GCHG GCHEX Oeste's Askin For Kisses RN CGN
Havanese
(Click on breed to view standings)

Call Name: Kaidi - (Female)
Owner: Jaime Larkman, Mary King, Rafe Schindler, Taffe McFadden, Julie Vogel
Breeder:
Conformation Handler: Jaime Larkman
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2024

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 1 1 1 1 1
All Breed Ranking: 4 3 2 4 4

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 3 21 5 4 1   1 1 0 0 1   2653
Win Record - 2024
Show Date
Group V Dog Club of BC April 19 to April 19, 2024
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   John Rowton 96

Show Date
Renaissance Dog Association April 18 to April 21, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Karen Day 93
Saturday Group 2nd   Lynne Harwood 81

Show Date
Sudbury Toy Dog Fanciers April 07 to April 07, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Elaine Whitney 33

Show Date
Havanese Fanciers Of Canada [Regional] April 06 to April 06, 2024
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 11 (4-3-3-2)

Show Date
Nickel District Kennel Club April 05 to April 07, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Robert Whitney 26
Friday Group 1st   Janet Lobb 38
  Group 1st   Joe Lobb 29

Show Date
Assiniboine Kennel Club March 29 to March 31, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Kim Ramey-Leblanc 152
  Group 1st   Kim Ramey-Leblanc 24
  Best Of Breed   Kim Ramey-Leblanc 0
Saturday Best In Show   Kathleen Anderson-Wulff 204 *
  Group 1st   Kathleen Anderson-Wulff 25
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
Friday Best In Show   Lynda Saranchuk 183 *
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Group 1st   Lynda Saranchuk 25
  Group 1st   Mel Saranchuk 24
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0

Show Date
Scarborough Kennel Club March 22 to March 24, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Ivan Sandoval 47
  Best Of Breed   Andrea Robins 11 (1-5-2-4)
Saturday Reserve Best In Show   Chakkapan Chantarasmee 368
  Group 1st   Peter Scott 60
  Best Of Breed   Peter Scott 11 (1-6-2-3)
Friday Group 3rd   Leyda Perez 45
  Best Of Breed   Leyda Perez 9 (0-5-2-3)

Show Date
The Olde York Kennel Club March 08 to March 10, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ann Felske-Jackman 7 (1-5-0-2)
  Group 1st   Ann Felske-Jackman 50
Saturday Best Of Breed   Tabatha Buckley-Bettis 9 (2-5-1-2)
  Group 1st   Tabatha Buckley-Bettis 53
Friday Best Of Breed LTD Breed Show Laurie Campbell 8 (2-5-0-2)
  Best Of Breed   Ernesto Lara 11 (2-8-0-2)
  Group 1st LTD Breed Show Laurie Campbell 51
  Group 3rd   Ernesto Lara 43

Show Date
Victoria City Kennel Club March 01 to March 03, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Barbara Heal 3 (0-1-1-2)
  Group 4th   Barbara Heal 39
Saturday Best Of Opposite Sex   Ben Wasylyshen N/A
Friday Best Of Breed   Rita Walker 4 (1-1-1-2)
  Group 3rd   Rita Walker 38

Show Date
Ladies Kennel Club Of BC February 23 to February 25, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terry Carter 8 (2-3-3-1)
  Group 1st   Terry Carter 46
Saturday Best Of Breed   Wendy Maisey 8 (2-3-3-1)
  Group 1st   Wendy Maisey 50
Friday Best Of Breed   Carmen Haller 8 (2-3-3-1)
  Group 1st   Carmen Haller 45

Show Date
Woodstock & District Canine Association February 16 to February 18, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shawn Nichols 12 (2-7-1-3)
  Group 2nd   Shawn Nichols 46
Saturday Group 1st   Melody Roth 52
  Best Of Breed   Melody Roth 12 (2-7-1-3)
Friday Group 2nd   Karen Day 43
  Best Of Breed   Karen Day 10 (2-5-2-2)

