Pacific Kennel Club
Friday, October 29, 2021



Related Results


Results courtesy of:


-- Fran Zimmerman --
Aura Poodles & Chinese Cresteds


Best In Show
Judge: Stephen Dainard
Spaniel (American Cocker)  
Ch Mar-K's Secret Mission
Points: 310 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Stephen Dainard
Tibetan Terrier  
GChB Kyeri's Sengeri Tulku
Points: 245
Best Puppy In Show
Judge: Stephen Dainard
Schnauzer (Giant)  Ch Ivolyn's Everyday Hero V Aerdenhout
Best Baby Puppy In Show
Judge: Stephen Dainard
Scottish Terrier  
Glenfraser's Skye Ryder








Group 1 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Mar-K's Secret Mission
  Spaniel (American Cocker)   64
Group 2nd   
GCh Kermodei's Unforgettable Yeti
  Retriever (Labrador)   62
Group 3rd   
Ch Allsgold's Darby Downes
  Retriever (Golden)   54
Group 4th   
GCh Realta Let It Rain At Cuchulain
  Spaniel (Irish Water)   36
BPIG    Blossom Impressive Cruise Money   Setter (Gordon)   6
Best Baby Puppy In Group   
Bazolo Charmaine
  Lagotto Romagnolo   0
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Fosterhome's Don't Stop Me Now



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 5 pts (0-5-1-0)
GChG Lagotto Hill Basilichito

Best Of Opposite Sex
West Coast Boo

Best Puppy In Breed
West Coast Boo



Winners Bitch: (0-5-1-0)
West Coast Boo

Reserve Winners Bitch
Calala Truffles Radamia

Junior Puppy Bitch Class
1st West Coast Boo
2nd Balsamroot Alta Lago

Senior Puppy Bitch Class
1st West Coast Daenerys For Laodicea

Open Bitch Class
1st Calala Truffles Radamia
2nd LK's Hello Summer For Laodicea

4-6 Month Bitch Class
1st Bazolo Charmaine

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Nowwithem Rooster Cogburn



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Westham Islands People Are Strange


Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GCh Blacklace Opal Goddess Of Fire

Best Of Opposite Sex
Blacklace Top Shelf Scotch N'Soda

Select Bitch
Ch Woodfinch Sweet Afton


Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 17 pts (6-4-4-4)
GChEx Allsgold's Darby Downes

Best Of Opposite Sex
GChB Wyncora IsThisStarTaken?AtCreekside

Best Of Winners: (6-4-4-4)
Kitsana's Post Parade

Best Puppy In Breed
Kitsana's Post Parade

Select Dog
Ch Kitsana's Trial Run

Select Bitch
Ch Kitsana's Quinella

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 7 pts (2-2-3-1)
GChS Kermodei's Unforgettable Yeti

Best Of Opposite Sex
Cedarwood Kermodei Pier Nauti

Best Of Winners: (2-2-3-1)
Cedarwood Kermodei Pier Nauti

Best Puppy In Breed
Cactus Rose's Here For A Good Time

Select Dog
GCh Ashbys Jackson Triggs

Select Bitch
Ch Tchesinkut's Making History


Winners Bitch: (2-2-3-1)
Cedarwood Kermodei Pier Nauti

Reserve Winners Bitch
Westham's Leia

Open Bitch Class
1st Cedarwood Kermodei Pier Nauti
2nd Westham's Leia

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 5 pts (3-1-0-2)
Watermark's King Palmer

Best Of Opposite Sex
GCh Nirvelli World Needs A Melody

Best Of Winners: (3-1-0-2)
Watermark's King Palmer

Best Puppy In Breed
Watermark's Jasper Jericho

Select Bitch
GCh Star Crowned Tollchester's Famous For Being Famous


Winners Dog: (3-1-0-2)
Watermark's King Palmer

Reserve Winners Dog
Readyfor X Marks The Spot

Senior Puppy Dog Class
1st Watermark's Jasper Jericho

Open Dog Class
1st Watermark's King Palmer
2nd Readyfor X Marks The Spot


Winners Bitch: (3-1-0-2)
Readyfor Beat Goes On

12-18 Month Bitch Class
1st Readyfor Beat Goes On

4-6 Month Bitch Class
1st Hattrick's Glowing Ember

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Fieldgate's Perfect Gift

Best Puppy In Breed
Fieldgate's Perfect Gift



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Fieldgate's Perfect Gift

Reserve Winners Bitch
Fieldgate You Take My Breath Away

Senior Puppy Bitch Class
1st Fieldgate's Perfect Gift

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Fieldgate You Take My Breath Away

