Result Correction Page

Tyee Kennel Club
Sunday, May 8, 2022



Related Results

Obedience

Friday, May 06 (Obedience Trial-1)
Saturday, May 07 (Obedience Trial-2)
Sunday, May 08 (Obedience Trial-3)

Rally Obedience

Friday, May 06 (Rally Trial-1)
Saturday, May 07 (Rally Trial-2)
Sunday, May 08 (Rally Trial-3)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Alejandro Rojas
West Highland White Terrier  
GChS Skyehigh's Video Game
Points: 291 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Alejandro Rojas
Poodle (Standard)  
Ch Wintergarden Litilann's The First Lady
Points: 255
Best Puppy In Show
Judge: Alejandro Rojas
Norwich Terrier  
Ch Amblegreen Den-Mar's All In
Best Baby Puppy In Show
Judge: Alejandro Rojas
Retriever (Labrador)  
Danrich Fireback Black Current
Best Veteran In Show
Judge: Alejandro Rojas
Shetland Sheepdog  
GCh CoastalViews Winter Shades
Best Altered In Show
Judge: Alejandro Rojas
Whippet  
GCh Brushwood Never Say Never
Best Brace In Show
Judge: Alejandro Rojas
Chihuahua (Long Coat)  Arkland N Crystaljems Rockstar & Chihuahua (Long Coat) 
GChEx Crystaljems Look On D Briteside








Group 1 - Anik Primeau Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Chuckanut's Pinball Wizard
  Retriever (Golden)   81
Group 2nd   
GChB Lagotto Hill Basilichito
  Lagotto Romagnolo   59
Group 3rd   
GChB Eastwind Solana's High Seas Adventure
  Vizsla (Smooth-Haired)   57
Group 4th   
GCh Firebacks English Rose
  Retriever (Labrador)   52
BPIG   
Crosswind Prism's Stand By Me
  Weimaraner   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Danrich Fireback Black Current
  Retriever (Labrador)   0
Best Veteran In Group   Ch Elcazador's Beyond Belief   Spaniel (English Cocker)   0
Best Brace In Group   
GChB Makaila's Dapper Revelation
  Retriever (Labrador)   0
Best Brace In Group   
Ch Devileen's Bird Of Paradise
  Retriever (Labrador)   0
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Lagotto Hill Basilichito

Best Of Opposite Sex
LK's Hello Summer For Laodicea



Winners Bitch: (0-1-1-0)
LK's Hello Summer For Laodicea

Open Bitch Class
1st LK's Hello Summer For Laodicea




4-6 Month Dog Class
1st HH Shining Star At Nowwithem

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Suma's Mistero L'Uomo Mascherato

Best Puppy In Breed
Malhaven Mastro Di Saltello


Winners Dog: (2-0-0-0)
Suma's Mistero L'Uomo Mascherato

Reserve Winners Dog
Malhaven Mastro Di Saltello

Senior Puppy Dog Class
1st Malhaven Mastro Di Saltello

12-18 Month Dog Class
1st Suma's Mistero L'Uomo Mascherato


Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch Inglis Eagletarn Galiano Gal

Best Of Opposite Sex
GChB Duenorth Flyin Higher N Higher

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Duenorth A Hard Day's Night

Best Puppy In Breed
Duenorth A Hard Day's Night


Winners Dog: (1-2-1-1)
Duenorth A Hard Day's Night

Senior Puppy Dog Class
1st Duenorth A Hard Day's Night


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Pajanbeck Witch's Spell

Reserve Winners Bitch
Eagletarn Diamonds And Pearls

Junior Puppy Bitch Class
1st Eagletarn Diamonds And Pearls

12-18 Month Bitch Class
1st Pajanbeck Witch's Spell

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 8 pts (4-1-2-2)
Ch Readyfor Brilliant Ruby Of Rainkist

