Calgary Kennel & Obedience Club
Friday, September 9, 2022



Related Results


Results courtesy of:


-- Tammy Sawatzky --
Mystksand I Put A Spell On You
Breeder: Tammy Sawatzky & Bonnie Jenkins
Owner: Tammy Sawatzky & Nancy Barton


Best In Show
Judge: Raymond Yurick
West Highland White Terrier  
GChG Skyehigh's Video Game
Points: 231 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Raymond Yurick
Havanese  
GChB Oeste's Askin For Kisses
Points: 207
Best Puppy In Show
Judge: Raymond Yurick
Pug  
Ch Xoe Eleki's Harvest Moon
Best Baby Puppy In Show
Judge: Raymond Yurick
Beagle  
Telford's Knocked It Out Of The Park
Best Veteran In Show
Judge: Raymond Yurick
Lhasa Apso  
GChB Apsolutely Red Red Whine
Best Brace In Show
Judge: Raymond Yurick
Bernese Mountain Dog 
GCh Ch (Alt) Nitroberner's Cloud Nine & Bernese Mountain Dog 
GCh NitroBerner's Coco Chanel








Group 1 - Sandy Gelinas Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sevenoaks Ultimate Weapon
  Setter (English)   36
Group 2nd   
GChS Allsgold Shot Of III Wise Men
  Retriever (Golden)   35
Group 3rd   Ch Mayhemfarms A Star Is Born   Retriever (Labrador)   29
Group 4th   
Ch Roaneden's Salty Seastar
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   22
BPIG    Breica's Maybe This Time   Weimaraner   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Denlyn's Pathway To The Galaxy
  Retriever (Labrador)   0
Best Veteran In Group   
GCh Ches-Shores Spotted Eagle
  Retriever (Chesapeake Bay)   0
Best Brace In Group   
Ch DuValin Jersey Boy
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   0
Best Brace In Group   
Duchess du Pimbina
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   0
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Wulymut's Pickled Pippa

Best Puppy In Breed
Wulymuts Taco Girl



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Wulymut's Pickled Pippa

Reserve Winners Bitch
Wulymuts Taco Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Wulymuts Taco Girl

Open Bitch Class
1st Wulymut's Pickled Pippa

Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB DuValin Jersey Boy

Best Of Opposite Sex
Duchess du Pimbina

Best Puppy In Breed
Duchess du Pimbina



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Duchess du Pimbina

Senior Puppy Bitch Class
1st Duchess du Pimbina

Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Cazarubin Seriously Im One Of A Kind V Seasyde



Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Firepoint Got A Good Thing Going On

Best Of Opposite Sex
Ch Firepoint Good Bones



Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ches-Shores Spotted Eagle


Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 5 pts (2-2-2-0)
GChG Allsgold Shot Of III Wise Men

Best Of Opposite Sex
Tamarack Frosted Mini Wheat

Best Of Winners: (2-2-2-0)
Auburnmist Peace Of Bolo

Select Dog
GChEx Allsgold's Darby Downes


Winners Dog: (2-2-2-0)
Auburnmist Peace Of Bolo

Reserve Winners Dog
Tasmara It's Five O'Clock Somewhere

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Tasmara It's Five O'Clock Somewhere

Open Dog Class
1st Auburnmist Peace Of Bolo


Winners Bitch: (2-2-2-0)
Tamarack Frosted Mini Wheat

Reserve Winners Bitch
Verdoro's Chestnut Blaze

12-18 Month Bitch Class
1st Verdoro's Chestnut Blaze

Open Bitch Class
1st Tamarack Frosted Mini Wheat

4-6 Month Bitch Class
1st Tasmara Bunny Eggstrodinaire

Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 6 pts (2-2-1-2)
Mayhemfarms A Star Is Born

