Tyee Kennel Club
Saturday, May 7, 2022



Related Results

Obedience

Friday, May 06 (Obedience Trial-1)
Saturday, May 07 (Obedience Trial-2)
Sunday, May 08 (Obedience Trial-3)

Rally Obedience

Friday, May 06 (Rally Trial-1)
Saturday, May 07 (Rally Trial-2)
Sunday, May 08 (Rally Trial-3)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Anik Primeau
West Highland White Terrier  
GChS Skyehigh's Video Game
Points: 308 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Anik Primeau
Poodle (Standard)  
Ch Wintergarden Litilann's The First Lady
Points: 264
Best Puppy In Show
Judge: Anik Primeau
Tibetan Spaniel   Trekhond's Dressed For A Parti
Best Baby Puppy In Show
Judge: Anik Primeau
Retriever (Labrador)  
Danrich Fireback Black Current
Best Veteran In Show
Judge: Anik Primeau
Pekingese  
GChEx Littlelion China Doll
Best Altered In Show
Judge: Anik Primeau
Whippet  
GCh Brushwood Never Say Never
Best Brace In Show
Judge: Anik Primeau
Chihuahua (Long Coat)  Arkland N Crystaljems Rockstar & Chihuahua (Long Coat) 
GChEx Crystaljems Look On D Briteside








Group 1 - Linda St-Hilaire Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Lagotto Hill Basilichito
  Lagotto Romagnolo   81
Group 2nd   
GChB Allsgold's Darby Downes
  Retriever (Golden)   79
Group 3rd   
GChB Bartland's Poseidon Adventure
  Weimaraner   56
Group 4th   
GChB Realta Let It Rain At Cuchulain
  Spaniel (Irish Water)   50
BPIG   
Crosswind Prism's Stand By Me
  Weimaraner   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Danrich Fireback Black Current
  Retriever (Labrador)   0
Best Veteran In Group   
Ch Edgehill's Poetic Justice
  Pointer   0
Best Brace In Group   
GChB Makaila's Dapper Revelation
  Retriever (Labrador)   0
Best Brace In Group   
Ch Devileen's Bird Of Paradise
  Retriever (Labrador)   0
Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChG Lagotto Hill Basilichito

Best Of Opposite Sex
LK's Hello Summer For Laodicea



Winners Bitch: (0-1-1-0)
LK's Hello Summer For Laodicea

Open Bitch Class
1st LK's Hello Summer For Laodicea




4-6 Month Dog Class
1st HH Shining Star At Nowwithem

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Suma's Mistero L'Uomo Mascherato

Best Puppy In Breed
Malhaven Mastro Di Saltello


Winners Dog: (2-0-0-0)
Suma's Mistero L'Uomo Mascherato

Senior Puppy Dog Class
1st Malhaven Mastro Di Saltello

12-18 Month Dog Class
1st Suma's Mistero L'Uomo Mascherato


Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChS Duenorth Flyin Higher N Higher

Best Of Opposite Sex
Ch Inglis Eagletarn Galiano Gal

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Duenorth A Hard Day's Night

Best Puppy In Breed
Duenorth A Hard Day's Night


Winners Dog: (1-2-1-1)
Duenorth A Hard Day's Night

Senior Puppy Dog Class
1st Duenorth A Hard Day's Night

Veteran Male
Ch Glainddu's Light My Fire


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Eagletarn Diamonds And Pearls

Reserve Winners Bitch
Pajanbeck Witch's Spell

Junior Puppy Bitch Class
1st Eagletarn Diamonds And Pearls

12-18 Month Bitch Class
1st Pajanbeck Witch's Spell

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 5 pts (3-0-2-1)
GChB Kijabewinds When Stars Align

Best Of Opposite Sex
Ch Topaws An Iris Made A Wish

Best Puppy In Breed
Oryxes Rainkist Bottle Rocket Rebel


Winners Dog: (3-0-2-1)
Outfox Mon Amour

Reserve Winners Dog
Lealee's Red Rocket

Junior Puppy Dog Class
1st Readyfor East Valley Sunrise

Senior Puppy Dog Class
1st Lealee's Red Rocket

12-18 Month Dog Class
1st Outfox Mon Amour

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sevenoaks Spotify



Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Avon Farm Godrick Gryffindorf

Best Of Opposite Sex
Ch Kulana Pyper's Dream At Allsgold

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Avon Farm Godrick Gryffindorf

