Pacific Kennel Club
Thursday, July 21, 2022



Related Results

Related Specialties

Sporting Dog Club of BC - Saturday, July 23 - Conformation
Sporting Dog Club of BC - Sunday, July 24 - Conformation
Weimaraner Association of Canada [National] - Saturday, July 23 - Conformation
Lower Mainland Whippet Association - Sunday, July 24 - Conformation
Western Gazehound Club - Saturday, July 23 - Conformation
Golden Retriever Club of BC [Specialty] - Friday, July 22 - Conformation
Golden Retriever Club of BC [Obedience & Rally] - Saturday, July 23 - Obedience
Golden Retriever Club of BC [Obedience & Rally] - Saturday, July 23 - Obedience
Golden Retriever Club of BC [Obedience & Rally] - Sunday, July 24 - Obedience
Golden Retriever Club of BC [Obedience & Rally] - Sunday, July 24 - Obedience
Golden Retriever Club of BC [Obedience & Rally] - Saturday, July 23 - Rally Obedience
Golden Retriever Club of BC [Obedience & Rally] - Saturday, July 23 - Rally Obedience
Golden Retriever Club of BC [Obedience & Rally] - Sunday, July 24 - Rally Obedience
Golden Retriever Club of BC [Obedience & Rally] - Sunday, July 24 - Rally Obedience
Metro Valley Afghan Hound Association - Saturday, July 23 - Conformation
Whippet Club of BC - Sunday, July 24 - Conformation
Pacific Saluki Club Of BC - Saturday, July 23 - Conformation
Miniature Dachshund Club of BC - Saturday, July 23 - Conformation
BC Doberman Pinscher Club - Sunday, July 24 - Conformation
BC Doberman Pinscher Club - Friday, July 22 - Obedience
BC Doberman Pinscher Club - Friday, July 22 - Rally Obedience
Western Great Dane Club of BC - Saturday, July 23 - Conformation
Western Great Dane Club of BC - Sunday, July 24 - Conformation
Western Great Dane Club of BC - Friday, July 22 - Obedience
Western Great Dane Club of BC - Friday, July 22 - Rally Obedience
Vizsla Canada [National] - Saturday, July 23 - Conformation



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Manuel Queijeiro
Doberman Pinscher  
GChG Hierarch's Sympathy For The Devil
Points: 311 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Manuel Queijeiro
West Highland White Terrier  
GChG Skyehigh's Video Game
Points: 262
Best Puppy In Show
Judge: Manuel Queijeiro
Norwich Terrier  
Ch Amblegreen Den-Mar's All In
Best Baby Puppy In Show
Judge: Manuel Queijeiro
Retriever (Golden)   Creeksidefrm Over The Moon








Group 1 - Honey Glendinning Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Danrich's Simply Fetching
  Retriever (Labrador)   96
Group 2nd   
GChB Realta Let It Rain At Cuchulain
  Spaniel (Irish Water)   88
Group 3rd   
GChEx Bianca's BrazosRiver Sedona
  Pointer (German Short-Haired)   87
Group 4th   
GChS Lagotto Hill Basilichito
  Lagotto Romagnolo   80
BPIG    Andsome Oolala   Spaniel (English Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Creeksidefrm Over The Moon   Retriever (Golden)   0
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChS Lagotto Hill Basilichito

Best Of Opposite Sex
Bazolo Charmaine

Best Puppy In Breed
Balsamroot Boya Lago



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Bazolo Charmaine

Reserve Winners Bitch
Balsamroot Boya Lago

Junior Puppy Bitch Class
1st Balsamroot Boya Lago

12-18 Month Bitch Class
1st Bazolo Charmaine

4-6 Month Bitch Class
1st Laodicea's Knuffel Salutes Newton

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 6 pts (1-1-3-2)
GChEx Bianca's BrazosRiver Sedona

Best Of Opposite Sex
Ch Parador Sp Agent Seeley Booth

Best Of Winners: (1-1-3-2)
Hunterspride Timeless Beauty

Best Puppy In Breed
Hunterspride Timeless Beauty

Select Dog
GCh Suma's Mistero L'Uomo Mascherato

Select Bitch
Ch Malhaven Scandalous Behavior


Winners Bitch: (1-1-3-2)
Hunterspride Timeless Beauty

Senior Puppy Bitch Class
1st Hunterspride Timeless Beauty

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 19 pts (5-4-6-5)
GChS Allsgold's Darby Downes