Best Of Opposite Sex
Eagertrieves Sweet Dynasty

Best Of Winners: (2-2-1-2)
Mayhemfarms A Star Is Born

Best Puppy In Breed
Shadesi's Mischief Maker

Select Dog
Ch Cambridge's Drive It Like You Stole It

Select Bitch
GChB Cambridge's Yabba Dabba Doozie


Winners Dog: (2-2-1-2)
Mayhemfarms A Star Is Born

Reserve Winners Dog
Shadesi's Mischief Maker

Senior Puppy Dog Class
1st Shadesi's Mischief Maker

Open Dog Class
1st Mayhemfarms A Star Is Born


Winners Bitch: (2-2-1-2)
Eagertrieves Sweet Dynasty

Reserve Winners Bitch
Paevalley Diamante Black Gold

12-18 Month Bitch Class
1st Paevalley Diamante Black Gold

Open Bitch Class
1st Eagertrieves Sweet Dynasty

4-6 Month Bitch Class
1st Denlyn's Pathway To The Galaxy
2nd Eagertrieve It's About Time

Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Roaneden's Salty Seastar

Best Of Opposite Sex
Readyfor Double Shot Dalwhinnie

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Readyfor Double Shot Dalwhinnie

Select Dog
GCh Woodcreek's Ray Of Sunshine


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Readyfor Double Shot Dalwhinnie

12-18 Month Bitch Class
1st Readyfor Double Shot Dalwhinnie

Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Sevenoaks Ultimate Weapon



Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Caniscaeli This Land Is Your Land At Tegart



Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GChB Canrick's Patriot

Best Of Opposite Sex
Ch Nikomidiya Kinship Of The Two


Winners Dog: (1-0-1-1)
Brandia's Chewie

12-18 Month Dog Class
1st Brandia's Chewie


Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Sherlock's Right On Q



Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Beswin Ynot Aim For The Stars

Best Puppy In Breed
GChB Beswin Ynot Aim For The Stars


Winners Dog: (1-0-1-0)
Beswin Ynot Harvest Moon

Open Dog Class
1st Beswin Ynot Harvest Moon


Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChG Bartland's Poseidon Adventure

Best Of Opposite Sex
GCh Leith Gramayre Fortified Spirit

Best Puppy In Breed
Breica's Maybe This Time



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Breica's Maybe This Time

Reserve Winners Bitch
Koping Got It Down Pat

Junior Puppy Bitch Class
1st Breica's Maybe This Time

Open Bitch Class
1st Koping Got It Down Pat





Group 2 - Sandy Gelinas Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Tarrango's Telling Tales
  Whippet   22
Group 2nd   
GChB Heathview Falconbridge
  Irish Wolfhound   17
Group 3rd   
GCh Telford's Put The Needle On The Record
  Beagle   14
Group 4th   
GChB Matsutakes Daisy For Cegah
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   9
BPIG    Heathview Padraig Is Fearr   Irish Wolfhound   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Telford's Knocked It Out Of The Park
  Beagle   0
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChB Telford's Put The Needle On The Record

Best Of Opposite Sex
Ch Telford's Isn't She Lovely

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Foxfire And Telford's An Apple A Day

Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
GCh Soco's Great Northern RR ML

Best Of Opposite Sex
Stardax I'm Coming Out

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Stardax Go Your Own Way

Best Puppy In Breed
Stardax Go Your Own Way


Winners Dog: (2-3-1-0)
Stardax Go Your Own Way

Reserve Winners Dog
BNB RHK Casper's Dashing Dante

Senior Puppy Dog Class
1st Stardax Go Your Own Way

Open Dog Class
1st BNB RHK Casper's Dashing Dante

4-6 Month Dog Class
1st BNB Mr Doc Frosty


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Stardax I'm Coming Out

Reserve Winners Bitch
Blackpoint Gambler's Georgia Spice at RHK

Senior Puppy Bitch Class
1st Stardax I'm Coming Out

Canadian Bred Bitch Class
1st Blackpoint Gambler's Georgia Spice at RHK

Open Bitch Class
1st Telford's Midnight Shaker

Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Longonlovings Dreams In Darkness



Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChB Matsutakes Daisy For Cegah

Best Of Opposite Sex
Matsutakes Time Justified


Winners Dog: (1-0-0-1)
Matsutakes Time Justified

Open Dog Class
1st Matsutakes Time Justified


Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GChB Heathview Falconbridge

Best Of Opposite Sex
GCh Heathview I Had A Dream

Best Puppy In Breed
Heathview Padraig Is Fearr


Winners Dog: (1-0-1-1)
Heathview Padraig Is Fearr

Junior Puppy Dog Class
1st Heathview Padraig Is Fearr


Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Trumphill Anam Cara At Kipanga



Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
GChB Tarrango's Telling Tales

Best Of Opposite Sex
Aberle Shine On Harvest Moon

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Tarrango Lynallan Standing Ovation


Winners Dog: (1-3-0-1)
Aberle Shine On Harvest Moon

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Aberle Shine On Harvest Moon


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Tarrango Lynallan Standing Ovation

Reserve Winners Bitch
Aberle Good Morning Starshine

Canadian Bred Bitch Class
1st Manorcourt Girl With The Pearl

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tarrango Lynallan Standing Ovation
2nd Aberle Good Morning Starshine

4-6 Month Bitch Class
1st Dreamwindz Heart Of Stone





Group 3 - Raymond Yurick Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Hierarch's Sympathy For The Devil
  Doberman Pinscher   51
Group 2nd   
Ch Baywood Reminiscent
  Portuguese Water Dog   41
Group 3rd    Fudge Brownie Large Heart   Akita   36
Group 4th   
GCh Blitzen's Mr Blue Sky
  Samoyed   34
BPIG   
Supernova Skies Are Blue Denmel
  Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Seaberns Shining Star To Tailspins   Bernese Mountain Dog   0
Best Veteran In Group   
GCh Ch (Alt) Nitroberner's Cloud Nine
  Bernese Mountain Dog   0
Best Brace In Group   
GCh NitroBerner's Coco Chanel
  Bernese Mountain Dog   0
Best Brace In Group   
GCh Ch (Alt) Nitroberner's Cloud Nine
  Bernese Mountain Dog   0
Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Fudge Brownie Large Heart

Best Puppy In Breed
Ghost Rivers Spring Willow



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Fudge Brownie Large Heart

Reserve Winners Bitch
Ghost Rivers Spring Willow

Junior Puppy Bitch Class
1st Ghost Rivers Spring Willow

12-18 Month Bitch Class
1st Fudge Brownie Large Heart

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Snowybleu's King-Crow Merlot At Sanekats

Best Puppy In Breed
Snowybleu's King-Crow Merlot At Sanekats


Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 10 pts (3-4-2-2)
GChS Tailspins The One And Only

Best Of Opposite Sex
GCh Nitroberner's Fire & Fury

Best Of Winners: (3-4-2-2)
Alpinemist's Wish Upon A Star

Best Puppy In Breed
Creo's Hidden Tresure

Select Dog
GChS Aiden Sergina V.'T Rijkenspark

Select Bitch
Ch NitroBernerBarn Heart Of Gold


Winners Dog: (3-4-2-2)
Alpinemist's I Can Fly

Reserve Winners Dog
Creo's Hidden Tresure

Junior Puppy Dog Class
1st Creo's Hidden Tresure

Senior Puppy Dog Class
1st Talvi's Benevolent Giant

Canadian Bred Dog Class
1st Alpinemist's I Can Fly

4-6 Month Dog Class
1st Seaberns Shining Star To Tailspins
2nd Zermatt's Neo
3rd NitroBerner's Golden Remington

Judge: Jo Ann Hammond

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChS Tybrushe's Livin The High Life

