Result Correction Page

Nanaimo Kennel Club [Winter Classic]
Thursday, December 2, 2021



Related Results


Results courtesy of:


-- Fran Zimmerman --
Aura Poodles & Chinese Cresteds


Best In Show
Judge: Honey Glendinning
West Highland White Terrier  
Ch Skyehigh's Video Game
Points: 311 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Honey Glendinning
Deerhound (Scottish)  
GCh Hollyrood Cosmopollyton
Points: 266
Best Puppy In Show
Judge: Honey Glendinning
Vizsla (Smooth-Haired)   Upcountry's Perpetual Motion








Group 1 - Shawn Bennett Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Eirene's Chase N Chicks
  Retriever (Golden)   76
Group 2nd   
Ch Sevenoaks Spotify
  Setter (English)   59
Group 3rd   
GChB Sherlock's Right On Q
  Spaniel (English Cocker)   58
Group 4th   
GCh Kermodei's Unforgettable Yeti
  Retriever (Labrador)   52
BPIG    Upcountry's Perpetual Motion   Vizsla (Smooth-Haired)   5
Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChS Lagotto Hill Basilichito

Best Of Opposite Sex
Ch West Coast Boo

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Balsamroot Alta Lago

Best Puppy In Breed
Ch West Coast Boo


Winners Dog: (1-2-1-1)
Amicileale Quantas Quiggly

Open Dog Class
1st Amicileale Quantas Quiggly


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Balsamroot Alta Lago

Reserve Winners Bitch
Laodicea's Luna Salutes Newton

Junior Puppy Bitch Class
1st Balsamroot Alta Lago
2nd Laodicea's Luna Salutes Newton

Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Duenorth Flyin Higher N Higher



Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 16 pts (3-4-6-4)
GChG Eirene's Chase N Chicks

Best Of Opposite Sex
GChB Wyncora IsThisStarTaken?AtCreekside

Best Of Winners: (3-4-6-4)
Riverdance Fifth Of Drambuie

Best Puppy In Breed
Ch Kitsana's Post Parade

Select Dog
GChB Allsgold's Darby Downes

Select Bitch
Ch Kitsana's Quinella


Winners Bitch: (3-4-6-4)
Allsgold's Summer Time

Reserve Winners Bitch
Goldplus Gone Country

Senior Puppy Bitch Class
1st Allsgold's Summer Time

12-18 Month Bitch Class
1st Westbrook's Good As Gold

Open Bitch Class
1st Goldplus Gone Country
2nd Myriosa's Truly Enchanting

Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 15 pts (2-4-5-5)
GChS Kermodei's Unforgettable Yeti

Best Of Opposite Sex
GChB Danrich's Polly Pocket

Best Of Winners: (2-4-5-5)
Grandriver's Raising A Ruckus

Best Puppy In Breed
Grandriver's Raising A Ruckus

Select Dog
GChB Rainydaze Let Freedom Reign

Select Bitch
GChEx Masonridge's Right As Rain


Winners Bitch: (2-4-5-5)
Westham's Leia

Reserve Winners Bitch
Firebacks Princess Bella

Junior Puppy Bitch Class
1st Firebacks Maybe It's Maybelline
2nd Firebacks Frankie Cottontail

Canadian Bred Bitch Class
1st Firebacks Princess Bella

Open Bitch Class
1st Westham's Leia

Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 9 pts (1-2-4-3)
GCh Tollchester Free'Dom Fighter

Best Of Opposite Sex
GCh Nirvelli World Needs A Melody

Best Of Winners: (1-2-4-3)
Topaw's Winifred Bevington From Tollchester

Best Puppy In Breed
Readyfor Dark Pearl Of Oceantide

Select Dog
GChB Kijabewinds When Stars Align

Select Bitch
Ch Topaws An Iris Made A Wish


Winners Dog: (1-2-4-3)
Readyfor Dark Pearl Of Oceantide

Junior Puppy Dog Class
1st Readyfor Dark Pearl Of Oceantide

Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sevenoaks Spotify



Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kulana Prime Time



Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Redjack Sjoblom's Midnight Moonrider



Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Islandview Out Of The Mist


Winners Dog: (1-0-0-0)
Islandview Out Of The Mist

Open Dog Class
1st Islandview Out Of The Mist


Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GChS Sherlock's Right On Q

Best Of Opposite Sex
Ch Merrylegs Piccadilly

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Merrylegs Sand Dollar For Ranzfel

Best Puppy In Breed
Merrylegs Sand Dollar For Ranzfel

Select Dog
Ch Barrister Supreme Court At Merrylegs


Winners Dog: (1-2-2-1)
Elcazador Fortunes Favour The Fool

Senior Puppy Dog Class
1st Elcazador Fortunes Favour The Fool


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Merrylegs Sand Dollar For Ranzfel

Reserve Winners Bitch
Kiemac Heart Of Gold Elcazador

Junior Puppy Bitch Class
1st Merrylegs Sand Dollar For Ranzfel

Senior Puppy Bitch Class
1st Kiemac Heart Of Gold Elcazador

Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Merry Thoughts Black Eyed Pea

Best Puppy In Breed
Merry Thoughts Black Eyed Pea



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Merry Thoughts Black Eyed Pea

Reserve Winners Bitch
Waternymphs Bright Shiny Penny

Junior Puppy Bitch Class
1st Merry Thoughts Black Eyed Pea

Canadian Bred Bitch Class
1st Waternymphs Bright Shiny Penny

Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Realta Let It Rain At Cuchulain



Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GChB Eastwind Solana's High Seas Adventure

Best Of Opposite Sex
Upcountry's Perpetual Motion

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Upcountry's Midsummer Madness

Best Puppy In Breed
Upcountry's Perpetual Motion

Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Firmstone's Aruna



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Firmstone's Aruna

12-18 Month Bitch Class
1st Firmstone's Aruna

Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 5 pts (0-2-1-3)
GChB Bartland's Poseidon Adventure

Best Of Opposite Sex
GChS RoseWin's Legacy In Time

Best Puppy In Breed
Brio's Queen Bee

Select Bitch
GCh Trax Believe In B



Winners Bitch: (0-2-1-3)
Brio's Queen Bee

Reserve Winners Bitch
Bartland's Bel Canto

Junior Puppy Bitch Class
1st Brio's Queen Bee

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bartland's Bel Canto





Group 2 - Shawn Bennett Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hollyrood Cosmopollyton
  Deerhound (Scottish)   20
Group 2nd   
Ch Trumphill Anam Cara At Kipanga
  Rhodesian Ridgeback   17
Group 3rd   
GCh RJ's Scottish Mist
  Basset Hound   12
Group 4th   Ch Hilerica Zarina Zephira   Whippet   9
BPIG   
Westknock Imagine Tiger Tiger
  Whippet   5
Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChS RJ's Scottish Mist

Best Of Opposite Sex
Ch Sasquatch My Little Gingersnap At Bonorlea

Select Bitch
Ch Sasquatch Sarah Isabella At Bonorlea



Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Waldiedox Can U Keep A Secret



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Waldiedox Can U Keep A Secret

Open Bitch Class
1st Waldiedox Can U Keep A Secret

Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Roundabout Jester v Joskip MS


Winners Dog: (1-0-0-0)
Roundabout Jester v Joskip MS

Open Dog Class
1st Roundabout Jester v Joskip MS


Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChS Hollyrood Cosmopollyton



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Hollyrood Something Wicked

Reserve Winners Bitch
Hollyrood Pick Your Poison

12-18 Month Bitch Class
1st Hollyrood Pick Your Poison

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hollyrood Something Wicked

Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Windrock's Shangri-La

Best Of Opposite Sex
Ch Greystone Flash Bang Explosive At Windrock



Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 4 pts (0-3-0-2)
GChB Trumphill Anam Cara At Kipanga