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GChB Xenaran Sassenach Kendrew

Best Of Opposite Sex
Ch Sassenach Evans On Fire

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Blossom Impressive Cruise Money

Best Puppy In Breed
Blossom Impressive Cruise Money

Select Dog
Ch Ride The Wild Wind Of The Purple Fallows


Winners Dog: (1-2-2-1)
Blossom Impressive Cruise Money

Junior Puppy Dog Class
1st Blossom Impressive Cruise Money

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kulana Prime Time



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Mar-K's Secret Mission


Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChS Sherlock's Right On Q


Winners Dog: (1-0-1-0)
Quinlan Moonlight In The Sky

Open Dog Class
1st Quinlan Moonlight In The Sky


Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Realta Let It Rain At Cuchulain



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 6 pts (0-4-1-2)
GChS Bartland's Poseidon Adventure

Best Of Opposite Sex
GChS RoseWin's Legacy In Time

Best Puppy In Breed
Target's Bee Spirits

Select Bitch
GChB Silversea's Summer Sonnet



Winners Bitch: (0-4-1-2)
Bartland's Siren Of The Seven Seas

Reserve Winners Bitch
Target's Bee Spirits

Senior Puppy Bitch Class
1st Silveroak Trax Hell On Heels

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Target's Bee Spirits

Open Bitch Class
1st Bartland's Siren Of The Seven Seas
2nd Trax Chorus Girl

4-6 Month Bitch Class
1st Silveroak Trax Sometimes U Know





Group 2 - Kathrine Grant Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hollyrood Cosmopollyton
  Deerhound (Scottish)   30
Group 2nd   
Ch Trumphill Anam Cara At Kipanga
  Rhodesian Ridgeback   27
Group 3rd   
GCh RJ's Scottish Mist
  Basset Hound   22
Group 4th   
GCh Windrock's Shangri-La
  Greyhound   19
BPIG    Hollyrood Something Wicked   Deerhound (Scottish)   4
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Arubmec's For A Few Dollars More

Best Of Opposite Sex
Bajoran SFF's Adorable

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Arubmec's For A Few Dollars More

Best Puppy In Breed
Bajoran SFF's Adorable


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Bajoran SFF's Adorable

Reserve Winners Bitch
SFF's Signet Ruffian

Senior Puppy Bitch Class
1st Bajoran SFF's Adorable

Open Bitch Class
1st SFF's Signet Ruffian

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChS RJ's Scottish Mist

Best Of Opposite Sex
Ch Sasquatch My Little Gingersnap At Bonorlea

Select Bitch
Ch Sasquatch Sarah Isabella At Bonorlea



Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Couture's Cookies N Cream ML

Best Of Opposite Sex
GCh Nouveau's Link To My Heart


Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Couture's Autumn Sunrise MS

Best Of Opposite Sex
Hashtag Vuela Vuela

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Couture's Autumn Sunrise MS

Best Puppy In Breed
Hashtag Vuela Vuela


Winners Dog: (2-2-0-0)
Hashtag Vuela Vuela

Reserve Winners Dog
Roundabout Jester v Joskip MS

Junior Puppy Dog Class
1st Hashtag Vuela Vuela

Open Dog Class
1st Roundabout Jester v Joskip MS


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Couture's Autumn Sunrise MS

Reserve Winners Bitch
GrandGables Lil Ms Futuristic

12-18 Month Bitch Class
1st Couture's Autumn Sunrise MS

Open Bitch Class
1st GrandGables Lil Ms Futuristic

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChS Hollyrood Cosmopollyton

Best Puppy In Breed
Hollyrood Something Wicked



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Hollyrood Something Wicked

Reserve Winners Bitch
Hollyrood Aurelia Feralia

Senior Puppy Bitch Class
1st Hollyrood Aurelia Feralia

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hollyrood Something Wicked

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GCh Windrock's Shangri-La

Best Of Opposite Sex
Greystone Flash Bang Explosive At Windrock


Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Soletrader Thunderball



Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh Whiparoo Storm In Heaven

Best Of Opposite Sex
Sailaway October Sky At Highbridge

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Summit Tripplestar Goose Island Ale