Best Puppy In Breed
Carousel Its Fine To Flirt At Allsgold


Winners Dog: (1-1-0-1)
Avon Farm Godrick Gryffindorf

Open Dog Class
1st Avon Farm Godrick Gryffindorf

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
Ch Echodelights Sassenach Lass

Best Of Opposite Sex
GCh Redjack Sjoblom's Midnight Moonrider

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Ardee's Escapade

Best Puppy In Breed
Newsong's Gogo Gracie At Sjoblom


Winners Dog: (2-3-1-1)
Echodelights Jamie Of Lallybroch

Reserve Winners Dog
Vallance Hot Shot

Senior Puppy Dog Class
1st Vallance Hot Shot

Open Dog Class
1st Echodelights Jamie Of Lallybroch


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Ardee's Escapade

Reserve Winners Bitch
Newsong's Gogo Gracie At Sjoblom

Junior Puppy Bitch Class
1st Newsong's Gogo Gracie At Sjoblom

Senior Puppy Bitch Class
1st Vallance One Shot

Open Bitch Class
1st Ardee's Escapade

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Islandview Out Of The Mist

Best Of Opposite Sex
Islandview A Poet's Heart

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Islandview Wild At Heart

Best Puppy In Breed
Islandview Wild At Heart


Winners Dog: (1-2-1-0)
Islandview Wild At Heart

Senior Puppy Dog Class
1st Islandview Wild At Heart


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Islandview A Poet's Heart

Reserve Winners Bitch
Wynterpoint's Victorious Reign

Senior Puppy Bitch Class
1st Islandview A Poet's Heart

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wynterpoint's Victorious Reign

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
Ch Elcazador Fortunes Favour The Fool

Best Of Opposite Sex
Ch Kiemac Heart Of Gold Elcazador

Best Puppy In Breed
Elcazador Golden Touch



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Especially Rhythm Of My Heart

Reserve Winners Bitch
Elcazador Golden Touch

Senior Puppy Bitch Class
1st Elcazador Golden Touch

Open Bitch Class
1st Especially Rhythm Of My Heart

Veteran Female
Ch Elcazador's Beyond Belief

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Waternymphs Bright Shiny Penny



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Waternymphs Bright Shiny Penny

Canadian Bred Bitch Class
1st Waternymphs Bright Shiny Penny

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Realta Let It Rain At Cuchulain



Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 4 pts (3-1-1-0)
GChB Eastwind Solana's High Seas Adventure

Best Of Opposite Sex
Jaybren's Better Than Gold

Best Of Winners: (3-1-1-0)
Upcountry's Maximum Tilt

Best Puppy In Breed
Jaybren's Better Than Gold


Winners Bitch: (3-1-1-0)
Jaybren's Better Than Gold

Junior Puppy Bitch Class
1st Jaybren's Better Than Gold

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 5 pts (1-2-0-3)
GChS Bartland's Poseidon Adventure

Best Of Opposite Sex
Crosswind Prism's Stand By Me

Best Of Winners: (1-2-0-3)
Crosswind Prism's Stand By Me

Best Puppy In Breed
Crosswind Prism's Stand By Me

Select Bitch
GChB Silversea's Summer Sonnet


Winners Dog: (1-2-0-3)
Crosswind Prism's Stand By Me

Junior Puppy Dog Class
1st Crosswind Prism's Stand By Me


Winners Bitch: (1-2-0-3)
Bartland's Moonlight Sonata

Reserve Winners Bitch
Brio's Queen Bee

12-18 Month Bitch Class
1st Brio's Queen Bee

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bartland's Moonlight Sonata





Group 2 - Alejandro Rojas Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Trumphill Anam Cara At Kipanga
  Rhodesian Ridgeback   24
Group 2nd   
GChS RJ's Scottish Mist
  Basset Hound   19
Group 3rd   
GCh Haefen Phaeton Kharisma
  Saluki   17
Group 4th    Christofle Can You Find Me At Knights   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   16
BPIG    Breigayt's Family Guy   Beagle   N/A
Best Baby Puppy In Group    Thyme To Build SpiceyB   Basenji   0
Best Veteran In Group   
GCh Coso Cola Classic
  Rhodesian Ridgeback   0
Best Altered In Group   
GCh Brushwood Never Say Never
  Whippet   0
Best Brace In Group    Hollyrood Something Wicked   Deerhound (Scottish)   0
Best Brace In Group   
Hollyrood Aurelia Feralia
  Deerhound (Scottish)   0
Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tres Chic Enchanted


