Alberni Valley Kennel Club
Tuesday, August 2, 2022



Related Results

Obedience

Tuesday, August 02 (Obedience Trial)

Rally Obedience

Tuesday, August 02 (Rally Trial-1)
Wednesday, August 03 (Rally Trial-2)
Wednesday, August 03 (Rally Trial-3)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Vickie Umpleby
Poodle (Standard)  Ch Afterglow Nocturnal
Points: 134 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Vickie Umpleby
Havanese  
GChS MistyTrails Wyntr'Elise
Points: 103
Best Puppy In Show
Judge: Vickie Umpleby
Boxer  
Ch Mephisto's Devil Is In The Details








Group 1 - Vickie Umpleby Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Duenorth Flyin Higher N Higher
  Retriever (Flat-Coated)   37
Group 2nd   
GChS Allsgold Shot Of III Wise Men
  Retriever (Golden)   36
Group 3rd   
GCh Tollchester Free'Dom Fighter
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   32
Group 4th   Ch Upcountry's Perpetual Motion   Vizsla (Smooth-Haired)   19
BPIG   Ch Cantabria Brigg Fair   Spaniel (English Cocker)   N/A
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Clarity's Silver Lining

Best Of Opposite Sex
Hunterspride Beauty Is Power

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Clarity's Silver Lining

Best Puppy In Breed
Clarity's Silver Lining


Winners Dog: (1-1-0-0)
Clarity's Silver Lining

Open Dog Class
1st Clarity's Silver Lining


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Hunterspride Beauty Is Power

Senior Puppy Bitch Class
1st Hunterspride Beauty Is Power

Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Decocoa's The Dark Lady Of

Best Puppy In Breed
Decocoa's The Dark Lady Of



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Decocoa's The Dark Lady Of

Junior Puppy Bitch Class
1st Decocoa's The Dark Lady Of

Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Duenorth Flyin Higher N Higher



Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GChS Allsgold Shot Of III Wise Men

Best Of Opposite Sex
GCh Camalire Show Time

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Goldspirit's Artic Blast


Winners Dog: (1-1-1-1)
Goldspirit's Artic Blast

Open Dog Class
1st Goldspirit's Artic Blast


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Myriosa's First Tee Frost Delay

Open Bitch Class
1st Myriosa's First Tee Frost Delay

Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChS Kermodei's Unforgettable Yeti

Best Of Opposite Sex
GChB Danrich's Polly Pocket

Select Dog
GChB Makaila's Dapper Revelation



Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 12 pts (5-4-3-1)
GChB Tollchester Free'Dom Fighter

Best Of Opposite Sex
Rainkist Girl On A Mission

Best Of Winners: (5-4-3-1)
Rainkist Girl On A Mission

Best Puppy In Breed
Watermark's Westcoast Zunga

Select Dog
GChB Kijabewinds When Stars Align

Select Bitch
Ch Seaterrace Hallow'peno Pepper


Winners Bitch: (5-4-3-1)
Rainkist Girl On A Mission

Reserve Winners Bitch
Tollchester Spice It Up

12-18 Month Bitch Class
1st Tollchester's Lilvalley McHotty
2nd Lealee Lilvalley Canadian Mayple

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rainkist Girl On A Mission

Open Bitch Class
1st Tollchester Spice It Up

Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sevenoaks Spotify



Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Vallance Hot Shot

Best Of Opposite Sex
Vallance One Shot

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Vallance Hot Shot


Winners Dog: (1-1-0-0)
Vallance Hot Shot

12-18 Month Dog Class
1st Vallance Hot Shot


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Vallance One Shot

12-18 Month Bitch Class
1st Vallance One Shot

Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Islandview Mistic Storyteller



Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 4 pts (0-1-3-1)
Ch Cantabria Brigg Fair

Best Of Opposite Sex
Cantabria Annie Laurie

Best Puppy In Breed
Ch Cantabria Brigg Fair

Select Dog
GChS Sherlock's Right On Q



Winners Bitch: (0-1-3-1)
Cantabria Annie Laurie

Senior Puppy Bitch Class
1st Cantabria Annie Laurie

Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
Upcountry's Perpetual Motion

Best Of Opposite Sex
Upcountry's Cool Cruiser

Best Puppy In Breed
Upcountry's Brawny Knight At The Improv

Select Dog
Ch Upcountry's Maximum Tilt


Winners Dog: (2-0-1-1)
Upcountry's Cool Cruiser

Reserve Winners Dog
Upcountry's Brawny Knight At The Improv

Junior Puppy Dog Class
1st Upcountry's Brawny Knight At The Improv

12-18 Month Dog Class
1st Upcountry's Cool Cruiser


Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Bartland's Poseidon Adventure







