Pacific Kennel Club
Thursday, October 28, 2021



Related Results


Results courtesy of:


-- Fran Zimmerman --
Aura Poodles & Chinese Cresteds


Best In Show
Judge: Kathrine Grant
Deerhound (Scottish)  
GCh Hollyrood Cosmopollyton
Points: 262 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Kathrine Grant
Spaniel (English Cocker)  
GCh Sherlock's Right On Q
Points: 239
Best Puppy In Show
Judge: Kathrine Grant
Schnauzer (Giant)  Ch Ivolyn's Everyday Hero V Aerdenhout








Group 1 - Catherine Barlow Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sherlock's Right On Q
  Spaniel (English Cocker)   52
Group 2nd   
GCh Lagotto Hill Basilichito
  Lagotto Romagnolo   51
Group 3rd   
GCh Kermodei's Unforgettable Yeti
  Retriever (Labrador)   45
Group 4th   
Ch Allsgold's Darby Downes
  Retriever (Golden)   38
BPIG    Allsgold's Summer Time   Retriever (Golden)   N/A
Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Fosterhome's Don't Stop Me Now



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 5 pts (0-5-1-0)
GChS Lagotto Hill Basilichito

Best Of Opposite Sex
Balsamroot Alta Lago

Best Puppy In Breed
Balsamroot Alta Lago



Winners Bitch: (0-5-1-0)
Balsamroot Alta Lago

Reserve Winners Bitch
West Coast Boo

Junior Puppy Bitch Class
1st Balsamroot Alta Lago
2nd West Coast Boo

Senior Puppy Bitch Class
1st West Coast Daenerys For Laodicea

Open Bitch Class
1st LK's Hello Summer For Laodicea
2nd Calala Truffles Radamia

Judge: Valerie Ramsay

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Nowwithem Rooster Cogburn



Judge: Valerie Ramsay

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Blacklace Opal Goddess Of Fire



Judge: Valerie Ramsay

Best Of Breed: 12 pts (4-4-2-3)
GChS Allsgold's Darby Downes

Best Of Opposite Sex
Ch Kitsana's Quinella

Best Of Winners: (4-4-2-3)
Fyreglo's All Fired Up

Best Puppy In Breed
Allsgold's Summer Time

Select Dog
Ch Kitsana's Trial Run

Select Bitch
GChB Wyncora IsThisStarTaken?AtCreekside


Winners Dog: (4-4-2-3)
Fyreglo's All Fired Up

Reserve Winners Dog
Westbrook's Silver Lining

Junior Puppy Dog Class
1st Creeksidefrm's Mayor Humdinger

12-18 Month Dog Class
1st Westbrook's Silver Lining

Open Dog Class
1st Fyreglo's All Fired Up
2nd Kulalani's Sherriff Woody

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 6 pts (2-2-3-0)
GChS Kermodei's Unforgettable Yeti

Best Of Opposite Sex
Cedarwood Kermodei Pier Nauti

Best Of Winners: (2-2-3-0)
Eagertrieves Paevalley Ludicrous

Best Puppy In Breed
Cactus Rose's Here For A Good Time

Select Dog
GCh Ashbys Jackson Triggs


Winners Bitch: (2-2-3-0)
Cedarwood Kermodei Pier Nauti

Reserve Winners Bitch
Westham's Leia

Open Bitch Class
1st Cedarwood Kermodei Pier Nauti
2nd Westham's Leia

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GCh Star Crowned Tollchester's Famous For Being Famous

Best Of Opposite Sex
Readyfor X Marks The Spot

Select Bitch
GCh Nirvelli World Needs A Melody


Winners Dog: (1-0-0-2)
Readyfor X Marks The Spot

Open Dog Class
1st Readyfor X Marks The Spot


Judge: Valerie Ramsay

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Fieldgate You Take My Breath Away

Best Puppy In Breed
Fieldgate's Perfect Gift



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Fieldgate You Take My Breath Away

Reserve Winners Bitch
Fieldgate's Perfect Gift

Senior Puppy Bitch Class
1st Fieldgate's Perfect Gift

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Fieldgate You Take My Breath Away

Judge: Valerie Ramsay

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
Ch Sassenach Oakisle Covert Amour