Show Date
Wildwood Kennel Club February 01 to February 04, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Raymond Yurick 7 (0-5-1-2)
  Group 1st   Raymond Yurick 40
Saturday Best Of Breed   Mary White 6 (0-5-0-2)
  Group 1st   Mary White 46
Friday Best Of Breed   John Bryson 4 (0-3-0-2)
  Group 1st   John Bryson 39
Thursday Best Of Breed   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 6 (0-4-1-2)
  Group 1st   Francisco Chapa Guajardo (Dr) 34

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 26 to January 28, 2024
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kim Meredith-Cavanna 8 (3-2-2-2)
  Group 1st   Kim Meredith-Cavanna 66
Saturday Reserve Best In Show   Kim Meredith-Cavanna 373
  Best Of Breed   Raymond Yurick 5 (4-1-0-1)
  Group 1st   Raymond Yurick 68
Friday Best Of Breed   John Bryson 7 (4-2-0-2)
  Group 1st   John Bryson 69

2023

Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 1 1 1 1 1
All Breed Ranking: 4 5 4 4 4

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
25 20 99 15 4 3   3 0 0 1 5   12365
Win Record - 2023
Show Date
Elora Gorge Kennel Club December 27 to December 29, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Nancy Popovich 5 (0-4-1-1)
  Group 2nd   Nancy Popovich 36
Thursday Best Of Breed   Judy McVeigh 5 (0-4-1-1)
  Group 1st   Judy McVeigh 46
Wednesday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 5 (0-3-1-2)

Show Date
Tyee Kennel Club [Winter Classic] December 02 to December 03, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Laurent Heinesche 8 (0-5-0-4)
Saturday Best Of Breed   Jessi Limatainen 9 (0-5-0-5)
  Group 1st   Jessi Limatainen 60

Show Date
Nanaimo Kennel Club [Winter Classic] November 30 to December 01, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Linda Buckley 6 (0-4-0-3)
  Group 1st   Linda Buckley 54
Thursday Best Of Breed   Corinne Walker 4 (0-3-0-2)
  Group 3rd   Corinne Walker 31

Show Date
Caledon Kennel Association November 24 to November 26, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Gloria Kerr N/A
Saturday Group 1st   Kristen Francis 50
  Best Of Breed   Kristen Francis 13 (1-8-1-4)
Friday Group 1st   Dana Cline 49
  Best Of Breed   Dana Cline 12 (1-7-1-4)

Show Date
Lakeside Toy Dog Fanciers November 18 to November 18, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Chie Ejima (Yamakado) 59

Show Date
Aurora & District Kennel Club November 17 to November 19, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Claudio De Giuliani 51
  Best Of Breed   Claudio De Giuliani 15 (1-5-5-5)

Show Date
Georgina Kennel & Obedience Club November 10 to November 12, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Best In Show   Anik Primeau 184 *
  Group 1st   Anik Primeau 15
  Best Of Breed   Anik Primeau 2 (0-2-0-1)

Show Date
Credit Valley Kennel & Obedience Club November 03 to November 05, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elizabeth Muthard 9 (2-4-1-3)
  Group 4th   Elizabeth Muthard 26
Saturday Best Of Breed   Ainslie Mills 8 (2-5-1-1)
  Group 1st   Ainslie Mills 34
Friday Best Of Breed   Thomas Nesbitt 7 (1-5-0-2)
  Group 2nd   Thomas Nesbitt 24

Show Date
Trillium Dog Fanciers October 27 to October 29, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ann Ingram 11 (2-4-0-6)
  Best Of Breed LTD Breed Show David Kittredge 8 (2-3-0-4)
  Group 1st   Ann Ingram 65
  Group 2nd LTD Breed Show David Kittredge 57
Friday Best Of Breed   Susan Smith 8 (2-4-0-3)
  Group 3rd   Espen Engh 59

Show Date
Belleville & District Kennel Club October 20 to October 22, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Peter Scott 9 (2-5-0-3)
  Group 2nd   Paul Lawless 45
Saturday Best Of Breed   Karen Day 8 (1-5-0-3)
  Group 1st   Karen Day 50
Friday Best Of Breed   Ron Mahon 8 (1-5-0-3)
  Group 4th   Ron Mahon 35

