Result Correction Page

Northern Alberta Canine Association
Saturday, June 4, 2022



Related Results

Obedience

Friday, June 03 (Obedience Trial-1)
Saturday, June 04 (Obedience Trial-2)
Sunday, June 05 (Obedience Trial-3)

Rally Obedience

Friday, June 03 (Rally Trial-1)
Saturday, June 04 (Rally Trial-2)
Sunday, June 05 (Rally Trial-3)



Results courtesy of:


-- Erin Verway --
Erin Verway Group Inc.
http://www.verwey.ca/


Best In Show
Judge: Rick Gschwender
Kerry Blue Terrier  
GCh Blueve's First Edition
Points: 566 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Rick Gschwender
Bouvier des Flandres  Ch Bon Idee's Tranquility For Afterglow
Points: 521
Best Puppy In Show
Judge: Rick Gschwender
Poodle (Standard)  
Ch Aviator's I'm Still Standing
Best Baby Puppy In Show
Judge: Rick Gschwender
Shih Tzu   Mydream's All Shook Up
Best Veteran In Show
Judge: Rick Gschwender
Schipperke  
GCh Ramar's Dragon Prince @ Jam








Group 1 - Rick Gschwender Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Birdztheword Too Humble To Brag
  Retriever (Flat-Coated)   99
Group 2nd   
Ch Sevenoaks Ultimate Weapon
  Setter (English)   98
Group 3rd   
Ch Bow-K's Forever After
  Spaniel (American Cocker)   96
Group 4th   
GChS Allsgold Shot Of III Wise Men
  Retriever (Golden)   76
BPIG    Gold-Coast Back To The Future For Penunuri's   Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Novera's Get Out The Map
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   0
Best Veteran In Group   Ch Goldenmoments Sweet Baby James   Retriever (Golden)   0
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch DuValin Jersey Boy

Best Of Opposite Sex
Ch Fosterhome's Don't Stop Me Now

Best Puppy In Breed
Duchess du Pimbina



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Duchess du Pimbina

Junior Puppy Bitch Class
1st Duchess du Pimbina

4-6 Month Bitch Class
1st Novera's Get Out The Map

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Hunterspride Timeless Beauty

Best Of Opposite Sex
Clarity's Whisky Under The Bridge

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Hunterspride Timeless Beauty

Best Puppy In Breed
Hunterspride Timeless Beauty

Select Bitch
Ch Firepoint Good Bones


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Hunterspride Timeless Beauty

Senior Puppy Bitch Class
1st Hunterspride Timeless Beauty

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dream Seasons Sweet American Honey


Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ches-Shores Spotted Eagle


Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Birdztheword Too Humble To Brag



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 22 pts (5-10-4-4)
GChS Allsgold Shot Of III Wise Men

Best Of Opposite Sex
GCh Eirene's Peep Show

Best Of Winners: (5-10-4-4)
Verdoro's Dering Harbor

Best Puppy In Breed
Wyncoras Meet Your Match

Select Dog
GChB Allsgold's Darby Downes

Select Bitch
Ch Harmony's Bon Appetit


Winners Dog: (5-10-4-4)
Verdoro's Dering Harbor

Reserve Winners Dog
Verdoro's Luxor

Junior Puppy Dog Class
1st Canzas Good Day Sunshine

12-18 Month Dog Class
1st Kavon's Mission Control

Open Dog Class
1st Verdoro's Dering Harbor
2nd Verdoro's Luxor
3rd Goldcker Water U Watching

Veteran Male
Ch Goldenmoments Sweet Baby James

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 12 pts (4-6-2-1)
Ch Shadesi Rosebud Qwincee

Best Of Opposite Sex
GCh Kai Den Southern Belle @ Tri-Ever Amen

Best Of Winners: (4-6-2-1)
Eagertrieves Luke Sky Walker

Best Puppy In Breed
Torngat's Wine Not

Select Dog
GChS Kermodei's Unforgettable Yeti


Winners Dog: (4-6-2-1)
Eagertrieves Luke Sky Walker

Reserve Winners Dog
Shadesi Prince Of Kensington

Junior Puppy Dog Class
1st Torngat's Wine Not
2nd Diamante's Heir

12-18 Month Dog Class
1st Eagertrieves Luke Sky Walker

Open Dog Class
1st Shadesi Prince Of Kensington


Winners Bitch: (4-6-2-1)
Eagertrieves Paevalley Chanel

Reserve Winners Bitch
Kermodei's Deja Vous

12-18 Month Bitch Class
1st KodAnnas Follow Your Dreams
2nd KodAnnas Can't Help Falling N Love With You

Canadian Bred Bitch Class
1st Ekho's Ivy By Design

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Eagertrieves Paevalley Chanel
2nd Dunrovins Summer Delight

Open Bitch Class
1st Kermodei's Deja Vous

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 5 pts (0-5-1-0)
Ch Woodcreek's Ray Of Sunshine