Best Puppy In Breed
Odessa Ridgefolk N' Qwandoya

Select Bitch
Ch Loscanna N Ridgefolk Qwandoya


Judge: Shawn Bennett

Best Of Breed: 5 pts (1-4-0-1)
Ch Hilerica Zarina Zephira

Best Of Opposite Sex
Westknock Imagine Tiger Tiger

Best Of Winners: (1-4-0-1)
Westknock Imagine Tiger Tiger

Best Puppy In Breed
Westknock Imagine Tiger Tiger


Winners Dog: (1-4-0-1)
Westknock Imagine Tiger Tiger

Junior Puppy Dog Class
1st Westknock Imagine Tiger Tiger


Winners Bitch: (1-4-0-1)
Westknock Imagination

Reserve Winners Bitch
Meadowmouse Bombalurina

Junior Puppy Bitch Class
1st Admindac She's The Fairest Online

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Westknock Imagination

Open Bitch Class
1st Meadowmouse Bombalurina
2nd Hilerica Amor Vincit Omnia





Group 3 - Laurel Deptuch Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Esmonds God Of All
  Rottweiler   47
Group 2nd   
GChS Hierarch's Sympathy For The Devil
  Doberman Pinscher   45
Group 3rd   
GChEx Heartsease Delightful Ambition
  Newfoundland   44
Group 4th   
GCh Banbury's Imagine Dragons
  Bullmastiff   40
BPIG   Ch Ivolyn's Everyday Hero V Aerdenhout   Schnauzer (Giant)   4
Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Daomori Dream Big To Outlander

Best Of Opposite Sex
Outlander's Not Your Average Bear

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Daomori Dream Big To Outlander

Best Puppy In Breed
Outlander's Not Your Average Bear


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Daomori Dream Big To Outlander

Canadian Bred Bitch Class
1st Daomori Dream Big To Outlander

Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 7 pts (2-5-0-1)
GCh Tailspins Tickled Pink

Best Of Opposite Sex
Doubledutch's Morley

Best Of Winners: (2-5-0-1)
Ebnet's Bouquet

Best Puppy In Breed
Seaberns Calm Before The Storm


Winners Dog: (2-5-0-1)
Doubledutch's Morley

Reserve Winners Dog
Doubledutch's Rothko

Canadian Bred Dog Class
1st Doubledutch's Morley

Open Dog Class
1st Doubledutch's Rothko


Winners Bitch: (2-5-0-1)
Ebnet's Bouquet

Reserve Winners Bitch
Nashems When You Wish Upon A Star

Junior Puppy Bitch Class
1st Seaberns Calm Before The Storm

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ebnet's Curious Case Of Cate
2nd Doubledutch's Lara

Open Bitch Class
1st Ebnet's Bouquet
2nd Nashems When You Wish Upon A Star

Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Boxjoy Tiny Tina Turner

Best Puppy In Breed
Boxjoy's Rikki Tikki Tavi



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Boxjoy Tiny Tina Turner

Reserve Winners Bitch
Novera's Lucky Catch

Junior Puppy Bitch Class
1st Boxjoy's Rikki Tikki Tavi

Canadian Bred Bitch Class
1st Boxjoy Tiny Tina Turner

Open Bitch Class
1st Novera's Lucky Catch

Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GChB Banbury's Imagine Dragons

Best Of Opposite Sex
Ch RoxEdge's Miss Peaches

Best Puppy In Breed
Ch RoxEdge's Miss Peaches



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Roxedge What I Realyrealy Want

Reserve Winners Bitch
Banbury's Pink Whitney

Senior Puppy Bitch Class
1st Kilmarnock Quality Never Goes Out Of Style

12-18 Month Bitch Class
1st Banbury's Pink Whitney

Open Bitch Class
1st Roxedge What I Realyrealy Want

Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Hierarch's Sympathy For The Devil



Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Seelowen's Xtraordinary Stardust

Best Puppy In Breed
Seelowen's Xtraordinary Stardust



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Seelowen's Xtraordinary Stardust

Junior Puppy Bitch Class
1st Seelowen's Xtraordinary Stardust

Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChEx Heartsease Delightful Ambition

Best Of Opposite Sex
Mostabear Winks At Fullstride

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Newfcastle Kosciuszko


Winners Dog: (1-2-1-0)
Newfcastle Kosciuszko

Open Dog Class
1st Newfcastle Kosciuszko

Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 6 pts (2-2-0-3)
GCh Justlyd's Matter Of Fact