Best Of Opposite Sex
GChB Kijabewinds When Stars Align

Best Of Winners: (4-1-2-2)
Seatosea Island Ember

Best Puppy In Breed
Oryxes Rainkist Bottle Rocket Rebel

Select Dog
Oryxes Rainkist Bottle Rocket Rebel

Select Bitch
Ch Topaws An Iris Made A Wish


Winners Dog: (4-1-2-2)
Seatosea Across The Universe

Reserve Winners Dog
Readyfor East Valley Sunrise

Junior Puppy Dog Class
1st Readyfor East Valley Sunrise

Senior Puppy Dog Class
1st Lealee's Red Rocket

12-18 Month Dog Class
1st Seatosea Across The Universe
2nd Outfox Mon Amour


Winners Bitch: (4-1-2-2)
Seatosea Island Ember

12-18 Month Bitch Class
1st Seatosea Island Ember

Veteran Female
GCh Lealee Wecall Tollchester Over

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sevenoaks Spotify



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Kulana Pyper's Dream At Allsgold

Best Of Opposite Sex
Avon Farm Godrick Gryffindorf

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Avon Farm Godrick Gryffindorf

Best Puppy In Breed
Carousel Its Fine To Flirt At Allsgold


Winners Dog: (1-1-0-1)
Avon Farm Godrick Gryffindorf

Open Dog Class
1st Avon Farm Godrick Gryffindorf

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
Ardee's Escapade

Best Of Opposite Sex
Ch Redjack Sjoblom's Midnight Moonrider

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Ardee's Escapade

Best Puppy In Breed
Vallance One Shot

Select Bitch
Ch Echodelights Sassenach Lass


Winners Dog: (2-3-1-1)
Vallance Hot Shot

Reserve Winners Dog
Echodelights Jamie Of Lallybroch

Senior Puppy Dog Class
1st Vallance Hot Shot

Open Dog Class
1st Echodelights Jamie Of Lallybroch


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Ardee's Escapade

Reserve Winners Bitch
Vallance One Shot

Junior Puppy Bitch Class
1st Newsong's Gogo Gracie At Sjoblom

Senior Puppy Bitch Class
1st Vallance One Shot

Open Bitch Class
1st Ardee's Escapade

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Islandview A Poet's Heart

Best Of Opposite Sex
Ch Islandview Out Of The Mist

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Islandview A Poet's Heart

Best Puppy In Breed
Islandview A Poet's Heart


Winners Dog: (1-1-1-0)
Islandview Wild At Heart

Senior Puppy Dog Class
1st Islandview Wild At Heart


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Islandview A Poet's Heart

Senior Puppy Bitch Class
1st Islandview A Poet's Heart

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
Ch Elcazador Fortunes Favour The Fool

Best Of Opposite Sex
Especially Rhythm Of My Heart

Best Puppy In Breed
Elcazador Golden Touch

Select Bitch
Ch Kiemac Heart Of Gold Elcazador



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Especially Rhythm Of My Heart

Reserve Winners Bitch
Elcazador Golden Touch

Senior Puppy Bitch Class
1st Elcazador Golden Touch

Open Bitch Class
1st Especially Rhythm Of My Heart

Veteran Female
Ch Elcazador's Beyond Belief

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Realta Let It Rain At Cuchulain



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
GChB Eastwind Solana's High Seas Adventure

Best Of Opposite Sex
Jaybren's Better Than Gold

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Jaybren's Better Than Gold

Best Puppy In Breed
Jaybren's Better Than Gold

Select Dog
Ch Upcountry's Maximum Tilt


Winners Dog: (2-1-2-0)
Sequoia Reds Blazing Fire

Reserve Winners Dog
Bonnetterre Bowie

Open Dog Class
1st Sequoia Reds Blazing Fire
2nd Bonnetterre Bowie


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Jaybren's Better Than Gold

Junior Puppy Bitch Class
1st Jaybren's Better Than Gold

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 5 pts (1-2-0-3)
GChB Bartland's Poseidon Adventure

