Northern Alberta Canine Association
Sunday, June 5, 2022



Related Results

Obedience

Friday, June 03 (Obedience Trial-1)
Saturday, June 04 (Obedience Trial-2)
Sunday, June 05 (Obedience Trial-3)

Rally Obedience

Friday, June 03 (Rally Trial-1)
Saturday, June 04 (Rally Trial-2)
Sunday, June 05 (Rally Trial-3)



Results courtesy of:


-- Erin Verway --
Erin Verway Group Inc.
http://www.verwey.ca/


Best In Show
Judge: Susan Quesnel
Doberman Pinscher  
GChG Hierarch's Sympathy For The Devil
Points: 546 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Susan Quesnel
Collie (Rough)  
GCh Tallywood Coalescence
Points: 427
Best Puppy In Show
Judge: Susan Quesnel
Pug  Ch Diabolbric's Warrior Girl
Best Baby Puppy In Show
Judge: Susan Quesnel
Great Dane  
EBD ValbyDane Legacy Of Invogue
Best Bred By Exhibitor In Show
Judge: Susan Quesnel
Borzoi   Elance Sylvan Summerlane Veracity








Group 1 - Marilyn O'Neill Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Allsgold Shot Of III Wise Men
  Retriever (Golden)   99
Group 2nd   
GChS Kermodei's Unforgettable Yeti
  Retriever (Labrador)   78
Group 3rd   
GCh Birdzthewrd Too Humble To Brag
  Retriever (Flat-Coated)   62
Group 4th   
Ch Bow-K's Forever After
  Spaniel (American Cocker)   61
BPIG   
Hunterspride Timeless Beauty
  Pointer (German Short-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Novera's Get Out The Map
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   0
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Fosterhome's Don't Stop Me Now

Best Of Opposite Sex
GChB DuValin Jersey Boy

Best Puppy In Breed
Duchess du Pimbina



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Duchess du Pimbina

Junior Puppy Bitch Class
1st Duchess du Pimbina

4-6 Month Bitch Class
1st Novera's Get Out The Map

Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Hunterspride Timeless Beauty

Best Of Opposite Sex
Malhaven Dare To Dance The Tide

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Hunterspride Timeless Beauty

Best Puppy In Breed
Hunterspride Timeless Beauty

Select Bitch
Ch Firepoint Good Bones


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Hunterspride Timeless Beauty

Senior Puppy Bitch Class
1st Hunterspride Timeless Beauty

Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dream Seasons Sweet American Honey


Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ches-Shores Spotted Eagle



Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Birdzthewrd Too Humble To Brag



Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 20 pts (5-8-4-4)
GChG Allsgold Shot Of III Wise Men

Best Of Opposite Sex
Ch Verdoro's The Border Is Closed

Best Of Winners: (5-8-4-4)
Wyncoras Meet Your Match

Best Puppy In Breed
Wyncoras Meet Your Match

Select Dog
GChEx Allsgold's Darby Downes

Select Bitch
Ch Goldenmoments Girl's Best Friend


Winners Dog: (5-8-4-4)
Verdoro's Dering Harbor

Reserve Winners Dog
Goldcker Water U Watching

Junior Puppy Dog Class
1st Canzas Good Day Sunshine

12-18 Month Dog Class
2nd Kavon's Mission Control

Open Dog Class
1st Verdoro's Dering Harbor
2nd Goldcker Water U Watching
3rd Verdoro's Luxor


Winners Bitch: (5-8-4-4)
Wyncoras Meet Your Match

Reserve Winners Bitch
Verdoro's All In

Junior Puppy Bitch Class
1st Wyncoras Meet Your Match

Senior Puppy Bitch Class
1st Verdoro's Wine On The Water

12-18 Month Bitch Class
1st Taffy's Mabel Medusa
2nd Taffy's Calypso

Canadian Bred Bitch Class
1st Quilasun A Star In The Skye

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Beaugoldens Imagine 2021

Open Bitch Class
1st Verdoro's All In
2nd Harmony's True Type

4-6 Month Bitch Class
1st Kavon N Kennedy Kitchen Party

Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 15 pts (5-7-2-2)
GChS Kermodei's Unforgettable Yeti

Best Of Opposite Sex
Ch Shadesi Amicus Curiae

Best Of Winners: (5-7-2-2)
Kermodei's Deja Vous

Best Puppy In Breed
Ekho's Guardian Of The Sea

Select Dog
Ch Shadesi Rosebud Qwincee


Winners Dog: (5-7-2-2)
Shadesi Prince Of Kensington

Reserve Winners Dog
Ekho's Guardian Of The Sea

Junior Puppy Dog Class
1st Torngat's Wine Not
2nd Diamante's Heir

Senior Puppy Dog Class
1st Ekho's Guardian Of The Sea

Canadian Bred Dog Class
1st KodAnnas Special Agent I Wish

Open Dog Class
1st Shadesi Prince Of Kensington


Winners Bitch: (5-7-2-2)
Kermodei's Deja Vous

Reserve Winners Bitch
Ekho's Ivy By Design

Junior Puppy Bitch Class
1st Shadesi's Burden Of Proof

12-18 Month Bitch Class
1st KodAnnas Can't Help Falling N Love With You
2nd KodAnnas Follow Your Dreams
3rd Eagertrieves Staring Contest

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ekho's Ivy By Design
2nd Dunrovins Summer Delight

Open Bitch Class
1st Kermodei's Deja Vous

Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
GCh Woodcreek's Ray Of Sunshine

Best Of Opposite Sex
Tollchester Happier Than Ever

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Tollchester Happier Than Ever

Best Puppy In Breed
Tollchester Happier Than Ever


Winners Bitch: (1-4-1-0)
Tollchester Happier Than Ever

Reserve Winners Bitch
Manitou Radiant Featherz

Senior Puppy Bitch Class
1st Tollchester Happier Than Ever

Canadian Bred Bitch Class
1st Redwing I Think I've Won Again

Open Bitch Class
1st Manitou Radiant Featherz
2nd Tollwest Mint To Be

Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChB Sevenoaks Ultimate Weapon

Best Of Opposite Sex
Briarstone's Brigadoon


Winners Dog: (1-0-0-1)
Briarstone's Brigadoon

12-18 Month Dog Class
1st Briarstone's Brigadoon


Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 7 pts (2-4-2-0)
Ch Prairiestorm Sergeant Snowman