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tres Chic Enchanted

Open Dog Class
1st Tres Chic Enchanted





4-6 Month Dog Class
1st Thyme To Build SpiceyB


Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS RJ's Scottish Mist

Best Of Opposite Sex
Ch Sasquatch My Little Gingersnap At Bonorlea



Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Osheehans Chasing The Dragon

Best Of Opposite Sex
Breigayt's Family Guy

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Breigayt's Family Guy

Best Puppy In Breed
Breigayt's Family Guy


Winners Dog: (1-2-0-1)
Breigayt's Family Guy

Junior Puppy Dog Class
1st Breigayt's Family Guy


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Breigayt's Dusty Rosa

Reserve Winners Bitch
Osheehans Ruby Slippers

Open Bitch Class
1st Breigayt's Dusty Rosa
2nd Osheehans Ruby Slippers

Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Christofle Can You Find Me At Knights

Best Puppy In Breed
Donachies Blue Moon Of Scota


Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Hollyrood Prince Of Hallows


Winners Dog: (2-0-0-0)
Hollyrood Prince Of Hallows

Reserve Winners Dog
Hollyrood Godric Gryffindor

Canadian Bred Dog Class
1st Hollyrood Godric Gryffindor

Open Dog Class
1st Hollyrood Prince Of Hallows


Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pikkinokka's Glory Days



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pikkinokka's Glory Days

Open Bitch Class
1st Pikkinokka's Glory Days

4-6 Month Bitch Class
1st Kinsols Kova The Sassy One

Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Haefen Phaeton Kharisma



Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Jikino Kensha No Arion Go

Best Of Opposite Sex
Akashima's Kochi Ken Keiko Natsu No Ko

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Jikino Kensha No Arion Go

Best Puppy In Breed
Jikino Kensha No Arion Go


Winners Dog: (1-2-0-0)
Jikino Kensha No Arion Go

Junior Puppy Dog Class
1st Jikino Kensha No Arion Go


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Akashima's Kochi Ken Keiko Natsu No Ko

Reserve Winners Bitch
Nihon's Legend Bara Sayuri Of Akashima

Junior Puppy Bitch Class
1st Nihon's Legend Bara Sayuri Of Akashima

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Akashima's Kochi Ken Keiko Natsu No Ko

Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Donachie's Celtic Song of Nine



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Donachie's Celtic Song of Nine

Reserve Winners Bitch
Donachies Loch Of Dreams

Canadian Bred Bitch Class
1st Donachies Loch Of Dreams

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Donachie's Celtic Song of Nine





Group 3 - Alejandro Rojas Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   35
Group 2nd   
Ch Gentry N Salieri Coco Martini
  Doberman Pinscher   34
Group 3rd   
Anhara's A Gust Up Her Kilt
  Great Dane   28
Group 4th   
GCh Ebullient Charm Von Sasaunna
  Bernese Mountain Dog   26
BPIG   
Anhara's A Gust Up Her Kilt
  Great Dane   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Snoebear's Reigning Crystal Fountain
  Siberian Husky   0
Best Veteran In Group   
GCh Banbury's ZZ Chops
  Bullmastiff   0
Best Altered In Group   
GCh 2Infinity Right To Remain Silent
  Rottweiler   0
Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Outlander's I Can Hold My Own

Best Puppy In Breed
Outlander's I Can Hold My Own


4-6 Month Bitch Class
1st Outlander's That Certain Mystique

Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Edgemere's Awesome Dawson

Best Puppy In Breed
Edgemere's Awesome Dawson


Winners Dog: (1-0-0-0)
Edgemere's Awesome Dawson

Junior Puppy Dog Class
1st Edgemere's Awesome Dawson


Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Ebullient Charm Von Sasaunna



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Kalamity's Terresistible

12-18 Month Bitch Class
1st Kalamity's Terresistible

Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChB Banbury's Imagine Dragons

Best Of Opposite Sex
GCh Gaffle's Place UR Bets On Me V Kilmarnock


Winners Bitch: (0-1-1-1)
Banbury's Pink Whitney

Open Bitch Class
1st Banbury's Pink Whitney

Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Vista Del Volcan Tabasco


Winners Dog: (1-0-0-0)
Vista Del Volcan Tabasco

Open Dog Class
1st Vista Del Volcan Tabasco

Veteran Male
Vista Del Volcan Tabasco


Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 5 pts (3-1-1-1)
GChB Gentry N Salieri Coco Martini

