July 15 to July 17, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michael Lanctot 21
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1 (1-0-0-1)
Saturday Best Of Breed   Patricia Lanctot 1 (1-0-0-1)
  Group 1st   Patricia Lanctot 22
Friday Best Of Breed   Colette Muldoon 0
  Group 2nd   Colette Muldoon 20

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers' Association July 13 to July 14, 2022
Day Position   Judge Points
Thursday Best In Show   Patricia Lanctot 163 *
  Best Of Breed   John Muldoon 0
  Group 1st   John Muldoon 20
Wednesday Best Of Breed   Paula Ahlman-Stockmari 0
  Group 3rd   Paula Ahlman-Stockmari 15

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 08 to July 10, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Olga Gagne N/A
Saturday Reserve Best In Show   Lee Anne Bateman 198
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 4 (1-3-0-1)
  Group 1st   Lee Anne Bateman 34
Friday Best Of Breed   Joyce Love 6 (1-3-2-1)
  Group 2nd   Joyce Love 32

Show Date
Nicola Valley Kennel Club June 30 to July 03, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Wendy Maisey N/A
Saturday Best Of Breed   Pamela Bruce 6 (3-3-0-1)
  Group 1st   Pamela Bruce 33
Friday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 4 (2-2-0-1)
  Group 2nd   Lynda Saranchuk 30
Thursday Best In Show   Patricia Cummins 166 *
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 4 (2-2-0-1)
  Group 1st   Mel Saranchuk 24

Show Date
Yukon Kennel Club June 17 to June 20, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Grant Townsend 74 *
  Reserve Best In Show   Susan Quesnel 59
  Best Of Breed   Susan Quesnel 3 (0-2-1-1)
  Group 1st   Grant Townsend 13
  Best Of Breed   Grant Townsend 3 (0-2-1-1)
  Group 1st   Susan Quesnel 12
Sunday Best In Show   Thora Brown 75 *
  Best Of Breed   Allan Brown 3 (0-2-1-1)
  Group 1st   Allan Brown 15
  Best Of Breed   Thora Brown 3 (0-2-1-1)
  Group 1st   Thora Brown 15
Saturday Reserve Best In Show   Jocelyne Gagne 71
  Best Of Breed   Honey Glendinning 3 (0-2-1-1)
  Group 1st   Honey Glendinning 18
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 3 (0-2-1-1)
  Group 1st   Jocelyne Gagne 19
Friday Best In Show   Margaret Jones 78 *
  Best In Show   Wayne Thompson 81 *
  Best Of Breed   Margaret Jones 3 (0-2-1-1)
  Group 1st   Margaret Jones 18
  Best Of Breed   Wayne Thompson 3 (0-2-1-1)
  Group 1st   Wayne Thompson 18

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 11 to June 13, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Geraldine Taylor 173
  Best Of Breed   Barbara Arndt 3 (1-0-0-3)
  Group 1st   Barbara Arndt 21
Sunday Best Of Breed   Laurel Deptuch 4 (2-1-0-2)
  Group 1st LTD Breed Show Judi Elford 22
  Group 2nd   Laurel Deptuch 23
  Best Of Breed LTD Breed Show Judi Elford 3 (1-1-0-2)
Saturday Best Of Breed   Geraldine Taylor 4 (2-1-0-2)

Show Date
Alberta Doberman Pinscher Club June 04 to June 04, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Nancy Simmons 32 (8-10-9-6)

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Rita Walker 8 (3-4-0-2)
  Group 2nd   Rita Walker 66
Sunday Best In Show   Susan Quesnel 546 *
  Group 1st   Nancy Simmons 118
  Best Of Breed   Margaret Jones 16 (4-7-2-4)
Saturday Group 3rd   Susan Quesnel 102
  Best Of Breed   Susan Quesnel 18 (3-7-5-4)
Friday Group 2nd   Rick Gschwender 90
  Best Of Breed   Rick Gschwender 16 (5-5-3-4)

Show Date
Kelowna Kennel Club May 20 to May 23, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Margaret Jones 214 *
  Best Of Breed   Margaret Jones 3 (1-1-1-1)
  Group 1st   Margaret Jones 27
Sunday Best In Show   Yvonne Savard 254 *
  Group 1st   Yvonne Savard 35
  Best Of Breed   Yvonne Savard 3 (1-1-1-1)
Saturday Best Of Breed   Edna St Hilaire 3 (1-1-1-1)
Friday Reserve Best In Show   Susan Quesnel 166
  Group 1st   Susan Quesnel 33
  Best Of Breed   Susan Quesnel 3 (1-1-1-1)