Group 2 - Patricia Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Trumphill Anam Cara At Kipanga
  Rhodesian Ridgeback   6
Group 2nd   
Jikino Kensha No Arion Go
  Shikoku   5
Group 3rd   
Treadway Got To Get You Into My Life
  Whippet   4
Group 4th   
TruNorth's Hell And High Water Niel
  Petit Basset Griffon Vendeen   2
BPIG   
Jikino Kensha No Arion Go
  Shikoku   N/A
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
TruNorth's Hell And High Water Niel

Best Of Opposite Sex
TruNorth's Hell And High Water Beth

Best Of Winners: (1-2-0-0)
TruNorth's Hell And High Water Niel

Best Puppy In Breed
TruNorth's Hell And High Water Niel


Winners Dog: (1-2-0-0)
TruNorth's Hell And High Water Niel

Junior Puppy Dog Class
1st TruNorth's Hell And High Water Niel


Winners Bitch: (1-2-0-0)
TruNorth's Hell And High Water Beth

Reserve Winners Bitch
Kan Trace Baila Morena

Junior Puppy Bitch Class
1st TruNorth's Hell And High Water Beth

Open Bitch Class
1st Kan Trace Baila Morena

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Trumphill Anam Cara At Kipanga



Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Jikino Kensha No Arion Go

Best Puppy In Breed
Jikino Kensha No Arion Go


Winners Dog: (1-0-0-0)
Jikino Kensha No Arion Go

Senior Puppy Dog Class
1st Jikino Kensha No Arion Go


Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Treadway Got To Get You Into My Life

Best Of Opposite Sex
Ch Westknock Imagine Tiger Tiger






Group 3 - Vickie Umpleby Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Hierarch's Sympathy For The Devil
  Doberman Pinscher   11
Group 2nd   
GChS Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   8
Group 3rd   
GChB Banbury's Imagine Dragons
  Bullmastiff   7
Group 4th   
Ch Mephisto's Devil Is In The Details
  Boxer   4
BPIG   
Ch Mephisto's Devil Is In The Details
  Boxer   N/A
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Mephisto's Devil Is In The Details

Best Of Opposite Sex
Hitt's Hermoso

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Hitt's Hermoso

Best Puppy In Breed
Ch Mephisto's Devil Is In The Details


Winners Dog: (1-1-0-1)
Hitt's Hermoso

Junior Puppy Dog Class
1st Hitt's Hermoso


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Hitt's Smooth Criminal

Junior Puppy Bitch Class
1st Hitt's Smooth Criminal

Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GChB Banbury's Imagine Dragons

Best Of Opposite Sex
Banbury's Pink Whitney

Select Dog
Ch Affinity's Lock, Shock & Barrel



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Banbury's Pink Whitney

Open Bitch Class
1st Banbury's Pink Whitney

Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GChG Hierarch's Sympathy For The Devil

Best Puppy In Breed
Dragonhill's Molotuv Cocktail

Select Bitch
GCh Gentry N Salieri Coco Martini



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Dragonhill's Molotuv Cocktail

Junior Puppy Bitch Class
1st Dragonhill's Molotuv Cocktail

Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Justlyd's Matter Of Fact



Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Reigning's Stormstruck Wind' N Snow



Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Almazy Anabara Tania Fairy Princess







Group 4 - Patricia Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Dunsmuir Glenby Devil's Sprite
  Scottish Terrier   14
Group 2nd    Braemar Scotch Broom Skywalker At Janmar   Cairn Terrier   12
Group 3rd   
GCh Darwyn's Notorious
  Welsh Terrier   11
Group 4th   
Slicey's Charlize The Rose of Trallee
  Lakeland Terrier   10
BPIG No Entry
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Braemar Scotch Broom Skywalker At Janmar


Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Milar Paco


Winners Dog: (1-0-0-0)
Milar Paco

Open Dog Class
1st Milar Paco


Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Takala Trails Hazel



Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Slicey's Charlize The Rose of Trallee


Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChS Empire Dreamaker Hot Tip

Best Of Opposite Sex
Empire's Stargate To The Moon



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Empire's Stargate To The Moon

Reserve Winners Bitch
Express Empire Red Skye At Dawn

12-18 Month Bitch Class
1st Empire's Stargate To The Moon

Open Bitch Class
1st Express Empire Red Skye At Dawn

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChB Dunsmuir Glenby Devil's Sprite

Select Bitch
GCh Trotters Shadee Lady



Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Lucas (Estonia)


Winners Dog: (2-0-0-0)
Lucas (Estonia)

Reserve Winners Dog
Kometa Rossi Kovid

Open Dog Class
1st Lucas (Estonia)
2nd Kometa Rossi Kovid


Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Hillside Hound Of Baskerville