Best Of Opposite Sex
Crosswind Prism's Stand By Me

Best Of Winners: (1-2-0-3)
Crosswind Prism's Stand By Me

Best Puppy In Breed
Crosswind Prism's Stand By Me

Select Bitch
GChB Silversea's Summer Sonnet


Winners Dog: (1-2-0-3)
Crosswind Prism's Stand By Me

Junior Puppy Dog Class
1st Crosswind Prism's Stand By Me


Winners Bitch: (1-2-0-3)
Brio's Queen Bee

Reserve Winners Bitch
Bartland's Moonlight Sonata

12-18 Month Bitch Class
1st Brio's Queen Bee

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bartland's Moonlight Sonata





Group 2 - Dana Garcia Tice Top Dog
Points
Group 1st   
GChS RJ's Scottish Mist
  Basset Hound   20
Group 2nd    Christofle Can You Find Me At Knights   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   18
Group 3rd   
GChB Trumphill Anam Cara At Kipanga
  Rhodesian Ridgeback   16
Group 4th    Hilerica Amor Vincit Omnia   Whippet   12
BPIG    Breigayt's Family Guy   Beagle   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Coso Cola Classic
  Rhodesian Ridgeback   0
Best Altered In Group   
GCh Brushwood Never Say Never
  Whippet   0
Best Brace In Group   
Hollyrood Aurelia Feralia
  Deerhound (Scottish)   0
Best Brace In Group    Hollyrood Something Wicked   Deerhound (Scottish)   0
Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Polo's Swiftwind Red Rubicon

Best Of Opposite Sex
Tres Chic Enchanted

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Polo's Swiftwind Red Rubicon


Winners Dog: (1-1-0-0)
Tres Chic Enchanted

Open Dog Class
1st Tres Chic Enchanted


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Polo's Swiftwind Red Rubicon

Open Bitch Class
1st Polo's Swiftwind Red Rubicon

Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS RJ's Scottish Mist

Best Of Opposite Sex
Ch Sasquatch Sarah Isabella At Bonorlea



Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Breigayt's Family Guy

Best Of Opposite Sex
Breigayt's Dusty Rosa

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Breigayt's Family Guy

Best Puppy In Breed
Breigayt's Family Guy


Winners Dog: (1-2-0-0)
Breigayt's Family Guy

Junior Puppy Dog Class
1st Breigayt's Family Guy


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Breigayt's Dusty Rosa

Reserve Winners Bitch
Osheehans Ruby Slippers

Open Bitch Class
1st Breigayt's Dusty Rosa
2nd Osheehans Ruby Slippers

Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Christofle Can You Find Me At Knights


Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Hollyrood Something Wicked

Best Of Opposite Sex
Hollyrood Prince Of Hallows


Winners Dog: (1-0-0-1)
Hollyrood Prince Of Hallows

Open Dog Class
1st Hollyrood Prince Of Hallows


Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 3 pts (0-0-1-3)
GChB Trumphill Anam Cara At Kipanga

Best Of Opposite Sex
GChB Nkosi Ongoing Success Odin

Select Bitch
GCh Odessa Ridgefolk N' Qwandoya


Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Haefen Phaeton Kharisma



Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Akashima's Kochi Ken Keiko Natsu No Ko

Best Of Opposite Sex
Jikino Kensha No Arion Go

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Akashima's Kochi Ken Keiko Natsu No Ko

Best Puppy In Breed
Akashima's Kochi Ken Keiko Natsu No Ko


Winners Dog: (1-2-0-0)
Jikino Kensha No Arion Go

Junior Puppy Dog Class
1st Jikino Kensha No Arion Go


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Akashima's Kochi Ken Keiko Natsu No Ko

Reserve Winners Bitch
Nihon's Legend Bara Sayuri Of Akashima

Junior Puppy Bitch Class
1st Nihon's Legend Bara Sayuri Of Akashima

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Akashima's Kochi Ken Keiko Natsu No Ko

Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hilerica Amor Vincit Omnia



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Hilerica Amor Vincit Omnia

Open Bitch Class
1st Hilerica Amor Vincit Omnia





Group 3 - Anik Primeau Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   34
Group 2nd   
GCh BigLuv's Let It Ride
  Rottweiler   33
Group 3rd   
Vista Del Volcan Tabasco
  Cane Corso   30
Group 4th   
Ch Gentry N Salieri Coco Martini
  Doberman Pinscher   29
BPIG   
Ch Outlander's I Can Hold My Own
  Akita   N/A
Best Baby Puppy In Group    Snoebear's Reigning Crystal Fountain   Siberian Husky   0
Best Veteran In Group   
Vista Del Volcan Tabasco
  Cane Corso   0
Best Altered In Group   
GCh 2Infinity Right To Remain Silent
  Rottweiler   0
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Edgemere's Awesome Dawson