Best Of Opposite Sex
GCh Samson's Voodoo Child



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Martini's Pink Whitney

Open Bitch Class
1st Martini's Pink Whitney

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kenterains Black Widow

Best Of Opposite Sex
Kenterains First To Qualify

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kenterains Black Widow


Winners Dog: (1-1-0-0)
Kenterains First To Qualify

Open Dog Class
1st Kenterains First To Qualify


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kenterains Black Widow

Open Bitch Class
1st Kenterains Black Widow

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Island Reign's Elusive Gold


Winners Dog: (1-0-0-0)
Island Reign's Elusive Gold

Open Dog Class
1st Island Reign's Elusive Gold


Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 9 pts (2-4-3-1)
GChEx Hierarch's Sympathy For The Devil

Best Of Opposite Sex
GCh Dbella's Revenge On The Sea

Best Of Winners: (2-4-3-1)
Supernova Skies Are Blue Denmel

Best Puppy In Breed
Supernova Skies Are Blue Denmel

Select Dog
GChS Gentry's Dragon Fyre V Scion


Winners Bitch: (2-4-3-1)
Supernova Skies Are Blue Denmel

Reserve Winners Bitch
Supernova Celestial Esquire

Senior Puppy Bitch Class
1st Supernova Celestial Esquire
2nd Outlaws Shoot To Thrill

Canadian Bred Bitch Class
1st Janterra's Como Flor

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Supernova Skies Are Blue Denmel

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Valbydane N EBD Legacy Of Dragons

Best Of Opposite Sex
EBD ValbyDane Fate Designs A Legacy

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Valbydane N EBD Legacy Of Dragons

Best Puppy In Breed
Valbydane N EBD Legacy Of Dragons

Select Bitch
GCh Paquestone's Piece Of My Heart


Winners Dog: (1-2-0-1)
Valbydane N EBD Legacy Of Dragons

Junior Puppy Dog Class
1st Valbydane N EBD Legacy Of Dragons

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Lizona Unmistakable Texas Star

Best Of Opposite Sex
Fortress All In The Family

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Lizona Unmistakable Texas Star

Best Puppy In Breed
Fortress All In The Family


Winners Dog: (1-1-0-0)
Fortress All In The Family

Senior Puppy Dog Class
1st Fortress All In The Family


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Lizona Unmistakable Texas Star

12-18 Month Bitch Class
1st Lizona Unmistakable Texas Star

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Baywood Reminiscent

Best Of Opposite Sex
GCh Armada's Truth Be Told Aveiro

Best Puppy In Breed
Baywood Nautical Journey



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Baywood Nautical Journey

Reserve Winners Bitch
Armada's Little Red Hoot

Senior Puppy Bitch Class
1st Baywood Nautical Journey

12-18 Month Bitch Class
1st Armada's Little Red Hoot
2nd Armada's Ace Up Her Sleeve

4-6 Month Bitch Class
1st Sailor's Long Awaited Love

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Tierney's Favourite Book Thief



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Tierney's Favourite Book Thief

Reserve Winners Bitch
Von Rietze Viva Las Vegas

12-18 Month Bitch Class
1st Von Rietze Viva Las Vegas

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tierney's Favourite Book Thief

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Lasquite's Hytchhyker To Desertwind

Best Of Opposite Sex
Desertwind's Delta Alpine Lady



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Desertwind's Delta Alpine Lady

Reserve Winners Bitch
Pizgloria's Adah

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Desertwind's Delta Alpine Lady
2nd Pizgloria's Adah

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GChS Blitzen's Mr Blue Sky

Best Of Opposite Sex
Lunnyi Veter Evrica Milky Way Star

Best Puppy In Breed
Lunnyi Veter Evrica Milky Way Star

Select Dog
Ch Snowlegend Gazing On A Star

Select Bitch
Ch Winterpeg's Rags To Riches



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Lunnyi Veter Evrica Milky Way Star

Reserve Winners Bitch
Hillset's Luna Liu

Senior Puppy Bitch Class
1st Lunnyi Veter Evrica Milky Way Star

12-18 Month Bitch Class
1st Hillset's Luna Liu

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Asgardian's Easter Egg-Stravaganza