Best Of Opposite Sex
Ch Tamarack's Precious Gem

Best Of Winners: (5-4-6-5)
Tamarack's Motley Crue

Best Puppy In Breed
Ch Tamarack's Precious Gem

Select Dog
GChS Allsgold Shot Of III Wise Men

Select Bitch
GCh Camalire Show Time


Winners Bitch: (5-4-6-5)
Tamarack's Motley Crue

Reserve Winners Bitch
Nalyn's Gem Of Mauna Loa

Senior Puppy Bitch Class
1st Tygold's Perfect Storm

12-18 Month Bitch Class
1st Tamarack's Motley Crue

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tashora Grand Finale

Open Bitch Class
1st Nalyn's Gem Of Mauna Loa

4-6 Month Bitch Class
1st Creeksidefrm Over The Moon

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 7 pts (0-0-4-4)
GCh Danrich's Simply Fetching

Best Of Opposite Sex
GChS Kermodei's Unforgettable Yeti

Best Puppy In Breed
Ch Danrich Fireback Black Current

Select Dog
Ch Danrich Standing Tall

Select Bitch
GChB Firebacks English Rose



Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 5 pts (2-0-3-1)
Watermark's Celtic Galahad By Readyfor

Best Of Opposite Sex
Ch Hattrick's Glowing Ember

Best Puppy In Breed
Watermark's Dashing Gentleman

Select Dog
GCh RedfoxWaterfox Spring2 The Max


4-6 Month Bitch Class
1st Redfox Dazzling Firefly

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Fieldgate's 007

Best Of Opposite Sex
Ch Fieldgate You Take My Breath Away


Winners Dog: (1-0-0-1)
Fieldgate's 007

12-18 Month Dog Class
1st Fieldgate's 007


Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Chaselyn Whisper In The Shadows

Best Of Opposite Sex
Blossom Impressive Cruise Money

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Chaselyn Whisper In The Shadows

Select Bitch
Ch Sassenach Oakisle Covert Amour


Winners Dog: (1-1-0-1)
Blossom Impressive Cruise Money

12-18 Month Dog Class
1st Blossom Impressive Cruise Money


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Chaselyn Whisper In The Shadows

Open Bitch Class
1st Chaselyn Whisper In The Shadows

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Avon Farm Godrick Gryffindorf


Winners Dog: (1-0-0-0)
Avon Farm Godrick Gryffindorf

Open Dog Class
1st Avon Farm Godrick Gryffindorf


Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Sunhaven Going The Distance

Select Dog
Ch Echodelights Jamie Of Lallybroch


Winners Dog: (1-0-1-0)
Sunhaven Going The Distance

12-18 Month Dog Class
1st Sunhaven Going The Distance


Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Islandview Sea A Star

Best Of Opposite Sex
Ch Bragdons Neuman's Own Franchi



Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
Andsome Oolala

Best Of Opposite Sex
GChS Sherlock's Right On Q

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Andsome Oolala

Best Puppy In Breed
Andsome Oolala

Select Dog
Ch Barrister All Rise At Parador


Winners Dog: (1-3-2-0)
Quinlan Moonlight In The Sky

Open Dog Class
1st Quinlan Moonlight In The Sky


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Andsome Oolala

Reserve Winners Bitch
Edasiy Summer Star

Junior Puppy Bitch Class
1st Andsome Oolala

Senior Puppy Bitch Class
1st Elcazador Golden Touch

Open Bitch Class
1st Edasiy Summer Star

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Realta Let It Rain At Cuchulain



Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 10 pts (4-4-2-1)
GChB Eastwind Solana's High Seas Adventure

Best Of Opposite Sex
Ch Firelight N' Solana's Siren Call

Best Of Winners: (4-4-2-1)
De Oro's Red Rust Thru D'Fog

Best Puppy In Breed
De Oro's Red Rust Thru D'Fog

Select Dog
Ch Upcountry's Maximum Tilt


Winners Bitch: (4-4-2-1)
De Oro's Red Rust Thru D'Fog

Reserve Winners Bitch
De Oro's Upcountry Quetzal

Junior Puppy Bitch Class
1st De Oro's Red Rust Thru D'Fog
2nd Upcountry's On A Roll