Best Of Opposite Sex
Holloway's Two Birds One Stone

Best Of Winners: (3-1-1-1)
Holloway's Two Birds One Stone

Best Puppy In Breed
ConnQuest Girl Gone Bad


Winners Dog: (3-1-1-1)
Holloway's Two Birds One Stone

Reserve Winners Dog
Brauchbar's Setting The World On Fire

Junior Puppy Dog Class
1st Brauchbar's Setting The World On Fire

12-18 Month Dog Class
1st Holmrun's M'Inence

Open Dog Class
1st Holloway's Two Birds One Stone

4-6 Month Dog Class
1st Katet Stack The Deck


Winners Bitch: (3-1-1-1)
ConnQuest Girl Gone Bad

Senior Puppy Bitch Class
1st ConnQuest Girl Gone Bad

Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cascadia Brazen Honeybear

Best Puppy In Breed
Cascadia Brazen Honeybear


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cascadia Brazen Honeybear

Senior Puppy Bitch Class
1st Cascadia Brazen Honeybear

Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Anhara's A Gust Up Her Kilt

Best Puppy In Breed
Anhara's A Gust Up Her Kilt



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Anhara's A Gust Up Her Kilt

Reserve Winners Bitch
Paquestone Mystique N Intrigue

Senior Puppy Bitch Class
1st Anhara's A Gust Up Her Kilt

Open Bitch Class
1st Paquestone Mystique N Intrigue

Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Seelowen's Worth The Wait



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Seelowen's Worth The Wait

12-18 Month Bitch Class
1st Seelowen's Xtraordinary Stardust

Canadian Bred Bitch Class
1st Seelowen's Worth The Wait

Open Bitch Class
1st Pagency Finholly Darla

Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Stillstream's The Thunder Rolls

Best Puppy In Breed
Stillstreams Gently Bentley At Seafret


Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
Indrives Sloop Doggy Dogg

Best Of Opposite Sex
Seagypsy' N Tanaki's Ain't Misbehavin'

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Indrives Sloop Doggy Dogg

Best Puppy In Breed
Seagypsy' N Tanaki's Ain't Misbehavin'

Select Bitch
GCh Justlyd's Matter Of Fact


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Indrives Sloop Doggy Dogg

Reserve Winners Bitch
Whoosh Supernova On The Move

Senior Puppy Bitch Class
1st Whoosh Supernova On The Move

Open Bitch Class
1st Indrives Sloop Doggy Dogg

Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChS BigLuv's Let It Ride

Best Of Opposite Sex
2Infinity You Can Hear Me Everywhere

Best Of Winners: (1-2-1-0)
2Infinity You Can Hear Me Everywhere

Best Puppy In Breed
Debeau's Thunder Wengel


Winners Dog: (1-2-1-0)
Debeau's Thunder Wengel

Senior Puppy Dog Class
1st Debeau's Thunder Wengel

Veteran Male
2infinity Informed Decision

Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sancha's Yipyip Sky Bison



Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Reigning's Stormstruck Wind' N Snow






Group 4 - Dana Garcia Tice Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   43
Group 2nd   
Max-Well's Honeybee At Ridgefolk
  Norfolk Terrier   38
Group 3rd   
Russhaven Having A Ball At Ballymoon
  Russell Terrier   37
Group 4th   
GChB Ryba's Skyfall
  Australian Terrier   34
BPIG   
Russhaven Having A Ball At Ballymoon
  Russell Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Windacre Fun Times At Mysticgold   West Highland White Terrier   0
Best Altered In Group   
GCh Absolute Gem Devil In Disguise
  West Highland White Terrier   0
Best Brace In Group   
GCh Luxury Avenue's Freyja Of Rozehaven
  Bull Terrier   0
Best Brace In Group   
Ch Rozehaven's Springtime Zephyr
  Bull Terrier   0
Group 2nd (Altered)   
Tolyn's Rocketman At Caliente
  Lakeland Terrier   0
Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GChS Ryba's Skyfall

Best Of Opposite Sex
Kiaya's Blast Off To Tidewalker

Best Puppy In Breed
Kiaya's Blast Off To Tidewalker

Select Bitch
GCh Tidewalker Epsilon Grace


Winners Dog: (1-0-0-2)
Kiaya's Blast Off To Tidewalker

Senior Puppy Dog Class
1st Kiaya's Blast Off To Tidewalker


Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Otleys Believe In Magic



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Wimberway's Border Janaimo

Open Bitch Class
1st Wimberway's Border Janaimo

Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
GCh Rozehaven's Springtime Zephyr