Show Date
Wine Country Kennel Club October 13 to October 16, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Tony Vandendool 5 (0-4-0-2)
Sunday Best Of Breed   Ann Felske-Jackman 6 (0-4-1-2)
Saturday Group 1st   Shawn Nichols 22
  Best Of Breed   Shawn Nichols 6 (0-4-1-2)
Friday Select Bitch   Michael Hill N/A

Show Date
Nipissing Kennel Club October 07 to October 09, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Glen Stark 114 *
  Reserve Best In Show   Elaine Whitney 118
  Group 1st   Glen Stark 14
  Group 1st   Robert Whitney 18
  Best Of Breed   Glen Stark 7 (1-4-1-2)
  Best Of Breed   Robert Whitney 8 (1-4-1-3)
Sunday Best In Show   Robert Whitney 170 *
  Best Of Opposite Sex   Peggy Gutierrez-Otero N/A
  Group 1st   Elaine Whitney 27
  Best Of Breed   Elaine Whitney 8 (1-4-1-3)
Saturday Best Of Breed   Stephen Dainard 8 (1-5-1-2)
  Group 1st   Stephen Dainard 25

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 29 to October 01, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Janet Lobb 166 *
  Best Of Breed   David Gilmour 0
  Best Of Breed   Joe Lobb 1 (0-0-0-2)
  Group 1st   David Gilmour 23
  Group 1st   Joe Lobb 24
Saturday Reserve Best In Show   Vickie Umpleby 133
  Reserve Best In Show   Raymond Lariviere 136
  Best Of Breed   Richard Paquette 1 (0-0-0-2)
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 1 (0-0-0-2)
  Group 1st   Richard Paquette 24
  Group 1st   Raymond Lariviere 25
Friday Reserve Best In Show   Richard Paquette 128
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 1 (0-0-0-2)
  Best Of Breed   Carol Graham 1 (0-0-0-2)
  Group 1st   Tempest Deptuch 22
  Group 1st   Carol Graham 21

Show Date
Havanese Fanciers of Canada [National] September 23 to September 23, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Luiz Ribas Silva 30 (4-8-11-8)

Show Date
Havanese Fanciers of Canada [Regional] September 22 to September 22, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Kim Skiba 27 (4-8-9-7)

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 21 to September 24, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Anik Primeau 19 (3-6-5-6)
  Group 1st   Luiz Ribas Silva 56
Saturday Best Of Opposite Sex   Vania Haga (Dr) N/A
Friday Best Of Breed   Ainslie Mills 23 (5-8-6-5)
  Group 2nd   Vania Haga (Dr) 54
Thursday Best Of Breed   Glen Stark 22 (4-7-5-7)
  Group 1st   Glen Stark 54

Show Date
Club Canin Chomedey September 15 to September 17, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Nancy Tibben N/A
Saturday Best In Show   Raymond Yurick 441 *
  Group 1st   Roberto Alvarez Marquez 78
  Best Of Breed   Roberto Alvarez Marquez 3 (0-0-1-3)
Friday Group 1st   Barbara Heal 66
  Select Bitch LTD Breed Show Jean Delisle N/A
  Best Of Breed   Barbara Heal 3 (0-0-1-3)

Show Date
Oakville & District Kennel Club September 08 to September 10, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Select Bitch   Dusan Paunovic N/A

Show Date
Essex County Kennel Club September 02 to September 03, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Judy McVeigh 105 *
  Group 1st   Judy McVeigh 23
  Group 1st   Lynda Saranchuk 21
  Best Of Breed   Judy McVeigh 4 (0-2-2-1)
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 4 (0-2-2-1)
Saturday Group 1st   Mary White 25
  Group 1st   Mel Saranchuk 25
  Best Of Breed   Mary White 7 (0-3-3-2)
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 7 (0-3-3-2)

Show Date
Windsor All Breed Training & Tracking Club August 31 to September 01, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Robert Whitney 20
  Group 1st   Bruce Owen 22
  Best Of Breed   Robert Whitney 6 (1-3-1-2)
  Best Of Breed   Bruce Owen 6 (1-3-1-2)
Thursday Best Of Opposite Sex   James Frederiksen N/A
  Best Of Breed   Elaine Whitney 7 (1-4-1-2)
  Group 1st   Elaine Whitney 23