Winners Dog: (1-0-0-0)
Asgardian's Easter Egg-Stravaganza

12-18 Month Dog Class
1st Asgardian's Easter Egg-Stravaganza

4-6 Month Dog Class
1st Innovations Git R Done






Group 4 - Raymond Yurick Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   23
Group 2nd   
Cethuz Supersonico
  Schnauzer (Miniature)   22
Group 3rd   
GChS Ghostpine's Quantum Leap
  Staffordshire Bull Terrier   18
Group 4th   
Hayewyres Ya Got Trouble By Enchantment
  Fox Terrier (Wire)   15
BPIG   
Minuteman Life Below Zero
  Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Renica's Good Omens
  Bull Terrier (Miniature)   0
Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Brea's Champagne N Candlelight



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh LNR Chargers Ty Lee The Performer



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Castle Guard Sparkling Pink Splash



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Castle Guard Sparkling Pink Splash

12-18 Month Bitch Class
1st Castle Guard Sparkling Pink Splash

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Wisterias Song Of A Siren

Best Puppy In Breed
Wisterias Song Of A Siren

Select Bitch
Ch Lozoe Paying The Riot At Renica



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Wisterias Song Of A Siren

Reserve Winners Bitch
Tinydancer One Of These Nights

Junior Puppy Bitch Class
1st Wisterias Song Of A Siren

12-18 Month Bitch Class
1st Tinydancer One Of These Nights

4-6 Month Bitch Class
1st Renica's Good Omens

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
Ch Quarrydene's Star Of The Season Diamond

Best Of Opposite Sex
GCh Tarahill's Celtic Fire

Best Puppy In Breed
Checkers Brownie Points



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Quarrydene's Gossip Girl

Reserve Winners Bitch
Checkers Brownie Points

12-18 Month Bitch Class
1st McGuinness Dressed With Pepper

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Quarrydene's Gossip Girl
2nd Checkers Brownie Points

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hayewyres Ya Got Trouble By Enchantment


Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Terraraz Let The Fun Be'Gin'



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Terraraz Let The Fun Be'Gin'

Open Bitch Class
1st Terraraz Let The Fun Be'Gin'

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Cethuz Supersonico

Best Of Opposite Sex
Minuteman Life Below Zero

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Cethuz Supersonico

Best Puppy In Breed
Minuteman Life Below Zero


Winners Dog: (2-2-0-0)
Cethuz Supersonico

Reserve Winners Dog
Villam's Gryfinder Haus Langford

Junior Puppy Dog Class
1st Villam's Gryfinder Haus Langford

Open Dog Class
1st Cethuz Supersonico


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Minuteman Life Below Zero

Reserve Winners Bitch
Cherry Fields Love Story

Senior Puppy Bitch Class
1st Minuteman Life Below Zero

Open Bitch Class
1st Cherry Fields Love Story

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Glenshiel's Highlander


4-6 Month Dog Class
1st Glenshiel's Gregarious Laird


Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Tyrone Quintessential Pinehome

Select Dog
GCh Tyrone Mercury Rising



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GChEx Ghostpine's Quantum Leap

Best Of Opposite Sex
DNZ Tequila's Cherry Blossom

Select Dog
GChB Tequila's Total Package Kit



Winners Bitch: (0-1-2-0)
DNZ Tequila's Cherry Blossom

Open Bitch Class
1st DNZ Tequila's Cherry Blossom

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Skyehigh's Video Game







Group 5 - Raymond Yurick Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Oeste's Askin For Kisses
  Havanese   28
Group 2nd   
Ch Xoe Eleki's Harvest Moon
  Pug   20
Group 3rd   
Ch Lionheart Mi Shizuka
  Japanese Chin   18
Group 4th   
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher
  Papillon   17
BPIG   
Ch Xoe Eleki's Harvest Moon
  Pug   N/A
Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Freddie Mercury Of Msfizz