Best Of Opposite Sex
Justlyd's Passages In Time

Best Of Winners: (2-2-0-3)
Justlyd's When Friends Meet

Best Puppy In Breed
Justlyd's When Friends Meet

Select Bitch
Ch Seagypsy Tanaki's Sky High Colorado

Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChEx Esmonds God Of All

Select Dog
GChB BigLuv's Let It Ride



Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 7 pts (2-5-0-1)
Ch Winterpeg's Teija

Best Of Opposite Sex
Sancha's Alfio Sings For Lola

Best Of Winners: (2-5-0-1)
Sancha's Alabaster Aurora

Best Puppy In Breed
Ch Winterpeg's Teija

Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ivolyn's Everyday Hero V Aerdenhout

Best Puppy In Breed
Ch Ivolyn's Everyday Hero V Aerdenhout



Judge: Laurel Deptuch

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GChS Reigning's Stormstruck Wind' N Snow

Best Of Opposite Sex
GCh Wolvereen The Force B With U



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Wolvereen Captain Marvel

Reserve Winners Bitch
Reigning's Jem Of A Lifetime

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Reigning's Jem Of A Lifetime

Open Bitch Class
1st Wolvereen Captain Marvel
2nd Aurum's Northern Aurora





Group 4 - Honey Glendinning Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   44
Group 2nd   
GCh Fleet St Forged At Hampton Court
  Fox Terrier (Wire)   39
Group 3rd   Ch Hion Come As You Are   Soft-Coated Wheaten Terrier   38
Group 4th   
GCh Ryba's Skyfall
  Australian Terrier   35
BPIG   Ch Hion Come As You Are   Soft-Coated Wheaten Terrier   4
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Chargers Huntercreek Brickhouse


Winners Dog: (1-0-1-0)
Alpine's If Looks Could Kill

12-18 Month Dog Class
1st Alpine's If Looks Could Kill


Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 4 pts (2-1-0-2)
GChS Ryba's Skyfall

Best Of Opposite Sex
Tidewalker Epsilon Maximus

Best Of Winners: (2-1-0-2)
Christhill Our Tidewalker Valentine

Select Bitch
Ch Tidewalker Epsilon Grace


Winners Dog: (2-1-0-2)
Tidewalker Epsilon Maximus

Reserve Winners Dog
Tidewalker Fable Archer

12-18 Month Dog Class
1st Tidewalker Fable Archer

Open Dog Class
1st Tidewalker Epsilon Maximus

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lotus' Boo Sheet



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lotus' Boo Sheet

12-18 Month Bitch Class
1st Lotus' Boo Sheet

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Galastar's Perseverance

Best Puppy In Breed
Galastar's Perseverance


Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Fleet St Forged At Hampton Court



Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Takala Trails Maddison

Best Of Opposite Sex
Ch Takala Trails Orion



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Takala Trails Maddison

Canadian Bred Bitch Class
1st Takala Trails Maddison

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Krisma Kingael's Head Of State



Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Max-Well's Honeybee At Ridgefolk



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Max-Well's Honeybee At Ridgefolk

12-18 Month Bitch Class
1st Max-Well's Honeybee At Ridgefolk

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 4 pts (3-1-1-0)
Paradym Amblegreen Double Take

Best Of Opposite Sex
Ch Amblegreen Dralion Inverlochy Dark Storm

Best Of Winners: (3-1-1-0)
Paradym Amblegreen Double Take

Best Puppy In Breed
Paradym Amblegreen Double Take


Winners Bitch: (3-1-1-0)
Paradym Amblegreen Double Take

Junior Puppy Bitch Class
1st Paradym Amblegreen Double Take

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Westhams Little Ol Cowgirl

Best Of Opposite Sex
Shalimar Orejac's Full Moon Rising

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Highland Downs Miss Me


Winners Dog: (1-2-0-1)
Shalimar Orejac's Full Moon Rising

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Shalimar Orejac's Full Moon Rising


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Highland Downs Miss Me

Reserve Winners Bitch
Shalimar Orejac's Moonlight Dancer

12-18 Month Bitch Class
1st Highland Downs Miss Me

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Shalimar Orejac's Moonlight Dancer

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GChS Empire Dreamaker Hot Tip

