GChS. Xoe Eleki’s Harvest Moon HIC
Pug
(Click on breed to view standings)

Call Name: Harvey - (Male)
Owner: Elyse Fernets & Leanna Mottus
Breeder: Leanna Mottus & Elyse Fernets
Conformation Handler: Elyse Fernets CPHA
Website: http://www.xoepugs.com


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2024

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 7 13 N/A N/A N/A
Group Ranking: 79 151 N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 530 1054 N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 1 0 0   0 0 0 0 0   58
Win Record - 2024
Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 18 to May 19, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Donna Conod N/A
  Select Dog   Tannis Postma N/A
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Sharon Derrick 1 (0-0-2-0)
  Group 2nd   Honey Glendinning 25
  Group 1st   Sharon Derrick 27

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 05 to April 07, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Lee Anne Bateman N/A
Saturday Select Dog   Lynda Saranchuk N/A
Friday Best Of Breed   Stephen Dainard 6 (1-4-2-0)

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 3 3 3 3 3
Group Ranking: 13 12 12 10 7
All Breed Ranking: 74 72 66 61 49

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 2 15 15 9 3   0 0 0 0 0   1674
Win Record - 2023
Show Date
Red Deer & District Kennel Club October 06 to October 08, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Edna Gonzalez-Rubio 1 (0-0-2-0)
Saturday Select Dog   Gael Morison N/A
Friday Select Dog   Robert Dawson N/A

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 29 to October 01, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Gilmour 2 (0-0-3-0)
  Best Of Breed   Joe Lobb 2 (0-0-3-0)
  Group 3rd   David Gilmour 20
  Group 2nd   Joe Lobb 22
Saturday Best Of Breed   Raymond Lariviere 2 (0-0-3-0)
  Group 2nd   Raymond Lariviere 23
Friday Best Of Breed   Tempest Deptuch 2 (0-0-3-0)
  Best Of Breed   Carol Graham 2 (0-0-3-0)
  Group 2nd   Tempest Deptuch 20

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 08 to September 11, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Gail Forsythe (Dr) N/A
Saturday Select Dog   Avery Gaudin N/A
Friday Select Dog   Doug Gaudin N/A

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club September 01 to September 03, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Rita Walker N/A
Saturday Best Of Breed   Lynn White 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Ted Fahlgren 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Lynn White 21
  Group 2nd   Ted Fahlgren 20
Friday Select Dog   Dianne Ivey N/A
  Select Dog   Pierrette McLean N/A

Show Date
Edmonton Kennel Club August 10 to August 13, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Francois Bernier N/A
Saturday Select Dog   John Rowton N/A
Friday Best Of Breed   Yvonne Savard 2 (0-1-2-0)
  Group 1st   Yvonne Savard 36
Thursday Best Of Breed   Christian Gomez 2 (0-1-2-0)
  Group 1st   Christian Gomez 38

Show Date
Southern Alberta Toy Dog Fanciers August 05 to August 05, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Dana Cline N/A

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] August 04 to August 07, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   John Palmer N/A
Sunday Select Dog   Lois Wilson N/A
Saturday Select Dog   Michael Canalizo N/A
Friday Select Dog   John Burgess N/A

Show Date
Lakes District Kennel Club July 14 to July 17, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 3 (0-2-1-1)
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 3 (0-2-1-1)
  Group 2nd   Marilyn O'Neill 19
Sunday Best Of Opposite Sex   Carmen Haller N/A
  Best Of Breed   Brenton Wright 3 (0-2-1-1)
  Group 1st   Brenton Wright 22
Saturday Best Of Breed   Nancy Popovich 3 (0-2-1-1)
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 3 (0-2-1-1)
  Group 2nd   Nancy Popovich 21
  Group 3rd   Lee Anne Bateman 15
Friday Best Of Breed   Edna St Hilaire 3 (0-2-1-1)
  Best Of Breed   Judith Shurb 3 (0-2-1-1)
  Group 3rd   Edna St Hilaire 16
  Group 3rd   Judith Shurb 20

Show Date
Portage Kennel Club June 30 to July 02, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Carol Graham 7
  Best Of Breed   Carol Graham 0
Saturday Group 3rd   Lynne Harwood 12
  Best Of Breed   Lynne Harwood 0
Friday Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
  Group 2nd   Yvonne Savard 15
  Group 4th   Kathleen Anderson-Wulff 10
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 23 to June 25, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Stephen Dainard 1 (0-0-2-0)
  Group 2nd   Stephen Dainard 13
Saturday Reserve Best In Show   Judy McVeigh 138
  Best Of Breed   Judy McVeigh 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Honey Glendinning 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Judy McVeigh 15
  Group 2nd   Honey Glendinning 13
Friday Select Dog   Lee Anne Bateman N/A

Show Date
Prairie Canine Academy June 16 to June 18, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Kim Hamel N/A
  Best Of Breed   Terry Gains 3 (0-2-2-0)
  Group 1st   Terry Gains 25
Saturday Select Dog   Karen Day N/A
  Select Dog   Sandra Anderson N/A
Friday Select Dog   Mike Jackman N/A
  Select Dog   Ann Felske-Jackman N/A