Winners Dog: (1-0-0-0)
Freddie Mercury Of Msfizz

12-18 Month Dog Class
1st Freddie Mercury Of Msfizz


Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Samajoto's Boxcar Willy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Samajoto's Boxcar Willy

Open Dog Class
1st Samajoto's Boxcar Willy


Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Sharinway's Angels Don't Cry

Best Of Opposite Sex
Sharinway's Rocky Mountain High

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Sharinway's Angels Don't Cry

Best Puppy In Breed
Sharinway's Angels Don't Cry


Winners Dog: (1-1-0-0)
Sharinway's Rocky Mountain High

Senior Puppy Dog Class
1st Sharinway's Rocky Mountain High


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Sharinway's Angels Don't Cry

Senior Puppy Bitch Class
1st Sharinway's Angels Don't Cry

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChS Tanooki Suit Of Lore

Best Of Opposite Sex
Dalen Queen Daenerys

Best Of Winners: (1-1-1-0)
De Novo Gattaca


Winners Dog: (1-1-1-0)
De Novo Gattaca

Open Dog Class
1st De Novo Gattaca


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Dalen Queen Daenerys

Open Bitch Class
1st Dalen Queen Daenerys

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 7 pts (2-3-1-2)
GChEx Oeste's Askin For Kisses

Best Of Opposite Sex
Ch Lorwin's Blue Blood

Best Of Winners: (2-3-1-2)
Luckystryke's Romantic Heartbreaker

Best Puppy In Breed
Luckystryke's Romantic Heartbreaker

Select Bitch
MistyTrails Wyntr'Elise


Winners Bitch: (2-3-1-2)
Luckystryke's Haviv You Talkin Tome

Reserve Winners Bitch
Lorwin's Spice It Up

Junior Puppy Bitch Class
1st Prairiefire Rigatoni

12-18 Month Bitch Class
1st Luckystryke's Haviv You Talkin Tome

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lorwin's Spice It Up

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Diavolino's Gimme A Deal


Winners Dog: (1-0-0-0)
Diavolino's Gimme A Deal

Open Dog Class
1st Diavolino's Gimme A Deal


Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Lionheart Mi Shizuka



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher

Best Of Opposite Sex
Prestwick's Lady On Fire

Best Puppy In Breed
Sunokas Neon Strike At Sunburst

Select Dog
Ch Prestwick's Here For A Good Time



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Prestwick's Lady On Fire

Reserve Winners Bitch
Sunokas Neon Strike At Sunburst

Junior Puppy Bitch Class
1st Sunokas Neon Strike At Sunburst

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Prestwick's Lady On Fire

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Diaquiris Melody At Lionheart

Best Of Opposite Sex
Ch Saffron Sherhy A.Lucien At Sincity



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Diaquiris Melody At Lionheart

12-18 Month Bitch Class
1st Diaquiris Melody At Lionheart

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Firesprite Music Man

Best Of Opposite Sex
Crystalton Tribble Valcopy Luna

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Firesprite Music Man

Best Puppy In Breed
Firesprite Music Man


Winners Dog: (1-1-0-0)
Firesprite Music Man

Junior Puppy Dog Class
1st Firesprite Music Man


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Crystalton Tribble Valcopy Luna

Senior Puppy Bitch Class
1st Crystalton Tribble Valcopy Luna

Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Xoe Eleki's Harvest Moon

Best Of Opposite Sex
Ch Diabolbric's Warrior Girl

Best Puppy In Breed
GChS Xoe Eleki's Harvest Moon



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Annevan Salem V Scion Of Lore



Judge: Raymond Yurick

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Maldonfox Roeders Strait Razor