Best Of Opposite Sex
Manitou Radiant Featherz

Best Puppy In Breed
Littleriver's Scotiapride Lexi

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Sevenoaks Ultimate Weapon

Best Of Opposite Sex
Briarstone's Brigadoon


Winners Dog: (1-0-0-1)
Briarstone's Brigadoon

12-18 Month Dog Class
1st Briarstone's Brigadoon


Judge: Rick Gschwender

Best Of Breed: 7 pts (2-4-2-0)
Ch Prairiestorm Sergeant Snowman

Best Of Opposite Sex
Lakefields Miss Applesauce Sally

Best Of Winners: (2-4-2-0)
Kinwashkly Colt Forty Five

Best Puppy In Breed
Hunterslove Miss Molly

Select Dog
Ch Macbrits Max Paul


Winners Dog: (2-4-2-0)
Kinwashkly Colt Forty Five

Reserve Winners Dog
Kinwashkly Ruger 44

Senior Puppy Dog Class
1st Kinwashkly Ruger 44

Open Dog Class
1st Kinwashkly Colt Forty Five


Winners Bitch: (2-4-2-0)
Lakefields Miss Applesauce Sally

Reserve Winners Bitch
Hunterslove Miss Molly

Junior Puppy Bitch Class
1st Hunterslove Miss Molly

12-18 Month Bitch Class
1st Lakefields Miss Applesauce Sally

Open Bitch Class
1st Kinwashkly Buffalo Gal
2nd Lakefields Reddiamond Mornin Belle

Judge: Rick Gschwender

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Tricklecreek Gran Torino

Best Of Opposite Sex
Rexbon N Mar-K's If The Glass Slipper Fits

Best Puppy In Breed
Rexbon N Mar-K's If The Glass Slipper Fits


Judge: Rick Gschwender

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChS Sherlock's Right On Q

Best Of Opposite Sex
Willowcroft's Dixieland Diva



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Willowcroft's Dixieland Diva

Reserve Winners Bitch
Willowcroft's Dixieland Delight

Canadian Bred Bitch Class
1st Willowcroft's Dixieland Diva

Open Bitch Class
1st Willowcroft's Dixieland Delight

Judge: Rick Gschwender

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Ch Keypoint's On The Rocks

Best Of Opposite Sex
Beswin Ynot Autumn Essence

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Beswin Ynot Can't Handle The Suspence

Best Puppy In Breed
Beswin Ynot Can't Handle The Suspence


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Beswin Ynot Autumn Essence

Reserve Winners Bitch
Beswin Ynot Dream With Mee

Junior Puppy Bitch Class
1st Beswin Ynot Dream With Mee

Open Bitch Class
1st Beswin Ynot Autumn Essence

Judge: Rick Gschwender

Best Of Breed: 6 pts (1-1-4-1)
GChS RoseWin's Legacy In Time

Best Of Opposite Sex
GChB Bartland's Poseidon Adventure

Best Of Winners: (1-1-4-1)
Greyghost's Fuzzy Fireball

Best Puppy In Breed
Carnmellis Yorkshire Rose

Select Dog
Ch Greyghost's LHC BreakTheSoundBarrier


Winners Dog: (1-1-4-1)
Greyghost's Fuzzy Fireball

Open Dog Class
1st Greyghost's Fuzzy Fireball


Winners Bitch: (1-1-4-1)
Carnmellis Yorkshire Rose

Senior Puppy Bitch Class
1st Carnmellis Yorkshire Rose

Veteran Female
GCh Koping Keep Calm N Sparkle On





Group 2 - Marilyn O'Neill Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Trumphill Anam Cara At Kipanga
  Rhodesian Ridgeback   55
Group 2nd   
Ch Elista Justart Queen Of Hearts
  Borzoi   54
Group 3rd   
GChB Heathview Falconbridge
  Irish Wolfhound   48
Group 4th   
GCh Hamrya's Desert Dust Devil
  Whippet   38
BPIG    Stormborn's Giggle At A Funeral At Tyrconnell   Irish Wolfhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Brookside Agarita Sunrise   Whippet   0
Best Veteran In Group   
GCh Teckelwood Rae's Casper ML
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Azari's Black Pearl



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Azari's Black Pearl

Reserve Winners Bitch
Intisar Red Dawn

Open Bitch Class
1st Azari's Black Pearl
2nd Intisar Red Dawn

Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Sonbar's Justa I Tune Dion To Kellmor

Best Of Opposite Sex
Summit Under Cover Of Dark

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Sonbar's Justa I Tune Dion To Kellmor

Select Bitch
GCh Summit My Stardust Melody


Winners Dog: (1-1-0-1)
Summit Under Cover Of Dark

Open Dog Class
1st Summit Under Cover Of Dark

Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Bassetacres I'll Be There For You

Best Puppy In Breed
Bassetacres On A Real Good Night



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Bassetacres I'll Be There For You

Reserve Winners Bitch
Bassetacres On A Real Good Night

Junior Puppy Bitch Class
1st Bassetacres On A Real Good Night

12-18 Month Bitch Class
1st Bassetacres I'll Be There For You

Open Bitch Class
1st Bassetacres Got Your Ears On

Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Mezcal (Quijano/Riquelme)

Best Of Opposite Sex
Telford's Picture Perfect

Best Puppy In Breed
Moshers Tiddlywink Quijano



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Telford's Picture Perfect

Reserve Winners Bitch
Moshers Tiddlywink Quijano

Senior Puppy Bitch Class
1st Moshers Tiddlywink Quijano

Canadian Bred Bitch Class
1st Telford's Picture Perfect
2nd Telford's All Fired Up

Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
Ch Elista Justart Queen Of Hearts