Best Of Opposite Sex
Hunterslove Miss Molly

Best Of Winners: (2-4-2-0)
Kinwashkly Colt Forty Five

Best Puppy In Breed
Hunterslove Miss Molly

Select Dog
Ch Macbrits Max Paul


Winners Dog: (2-4-2-0)
Kinwashkly Colt Forty Five

Senior Puppy Dog Class
1st Kinwashkly Ruger 44

Open Dog Class
1st Kinwashkly Colt Forty Five


Winners Bitch: (2-4-2-0)
Hunterslove Miss Molly

Reserve Winners Bitch
Kinwashkly Buffalo Gal

Junior Puppy Bitch Class
1st Hunterslove Miss Molly

12-18 Month Bitch Class
1st Lakefields Miss Applesauce Sally

Open Bitch Class
1st Kinwashkly Buffalo Gal
2nd Lakefields Reddiamond Mornin Belle

Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChS Tricklecreek Gran Torino

Best Of Opposite Sex
Rexbon N Mar-K's Who's The Fairest

Best Puppy In Breed
Rexbon N Mar-K's Who's The Fairest



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Rexbon N Mar-K's Who's The Fairest

Reserve Winners Bitch
Rexbon N Mar-K's If The Glass Slipper Fits

Senior Puppy Bitch Class
1st Rexbon N Mar-K's If The Glass Slipper Fits

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rexbon N Mar-K's Who's The Fairest

Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChS Sherlock's Right On Q

Best Of Opposite Sex
Willowcroft's Dixieland Delight



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Willowcroft's Dixieland Delight

Reserve Winners Bitch
Willowcroft's Dixieland Diva

Canadian Bred Bitch Class
1st Willowcroft's Dixieland Diva

Open Bitch Class
1st Willowcroft's Dixieland Delight

Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
Beswin Ynot Aim For The Stars

Best Of Opposite Sex
Beswin Ynot Autumn Essence

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Beswin Ynot Aim For The Stars

Best Puppy In Breed
Beswin Ynot Aim For The Stars

Select Dog
GCh Keypoint's On The Rocks


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Beswin Ynot Autumn Essence

Reserve Winners Bitch
Beswin Ynot Get The Party Started

Junior Puppy Bitch Class
1st Beswin Ynot Dream With Mee

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Beswin Ynot Get The Party Started

Open Bitch Class
1st Beswin Ynot Autumn Essence

Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 6 pts (1-1-4-1)
GChG RoseWin's Legacy In Time

Best Of Opposite Sex
GChG Bartland's Poseidon Adventure

Best Of Winners: (1-1-4-1)
Greyghost's Fuzzy Fireball

Best Puppy In Breed
Carnmellis Yorkshire Rose

Select Dog
GCh Leith Gramayre Fortified Spirit


Winners Dog: (1-1-4-1)
Greyghost's Fuzzy Fireball

Open Dog Class
1st Greyghost's Fuzzy Fireball


Winners Bitch: (1-1-4-1)
Carnmellis Yorkshire Rose

Senior Puppy Bitch Class
1st Carnmellis Yorkshire Rose





Group 2 - Margaret Jones Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Trumphill Anam Cara At Kipanga
  Rhodesian Ridgeback   56
Group 2nd   
Ch Tarrango's Telling Tales
  Whippet   55
Group 3rd   
Ch Elista Justart Queen Of Hearts
  Borzoi   46
Group 4th   
Ch Silhouette I'm To Hot To Handle
  Irish Wolfhound   40
BPIG   
Stormborn's Giggle At A Funeral At Tyrconnell
  Irish Wolfhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Brookside Gambling On Hellebores   Whippet   0
Best BBE In Group    Elance Sylvan Summerlane Veracity   Borzoi   0
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Azari's Black Pearl



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Azari's Black Pearl

Open Bitch Class
1st Azari's Black Pearl

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Ch Sonbar's Justa I Tune Dion To Kellmor

Best Of Opposite Sex
Summit Under Cover Of Dark

Select Bitch
GCh Summit My Stardust Melody


Winners Dog: (1-1-0-2)
Summit Under Cover Of Dark

Open Dog Class
1st Summit Under Cover Of Dark


Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Bassetacres Got Your Ears On

Best Puppy In Breed
Bassetacres On A Real Good Night



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Bassetacres Got Your Ears On

Reserve Winners Bitch
Bassetacres I'll Be There For You

Junior Puppy Bitch Class
1st Bassetacres On A Real Good Night

12-18 Month Bitch Class
1st Bassetacres I'll Be There For You

Open Bitch Class
1st Bassetacres Got Your Ears On

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Telford's Picture Perfect

Best Puppy In Breed
Moshers Tiddlywink Quijano



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Telford's Picture Perfect

Reserve Winners Bitch
Moshers Tiddlywink Quijano

Senior Puppy Bitch Class
1st Moshers Tiddlywink Quijano

Canadian Bred Bitch Class
1st Telford's Picture Perfect
2nd Telford's All Fired Up

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
Ch Elista Justart Queen Of Hearts

Best Of Opposite Sex
Ch Wolfwoods' Spirit Walker

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Elance Sylvan Summerlane Veracity


Winners Dog: (1-3-1-1)
Wolfwoods Midnight Fire

Open Dog Class
1st Wolfwoods Midnight Fire

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 7 pts (3-2-2-1)
GCh Zvezda Kovaleni Takesha II

Best Of Opposite Sex
GChB RHK Bnb Cocos Frosted Roxy

Best Of Winners: (3-2-2-1)
RHK Goldys Copper Star

Best Puppy In Breed
RHK Nutty Fireball

Select Dog
GCh RHK BNB Cocos Silver Frost


Winners Dog: (3-2-2-1)
Teckelwood RHK Night Frost

Reserve Winners Dog
RHK Nutty Fireball

Junior Puppy Dog Class
1st RHK Nutty Fireball

12-18 Month Dog Class
1st BNB RHK Casper's Dashing Dante

Open Dog Class
1st Teckelwood RHK Night Frost


Winners Bitch: (3-2-2-1)
RHK Goldys Copper Star

Reserve Winners Bitch
RHK Dark Diva Zensation

Senior Puppy Bitch Class
1st RHK Dark Diva Zensation

Canadian Bred Bitch Class
1st RHK Goldys Copper Star

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
GrandGables Lil Ms Silver Moon