Show Date
Stormont, Dundas & Glengarry Dog Association August 25 to August 28, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Denys Janssen 4 (0-0-1-4)
  Group 1st   Denys Janssen 28
Sunday Best Of Breed   Sandy Alexander 5 (0-1-1-4)
  Group 1st   Sandy Alexander 44
Saturday Best Of Breed   Thomas Alexander 5 (0-1-1-4)
  Group 1st   Thomas Alexander 48
Friday Group 1st   Alejandro Rojas Sanchez 40
  Best Of Breed   Alejandro Rojas Sanchez 5 (0-1-1-4)

Show Date
Markham Kennel Club August 21 to August 23, 2023
Day Position   Judge Points
Wednesday Reserve Best In Show   Vickie Umpleby 95
  Group 1st   Gordon Hayburn 22
  Best Of Breed   Gordon Hayburn 3 (0-2-0-2)
Tuesday Best Of Breed   Vickie Umpleby 3 (0-2-0-2)
  Group 1st   Vickie Umpleby 23

Show Date
Thousand Islands Kennel & Obedience Club August 18 to August 20, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Jean-Louis Blais 187
  Group 1st   Howard Ogden 47
  Best Of Breed   Howard Ogden 0
Saturday Group 1st   Lee Steeves 42
  Best Of Breed   Lee Steeves 0
Friday Best In Show   Judy McVeigh 206 *
  Group 1st   Judy McVeigh 50
  Group 1st LTD Breed Show Vandra Huber (Dr) 51
  Best Of Breed LTD Breed Show Vandra Huber (Dr) 1 (0-0-0-2)
  Best Of Breed   Judy McVeigh 1 (0-0-0-2)

Show Date
Societe Canine Beauceronne August 12 to August 13, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Sei-ichiro Ishimaru 155 *
  Group 1st   Mary White 29
  Group 1st   Sei-ichiro Ishimaru 32
  Best Of Breed   Mary White 2 (0-0-0-3)
  Best Of Breed   Sei-ichiro Ishimaru 2 (0-0-0-3)
Saturday Best In Show   Mary White 166 *
  Group 1st   Carol Graham 35
  Select Bitch   Kathrine Grant N/A
  Best Of Breed   Carol Graham 3 (0-0-1-3)

Show Date
Southern Alberta Toy Dog Fanciers August 05 to August 05, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Dana Cline 4 (2-1-1-1)
  Group 1st   Dana Cline 105

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] August 04 to August 07, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Dana Cline 491
  Group 1st   John Palmer 78
  Best Of Breed   John Palmer 2 (1-0-1-1)
Sunday Group 2nd   Irene Latchford 87
  Best Of Breed   Irene Latchford 4 (1-1-2-1)
Saturday Group 2nd   Michael Canalizo 92
  Best Of Breed   Michael Canalizo 5 (2-2-1-1)
Friday Best In Show   John Burgess 694 *
  Group 1st   John Burgess 87
  Best Of Breed   John Burgess 3 (2-1-0-1)

Show Date
Pacific Kennel Club July 20 to July 23, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Rowbotham 8 (1-4-2-2)
  Group 2nd   Robert Rowbotham 40
Saturday Reserve Best In Show   Christy Jie Wang 260
  Best Of Breed   Christy Jie Wang 8 (1-3-3-2)
  Group 1st   Christy Jie Wang 44
Friday Best Of Breed   Barbara Arndt 8 (2-3-2-2)
  Group 1st   Barbara Arndt 39
Thursday Best Of Breed   Gordon Hayburn 6 (2-3-1-1)
  Group 1st   Gordon Hayburn 32

Show Date
Victoria City Kennel Club July 14 to July 16, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Donald Sturz (Dr) 376 *
  Group 1st   Joe Lobb 32
  Best Of Breed   Joe Lobb 8 (0-3-3-3)
Saturday Reserve Best In Show   Ekarat Sangkunakup 337
  Group 1st   Janet Lobb 37
  Best Of Breed   Janet Lobb 8 (1-3-3-2)
Friday Best Of Opposite Sex   Gerardo Bernard N/A