Best Of Opposite Sex
Takala Trails Athena

Select Bitch
Ch Distaff Dazzling Display



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Takala Trails Athena

12-18 Month Bitch Class
1st Takala Trails Athena

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Darwyn's Notorious







Group 5 - Vickie Umpleby Top Dog
Points
Group 1st   
GChS MistyTrails Wyntr'Elise
  Havanese   18
Group 2nd   
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher
  Papillon   12
Group 3rd   
GChB Mingchen Rewind
  Cavalier King Charles Spaniel   6
Group 4th   
GCh Swifthaven Watcha Talk'n About
  Chinese Crested   5
BPIG   
MistyT's Sassy Wyntr'Solstice
  Havanese   N/A
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Mingchen Rewind



Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Arkland N Crystaljems Rockstar

Best Of Opposite Sex
Linandy's Stop The Rain

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Arkland N Crystaljems Rockstar

Best Puppy In Breed
Linandy's Stop The Rain


Winners Dog: (2-1-0-0)
Linandy's Stop The Rain

Reserve Winners Dog
Arkland N Crystaljem Play It Again Sam

Junior Puppy Dog Class
1st Arkland N Crystaljem Play It Again Sam

Senior Puppy Dog Class
1st Linandy's Stop The Rain


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Arkland N Crystaljems Rockstar

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Arkland N Crystaljems Rockstar

Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Swifthaven Watcha Talk'n About



Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 5 pts (0-4-1-1)
GChS MistyTrails Wyntr'Elise

Best Of Opposite Sex
GCh Havadahl Rico Suave

Best Puppy In Breed
MistyT's Sassy Wyntr'Solstice



Winners Bitch: (0-4-1-1)
MistyT's Sassy Wyntr'Solstice

Reserve Winners Bitch
Mistytrails Wyntr'Tanzanite

Junior Puppy Bitch Class
1st MistyTrails Wyntr'Lividus

12-18 Month Bitch Class
1st Twinkle's Lulu Love In Your Heart At Havanangel

Canadian Bred Bitch Class
1st Mistytrails Wyntr'Tanzanite

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st MistyT's Sassy Wyntr'Solstice

Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 5 pts (0-3-2-1)
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher

Best Of Opposite Sex
GCh Truluv's Season Of The Witch

Best Puppy In Breed
Truluv's Fantasia

Select Dog
Ch Pilot's Triflight Okee For Takeoff



Winners Bitch: (0-3-2-1)
Suniren Pop The Prosecco Gleniren

Reserve Winners Bitch
Truluv's Once Upon A Time

Senior Puppy Bitch Class
1st Truluv's Fantasia

Canadian Bred Bitch Class
1st Truluv's Once Upon A Time

Open Bitch Class
1st Suniren Pop The Prosecco Gleniren

Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Yarburg Vincent


Winners Dog: (1-0-0-0)
Yarburg Vincent

12-18 Month Dog Class
1st Yarburg Vincent


Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Carmorosa's Quintessential







Group 6 - Patricia Taylor Top Dog
Points
Group 1st   Ch Afterglow Nocturnal   Poodle (Standard)   30
Group 2nd   
Ch Sunojo's Ohso Juji Go
  Shiba Inu   25
Group 3rd   
Wrapt In Smoke And Mirrors
  Bichon Frise   22
Group 4th    Glorious Miranda Bailiey   Chow Chow   21
BPIG    Glorious Miranda Bailiey   Chow Chow   N/A
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wrapt In Smoke And Mirrors


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wrapt In Smoke And Mirrors

Open Dog Class
1st Wrapt In Smoke And Mirrors


Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 8 pts (1-5-2-1)
Ch Waylin And Luvaluv Dante's Inferno

Best Of Opposite Sex
GChS Waylin's Song Of The South

Best Of Winners: (1-5-2-1)
Waylin's Quantum Of Solace

Best Puppy In Breed
Ch Waylin And Luvaluv Dante's Inferno

Select Dog
GCh Waylin's Tony The Tiger


Winners Dog: (1-5-2-1)
Waylin's Quantum Of Solace

12-18 Month Dog Class
1st Waylin's Quantum Of Solace


Winners Bitch: (1-5-2-1)
Luvaluv's Rising From The Ashes

Reserve Winners Bitch
Luvaluv's Fire Burnin On The Dancefloor

Senior Puppy Bitch Class
1st Luvaluv's Fire Burnin On The Dancefloor

12-18 Month Bitch Class
1st Waylin's One Hot Summer Night
2nd Waylin N Havasu's Shades Of Autumn