Best Of Opposite Sex
Ch Wolfwoods' Spirit Walker

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Wolfwoods Midnight Fire


Winners Dog: (1-3-1-1)
Wolfwoods Midnight Fire

Open Dog Class
1st Wolfwoods Midnight Fire


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Veena Elista Stone Roses

Reserve Winners Bitch
Elance Sylvan Summerlane Veracity

12-18 Month Bitch Class
1st Veena Elista Stone Roses

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Elance Sylvan Summerlane Veracity

Open Bitch Class
1st Morozova Rey's Seraphina At Wolfwoods

Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 9 pts (4-2-2-2)
Ch RHK Bnb Cocos Frosted Roxy

Best Of Opposite Sex
Ch RHK BNB Cocos Silver Frost

Best Of Winners: (4-2-2-2)
RHK Goldys Copper Star

Best Puppy In Breed
RHK Nutty Fireball

Select Dog
Ch Zvezda Kovaleni Takesha II

Select Bitch
GCh Stardax Just What I Needed


Winners Dog: (4-2-2-2)
Teckelwood RHK Night Frost

Reserve Winners Dog
RHK Nutty Fireball

Junior Puppy Dog Class
1st RHK Nutty Fireball
2nd Stardax Go Your Own Way

12-18 Month Dog Class
1st BNB RHK Casper's Dashing Dante

Open Dog Class
1st Teckelwood RHK Night Frost

Veteran Male
GCh Teckelwood Rae's Casper ML


Winners Bitch: (4-2-2-2)
RHK Goldys Copper Star

Reserve Winners Bitch
RHK Dark Diva Zensation

Senior Puppy Bitch Class
1st RHK Dark Diva Zensation

Canadian Bred Bitch Class
1st RHK Goldys Copper Star

Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
GrandGables Lil Ms Silver Moon

Best Puppy In Breed
Longonlovings Notorious Treasure



Winners Bitch: (0-2-0-0)
GrandGables Lil Ms Silver Moon

Reserve Winners Bitch
Longonlovings Notorious Treasure

Junior Puppy Bitch Class
1st Longonlovings Notorious Treasure

Open Bitch Class
1st GrandGables Lil Ms Silver Moon

Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Wagswell's Cover Me In Sunshine MW

Best Puppy In Breed
Wagswell's Photoshopped MW


Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh I Spy Traces Matsutakes Carrig

Best Of Opposite Sex
GChB Matsutakes Daisy For Cegah



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Wagswell's Culinary Delight SW

12-18 Month Bitch Class
1st Wagswell's Culinary Delight SW

Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Trumphill Anam Cara At Kipanga



Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Lahhabeh Kamala Amira Al Daoud



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Lahhabeh Kamala Amira Al Daoud

Reserve Winners Bitch
Lahhabeh Mara Lina Al Daoud

12-18 Month Bitch Class
1st Lahhabeh Kamala Amira Al Daoud

Open Bitch Class
1st Lahhabeh Mara Lina Al Daoud

Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 6 pts (0-2-2-3)
GCh Hamrya's Desert Dust Devil

Best Of Opposite Sex
GCh Tarrango's Telling Tales

Select Dog
Ch Manorcourt's Vincent

Select Bitch
GCh Ethos No Ordinary Love


Winners Bitch: (0-2-2-3)
Tarapaca's Leche Nevada

Reserve Winners Bitch
Tarrango Lynallan Standing Ovation

12-18 Month Bitch Class
1st Tarapaca's Leche Nevada

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tarrango Lynallan Standing Ovation

4-6 Month Bitch Class
1st Brookside Agarita Sunrise
2nd Brookside Forget Me Not





Group 3 - Susan Quesnel Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Nitroberner's Fire & Fury
  Bernese Mountain Dog   130
Group 2nd   
GChB Tybrushe's Livin Notoriety
  Boxer   117
Group 3rd   
GChG Hierarch's Sympathy For The Devil
  Doberman Pinscher   102
Group 4th   
GChS Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   83
BPIG   
Ch Wathaman's Get'N Echos Of Esmond
  Rottweiler   N/A
Best Baby Puppy In Group    Creo's Hidden Tresure   Bernese Mountain Dog   0
Best Veteran In Group   
GCh ATG's Wild Child
  Great Dane   0
Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Glaciermist Legacies