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 07 to July 09, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tannis Postma 6 (1-1-3-2)
  Group 1st   Tannis Postma 27
Saturday Best Of Breed   Denys Janssen 5 (1-1-3-1)
  Group 1st   Denys Janssen 27
Friday Best Of Breed   Raymond Yurick 5 (1-1-3-1)
  Group 1st   Raymond Yurick 25

Show Date
Portage Kennel Club June 30 to July 02, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Lynne Harwood 205 *
  Best Of Breed   Carol Graham 0
  Group 1st   Carol Graham 15
Saturday Best In Show   Carol Graham 219 *
  Best Of Breed   Lynne Harwood 0
  Group 1st   Lynne Harwood 19
Friday Best In Show   Yvonne Savard 179 *
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
  Group 1st   Kathleen Anderson-Wulff 16
  Group 1st   Yvonne Savard 16

Show Date
Yukon Kennel Club June 15 to June 18, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Michelle Scott 87 *
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Group 1st   Michelle Scott 5
Saturday Best In Show   Thomas Alexander 93 *
  Reserve Best In Show   Sandy Alexander 69
  Group 1st   Thomas Alexander 5
  Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Group 1st   Sandy Alexander 6
Friday Reserve Best In Show   Richard Paquette 72
  Group 1st   Richard Paquette 6
  Group 1st   Tempest Deptuch 7
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 1 (0-1-0-1)
Thursday Best In Show   Lynda Saranchuk 92 *
  Reserve Best In Show   Mel Saranchuk 68
  Group 1st   Lynda Saranchuk 6
  Group 1st   Mel Saranchuk 6
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 02 to June 05, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   David Miller 66
  Best Of Breed   David Miller 17 (1-2-5-10)
Friday Reserve Best In Show   Adrian Landarte 463
  Group 1st   Adrian Landarte 66
  Best Of Breed   Adrian Landarte 18 (3-3-4-9)

Show Date
Fort Garry Kennel Club May 26 to May 28, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Pamela Bruce 181 *
  Best Of Breed   Pamela Bruce 0
  Group 1st   Pamela Bruce 25
Saturday Best Of Breed   Susan Quesnel 0
  Best Of Breed   Wendy Schira 0
  Group 1st   Susan Quesnel 22
  Group 1st   Wendy Schira 21
Friday Best In Show   Vickie Umpleby 177 *
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
  Best Of Breed   Jeremy Browne 0
  Group 1st   Vickie Umpleby 21
  Group 2nd   Jeremy Browne 20

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 20 to May 22, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Karen Day 105
  Best Of Breed   Karen Day 2 (0-2-0-1)
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 0
  Group 1st   Karen Day 18
  Group 1st   Raymond Lariviere 15
Sunday Best Of Breed   Shawn Nichols 2 (0-2-0-1)
  Group 1st   Shawn Nichols 20
Saturday Best In Show   Barbara Heal 127 *
  Reserve Best In Show   Susan Quesnel 118
  Group 1st   Susan Quesnel 21
  Group 1st   Barbara Heal 20
  Best Of Breed   Susan Quesnel 3 (0-3-0-1)
  Best Of Breed   Barbara Heal 3 (0-3-0-1)

Show Date
Vancouver Island Toy Dog Club May 13 to May 13, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Esther Joseph N/A

Show Date
Tyee Kennel Club May 11 to May 14, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Sandra Lex N/A
Saturday Best Of Breed   Stewart Dankner 6 (1-3-1-2)
  Group 1st   Stewart Dankner 65
Friday Best Of Breed   Tannis Postma 6 (1-3-1-2)
  Group 1st   Tannis Postma 64
Thursday Select Bitch   Michael Looby N/A

Show Date
Club Canin Rive-Sud de Montreal April 28 to April 30, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rita Walker 5 (1-1-1-3)
  Group 2nd   Rita Walker 40
Saturday Reserve Best In Show   Michelle Scott 342
  Group 1st   Michelle Scott 47
  Best Of Breed   Michelle Scott 5 (1-1-1-3)
Friday Reserve Best In Show   Murray Eason 298
  Best Of Breed   Peter Scott 5 (1-1-1-3)
  Group 1st   Murray Eason 40