Group 6 - Michael Gelinas Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Balcsi King Mars
  Chow Chow   37
Group 2nd   
GCh Cumulus Cabochon Roaring Lion
  Bichon Frise   35
Group 3rd    Crystalton Chikoda Celeste Savanah   Poodle (Standard)   34
Group 4th   
GCh Whissler's Darius Causin' A Ruckus At Halo
  Shih Tzu   29
BPIG   
BFF's You Are My Everything
  French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Dalnavert Luvit Longines Dolcevita
  Bichon Frise   0
Best Veteran In Group   
GChB Apsolutely Red Red Whine
  Lhasa Apso   0
Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Cumulus Cabochon Roaring Lion



4-6 Month Bitch Class
1st Dalnavert Luvit Longines Dolcevita

Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Heartily Love Story

Best Of Opposite Sex
Bromley Rock's At Your Service

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Heartily Love Story


Winners Dog: (2-1-0-0)
Bromley Rock's At Your Service

Reserve Winners Dog
Bromley Rock's Living Out Loud

Canadian Bred Dog Class
1st Bromley Rock's At Your Service

Open Dog Class
1st Bromley Rock's Living Out Loud


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Heartily Love Story

Open Bitch Class
1st Heartily Love Story

Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Obsesiones Rugerlane Setting (Luna)


4-6 Month Dog Class
1st Rugerlane Lord Amos Of Kenterain

Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Balcsi King Mars

Best Of Opposite Sex
Ch Chowridge Xo Polar Crystal At Lionheart



Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
R Dals Dazzlin' Pippa

Best Of Opposite Sex
Ch Auscan Nn Happy Trails Chip Off The Ol Block

Best Puppy In Breed
SpecialD Acorn Starter To Mighty Oak At Dalalta


Winners Bitch: (0-2-1-0)
R Dals Dazzlin' Pippa

Reserve Winners Bitch
SpecialD Acorn Starter To Mighty Oak At Dalalta

Senior Puppy Bitch Class
1st SpecialD Acorn Starter To Mighty Oak At Dalalta

12-18 Month Bitch Class
1st R Dals Dazzlin' Pippa

Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
BFF's You Are My Everything

Best Puppy In Breed
BFF's You Are My Everything

Select Bitch
Ch Eagertrieves Piggy Bank



Winners Bitch: (0-3-0-1)
BFF's You Are My Everything

Reserve Winners Bitch
DNZ's Spice Of Life

Junior Puppy Bitch Class
1st DNZ's Spice Of Life

Senior Puppy Bitch Class
1st BFF's You Are My Everything

Open Bitch Class
1st Xclusive Slavic Storm

4-6 Month Bitch Class
1st BFF's Zenith Of Beauty
2nd BFF's Zinfandelle

Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Merrythought Ups Its Ante With An Ace

Best Of Opposite Sex
Admiraal's Pennies From Heaven

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Admiraal's Pennies From Heaven

Best Puppy In Breed
Admiraal's Tellin' Tales


Winners Dog: (1-1-1-0)
Admiraal's Tellin' Tales

Senior Puppy Dog Class
1st Admiraal's Tellin' Tales


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Admiraal's Pennies From Heaven

Open Bitch Class
1st Admiraal's Pennies From Heaven

Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Apsolutely Red Red Whine


Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChS Mrang Belcourt Journey To Midori

Best Of Opposite Sex
Thalpet's Island Girl

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Thalpet's Island Girl

Best Puppy In Breed
Thalpet's Island Girl


Winners Dog: (1-1-1-0)
Mrang Belcourt Frost Advisory

Open Dog Class
1st Mrang Belcourt Frost Advisory


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Thalpet's Island Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st Thalpet's Island Girl

Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Crystalton Chikoda Celeste Savanah

Best Of Opposite Sex
GChEx OTCh Oakridge Travelin' Soldier

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Crystalton Chikoda Celeste Savanah

Best Puppy In Breed
Aviator Esprit Kiss My Rosettes

Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Monterrez Superstar


Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Satika's Inari At D.C.Kin

Best Puppy In Breed
Satika's Inari At D.C.Kin



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Satika's Inari At D.C.Kin

Senior Puppy Bitch Class
1st Satika's Inari At D.C.Kin

Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 5 pts (3-0-3-0)
GChB Whissler's Darius Causin' A Ruckus At Halo