Best Puppy In Breed
Edgemere's Awesome Dawson


Winners Dog: (1-0-0-0)
Edgemere's Awesome Dawson

Junior Puppy Dog Class
1st Edgemere's Awesome Dawson


Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ebullient Charm Von Sasaunna



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChB Banbury's Imagine Dragons

Best Of Opposite Sex
Kilmarnock Quality Never Goes Out Of Style



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Kilmarnock Quality Never Goes Out Of Style

Reserve Winners Bitch
Banbury's Pink Whitney

12-18 Month Bitch Class
1st Kilmarnock Quality Never Goes Out Of Style

Open Bitch Class
1st Banbury's Pink Whitney

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Vista Del Volcan Tabasco


Winners Dog: (1-0-0-0)
Vista Del Volcan Tabasco

Open Dog Class
1st Vista Del Volcan Tabasco

Veteran Male
Vista Del Volcan Tabasco


Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 5 pts (3-1-1-1)
GCh Gentry N Salieri Coco Martini

Best Of Opposite Sex
Ch Brauchbar Blink Once He Is Gone

Best Of Winners: (3-1-1-1)
ConnQuest Girl Gone Bad

Best Puppy In Breed
ConnQuest Girl Gone Bad


Winners Dog: (3-1-1-1)
Holloway's Two Birds One Stone

Reserve Winners Dog
Brauchbar's Setting The World On Fire

Junior Puppy Dog Class
1st Brauchbar's Setting The World On Fire

12-18 Month Dog Class
1st Holmrun's M'Inence

Open Dog Class
1st Holloway's Two Birds One Stone

4-6 Month Dog Class
1st Katet Stack The Deck


Winners Bitch: (3-1-1-1)
ConnQuest Girl Gone Bad

Senior Puppy Bitch Class
1st ConnQuest Girl Gone Bad

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Cerasi Astronomia Nova

Best Of Opposite Sex
GCh Naku's Major Dutch Shaefer

Best Puppy In Breed
Cerasi Astronomia Nova


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Cerasi Astronomia Nova

Senior Puppy Bitch Class
1st Cerasi Astronomia Nova

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Anhara's A Gust Up Her Kilt

Best Puppy In Breed
Anhara's A Gust Up Her Kilt



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Anhara's A Gust Up Her Kilt

Reserve Winners Bitch
Paquestone Mystique N Intrigue

Senior Puppy Bitch Class
1st Anhara's A Gust Up Her Kilt

Open Bitch Class
1st Paquestone Mystique N Intrigue

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Seelowen's Worth The Wait



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Seelowen's Worth The Wait

Reserve Winners Bitch
Seelowen's Xtraordinary Stardust

12-18 Month Bitch Class
1st Seelowen's Xtraordinary Stardust

Canadian Bred Bitch Class
1st Seelowen's Worth The Wait

Open Bitch Class
1st Pagency Finholly Darla

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Stillstream's The Thunder Rolls

Best Puppy In Breed
Stillstreams Gently Bentley At Seafret


Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
GCh Justlyd's Matter Of Fact

Best Of Opposite Sex
Seagypsy' N Tanaki's Ain't Misbehavin'

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Seagypsy' N Tanaki's Ain't Misbehavin'

Best Puppy In Breed
Seagypsy' N Tanaki's Ain't Misbehavin'

Select Bitch
Ch Havenport Sexsea Black Pearl


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Whoosh Supernova On The Move

Senior Puppy Bitch Class
1st Whoosh Supernova On The Move

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Sancha's Zingular Zensation

Best Of Opposite Sex
Sancha Y Crosspaw Yenesei Yeti



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Reigning's Stormstruck Wind' N Snow