12-18 Month Bitch Class
1st Alpine's Set The World On Fire

Open Bitch Class
1st De Oro's Upcountry Quetzal

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 5 pts (0-6-0-0)
Zoldmali Ilka

Best Puppy In Breed
Pannonia Boroka



Winners Bitch: (0-6-0-0)
Zoldmali Ilka

Reserve Winners Bitch
Fecske von Haus Schladern

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pannonia Boroka

Open Bitch Class
1st Zoldmali Ilka
2nd Fecske von Haus Schladern
3rd Zoldmali Dinamit
4th Firmstone's Aruna





Group 2 - Manuel Queijeiro Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Necesse's Defendo Dominus
  Deerhound (Scottish)   36
Group 2nd   
GCh Bory Wood XiGia
  Beagle   34
Group 3rd   
GChS RJ's Scottish Mist
  Basset Hound   33
Group 4th   
GCh Odessa Ridgefolk N' Qwandoya
  Rhodesian Ridgeback   32
BPIG   
Gurkha's Nosisin Miso Pretty MS
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   N/A
Judge: Manuel Queijeiro

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tres Chic Enchanted


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tres Chic Enchanted

Open Dog Class
1st Tres Chic Enchanted


Judge: Manuel Queijeiro

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS RJ's Scottish Mist



Judge: Manuel Queijeiro

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bory Wood XiGia



Judge: Manuel Queijeiro

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Joskip's Winter Ghost MLC

Best Of Opposite Sex
Couture's Supernova ML

Best Puppy In Breed
Couture's Supernova ML



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Couture's Supernova ML

Reserve Winners Bitch
Waldiedox Can U Keep A Secret

Junior Puppy Bitch Class
1st Couture's Supernova ML

Open Bitch Class
1st Waldiedox Can U Keep A Secret

Judge: Manuel Queijeiro

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Gurkha's Opus Dei MS

Best Of Opposite Sex
Joskip's Red Baron MS

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Gurkha's Opus Dei MS

Best Puppy In Breed
Gurkha's Nosisin Miso Pretty MS


Winners Dog: (1-3-0-0)
Joskip's Red Baron MS

12-18 Month Dog Class
1st Joskip's Red Baron MS


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Gurkha's Opus Dei MS

Reserve Winners Bitch
Gurkha's Nosisin Miso Pretty MS

Junior Puppy Bitch Class
1st Gurkha's Nosisin Miso Pretty MS
2nd Couture's Cruella De Vil MS

Open Bitch Class
1st Gurkha's Opus Dei MS

Judge: Manuel Queijeiro

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Koradox Pramada Golden Gate Girl At Cahladen

Best Of Opposite Sex
Barkerville Milos SL

Best Puppy In Breed
Barkerville Milos SL


Winners Dog: (1-0-0-1)
Barkerville Milos SL

Senior Puppy Dog Class
1st Barkerville Milos SL


Judge: Manuel Queijeiro

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Necesse's Defendo Dominus

Best Of Opposite Sex
Kilbourne Magie Mai At Ironstone



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Kilbourne Magie Mai At Ironstone

12-18 Month Bitch Class
1st Kilbourne Magie Mai At Ironstone

Judge: Manuel Queijeiro

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Ina's Fashion Esquire


Judge: Manuel Queijeiro

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Spiritsound's Fairlady



Judge: Manuel Queijeiro

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Custail Tralee

Best Of Opposite Sex
Philippe du Grand Chien de Culann

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Custail Tralee


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Custail Tralee

Open Bitch Class
1st Custail Tralee

Judge: Manuel Queijeiro

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Soletrader Thunderball

Best Of Opposite Sex
Krieckside's Friends In Low Places

Best Puppy In Breed
Krieckside's Friends In Low Places



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Krieckside's Friends In Low Places

Junior Puppy Bitch Class
1st Krieckside's Friends In Low Places

Judge: Manuel Queijeiro

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Nefer-Temu Anubis Kara For-El At Brandweer