Best Puppy In Breed
Summit Tripplestar Goose Island Ale





Group 3 - Kathrine Grant Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Esmonds God Of All
  Rottweiler   47
Group 2nd   
GChEx Heartsease Delightful Ambition
  Newfoundland   46
Group 3rd   
GChB Hierarch's Sympathy For The Devil
  Doberman Pinscher   44
Group 4th   Ch Ivolyn's Everyday Hero V Aerdenhout   Schnauzer (Giant)   37
BPIG   Ch Ivolyn's Everyday Hero V Aerdenhout   Schnauzer (Giant)   3
Best Baby Puppy In Group   
Cerasi Arrow Of Time
  Eurasier   0



4-6 Month Dog Class
1st Outlander's I Can Hold My Own


Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 4 pts (0-5-0-0)
Ebullient Charm Von Sasaunna

Best Puppy In Breed
Bernergold Game Changer


Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Boxjoy's Rikki Tikki Tavi

Best Puppy In Breed
Boxjoy's Rikki Tikki Tavi



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Boxjoy's Rikki Tikki Tavi

Reserve Winners Bitch
Boxjoy Tiny Tina Turner

Junior Puppy Bitch Class
1st Boxjoy's Rikki Tikki Tavi

Open Bitch Class
1st Boxjoy Tiny Tina Turner

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChB Banbury's Imagine Dragons

Best Of Opposite Sex
Shayla's Zahra Breeze


Winners Dog: (1-2-1-0)
Banbury's Major Black

12-18 Month Dog Class
1st Banbury's Major Black


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Shayla's Zahra Breeze

Reserve Winners Bitch
Banbury's Pink Whitney

12-18 Month Bitch Class
1st Banbury's Pink Whitney

Open Bitch Class
1st Shayla's Zahra Breeze




4-6 Month Dog Class
1st Cerasi Arrow Of Time


4-6 Month Bitch Class
1st Cerasi Astronomia Nova

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 7 pts (1-4-2-1)
GChG Invogue FiresbreathvValbydane

Best Of Opposite Sex
Paquestone's Ocean Memories Of Og

Best Of Winners: (1-4-2-1)
Paquestone's Ocean Memories Of Og

Best Puppy In Breed
EBD Rave Review V Valbydane

Select Dog
Ch Paquestone's Paranormal Norman

Select Bitch
Ch Paquestone's Karma Sutra


Winners Dog: (1-4-2-1)
Paquestone's Oscar Wilde Fire

Open Dog Class
1st Paquestone's Oscar Wilde Fire


Winners Bitch: (1-4-2-1)
Paquestone's Ocean Memories Of Og

Reserve Winners Bitch
Paquestone's This Is My O Face

Senior Puppy Bitch Class
1st EBD Rave Review V Valbydane

Canadian Bred Bitch Class
1st Paquestone's Ocean Memories Of Og

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Paquestone's This Is My O Face

Open Bitch Class
1st Paquestone Mystique N Intrigue

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
Ch Little Mtn's Fire Ball

Best Of Opposite Sex
Gryphoenix Athena The Wise

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Medvebergi Maszkos Ozirisz

Best Puppy In Breed
Gryphoenix Athena The Wise


Winners Dog: (1-2-2-0)
Medvebergi Maszkos Ozirisz

Open Dog Class
1st Medvebergi Maszkos Ozirisz


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Gryphoenix Athena The Wise

Reserve Winners Bitch
Little Mtn's Dakota Soleil

Junior Puppy Bitch Class
1st Gryphoenix Athena The Wise

Open Bitch Class
1st Little Mtn's Dakota Soleil

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChEx Heartsease Delightful Ambition


Winners Dog: (1-0-1-0)
Stillstream's The Thunder Rolls

12-18 Month Dog Class
1st Stillstream's The Thunder Rolls


Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Seagypsy Tanaki's Sky High Colorado