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 22 to April 23, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Shawn Nichols 179 *
  Reserve Best In Show   Stephen Dainard 144
  Best Of Breed   Shawn Nichols 1 (0-1-0-1)
  Best Of Breed   Stephen Dainard 1 (0-1-0-1)
  Group 1st   Stephen Dainard 22
  Group 1st   Shawn Nichols 20
Saturday Best In Show   John Rowton 174 *
  Reserve Best In Show   Barbara Heal 160
  Group 1st   Corinne Walker 22
  Best Of Breed   John Rowton 1 (0-1-0-1)
  Best Of Breed   Corinne Walker 1 (0-1-0-1)
  Group 1st   John Rowton 24

Show Date
Group V Dog Club of BC April 14 to April 14, 2023
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   Mary White 60
  Best Of Breed   Mary White 5 (1-2-1-2)

Show Date
Renaissance Dog Association April 13 to April 16, 2023
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Jean-Christophe Boulinguez 81
  Best Of Breed   Jean-Christophe Boulinguez 6 (1-2-2-2)
Friday Group 2nd   Juan Luis Martinez Gutierrez 59
  Best Of Breed   Juan Luis Martinez Gutierrez 6 (2-2-1-2)
Thursday Group 2nd   Jose Luis Payro (Dr) 47
  Best Of Breed   Jose Luis Payro (Dr) 6 (2-2-1-2)

Show Date
Sudbury Toy Dog Fanciers April 09 to April 09, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Judy McVeigh 33
  Best Of Breed   Judy McVeigh 10 (2-3-2-4)

Show Date
Nickel District Kennel Club April 07 to April 09, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jean-Christophe Boulinguez 9 (2-3-1-4)
  Group 1st   Jean-Christophe Boulinguez 33
Saturday Best Of Breed   Dana Garcia Tice 9 (2-4-1-3)
  Select Bitch   Michael Guy N/A
  Group 1st   Dana Garcia Tice 30
Friday Best Of Breed   Tempest Deptuch 9 (2-4-1-3)
  Best Of Breed   Stewart Dankner 9 (2-4-1-3)
  Group 1st   Tempest Deptuch 27
  Group 1st   Stewart Dankner 33

Show Date
Battle River Canine Association March 24 to March 26, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Opposite Sex   Ted Fahlgren N/A
Saturday Best Of Opposite Sex   Ed Wild N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Corinne Walker N/A

Show Date
Mount Cheam Canine Association March 10 to March 12, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Chakkapan Chantarasmee 7 (3-2-1-2)
  Group 1st   Chakkapan Chantarasmee 28
Saturday Best Of Breed   Sandra Orford 6 (3-1-1-2)
  Group 1st   Sandra Orford 28
Friday Best Of Opposite Sex   Garry Dryburgh N/A

Show Date
Victoria City Kennel Club March 03 to March 05, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 6 (1-2-1-3)
  Group 2nd   Kathleen Anderson-Wulff 52
Saturday Best Of Breed   Lee Steeves 6 (1-2-1-3)
  Group 4th   Lee Steeves 48
Friday Best Of Breed   Stephen Dainard 6 (1-2-1-3)
  Group 1st   Stephen Dainard 53

Show Date
Ladies Kennel Club Of BC February 24 to February 26, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 3 (1-0-1-2)
  Group 3rd   Lee Anne Bateman 17
Saturday Group 1st   Linda Kraft 41
  Best Of Breed   Linda Kraft 7 (2-2-2-2)
Friday Best In Show   Linda Kraft 306 *
  Group 1st   Judy McVeigh 37
  Best Of Breed   Judy McVeigh 8 (2-2-2-3)

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 18 to February 20, 2023
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Brenton Wright 2 (1-1-0-1)
  Best Of Breed   Terry Carter 2 (1-1-0-1)
  Group 2nd   Brenton Wright 21
  Group 3rd   Terry Carter 14
Sunday Best In Show   Pierrette McLean 173 *
  Reserve Best In Show   Gordon Hayburn 167
  Best Of Breed   Gordon Hayburn 1 (0-1-0-1)
  Best Of Breed   Pierrette McLean 2 (1-1-0-1)
  Group 1st   Gordon Hayburn 21
  Group 1st   Pierrette McLean 24
Saturday Best In Show   Stewart Dankner 176 *
  Best Of Breed   Kim Hamel 1 (1-0-0-1)
  Best Of Breed   Stewart Dankner 2 (1-1-0-1)
  Group 1st   Stewart Dankner 25