Judge: Manuel Queijeiro

Best Of Breed: 8 pts (0-2-3-4)
GCh Odessa Ridgefolk N' Qwandoya

Best Of Opposite Sex
GChB TOTR This Cats Max

Select Dog
Ch Beaubijou's Big Turk

Select Bitch
GChS Trumphill Anam Cara At Kipanga



Winners Bitch: (0-2-3-4)
Beaubijou's Summer Melody

Reserve Winners Bitch
Great Laia Desert Queen Of Course

12-18 Month Bitch Class
1st Beaubijou's Summer Melody

Open Bitch Class
1st Great Laia Desert Queen Of Course

Judge: Manuel Queijeiro

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Ch Westknock Imagination

Best Of Opposite Sex
Sailaway Pagani Imola

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Sailaway Pagani Imola

Best Puppy In Breed
Besties Moonscape At Stormhold


Winners Dog: (2-1-0-1)
Sailaway Pagani Imola

Reserve Winners Dog
Besties Moonscape At Stormhold

Junior Puppy Dog Class
1st Besties Moonscape At Stormhold

Open Dog Class
1st Sailaway Pagani Imola





Group 3 - Honey Glendinning Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Hierarch's Sympathy For The Devil
  Doberman Pinscher   48
Group 2nd   
GCh Bramstoke On Duty At Honorbul
  Bullmastiff   40
Group 3rd   
Ch Paquestone's Nola Cajun Queen
  Great Dane   39
Group 4th   
Ch Mephisto's Devil Is In The Details
  Boxer   21
BPIG   
Ch Mephisto's Devil Is In The Details
  Boxer   N/A
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
GCh Nitroberner's Fire & Fury

Best Of Opposite Sex
Seaberns Calm Before The Storm



Winners Bitch: (0-4-1-0)
Seaberns Calm Before The Storm

Reserve Winners Bitch
Ebnet's Bouquet

12-18 Month Bitch Class
1st Seaberns Calm Before The Storm

Canadian Bred Bitch Class
1st Seaberns Perfect Storm

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ebnet's Bouquet

Open Bitch Class
1st Ebnet's Curious Case Of Cate

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Mephisto's Devil Is In The Details

Best Puppy In Breed
Ch Mephisto's Devil Is In The Details



Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bramstoke On Duty At Honorbul



Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Vista Del Volcan Tabasco



Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 7 pts (1-2-2-3)
GChG Hierarch's Sympathy For The Devil

Best Of Opposite Sex
Ch Holmrun's Kennedy

Best Of Winners: (1-2-2-3)
Ka-Tet Queen Of Hearts

Best Puppy In Breed
Ka-Tet Queen Of Hearts

Select Dog
Ch Holmrun's Doc Holiday

Select Bitch
GCh Gentry N Salieri Coco Martini


Winners Bitch: (1-2-2-3)
Ka-Tet Queen Of Hearts

Reserve Winners Bitch
Brauchbar With A Roar Of Fire

Junior Puppy Bitch Class
2nd Brauchbar With A Roar Of Fire

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Cerasi Astronomia Nova



Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Ch Gryphoenix Athena The Wise

Best Of Opposite Sex
Gryphoenix Adonis The Romantic


Winners Dog: (2-0-0-1)
Gryphoenix Adonis The Romantic

Reserve Winners Dog
Medvebergi Maszkos Ozirisz

12-18 Month Dog Class
1st Gryphoenix Adonis The Romantic

Open Dog Class
1st Medvebergi Maszkos Ozirisz


Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Seagypsy' N Tanaki's Ain't Misbehavin'

Best Puppy In Breed
Ch Seagypsy' N Tanaki's Ain't Misbehavin'



Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kiraly's Hot Stuff



Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sevaul's Orange Blossom V Aaron



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sevaul's Orange Blossom V Aaron

Open Bitch Class
1st Sevaul's Orange Blossom V Aaron





Group 4 - Corinne Walker Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   35
Group 2nd   
GCh Darwyn's Notorious
  Welsh Terrier   34
Group 3rd   
Ch Medley's I Want It All Vonaksu
  Manchester Terrier   31
Group 4th   
Ch Amblegreen Den-Mar's All In
  Norwich Terrier   29
BPIG   
Ch Amblegreen Den-Mar's All In
  Norwich Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Wisterias Song Of A Siren   Bull Terrier (Miniature)   0
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 4 pts (2-0-2-1)
GCh Marauders I'm Your Huckleberry