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 02 to June 05, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Jean-Jacques Dupas N/A
Sunday Select Dog   James Moses N/A
Saturday Best Of Breed   Jean Delisle 4 (1-1-3-0)
  Group 4th   Jean Delisle 49
Friday Best Of Breed   Judy McVeigh 4 (1-1-3-0)
  Group 1st   Judy McVeigh 73

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 20 to May 22, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Karen Day 13
  Group 2nd   Raymond Lariviere 14
  Best Of Breed   Karen Day 3 (1-1-2-0)
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 0
Sunday Group 1st   Yvonne Savard 18
  Group 2nd   Shawn Nichols 17
  Best Of Breed   Yvonne Savard 3 (1-1-2-0)
  Best Of Breed   Shawn Nichols 3 (1-1-2-0)
Saturday Group 2nd   Susan Quesnel 17
  Group 3rd   Barbara Heal 14
  Best Of Breed   Susan Quesnel 3 (1-1-2-0)
  Best Of Breed   Barbara Heal 3 (1-1-2-0)

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 12 to May 14, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Joyce Love N/A
Saturday Select Dog   Roberta Parish N/A
Friday Select Dog   David Gilmour N/A

Show Date
Pug Club of Canada [National] April 15 to April 15, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Wanda Spediacci (Dr) N/A

Show Date
Group V Dog Club of BC April 14 to April 14, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Select Dog   Mary White N/A

Show Date
Renaissance Dog Association April 13 to April 16, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Richard Paquette N/A
Saturday Best Of Breed   Jean-Christophe Boulinguez 16 (5-7-4-1)
  Group 3rd   Jean-Christophe Boulinguez 59
Friday Select Dog   Juan Luis Martinez Gutierrez N/A
Thursday Select Dog   Jose Luis Payro (Dr) N/A

Show Date
Red Deer & District Kennel Club March 31 to April 02, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Janet Lobb 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Janet Lobb 43
Saturday Reserve Best In Show   Janet Lobb 483
  Best Of Breed   Joe Lobb 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Joe Lobb 58
Friday Select Dog   Barbara Arndt N/A

Show Date
Battle River Canine Association March 24 to March 26, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ted Fahlgren 5 (1-2-3-0)
  Group 1st   Ted Fahlgren 51
Saturday Select Dog   Ed Wild N/A
Friday Select Dog   Corinne Walker N/A

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 18 to February 20, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Terry Carter 16
  Best Of Breed   Brenton Wright 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Terry Carter 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Brenton Wright 23
Sunday Group 2nd   Gordon Hayburn 19
  Group 2nd   Pierrette McLean 21
  Best Of Breed   Gordon Hayburn 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Pierrette McLean 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 1st   Kim Hamel 26
  Best Of Breed   Kim Hamel 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Stewart Dankner 1 (0-1-1-0)

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 27 to January 29, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ashley Reid 5 (1-2-2-1)
  Group 3rd   Ashley Reid 45
Saturday Best Of Breed   Yvonne Savard 4 (1-2-1-1)
  Group 1st   Yvonne Savard 58
Friday Best Of Breed   James Reynolds 5 (1-2-2-1)
  Group 1st   James Reynolds 62

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: 6 6 6 9
Group Ranking: 48 59 58 76
All Breed Ranking: 329 323 450 417 577

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 7 3 0   0 0 0 0 0   318
Win Record - 2022
Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club November 25 to November 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shawn Nichols 3 (1-1-2-0)
  Group 2nd   Shawn Nichols 34
Saturday Best Of Breed   John Rowton 4 (1-2-2-0)
Friday Select Dog   Sandy Alexander N/A

Show Date
Wheat City Kennel Club November 10 to November 13, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tim Thomas 0
  Group 2nd   Tim Thomas 16
Saturday Best Of Breed   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 0
  Group 2nd   Jose Antonio Molina Ortiz (Dr) 16
Friday Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Group 1st   Joe Lobb 27
Thursday Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 0
  Best Of Breed LTD Breed Show Sandra Orford 0
  Group 2nd LTD Breed Show Sandra Orford 19

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 23 to September 25, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Dianne Miller N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Carmen Haller N/A
  Best Of Breed   Carmen Haller 4 (1-1-2-1)
Friday Select Dog   Elizabet Caminade-Lavault N/A

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 09 to September 12, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Breed   Patricia Cummins N/A
  Best Of Breed   Patricia Cummins 1 (0-0-1-1)
  BPIG   Patricia Cummins N/A
  Group 3rd   Patricia Cummins 14
Sunday Best Puppy In Breed   Ann Felske-Jackman N/A
  Best Of Breed   Ann Felske-Jackman 1 (0-0-1-1)
  BPIG   Mike Jackman N/A
  Group 1st   Mike Jackman 41
Saturday Best Puppy In Breed   Kim Hamel N/A
  Best Of Opposite Sex   Kim Hamel N/A
  BPIG   Kim Hamel N/A
Friday Best Puppy In Show   Raymond Yurick N/A
  Best Puppy In Breed   Raymond Yurick N/A
  Best Of Breed   Raymond Yurick 1 (0-0-1-1)
  BPIG   Raymond Yurick N/A
  Group 2nd   Raymond Yurick 20