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Indrives Sloop Doggy Dogg

Open Bitch Class
1st Indrives Sloop Doggy Dogg

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Esmonds God Of All



Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Ch Polar Mist Heaven's Drive

Best Of Opposite Sex
Polarmagic Princess Aurora

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Polarmagic White Cloud


Winners Dog: (2-1-1-0)
Polarmagic White Cloud

Reserve Winners Dog
Polarmagic Star Orion

12-18 Month Dog Class
1st Polarmagic White Cloud

Open Dog Class
1st Polarmagic Star Orion


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Polarmagic Princess Aurora

12-18 Month Bitch Class
1st Polarmagic Princess Aurora

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Ch Ivolyn's Everyday Hero V Aerdenhout

Best Of Opposite Sex
Kiraly's Pretty In Pink

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Kiraly's Hot Stuff

Best Puppy In Breed
Ch Ivolyn's Everyday Hero V Aerdenhout


Winners Dog: (2-1-1-0)
Kiraly's Hot Stuff

Reserve Winners Dog
Kiraly's Drogon

Canadian Bred Dog Class
1st Kiraly's Hot Stuff

Open Dog Class
1st Kiraly's Drogon


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Kiraly's Pretty In Pink

Open Bitch Class
1st Kiraly's Pretty In Pink

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow

Best Of Opposite Sex
Reigning's Jem Of A Lifetime



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Reigning's Jem Of A Lifetime

Reserve Winners Bitch
Aurum's Northern Aurora

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Reigning's Jem Of A Lifetime

Open Bitch Class
1st Aurum's Northern Aurora
2nd Aurum's Northern Belle





Group 4 - Kathrine Grant Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   32
Group 2nd   
GCh Ryba's Skyfall
  Australian Terrier   31
Group 3rd   
GChB Empire Dreamaker Hot Tip
  Schnauzer (Miniature)   30
Group 4th   
Amblegreen Dralion Inverlochy Dark Storm
  Norwich Terrier   26
BPIG   
Chargers Gazella Sweet Dreams
  American Staffordshire Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Glenfraser's Skye Ryder
  Scottish Terrier   0
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 6 pts (3-1-2-1)
GCh Chargers Huntercreek Brickhouse

Best Of Opposite Sex
Chargers Gazella Sweet Dreams

Best Of Winners: (3-1-2-1)
Chargers Gazella Sweet Dreams

Best Puppy In Breed
Chargers Gazella Sweet Dreams

Select Dog
GCh Chargers Gazella B-Train

Select Bitch
GChEx Marauders Hey Jude


Winners Dog: (3-1-2-1)
Alpine's If Looks Could Kill

Reserve Winners Dog
Marauders I'm Your Huckleberry

Junior Puppy Dog Class
1st Marauders I'm Your Huckleberry

12-18 Month Dog Class
1st Alpine's If Looks Could Kill

Open Dog Class
1st Michl R One Cold Night


Winners Bitch: (3-1-2-1)
Chargers Gazella Sweet Dreams

Senior Puppy Bitch Class
1st Chargers Gazella Sweet Dreams

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Ryba's Skyfall



Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Samba Of Bully Lake

Best Of Opposite Sex
Troll Dogs Harold

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Team Cozco Joline Gulliver


Winners Dog: (1-1-0-1)
Troll Dogs Harold

Open Dog Class
1st Troll Dogs Harold


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Team Cozco Joline Gulliver

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Team Cozco Joline Gulliver

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Tarahill's Boogie Woogie Boy

Best Of Opposite Sex
Galastar's Perseverance

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Tarahill's Boogie Woogie Boy

Best Puppy In Breed
Galastar's Perseverance


Winners Dog: (1-1-0-0)
Tarahill's Boogie Woogie Boy

12-18 Month Dog Class
1st Tarahill's Boogie Woogie Boy


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Galastar's Perseverance

Junior Puppy Bitch Class
1st Galastar's Perseverance

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
King's Mtn. Tilly Tiptoes



Winners Bitch: (0-1-0-0)
King's Mtn. Tilly Tiptoes

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st King's Mtn. Tilly Tiptoes

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch San Franciso de Asis



Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh TCh Black Bandits U Got It All Metric