Best Of Opposite Sex
GCh Chargers Gazella Sweet Dreams

Best Puppy In Breed
Michl R Blazin Honor

Select Dog
GCh OTCh Michl R Redneck Reflection


Winners Dog: (2-0-2-1)
Chargers Gazella Dream Machine

Reserve Winners Dog
Michl R Blazin Honor

Junior Puppy Dog Class
1st Michl R Blazin Honor

Open Dog Class
1st Chargers Gazella Dream Machine


Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Ryba's Skyfall



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Troll Dogs Harold



4-6 Month Bitch Class
1st Wisterias Song Of A Siren

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Tarahill's Boogie Woogie Boy



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Takala Trails Maddison



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Medley's I Want It All Vonaksu

Best Of Opposite Sex
GCh TCh Black Bandits U Got It All Metric



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Max-Well's Honeybee At Ridgefolk



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Amblegreen Den-Mar's All In

Best Puppy In Breed
Ch Amblegreen Den-Mar's All In



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Russhaven Having A Ball At Ballymoon

Best Puppy In Breed
Ch Russhaven Having A Ball At Ballymoon



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Kinsey's Gargolas You Are The Reason

Best Puppy In Breed
Kinsey's Echo's A Touch Of Magic



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Kinsey's Gargolas You Are The Reason

Reserve Winners Bitch
Kinsey's Echo's A Touch Of Magic

Senior Puppy Bitch Class
1st Kinsey's Echo's A Touch Of Magic

12-18 Month Bitch Class
1st Empire's Stargate To The Moon

Open Bitch Class
1st Kinsey's Gargolas You Are The Reason

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 8 pts (2-4-1-2)
GChB Dunsmuir Glenby Devil's Sprite

Best Of Opposite Sex
Black Thistle Once In A Blue Moon

Best Of Winners: (2-4-1-2)
Pendor Rendezvous At Trotters

Best Puppy In Breed
Pendor Rendezvous At Trotters


Winners Bitch: (2-4-1-2)
Pendor Rendezvous At Trotters

Reserve Winners Bitch
McVan's Bippity Boppity Boo

Senior Puppy Bitch Class
1st Pendor Rendezvous At Trotters

12-18 Month Bitch Class
1st McVan's Scarlet Witch

Open Bitch Class
1st McVan's Bippity Boppity Boo
2nd Glenfraser's Skye Rose

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Fable Farms As White As Snow



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Rocglen Morgan Le Fey

Reserve Winners Bitch
Rocglen Ginger Heliabel

12-18 Month Bitch Class
1st Rocglen Morgan Le Fey

Open Bitch Class
1st Rocglen Ginger Heliabel

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Greentree Lady O'Cashel



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Greentree Lady O'Cashel

Reserve Winners Bitch
Lach Faire's Powers Gold Label

12-18 Month Bitch Class
1st Lach Faire's Powers Gold Label

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Greentree Lady O'Cashel

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChB Darwyn's Notorious

Best Puppy In Breed
Salient's Darwyn I Am The One



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Darwyn's Ma Belle Amie

Reserve Winners Bitch
Salient's Darwyn I Am The One

Junior Puppy Bitch Class
1st Salient's Darwyn I Am The One

Open Bitch Class
1st Darwyn's Ma Belle Amie

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Skyehigh's Video Game







Group 5 - Manuel Queijeiro Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Oeste's Askin For Kisses
  Havanese   36
Group 2nd   
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher
  Papillon   23
Group 3rd   
GChS Alderglen Siren Song
  Cavalier King Charles Spaniel   19
Group 4th   
GChB Windmist Sunterra Start Me Up
  Pomeranian   12
BPIG   
Vanstone Vamos A Bailar Mi Corazon
  Havanese   N/A
Judge: Manuel Queijeiro

Best Of Breed: 6 pts (1-4-1-1)
GChS Alderglen Siren Song

Best Of Opposite Sex
GCh Moyola Legend's Mini Me

Best Of Winners: (1-4-1-1)
Moyola Miss Dairinn

Best Puppy In Breed
Ceylin Of An Excellent Choice


Winners Dog: (1-4-1-1)
Kibergos Perfect Storm

Open Dog Class
1st Kibergos Perfect Storm


Winners Bitch: (1-4-1-1)
Moyola Miss Dairinn

Reserve Winners Bitch
Lucidity's Ada Lovelace

Senior Puppy Bitch Class
1st Ceylin Of An Excellent Choice

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lucidity's Ada Lovelace

Open Bitch Class
1st Moyola Miss Dairinn
2nd Sangreal Sentient Sweetheart

Judge: Manuel Queijeiro

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Montclaire's Daydream Believer