Best Puppy In Breed
Whissler's Class Clown

Select Dog
Ch Mydream's Heavenly Tango


Winners Dog: (3-0-3-0)
Whissler's Class Clown

Reserve Winners Dog
Mydream's All Shook Up

Junior Puppy Dog Class
1st Mydream's All Shook Up
2nd Sunside King Of The Badlands

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Whissler's Class Clown

4-6 Month Dog Class
1st Mydream's The Party Continues


Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Meadowpark's Chasing The Dream


Judge: Michael Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Oneeto's Playa Blessing In Disguise




Group 7 - Sandy Gelinas Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Wynsilot Rock Of The Ages At Silverspar
  Old English Sheepdog   28
Group 2nd   
GCh Corimist Destiny Awaits
  Bearded Collie   27
Group 3rd   
Ch Zesta Amplified
  Shetland Sheepdog   24
Group 4th   
Messyhair's Harry Belafonte Debruyeres
  Schapendoes   13
BPIG   
Ch Zesta Amplified
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
MBS Continuum
  Belgian Shepherd Dog   0
Best Veteran In Group   
GCh Peikkovuoren Peski
  Finnish Lapphund   0
Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GChB Turbar's All Of Me

Best Puppy In Breed
Kiji Backdraft

Select Dog
GCh Blue Isle's Shooting Star Over Laurelhills


Winners Dog: (1-0-2-0)
Kiji Backdraft

Junior Puppy Dog Class
1st Kiji Backdraft


Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Corimist Destiny Awaits

Best Of Opposite Sex
Ch Runningmtn Perfect Storm At Kelkary

Select Dog
GCh Rhosown's Anchor My World



Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Ame Magnanime Hugues Rebell






4-6 Month Dog Class
1st MBS Continuum


4-6 Month Bitch Class
1st MBS Resistance Is Futile

Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Outburst Goddess Of War

Best Of Opposite Sex
On Targets Star Lord

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Outburst Goddess Of War

Best Puppy In Breed
Outburst Goddess Of War


Winners Dog: (1-2-0-0)
On Targets Star Lord

Open Dog Class
1st On Targets Star Lord


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Outburst Goddess Of War

Reserve Winners Bitch
Bitterroots Flight Of The Kestrel

Senior Puppy Bitch Class
1st Outburst Goddess Of War

Open Bitch Class
1st Bitterroots Flight Of The Kestrel




4-6 Month Dog Class
1st Bolo's Afterglow Rollin' Heavy


4-6 Month Bitch Class
1st Bolo RSVP Pending For Fortress

Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rainycreek Tallywood Solaia

Best Puppy In Breed
Rainycreek Tallywood Solaia



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rainycreek Tallywood Solaia

Junior Puppy Bitch Class
1st Rainycreek Tallywood Solaia

Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChEx Sugarok Magical Mystery Tour

Select Dog
GCh Peikkovuoren Peski


Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChB Woodside's Kahlua PP

Best Of Opposite Sex
Hellwigg's Jack Reacher


Winners Dog: (1-0-0-1)
Hellwigg's Jack Reacher

Open Dog Class
1st Hellwigg's Jack Reacher


Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Aspenrain's Maverick Good Will


Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Wynsilot Rock Of The Ages At Silverspar



Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Messyhair's Harry Belafonte Debruyeres


Judge: Sandy Gelinas

Best Of Breed: 10 pts (1-7-2-1)
Ch Zesta Amplified

Best Of Opposite Sex
GChS Emmy's Simply Orange

Best Of Winners: (1-7-2-1)
Coastalviews Arctic Blue Ice

Best Puppy In Breed
Ch Zesta Amplified

Select Dog
GCh Shelgrande's Seirias Just Right


Winners Dog: (1-7-2-1)
Dynstar Little Red Corvette

12-18 Month Dog Class
1st Dynstar Little Red Corvette

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By