Best Puppy In Breed
Longonlovings Notorious Treasure



Winners Bitch: (0-2-0-0)
GrandGables Lil Ms Silver Moon

Reserve Winners Bitch
Longonlovings Notorious Treasure

Junior Puppy Bitch Class
1st Longonlovings Notorious Treasure

Open Bitch Class
1st GrandGables Lil Ms Silver Moon

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Wagswell's Little Nell MW

Best Puppy In Breed
Wagswell's Photoshopped MW


Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChB Matsutakes Daisy For Cegah

Best Of Opposite Sex
GCh I Spy Traces Matsutakes Carrig



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Wagswell's Culinary Delight SW

12-18 Month Bitch Class
1st Wagswell's Culinary Delight SW

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Andare Reveille

Best Of Opposite Sex
Andare Windwood Hunter Moon

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Andare Reveille


Winners Dog: (1-2-0-0)
Andare Reveille

Open Dog Class
1st Andare Reveille


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Andare Windwood Hunter Moon

Reserve Winners Bitch
Andare Windwood Fisher Moon

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Andare Windwood Fisher Moon

Open Bitch Class
1st Andare Windwood Hunter Moon

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Trumphill Anam Cara At Kipanga



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 8 pts (1-3-2-3)
GChB Tarrango's Telling Tales

Best Of Opposite Sex
GChB Hamrya's Desert Dust Devil

Best Of Winners: (1-3-2-3)
Tarrango Lynallan Standing Ovation

Select Dog
Ch Manorcourt's Vincent

Select Bitch
GCh Ethos No Ordinary Love


Winners Dog: (1-3-2-3)
Aberle Shine On Harvest Moon

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Aberle Shine On Harvest Moon

4-6 Month Dog Class
1st Brookside Gambling On Hellebores


Winners Bitch: (1-3-2-3)
Tarrango Lynallan Standing Ovation

Reserve Winners Bitch
Wirtu Cipher Of Andare

12-18 Month Bitch Class
1st Tarapaca's Leche Nevada

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tarrango Lynallan Standing Ovation

Open Bitch Class
1st Wirtu Cipher Of Andare

4-6 Month Bitch Class
1st Brookside Forget Me Not





Group 3 - Nancy Simmons Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Hierarch's Sympathy For The Devil
  Doberman Pinscher   118
Group 2nd   
GChS Invogue FiresbreathvValbydane
  Great Dane   101
Group 3rd   
GChS Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   81
Group 4th   
Ch Prairiehomes Shots Fired
  Newfoundland   71
BPIG   
Prairie Creek's Hotter Than A 2 Dollar Pistol
  Cane Corso   N/A
Best Baby Puppy In Group   
EBD ValbyDane Legacy Of Invogue
  Great Dane   0
Best BBE In Group   
Valhalla's Head Over Boots V Janterra
  Doberman Pinscher   0
Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
TaolanQuest Larger Than Life

Best Of Opposite Sex
Glaciermist Legacies

Best Of Winners: (1-2-0-0)
TaolanQuest Larger Than Life

Best Puppy In Breed
Glaciermist Legacies


Winners Dog: (1-2-0-0)
TaolanQuest Larger Than Life

Bred By Exhibitor Dog Class
1st TaolanQuest Larger Than Life


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Glaciermist Legacies

Reserve Winners Bitch
Edgemere's Walking On Sunshine

Junior Puppy Bitch Class
1st Edgemere's Walking On Sunshine

Senior Puppy Bitch Class
1st Glaciermist Legacies

Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 12 pts (1-3-6-3)
GChS Tailspins The One And Only

Best Of Opposite Sex
GCh Nitroberner's Fire & Fury

Best Of Winners: (1-3-6-3)
Creo's Everest High In The Sky

Best Puppy In Breed
Creo's Everest High In The Sky

Select Dog
Ch Tailspins Northern Reflections

Select Bitch
Ch Belnois Vrrooom To Nitro


Winners Dog: (1-3-6-3)
Creo's Everest High In The Sky

Junior Puppy Dog Class
1st Creo's Everest High In The Sky

4-6 Month Dog Class
1st Creo's Hidden Tresure


Winners Bitch: (1-3-6-3)
Tailspins Light My Fire

Reserve Winners Bitch
Creo's Everlasting Hope, Esme

Junior Puppy Bitch Class
1st Creo's Everlasting Hope, Esme

Canadian Bred Bitch Class
1st Creo's Ya Ya Divine

Open Bitch Class
1st Tailspins Light My Fire

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 6 pts (1-4-2-0)
GChB Cabberin's At JYF Bulls Paxton

Best Of Opposite Sex
Sheharla's RedRebel At Newalba

Best Of Winners: (1-4-2-0)
Sheharla's RedRebel At Newalba

Best Puppy In Breed
Sycalcade's Bring Me Peace

Select Dog
Ch Noble Noah Of Sycalcade


Winners Dog: (1-4-2-0)
Bolder's Almeida Pandemos

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Bolder's Almeida Pandemos

Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Prairie Creek's Hotter Than A 2 Dollar Pistol

Best Puppy In Breed
Ch Prairie Creek's Hotter Than A 2 Dollar Pistol



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Prairie Creek's Purple Rain

Reserve Winners Bitch
Prairie Creek's Drippin In Finesse

12-18 Month Bitch Class
1st Prairie Creek's Purple Rain

Open Bitch Class
1st Prairie Creek's Drippin In Finesse

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 16 pts (4-7-2-4)
GChEx Hierarch's Sympathy For The Devil

Best Of Opposite Sex
GCh Winmar's Path To Temptation

Best Of Winners: (4-7-2-4)
Valhalla's Head Over Boots V Janterra

Best Puppy In Breed
Iconic's Angel Of Music

Select Dog
GCh Mojave's Sorcerer At Ufourea

Select Bitch
GCh Mojave's Songbird


Winners Dog: (4-7-2-4)
Valhalla's Knockin' Boots V Janterra

Reserve Winners Dog
Gentry's Fast 'n Furious

Junior Puppy Dog Class
1st Cassels Once You Go Red

Senior Puppy Dog Class
1st Iconic's Angel Of Music

12-18 Month Dog Class
1st Valhalla's Knockin' Boots V Janterra

Open Dog Class
1st Gentry's Fast 'n Furious

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChS Bendegeit's Arson Around