Best Of Opposite Sex
Granello d'Oro-PC Di San Gimignano

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Montclaire's Daydream Believer

Judge: Manuel Queijeiro

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Spoildrotten's Icing On The Cake

Best Puppy In Breed
Spoildrotten's Icing On The Cake


Judge: Manuel Queijeiro

Best Of Breed: 3 pts (0-1-3-0)
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher

Best Of Opposite Sex
Tantezampe Niffler

Select Dog
Ch Rae Anne's Top Gun



Winners Bitch: (0-1-3-0)
Tantezampe Niffler

Open Bitch Class
1st Tantezampe Niffler

Judge: Manuel Queijeiro

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Windmist Sunterra Start Me Up



Judge: Manuel Queijeiro

Best Of Breed: 5 pts (2-2-0-2)
Ch Spoildrotten's Center Of Attention

Best Of Opposite Sex
Westmeath Play It Again Sam

Best Of Winners: (2-2-0-2)
Lynworth Forever Yours

Select Bitch
Ch Pastoral Judawn Road To Glory


Winners Dog: (2-2-0-2)
Westmeath Play It Again Sam

Reserve Winners Dog
Spoildrotten He's The Boss

12-18 Month Dog Class
1st Spoildrotten He's The Boss

Open Dog Class
1st Westmeath Play It Again Sam


Winners Bitch: (2-2-0-2)
Lynworth Forever Yours

Reserve Winners Bitch
Lynworth Running Against The Wind

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lynworth Forever Yours

Open Bitch Class
1st Lynworth Running Against The Wind





Group 6 - Corinne Walker Top Dog
Points
Group 1st   
Litilann's Wintergarden Style N' Ease
  Poodle (Standard)   33
Group 2nd   
GChS TR Special Edition At Berlane
  French Bulldog   30
Group 3rd   Ch Ko's See Ya Later Gator   Dalmatian   19
Group 4th   
GChS Waylin's Song Of The South
  Boston Terrier   17
BPIG   
Lwolfranch Here Comes The Sun
  French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Padlock's Oh Look It's 2Infinity   French Bulldog   0
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChS Waylin's Song Of The South

Best Of Opposite Sex
Ch Waylin And Luvaluv Dante's Inferno

Best Puppy In Breed
Ch Waylin And Luvaluv Dante's Inferno



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Dorkay TiesThatBind At Mtnview

Canadian Bred Bitch Class
1st Dorkay TiesThatBind At Mtnview

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Honorbul It's Rudyk Callin The Shots

Best Of Opposite Sex
Ch Honorbul's Copy That

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Honorbul It's Rudyk Callin The Shots

Best Puppy In Breed
Honorbul It's Rudyk Callin The Shots


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Honorbul's Choice Bit Of Calico Carlova

Reserve Winners Bitch
McGregor's Va Va Voom

12-18 Month Bitch Class
1st McGregor's Va Va Voom

Open Bitch Class
1st Honorbul's Choice Bit Of Calico Carlova

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Ko's See Ya Later Gator


Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 10 pts (2-4-3-2)
GChS TR Special Edition At Berlane

Best Of Opposite Sex
Ch Beaumonde's Bonnie B Of Dorkay

Best Of Winners: (2-4-3-2)
Bountybull's Lucretia Mac Evil

Best Puppy In Breed
Lwolfranch Here Comes The Sun

Select Dog
GChB Baohuao's Don't Believe Me ? Just Watch!

Select Bitch
GCh Archibulls Living Blossom


Winners Dog: (2-4-3-2)
Lwolfranch Here Comes The Sun

Reserve Winners Dog
Bountybull's Nacho Libre Mi Corazon

Senior Puppy Dog Class
1st Lwolfranch Here Comes The Sun

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Bountybull's Nacho Libre Mi Corazon

4-6 Month Dog Class
1st Bountybull's Obsession With Thunderstruck


Winners Bitch: (2-4-3-2)
Bountybull's Lucretia Mac Evil

Reserve Winners Bitch
Fernridge's Aurum Vexillum

12-18 Month Bitch Class
1st Atalaya's Black Dahlia

Canadian Bred Bitch Class
1st Fernridge's Aurum Vexillum
2nd Flamant Heart Of The Ocean