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 06 to May 09, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Janet Lobb 74
  Best Of Breed   Janet Lobb 7 (3-3-1-1)
Sunday Best In Show   Shawn Nichols 408 *
  Group 1st   Joe Lobb 104
  Best Of Breed   Joe Lobb 11 (4-5-1-2)
Saturday Best Of Opposite Sex   Lynda Saranchuk N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Karen Day N/A

Show Date
Renaissance Dog Association April 14 to April 17, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Hill 6 (1-3-0-3)
  Group 3rd   Graham Kerr 23
Saturday Select Bitch   Sandra Lex N/A
Friday Select Bitch   Sylvia Barkey N/A
Thursday Best Of Breed   Tempest Deptuch 4 (1-3-0-1)
  Group 4th   Tempest Deptuch 25

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 01 to April 03, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cheryl Paterson 11 (5-3-1-3)
  Group 3rd   Cheryl Paterson 85
Saturday Best In Show   Starr White 570 *
  Group 1st   Starr White 117
  Best Of Breed   Starr White 12 (5-4-1-3)
Friday Group 2nd   Honey Glendinning 93
  Best Of Breed   Honey Glendinning 10 (3-5-1-2)

Show Date
Battle River Canine Association March 25 to March 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Wayne Thompson 426
  Best Of Breed   Guy Jeavons 8 (3-2-1-3)
  Group 1st   Guy Jeavons 110
Saturday Best Of Breed   Wayne Thompson 8 (3-3-1-2)
  Group 3rd   Wayne Thompson 96
Friday Best Of Breed   Judith Taylor 9 (3-3-1-3)
  Group 1st   Judith Taylor 115

Show Date
Mount Cheam Canine Association March 10 to March 13, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Raymond Lariviere 275
  Best Of Breed   Rosemary Shoreman 5 (0-3-1-2)
  Group 1st   Rosemary Shoreman 47
Saturday Best In Show   Rosemary Shoreman 367 *
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 5 (0-3-1-2)
  Group 1st   Raymond Lariviere 46
Friday Best In Show   Murray Eason 325 *
  Best Of Breed   Murray Eason 5 (0-3-1-2)
  Group 1st   Murray Eason 41
Thursday Reserve Best In Show   Susan Norris-Jones 128
  Group 1st   Ainslie Mills 26
  Best Of Breed   Ainslie Mills 2 (0-2-0-1)

Show Date
Victoria City Kennel Club March 04 to March 06, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Michael Woods (Dr) 38
  Best Of Breed   Michael Woods (Dr) 0
Saturday Group 2nd   Mike Jackman 34
  Best Of Breed   Mike Jackman 0
Friday Group 1st LTD Breed Show Ann Felske-Jackman 37
  Group 2nd   Marilyn O'Neill 35
  Best Of Breed LTD Breed Show Ann Felske-Jackman 0
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0

Show Date
Ladies Kennel Club Of BC February 25 to February 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Thora Brown 30
  Best Of Breed   Thora Brown 2 (2-0-0-1)
Saturday Best Of Breed   Sharon Derrick 2 (1-1-0-1)
Friday Group 2nd   Wayne Thompson 31
  Best Of Breed   Wayne Thompson 2 (2-0-0-1)

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 28 to January 30, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Glen Stark 514 *
  Best Of Breed   Todd Foley 14 (2-9-2-2)
  Group 1st   Kristen Francis 87
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 14 (2-9-2-2)
  Group 2nd   Michael Hill 84
Friday Best Of Breed   Glen Stark 14 (2-9-2-2)
  Group 1st   Glen Stark 84

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 3 3 3 3 2
All Breed Ranking: 12 12 13 14 11

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
4 4 20 17 8 4   0 0 0 0 0   3314
Win Record - 2021
Show Date
Tyee Kennel Club [Winter Classic] December 04 to December 05, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thomas Alexander 0
Saturday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0

Show Date
Nanaimo Kennel Club [Winter Classic] December 02 to December 03, 2021
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Delvina Beaulac 0
  Group 3rd   Sandy Alexander 46
Thursday Best Of Breed   Laurel Deptuch 0
  Group 2nd   Laurel Deptuch 45