Best Of Opposite Sex
Bendegeit N Majestiks Isn't It Ironic


Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Crooks Mastinos Foxy Brown

Best Puppy In Breed
Crooks Mastinos Angel Of Death



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Crooks Mastinos Foxy Brown

Reserve Winners Bitch
Crooks Mastinos Angel Of Death

Junior Puppy Bitch Class
1st Crooks Mastinos Angel Of Death

12-18 Month Bitch Class
1st Crooks Mastinos Foxy Brown

4-6 Month Bitch Class
1st Crooks Mastinos Kiss This War Machine

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Prairiehomes Shots Fired

Best Of Opposite Sex
GChB Mtn High Happy Hour At Sikome

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Prairiehomes A Star Is Born


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Prairiehomes A Star Is Born

Open Bitch Class
1st Prairiehomes A Star Is Born

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GCh Baywood Nautical Adventure

Best Of Opposite Sex
GChB Robel Gto It's Miller Time Aegean H2O

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Baywood Naut Your Captain

Best Puppy In Breed
GCh Baywood Nautical Adventure


Winners Dog: (2-3-1-1)
Baywood Naut Your Captain

Reserve Winners Dog
Baywood Dash Ta Fame

Junior Puppy Dog Class
1st Baywood Naut Your Captain

Open Dog Class
1st Baywood Dash Ta Fame


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Baywood Call Me Miss Macey

Reserve Winners Bitch
Aquadea Primeira Estrela

12-18 Month Bitch Class
1st Baywood Penny For Your Thoughts

Open Bitch Class
1st Baywood Call Me Miss Macey
2nd Aquadea Primeira Estrela

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 4 pts (2-0-2-1)
GChB Wathaman's Get'N Echos Of Esmond

Best Of Opposite Sex
Ch Wathaman's Easy On The Shotz

Best Puppy In Breed
GChB Wathaman's Get'N Echos Of Esmond

Select Dog
GChB Esmonds You Make Me Smile


Winners Dog: (2-0-2-1)
Wathaman's Flirt'n Like A Rockstar

Reserve Winners Dog
Tierney's Going 0 To 200

12-18 Month Dog Class
1st Tierney's Going 0 To 200

Canadian Bred Dog Class
1st Wathaman's Flirt'n Like A Rockstar


Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 7 pts (3-2-3-0)
GChS Vanderbilt's Let The Magic Begin

Best Of Opposite Sex
Snowlegend Cosmic Beauty

Best Of Winners: (3-2-3-0)
Snowlegend Enigma Of The Winner

Best Puppy In Breed
GChS Blitzen's Mr Blue Sky

Select Dog
GChS Blitzen's Mr Blue Sky


Winners Dog: (3-2-3-0)
Snowlegend Enigma Of The Winner

Reserve Winners Dog
Snowlegend Charming Sheleg

Junior Puppy Dog Class
1st Snowlegend Gazing On A Star

12-18 Month Dog Class
1st Snowlegend Enigma Of The Winner

Canadian Bred Dog Class
1st Snowlegend Charming Sheleg


Winners Bitch: (3-2-3-0)
Snowlegend Cosmic Beauty

Reserve Winners Bitch
Snowlegend Glow Princess Ellie

Junior Puppy Bitch Class
1st Snowlegend Glow Princess Ellie

Canadian Bred Bitch Class
1st Snowlegend Cosmic Beauty

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Jury's Karma Police



Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 9 pts (1-3-3-3)
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow

Best Of Opposite Sex
GCh Kuvuk's Decended From Royalty

Best Of Winners: (1-3-3-3)
Excalibur's Vanity Fair With Kuvuk

Best Puppy In Breed
Excalibur's Vanity Fair With Kuvuk

Select Dog
Ch Debalys Doesn't Do Fear

Select Bitch
Ch Debalys Spring Fling


Winners Dog: (1-3-3-3)
Snow Image Viktor Medzhik

Open Dog Class
1st Snow Image Viktor Medzhik





Group 4 - Susan Quesnel Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Blueve's First Edition
  Kerry Blue Terrier   48
Group 2nd   
GCh Ambricks Foolish Heart At Jumpstart
  Manchester Terrier   47
Group 3rd   
GChB Ghostpine's Quantum Leap
  Staffordshire Bull Terrier   46
Group 4th   
GCh Affirm's Charismatic
  Lakeland Terrier   42
BPIG   
Brea's Champagne Bleuz
  Airedale Terrier   N/A
Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Brea's Champagne N Candlelight

Best Puppy In Breed
Brea's Champagne Bleuz



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Brea's Champagne Bleuz

Reserve Winners Bitch
Brookside On Maple Wings

Senior Puppy Bitch Class
1st Brea's Champagne Bleuz

Open Bitch Class
1st Brookside On Maple Wings

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh LBK's Rebel And Proud All Bets Are Off

Select Bitch
GChS Rina Lob Od 1300 Kaplara



Winners Bitch: (0-1-0-2)
FLK Jolt

12-18 Month Bitch Class
1st FLK Jolt

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Castle Guard Runa Strong

Best Of Opposite Sex
Ketschup King Psi Mysteria

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Castle Guard Runa Strong

Best Puppy In Breed
Castle Guard Runa Strong


Winners Dog: (1-2-0-0)
Ketschup King Psi Mysteria

Junior Puppy Dog Class
1st Ketschup King Psi Mysteria

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Floky De Invictus Bull


Winners Dog: (1-0-0-0)
Floky De Invictus Bull

12-18 Month Dog Class
1st Floky De Invictus Bull


Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 9 pts (3-4-2-1)
Ch Quarrydene's Star Of The Season Diamond