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 27 to January 29, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ashley Reid 4 (1-2-0-2)
  Group 1st   Ashley Reid 58
Friday Best Of Breed   James Reynolds 5 (1-3-0-2)
  Group 2nd   James Reynolds 56

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: 2 2 2 2
Group Ranking: 7 7 7 7
All Breed Ranking: 43 45 42 39 41

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
2 3 18 8 1 4   0 1 0 0 1   2243
Win Record - 2022
Show Date
Nanaimo Kennel Club [Winter Classic] December 03 to December 04, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Sue Bownds 13 (2-4-3-5)
  Group 2nd   Sue Bownds 43

Show Date
Tyee Kennel Club [Winter Classic] December 01 to December 02, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Mukal Vaid 13 (3-4-2-5)
  Group 4th   Mukal Vaid 36
Thursday Best Of Breed   Kerry Lee 13 (3-5-1-5)
  Group 1st   Kerry Lee 43

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club November 25 to November 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shawn Nichols 5 (2-1-0-3)
  Group 1st   Shawn Nichols 40
Saturday Best Of Breed   John Rowton 6 (3-1-0-3)
  Group 1st   John Rowton 45
Friday Select Bitch   Sandy Alexander N/A

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 11 to November 13, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Vickie Umpleby 33
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 9 (2-4-1-3)
Saturday Group 1st   Yvonne Savard 32
  Best Of Breed   Yvonne Savard 9 (2-4-1-3)
Friday Best Of Breed   Nancy Simmons 8 (2-3-1-3)
  Group 1st   Nancy Simmons 28

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 14 to October 16, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   James Reynolds N/A
Saturday Best Of Breed   Juan Miranda Saucedo 6 (0-3-0-4)
  Group 1st   Juan Miranda Saucedo 37

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 06 to October 09, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Cheryl Paterson 6 (0-4-0-3)
  Group 2nd   Ricardo Saldana 38
Friday Best Of Breed   Ricardo Saldana 7 (1-4-0-3)
  Group 1st   Cheryl Paterson 44
Thursday Best Of Breed   Michelle Scott 5 (0-3-0-3)

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 23 to September 25, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Dianne Miller N/A
Saturday Best Of Breed   Carmen Haller 14 (5-5-1-4)
Friday Best Of Breed   Elizabet Caminade-Lavault 16 (6-6-1-4)
  Group 1st   Judith Shurb 48

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 09 to September 12, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Select Bitch   Patricia Cummins N/A
Sunday Select Bitch   Mike Jackman N/A
Saturday Select Bitch   Kim Hamel N/A
Friday Reserve Best In Show   Raymond Yurick 207
  Group 1st   Raymond Yurick 28
  Best Of Breed   Raymond Yurick 7 (2-3-1-2)

Show Date
Skaha Kennel Club September 02 to September 05, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 6 (2-1-0-4)
  Group 4th   Kim Skiba 17
Sunday Select Bitch   Sei-ichiro Ishimaru N/A
Saturday Select Bitch   Philip John N/A
Friday Best Of Breed   Gloria Kerr 3 (2-0-0-2)
  Group 4th   Gloria Kerr 16

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club August 29 to September 01, 2022
Day Position   Judge Points
Wednesday Best In Show   Yvonne Savard 139 *
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
  Group 1st   Yvonne Savard 20
  Group 2nd   Lucie Paradis (Dr) 17
Tuesday Best In Show   Judith Shurb 149 *
  Best Of Breed   Judith Shurb 0
  Best Of Breed   Douglas Anderson 0
  Group 1st   Judith Shurb 20
  Group 1st   Douglas Anderson 20
Monday Best Of Breed   Patricia Cummins 0
  Group 2nd   Patricia Cummins 22

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 28 to August 31, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Ainslie Mills N/A

