Fort Garry Kennel Club
Sunday, May 15, 2022 - Show-4



Related Results

Conformation

Friday, May 13 (Show-1)
Friday, May 13 (Show-2)
Saturday, May 14 (Show-3)
Sunday, May 15 (Show-4)

Obedience

Friday, May 13 (Obedience Trial-1)
Saturday, May 14 (Obedience Trial-2)
Sunday, May 15 (Obedience Trial-3)

Rally Obedience

Friday, May 13 (Rally Trial-1)
Saturday, May 14 (Rally Trial-2)
Sunday, May 15 (Rally Trial-3)



Results courtesy of:


-- Trina Gallop--
BBPIS Lagom's Liberty, Reporting For Duty
"Libby"
Breeder/Owner/Handler: Trina Gallop


Best In Show
Judge: Douglas Anderson
Pomeranian  
GChS Sunterra So Fired Up
Points: 184 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Douglas Anderson
Retriever (Golden)  Ch Candor's Making A Racket
Points: 161
Best Puppy In Show
Judge: Douglas Anderson
Poodle (Standard)  
Delphinium's Sassy Lass
Best Baby Puppy In Show
Judge: Douglas Anderson
West Highland White Terrier  
Forestfield Skye








Group 1 - Douglas Anderson Top Dog
Points
Group 1st   Ch Candor's Making A Racket   Retriever (Golden)   45
Group 2nd    Leolynne's Isis   Spaniel (American Cocker)   41
Group 3rd   
GCh Sevenoaks Raise A Glass At Sunsetter
  Setter (English)   38
Group 4th   
GChB Ranzfel Vodka Tonic
  Spaniel (English Cocker)   36
BPIG    Leolynne's Isis   Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Roaneden's Windtrieve Sunset Echos
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0
Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Candor's Making A Racket

Best Of Opposite Sex
Allseasons Joyfull Irish Blessing

Best Puppy In Breed
Allseasons Joyfull Irish Blessing



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Allseasons Joyfull Irish Blessing

Reserve Winners Bitch
Carolots Caravan To Vegas

Judge: Sylvie Miron

Best Of Breed: 22 pts (5-9-4-5)
GCh Thomashenry's Original Draught

Best Of Opposite Sex
Ch Bonaventure's Northern Adventure

Best Of Winners: (5-9-4-5)
Azureblue Uptown Funk

Best Puppy In Breed
Azureblue Uptown Funk

Select Dog
GChB Thomashenry Earthroamer

Select Bitch
GChB Firebacks English Rose


Winners Dog: (5-9-4-5)
Azureblue Uptown Funk

Reserve Winners Dog
Rickways Son Of A Preacher Man


Winners Bitch: (5-9-4-5)
Rickways The Dance

Reserve Winners Bitch
Paevalley Diamante Black Gold

Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Roaneden's Red Sky At Night

Best Of Opposite Sex
Roaneden's Turnin' Heads

Best Puppy In Breed
Roaneden's Turnin' Heads


Winners Dog: (1-0-0-1)
Roaneden's Turnin' Heads


Judge: Sylvie Miron

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChS Sevenoaks Raise A Glass At Sunsetter



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Briarstone's Uptown Girl

Judge: Sylvie Miron

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Sassenach Evans To Betsy



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Sassenach Evans To Betsy

Reserve Winners Bitch
Sassenach Evans DJ Mango Tango Pearl

Judge: Sylvie Miron

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Beaubriar N Bellary's Believe The Legend

Best Puppy In Breed
Beaubriar N Bellary's Believe The Legend


Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Leolynne's Isis

Best Of Opposite Sex
GChB Canrick's Patriot

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Leolynne's Isis

Best Puppy In Breed
Leolynne's Isis


Winners Dog: (1-1-1-0)
Shaankata ReddySetGo Clanagroe


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Leolynne's Isis

Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChB Ranzfel Vodka Tonic

Best Of Opposite Sex
DutchHill Devil Wears Prada

Best Of Winners: (1-2-1-0)
DutchHill Devil Wears Prada


Winners Dog: (1-2-1-0)
DutchHill Fortune Favours Bold


Winners Bitch: (1-2-1-0)
DutchHill Devil Wears Prada

Reserve Winners Bitch
Winauby's Adorable Affliction

Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Rosen's Hunter By The Moonlight

Best Of Opposite Sex
Rosen's Esme Twilight

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Rosen's Hunter By The Moonlight