Best Of Opposite Sex
Dreamaker Hallelujah

Best Puppy In Breed
Dreamaker Hallelujah

Select Dog
Ch Massawippi Money Talks



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Dreamaker Hallelujah

Reserve Winners Bitch
Express Empire Red Skye At Dawn

Junior Puppy Bitch Class
1st Express Empire Red Skye At Dawn

Senior Puppy Bitch Class
1st Dreamaker Hallelujah

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kometa Rossi Kovid


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kometa Rossi Kovid

12-18 Month Dog Class
1st Kometa Rossi Kovid


Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Hion Come As You Are

Best Puppy In Breed
Ch Hion Come As You Are

Select Bitch
Ch Larkhill's Only You



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Greentree Lady O'Cashel

12-18 Month Bitch Class
1st Greentree Lady O'Cashel

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
Qwik N Thik The Perfect Alibi @ Rustik

Best Of Opposite Sex
GCh Hillside Hound Of Baskerville

Best Puppy In Breed
Takala Trails Athena


Reserve Winners Dog
Distaff Chuffed To Bits

Junior Puppy Dog Class
2nd Distaff Chuffed To Bits

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChG Skyehigh's Video Game

Best Of Opposite Sex
Ch Ladyleigh Starstruck Seawest

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Seawest Ladyleigh Rory At Hawk Haven

Best Puppy In Breed
Seawest Here Comes Dolly


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Seawest Here Comes Dolly

Reserve Winners Bitch
Seawest Bonnie Day

Junior Puppy Bitch Class
1st Seawest Here Comes Dolly
2nd Seawest Bonnie Day





Group 5 - David Denis Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Pekehuis Sorcerer
  Pekingese   45
Group 2nd   
GCh Carmorosa's Pixie Dancer
  Silky Terrier   42
Group 3rd   
GChS MistyTrails H'dalgos Chido Wey
  Havanese   38
Group 4th   
GCh Mingchen Rewind
  Cavalier King Charles Spaniel   29
BPIG   
Ch MistyTrails Wyntr'Elise
  Havanese   3
Judge: David Denis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kick Em Kenny V Tani Kazari



Judge: David Denis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Award Cancelled



Judge: David Denis

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GChS Mingchen Rewind

Best Of Opposite Sex
GChS Alderglen Siren Song

Best Puppy In Breed
Stay In Touch Of An Excellent Choice


Judge: David Denis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Arkland N Crystaljem's Diamonds Are Furever



Judge: David Denis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Swifthaven Watcha Talk'n About



Judge: David Denis

Best Of Breed: 8 pts (2-3-2-2)
GChS MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Best Of Opposite Sex
GChS MistyTrails Wyntr'Elise

Best Of Winners: (2-3-2-2)
Honor Left Behind

Best Puppy In Breed
GChS MistyTrails Wyntr'Elise

Select Dog
GCh Havadahl Kizmet

Select Bitch
GChB Specialty Dolce's Gucci


Winners Dog: (2-3-2-2)
Honor Left Behind

Reserve Winners Dog
Mistytrails N'Wyntr'Gems Jazzy Kasanova

Senior Puppy Dog Class
1st Mistytrails N'Wyntr'Gems Jazzy Kasanova

Open Dog Class
1st Honor Left Behind


Winners Bitch: (2-3-2-2)
Sylarena Diamond In The Snow

Reserve Winners Bitch
Mistytrails Treeya Nuwani

Senior Puppy Bitch Class
1st Mistytrails Treeya Nuwani

Canadian Bred Bitch Class
1st MistyTrails Bagheera Byemmy

Open Bitch Class
1st Sylarena Diamond In The Snow

Judge: David Denis

Best Of Breed: 7 pts (2-4-1-1)
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher

Best Of Opposite Sex
Ch Truluv's Season Of The Witch

Best Of Winners: (2-4-1-1)
Derrima Little Miss Sunshine

Best Puppy In Breed
Rosian's Win For Willow


Winners Dog: (2-4-1-1)
Nicomen Place Your Bets

Reserve Winners Dog
Derrima Abracadabra

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Nicomen Place Your Bets

Open Dog Class
1st Derrima Abracadabra


Winners Bitch: (2-4-1-1)
Derrima Little Miss Sunshine

Reserve Winners Bitch
Flinters Up The Ante

Senior Puppy Bitch Class
1st Rosian's Win For Willow

12-18 Month Bitch Class
1st Truluv's Once Upon A Time

Open Bitch Class
1st Derrima Little Miss Sunshine
2nd Flinters Up The Ante

Judge: David Denis

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Pekehuis Sorcerer

Best Of Opposite Sex
PekeEasy Painted Fern

Select Dog
GChG Lionking Blaze Of Glory



Winners Bitch: (0-1-2-0)
PekeEasy Painted Fern

Open Bitch Class
1st PekeEasy Painted Fern

Judge: David Denis

Best Of Breed: 7 pts (3-2-1-2)
GChS Chriscendo Chasing Rainbows

Best Of Opposite Sex
Furrycreek's Dixie Chick

Best Of Winners: (3-2-1-2)
Furrycreek's Dixie Chick

Best Puppy In Breed
Grand Alexander Legend

Select Bitch
GCh Cheyennes Precious Gem


Winners Dog: (3-2-1-2)
Chriscendo Mighty Cute

Reserve Winners Dog
Grand Alexander Legend

Junior Puppy Dog Class
1st Furrycreek's Blue Jeans

Senior Puppy Dog Class
1st Grand Alexander Legend

12-18 Month Dog Class
1st Chriscendo Mighty Cute


Winners Bitch: (3-2-1-2)
Furrycreek's Dixie Chick

Reserve Winners Bitch
Lilangelz Good Golly Miss Molly

Junior Puppy Bitch Class
1st Lilangelz Good Golly Miss Molly

Open Bitch Class
1st Furrycreek's Dixie Chick

Judge: David Denis

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Swag Lomar Full Access At Lemoge

Best Of Opposite Sex
Lemoges Wild Spring Dasies

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Swag Lomar Full Access At Lemoge

Best Puppy In Breed
Lemoges Wild Spring Dasies


Winners Dog: (1-3-0-0)
Swag Lomar Full Access At Lemoge

12-18 Month Dog Class
1st Swag Lomar Full Access At Lemoge


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Lemoges Wild Spring Dasies

Reserve Winners Bitch
Lemoges Gorgeous Georgia

Senior Puppy Bitch Class
1st Lemoges Wild Spring Dasies
2nd Lemoges Xena The Warrior Princess

Open Bitch Class
1st Lemoges Gorgeous Georgia

Judge: David Denis

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Cuddle's Rasputin

Best Of Opposite Sex
Cuddle's One N Only

Best Puppy In Breed
Cuddle's Miss D Meanor



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Cuddle's One N Only

Reserve Winners Bitch
Cuddle's Miss D Meanor

Senior Puppy Bitch Class
1st Cuddle's Miss D Meanor

Open Bitch Class
1st Cuddle's One N Only

Judge: David Denis

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GChB Carmorosa's Pixie Dancer

Best Of Opposite Sex
Carmorosa's Walk'n On The Wild Side

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Carmorosa's Walk'n On The Wild Side

Best Puppy In Breed
Artemus Victoria Regina


Winners Dog: (2-1-0-1)
Carmorosa's Walk'n On The Wild Side

Reserve Winners Dog
Carmorosa's Quintessential

Senior Puppy Dog Class
1st Carmorosa's Quintessential

12-18 Month Dog Class
1st Carmorosa's Walk'n On The Wild Side


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Artemus Victoria Regina

Senior Puppy Bitch Class
1st Artemus Victoria Regina





Group 6 - Honey Glendinning Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Judo's Top Secret At Trekhond
  Tibetan Spaniel   31
Group 2nd   
GCh Beshia's Ho Ming
  Chow Chow   26
Group 3rd   
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS
  Poodle (Standard)   25
Group 4th    Valiview Kameo Kula Dancer   Poodle (Miniature)   21
BPIG    Valiview Kameo Kula Dancer   Poodle (Miniature)   4
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wynneiras Crazy On U