Best Of Opposite Sex
GCh Beguiling High Roller

Best Of Winners: (3-4-2-1)
YellowBrickRoad Bijou O'Corimar

Best Puppy In Breed
YellowBrickRoad Bijou O'Corimar

Select Dog
Ch Dalbeattie's Just You Wait Joe


Winners Dog: (3-4-2-1)
Kian's Winter Winds O' The Isle

Reserve Winners Dog
Dreamacres Drift

Senior Puppy Dog Class
1st McGuinness Dressed With Basil

12-18 Month Dog Class
1st Dreamacres Drift

Open Dog Class
1st Kian's Winter Winds O' The Isle


Winners Bitch: (3-4-2-1)
YellowBrickRoad Bijou O'Corimar

Reserve Winners Bitch
Dreamacres Nirvana

Senior Puppy Bitch Class
1st YellowBrickRoad Bijou O'Corimar
2nd McGuinness Dressed With Pepper

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dreamacres Nirvana
2nd McGuinness Dressed With Sage

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Glaswire's Scypher Baron

Best Of Opposite Sex
Glaswire's Secret Princess



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Glaswire's Secret Princess

12-18 Month Bitch Class
1st Glaswire's Secret Princess

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Nezhnoye Plamya Tsarevich For Sionnach

Best Of Opposite Sex
Ch Takala Trails Maddison

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Epic Huntsman


Winners Dog: (1-1-1-1)
Epic Huntsman

Open Dog Class
1st Epic Huntsman


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Epic Humdinger

Open Bitch Class
1st Epic Humdinger

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Blueve's First Edition



Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChS Affirm's Charismatic


Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Ambricks Foolish Heart At Jumpstart



Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Clarity's Kaboom Of Summer

Best Of Opposite Sex
Clarity's Right As Rain @Trymine

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Clarity's Right As Rain @Trymine

Best Puppy In Breed
GCh Clarity's Kaboom Of Summer


Winners Dog: (1-2-1-0)
K2's Mighty Mouse

12-18 Month Dog Class
1st K2's Mighty Mouse


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Clarity's Right As Rain @Trymine

Reserve Winners Bitch
Pyxis Worth The Risk 4 Clarity

Senior Puppy Bitch Class
1st Clarity's Right As Rain @Trymine

Open Bitch Class
1st Pyxis Worth The Risk 4 Clarity

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Minuteman Hold My Beer

Best Of Opposite Sex
Minuteman Mars Attacks!

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Minuteman Hold My Beer

Best Puppy In Breed
Minuteman Hold My Beer


Winners Dog: (1-1-0-0)
Minuteman Hold My Beer

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Minuteman Hold My Beer


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Minuteman Mars Attacks!

Junior Puppy Bitch Class
1st Minuteman Mars Attacks!

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GCh Tyrone Quintessential Pinehome

Best Of Opposite Sex
Lach Faire's Powers Gold Label

Select Dog
GCh Tyrone Mercury Rising

Select Bitch
GCh Tyrone Kir Royale



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Lach Faire's Powers Gold Label

12-18 Month Bitch Class
1st Lach Faire's Powers Gold Label

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GChEx Ghostpine's Quantum Leap

Best Of Opposite Sex
Ch Tequila's Brown Eye Girl

Select Bitch
GCh Hillside Morrigan


Winners Dog: (1-0-1-2)
Hillside Aengus

Open Dog Class
1st Hillside Aengus


Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Darwyn's Party At Tiroc



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Darwyn's Party At Tiroc

Canadian Bred Bitch Class
1st Darwyn's Party At Tiroc

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Giles Counting Stars For Mavs

Best Of Opposite Sex
Giles Johnny Be Good

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Giles Counting Stars For Mavs

Best Puppy In Breed
Cleghorn's Million Dollar Baby


Winners Dog: (1-2-0-0)
Giles Johnny Be Good

Junior Puppy Dog Class
1st Giles Johnny Be Good


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Giles Counting Stars For Mavs

Reserve Winners Bitch
Cleghorn's Million Dollar Baby

Junior Puppy Bitch Class
1st Cleghorn's Million Dollar Baby

Open Bitch Class
1st Giles Counting Stars For Mavs





Group 5 - Nancy Simmons Top Dog
Points
Group 1st   
Londoncor Oxford
  Cavalier King Charles Spaniel   68
Group 2nd    Dazzles Of Mr Dynamite   Chihuahua (Long Coat)   65
Group 3rd   
GCh Tanooki Suit Of Lore
  Chinese Crested Dog   60
Group 4th   Ch Diabolbric's Warrior Girl   Pug   53
BPIG   Ch Diabolbric's Warrior Girl   Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group    Brunswick's Canyon Creek's Living On Lake Time   Cavalier King Charles Spaniel   0
Best BBE In Group   
Tofini Can't Believe It's Not Butters
  Pomeranian   0
Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Londoncor Oxford

Best Of Opposite Sex
Sigma Chi's Philippa At Edgewater

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Londoncor Oxford

Best Puppy In Breed
Sigma Chi's Philippa At Edgewater


Winners Dog: (1-2-0-0)
Londoncor Oxford

Open Dog Class
1st Londoncor Oxford


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Sigma Chi's Philippa At Edgewater

Reserve Winners Bitch
Cantebury Let The Journey Begin

Senior Puppy Bitch Class
1st Sigma Chi's Philippa At Edgewater

Canadian Bred Bitch Class
1st Cantebury Let The Journey Begin

4-6 Month Bitch Class
1st Brunswick's Canyon Creek's Living On Lake Time

Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Dazzles Of Mr Dynamite

Best Of Opposite Sex
Samajoto's Matilda On Blk N Tan Attire

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Dazzles Of Mr Dynamite

Best Puppy In Breed
DNZ Hersey Almond Joy


Winners Dog: (1-3-1-0)
Dazzles Of Mr Dynamite

12-18 Month Dog Class
1st Dazzles Of Mr Dynamite

Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GChS Chi'Veneziani Alefer's Pluto

Best Of Opposite Sex
DNZ Hersey's Baby Ruth

Best Puppy In Breed
DNZ Hersey's Baby Ruth


Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 6 pts (2-3-2-0)
GChS Tanooki Suit Of Lore