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bountybull's Lucretia Mac Evil

4-6 Month Bitch Class
1st Padlock's Oh Look It's 2Infinity

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Pace Mystery Abounds 4 Pawstep


Winners Dog: (1-0-1-0)
Camcoh Camcoh

Open Dog Class
1st Camcoh Camcoh


Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Cabryn Redhaven Dreaming Of Dulce Tkn


Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Litilann's Wintergarden Style N' Ease

Best Of Opposite Sex
Aviator's Candle In The Wind At Esprit

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Litilann's Wintergarden Style N' Ease

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sunojo's Ohso Juji Go



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh Kojiros Party Girl

Best Of Opposite Sex
Kojiros English Gentleman

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Kojiros English Gentleman

Best Puppy In Breed
Kojiros English Gentleman


Winners Dog: (2-1-0-1)
Kojiros English Gentleman

Reserve Winners Dog
Kojiros Wild Wild West

Senior Puppy Dog Class
1st Kojiros English Gentleman
2nd Kojiros Wild Wild West


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Kojiros Lady In Red

Senior Puppy Bitch Class
1st Kojiros Lady In Red

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Kyeri's Sengeri Tulku





Group 7 - Corinne Walker Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Igor du Domaine de Bredenarde
  Berger Picard   21
Group 2nd   
Ch Mystic Suntime Supernova
  Shetland Sheepdog   20
Group 3rd   
Ch Lanvern's British Justice
  Bouvier des Flandres   18
Group 4th    Top Hat N Suboja's Strawberry Wine V Legend   German Shepherd Dog   15
BPIG   Ch Runningmtn Perfect Storm At Kelkary   Bearded Collie   N/A
Best Baby Puppy In Group    Belfair's Heathrow Express   Collie (Rough)   0
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Cobbers Dine N Dash

Best Of Opposite Sex
Ksenia's Trail Hunter

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Imbachs Brienne Of Tarth House Of Kinsey

Best Puppy In Breed
Ksenia's Trail Hunter


Winners Dog: (1-1-0-1)
Ksenia's Trail Hunter

Senior Puppy Dog Class
1st Ksenia's Trail Hunter

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tenderheart Melody Maker

Best Puppy In Breed
Tenderheart Melody Maker



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tenderheart Melody Maker

Junior Puppy Bitch Class
1st Tenderheart Melody Maker

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Kelkary's Ragtyme Tango

Best Puppy In Breed
Ch Runningmtn Perfect Storm At Kelkary



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Kat Bugatti

Best Puppy In Breed
Carmorosa N Celticmoon's Quantum Fyre @ Aychess


Winners Dog: (2-0-0-0)
Kat Bugatti

Reserve Winners Dog
Carmorosa N Celticmoon's Quantum Fyre @ Aychess

Junior Puppy Dog Class
1st Carmorosa N Celticmoon's Quantum Fyre @ Aychess

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Kat Bugatti


Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Igor du Domaine de Bredenarde



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Border Lane Air On The G String



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Lanvern's British Justice



Winners Bitch: (0-2-0-1)
IB'lieve's Lil Miss K-Os'

Reserve Winners Bitch
Ganbre's Angelic Q

Canadian Bred Bitch Class
1st Ganbre's Angelic Q

Open Bitch Class
1st IB'lieve's Lil Miss K-Os'

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Crosson N Celticmoon's Jolly Jester

Select Dog
Ch Prairiepine's Montego Bay


4-6 Month Dog Class
1st Belfair's Heathrow Express


Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Yutori's Lucky Charm



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Yutori's Lucky Charm

12-18 Month Bitch Class
1st Yutori's Lucky Charm

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Top Hat N Suboja's Strawberry Wine V Legend

Select Bitch
GChB Woodside's Kahlua PP


Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Mystic Suntime Supernova

Best Of Opposite Sex
Agile We're All Mad Here



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Agile We're All Mad Here

12-18 Month Bitch Class
1st Agile We're All Mad Here

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Aurigan Simayak's Mask Of Zorro



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Racing Winds RC7 Gin Blossom I Dream With You

Best Puppy In Breed
Racing Winds RC7 Gin Blossom I Dream With You


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By