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club November 26 to November 28, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ed Wild 12 (1-4-5-3)
  Group 2nd   Ed Wild 70
Saturday Best Of Breed   Robert Rowbotham 13 (2-5-4-3)
  Group 2nd   Robert Rowbotham 71
Friday Best Of Breed   Mary White 14 (2-6-4-3)
  Group 1st   Mary White 68

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 12 to November 14, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 31
  Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 3 (1-1-1-1)
Saturday Best Of Breed   Harold Pybus 4 (1-1-1-2)
  Group 1st   Harold Pybus 33
Friday Best Of Breed   Kim Leblanc 4 (1-1-1-2)
  Group 3rd   Kim Leblanc 23

Show Date
Pacific Kennel Club October 28 to October 31, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Stewart Dankner 6 (2-1-2-2)
  Group 2nd   Stewart Dankner 45
Saturday Best Of Breed   Judith Taylor 6 (3-1-1-2)
  Group 3rd   Judith Taylor 43
Friday Best Of Breed   Kathrine Grant 6 (3-1-1-2)
  Group 3rd   Kathrine Grant 44
Thursday Best Of Breed   Stephen Dainard 6 (3-1-1-2)
  Group 1st   Stephen Dainard 37

Show Date
Battle River Canine Association October 21 to October 24, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Kim Hamel N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Terry Gains N/A
Friday Select Bitch   Patricia Lanctot N/A
Thursday Best Of Breed   Michael Lanctot 8 (1-4-1-3)
  Group 2nd   Michael Lanctot 80

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 15 to October 17, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Darle Heck 232 *
  Best Of Breed   Darle Heck 4 (4-0-0-1)
  Group 1st   Darle Heck 30
Saturday Best In Show   Kristen Francis 243 *
  Group 1st   Kristen Francis 30
  Best Of Breed   Kristen Francis 4 (4-0-0-1)
Friday Best Of Breed   Allan Brown 2 (2-0-0-1)

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 08 to October 11, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Carmen Haller 28
  Best Of Breed   Carmen Haller 1 (0-0-0-2)
Sunday Group 3rd   Linda Kraft 34
  Best Of Breed   Linda Kraft 1 (0-0-1-1)
Saturday Group 4th   Grant Townsend 36
  Best Of Breed   Grant Townsend 2 (0-0-1-2)
Friday Select Bitch   Ed Wild N/A

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 24 to September 26, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Heather Brennan N/A
Saturday Group 1st   Sylvia Barkey 50
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 6 (2-1-1-3)
Friday Group 2nd   Nancy Popovich 47
  Best Of Breed   Nancy Popovich 6 (2-1-1-3)

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers of BC September 16 to September 19, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 4 (1-2-1-1)
  Group 2nd   Ben Wasylyshen 31
Saturday Reserve Best In Show   Glen Stark 237
  Best Of Breed   Glen Stark 4 (1-2-1-1)
  Group 1st   Glen Stark 31
Friday Best Of Breed   Patricia Taylor 4 (1-2-1-1)
  Group 4th   Patricia Taylor 27
Thursday Best Of Breed   Karen Day 4 (1-2-1-1)
  Group 1st   Karen Day 32

Show Date
Skaha Kennel Club September 03 to September 06, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Tempest Deptuch 3 (1-1-1-1)
  Group 2nd   Tempest Deptuch 28
Sunday Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 5 (2-1-2-1)
  Group 1st   Peter Laventhall-Wolfish 42
Saturday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 5 (2-1-2-1)
Friday Best In Show   Joe Lobb 171 *
  Best Of Breed   Joe Lobb 1 (0-0-1-1)
  Best Of Breed   Janet Lobb 1 (0-0-1-1)
  Group 1st   Joe Lobb 16

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 29 to September 01, 2021
Day Position   Judge Points
Wednesday Group 3rd   Wayne Thompson 14
  Best Of Breed   Wayne Thompson 3 (2-1-0-1)
Tuesday Group 2nd   Susan Quesnel 17
  Best Of Breed   Susan Quesnel 3 (2-1-0-1)
Monday Group 3rd   Barbara Arndt 16
  Best Of Breed   Barbara Arndt 4 (3-1-0-1)
Sunday Best Of Breed LTD Breed Show Michael Hill 4 (3-1-0-1)
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 4 (3-1-0-1)
  Group 2nd   Jocelyne Gagne 28