Group 4 - Alejandro Rojas Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   35
Group 2nd   
Ch Amblegreen Den-Mar's All In
  Norwich Terrier   31
Group 3rd   Ch Takala Trails Maddison   Irish Terrier   29
Group 4th   
Ch Dunsmuir Glenby Devil's Sprite
  Scottish Terrier   28
BPIG   
Ch Amblegreen Den-Mar's All In
  Norwich Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Windacre Fun Times At Mysticgold   West Highland White Terrier   0
Best Altered In Group   
GCh Absolute Gem Devil In Disguise
  West Highland White Terrier   0
Best Brace In Group   
Ch Rozehaven's Springtime Zephyr
  Bull Terrier   0
Best Brace In Group   
GCh Luxury Avenue's Freyja Of Rozehaven
  Bull Terrier   0
Group 2nd (Altered)   
Tolyn's Rocketman At Caliente
  Lakeland Terrier   0
Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Tidewalker Epsilon Grace

Best Of Opposite Sex
Kiaya's Blast Off To Tidewalker

Best Puppy In Breed
Kiaya's Blast Off To Tidewalker


Winners Dog: (1-0-0-1)
Kiaya's Blast Off To Tidewalker

Senior Puppy Dog Class
1st Kiaya's Blast Off To Tidewalker


Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GCh Rozehaven's Springtime Zephyr

Best Of Opposite Sex
GChB Brickfield Crusher

Select Bitch
GCh Luxury Avenue's Freyja Of Rozehaven



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Romcana Tzooka Bazooka

Open Bitch Class
1st Romcana Tzooka Bazooka

Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Lotus' Boo Sheet



Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Braemar Scotch Broom Skywalker At Janmar


Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Takala Trails Maddison



Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Slicey's Charlize The Rose of Trallee

Best Puppy In Breed
Slicey's Charlize The Rose of Trallee



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Slicey's Charlize The Rose of Trallee

Senior Puppy Bitch Class
1st Slicey's Charlize The Rose of Trallee

Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Max-Well's Honeybee At Ridgefolk



Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Amblegreen Den-Mar's All In

Best Of Opposite Sex
Ch Paradym Amblegreen Double Take

Best Puppy In Breed
Ch Amblegreen Den-Mar's All In



Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Westhams Little Ol Cowgirl



Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Russhaven Having A Ball At Ballymoon

Best Puppy In Breed
Russhaven Having A Ball At Ballymoon


Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Dunsmuir Glenby Devil's Sprite



Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Takala Trails Ginger Goodwin

Best Of Opposite Sex
Takala Trails Isabella 2nd

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Takala Trails Ginger Goodwin