Best Of Opposite Sex
GChB Brickfield Crusher

Select Bitch
GCh Luxury Avenue's Freyja Of Rozehaven



Winners Bitch: (1-1-1-2)
Romcana Tzooka Bazooka

Open Bitch Class
1st Romcana Tzooka Bazooka

4-6 Month Bitch Class
1st Delicious Abernethy

Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Lotus' Boo Sheet

Best Of Opposite Sex
Lozoe Angel Watching Over The Riot

Best Puppy In Breed
Lozoe Angel Watching Over The Riot


Winners Dog: (1-0-0-1)
Lozoe Angel Watching Over The Riot

Senior Puppy Dog Class
1st Lozoe Angel Watching Over The Riot


Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Braemar Scotch Broom Skywalker At Janmar


Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Takala Trails Maddison



Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Slicey's Charlize The Rose of Trallee

Best Puppy In Breed
Slicey's Charlize The Rose of Trallee



Winners Bitch: (1-1-0-0)
Slicey's Charlize The Rose of Trallee

Senior Puppy Bitch Class
1st Slicey's Charlize The Rose of Trallee

Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Max-Well's Honeybee At Ridgefolk



Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Paradym Amblegreen Double Take

Best Of Opposite Sex
Ch Amblegreen Den-Mar's All In

Best Puppy In Breed
Ch Amblegreen Den-Mar's All In



Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Westhams Little Ol Cowgirl



Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Russhaven Having A Ball At Ballymoon

Best Puppy In Breed
Russhaven Having A Ball At Ballymoon


Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Dunsmuir Glenby Devil's Sprite



Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Takala Trails Athena

Best Of Opposite Sex
Distaff Chuffed To Bits

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Takala Trails Athena

Best Puppy In Breed
Takala Trails Athena


Winners Dog: (2-3-0-0)
Distaff Chuffed To Bits

Reserve Winners Dog
Takala Trails Ginger Goodwin

Senior Puppy Dog Class
1st Takala Trails Ginger Goodwin

12-18 Month Dog Class
1st Distaff Chuffed To Bits


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Takala Trails Athena

Reserve Winners Bitch
Takala Trails Isabella 2nd

Senior Puppy Bitch Class
1st Takala Trails Athena
2nd Takala Trails Isabella 2nd

12-18 Month Bitch Class
1st Distaff Dazzling Display

Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Salient's Darwyn I Am The One

Best Puppy In Breed
Salient's Darwyn I Am The One



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Salient's Darwyn I Am The One

Reserve Winners Bitch
Darwyn's Ma Belle Amie

Junior Puppy Bitch Class
1st Salient's Darwyn I Am The One

Open Bitch Class
1st Darwyn's Ma Belle Amie

Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChG Skyehigh's Video Game

Best Of Opposite Sex
Seawest Here Comes Dolly

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Ladyleigh Has To Be Henry

Best Puppy In Breed
GCh Ladyleigh She's Cooking Now

Select Bitch
GCh Ladyleigh She's Cooking Now


Winners Dog: (1-2-1-1)
Ladyleigh Has To Be Henry

Open Dog Class
1st Ladyleigh Has To Be Henry

4-6 Month Dog Class
1st Windacre Fun Times At Mysticgold


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Seawest Here Comes Dolly

Reserve Winners Bitch
Windacre A Penny For Your Thoughts

12-18 Month Bitch Class
1st Seawest Here Comes Dolly

Open Bitch Class
1st Windacre A Penny For Your Thoughts





Group 5 - Alejandro Rojas Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Alderglen Siren Song
  Cavalier King Charles Spaniel   39
Group 2nd   
GChB Carmorosa's Pixie Dancer
  Silky Terrier   35
Group 3rd   
GCh MistyTrails Wyntr'Elise
  Havanese   33
Group 4th   
Crystaljems Look On D Briteside
  Chihuahua (Long Coat)   22
BPIG   
Caviolia's Set Your Soul On Fire
  Cavalier King Charles Spaniel   N/A
Best Baby Puppy In Group    Nicomens Wild Winter Rose   Papillon   0
Best Veteran In Group   
GChEx Littlelion China Doll
  Pekingese   0
Best Altered In Group   
GCh Lon-Du Ven Mar Hello Mary Lou
  Pekingese   0
Best Brace In Group    Arkland N Crystaljems Rockstar   Chihuahua (Long Coat)   0
Best Brace In Group   
GChEx Crystaljems Look On D Briteside
  Chihuahua (Long Coat)   0
Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Wynneira Kavik Gadars Eskies