Best Of Opposite Sex
TaolanQuest Larger Than Life

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Glaciermist Legacies

Best Puppy In Breed
Glaciermist Legacies


Winners Dog: (1-2-0-0)
TaolanQuest Larger Than Life

Bred By Exhibitor Dog Class
1st TaolanQuest Larger Than Life


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Glaciermist Legacies

Reserve Winners Bitch
Edgemere's Walking On Sunshine

Junior Puppy Bitch Class
1st Edgemere's Walking On Sunshine

Senior Puppy Bitch Class
1st Glaciermist Legacies

Judge: Laura Thompson

Best Of Breed: 12 pts (2-3-5-3)
GCh Nitroberner's Fire & Fury

Best Of Opposite Sex
GCh Tailspins The One And Only

Best Of Winners: (2-3-5-3)
Creo's Everlasting Hope, Esme

Best Puppy In Breed
Creo's Everlasting Hope, Esme

Select Dog
GCh Aiden Sergina V.'T Rijkenspark

Select Bitch
Ch Belnois Vrrooom To Nitro


Winners Dog: (2-3-5-3)
Creo's Everest High In The Sky

Reserve Winners Dog
Creo's Zooming To The Top

Junior Puppy Dog Class
1st Creo's Everest High In The Sky

Canadian Bred Dog Class
1st Creo's Zooming To The Top

4-6 Month Dog Class
1st Creo's Hidden Tresure


Winners Bitch: (2-3-5-3)
Creo's Everlasting Hope, Esme

Reserve Winners Bitch
Creo's Ya Ya Divine

Junior Puppy Bitch Class
1st Creo's Everlasting Hope, Esme

Canadian Bred Bitch Class
1st Creo's Ya Ya Divine

Open Bitch Class
1st Tailspins Light My Fire

Veteran Female
GCh Ch (Alt) Nitroberner's Cloud Nine

Judge: Laura Thompson

Best Of Breed: 8 pts (2-4-1-2)
GCh Knatchbull's Keeper Of Heavens Gate

Best Of Opposite Sex
GChB Cabberin's At JYF Bulls Paxton

Best Of Winners: (2-4-1-2)
Noble Noah Of Sycalcade

Best Puppy In Breed
Sycalcade's Bring Me Peace

Select Bitch
Ch Bolder's Flatten The Curve


Winners Dog: (2-4-1-2)
Noble Noah Of Sycalcade

Reserve Winners Dog
Bolder's Almeida Pandemos

Canadian Bred Dog Class
1st Noble Noah Of Sycalcade

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Bolder's Almeida Pandemos

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
CK Rock Steady Rhino

Best Of Opposite Sex
Prairie Creek's Hotter Than A 2 Dollar Pistol

Best Of Winners: (2-3-0-0)
CK Rock Steady Rhino

Best Puppy In Breed
Prairie Creek's Hotter Than A 2 Dollar Pistol


Winners Dog: (2-3-0-0)
CK Rock Steady Rhino

Reserve Winners Dog
Avitus' Super Bad Boyfriend

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Avitus' Super Bad Boyfriend

Open Dog Class
1st CK Rock Steady Rhino


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Prairie Creek's Hotter Than A 2 Dollar Pistol

Reserve Winners Bitch
Prairie Creek's Drippin In Finesse

Senior Puppy Bitch Class
1st Prairie Creek's Hotter Than A 2 Dollar Pistol

12-18 Month Bitch Class
1st Prairie Creek's Purple Rain

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Prairie Creek's Drippin In Finesse

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 18 pts (3-7-5-4)
GChG Hierarch's Sympathy For The Devil

Best Of Opposite Sex
GChB Cassels Moonshine Whiskey

Best Of Winners: (3-7-5-4)
Gentry's Red Red Wine

Best Puppy In Breed
Iconic's Angel Of Music

Select Dog
Ch Mojave's Obsidian

Select Bitch
GCh dBella's Back To The Fuchsia


Winners Dog: (3-7-5-4)
Gentry's Fast 'n Furious

Reserve Winners Dog
Iconic's Angel Of Music

Junior Puppy Dog Class
1st Cassels Red Baron

Senior Puppy Dog Class
1st Iconic's Angel Of Music

Open Dog Class
1st Gentry's Fast 'n Furious

Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChB Bendegeit's Arson Around

Best Of Opposite Sex
Ch Bendegeit's Question Everything


Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Crooks Mastinos Yolandi

Best Puppy In Breed
Crooks Mastinos Angel Of Death



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Crooks Mastinos Yolandi

Reserve Winners Bitch
Crooks Mastinos Foxy Brown

Junior Puppy Bitch Class
1st Crooks Mastinos Angel Of Death

12-18 Month Bitch Class
1st Crooks Mastinos Yolandi
2nd Crooks Mastinos Foxy Brown

Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch Prairiehomes Shots Fired

Best Of Opposite Sex
Ch Mtn High Happy Hour At Sikome

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Prairiehomes A Star Is Born

Best Puppy In Breed
Disoranto Fairytale Princess


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Prairiehomes A Star Is Born

Reserve Winners Bitch
Disoranto Fairytale Princess

Junior Puppy Bitch Class
1st Disoranto Fairytale Princess

Open Bitch Class
1st Prairiehomes A Star Is Born

Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 9 pts (2-4-3-1)
GChEx Baywood Got Some Splainin ToDo

Best Of Opposite Sex
Ch Baywood Nautical Adventure

Best Of Winners: (2-4-3-1)
Baywood Naut Your Captain

Best Puppy In Breed
Baywood Naut Your Captain

Select Dog
Ch Baywood Nautical Horizon


Winners Dog: (2-4-3-1)
Baywood Naut Your Captain

Reserve Winners Dog
Baywood Dash Ta Fame

Junior Puppy Dog Class
1st Baywood Naut Your Captain

Open Dog Class
1st Baywood Dash Ta Fame

Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 5 pts (2-1-2-1)
Ch Wathaman's Easy On The Shotz

Best Of Opposite Sex
Ch Esmonds You Make Me Smile

Best Of Winners: (2-1-2-1)
Wathaman's Flirt'n Like A Rockstar

Best Puppy In Breed
Ch Wathaman's Get'N Echos Of Esmond

Select Dog
Ch Wathaman's Get'N Echos Of Esmond


Winners Dog: (2-1-2-1)
Wathaman's Flirt'n Like A Rockstar

Reserve Winners Dog
Tierney's Going 0 To 200

12-18 Month Dog Class
1st Tierney's Going 0 To 200

Canadian Bred Dog Class
1st Wathaman's Flirt'n Like A Rockstar


Winners Bitch: (2-1-2-1)
Eagle Creek's Breakout

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Eagle Creek's Breakout

Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 7 pts (3-2-3-0)
Ch Blitzen's Mr Blue Sky