Best Puppy In Breed
Wynneiras Crazy On U


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wynneiras Crazy On U

Senior Puppy Dog Class
1st Wynneiras Crazy On U


Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 6 pts (4-2-0-1)
GChS Waylin's Song Of The South

Best Of Opposite Sex
Sito's Whiskey On My Breath

Best Of Winners: (4-2-0-1)
Sito's Whiskey On My Breath

Best Puppy In Breed
Sito's Whiskey On My Breath


Winners Dog: (4-2-0-1)
Sito's Whiskey On My Breath

Reserve Winners Dog
Kaliska's Hot Copy

Senior Puppy Dog Class
1st Sito's Whiskey On My Breath

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Waylin N Fiveoclocks God Of Thunder

Open Dog Class
1st Kaliska's Hot Copy
2nd EQ Iowana's Beyond Belief At Kaliska


Winners Bitch: (4-2-0-1)
Waylin's Rocky Acres Rebecca

Reserve Winners Bitch
Kaliska's Lunar Nebula

12-18 Month Bitch Class
1st Kaliska's Lunar Nebula

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Waylin's Rocky Acres Rebecca

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Lil Buddy Monica For Babylon

Best Of Opposite Sex
GCh Babylon's Abel Salutes Imperious

Best Puppy In Breed
Lil Buddy Monica For Babylon



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Lil Buddy Monica For Babylon

Junior Puppy Bitch Class
1st Lil Buddy Monica For Babylon

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Beshia's Ho Ming



Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Amberbull Hot N Spicy

Best Puppy In Breed
Ch Amberbull Hot N Spicy



Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Valiview Kameo Kula Dancer

Best Puppy In Breed
Valiview Kameo Kula Dancer



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Valiview Kameo Kula Dancer

Junior Puppy Bitch Class
1st Valiview Kameo Kula Dancer

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GChG Crystalton Tees Chikoda NCIS

Best Of Opposite Sex
Vetset When You Wish Upon A Star

Best Puppy In Breed
Vetset When You Wish Upon A Star



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Vetset When You Wish Upon A Star

Reserve Winners Bitch
Crystalton Chikoda Celeste Savanah

Junior Puppy Bitch Class
1st Vetset When You Wish Upon A Star

Senior Puppy Bitch Class
1st Crystalton Chikoda Celeste Savanah

Open Bitch Class
1st Reigate Dawin Rave On

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Doreve's Island West Paladin



Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 5 pts (1-4-0-1)
Sunojo's Jammed In A Red Dress

Best Of Opposite Sex
Sunojo's Ohso Juji Go

Best Of Winners: (1-4-0-1)
Sunojo's Jammed In A Red Dress

Best Puppy In Breed
Sunojo's Ohso Juji Go

Select Bitch
GCh Sunojo's Kaika Suru Ayame


Winners Dog: (1-4-0-1)
Sunojo's Ohso Juji Go

Senior Puppy Dog Class
1st Sunojo's Ohso Juji Go

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Kojiros Party Girl

Select Bitch
Ch Sealegends Blue Bell Cindy Lou



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Kojiros Party Girl

Reserve Winners Bitch
Sealegends Lady Slipper

Open Bitch Class
1st Kojiros Party Girl
2nd Sealegends Lady Slipper

Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 4 pts (1-1-3-0)
GChB Judo's Top Secret At Trekhond

Best Of Opposite Sex
Shave's Island Gem At Trekhond

Best Of Winners: (1-1-3-0)
Trekhond's Bennie And The Jets

Best Puppy In Breed
Trekhond's Bennie And The Jets

Select Dog
Ch Trekhond's King Of The Road


Winners Dog: (1-1-3-0)
Trekhond's Bennie And The Jets

Senior Puppy Dog Class
1st Trekhond's Bennie And The Jets


Winners Bitch: (1-1-3-0)
Shave's Island Gem At Trekhond

Junior Puppy Bitch Class
1st Shave's Island Gem At Trekhond



Group 7 - Todd Foley Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Vulcan's Bleue At Bayouland
  Australian Shepherd   42
Group 2nd   
GCh Kelkary's Ragtyme Tango
  Bearded Collie   39
Group 3rd   
GCh Woodside's Kahlua PP
  German Shepherd Dog   38
Group 4th   
GCh Alta Magnum Blue Moon
  Miniature American Shepherd   35
BPIG    Coastalviews Just Call Me Baby   Shetland Sheepdog   4
Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GChS Vulcan's Bleue At Bayouland