Best Of Opposite Sex
GChB Xenaran Sassenach Kendrew

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Sassenach Evans On Fire

Best Puppy In Breed
Blossom Impressive Cruise Money


Winners Dog: (1-3-1-1)
Blossom Impressive Cruise Money

Junior Puppy Dog Class
1st Blossom Impressive Cruise Money


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Sassenach Evans On Fire

Reserve Winners Bitch
Farquharson's Queen Guinivere

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sassenach Evans On Fire

Open Bitch Class
1st Farquharson's Queen Guinivere
2nd Gordonstar BVA Scout

Judge: Valerie Ramsay

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kulana Prime Time



Judge: Valerie Ramsay

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Echodelights Jamie Of Lallybroch


Judge: Valerie Ramsay

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Sherlock's Right On Q



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Realta Let It Rain At Cuchulain



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Jaybren's Zactly Like Peyton Place At Tierah


Judge: Valerie Ramsay

Best Of Breed: 6 pts (0-4-1-2)
GChS RoseWin's Legacy In Time

Best Of Opposite Sex
GChB Silversea's Summer Sonnet

Best Puppy In Breed
Target's Bee Spirits



Winners Bitch: (0-4-1-2)
Target's Bee Spirits

Reserve Winners Bitch
Trax Chorus Girl

Senior Puppy Bitch Class
2nd Silveroak Trax Hell On Heels

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Target's Bee Spirits

Open Bitch Class
1st Trax Chorus Girl





Group 2 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hollyrood Cosmopollyton
  Deerhound (Scottish)   22
Group 2nd   
GCh RJ's Scottish Mist
  Basset Hound   19
Group 3rd   
Ch Soletrader Thunderball
  Petit Basset Griffon Vendeen   16
Group 4th    Roundabout Jester v Joskip MS   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   15
BPIG   
Hollyrood Aurelia Feralia
  Deerhound (Scottish)   N/A
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Arubmec's For A Few Dollars More

Best Of Opposite Sex
Bajoran SFF's Adorable

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Arubmec's For A Few Dollars More

Best Puppy In Breed
Bajoran SFF's Adorable


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Bajoran SFF's Adorable

Reserve Winners Bitch
SFF's Signet Ruffian

Senior Puppy Bitch Class
1st Bajoran SFF's Adorable

Open Bitch Class
1st SFF's Signet Ruffian

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChS RJ's Scottish Mist

Best Of Opposite Sex
Ch Sasquatch Sarah Isabella At Bonorlea

Select Bitch
Ch Sasquatch My Little Gingersnap At Bonorlea



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Roundabout Jester v Joskip MS

Best Of Opposite Sex
GrandGables Lil Ms Futuristic

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Roundabout Jester v Joskip MS


Winners Dog: (1-1-0-0)
Roundabout Jester v Joskip MS

Open Dog Class
1st Roundabout Jester v Joskip MS


Winners Bitch: (1-1-0-0)
GrandGables Lil Ms Futuristic

Open Bitch Class
1st GrandGables Lil Ms Futuristic

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChS Hollyrood Cosmopollyton

Best Puppy In Breed
Hollyrood Aurelia Feralia



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Hollyrood Aurelia Feralia

Reserve Winners Bitch
Hollyrood Something Wicked

Senior Puppy Bitch Class
1st Hollyrood Aurelia Feralia

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hollyrood Something Wicked

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Greystone Flash Bang Explosive At Windrock


Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Soletrader Thunderball



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChB Habi Nago Manwe

Best Of Opposite Sex
GChS Trumphill Anam Cara At Kipanga

Best Puppy In Breed
Great Laia Desert Queen Of Course



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Great Laia Desert Queen Of Course

Senior Puppy Bitch Class
1st Great Laia Desert Queen Of Course

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
GCh Whiparoo Storm In Heaven

Best Of Opposite Sex
McKaden Flying Colors

Best Of Winners: (2-3-1-0)
McKaden Flying Colors

Best Puppy In Breed
McKaden Carte Blanche


Winners Dog: (2-3-1-0)
McKaden Carte Blanche

Reserve Winners Dog
Summit Meritage Dressed In The Dark

12-18 Month Dog Class
1st Summit Meritage Dressed In The Dark

Bred By Exhibitor Dog Class
1st McKaden Carte Blanche


Winners Bitch: (2-3-1-0)
McKaden Flying Colors

Reserve Winners Bitch
Sailaway October Sky At Highbridge

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st McKaden Flying Colors

Open Bitch Class
1st Sailaway October Sky At Highbridge
2nd Da'ghan She's A Dandy