Best Of Opposite Sex
Taja Vision Of Love

Best Of Winners: (2-3-2-0)
Taja Vision Of Love

Best Puppy In Breed
Taja Vision Of Love

Select Dog
Ch Willowglyn Alchemy


Winners Dog: (2-3-2-0)
Ciao Bella Point Break

Reserve Winners Dog
Shantel's The Great Pharaoh

12-18 Month Dog Class
1st Shantel's The Great Pharaoh

Open Dog Class
1st Ciao Bella Point Break


Winners Bitch: (2-3-2-0)
Taja Vision Of Love

Reserve Winners Bitch
Taja Dreamlover

Junior Puppy Bitch Class
1st Yorkhouse Jersey Shore Babe

Senior Puppy Bitch Class
1st Taja Dreamlover

Open Bitch Class
1st Taja Vision Of Love

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh My Exotic World Dreamweaver

Best Of Opposite Sex
Ch Sirius' Black Tie N Tails At Moonjinx

Select Bitch
Ch Karakorum's Strutting Into Vogue



Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Wynzall Somerset Tiktok



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Wynzall Somerset Tiktok

Open Bitch Class
1st Wynzall Somerset Tiktok

Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 12 pts (4-6-1-2)
MistyTrails Wyntr'Elise

Best Of Opposite Sex
GChG MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Best Of Winners: (4-6-1-2)
Harmony N Leighway's Dancing In A Daydream

Best Puppy In Breed
Ch Havasmallpaw Loves Carmen Sandiego

Select Bitch
Ch Havasmallpaw Loves Carmen Sandiego


Winners Dog: (4-6-1-2)
HBH Pino Gris

Reserve Winners Dog
That's Leighway's Hottest Spot North Of Havana

Junior Puppy Dog Class
1st HBH Pino Gris

Canadian Bred Dog Class
1st Seda's Shooting Star

Open Dog Class
1st That's Leighway's Hottest Spot North Of Havana
2nd Behike's Sadar

Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Sanderlin Big Bang Theory

Best Of Opposite Sex
Mightymites Dare To Be Tenacious

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Sanderlin Big Bang Theory

Best Puppy In Breed
Mightymites Dare To Be Tenacious


Winners Dog: (1-3-0-0)
Sanderlin Big Bang Theory

Open Dog Class
1st Sanderlin Big Bang Theory


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Mightymites Dare To Be Tenacious

Reserve Winners Bitch
Mightymites Be A Light

Senior Puppy Bitch Class
1st Mightymites Dare To Be Tenacious

Canadian Bred Bitch Class
1st Mightymites Be A Light

Open Bitch Class
1st Mightymites She Who Dares

Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 6 pts (0-5-2-0)
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher

Best Of Opposite Sex
Prestwick's Pretty In Pink

Select Dog
GChB AGMCh Valifyre Without A Trace



Winners Bitch: (0-5-2-0)
Prestwick's Pretty In Pink

Reserve Winners Bitch
Passionpaps Zendaya's Song

12-18 Month Bitch Class
1st Passionpaps Zendaya's Song
2nd Prestwick's Lady On Fire

Canadian Bred Bitch Class
1st Apsara's Dancing At The Roxy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Prestwick's Pretty In Pink

Open Bitch Class
1st Nadshell Nerine Bowdenii

Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
GChS Sunterra So Fired Up

Best Of Opposite Sex
Tofini Can't Believe It's Not Butters

Best Puppy In Breed
Tofini Can't Believe It's Not Butters



Winners Bitch: (0-4-1-0)
Tofini Can't Believe It's Not Butters

Reserve Winners Bitch
Tribble Crystalton Valcopy Phoebe

Junior Puppy Bitch Class
1st Tribble Crystalton Valcopy Phoebe

Senior Puppy Bitch Class
1st Tofini Not Really A Waitress

12-18 Month Bitch Class
1st Tofini Butter Me Up

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tofini Can't Believe It's Not Butters

Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Houseopaws You're So Fine

Best Of Opposite Sex
Midori's First Edition At Staken

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Houseopaws You're So Fine

Best Puppy In Breed
Houseopaws You're So Fine


Winners Dog: (1-3-0-0)
Houseopaws You're So Fine

Junior Puppy Dog Class
1st Houseopaws You're So Fine


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Midori's First Edition At Staken

Reserve Winners Bitch
Lavish A Perfect Storm

Senior Puppy Bitch Class
1st Lavish A Perfect Storm

12-18 Month Bitch Class
1st Midori's First Edition At Staken

Open Bitch Class
1st Izabella Bohemia Timothy

Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
Ch Diabolbric's Warrior Girl

Best Of Opposite Sex
GCh Aisle's I Am Groot

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Xoe Eleki's Harvest Moon

Best Puppy In Breed
Ch Diabolbric's Warrior Girl


Winners Dog: (1-2-2-1)
Xoe Eleki's Harvest Moon

Junior Puppy Dog Class
1st Xoe Eleki's Harvest Moon

Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
GCh Valentin Google Of Maryon's Home

Best Of Opposite Sex
Tweedsmuir Bella Of The Ball

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Tweedsmuir Bella Of The Ball

Best Puppy In Breed
Tweedsmuir Bella Of The Ball


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Tweedsmuir Bella Of The Ball

Reserve Winners Bitch
Simya's Extended Branch

Junior Puppy Bitch Class
1st Tweedsmuir Bella Of The Ball

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Simya's Extended Branch

Open Bitch Class
1st Zoey Crystal Of The York





Group 6 - Margaret Jones Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Oakridge Travelin' Soldier
  Poodle (Standard)   63
Group 2nd   
GChB Winterspear Atari Dreams
  Dalmatian   56
Group 3rd   
GCh Rakaro's Cause 'n Chaos
  Bulldog   39
Group 4th   
GCh Mrang Belcourt Journey To Midori
  Poodle (Miniature)   32
BPIG   
Ch Bromley Rock's Master And Commander
  Boston Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Mydream's All Shook Up   Shih Tzu   0
Best BBE In Group   
Mydream's Heavenly Tango
  Shih Tzu   0
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fissan's Tiny Dancer

Best Puppy In Breed
Fissan's Tiny Dancer



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fissan's Tiny Dancer

Senior Puppy Bitch Class
1st Fissan's Tiny Dancer

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Cumulus Cabochon Roaring Lion

Best Of Opposite Sex
Solstice Sure Shot At Tiroc

Best Puppy In Breed
Solstice Sure Shot At Tiroc



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Solstice Sure Shot At Tiroc

Senior Puppy Bitch Class
1st Solstice Sure Shot At Tiroc

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Bromley Rock's Master And Commander