Best Of Opposite Sex
Snowlegend Glow Princess Ellie

Best Of Winners: (3-2-3-0)
Snowlegend Gazing On A Star

Best Puppy In Breed
Ch Blitzen's Mr Blue Sky

Select Dog
GChB Vanderbilt's Let The Magic Begin


Winners Dog: (3-2-3-0)
Snowlegend Gazing On A Star

Reserve Winners Dog
Snowlegend Enigma Of The Winner

Junior Puppy Dog Class
1st Snowlegend Gazing On A Star

12-18 Month Dog Class
1st Snowlegend Enigma Of The Winner

Open Dog Class
1st Snowlegend Charming Sheleg


Winners Bitch: (3-2-3-0)
Snowlegend Glow Princess Ellie

Reserve Winners Bitch
Snowlegend Cosmic Beauty

Junior Puppy Bitch Class
1st Snowlegend Glow Princess Ellie

Canadian Bred Bitch Class
1st Snowlegend Cosmic Beauty

4-6 Month Bitch Class
1st Silver Fox Odtaa Starr Shine At Jasam

Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Jury's Karma Police



Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 10 pts (1-3-4-3)
GChS Reigning's Stormstruck Wind' N Snow

Best Of Opposite Sex
Ch Debalys Spring Fling

Best Of Winners: (1-3-4-3)
Excalibur's Vanity Fair With Kuvuk

Best Puppy In Breed
Excalibur's Vanity Fair With Kuvuk

Select Dog
Ch Debalys Doesn't Do Fear

Select Bitch
Ch Kuvuk's Decended From Royalty


Winners Dog: (1-3-4-3)
Snow Image Viktor Medzhik

Open Dog Class
1st Snow Image Viktor Medzhik


Winners Bitch: (1-3-4-3)
Excalibur's Vanity Fair With Kuvuk

Reserve Winners Bitch
Kuvuk's Kissed By Fire

Junior Puppy Bitch Class
1st Excalibur's Vanity Fair With Kuvuk
2nd Kuvuk's Kissed By Fire

Senior Puppy Bitch Class
1st Frostypaw's From Russia With Love





Group 4 - Marilyn O'Neill Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Blueve's First Edition
  Kerry Blue Terrier   44
Group 2nd   
GCh Affirm's Charismatic
  Lakeland Terrier   43
Group 3rd   
GCh Ambrick's Foolish Heart At Jumpstart
  Manchester Terrier   42
Group 4th   
Brea's Champagne N Candlelight
  Airedale Terrier   41
BPIG    Minuteman Hold My Beer   Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Wimaru's Final Chance
  Staffordshire Bull Terrier   0
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Brea's Champagne N Candlelight

Best Puppy In Breed
Brea's Champagne Bleuz



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Brea's Champagne N Candlelight

Reserve Winners Bitch
Brea's Champagne Bleuz

Senior Puppy Bitch Class
1st Brea's Champagne Bleuz

Open Bitch Class
1st Brea's Champagne N Candlelight
2nd Brookside On Maple Wings

Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh LBK's Rebel And Proud All Bets Are Off

Select Bitch
GCh Rina Lob Od 1300 Kaplara



Winners Bitch: (0-1-0-2)
FLK Jolt

12-18 Month Bitch Class
1st FLK Jolt

Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Castle Guard Runa Strong

Best Of Opposite Sex
Ketschup King Psi Mysteria

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Castle Guard Runa Strong

Best Puppy In Breed
Castle Guard Runa Strong


Winners Dog: (1-2-0-0)
Ketschup King Psi Mysteria

Junior Puppy Dog Class
1st Ketschup King Psi Mysteria

Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Floky De Invictus Bull


Winners Dog: (1-0-0-0)
Floky De Invictus Bull

12-18 Month Dog Class
1st Floky De Invictus Bull


Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 10 pts (5-4-1-1)
Ch Quarrydene's Star Of The Season Diamond

Best Of Opposite Sex
GCh Beguiling High Roller

Best Of Winners: (5-4-1-1)
Dalbeattie's Just You Wait Joe

Best Puppy In Breed
YellowBrickRoad Bijou O'Corimar

Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Glaswire's Scypher Baron

Best Of Opposite Sex
Glaswire's Secret Princess



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Glaswire's Secret Princess

12-18 Month Bitch Class
1st Glaswire's Secret Princess

Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Nezhnoye Plamya Tsarevich For Sionnach

Best Of Opposite Sex
Ch Takala Trails Maddison

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Epic Huntsman


Winners Dog: (1-1-1-1)
Epic Huntsman

Open Dog Class
1st Epic Huntsman


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Epic Humdinger

Open Bitch Class
1st Epic Humdinger

Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Blueve's First Edition



Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Affirm's Charismatic



Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ambrick's Foolish Heart At Jumpstart



Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch Clarity’s Kaboom Of Summer

Best Of Opposite Sex
Clarity’s Storm On The Turnpike

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Clarity’s Storm On The Turnpike

Best Puppy In Breed
Ch Clarity’s Kaboom Of Summer


Winners Dog: (1-3-1-0)
K2's Mighty Mouse

12-18 Month Dog Class
1st K2's Mighty Mouse

Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Minuteman Hold My Beer

Best Of Opposite Sex
Minuteman Mars Attacks!