Group 3 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Hierarch's Sympathy For The Devil
  Doberman Pinscher   37
Group 2nd   
GCh Invogue FiresbreathvValbydane
  Great Dane   30
Group 3rd   
GChEx Esmonds God Of All
  Rottweiler   25
Group 4th   
GChEx Heartsease Delightful Ambition
  Newfoundland   24
BPIG   Ch Ivolyn's Everyday Hero V Aerdenhout   Schnauzer (Giant)   N/A
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Forestwalk's Christmas Dessert


Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Boxjoy Tiny Tina Turner

Best Puppy In Breed
Boxjoy's Rikki Tikki Tavi



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Boxjoy Tiny Tina Turner

Reserve Winners Bitch
Boxjoy's Rikki Tikki Tavi

Junior Puppy Bitch Class
1st Boxjoy's Rikki Tikki Tavi

Open Bitch Class
1st Boxjoy Tiny Tina Turner

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChB Banbury's Imagine Dragons

Best Of Opposite Sex
Shayla's Zahra Breeze

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Banbury's Major Black


Winners Dog: (1-2-1-0)
Banbury's Major Black

12-18 Month Dog Class
1st Banbury's Major Black


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Shayla's Zahra Breeze

Reserve Winners Bitch
Banbury's Pink Whitney

12-18 Month Bitch Class
1st Banbury's Pink Whitney

Open Bitch Class
1st Shayla's Zahra Breeze

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GChS Invogue FiresbreathvValbydane

Best Of Opposite Sex
Paquestone Mystique N Intrigue

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Paquestone Mystique N Intrigue

Best Puppy In Breed
EBD Rave Review V Valbydane

Select Dog
Ch Paquestone's Paranormal Norman


Winners Dog: (1-2-2-0)
Paquestone's Oscar Wilde Fire

Open Dog Class
1st Paquestone's Oscar Wilde Fire


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Paquestone Mystique N Intrigue

Reserve Winners Bitch
EBD Rave Review V Valbydane

Senior Puppy Bitch Class
1st EBD Rave Review V Valbydane

Open Bitch Class
1st Paquestone Mystique N Intrigue

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Little Mtn's Fire Ball

Best Of Opposite Sex
Little Mtn's Dakota Soleil

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Medvebergi Maszkos Ozirisz

Best Puppy In Breed
Gryphoenix Athena The Wise


Winners Dog: (1-2-1-0)
Medvebergi Maszkos Ozirisz

Open Dog Class
1st Medvebergi Maszkos Ozirisz


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Little Mtn's Dakota Soleil

Reserve Winners Bitch
Gryphoenix Athena The Wise

Junior Puppy Bitch Class
1st Gryphoenix Athena The Wise

Open Bitch Class
1st Little Mtn's Dakota Soleil

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChEx Heartsease Delightful Ambition


Winners Dog: (1-0-1-0)
Stillstream's The Thunder Rolls

12-18 Month Dog Class
1st Stillstream's The Thunder Rolls


Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Seagypsy Tanaki's Sky High Colorado



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Indrives Sloop Doggy Dogg

Open Bitch Class
1st Indrives Sloop Doggy Dogg

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Esmonds God Of All



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Polarmagic Star Orion

Select Dog
Ch Polar Mist Heaven's Drive


Winners Dog: (2-0-1-0)
Polarmagic Star Orion

Reserve Winners Dog
Polarmagic White Cloud

12-18 Month Dog Class
1st Polarmagic White Cloud

Open Dog Class
1st Polarmagic Star Orion


Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Ivolyn's Everyday Hero V Aerdenhout

Best Puppy In Breed
Ch Ivolyn's Everyday Hero V Aerdenhout


Winners Dog: (1-0-1-0)
Kiraly's Hot Stuff

Canadian Bred Dog Class
1st Kiraly's Hot Stuff


Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GChS Reigning's Stormstruck Wind' N Snow

Best Of Opposite Sex
Reigning's Jem Of A Lifetime



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Reigning's Jem Of A Lifetime

Reserve Winners Bitch
Aurum's Northern Belle

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Reigning's Jem Of A Lifetime

Open Bitch Class
1st Aurum's Northern Belle
2nd Aurum's Northern Aurora





Group 4 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   28
Group 2nd   
GChB Empire Dreamaker Hot Tip
  Schnauzer (Miniature)   27
Group 3rd   Ch Hion Come As You Are   Soft-Coated Wheaten Terrier   23
Group 4th   
GCh Ryba's Skyfall
  Australian Terrier   19
BPIG   Ch Hion Come As You Are   Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GCh Chargers Gazella B-Train