Best Puppy In Breed
Rosen's Hunter By The Moonlight


Winners Dog: (1-1-2-0)
Rosen's Hunter By The Moonlight


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Rosen's Esme Twilight

Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kizmar Europa Moon Of Jupiter







Group 2 - Robert Rowbotham Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Trumphill Anam Cara At Kipanga
  Rhodesian Ridgeback   11
Group 2nd   
GCh Fort Merrill Searching For A Way Out
  Basset Hound   8
Group 3rd    Elance Falling Fire   Borzoi   6
Group 4th   
Ch Wagswell's Mmm My Corona MW
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   5
BPIG   
Kibo's Slapshot
  Rhodesian Ridgeback   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Lagom's Liberty, Reporting For Duty
  Basset Hound   0
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Fort Merrill Searching For A Way Out


Winners Dog: (1-0-1-0)
Orphan Owen v Grunsven


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Waskasoo's Second To None



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Elance Falling Fire


Winners Dog: (1-0-0-0)
Elance Falling Fire


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hyder's Karbon Smoke At Bretica

Best Puppy In Breed
Hyder's Karbon Smoke At Bretica



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Hyder's Karbon Smoke At Bretica

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Longonlovings Notorious Treasure

Best Puppy In Breed
Longonlovings Notorious Treasure



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Longonlovings Notorious Treasure

Reserve Winners Bitch
GrandGables Lil Ms Silver Moon

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Wagswell's Mmm My Corona MW



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChG Trumphill Anam Cara At Kipanga

Best Of Opposite Sex
Kibo's Slapshot

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Kibo's Slapshot

Best Puppy In Breed
Kibo's Slapshot


Winners Dog: (1-1-0-1)
Kibo's Slapshot


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Kibo's Ray Of Sunshine At Jahina

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Berkana Pride Leia Princess Of Siberia

Best Puppy In Breed
Berkana Pride Leia Princess Of Siberia






Group 3 - Robert Rowbotham Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   33
Group 2nd   
Ch Samson's Voodoo Child
  Boxer   30
Group 3rd   
GCh Hilltophaven's Virago Sensation
  Doberman Pinscher   25
Group 4th   
Top Shelf's Journey Before Pancakes
  Newfoundland   17
BPIG   
Blitzen's Lil Miss Sunshine
  Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Kelbern When Stars Align
  Bernese Mountain Dog   0
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Kelbern Mister Schwaggie

Best Puppy In Breed
Kelbern Mister Schwaggie


Winners Dog: (2-0-0-0)
Kelbern Mister Schwaggie

Reserve Winners Dog
Creo's Eiger Of Kelbern


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 4 pts (3-0-0-2)
GCh Samson's Voodoo Child

Best Of Opposite Sex
Bimberg's Just In Time

Best Puppy In Breed
Bimberg's Just In Time

Select Bitch
GCh Bimberg's Ever So Clever



Winners Bitch: (3-0-0-2)
Bimberg's Just In Time

Reserve Winners Bitch
Falconhurst I Am Legend

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 7 pts (1-4-1-2)
GChS Hilltophaven's Virago Sensation

Best Of Opposite Sex
GCh Hilltophaven's Semper Fidelis

Best Of Winners: (1-4-1-2)
Hilltophaven's Runnin' With A Dream

Best Puppy In Breed
Hilltophaven's Runnin' With A Dream

Select Bitch
GChB dBella's Back To The Fuchsia


Winners Bitch: (1-4-1-2)
Whitcam's Pride And Freedom

Reserve Winners Bitch
Cassels I'm A Survior

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Grandmaster Brazen Alibi

Best Of Opposite Sex
Brazen Long Strange Trip


Winners Dog: (1-0-0-1)
Brazen Long Strange Trip


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Top Shelf's Journey Before Pancakes


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Baywood Nautical Adventure

Best Puppy In Breed
Baywood Nautical Adventure



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Baywood Nautical Adventure

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Wathaman's Flirt'n With Fire



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Kudos Make A Wish v Regalbear

Best Puppy In Breed
Idle Down Haters Gonna Hate V Covered Bridge


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 7 pts (3-2-0-3)
GCh Starquest Put A Spell On Snowbastian

