MBISS/BPIS/MBPISS.CAN.GCH/AM.CH.WAYLIN'S SONG OF THE SOUTH
Boston Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: MISS.P - (Female)
Owner: Teresa & Mike Brereton/Linda Moss
Breeder: Teresa & Mike Brereton/Linda Moss
Conformation Handler: Teresa & Mike Brereton/Linda Moss
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2018

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 9 9 10 11 14
All Breed Ranking: 119 115 146 169 189

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 7 10 4 7   0 0 0 0 2   838
Win Record - 2018
Show Date
Ladies Kennel Club of BC November 11 to November 12, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Kim Hamel 6 (1-3-1-2)
Sunday Group 1st   Janet Lobb 50
  Best Of Breed   Janet Lobb 7 (1-3-2-2)

Show Date
Group 6 Specialty Club of BC November 10 to November 10, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Susan Foster 7

Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 09 to November 11, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Joe Lobb 59
  Best Of Breed   Joe Lobb 8 (2-3-1-3)
Friday Group 4th   Murray Eason 43
  Best Of Breed   Murray Eason 8 (2-3-1-3)

Show Date
Battle River Canine Association October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Shawn Nichols 2 (0-0-1-2)
Saturday Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 2 (0-0-1-2)
Friday Best Of Breed   James Frederiksen 2 (0-0-1-2)

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 19 to October 21, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Thora Brown 0
Saturday Best Of Breed   Peggy Gutierrez-Otero 0
Friday Best Of Breed   Allan Brown 0

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 05 to October 08, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Yvonne Savard 4 (2-0-1-2)
Sunday Select Bitch   Norman Kenney N/A
Saturday Group 2nd   Barbara Dempsey Alderman 71
  Best Of Breed   Barbara Dempsey Alderman 5 (2-0-1-3)
Friday Group 3rd   Brenton Wright 54
  Best Of Breed   Brenton Wright 4 (1-0-1-3)

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 20 to September 23, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Opposite Sex   Fabian Daza N/A
Friday Group 4th   Martin Baskaran 43
  Best Of Breed   Martin Baskaran 6 (3-0-1-3)
Thursday Group 3rd   Carlos Quinones 39
  Best Of Breed   Carlos Quinones 6 (3-0-1-3)

Show Date
Skaha Kennel Club August 31 to September 03, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Brian Harris 0
Sunday Best Of Breed   Louise Harris 2 (1-0-0-2)
Saturday Best Of Breed   Robert Shreve 2 (1-0-0-2)
Friday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 2 (1-0-0-2)
  Best Of Breed   Judith Shurb 2 (1-0-0-2)

Show Date
Victoria City Kennel Club August 10 to August 12, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Davida Brown 5
Friday Group 2nd   Sandra Lex 31
  Best Of Breed   Sandra Lex 4

Show Date
Glacier View Kennel Club August 07 to August 09, 2018
Day Position   Judge Points
Thursday Group 1st   Karsten Kaemling 21
  Best Of Breed   Karsten Kaemling 4 (1-1-1-2)
Wednesday Group 2nd   Wayne Thompson 22
  Best Of Breed   Wayne Thompson 4 (1-1-1-2)
Tuesday Best Of Opposite Sex   Cheryl Myers-Egerton N/A

Show Date
Campbell River Dog Fanciers Society August 04 to August 06, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Starr White 27
  Best Of Breed   Starr White 6 (2-2-1-2)
Saturday Best Of Opposite Sex   Ricardo Forastieri Gonzales N/A

Show Date
Pacific Kennel Club July 26 to July 29, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Marion Postgate 37
  Best Of Breed   Marion Postgate 4 (2-1-1-1)
Saturday Select Bitch   Terill Udenberg (Dr) N/A
Friday Group 4th   Riad Katrib Mir (Dr) 17 (2-1-1-1)
  Best Of Breed   Riad Katrib Mir (Dr) 4 (2-1-1-1)
Thursday Best Of Breed   Eugene Phoa 4 (2-1-1-1)

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 14 to June 17, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 4th   Carlos Capone 18
  Best Of Breed   Carlos Capone 5