Best Of Opposite Sex
Ch VonAksu's Roberta Flack



Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Amblegreen Dralion Inverlochy Dark Storm


Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Red Rock Ground Control

Best Of Opposite Sex
GChB Westhams Little Ol Cowgirl



Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GChS Empire Dreamaker Hot Tip

Best Of Opposite Sex
Envoy Foxy VII Snowbird

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Envoy Foxy VII Snowbird

Best Puppy In Breed
Envoy Foxy VII Snowbird


Winners Dog: (2-1-1-0)
Envoy I Believe I'm A Bad Guy

Reserve Winners Dog
Wlanimu's Showman

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Envoy I Believe I'm A Bad Guy

Open Dog Class
1st Wlanimu's Showman


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Envoy Foxy VII Snowbird

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Dunsmuir'N'Glenby's Bright Venture

Best Of Opposite Sex
Ch Glenfraser's Islay Rose


4-6 Month Dog Class
1st Glenfraser's Skye Ryder


Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
Ch Hion Come As You Are

Best Puppy In Breed
Ch Hion Come As You Are

Select Bitch
Ch Larkhill's Only You



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Skyfall Lady Justice

Reserve Winners Bitch
Lach Faire's Powers Gold Label

Junior Puppy Bitch Class
1st Lach Faire's Powers Gold Label

Senior Puppy Bitch Class
1st Skyfall Lady Justice

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dynastaffs Pippi Long Stocking



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dynastaffs Pippi Long Stocking

12-18 Month Bitch Class
1st Dynastaffs Pippi Long Stocking

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Darwyn's Notorious



Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Skyehigh's Video Game







Group 5 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Carmorosa's Pixie Dancer
  Silky Terrier   51
Group 2nd   
Ch Pekehuis Sorcerer
  Pekingese   50
Group 3rd   
Ch Sunterra So Fired Up
  Pomeranian   47
Group 4th   
Ch Oeste's Star Of My Heart
  Havanese   40
BPIG   
Ch Diavolino's Eleventh Hour
  Italian Greyhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Mylads Cocoa Caliente   Havanese   0
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kick Em Kenny V Tani Kazari



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 7 pts (2-3-1-2)
GChS Mingchen Rewind

Best Of Opposite Sex
GChS Alderglen Siren Song

Best Of Winners: (2-3-1-2)
Mingchen River Rox

Best Puppy In Breed
Mingchen River Rox

Select Bitch
GCh Moyola Mo Chuisle


Winners Dog: (2-3-1-2)
Lucidity's Galactica

Reserve Winners Dog
Kibergos Perfect Storm

12-18 Month Dog Class
1st Kibergos Perfect Storm

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Lucidity's Galactica


Winners Bitch: (2-3-1-2)
Mingchen River Rox

Reserve Winners Bitch
Moyola Aingeal Alainn

Junior Puppy Bitch Class
1st Mingchen River Rox

Senior Puppy Bitch Class
1st Lucidity's Set Phasers To Stun

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Moyola Aingeal Alainn

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sandmans Rising Star



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sandmans Rising Star

Open Bitch Class
1st Sandmans Rising Star

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Swifthaven Watcha Talk'n About

Best Puppy In Breed
Ciao Bella Point Break


Winners Dog: (1-0-1-0)
Ciao Bella Point Break

Junior Puppy Dog Class
1st Ciao Bella Point Break


Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Diavolino's Eleventh Hour

Best Puppy In Breed
GCh Diavolino's Eleventh Hour



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 7 pts (0-5-1-2)
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher

Best Of Opposite Sex
Ch SP Specialty Darling Arabella

Best Puppy In Breed
Rosian's Win For Willow

Select Bitch
Ch Jade By Paris



Winners Bitch: (0-5-1-2)
Rosian's Win For Willow

Reserve Winners Bitch
Truluv's Season Of The Witch

Junior Puppy Bitch Class
1st Rosian's Win For Willow

12-18 Month Bitch Class
1st Truluv's Season Of The Witch

Canadian Bred Bitch Class
1st Rushine's Catcha Later Truluv

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chrysalis Pilot Project Aperit