Best Of Opposite Sex
Bromley Rock's Tsunami

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Roxbury's Drk Knight

Best Puppy In Breed
GCh Bromley Rock's Master And Commander


Winners Dog: (1-3-1-0)
Roxbury's Drk Knight

Canadian Bred Dog Class
1st Roxbury's Drk Knight


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Bromley Rock's Tsunami

Reserve Winners Bitch
Bromley Rock's Little Ray Of Sunshine

Senior Puppy Bitch Class
1st Bromley Rock's Tsunami

Canadian Bred Bitch Class
1st Bromley Rock's Little Ray Of Sunshine
2nd Roxbury's Queen Of Hearts

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 6 pts (0-5-0-2)
GCh Rakaro's Cause 'n Chaos

Best Puppy In Breed
Rugerlane Can You Feel The Aftershock


Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Siosalach's Beanilla Spice

Best Puppy In Breed
Siosalach's Beanilla Spice



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Siosalach's Beanilla Spice

Senior Puppy Bitch Class
1st Siosalach's Beanilla Spice

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 5 pts (3-2-1-0)
Eagertrieves Piggy Bank

Best Of Opposite Sex
GChS Lasalle's Bend It Like Beckham At Incognito

Best Of Winners: (3-2-1-0)
Eagertrieves Piggy Bank

Best Puppy In Breed
Eagertrieves Piggy Bank


Winners Dog: (3-2-1-0)
Eagertrieves Beat The Bank

Reserve Winners Dog
Homewood Rockydell Code Name Flash

Junior Puppy Dog Class
1st Eagertrieves Beat The Bank

Senior Puppy Dog Class
1st BFF's Apple Jack At Brandy Hill

Open Dog Class
1st Homewood Rockydell Code Name Flash


Winners Bitch: (3-2-1-0)
Eagertrieves Piggy Bank

Reserve Winners Bitch
Blackjack Jewel Of Timepieces

Junior Puppy Bitch Class
1st Eagertrieves Piggy Bank

12-18 Month Bitch Class
1st Blackjack Jewel Of Timepieces

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChS Mrang Belcourt Journey To Midori

Best Of Opposite Sex
Mrang Belcourt Besom

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Mrang Belcourt Besom

Best Puppy In Breed
Ehmler Sir Redmono Scott


Winners Dog: (1-2-1-0)
Ehmler Sir Redmono Scott

Junior Puppy Dog Class
1st Ehmler Sir Redmono Scott


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Mrang Belcourt Besom

Reserve Winners Bitch
Teannas Heavenly Sparkle

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Teannas Heavenly Sparkle

Open Bitch Class
1st Mrang Belcourt Besom

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GChEx OTCh Oakridge Travelin' Soldier

Best Of Opposite Sex
GCh Aviator's I'm Still Standing

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Crystalton Chikoda Take A Bow

Best Puppy In Breed
Crystalton Chikoda Take A Bow


Winners Dog: (2-3-1-1)
Crystalton Chikoda Take A Bow

Reserve Winners Dog
Topiary Lucca Of The North

Junior Puppy Dog Class
1st Crystalton Chikoda Take A Bow

Senior Puppy Dog Class
1st Topiary Lucca Of The North

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Monterrez Superstar

Best Of Opposite Sex
Darken's Dreamboat Annie

Best Puppy In Breed
Darken's Candle In The Wind From Monterrez


Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 5 pts (2-2-0-2)
Ch Timberfox's Ruby Red Chianti Reserva Sunojo

Best Of Opposite Sex
Satika N Sunojo Home Brewed

Best Of Winners: (2-2-0-2)
Satika's A Perfect Ten

Best Puppy In Breed
Timberfox's Chamber Of Secrets


Winners Dog: (2-2-0-2)
Satika N Sunojo Home Brewed

Reserve Winners Dog
Timberfox's Chamber Of Secrets

Junior Puppy Dog Class
1st Timberfox's Chamber Of Secrets

Open Dog Class
1st Satika N Sunojo Home Brewed


Winners Bitch: (2-2-0-2)
Satika's A Perfect Ten

Reserve Winners Bitch
Satika's Inari At D.C.Kin

Junior Puppy Bitch Class
1st Satika's Inari At D.C.Kin

12-18 Month Bitch Class
1st Satika's A Perfect Ten

4-6 Month Bitch Class
1st D.C.Kin's Bold 'n Busy

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mydream's Heavenly Tango


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mydream's Heavenly Tango

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Mydream's Heavenly Tango

4-6 Month Dog Class
1st Mydream's All Shook Up


Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Aisha's Elsa's Blizzard Warning

Best Of Opposite Sex
Adominos To-Jo Chix Go Nuts 4 Ropers

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Aisha's Elsa's Blizzard Warning

Best Puppy In Breed
Adominos Tripitaka Parti Time 4 This Cowgirl



Group 7 - Susan Quesnel Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Tallywood Coalescence
  Collie (Rough)   88
Group 2nd   
GChB Buaidh Motlikru Let It Bee
  Bearded Collie   80
Group 3rd   
GCh Wynsilot Rock Of The Ages At Silverspar
  Old English Sheepdog   79
Group 4th    Mystic Suntime Intuitive   Shetland Sheepdog   75
BPIG    Mystic Suntime Intuitive   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Katlar Cowgirl Is Comin Home   Australian Cattle Dog   0
Best BBE In Group   
Curig A Kiss From A Rose
  Welsh Corgi (Pembroke)   0




4-6 Month Bitch Class
1st Katlar Cowgirl Is Comin Home

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 7 pts (2-3-2-1)
Ch Kiji New Amsterdam

Best Of Opposite Sex
GCh Adelyn Prairie Sky

Best Of Winners: (2-3-2-1)
Oenomel's Are You That Somebody

Best Puppy In Breed
GCh Adelyn Prairie Sky

Select Dog
GCh Blue Isle's Shooting Star Over Laurelhills

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Buaidh Motlikru Let It Bee



Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Thanos Le Coeur Pur

Best Puppy In Breed
Thanos Le Coeur Pur


Winners Dog: (1-0-0-0)
Thanos Le Coeur Pur

Junior Puppy Dog Class
1st Thanos Le Coeur Pur


Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 6 pts (3-2-1-1)
Ch Meadowgrove Valkyrja Of The Vikings