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 09 to June 12, 2018
Day Position   Judge Points
Tuesday Select Bitch   Judith Shurb N/A
Sunday Select Bitch   Kathrine Grant N/A
Saturday Group 1st   David Swartwood 21
  Best Of Breed   David Swartwood 6 (2-3-0-2)

Show Date
Kelowna Kennel Club May 19 to May 21, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 1
Sunday Group 4th   Mel Saranchuk 9
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 1
Saturday Group 2nd   John Rowton 12
  Best Of Breed   John Rowton 1

Show Date
Tyee Kennel Club May 10 to May 13, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Anne Katona 37
  Best Of Breed   Anne Katona 3 (0-3-0-1)
Saturday Best Of Breed   Lucas Rodriguez 3 (0-3-0-1)
Friday Group 3rd   Jack Ireland 18
  Best Of Breed   Jack Ireland 2 (0-2-0-1)
Thursday Select Bitch   Cherie Holmes N/A

Show Date
Lakes District Kennel Club May 04 to May 06, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Ainslie Mills 7
  Group 2nd   Bruce Fraser 3
  Best Of Breed   Ainslie Mills 0
  Best Of Breed   Bruce Fraser 0
Saturday Group 2nd   Ed Wild 8
  Group 2nd   Vickie Umpleby 8
  Best Of Breed   Ed Wild 0
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 0
Friday Group 2nd   Rick Fehler 8
  Group 2nd   Denise Cornelssen 8
  Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Best Of Breed   Denise Cornelssen 0

Show Date
Auld Lang Syne Dog Association April 12 to April 13, 2018
Day Position   Judge Points
Thursday Group 4th   Terry Gains 37
  Best Of Breed   Terry Gains 4

Show Date
Boston Terrier Club Of Canada April 01 to April 01, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 21

Show Date
Oceanside Kennel Club March 30 to April 02, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Group 3rd   Francis Smith Moffat 46
  Best BBE In Group   Francis Smith Moffat N/A
  Best Of Breed   Francis Smith Moffat 13

Show Date
Victoria City Kennel Club March 02 to March 04, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Francesco Cochetti 3
Saturday Best Of Breed   Arne Foss 3
Friday Group 4th   Darle Heck 13
  Best Of Breed   Darle Heck 3

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 29 29 24 26 27
All Breed Ranking: 201 200 187 200 225

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 3 5 3 4   0 0 0 0 1   474
Win Record - 2017
Show Date
Elsie Murray Canine Centre Society November 11 to November 13, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Harold Pybus 8 (1-5-0-3)
Sunday Best Of Breed   Shawn Nichols 8 (1-5-0-3)

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 13 to October 15, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Sharon Derrick 24
  Best Of Breed   Sharon Derrick 4 (2-2-0-1)
Saturday Best Of Breed   Roberto Alvarez Marquez 3 (2-1-0-1)
Friday Group 4th   Lucie Paradis 19
  Best Of Breed   Lucie Paradis 3 (2-1-0-1)

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 06 to October 09, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ricardo Saldana 7 (2-3-0-3)
Sunday Best Of Breed   Wayne Thompson 7 (3-3-0-2)
Saturday Select Bitch   Larry Kereluke N/A
Friday Best Of Opposite Sex   Robert Shreve N/A

Show Date
Mount Cheam Canine Association September 21 to September 24, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Vania Haga (Dr) 2 (1-1-0-1)
Saturday Best Of Breed   Adriana Gaitan Villegas 2 (1-1-0-1)
Friday Best Of Breed   Athanasios Garivaldis 2 (1-1-0-1)
Thursday Group 1st LTD Breed Show Marion Postgate 34
  Best Of Breed LTD Breed Show Marion Postgate 1

Show Date
Lower Mainland Dog Fanciers Of BC September 14 to September 17, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Group 2nd   Pedro Delerue 34
  Best BBE In Group   Pedro Delerue N/A
  Best Of Breed   Pedro Delerue 5

Show Date
Skaha Kennel Club September 08 to September 10, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Elizabeth Gunter 1 (0-1-0-1)
  Best Of Breed LTD Breed Show Marilyn O'Neill 0
Friday Group 4th   Bill Walkey 8
  Best Of Breed   Bill Walkey 1 (0-1-0-1)
  Best Of Breed   Margaret Jones 1 (0-1-0-1)