Best Of Opposite Sex
Trinity Rox T'Ring At Wynneira

Best Puppy In Breed
Trinity Rox T'Ring At Wynneira



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Trinity Rox T'Ring At Wynneira

Reserve Winners Bitch
Wynneiras Shot Thru The Heart

Senior Puppy Bitch Class
1st Trinity Rox T'Ring At Wynneira

Open Bitch Class
1st Wynneiras Shot Thru The Heart

Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GChS Alderglen Siren Song

Best Of Opposite Sex
Caviolia's Mischief In The Shadows

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Caviolia's Mischief In The Shadows

Best Puppy In Breed
Caviolia's Set Your Soul On Fire


Winners Dog: (2-1-0-1)
Caviolia's Mischief In The Shadows

Reserve Winners Dog
Caviolia's Set Your Soul On Fire

Junior Puppy Dog Class
1st Caviolia's Set Your Soul On Fire

12-18 Month Dog Class
1st Caviolia's Mischief In The Shadows

Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 5 pts (1-3-0-2)
GChEx Crystaljems Look On D Briteside

Best Of Opposite Sex
Winsomelux Warrior

Best Of Winners: (1-3-0-2)
Winsomelux Warrior

Best Puppy In Breed
Arkland N Crystaljem Lil Gingersnap


Winners Dog: (1-3-0-2)
Winsomelux Warrior

Open Dog Class
1st Winsomelux Warrior

Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Granello d'Oro-PC Di San Gimignano


Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Swifthaven Watcha Talk'n About



Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 10 pts (2-6-1-2)
GChS MistyTrails Wyntr'Elise

Best Of Opposite Sex
GChB Havadahl Kizmet

Best Of Winners: (2-6-1-2)
Oeste's Askin For Kisses

Best Puppy In Breed
MistyTrails Allara's Wyntr'Rising

Select Bitch
GCh Seantiago N'MistyTrails Jewelz

Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Nicomens Midnight Beauty

Best Puppy In Breed
Rosians Xtra Special Cappuccino



Winners Bitch: (0-4-0-0)
Nicomens Midnight Beauty

Reserve Winners Bitch
Rosians Xtra Special Cappuccino

Junior Puppy Bitch Class
1st Rosians Xtra Special Cappuccino
2nd Truluv's Fantasia

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Nicomens Midnight Beauty
2nd Delyteful N Flinters Super Chic

4-6 Month Bitch Class
1st Nicomens Wild Winter Rose

Judge: Anik Primeau

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
Ch Furrycreek's Blue Jeans

Best Of Opposite Sex
Furrycreek's I Love Lucy

Best Puppy In Breed
Ch Furrycreek's Blue Jeans

Select Dog
GCh Chriscendo Mighty Cute

Select Bitch
GCh Cheyennes Precious Gem



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Furrycreek's I Love Lucy

Reserve Winners Bitch
Lilangelz Heck Yeah

Junior Puppy Bitch Class
1st Lilangelz Heck Yeah

Senior Puppy Bitch Class
1st Furrycreek's I Love Lucy

Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Lemoges Xena The Warrior Princess


Judge: Alejandro Rojas

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Carmorosa's Pixie Dancer

Best Of Opposite Sex
Ch Carmorosa's Quintessential







Group 6 - Dana Garcia Tice Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Wintergarden Litilann's The First Lady
  Poodle (Standard)   37
Group 2nd    Trekhond's Dressed For A Parti   Tibetan Spaniel   31
Group 3rd   
Ch Kojiros Party Girl
  Shih Tzu   24
Group 4th   Ch Ko's See Ya Later Gator   Dalmatian   19
BPIG    Trekhond's Dressed For A Parti   Tibetan Spaniel   N/A
Best Baby Puppy In Group    Beaubelle Higgins Of Devileen   French Bulldog   0
Best Veteran In Group   Ch Beshia Cannon Pi At Sevenacres   Chow Chow   0
Best Altered In Group   
Ch (Alt) Ch Lyric's Yes Indeed
  Poodle (Miniature)   0
Best Brace In Group    Friday The Thirteenth Of Island West   Schipperke   0
Best Brace In Group   Ch Ebbtide's Islandwest Of Sunrise   Schipperke   0
Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch EQ Iowana's Beyond Belief At Kaliska