Best Puppy In Breed
Takala Trails Ginger Goodwin


Winners Dog: (2-3-0-0)
Takala Trails Ginger Goodwin

Reserve Winners Dog
Distaff Chuffed To Bits

Senior Puppy Dog Class
1st Takala Trails Ginger Goodwin

12-18 Month Dog Class
1st Distaff Chuffed To Bits


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Takala Trails Isabella 2nd

Reserve Winners Bitch
Distaff Dazzling Display

Senior Puppy Bitch Class
1st Takala Trails Isabella 2nd
2nd Takala Trails Athena

12-18 Month Bitch Class
1st Distaff Dazzling Display

Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Darwyn's Ma Belle Amie

Best Puppy In Breed
Salient's Darwyn I Am The One



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Darwyn's Ma Belle Amie

Reserve Winners Bitch
Salient's Darwyn I Am The One

Junior Puppy Bitch Class
1st Salient's Darwyn I Am The One

Open Bitch Class
1st Darwyn's Ma Belle Amie

Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GChG Skyehigh's Video Game

Best Of Opposite Sex
Ch Ladyleigh She's Cooking Now

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Ladyleigh Has To Be Henry

Best Puppy In Breed
Ch Ladyleigh She's Cooking Now


Winners Dog: (1-1-1-1)
Ladyleigh Has To Be Henry

Open Dog Class
1st Ladyleigh Has To Be Henry

4-6 Month Dog Class
1st Windacre Fun Times At Mysticgold


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Seawest Here Comes Dolly

12-18 Month Bitch Class
1st Seawest Here Comes Dolly





Group 5 - Dana Garcia Tice Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Alderglen Siren Song
  Cavalier King Charles Spaniel   37
Group 2nd   
GCh Cheyennes Precious Gem
  Pomeranian   34
Group 3rd   
GChB MistyTrails Wyntr'Elise
  Havanese   29
Group 4th   
GCh Pekehuis Sorcerer
  Pekingese   18
BPIG   
MistyTrails Allara's Wyntr'Rising
  Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group   
MistyTrails Wyntr'Lividus
  Havanese   0
Best Veteran In Group   
GChEx Crystaljems Look On D Briteside
  Chihuahua (Long Coat)   0
Best Altered In Group   
GCh Lon-Du Ven Mar Hello Mary Lou
  Pekingese   0
Best Brace In Group    Arkland N Crystaljems Rockstar   Chihuahua (Long Coat)   0
Best Brace In Group   
GChEx Crystaljems Look On D Briteside
  Chihuahua (Long Coat)   0
Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Wynneira Kavik Gadars Eskies

Best Of Opposite Sex
Wynneiras Shot Thru The Heart

Best Puppy In Breed
Trinity Rox T'Ring At Wynneira



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Wynneiras Shot Thru The Heart

Reserve Winners Bitch
Trinity Rox T'Ring At Wynneira

Senior Puppy Bitch Class
1st Trinity Rox T'Ring At Wynneira

Open Bitch Class
1st Wynneiras Shot Thru The Heart

Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChS Alderglen Siren Song

Best Of Opposite Sex
Caviolia's Mischief In The Shadows

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Caviolia's Mischief In The Shadows

Best Puppy In Breed
Caviolias Ghouls Just Wanna Have Fun At Castleglen


Winners Dog: (1-1-0-1)
Caviolia's Mischief In The Shadows

12-18 Month Dog Class
1st Caviolia's Mischief In The Shadows

Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
Ch Winsomelux Warrior

Best Of Opposite Sex
GChEx Crystaljems Look On D Briteside

Best Puppy In Breed
Arkland N Crystaljem Lil Gingersnap


Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Granello d'Oro-PC Di San Gimignano


Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Swifthaven Watcha Talk'n About



Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Rosians Xtra Special Cappuccino

Best Puppy In Breed
Rosians Xtra Special Cappuccino



Winners Bitch: (0-4-0-0)
Rosians Xtra Special Cappuccino

Reserve Winners Bitch
Delyteful N Flinters Super Chic

Junior Puppy Bitch Class
1st Rosians Xtra Special Cappuccino
2nd Truluv's Fantasia

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Delyteful N Flinters Super Chic

Open Bitch Class
1st Suniren Pop The Prosecco Gleniren

Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pekehuis Sorcerer



Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GCh Cheyennes Precious Gem

Best Of Opposite Sex
Ch Furrycreek's Blue Jeans

Best Puppy In Breed
Ch Furrycreek's Blue Jeans

Select Dog
Ch Chriscendo Mighty Cute



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Furrycreek's I Love Lucy

Reserve Winners Bitch
Lilangelz Heck Yeah

Junior Puppy Bitch Class
1st Lilangelz Heck Yeah

Senior Puppy Bitch Class
1st Furrycreek's I Love Lucy

Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Lemoges Xena The Warrior Princess


Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Carmorosa's Pixie Dancer







Group 6 - Alejandro Rojas Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Wintergarden Litilann's The First Lady
  Poodle (Standard)   33
Group 2nd   
GCh Judo's Top Secret At Trekhond
  Tibetan Spaniel   29
Group 3rd    Sealegends Flowers In The Spring   Shih Tzu   22
Group 4th   Ch Ko's See Ya Later Gator   Dalmatian   17
BPIG    Trekhond's Dressed For A Parti   Tibetan Spaniel   N/A
Best Baby Puppy In Group    Beaubelle Higgins Of Devileen   French Bulldog   0
Best Veteran In Group   Ch Beshia Cannon Pi At Sevenacres   Chow Chow   0
Best Altered In Group   
Ch (Alt) Ch Lyric's Yes Indeed
  Poodle (Miniature)   0
Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Luvaluv's Fire Burnin On The Dancefloor