Best Of Opposite Sex
Summerwind Cowboy Legend At Trekhond

Best Puppy In Breed
Summerwind Cowboy Legend At Trekhond

Select Bitch
GCh Baywind Tailor Made In Tinseltown


Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Kelkary's Ragtyme Tango



Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Piece De Resistance Magie Noire



Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
GCh Celticmoon's Quantum Leap

Best Of Opposite Sex
Sky Acres Lady Bird Special

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Sky Acres Lady Bird Special

Best Puppy In Breed
Kaizen's Just Jia With Maggray


Winners Dog: (1-4-1-0)
Kaizen's Celticmoon N Aychess

Open Dog Class
1st Kaizen's Celticmoon N Aychess


Winners Bitch: (1-4-1-0)
Sky Acres Lady Bird Special

Reserve Winners Bitch
Kaizen's Just Jia With Maggray

Junior Puppy Bitch Class
1st Kaizen's Just Jia With Maggray
2nd Kaizen's Just Grant Me Three Wishes

12-18 Month Bitch Class
1st Nola N'Wind Roberson

Open Bitch Class
1st Sky Acres Lady Bird Special

Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Eclipse All That Glitters

Select Bitch
Ch Kulana Eclipse Gopher It



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Kulana Eclipse Figure It Out

12-18 Month Bitch Class
1st Kulana Eclipse Figure It Out

Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Aktiv's I Love Rock 'N' Roll

Best Puppy In Breed
Lanvern's British Justice



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Aktiv's Predominant Circle Of Life

Reserve Winners Bitch
Lanvern's British Justice

Junior Puppy Bitch Class
1st Lanvern's British Justice

Open Bitch Class
1st Aktiv's Predominant Circle Of Life

Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Celticmoon N Aychess Inverlochy

Select Bitch
Ch Vanisle's Miss B' Haven



Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChB Woodside's Kahlua PP

Best Of Opposite Sex
GCh Lacomtesse Ritchie Gecko

Best Puppy In Breed
Ranita's Sweet Baby Tika V Rosian



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Ranita's Sweet Baby Tika V Rosian

Junior Puppy Bitch Class
1st Ranita's Sweet Baby Tika V Rosian

Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Alta Magnum Blue Moon

Best Of Opposite Sex
Follow Me Sweet Ribbon

Best Puppy In Breed
Renaissance Farms Zizi Does It

Select Dog
GCh Alta Little Red Corvette At RF



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Follow Me Sweet Ribbon

Reserve Winners Bitch
Renaissance Farms Zizi Does It

Senior Puppy Bitch Class
1st Renaissance Farms Zizi Does It

12-18 Month Bitch Class
1st Follow Me Sweet Ribbon

Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Island Bound Storm Warning

Best Of Opposite Sex
Stoneyroydes Lola Is A Show Girl

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Island Bound Storm Warning


Winners Dog: (1-1-0-0)
Island Bound Storm Warning

Canadian Bred Dog Class
1st Island Bound Storm Warning


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Stoneyroydes Lola Is A Show Girl

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Stoneyroydes Lola Is A Show Girl

Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 9 pts (2-5-1-2)
Coastalviews Just Call Me Baby

Best Of Opposite Sex
Ch Tresta Conspirito Pastry Chef

Best Of Winners: (2-5-1-2)
Coastalviews Just Call Me Baby

Best Puppy In Breed
Coastalviews Just Call Me Baby

Select Bitch
GCh Coastalviews Isn't She Lovely


Winners Dog: (2-5-1-2)
Mosaic Start The Fire

Reserve Winners Dog
Tresta Skye's The Limit

Open Dog Class
1st Mosaic Start The Fire
2nd Tresta Skye's The Limit

Judge: Todd Foley

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
Coventry Just For The Record

Best Of Opposite Sex
Ch Curig Dream In Colour

Best Puppy In Breed
Coventry Just For The Record


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit . We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By