Best Of Opposite Sex
Snowater's The Puck Drops At Snowbastian

Best Of Winners: (3-2-0-3)
Summerhills Beauty Queen

Best Puppy In Breed
Ch Blitzen's Lil Miss Sunshine

Select Bitch
Ch Winterpeg's Rags To Riches


Winners Bitch: (3-2-0-3)
Summerhills Beauty Queen

Reserve Winners Bitch
Polarpack's Arctic Dream Express

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow

Best Of Opposite Sex
Ch Kammicks Blissful Beauty At Mi-Ken

Select Dog
GCh Nanook's Mistral Wind







Group 4 - Douglas Anderson Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Rina Lob Od 1300 Kaplara
  American Staffordshire Terrier   24
Group 2nd   
Benchmark's Bella Amiga
  Border Terrier   23
Group 3rd    Malahideblue Fire & Ice With Sparkle & Spice   Kerry Blue Terrier   15
Group 4th   
Ch VDK's Tukee Chasing The AZ Sun
  Scottish Terrier   13
BPIG    Malahideblue Fire & Ice With Sparkle & Spice   Kerry Blue Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Forestfield Skye
  West Highland White Terrier   0
Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Shawndee Sharp Focus

Best Puppy In Breed
Shawndee Walking On Sunshine



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Shawndee Walking On Sunshine

Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Rina Lob Od 1300 Kaplara



Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 7 pts (1-5-2-0)
Benchmark's Bella Amiga

Best Of Opposite Sex
GCh Castle Guard Mount Banjo Amazeeano

Best Of Winners: (1-5-2-0)
Benchmark's Bella Amiga

Best Puppy In Breed
Mysidekicks Summers End

Select Dog
GChS Benchmark's Bright Shining Fame


Winners Dog: (1-5-2-0)
Castle Guard Perfect Optimism


Winners Bitch: (1-5-2-0)
Benchmark's Bella Amiga

Reserve Winners Bitch
Mysidekicks Summers End

Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Amarantine's Seige Of Kattegat



Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Venandi's Hollywood Drama



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Venandi's Hollywood Drama

Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Malahideblue Fire & Ice With Sparkle & Spice

Best Of Opposite Sex
Malahideblue Dancing With The Stars

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Malahideblue Fire & Ice With Sparkle & Spice

Best Puppy In Breed
Malahideblue Fire & Ice With Sparkle & Spice

Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Adrienne Rolling In The Deep Shawndee

Best Puppy In Breed
Adrienne Rolling In The Deep Shawndee


Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Scandals Jump Right In

Best Puppy In Breed
Scandals Jump Right In


Winners Dog: (1-0-0-0)
Scandals Jump Right In


Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh VDK's Tukee Chasing The AZ Sun

Best Of Opposite Sex
VDK's Duncan Living That Low Life


Winners Dog: (1-0-0-1)
VDK's Duncan Living That Low Life


Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Dynastaffs Never Be Alone

Best Puppy In Breed
Dynastaffs Prairie Rose At Noumenon



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Dynastaffs Prairie Rose At Noumenon

Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Brynmill Blazing Bella

Best Of Opposite Sex
Ch Starlight Blazing Comet

Best Puppy In Breed
Ch Starlight Blazing Comet



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Brynmill Blazing Bella

Reserve Winners Bitch
Forestfield Minnie





Group 5 - Douglas Anderson Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Sunterra So Fired Up
  Pomeranian   22
Group 2nd   
GCh Riesa N Passionpaps Grand Adventures With Riffraff
  Papillon   21
Group 3rd   
Sanderlin Big Bang Theory
  Miniature Pinscher   15
Group 4th    Wind Blueberry Kiss   Chinese Crested Dog   14
BPIG    Wind Blueberry Kiss   Chinese Crested Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Riesa N Passionpaps Locked And Loaded
  Papillon   0
Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Londoncor Oxford


Winners Dog: (1-0-0-0)
Londoncor Oxford


Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Miss M's Stars On Fire

Best Puppy In Breed
Miss M's Stars On Fire


Winners Dog: (1-0-0-0)
Miss M's Stars On Fire


Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
Wind Blueberry Kiss

Best Of Opposite Sex
Wind Ain't Misbehavin

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Wind Blueberry Kiss

Best Puppy In Breed
Wind Blueberry Kiss

Select Bitch
GChS Wind's Something About Mary


Winners Dog: (1-3-2-1)
Wind Ain't Misbehavin


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Wind Blueberry Kiss

Reserve Winners Bitch
Rosen's Fireside Chat

Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
MistyTrails Wyntr'Elise

Best Of Opposite Sex
GChB That's Carlosas Solar Flair

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Havasmallpaw Loves Carmen Sandiego