Open Bitch Class
1st Carnelian By Paris

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Pekehuis Sorcerer

Best Of Opposite Sex
Michaelmas Rebecca For Taylin

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Pekehuis Sorcerer

Best Puppy In Breed
Michaelmas Rebecca For Taylin


Winners Dog: (1-2-0-0)
Pekehuis Sorcerer

Open Dog Class
1st Pekehuis Sorcerer


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Michaelmas Rebecca For Taylin

Reserve Winners Bitch
PekeEasy Painted Fern

Junior Puppy Bitch Class
1st Michaelmas Rebecca For Taylin

Open Bitch Class
1st PekeEasy Painted Fern

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 6 pts (3-2-2-0)
GChS Sunterra So Fired Up

Best Of Opposite Sex
Pomhaven's Red Starr

Best Of Winners: (3-2-2-0)
Pomhaven's Red Starr

Best Puppy In Breed
Pomhaven's Red Starr

Select Dog
GChS Chriscendo Chasing Rainbows


Winners Bitch: (3-2-2-0)
Pomhaven's Red Starr

Reserve Winners Bitch
Pomhaven's Dream Catcher 2nd

Junior Puppy Bitch Class
1st Pomhaven's Red Starr
2nd Pomhaven's Dream Catcher 2nd

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
Cuddles Maximus Prime

Best Of Opposite Sex
Cuddle's Run With Your Dreams

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Cuddles Maximus Prime

Best Puppy In Breed
Cuddles Maximus Prime

Select Dog
GCh Cuddle's Rasputin


Winners Dog: (1-3-1-1)
Cuddles Maximus Prime

Senior Puppy Dog Class
1st Cuddles Maximus Prime


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Cuddle's Run With Your Dreams

Reserve Winners Bitch
Cuddle's Miss D Meanor

Junior Puppy Bitch Class
1st Apricot Kiss Fantasys Little Miracle

Senior Puppy Bitch Class
1st Cuddle's Run With Your Dreams
2nd Cuddle's Miss D Meanor

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Carmorosa's Pixie Dancer



Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pastoral Judawn Road To Glory



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pastoral Judawn Road To Glory

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pastoral Judawn Road To Glory





Group 6 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Kyeri's Sengeri Tulku
  Tibetan Terrier   45
Group 2nd   
GCh Luvit Dalnavert Awesome Ice Storm
  Bichon Frise   44
Group 3rd   
GChB Waylin's Song Of The South
  Boston Terrier   37
Group 4th   GCh Prime Moon Run The Risk   Shih Tzu   32
BPIG   
Apsolutely Red Hot Chilli Pepper
  Lhasa Apso   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Lil Buddy Monica For Babylon
  Bulldog   0
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GChS Luvit Dalnavert Awesome Ice Storm

Best Of Opposite Sex
Ch Encores Repeat Performance

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Purejoy's Rockstar MD

Best Puppy In Breed
Purejoy's Lassie Of The Sea


Winners Dog: (2-3-1-1)
Purejoy's Double Legacy

Reserve Winners Dog
Wrapt Thanks Obama

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Purejoy's Double Legacy

Open Dog Class
1st Wrapt Thanks Obama


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Purejoy's Rockstar MD

Reserve Winners Bitch
Cabochon's Just A Diamond In The Ruff

Junior Puppy Bitch Class
1st Purejoy's Lassie Of The Sea

Canadian Bred Bitch Class
1st Purejoy's Rockstar MD

Open Bitch Class
1st Cabochon's Just A Diamond In The Ruff

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChS Waylin's Song Of The South

Best Of Opposite Sex
Ch Dorkay's It's Always Tea Time

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Dorkay's Brilliance

Best Puppy In Breed
Sito's Whiskey On My Breath


Winners Dog: (1-2-1-1)
Sito's Whiskey On My Breath

Senior Puppy Dog Class
1st Sito's Whiskey On My Breath


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Dorkay's Brilliance

Reserve Winners Bitch
Jinks Pay To Play

Canadian Bred Bitch Class
1st Jinks Pay To Play

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dorkay's Brilliance

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
McGregor's Fanny Pac



Winners Bitch: (0-3-0-0)
McGregor's Fanny Pac

Reserve Winners Bitch
McGregor's Is It Maybelline

12-18 Month Bitch Class
1st McGregor's Fanny Pac

Open Bitch Class
1st McGregor's Is It Maybelline
2nd Lush's Phoebe For Babylon

4-6 Month Bitch Class
1st Lil Buddy Monica For Babylon

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Beshia's Ho Ming



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 8 pts (0-4-2-3)
Ch Beaumonde's Bonnie B Of Dorkay