Best Of Opposite Sex
Ch EQ Iowana's Beyond Belief At Kaliska

Best Puppy In Breed
Luvaluv's Fire Burnin On The Dancefloor



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Luvaluv's Fire Burnin On The Dancefloor

Reserve Winners Bitch
Kaliska's Lunar Nebula

Junior Puppy Bitch Class
1st Luvaluv's Fire Burnin On The Dancefloor

Open Bitch Class
1st Kaliska's Lunar Nebula

Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
Rakaro's Dancing In The Rain

Best Of Opposite Sex
GCh Babylon's Abel Salutes Imperious

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Rakaro's Dancing In The Rain

Best Puppy In Breed
Rakaro's Dancing In The Rain

Select Bitch
Ch Phyrra Stirring Up Orions Belt At Canis Major


Winners Dog: (1-3-1-1)
Bellisabull's I'm Kinda A Big Dill

12-18 Month Dog Class
1st Bellisabull's I'm Kinda A Big Dill

Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Beshia Cannon Pi At Sevenacres


Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ko's See Ya Later Gator



Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Viners Line Harton

Best Of Opposite Sex
Any Story Worth Telling Is Worth Telling Nala

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Viners Line Harton

Best Puppy In Breed
Viners Line Harton


Winners Dog: (1-1-0-0)
Viners Line Harton

Senior Puppy Dog Class
1st Viners Line Harton

4-6 Month Dog Class
1st Beaubelle Higgins Of Devileen

Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Penhurst Georgie Girl

Best Of Opposite Sex
Havaluv Isn't That Something


Winners Dog: (1-0-0-1)
Havaluv Isn't That Something

12-18 Month Dog Class
1st Havaluv Isn't That Something

Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GCh Wintergarden Litilann's The First Lady

Best Of Opposite Sex
Ch Diplomat Lakeridge It's Only Money

Best Puppy In Breed
Ch Diplomat Lakeridge It's Only Money

Select Bitch
Ch Reigate Dawin Rave On



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Continental Spirit Of Willow

12-18 Month Bitch Class
1st Continental Spirit Of Willow

Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Doreve's Island West Paladin

Best Of Opposite Sex
Kimmy Is Here By Island West



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Kimmy Is Here By Island West

Reserve Winners Bitch
Raven Of Island West

12-18 Month Bitch Class
1st Kimmy Is Here By Island West

Open Bitch Class
1st Raven Of Island West

Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
Sealegends Flowers In The Spring

Best Of Opposite Sex
GCh Sealegends Magic In Moonlight

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Sealegends Flowers In The Spring

Best Puppy In Breed
Sealegends Flowers In The Spring

Select Bitch
GCh Kojiros Party Girl


Winners Dog: (1-1-1-2)
Sealegends Moonlight Magic

Junior Puppy Dog Class
1st Sealegends Moonlight Magic


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Sealegends Flowers In The Spring

Junior Puppy Bitch Class
1st Sealegends Flowers In The Spring

Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 6 pts (2-2-3-0)
GChB Judo's Top Secret At Trekhond

Best Of Opposite Sex
Trekhond's Dressed For A Parti

Best Of Winners: (2-2-3-0)
Trekhond's Dressed For A Parti

Best Puppy In Breed
Trekhond's Dressed For A Parti

Select Dog
Ch Trekhond's King Of The Road


Winners Bitch: (2-2-3-0)
Trekhond's Dressed For A Parti

Reserve Winners Bitch
Shave's Island Gem At Trekhond

Junior Puppy Bitch Class
1st Trekhond's Dressed For A Parti

Senior Puppy Bitch Class
1st Shave's Island Gem At Trekhond



Group 7 - Anik Primeau Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Woodside's Kahlua PP
  German Shepherd Dog   45
Group 2nd   
Ch Igor du Domaine de Bredenarde
  Berger Picard   44
Group 3rd   
Ch Alta Little Red Corvette At RF
  Miniature American Shepherd   43
Group 4th   
GCh Aktiv's I Love Rock 'N' Roll
  Bouvier des Flandres   38
BPIG   
Ch Mystic Suntime Supernova
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Renaissance Farm's Crystal Blue Persuasion   Miniature American Shepherd   0
Best Veteran In Group   
GCh CoastalViews Winter Shades
  Shetland Sheepdog   0
Best Brace In Group    Cincerlee Celtic Gem   Shetland Sheepdog   0
Best Brace In Group    Cincerlee Prince Of The Universe   Shetland Sheepdog   0
Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Ksenia's Trail Hunter