Best Of Opposite Sex
GChEx Marauders Hey Jude

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Chargers Gazella Sweet Dreams

Best Puppy In Breed
Chargers Gazella Sweet Dreams

Select Dog
GCh Chargers Huntercreek Brickhouse


Winners Dog: (1-1-2-1)
Alpine's If Looks Could Kill

12-18 Month Dog Class
1st Alpine's If Looks Could Kill


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Chargers Gazella Sweet Dreams

Senior Puppy Bitch Class
1st Chargers Gazella Sweet Dreams

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Ryba's Skyfall



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Troll Dogs Harold

Best Of Opposite Sex
Ch Samba Of Bully Lake

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Troll Dogs Harold


Winners Dog: (1-1-0-1)
Troll Dogs Harold

Open Dog Class
1st Troll Dogs Harold


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Team Cozco Joline Gulliver

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Team Cozco Joline Gulliver

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Galastar's Perseverance

Best Of Opposite Sex
Tarahill's Boogie Woogie Boy

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Galastar's Perseverance

Best Puppy In Breed
Galastar's Perseverance


Winners Dog: (1-1-0-0)
Tarahill's Boogie Woogie Boy

12-18 Month Dog Class
1st Tarahill's Boogie Woogie Boy


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Galastar's Perseverance

Junior Puppy Bitch Class
1st Galastar's Perseverance

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
King's Mtn. Tilly Tiptoes



Winners Bitch: (0-1-0-0)
King's Mtn. Tilly Tiptoes

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st King's Mtn. Tilly Tiptoes

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch San Franciso de Asis



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh TCh Black Bandits U Got It All Metric

Best Of Opposite Sex
Ch VonAksu's Roberta Flack



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Westhams Little Ol Cowgirl

Best Of Opposite Sex
Ch Red Rock Ground Control



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GChS Empire Dreamaker Hot Tip

Best Of Opposite Sex
Envoy Foxy VII Snowbird

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Wlanimu's Showman

Best Puppy In Breed
Envoy Foxy VII Snowbird


Winners Dog: (2-1-1-0)
Wlanimu's Showman

Reserve Winners Dog
Envoy I Believe I'm A Bad Guy

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Envoy I Believe I'm A Bad Guy

Open Dog Class
1st Wlanimu's Showman


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Envoy Foxy VII Snowbird

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Envoy Foxy VII Snowbird

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Dunsmuir'N'Glenby's Bright Venture



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
Ch Hion Come As You Are

Best Puppy In Breed
Ch Hion Come As You Are

Select Bitch
Ch Larkhill's Only You



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Skyfall Lady Justice

Reserve Winners Bitch
Lach Faire's Powers Gold Label

Junior Puppy Bitch Class
1st Lach Faire's Powers Gold Label

Senior Puppy Bitch Class
1st Skyfall Lady Justice

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dynastaffs Pippi Long Stocking



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dynastaffs Pippi Long Stocking

12-18 Month Bitch Class
1st Dynastaffs Pippi Long Stocking

Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Darwyn's Notorious



Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Skyehigh's Video Game







Group 5 - Catherine Barlow Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Carmorosa's Pixie Dancer
  Silky Terrier   48
Group 2nd   
Ch Diavolino's Eleventh Hour
  Italian Greyhound   47
Group 3rd   
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher
  Papillon   46
Group 4th   
GChB Chriscendo Chasing Rainbows
  Pomeranian   38
BPIG   
Ch Diavolino's Eleventh Hour
  Italian Greyhound   N/A
Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
GChS Mingchen Rewind

Best Of Opposite Sex
GChS Alderglen Siren Song

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Mingchen River Rox

Best Puppy In Breed
Mingchen River Rox

Select Bitch
GCh Moyola Mo Chuisle


Winners Dog: (1-2-1-2)
Kibergos Perfect Storm

12-18 Month Dog Class
1st Kibergos Perfect Storm


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Mingchen River Rox

Reserve Winners Bitch
Moyola Aingeal Alainn

Junior Puppy Bitch Class
1st Mingchen River Rox

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Moyola Aingeal Alainn

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sandmans Rising Star



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sandmans Rising Star

Open Bitch Class
1st Sandmans Rising Star

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Swifthaven Watcha Talk'n About