Best Of Opposite Sex
Ch Monbebebull He Is The One

Best Puppy In Breed
Ch Monbebebull He Is The One

Select Dog
Ch Bountybull's Invincible Vincenzo

Select Bitch
Ch Fabelhaft Robobull Midnight Blossom



Winners Bitch: (0-4-2-3)
Flamant Sail With Me So Be It

Reserve Winners Bitch
Amberbull Hot N Spicy

Senior Puppy Bitch Class
1st Amberbull Hot N Spicy

12-18 Month Bitch Class
1st Flamant Sail With Me So Be It

Canadian Bred Bitch Class
1st Flamant Heart Of The Ocean

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bountybull's Empress Raven

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Pace Mystery Abounds 4 Pawstep

Best Of Opposite Sex
Ch Rickees Mile High Club



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Apsolutely Red Red Whine

Best Of Opposite Sex
Apsolutely Red Hot Chilli Pepper

Best Puppy In Breed
Apsolutely Red Hot Chilli Pepper



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Apsolutely Red Hot Chilli Pepper

Senior Puppy Bitch Class
1st Apsolutely Red Hot Chilli Pepper

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 5 pts (2-3-0-1)
Ch Rosebell's Aerobatics

Best Of Opposite Sex
Lyric's Little Rascal Alfalfa

Best Of Winners: (2-3-0-1)
Cabryn Redhaven Dreaming Of Dulce Tkn

Best Puppy In Breed
Ch Rosebell's Aerobatics


Winners Dog: (2-3-0-1)
Lyric's Little Rascal Alfalfa

Reserve Winners Dog
Lyric's Ad Astra

Canadian Bred Dog Class
1st Lyric's Little Rascal Alfalfa

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Lyric's Ad Astra


Winners Bitch: (2-3-0-1)
Cabryn Redhaven Dreaming Of Dulce Tkn

Reserve Winners Bitch
Hushaby's Belle Of The Ball

Senior Puppy Bitch Class
1st Cabryn Redhaven Dreaming Of Dulce Tkn

12-18 Month Bitch Class
1st Hushaby's Belle Of The Ball

Canadian Bred Bitch Class
1st Hushaby Tiffany Sugar Pepper

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 6 pts (2-4-0-1)
Artistry Castles In The Mist

Best Of Opposite Sex
Ch Artistry Charmed At Standard

Best Of Winners: (2-4-0-1)
Artistry Castles In The Mist

Best Puppy In Breed
Belcourt First Impressions


Winners Dog: (2-4-0-1)
Artistry Castles In The Mist

Reserve Winners Dog
Lumiere Carrington Totally Outlandish

Junior Puppy Dog Class
1st Lumiere Carrington Totally Outlandish

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Artistry Castles In The Mist


Winners Bitch: (2-4-0-1)
Lumiere Farleys D Fire Away

Reserve Winners Bitch
Taywyn's Dark Secret

Junior Puppy Bitch Class
1st Belcourt First Impressions

Senior Puppy Bitch Class
1st Reigate Dawin All That Jazz

Open Bitch Class
1st Lumiere Farleys D Fire Away
2nd Taywyn's Dark Secret

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sunojo's Ohso Juji Go

Best Puppy In Breed
Sunojo's Ohso Juji Go


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sunojo's Ohso Juji Go

Junior Puppy Dog Class
1st Sunojo's Ohso Juji Go


Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Prime Moon Run The Risk

Best Of Opposite Sex
Ch Sealegends Blue Bell Cindy Lou



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Kyeri's Sengeri Tulku





Group 7 - Stewart Dankner Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Kelkary's Ragtyme Tango
  Bearded Collie   35
Group 2nd   
GCh Avoca Force Of Nature
  Shetland Sheepdog   33
Group 3rd   
GChB Offshore Storm Warning du Chateau Rocher
  Beauceron   23
Group 4th    Fonseca Little Bit Rock N Roll   German Shepherd Dog   22
BPIG    Coventry Just For The Record   Welsh Corgi (Pembroke)   1
Best Baby Puppy In Group    Holesome's Mad About You   Shetland Sheepdog   0
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 4 pts (3-1-1-0)
Oenomel's We Go Together