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Minuteman Hold My Beer

Best Puppy In Breed
Minuteman Hold My Beer


Winners Dog: (1-1-0-0)
Minuteman Hold My Beer

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Minuteman Hold My Beer


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Minuteman Mars Attacks!

Junior Puppy Bitch Class
1st Minuteman Mars Attacks!

Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GCh Tyrone Mercury Rising

Best Of Opposite Sex
GCh Tyrone Kir Royale

Select Dog
Ch Tyrone Quintessential Pinehome



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Lach Faire's Powers Gold Label

12-18 Month Bitch Class
1st Lach Faire's Powers Gold Label

Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChB Ghostpine's Quantum Leap

Best Of Opposite Sex
Ch Tequila's Brown Eye Girl

Select Dog
GCh Wimaru's Final Chance


Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Darwyn's Party At Tiroc



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Darwyn's Party At Tiroc

Canadian Bred Bitch Class
1st Darwyn's Party At Tiroc





Group 5 - Susan Quesnel Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Sunterra So Fired Up
  Pomeranian   75
Group 2nd   
Londoncor Oxford
  Cavalier King Charles Spaniel   71
Group 3rd   
GCh Winwood Top Secret With BRK
  Chinese Crested   68
Group 4th   
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher
  Papillon   58
BPIG   
Specialty Susie Q's Hailey
  Havanese   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Havntyme Pikasso's Kanvas
  Havanese   0
Judge: Laura Thompson

Best Of Breed: 2 pts (2-3-1-0)
Londoncor Oxford

Best Of Opposite Sex
Dawnaquinn Caruaidd Red Sonja

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Londoncor Oxford


Winners Dog: (2-3-1-0)
Londoncor Oxford

Open Dog Class
1st Londoncor Oxford


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Dawnaquinn Caruaidd Red Sonja

Reserve Winners Bitch
Cantebury Let The Journey Begin

12-18 Month Bitch Class
1st Dawnaquinn Caruaidd Red Sonja

Canadian Bred Bitch Class
1st Cantebury Let The Journey Begin

4-6 Month Bitch Class
1st Brunswick's Canyon Creek's Living On Lake Time

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Samajoto's Matilda On Blk N Tan Attire

Best Of Opposite Sex
Ch Pastel's Web Of Lies

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Samajoto's Matilda On Blk N Tan Attire

Best Puppy In Breed
DNZ Hersey Almond Joy


Winners Dog: (1-3-1-0)
Dazzles Of Mr Dynamite

12-18 Month Dog Class
1st Dazzles Of Mr Dynamite

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Chi'Veneziani Alefer's Pluto

Best Of Opposite Sex
DNZ Hersey's Baby Ruth

Best Puppy In Breed
DNZ Hersey's Baby Ruth


Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 9 pts (2-4-3-1)
GCh Winwood Top Secret With BRK

Best Of Opposite Sex
GChB Tanooki Suit Of Lore

Best Of Winners: (2-4-3-1)
Crestars WhatZapp HL

Best Puppy In Breed
Crestars WhatZapp HL

Select Dog
GCh Crestars Zhen Spilling The Beanz HL


Winners Dog: (2-4-3-1)
Ciao Bella Point Break

Reserve Winners Dog
Shantel's The Great Pharaoh

12-18 Month Dog Class
1st Shantel's The Great Pharaoh

Open Dog Class
1st Ciao Bella Point Break


Winners Bitch: (2-4-3-1)
Crestars WhatZapp HL

Reserve Winners Bitch
Taja Vision Of Love

Junior Puppy Bitch Class
1st Crestars WhatZapp HL
2nd Yorkhouse Jersey Shore Babe

Senior Puppy Bitch Class
1st Taja Dreamlover

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Taja Vision Of Love

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Sirius' Black Tie N Tails At Moonjinx

Best Of Opposite Sex
GCh My Exotic World Dreamweaver

Select Bitch
Ch Karakorum's Strutting Into Vogue



Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Lynperial's Dust Bunny



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Wynzall Somerset Tiktok

Open Bitch Class
1st Wynzall Somerset Tiktok

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 14 pts (4-8-1-2)
GChS MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Best Of Opposite Sex
GChS MistyTrails Wyntr'Elise

Best Of Winners: (4-8-1-2)
Specialty Susie Q's Hailey

Best Puppy In Breed
Specialty Susie Q's Hailey

Select Bitch
Ch Havasmallpaw Loves Carmen Sandiego

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Sanderlin Big Bang Theory

Best Of Opposite Sex
Mightymites She Who Dares

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Sanderlin Big Bang Theory

Best Puppy In Breed
Mightymites Dare To Be Tenacious


Winners Dog: (1-3-0-0)
Sanderlin Big Bang Theory

Open Dog Class
1st Sanderlin Big Bang Theory


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Mightymites She Who Dares

Reserve Winners Bitch
Mightymites Dare To Be Tenacious

Senior Puppy Bitch Class
1st Mightymites Dare To Be Tenacious

Canadian Bred Bitch Class
1st Mightymites Be A Light

Open Bitch Class
1st Mightymites She Who Dares

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 7 pts (1-5-2-0)
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher

Best Of Opposite Sex
Nadshell Nerine Bowdenii

Best Of Winners: (1-5-2-0)
Nadshell Nerine Bowdenii

Select Dog
GChB Valifyre Without A Trace


Winners Dog: (1-5-2-0)
Prestwick's Lil Pick Me Up

Open Dog Class
1st Prestwick's Lil Pick Me Up


Winners Bitch: (1-5-2-0)
Nadshell Nerine Bowdenii

Reserve Winners Bitch
Prestwick's Lady On Fire

12-18 Month Bitch Class
1st Prestwick's Lady On Fire

Canadian Bred Bitch Class
1st Apsara's Dancing At The Roxy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Prestwick's Pretty In Pink

Open Bitch Class
1st Nadshell Nerine Bowdenii
2nd Isabelle De Capella'Star

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GChS Sunterra So Fired Up

Best Of Opposite Sex
Tofini Butter Me Up

Best Puppy In Breed
Tribble Crystalton Valcopy Phoebe



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Tofini Butter Me Up

Reserve Winners Bitch
Tribble Crystalton Valcopy Phoebe

Junior Puppy Bitch Class
1st Tribble Crystalton Valcopy Phoebe

Senior Puppy Bitch Class
1st Tofini Not Really A Waitress

12-18 Month Bitch Class
1st Tofini Butter Me Up

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Midori's Mind Your P's N Q's

Best Of Opposite Sex
Houseopaws You're So Fine

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Izabella Bohemia Timothy

Best Puppy In Breed
Midori's Mind Your P's N Q's


Winners Dog: (1-3-0-1)
Houseopaws You're So Fine

Junior Puppy Dog Class
1st Houseopaws You're So Fine


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Izabella Bohemia Timothy

Reserve Winners Bitch
Lavish A Perfect Storm

Senior Puppy Bitch Class
1st Lavish A Perfect Storm
2nd Midori's First Edition At Staken

Open Bitch Class
1st Izabella Bohemia Timothy

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 6 pts (1-2-3-1)
GChB Zevald's Star Magic Of Brynmill

Best Of Opposite Sex
Ch Diabolbric's Warrior Girl

Best Of Winners: (1-2-3-1)
Aisle's There's Only One Ariel

Best Puppy In Breed
Ch Diabolbric's Warrior Girl

Select Dog
Ch Aisle's I Am Groot


Winners Dog: (1-2-3-1)
Xoe Eleki's Harvest Moon

Junior Puppy Dog Class
1st Xoe Eleki's Harvest Moon

Judge: Susan Quesnel

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
GCh Valentin Google Of Maryon's Home

Best Of Opposite Sex
Zoey Crystal Of The York

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Zoey Crystal Of The York

Best Puppy In Breed
Yorkhouse Drax The Destroyer Of Cwnannwn


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Zoey Crystal Of The York

Reserve Winners Bitch
Tweedsmuir Bella Of The Ball

Junior Puppy Bitch Class
1st Tweedsmuir Bella Of The Ball

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Simya's Extended Branch

Open Bitch Class
1st Zoey Crystal Of The York





Group 6 - Nancy Simmons Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Oakridge Travelin' Soldier
  Poodle (Standard)   67
Group 2nd   
Ch Bromley Rock's Master And Commander
  Boston Terrier   62
Group 3rd   
GChB Winterspear Atari Dreams
  Dalmatian   57
Group 4th    Mydream's Heavenly Tango   Shih Tzu   39
BPIG   
Ch Aviator's I'm Still Standing
  Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Mydream's All Shook Up   Shih Tzu   0
Best Veteran In Group   
GCh Ramar's Dragon Prince @ Jam
  Schipperke   0
Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fissan's Tiny Dancer

Best Puppy In Breed
Fissan's Tiny Dancer



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fissan's Tiny Dancer

Senior Puppy Bitch Class
1st Fissan's Tiny Dancer

Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Cumulus Cabochon Roaring Lion

Best Of Opposite Sex
Solstice Sure Shot At Tiroc

Best Puppy In Breed
Solstice Sure Shot At Tiroc



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Solstice Sure Shot At Tiroc

Senior Puppy Bitch Class
1st Solstice Sure Shot At Tiroc

Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch Bromley Rock's Master And Commander

Best Of Opposite Sex
Bromley Rock's Little Ray Of Sunshine

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Bromley Rock's Little Ray Of Sunshine

Best Puppy In Breed
Ch Bromley Rock's Master And Commander


Winners Dog: (1-3-0-0)
Roxbury's Drk Knight

Canadian Bred Dog Class
1st Roxbury's Drk Knight


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Bromley Rock's Little Ray Of Sunshine

Reserve Winners Bitch
Bromley Rock's Tsunami

Senior Puppy Bitch Class
1st Bromley Rock's Tsunami

Canadian Bred Bitch Class
1st Bromley Rock's Little Ray Of Sunshine
2nd Roxbury's Queen Of Hearts

Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Siosalach's Poppy Spice

Best Puppy In Breed
Siosalach's Poppy Spice



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Siosalach's Poppy Spice

Senior Puppy Bitch Class
1st Siosalach's Poppy Spice

Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 4 pts (3-1-1-0)
GCh Lasalle's Bend It Like Beckham At Incognito