Best Puppy In Breed
Ciao Bella Point Break


Winners Dog: (1-0-1-0)
Ciao Bella Point Break

Junior Puppy Dog Class
1st Ciao Bella Point Break


Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 13 pts (2-6-2-4)
GCh Bopchas Amazing Grace

Best Of Opposite Sex
GChS MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Best Of Winners: (2-6-2-4)
MistyTrails Wyntr'Elise

Best Puppy In Breed
Ch Cinnabarmm Running Red Lights

Select Dog
Ch Cinnabarmm Running Red Lights

Select Bitch
Ch Oeste's Star Of My Heart


Winners Dog: (2-6-2-4)
Mylad's & Pocopayasos Ruff And Tuff

Reserve Winners Dog
Estacaliente Rudolph The Red

Senior Puppy Dog Class
1st Mylad's & Pocopayasos Ruff And Tuff

Canadian Bred Dog Class
1st Estacaliente Rudolph The Red

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Diavolino's Eleventh Hour

Best Puppy In Breed
GCh Diavolino's Eleventh Hour



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 7 pts (0-5-1-2)
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher

Best Of Opposite Sex
Ch SP Specialty Darling Arabella

Best Puppy In Breed
Rosian's Win For Willow

Select Bitch
Ch Jade By Paris



Winners Bitch: (0-5-1-2)
Rosian's Win For Willow

Reserve Winners Bitch
Truluv's Season Of The Witch

Junior Puppy Bitch Class
1st Rosian's Win For Willow

12-18 Month Bitch Class
1st Truluv's Season Of The Witch

Canadian Bred Bitch Class
1st Rushine's Catcha Later Truluv

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chrysalis Pilot Project Aperit

Open Bitch Class
1st Carnelian By Paris

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Pekehuis Sorcerer

Best Of Opposite Sex
Michaelmas Rebecca For Taylin

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Pekehuis Sorcerer

Best Puppy In Breed
Michaelmas Rebecca For Taylin


Winners Dog: (1-1-0-0)
Pekehuis Sorcerer

Open Dog Class
1st Pekehuis Sorcerer


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Michaelmas Rebecca For Taylin

Junior Puppy Bitch Class
1st Michaelmas Rebecca For Taylin

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 6 pts (3-2-2-0)
GChS Chriscendo Chasing Rainbows

Best Of Opposite Sex
Pomhaven's Dream Catcher 2nd

Best Of Winners: (3-2-2-0)
Lilangelz There Is Magic N Rainbows

Best Puppy In Breed
Grand Alexander Legend

Select Dog
GChS Sunterra So Fired Up


Winners Dog: (3-2-2-0)
Lilangelz There Is Magic N Rainbows

Reserve Winners Dog
Grand Alexander Legend

Senior Puppy Dog Class
1st Grand Alexander Legend

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Lilangelz There Is Magic N Rainbows

Open Dog Class
1st Chriscendo Collaborated Dreams N Blk @Lilangelz


Winners Bitch: (3-2-2-0)
Pomhaven's Dream Catcher 2nd

Reserve Winners Bitch
Pomhaven's Red Starr

Junior Puppy Bitch Class
1st Pomhaven's Dream Catcher 2nd
2nd Pomhaven's Red Starr

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
Ch Apricot Kiss Little China Doll

Best Of Opposite Sex
GCh Cuddle's Rasputin

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Cuddles Maximus Prime

Best Puppy In Breed
Cuddles Maximus Prime


Winners Dog: (1-3-1-1)
Cuddles Maximus Prime

Senior Puppy Dog Class
1st Cuddles Maximus Prime


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Cuddle's Miss D Meanor

Reserve Winners Bitch
Apricot Kiss Fantasys Little Miracle

Junior Puppy Bitch Class
1st Apricot Kiss Fantasys Little Miracle

Senior Puppy Bitch Class
1st Cuddle's Miss D Meanor
2nd Cuddle's Run With Your Dreams

Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Carmorosa's Pixie Dancer



Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pastoral Judawn Road To Glory



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pastoral Judawn Road To Glory

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pastoral Judawn Road To Glory





Group 6 - Kathrine Grant Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Waylin's Song Of The South
  Boston Terrier   40
Group 2nd   GCh Prime Moon Run The Risk   Shih Tzu   36
Group 3rd   
GCh Luvit Dalnavert Awesome Ice Storm
  Bichon Frise   34
Group 4th    McGregor's Fanny Pac   Bulldog   28
BPIG   Ch Monbebebull He Is The One   French Bulldog   N/A
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
GChS Luvit Dalnavert Awesome Ice Storm