Show Date
Kamloops & District Kennel Club September 01 to September 04, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Opposite Sex   Roger Hartinger N/A
Sunday Best Of Opposite Sex   Paula Hartinger N/A
Saturday Select Bitch   James Reynolds N/A
Friday Select Bitch   Cesar Gutierrez Perez N/A

Show Date
Edmonton Kennel Club August 10 to August 13, 2017
Day Position   Judge Points
Thursday Best Of Breed   Terry Carter 1

Show Date
Boston Terrier Club of Canada [National] August 05 to August 05, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   Carl Gomes N/A
  Select Bitch   Carl Gomes N/A

Show Date
Alberta Kennel Club August 04 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Dennis McCoy N/A
  Best Of Breed   Dennis McCoy 16
Saturday Best Of Breed   John Rowton 16

Show Date
Boston Terrier Club Of Canada [Regional] August 04 to August 04, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Puppy In Breed   Katrina Santas N/A
  Select Bitch   Katrina Santas N/A

Show Date
Prince George Kennel Club July 28 to July 30, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   David Swartwood 16
  BPIG   David Swartwood N/A
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0
  Best Of Breed   David Swartwood 0
Saturday Group 2nd   Cec Ringstrom 18
  BPIG   Cec Ringstrom N/A
  Best Of Breed   Cec Ringstrom 0
Friday BPIG   Larry Kereluke N/A
  BPIG   Sheila Verhulst N/A
  Best Of Breed   Sheila Verhulst 0

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 07 to July 09, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Show   Terill Udenberg (Dr) N/A
  Group 3rd   Terill Udenberg (Dr) 26
  BPIG   Terill Udenberg (Dr) N/A
  Best B/O Handled In Group   Terill Udenberg (Dr) N/A
  Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 5
Saturday Best Of Breed   Nancy Popovich 5
Friday Best Of Breed   Kathleen Hardwick 5

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club June 30 to July 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Judith Shurb 19
  BPIG   Judith Shurb N/A
  Best Of Breed   Carol Graham 3
  Best Of Breed   Judith Shurb 3
Saturday Group 4th   Bruce Owen 17
  Best Of Breed   Carmen Haller 3
  Best Of Breed   Bruce Owen 3
Friday Best Of Breed   Sandy Alexander 3
  Best Of Breed   Thomas Alexander 3

Show Date
Nanaimo Kennel Club June 15 to June 18, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Hiroshi Kamisato 21
  Best Of Breed   Honey Glendinning 3
Friday Best Of Breed   Robert Whitney 3
Thursday Best Of Breed   Elaine Whitney 3

Show Date
Comox Valley Kennel Club June 10 to June 13, 2017
Day Position   Judge Points
Tuesday BPIG   Harold Pybus N/A
  Best Of Breed   Harold Pybus 4
Saturday Best Of Breed   Wendy Schira 4

Show Date
Vancouver Island Dog Fanciers Association May 26 to May 28, 2017
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Janet Buchanan 2

Show Date
Tyee Kennel Club May 11 to May 14, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lesley Chalmers 3
Saturday Best Of Breed   Michael Hill 4
Friday Best Of Breed   Terry Carter 3
Thursday Best Of Breed   Valerie Gervais 3

Show Date
Lakes District Kennel Club May 06 to May 07, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Michelle Scott 23
  BPIG   Michelle Scott N/A
  Group 3rd   Wayne Thompson 11
  BPIG   Wayne Thompson N/A
  Best Of Breed   Wayne Thompson 3
  Best Of Breed   Michelle Scott 3
Saturday Group 2nd   Darle Heck 15
  BPIG   Darle Heck N/A
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 4
  Best Of Breed   Darle Heck 4

Show Date
Boston Terrier Club Of Canada April 01 to April 01, 2017
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Julio Rueda 20
  Best Of Winners   Julio Rueda N/A
  Best Puppy In Breed   Julio Rueda N/A
  Winners Bitch   Julio Rueda N/A

Show Date
Oceanside Kennel Club March 31 to April 02, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Leni Finne 40
  BPIG   Leni Finne N/A
  Best Of Breed   Leni Finne 12

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By