Best Puppy In Breed
Havasmallpaw Loves Carmen Sandiego


Winners Dog: (1-1-1-1)
HBH Pino Gris


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Havasmallpaw Loves Carmen Sandiego

Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Chi's Sugoi



Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sanderlin Big Bang Theory


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sanderlin Big Bang Theory


Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Sunterra So Fired Up



Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh RanMar's Simply A Twist of Fate







Group 6 - Douglas Anderson Top Dog
Points
Group 1st   
Delphinium's Sassy Lass
  Poodle (Standard)   14
Group 2nd   
Luvit Dalnavert Magic Ice Crystal
  Bichon Frise   13
Group 3rd   
BriShiWorld Mika
  Shiba Inu   8
Group 4th    Cedar Lane's Cricket   Bulldog   1
BPIG   
Delphinium's Sassy Lass
  Poodle (Standard)   N/A
Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
Luvit Dalnavert Magic Ice Crystal

Best Of Opposite Sex
GChS Cumulus Cabochon Roaring Lion

Best Puppy In Breed
Ch Overtop China First Dream Of DHJ



Winners Bitch: (0-4-1-0)
Luvit Dalnavert Magic Ice Crystal

Reserve Winners Bitch
Dalnavert Luvit A Cup Of Tea

Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Cedar Lane's Cricket



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Cedar Lane's Cricket

Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Delphinium's Sassy Lass

Best Puppy In Breed
Delphinium's Sassy Lass



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Delphinium's Sassy Lass

Judge: Douglas Anderson

Best Of Breed: 6 pts (0-4-2-1)
GCh BriShiWorld Mika

Best Of Opposite Sex
GCh San Jo The Man In Black

Best Puppy In Breed
GCh BriShiWorld Mika



Winners Bitch: (0-4-2-1)
BriShiWorld Naomi

Reserve Winners Bitch
Rosie Go Sakura Kensha



Group 7 - Robert Rowbotham Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger
  Old English Sheepdog   29
Group 2nd   
GChB Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer
  Berger Picard   28
Group 3rd   
GChB Sugarok Magical Mystery Tour
  Finnish Lapphund   27
Group 4th   
Zesta Amplified
  Shetland Sheepdog   26
BPIG   
Zesta Amplified
  Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 4 pts (2-0-3-0)
GChB Dream Meadow's All American Boy On The Bayouland

Select Dog
Ch Limelite's Eh Big Spender


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Birdwing Seize The Battle At Amarantine

Best Puppy In Breed
Birdwing Seize The Battle At Amarantine


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Outburst On The Edge Of Glory

Best Puppy In Breed
Outburst On The Edge Of Glory


Winners Dog: (1-0-0-0)
Outburst On The Edge Of Glory


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Jonkheer Van Vlaanderen

Best Puppy In Breed
Jonkheer Van Vlaanderen


Winners Dog: (1-0-0-0)
Jonkheer Van Vlaanderen


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Prairiepine's Montego Bay



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Sugarok Magical Mystery Tour



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 5 pts (0-3-1-2)
GCh Prairiesides I've Got A Girl Crush

Best Of Opposite Sex
GCh Canisphere's I Am Lucifer

Best Puppy In Breed
GCh Prairiesides I've Got A Girl Crush

Select Bitch
Ch Woodside's Shenandoah



Winners Bitch: (0-3-1-2)
Mystksand I Put A Spell On You

Reserve Winners Bitch
Willowdell's Mother Of Dragons

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 7 pts (2-4-0-2)
Ch Zesta Amplified

Best Of Opposite Sex
Cassbar's Fit To Be Ty'd

Best Of Winners: (2-4-0-2)
Cassbar Beldawn Tiz The Season

Best Puppy In Breed
Ch Zesta Amplified

Select Bitch
Ch Cincerlee Un Poco Loco


Winners Dog: (2-4-0-2)
Cassbar's Fit To Be Ty'd

Reserve Winners Dog
Miqelon Proper 12


Winners Bitch: (2-4-0-2)
Cassbar Beldawn Tiz The Season

Reserve Winners Bitch
Cassbar's Whats The Rush

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Nootka's Fairy Tail Ending

Best Of Opposite Sex
Ch Khaskova N Nootka's Raz Ma Taz

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Nootka's Fame And Fortune

Best Puppy In Breed
Ch Nootka's Fairy Tail Ending


Winners Dog: (1-1-1-1)
Nootka's Fame And Fortune

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By