Best Of Opposite Sex
Ch Encores Repeat Performance

Best Of Winners: (0-0-1-0)
Cabochon's Just A Diamond In The Ruff


Winners Dog: (0-0-1-0)
Wrapt Thanks Obama

Reserve Winners Dog
Purejoy's Double Legacy

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Purejoy's Double Legacy

Open Dog Class
1st Wrapt Thanks Obama


Winners Bitch: (0-0-1-0)
Cabochon's Just A Diamond In The Ruff

Reserve Winners Bitch
Purejoy's Rockstar MD

Canadian Bred Bitch Class
1st Purejoy's Rockstar MD

Open Bitch Class
1st Cabochon's Just A Diamond In The Ruff

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChS Waylin's Song Of The South

Best Of Opposite Sex
Ch Dorkay's It's Always Tea Time



Winners Bitch: (0-0-1-0)
Dorkay's Brilliance

Reserve Winners Bitch
Jinks Pay To Play

Canadian Bred Bitch Class
1st Jinks Pay To Play

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dorkay's Brilliance

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-0)
McGregor's Fanny Pac



Winners Bitch: (0-0-1-0)
McGregor's Fanny Pac

Reserve Winners Bitch
McGregor's Is It Maybelline

12-18 Month Bitch Class
1st McGregor's Fanny Pac

Open Bitch Class
1st McGregor's Is It Maybelline
2nd Lush's Phoebe For Babylon

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Beshia's Ho Ming



Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Estate's Rockette



Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 6 pts (0-4-2-1)
Ch Monbebebull He Is The One

Best Of Opposite Sex
Amberbull Hot N Spicy

Best Puppy In Breed
Ch Monbebebull He Is The One

Select Dog
Ch Bountybull's Invincible Vincenzo

Select Bitch
Ch Beaumonde's Bonnie B Of Dorkay



Winners Bitch: (0-4-2-1)
Amberbull Hot N Spicy

Reserve Winners Bitch
Flamant Sail With Me So Be It

Senior Puppy Bitch Class
1st Amberbull Hot N Spicy

12-18 Month Bitch Class
1st Flamant Sail With Me So Be It

Canadian Bred Bitch Class
1st Flamant Heart Of The Ocean

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bountybull's Empress Raven

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rickees Mile High Club



Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Apsolutely Red Red Whine

Best Of Opposite Sex
Apsolutely Red Hot Chilli Pepper

Best Puppy In Breed
Apsolutely Red Hot Chilli Pepper



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Apsolutely Red Hot Chilli Pepper

Senior Puppy Bitch Class
1st Apsolutely Red Hot Chilli Pepper

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Rosebell's Aerobatics

Best Of Opposite Sex
Lyric's Little Rascal Alfalfa

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Rosebell's Aerobatics

Best Puppy In Breed
Rosebell's Aerobatics


Winners Dog: (2-3-0-0)
Lyric's Little Rascal Alfalfa

Reserve Winners Dog
Rosebell's G-Force

Senior Puppy Dog Class
1st Rosebell's G-Force

Canadian Bred Dog Class
1st Lyric's Little Rascal Alfalfa


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Rosebell's Aerobatics

Reserve Winners Bitch
Cabryn Redhaven Dreaming Of Dulce Tkn

Senior Puppy Bitch Class
1st Rosebell's Aerobatics
2nd Cabryn Redhaven Dreaming Of Dulce Tkn

Canadian Bred Bitch Class
1st Hushaby Tiffany Sugar Pepper

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 6 pts (2-3-0-2)
Ch Artistry Charmed At Standard

Best Of Opposite Sex
Artistry Castles In The Mist

Best Of Winners: (2-3-0-2)
Artistry Castles In The Mist

Best Puppy In Breed
Reigate Dawin All That Jazz

Select Bitch
Violet Stars Twinkle NTheNight


Winners Dog: (2-3-0-2)
Artistry Castles In The Mist

Reserve Winners Dog
Lumiere Carrington Totally Outlandish

Junior Puppy Dog Class
1st Lumiere Carrington Totally Outlandish

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Artistry Castles In The Mist