Best Of Opposite Sex
Imbachs Brienne Of Tarth House Of Kinsey

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Ksenia's Trail Hunter

Best Puppy In Breed
Ksenia's Trail Hunter


Winners Dog: (1-2-0-0)
Ksenia's Trail Hunter

Junior Puppy Dog Class
1st Ksenia's Trail Hunter

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Kiji Honky Tonk Hero

Best Of Opposite Sex
GCh Baywind Tailor Made In Tinseltown

Best Puppy In Breed
Summerwind Cowboy Legend At Trekhond


Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Addlee's First Lady At Tiffany

Select Bitch
GCh Kelkary's Melt My Heart



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Phelony In Progress Du Roi Givre



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Relentless Magie Noire

Open Bitch Class
1st Relentless Magie Noire

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
Ch Cardoness Omniscient Victress

Best Of Opposite Sex
GCh Omniscient Between Two Worlds

Best Puppy In Breed
Uniquity's Jumping Juniper Of Letekoe

Select Bitch
Ch Sky Acres Lady Bird Special



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Uniquity's Jumping Juniper Of Letekoe

Junior Puppy Bitch Class
1st Uniquity's Jumping Juniper Of Letekoe

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Igor du Domaine de Bredenarde



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Border Lane Air On The G String



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Aktiv's I Love Rock 'N' Roll



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 6 pts (2-4-1-0)
Vanisle's Black Diamond Of Wyndburr

Best Of Opposite Sex
Ch Prairiepine's Montego Bay

Best Of Winners: (2-4-1-0)
Vanisle's Black Diamond Of Wyndburr

Best Puppy In Breed
Vanisle's Black Diamond Of Wyndburr


Winners Bitch: (2-4-1-0)
Vanisle's Black Diamond Of Wyndburr

Reserve Winners Bitch
Vanisle's Diamond Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st Vanisle's Diamond Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Ennismoor's Isle Of Arwyn

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Vanisle's Black Diamond Of Wyndburr

Open Bitch Class
1st Cynclair Midnight Regards

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Snowventure Thunderstruck



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Woodside's Kahlua PP



Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Alta Little Red Corvette At RF

Best Of Opposite Sex
Moonbaby's Sparkle, Shimmer And Shine

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Moonbaby's Sparkle, Shimmer And Shine

Best Puppy In Breed
Moonbaby's Sparkle, Shimmer And Shine

Select Bitch
Ch Renaissance Farms Zizi Does It


Winners Dog: (1-2-1-1)
Moonbaby's Shotgun Rider

Junior Puppy Dog Class
1st Moonbaby's Shotgun Rider


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Moonbaby's Sparkle, Shimmer And Shine

Reserve Winners Bitch
Follow Me Sweet Ribbon

Junior Puppy Bitch Class
1st Moonbaby's Sparkle, Shimmer And Shine

12-18 Month Bitch Class
1st Follow Me Sweet Ribbon

4-6 Month Bitch Class
1st Renaissance Farm's Crystal Blue Persuasion

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 14 pts (4-5-3-3)
Ch Mystic Suntime Supernova

Best Of Opposite Sex
Tresta Run River Run

Best Of Winners: (4-5-3-3)
Longhauls Forged In Fire

Best Puppy In Breed
Ch Mystic Suntime Supernova

Select Dog
GChB Avoca Force Of Nature

Select Bitch
GCh CoastalViews Winter Shades


Winners Dog: (4-5-3-3)
Longhauls Forged In Fire

Reserve Winners Dog
Cincerlee's Revival

Junior Puppy Dog Class
1st Longhauls Forged In Fire

Senior Puppy Dog Class
1st Cincerlee Un Poco Loco
2nd Cincerlee Celtic Gem

Canadian Bred Dog Class
1st Cincerlee's Revival

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit . We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By