Best Of Opposite Sex
GCh Shadanatam Dragon Tattoo

Best Of Winners: (3-2-1-1)
Omera De La Hacienda Pura Vida

Best Puppy In Breed
Omera De La Hacienda Pura Vida


Winners Bitch: (3-2-1-1)
Omera De La Hacienda Pura Vida

Reserve Winners Bitch
Synecdockes Xia Jubilations

Junior Puppy Bitch Class
1st Omera De La Hacienda Pura Vida

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Synecdockes Xia Jubilations

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Flywire Sin-Tillating Sapphire At Sylyn

Best Puppy In Breed
Flywire Sin-Tillating Sapphire At Sylyn


Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bitterroots Flight Of The Kestrel

Best Of Opposite Sex
On Targets Star Lord

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bitterroots Flight Of The Kestrel


Winners Dog: (1-1-0-0)
On Targets Star Lord

Open Dog Class
1st On Targets Star Lord

Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 9 pts (0-5-4-1)
Ch Bon Idee's Tranquility For Afterglow

Best Of Opposite Sex
GCh She Is Lanvern's Burnt Sugar

Select Dog
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven


Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 7 pts (2-2-3-1)
GChG Tallywood Coalescence

Best Of Opposite Sex
Ch Prairiemist Country Rebel

Best Of Winners: (2-2-3-1)
Davenloch Cardoness Cote D'azur

Best Puppy In Breed
Ch Prairiemist Country Rebel

Select Dog
Ch Prairiepine Tamaron's Genesis


Winners Bitch: (2-2-3-1)
Davenloch Cardoness Cote D'azur

Reserve Winners Bitch
Tamaron's Islands In The Stream

Senior Puppy Bitch Class
1st Davenloch Cardoness Cote D'azur

Open Bitch Class
1st Tamaron's Islands In The Stream

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Feoras & Caradilis Rising Fortune



Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Sugarok Magical Mystery Tour



Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 7 pts (3-3-0-2)
GChB Woodside's Kahlua PP

Best Of Opposite Sex
Hellwigg's Jack Reacher

Best Of Winners: (3-3-0-2)
Woodside's Firefly Lane

Best Puppy In Breed
Sunflower's Amy Farrah Fowler At Chilco

Select Bitch
GCh Starrdogs Grace And Grit

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Gerplu Kaffon

Best Of Opposite Sex
GCh Audurs Galdra Malfridur

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Audurs Galdra Koldimma

Best Puppy In Breed
Audurs Ovaenta Karamella

Select Dog
Ch Audurs Svarti Petur


Winners Dog: (1-2-2-1)
Audurs Galdra Lundi

Open Dog Class
1st Audurs Galdra Lundi


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Audurs Galdra Koldimma

Reserve Winners Bitch
Audurs Ovaenta Karamella

Senior Puppy Bitch Class
1st Audurs Ovaenta Karamella

Canadian Bred Bitch Class
1st Audurs Galdra Koldimma

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Aspenrain's Maverick Good Will


Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChS Wynsilot Rock Of The Ages At Silverspar

Best Of Opposite Sex
Tasiahills Enter The Royal

Best Puppy In Breed
Island Bound Wild Flower



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Tasiahills Enter The Royal

Reserve Winners Bitch
Island Bound Wild Flower

Senior Puppy Bitch Class
1st Island Bound Wild Flower

Open Bitch Class
1st Tasiahills Enter The Royal

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 6 pts (3-2-0-2)
Ch Windkist Princess Bride

Best Of Opposite Sex
Windkist Shotgun Start

Best Of Winners: (3-2-0-2)
Windkist Shotgun Start

Best Puppy In Breed
Ludas Matyi Huba

Select Bitch
Ch Sebesi-Bodzas Bibor


Winners Dog: (3-2-0-2)
Windkist Shotgun Start

Reserve Winners Dog
Windkist Up The Ante

Senior Puppy Dog Class
1st Ludas Matyi Huba

Open Dog Class
1st Windkist Shotgun Start
2nd Windkist Up The Ante


Winners Bitch: (3-2-0-2)
Windkist Up From The Ashes

Reserve Winners Bitch
Windkist Minuet

12-18 Month Bitch Class
1st Windkist Up From The Ashes

Open Bitch Class
1st Windkist Minuet

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 17 pts (5-6-3-4)
Ch Mystic Suntime Intuitive

Best Of Opposite Sex
GChS Emmy's Simply Orange

Best Of Winners: (5-6-3-4)
Emmys Dreamsicle

Best Puppy In Breed
Ch Mystic Suntime Intuitive

Select Dog
Ch Linkridge Mini Cooper

Select Bitch
Ch Cincerlee Un Poco Loco


Winners Dog: (5-6-3-4)
Emmys Julius Caesar

Reserve Winners Dog
Willowglyn Midnight Rambler

Junior Puppy Dog Class
1st Longhauls McQueen's Rain
2nd Keystone Fancy Like

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Willowglyn Midnight Rambler
2nd Blueshadow Back In Black

Open Dog Class
1st Emmys Julius Caesar


Winners Bitch: (5-6-3-4)
Emmys Dreamsicle

Reserve Winners Bitch
Linkridge Puma

Junior Puppy Bitch Class
1st Keystone Heart On Fire

12-18 Month Bitch Class
1st Linkridge Puma
2nd Zesta Shadows Of Blue

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Emmys Dreamsicle

Open Bitch Class
1st Emmy's Apple Jacks
2nd Attridge Twice As Nice

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Curig A Kiss From A Rose

Best Of Opposite Sex
Lillemor Ingleborough Fell

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Curig A Kiss From A Rose

Best Puppy In Breed
Diamond G's Magic Morning Madeline


Winners Dog: (2-3-0-0)
Lillemor Ingleborough Fell

Reserve Winners Dog
Lillemor Snowdon Peak

12-18 Month Dog Class
1st Lillemor Snowdon Peak

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Lillemor Ingleborough Fell


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Curig A Kiss From A Rose

Reserve Winners Bitch
Lillemor Pen-Y-Ghent

Senior Puppy Bitch Class
1st Diamond G's Magic Morning Madeline

12-18 Month Bitch Class
1st Lillemor Pen-Y-Ghent

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Curig A Kiss From A Rose

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By