Show Date
Nanaimo Kennel Club August 12 to August 15, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terry Carter 3 (2-0-1-1)
  Group 4th   Terry Carter 19
Saturday Best Of Breed   Janet Buchanan 3 (2-0-1-1)
  Group 2nd   Janet Buchanan 27
Friday Best Of Breed   Terry Gains 3 (2-0-1-1)
  Group 2nd   Terry Gains 25
Thursday Reserve Best In Show   Terry Gains 218 (2-0-1-1)
  Best Of Breed   David Denis 3 (2-0-1-1)
  Group 1st   David Denis 26

Show Date
Victoria City Kennel Club August 06 to August 08, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Mavis McClintock 24
  Best Of Breed   Mavis McClintock 7 (4-3-0-1)
Saturday Group 2nd   Brenda Wilson 34
  Best Of Breed   Brenda Wilson 7 (4-3-0-1)
Friday Best Of Breed   Kim Hamel 7 (4-3-0-1)
  Group 2nd   Kim Hamel 28

Show Date
Glacier View Kennel Club August 02 to August 04, 2021
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Raymond Yurick 6 (4-2-0-1)
  Group 2nd   Raymond Yurick 24
Tuesday Best In Show   Susan Quesnel 206 *
  Best Of Breed   Bruce Fraser 6 (4-2-0-1)
  Group 1st   Bruce Fraser 27
Monday Best Of Breed   Susan Quesnel 5 (3-2-0-1)
  Group 3rd   Susan Quesnel 24

Show Date
Campbell River Dog Fanciers Society July 30 to August 01, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tempest Deptuch 4 (3-1-0-1)
  Group 1st   Tempest Deptuch 28
Saturday Best Of Breed   Laurel Deptuch 4 (3-1-0-1)
  Group 1st   Laurel Deptuch 29
Friday Reserve Best In Show   Margaret Jones 186 (2-1-0-1)
  Best Of Breed   Patricia Cummins 3 (2-1-0-1)
  Group 1st   Patricia Cummins 28

Show Date
Mount Cheam Canine Association July 16 to July 18, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Judith Shurb N/A
Saturday Best Of Breed   Gordon Hayburn 6 (3-3-0-1)
  Group 1st   Gordon Hayburn 46
Friday Reserve Best In Show   David Gilmour 294 (4-3-0-1)
  Best Of Breed   David Gilmour 7 (4-3-0-1)
  Group 1st   David Gilmour 46

Show Date
Tyee Kennel Club July 08 to July 11, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Honey Glendinning 5 (2-3-0-1)
  Group 2nd   Honey Glendinning 45
Saturday Best Of Breed   Carol Graham 4 (2-2-0-1)
  Group 2nd   Carol Graham 43
Friday Best Of Breed   Robert Rowbotham 6 (3-3-0-1)
  Group 1st   Robert Rowbotham 47
Thursday Best Of Breed   Tannis Postma 6 (3-3-0-1)

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 26 26 25 21 18
Group Ranking: 185 185 172 144 131
All Breed Ranking: 1073 1073 1007 891 811

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   3
Win Record - 2020
Show Date
Rocky Mountain Working Herding Club Of Alberta October 10 to October 11, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Terry Carter N/A
Saturday Select Bitch   Darle Heck N/A

Show Date
Mount Cheam Canine Association February 21 to February 23, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Tabatha Buckley-Bettis N/A
  Best Of Opposite Sex   Tabatha Buckley-Bettis N/A
  Winners Bitch   Tabatha Buckley-Bettis (1-3-2-0)
Saturday Reserve Winners Bitch   Linda St-Hilaire N/A
Friday Reserve Winners Bitch   Igor Vygouzov N/A

Show Date
Ladies Kennel Club of BC February 07 to February 09, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Bruce Fraser N/A
  Best Of Winners   Bruce Fraser (1-2-1-0)
  Best Of Opposite Sex   Bruce Fraser N/A
  Winners Bitch   Bruce Fraser (1-2-1-0)
Saturday Best Puppy In Breed   Patricia Hastings N/A
  Reserve Winners Bitch   Patricia Hastings N/A
Friday Best Of Winners   Virginia Lyne (1-2-1-0)
  Winners Bitch   Virginia Lyne (1-2-1-0)
  Best Of Breed   Virginia Lyne 3 (1-2-1-0)
  Best Puppy In Breed   Virginia Lyne N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By