Best Of Opposite Sex
Kaliska's Lunar Nebula

Best Puppy In Breed
Luvaluv's Fire Burnin On The Dancefloor



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Kaliska's Lunar Nebula

Reserve Winners Bitch
Luvaluv's Fire Burnin On The Dancefloor

Junior Puppy Bitch Class
1st Luvaluv's Fire Burnin On The Dancefloor

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kaliska's Lunar Nebula

Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 6 pts (1-4-1-1)
Rakaro's Dancing In The Rain

Best Of Opposite Sex
GCh Babylon's Abel Salutes Imperious

Best Of Winners: (1-4-1-1)
Rakaro's Dancing In The Rain

Best Puppy In Breed
Rakaro's Dancing In The Rain

Select Bitch
Ch Phyrra Stirring Up Orions Belt At Canis Major


Winners Dog: (1-4-1-1)
Bellisabull's I'm Kinda A Big Dill

12-18 Month Dog Class
1st Bellisabull's I'm Kinda A Big Dill

Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Beshia Cannon Pi At Sevenacres


Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Ko's See Ya Later Gator



Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Viners Line Harton

Best Of Opposite Sex
Any Story Worth Telling Is Worth Telling Nala

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Viners Line Harton

Best Puppy In Breed
Viners Line Harton


Winners Dog: (1-1-0-0)
Viners Line Harton

Senior Puppy Dog Class
1st Viners Line Harton

4-6 Month Dog Class
1st Beaubelle Higgins Of Devileen

Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Keewest's Xenii Pacific Encore


Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Penhurst Georgie Girl

Best Of Opposite Sex
Havaluv Isn't That Something


Winners Dog: (1-0-0-1)
Havaluv Isn't That Something

12-18 Month Dog Class
1st Havaluv Isn't That Something

Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 5 pts (0-2-2-2)
GCh Wintergarden Litilann's The First Lady

Best Of Opposite Sex
Ch Diplomat Lakeridge It's Only Money

Best Puppy In Breed
Ch Diplomat Lakeridge It's Only Money

Select Bitch
Ch Reigate Dawin Rave On



Winners Bitch: (0-2-2-2)
Continental Spirit Of Willow

Reserve Winners Bitch
Vetset Play The Game

Senior Puppy Bitch Class
1st Vetset Play The Game

12-18 Month Bitch Class
1st Continental Spirit Of Willow

Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Doreve's Island West Paladin

Best Of Opposite Sex
Kimmy Is Here By Island West



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Kimmy Is Here By Island West

Reserve Winners Bitch
Raven Of Island West

12-18 Month Bitch Class
1st Kimmy Is Here By Island West

Open Bitch Class
1st Raven Of Island West

Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
GChB Kojiros Party Girl

Best Of Opposite Sex
GCh Sealegends Magic In Moonlight

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Sealegends Flowers In The Spring

Best Puppy In Breed
Sealegends Flowers In The Spring

Select Bitch
Ch Sealegends Blue Bell Cindy Lou


Winners Dog: (1-1-1-2)
Sealegends Moonlight Magic

Junior Puppy Dog Class
1st Sealegends Moonlight Magic


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Sealegends Flowers In The Spring

Junior Puppy Bitch Class
1st Sealegends Flowers In The Spring

Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 6 pts (2-2-3-0)
Trekhond's Dressed For A Parti

Best Of Opposite Sex
GChB Judo's Top Secret At Trekhond

Best Of Winners: (2-2-3-0)
Trekhond's Dressed For A Parti

Best Puppy In Breed
Trekhond's Dressed For A Parti

Select Dog
Ch Trekhond's Solitary Man


Winners Bitch: (2-2-3-0)
Trekhond's Dressed For A Parti

Reserve Winners Bitch
Shave's Island Gem At Trekhond

Junior Puppy Bitch Class
1st Trekhond's Dressed For A Parti

Senior Puppy Bitch Class
1st Shave's Island Gem At Trekhond



Group 7 - Dana Garcia Tice Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Kiji Honky Tonk Hero
  Australian Shepherd   43
Group 2nd   
GCh Border Lane Air On The G String
  Border Collie   39
Group 3rd   
Ch Igor du Domaine de Bredenarde
  Berger Picard   38
Group 4th    Mosaic Start The Fire   Shetland Sheepdog   37
BPIG    Moonbaby's Sparkle, Shimmer And Shine   Miniature American Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group    Renaissance Farm's Crystal Blue Persuasion   Miniature American Shepherd   0
Best Veteran In Group   
GCh CoastalViews Winter Shades
  Shetland Sheepdog   0
Best Brace In Group    Cincerlee Celtic Gem   Shetland Sheepdog   0
Best Brace In Group    Cincerlee Prince Of The Universe   Shetland Sheepdog   0
Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Ksenia's Trail Hunter