Winners Bitch: (2-3-0-2)
Belcourt First Impressions

Reserve Winners Bitch
Lumiere Farleys D Fire Away

Junior Puppy Bitch Class
1st Belcourt First Impressions

Senior Puppy Bitch Class
1st Reigate Dawin All That Jazz

Open Bitch Class
1st Lumiere Farleys D Fire Away

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sunojo's Ohso Juji Go

Best Puppy In Breed
Sunojo's Ohso Juji Go


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sunojo's Ohso Juji Go

Junior Puppy Dog Class
1st Sunojo's Ohso Juji Go


Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Prime Moon Run The Risk

Best Of Opposite Sex
Ch Sealegends Blue Bell Cindy Lou



Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Kyeri's Sengeri Tulku





Group 7 - Kathrine Grant Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Woodside's Kahlua PP
  German Shepherd Dog   29
Group 2nd   
Ch Dediamonds Real Quiet
  Bouvier des Flandres   25
Group 3rd    Kulana Eclipse Gopher It   Berger Picard   23
Group 4th    Coventry Just For The Record   Welsh Corgi (Pembroke)   20
BPIG    Coventry Just For The Record   Welsh Corgi (Pembroke)   N/A
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Vanstone Truth Be Told

Best Of Opposite Sex
Oenomel's We Go Together

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Kiji Honky Tonk Hero

Best Puppy In Breed
Oenomel's We Go Together


Winners Dog: (1-1-1-0)
Kiji Honky Tonk Hero

Open Dog Class
1st Kiji Honky Tonk Hero


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Oenomel's We Go Together

Junior Puppy Bitch Class
1st Oenomel's We Go Together

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Offshore Storm Warning du Chateau Rocher



Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kaizen's Here For Evermore

Best Of Opposite Sex
Kaizen's Celticmoon N Aychess

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kaizen's Here For Evermore


Winners Dog: (1-1-0-0)
Kaizen's Celticmoon N Aychess

Open Dog Class
1st Kaizen's Celticmoon N Aychess


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kaizen's Here For Evermore

12-18 Month Bitch Class
1st Kaizen's Here For Evermore

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Kulana Eclipse Gopher It



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Kulana Eclipse Gopher It

Reserve Winners Bitch
Picardiers Recklessly InLove

12-18 Month Bitch Class
1st Picardiers Recklessly InLove
2nd Kulana Eclipse Figure It Out

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kulana Eclipse Gopher It

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Border Lane Air On The G String



Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Dediamonds Real Quiet

Best Of Opposite Sex
GCh Aktiv's I Love Rock 'N' Roll



Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Headline Prairiepine's Out Of This World

Best Of Opposite Sex
GCh Crosson N Celticmoon's Jolly Jester

Best Puppy In Breed
GCh Headline Prairiepine's Out Of This World



Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChB Woodside's Kahlua PP

Best Of Opposite Sex
GCh Lacomtesse Ritchie Gecko



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Fonseca Little Bit Rock N Roll

Reserve Winners Bitch
Woodside's Jolene

Open Bitch Class
1st Fonseca Little Bit Rock N Roll
2nd Woodside's Jolene

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 8 pts (2-6-0-1)
GCh Coastalviews Isn't She Lovely

Best Of Opposite Sex
Zesta Just For Laughs

Best Of Winners: (2-6-0-1)
Zesta No Need To Ask

Best Puppy In Breed
GCh Coastalviews Isn't She Lovely


Winners Dog: (2-6-0-1)
Zesta Just For Laughs

Reserve Winners Dog
Tresta Skye's The Limit

Senior Puppy Dog Class
1st Zesta Just For Laughs

Open Dog Class
1st Tresta Skye's The Limit


Winners Bitch: (2-6-0-1)
Zesta No Need To Ask

Reserve Winners Bitch
Zesta Answer The Bling

Junior Puppy Bitch Class
1st Zesta Charismatic

Senior Puppy Bitch Class
1st Cincerlee Silvermyth That Girl
2nd Grandgables In The Moment

12-18 Month Bitch Class
1st Zesta Answer The Bling

Open Bitch Class
1st Zesta No Need To Ask
2nd Silvermyth My Sweet Sassy Girl

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Aurigan Simayak's Mask Of Zorro



Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Coventry Just For The Record

Best Puppy In Breed
Coventry Just For The Record



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Coventry Just For The Record

Reserve Winners Bitch
Tallyrand The Queen's English

Junior Puppy Bitch Class
1st Coventry Just For The Record

12-18 Month Bitch Class
1st Tallyrand The Queen's English

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By