Best Of Opposite Sex
Ch Vanstone Truth Be Told

Best Of Winners: (3-1-1-0)
Oenomel's We Go Together

Best Puppy In Breed
Oenomel's We Go Together


Winners Dog: (3-1-1-0)
Kiji Honky Tonk Hero

Reserve Winners Dog
Vanstone Stand And Deliver

Junior Puppy Dog Class
1st Whiskey At Midnite

Open Dog Class
1st Kiji Honky Tonk Hero
2nd Vanstone Stand And Deliver


Winners Bitch: (3-1-1-0)
Oenomel's We Go Together

Junior Puppy Bitch Class
1st Oenomel's We Go Together

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Kelkary's Ragtyme Tango


Winners Dog: (1-0-1-0)
Celticchaos Kilkary Gryffindor

12-18 Month Dog Class
1st Celticchaos Kilkary Gryffindor


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Offshore Storm Warning du Chateau Rocher



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Kat Bugatti

Best Of Opposite Sex
Kaizen's Here For Evermore

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Kat Bugatti

Best Puppy In Breed
Kat Bugatti


Winners Dog: (2-1-0-0)
Kat Bugatti

Reserve Winners Dog
Kaizen's Celticmoon N Aychess

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Kat Bugatti

Open Dog Class
1st Kaizen's Celticmoon N Aychess


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Kaizen's Here For Evermore

12-18 Month Bitch Class
1st Kaizen's Here For Evermore

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Kulana Eclipse Figure It Out


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Border Lane Air On The G String



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Aktiv's I Love Rock 'N' Roll

Best Of Opposite Sex
GCh Dediamonds Real Quiet



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Headline Prairiepine's Out Of This World

Best Of Opposite Sex
GCh Crosson N Celticmoon's Jolly Jester

Best Puppy In Breed
GChB Headline Prairiepine's Out Of This World



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
Fonseca Little Bit Rock N Roll

Best Of Opposite Sex
GCh Lacomtesse Ritchie Gecko

Select Dog
GCh Windvane's Macho-Man Bigsky

Select Bitch
GChB Woodside's Kahlua PP



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Fonseca Little Bit Rock N Roll

Reserve Winners Bitch
Woodside's Jolene

Open Bitch Class
1st Fonseca Little Bit Rock N Roll
2nd Woodside's Jolene

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 9 pts (2-6-1-1)
GChB Avoca Force Of Nature

Best Of Opposite Sex
Grandgables In The Moment

Best Of Winners: (2-6-1-1)
Grandgables In The Moment

Best Puppy In Breed
Grandgables In The Moment

Select Bitch
GCh Coastalviews Isn't She Lovely


Winners Dog: (2-6-1-1)
Zesta Just For Laughs

Reserve Winners Dog
Tresta Skye's The Limit

Senior Puppy Dog Class
1st Zesta Just For Laughs

Open Dog Class
1st Tresta Skye's The Limit


Winners Bitch: (2-6-1-1)
Grandgables In The Moment

Reserve Winners Bitch
Zesta No Need To Ask

Junior Puppy Bitch Class
1st Zesta Charismatic

Senior Puppy Bitch Class
1st Grandgables In The Moment
2nd Cincerlee Silvermyth That Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Zesta Answer The Bling

Open Bitch Class
1st Zesta No Need To Ask
2nd Silvermyth My Sweet Sassy Girl

4-6 Month Bitch Class
1st Holesome's Mad About You

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Aurigan Simayak's Mask Of Zorro



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Coventry Just For The Record

Best Puppy In Breed
Coventry Just For The Record



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Coventry Just For The Record

Reserve Winners Bitch
Tallyrand The Queen's English

Junior Puppy Bitch Class
1st Coventry Just For The Record

12-18 Month Bitch Class
1st Tallyrand The Queen's English

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By