Best Of Opposite Sex
Imbachs Brienne Of Tarth House Of Kinsey

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Ksenia's Trail Hunter

Best Puppy In Breed
Ksenia's Trail Hunter


Winners Dog: (1-2-0-0)
Ksenia's Trail Hunter

Junior Puppy Dog Class
1st Ksenia's Trail Hunter

Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Kiji Honky Tonk Hero

Best Of Opposite Sex
GCh Baywind Tailor Made In Tinseltown

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Summerwind Cowboy Legend At Trekhond

Best Puppy In Breed
Summerwind Cowboy Legend At Trekhond


Winners Bitch: (1-1-1-1)
MountainAsh After Midnight

Open Bitch Class
1st MountainAsh After Midnight

Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Addlee's First Lady At Tiffany

Select Bitch
GCh Kelkary's Melt My Heart



Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Sky Acres Lady Bird Special

Best Of Opposite Sex
GCh Omniscient Between Two Worlds

Best Puppy In Breed
Uniquity's Jumping Juniper Of Letekoe

Select Bitch
Ch Cardoness Omniscient Victress



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Sky Acres Lady Bird Special

Reserve Winners Bitch
Uniquity's Jumping Juniper Of Letekoe

Junior Puppy Bitch Class
1st Uniquity's Jumping Juniper Of Letekoe

Open Bitch Class
1st Sky Acres Lady Bird Special

Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Igor du Domaine de Bredenarde



Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Border Lane Air On The G String



Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Aktiv's I Love Rock 'N' Roll



Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
Vanisle's Black Diamond Of Wyndburr

Best Of Opposite Sex
Ch Prairiepine's Montego Bay

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Vanisle's Black Diamond Of Wyndburr

Best Puppy In Breed
Vanisle's Black Diamond Of Wyndburr


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Vanisle's Black Diamond Of Wyndburr

Reserve Winners Bitch
Vanisle's Diamond Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st Vanisle's Diamond Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Ennismoor's Isle Of Arwyn

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Vanisle's Black Diamond Of Wyndburr

Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Snowventure Thunderstruck



Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Woodside's Kahlua PP



Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Alta Little Red Corvette At RF

Best Of Opposite Sex
Moonbaby's Sparkle, Shimmer And Shine

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Moonbaby's Sparkle, Shimmer And Shine

Best Puppy In Breed
Moonbaby's Sparkle, Shimmer And Shine

Select Bitch
Ch Renaissance Farms Zizi Does It


Winners Dog: (1-2-1-1)
Moonbaby's Shotgun Rider

Junior Puppy Dog Class
1st Moonbaby's Shotgun Rider


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Moonbaby's Sparkle, Shimmer And Shine

Reserve Winners Bitch
Follow Me Sweet Ribbon

Junior Puppy Bitch Class
1st Moonbaby's Sparkle, Shimmer And Shine

12-18 Month Bitch Class
1st Follow Me Sweet Ribbon

4-6 Month Bitch Class
1st Renaissance Farm's Crystal Blue Persuasion

Judge: Dana Garcia Tice

Best Of Breed: 14 pts (4-5-3-3)
Ch Mosaic Start The Fire

Best Of Opposite Sex
GChB CoastalViews Winter Shades

Best Of Winners: (4-5-3-3)
Marpointe's Sophie's Choice

Best Puppy In Breed
Marpointe's Sophie's Choice

Select Dog
GChB Avoca Force Of Nature


Winners Dog: (4-5-3-3)
Longhauls Forged In Fire

Reserve Winners Dog
Cincerlee's Revival

Junior Puppy Dog Class
1st Longhauls Forged In Fire

Senior Puppy Dog Class
1st Cincerlee Celtic Gem
2nd Cincerlee Un Poco Loco

Canadian Bred Dog Class
1st Cincerlee's Revival

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By