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 25 to August 27, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Show   Honey Glendinning N/A
  Best Puppy In Breed   Stephen Dainard N/A
  Best Of Breed   Stephen Dainard 1 (0-0-2-0)
  BPIG   Stephen Dainard N/A
  Group 3rd   Stephen Dainard 14
Friday Best Puppy In Show   Mel Saranchuk N/A
  Select Dog LTD Breed Show Honey Glendinning N/A
  Best Puppy In Breed LTD Breed Show Honey Glendinning N/A
  Best Puppy In Breed   Tempest Deptuch N/A
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 1 (0-0-2-0)
  BPIG   Tempest Deptuch N/A
  Group 2nd   Tempest Deptuch 23
Thursday Select Dog   Mel Saranchuk N/A
  Best Puppy In Breed   Mel Saranchuk N/A
  BPIG   Mel Saranchuk N/A

Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Johan Becerra-Hernandez N/A
  Best Of Opposite Sex   Johan Becerra-Hernandez N/A
Saturday Best Puppy In Breed   Cindy Lane N/A
  Best Of Opposite Sex   Cindy Lane N/A
Friday Select Dog   Brian Reid N/A
  Best Puppy In Breed   Brian Reid N/A

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] July 29 to August 01, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday BPIG   Adrian Landarte N/A
  Best Puppy In Breed   Adrian Landarte N/A
Friday Best Puppy In Breed   Lee Anne Bateman N/A
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 8 (0-3-5-1)
  BPIG   Allan Brown N/A
  Group 3rd   Allan Brown 70

Show Date
Medicine Hat Kennel Club July 08 to July 11, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   David Gilmour N/A
Sunday Select Dog   Johnny Shoemaker N/A
Saturday Select Dog   Richard Lopaschuk N/A
  Best Puppy In Breed   Richard Lopaschuk N/A
  BPIG   Richard Lopaschuk N/A
Friday Select Dog   David Denis N/A

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 24 to June 26, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Michael Lanctot N/A
  Best Puppy In Breed   Michael Lanctot N/A
  Select Dog   Patricia Lanctot N/A
  BPIG   Michael Lanctot N/A
Saturday Select Dog   Geraldine Taylor N/A
Friday Best Puppy In Show   Ainslie Mills N/A
  Best Puppy In Show   Yvonne Savard N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Ainslie Mills N/A
  Best Puppy In Breed   Yvonne Savard N/A
  Best Of Winners   Yvonne Savard (1-1-1-1)
  Winners Dog   Yvonne Savard (1-1-1-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Yvonne Savard N/A
  BPIG   Yvonne Savard N/A
  BPIG   Ainslie Mills N/A
  Group 2nd   Ainslie Mills 16
  Best Puppy In Breed   Ainslie Mills N/A
  Best Of Winners   Ainslie Mills (1-1-1-1)
  Best Of Breed   Ainslie Mills 3 (1-1-1-1)
  Winners Dog   Ainslie Mills (1-1-1-1)

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Winners Dog   Dianne Ivey (1-2-2-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Dianne Ivey N/A
Sunday Best Of Winners   Nancy Simmons (1-2-2-1)
  Winners Dog   Nancy Simmons (1-2-2-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Nancy Simmons N/A
Saturday Winners Dog   Susan Quesnel (1-2-3-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Susan Quesnel N/A
Friday Best Of Winners   Marilyn O'Neill (1-2-2-1)
  Winners Dog   Marilyn O'Neill (1-2-2-1)
  1st Junior Puppy Dog Class   Marilyn O'Neill N/A

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 06 to May 09, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Puppy In Show   Janet Lobb N/A
  Best Puppy In Breed   Janet Lobb N/A
  Best Of Winners   Janet Lobb (2-3-1-0)
  Winners Dog   Janet Lobb (2-3-1-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Janet Lobb N/A
  BPIG   Janet Lobb N/A
Sunday Best Puppy In Breed   Joe Lobb N/A
  Best Of Winners   Joe Lobb (2-3-1-0)
  Winners Dog   Joe Lobb (2-3-1-0)
  1st Junior Puppy Dog Class   Joe Lobb N/A
  BPIG   Joe Lobb N/A
Saturday Reserve Winners Dog   Lynda Saranchuk N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Lynda Saranchuk N/A
Friday Reserve Winners Dog   Karen Day N/A
  1st Junior Puppy Dog Class   Karen Day N/A

Show Date
Battle River Canine Association March 25 to March 27, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday 1st 4-6 Month Dog Class   Guy Jeavons N/A
Friday 1st 4-6 Month Dog Class   Wayne Thompson N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By