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 25 to August 27, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Stephen Dainard 1 (0-0-0-2)
  Group 1st   Stephen Dainard 20

Show Date
Glacier View Kennel Club August 05 to August 07, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Karen Day N/A
Saturday Select Bitch   Peter Laventhall-Wolfish N/A
Friday Best Of Breed   Carol Graham 8 (0-4-2-3)
  Group 3rd   Carol Graham 20

Show Date
Southern Alberta Toy Dog Fanciers July 30 to July 30, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   John Constantine-Amodei 90
  Best Of Breed   Wendy Paquette 7

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] July 29 to August 01, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Select Bitch   Hisayoshi Kadowaki N/A
Sunday Best Of Opposite Sex   Nancy Tibben N/A
Saturday Reserve Best In Show   Shawn Nichols 632
  Best Of Breed   John Constantine-Amodei 7 (2-1-2-3)
  Group 1st   Adrian Landarte 88

Show Date
Pacific Kennel Club July 20 to July 23, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Group 2nd   Ashley Reid 23
  Best Of Breed   Ashley Reid 11 (4-4-2-2)
Friday Select Bitch   Sharon Luckhart N/A
Thursday Best Of Breed   Manuel Queijeiro 12 (5-4-2-2)
  Group 1st   Manuel Queijeiro 36

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 08 to July 10, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Lee Anne Bateman N/A
Saturday Select Bitch   Joyce Love N/A
Friday Select Bitch   Olga Gagne N/A

Show Date
Nicola Valley Kennel Club June 30 to July 03, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wendy Maisey 4 (1-0-2-2)
  Group 2nd   Wendy Maisey 13
Saturday Reserve Best In Show   Pamela Bruce 199
  Best Of Breed   Pamela Bruce 6 (2-1-2-2)
  Group 1st   Pamela Bruce 38

Show Date
Vancouver Island Toy Dog Club June 18 to June 18, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Francis Smith Moffat N/A

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 16 to June 19, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Rowton 8 (0-4-2-3)
  Group 2nd   John Rowton 32

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 11 to June 13, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Select Bitch   Judi Elford N/A
Sunday Best Of Opposite Sex   Jocelyne Gagne N/A
Saturday Select Bitch   Geraldine Taylor N/A

Show Date
Erie Shores Kennel Club June 03 to June 06, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bea Sawka 11 (2-4-0-6)
  Group 1st   Bea Sawka 63
Saturday Best Of Opposite Sex   Douglas Johnson N/A

Show Date
Havanese Owners And Lovers Association June 03 to June 03, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Select Bitch   Timothy Catterson N/A

Show Date
Kelowna Kennel Club May 20 to May 23, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Yvonne Savard 8 (0-7-1-1)
  Group 2nd   Yvonne Savard 23
Sunday Select Bitch   Margaret Jones N/A
Saturday Best Of Breed   Edna St Hilaire 5 (0-4-1-1)
  Group 4th   Edna St Hilaire 9

Show Date
Tyee Kennel Club May 05 to May 08, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Bitch   Dana Garcia Tice N/A
Saturday Best Of Winners   Alejandro Rojas Sanchez (2-6-1-2)
  Winners Bitch   Alejandro Rojas Sanchez (2-6-1-2)
  1st Open Bitch Class   Alejandro Rojas Sanchez N/A
Friday Best Of Winners   Anik Primeau (2-6-1-2)
  Winners Bitch   Anik Primeau (2-6-1-2)
  1st Open Bitch Class   Anik Primeau N/A
Thursday Best Of Breed   Gordon Hayburn 10 (2-6-1-2)
  Winners Bitch   Gordon Hayburn (2-6-1-2)
  1st Open Bitch Class   Gordon Hayburn N/A
  Best Of Winners   Gordon Hayburn (2-6-1-2)

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     
Dec. 2023 Nov. 2023 Oct. 2023 Sept.2023 Aug. 2023
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A

2023

Win Record - 2023
Show Date
Fort Garry Kennel Club May 26 to May 28, 2023
Day Position   Judge Points
Sunday Novice A   Gwen Roswell 96.0
Saturday Novice A   Gwen Roswell 95.0
Friday Novice A   Karen Brearley 88.0

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By