Canadian Bred Bitch Class
1st Luvaluv's Rising From The Ashes

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Waylin's Rocky Acres Rebecca

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
McGregor's Va Va Voom

Best Of Opposite Sex
GCh Babylon's Abel Salutes Imperious

Select Bitch
Ch Lil Buddy Monica For Babylon



Winners Bitch: (0-1-1-1)
McGregor's Va Va Voom

12-18 Month Bitch Class
1st McGregor's Va Va Voom

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Glorious Miranda Bailiey

Best Of Opposite Sex
Rebelrun Grand Cru At Clos De Lion

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Glorious Miranda Bailiey

Best Puppy In Breed
Glorious Miranda Bailiey


Winners Dog: (2-1-0-0)
Rebelrun Grand Cru At Clos De Lion

Reserve Winners Dog
Beshia's Rocket Man

Senior Puppy Dog Class
1st Rebelrun Grand Cru At Clos De Lion

Open Dog Class
1st Beshia's Rocket Man


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Glorious Miranda Bailiey

Senior Puppy Bitch Class
1st Glorious Miranda Bailiey

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Lwolfranch Here Comes The Sun

Best Puppy In Breed
Ch Lwolfranch Here Comes The Sun

Select Dog
GChB Baohuao's Don't Believe Me ? Just Watch!



Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
Ch Afterglow Nocturnal

Best Of Opposite Sex
Ch Litilann's Wintergarden Style N' Ease

Best Puppy In Breed
Litilann's Hot Flash

Select Bitch
Ch Reigate Dawin Rave On



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Litilann's Hot Flash

Reserve Winners Bitch
Continental Spirit Of Willow

12-18 Month Bitch Class
1st Continental Spirit Of Willow

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Litilann's Hot Flash

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Doreve's Island West Paladin

Best Of Opposite Sex
Raven Of Island West



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Raven Of Island West

Open Bitch Class
1st Raven Of Island West

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Sunojo's Ohso Juji Go

Best Of Opposite Sex
Ch Sunojo's Little Red Pill

Select Dog
Ch Sunojo's The Chosen One



Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Sealegends Magic In Moonlight

Best Of Opposite Sex
Ch Sealegends Flowers In The Spring

Best Puppy In Breed
Ch Sealegends Flowers In The Spring


Winners Dog: (1-0-1-1)
Sealegends Moonlight Magic

Senior Puppy Dog Class
1st Sealegends Moonlight Magic




Group 7 - Patricia Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh CoastalViews Winter Shades
  Shetland Sheepdog   12
Group 2nd   
GCh Cobbers Dine N Dash
  Australian Cattle Dog   10
Group 3rd   
GCh Snowventure Thunderstruck
  Finnish Lapphund   9
Group 4th   
Blueshire's Big Ben
  Old English Sheepdog   8
BPIG   
Blueshire's Big Ben
  Old English Sheepdog   N/A
Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Cobbers Dine N Dash



Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Aktiv's I Love Rock 'N' Roll



Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Vanisle Vividus Honour In The Afterhours

Best Of Opposite Sex
Ennismoor's Isle Of Arwyn

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Belfair's Heathrow Express

Best Puppy In Breed
Belfair's Heathrow Express


Winners Dog: (1-1-1-0)
Belfair's Heathrow Express

Junior Puppy Dog Class
1st Belfair's Heathrow Express


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Ennismoor's Isle Of Arwyn

12-18 Month Bitch Class
1st Ennismoor's Isle Of Arwyn

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Snowventure Thunderstruck



Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Iszkiri Rise Combine N Synchronize

Best Puppy In Breed
Iszkiri Rise Combine N Synchronize



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Iszkiri Rise Combine N Synchronize

Senior Puppy Bitch Class
1st Iszkiri Rise Combine N Synchronize

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Blueshire's Big Ben

Best Of Opposite Sex
Stoneyroydes Annie Oakley

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Blueshire's Big Ben

Best Puppy In Breed
Blueshire's Big Ben


Winners Dog: (3-1-0-0)
Blueshire's Big Ben

Reserve Winners Dog
Stoneyroydes 9th Shade Of Gray Dobbie

Senior Puppy Dog Class
1st Blueshire's Big Ben

Canadian Bred Dog Class
1st Stoneyroydes 9th Shade Of Gray Dobbie
2nd Island Bound Storm Warning


Winners Bitch: (3-1-0-0)
Stoneyroydes Annie Oakley

Canadian Bred Bitch Class
1st Stoneyroydes Annie Oakley

Judge: Patricia Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh CoastalViews Winter Shades

Best Puppy In Breed
Longhauls Rainfall Warning



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Longhauls Rainfall Warning

Junior Puppy Bitch Class
1st Longhauls Rainfall Warning

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By