Best Of Opposite Sex
Eagertrieves Piggy Bank

Best Of Winners: (3-1-1-0)
Eagertrieves Piggy Bank

Best Puppy In Breed
Eagertrieves Piggy Bank


Winners Dog: (3-1-1-0)
Eagertrieves Beat The Bank

Reserve Winners Dog
Homewood Rockydell Code Name Flash

Junior Puppy Dog Class
1st Eagertrieves Beat The Bank

Senior Puppy Dog Class
1st BFF's Apple Jack At Brandy Hill

Open Dog Class
1st Homewood Rockydell Code Name Flash

4-6 Month Dog Class
1st Monitaps Live N The Dream


Winners Bitch: (3-1-1-0)
Eagertrieves Piggy Bank

Junior Puppy Bitch Class
1st Eagertrieves Piggy Bank

Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Admiraal With A Cherry On Top



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Admiraal With A Cherry On Top

Reserve Winners Bitch
Admiraal's Pennies From Heaven

12-18 Month Bitch Class
1st Admiraal's Pennies From Heaven

Open Bitch Class
1st Admiraal With A Cherry On Top

Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Apsolutely Red Red Whine


Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Mrang Belcourt Journey To Midori

Best Of Opposite Sex
Teannas Heavenly Sparkle

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Teannas Heavenly Sparkle

Best Puppy In Breed
Ehmler Sir Redmono Scott


Winners Dog: (1-3-1-0)
Ehmler Sir Redmono Scott

Junior Puppy Dog Class
1st Ehmler Sir Redmono Scott


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Teannas Heavenly Sparkle

Reserve Winners Bitch
Keja Pawsatively Penelope

12-18 Month Bitch Class
1st Keja Pawsatively Penelope

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Teannas Heavenly Sparkle

Open Bitch Class
1st Mrang Belcourt Besom

Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChB Oakridge Travelin' Soldier

Best Of Opposite Sex
Ch Aviator's I'm Still Standing

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Crystalton Chikoda Take A Bow

Best Puppy In Breed
Ch Aviator's I'm Still Standing


Winners Dog: (1-2-1-1)
Crystalton Chikoda Take A Bow

Junior Puppy Dog Class
1st Crystalton Chikoda Take A Bow


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Crystalton Chikoda Curtain Call

Reserve Winners Bitch
Topiary Canada Day Special

Junior Puppy Bitch Class
1st Crystalton Chikoda Curtain Call

Senior Puppy Bitch Class
1st Topiary Canada Day Special

Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 5 pts (2-3-0-1)
Ch Satika N Sunojo's Something Special

Best Of Opposite Sex
Satika N Sunojo Home Brewed

Best Of Winners: (2-3-0-1)
Satika N Sunojo Home Brewed

Best Puppy In Breed
Timberfox's Chamber Of Secrets


Winners Dog: (2-3-0-1)
Satika N Sunojo Home Brewed

Reserve Winners Dog
Timberfox's Chamber Of Secrets

Junior Puppy Dog Class
1st Timberfox's Chamber Of Secrets

Open Dog Class
1st Satika N Sunojo Home Brewed


Winners Bitch: (2-3-0-1)
Timberfox's Ruby Red Chianti Reserva Sunojo

Reserve Winners Bitch
Satika's A Perfect Ten

Junior Puppy Bitch Class
1st Satika's Inari At D.C.Kin

12-18 Month Bitch Class
1st Satika's A Perfect Ten

Open Bitch Class
1st Timberfox's Ruby Red Chianti Reserva Sunojo

4-6 Month Bitch Class
1st D.C.Kin's Bold 'n Busy

Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mydream's Heavenly Tango


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mydream's Heavenly Tango

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Mydream's Heavenly Tango

4-6 Month Dog Class
1st Mydream's All Shook Up


Judge: Nancy Simmons

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Adominos To-Jo Chix Go Nuts 4 Ropers

Best Of Opposite Sex
Adominos To-jo Too Bad She's Bad

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Adominos To-Jo Chix Go Nuts 4 Ropers

Best Puppy In Breed
Adominos To-Jo Chix Go Nuts 4 Ropers


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Adominos To-jo Too Bad She's Bad

Reserve Winners Bitch
Aisha's Elsa's Blizzard Warning

Junior Puppy Bitch Class
1st Adominos Tripitaka Parti Time 4 This Cowgirl

12-18 Month Bitch Class
1st Aisha's Elsa's Blizzard Warning

Open Bitch Class
1st Adominos To-jo Too Bad She's Bad



Group 7 - Rick Gschwender Top Dog
Points
Group 1st   Ch Bon Idee's Tranquility For Afterglow   Bouvier des Flandres   90
Group 2nd   
GChB Woodside's Kahlua PP
  German Shepherd Dog   77
Group 3rd   
GCh Wynsilot Rock Of The Ages At Silverspar
  Old English Sheepdog   69
Group 4th   
Ch Curig A Kiss From A Rose
  Welsh Corgi (Pembroke)   65
BPIG    Mystksand I Put A Spell On You   German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Katlar Cowgirl Is Comin Home   Australian Cattle Dog   0
Best Veteran In Group   
GChEx Sumerwynd Winter Is Coming De Mon Plaisir
  Belgian Shepherd Dog   0
Judge: Rick Gschwender

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Buaidh Motlikru Let It Bee



Judge: Rick Gschwender

Best Puppy In Breed
Thanos Le Coeur Pur


Winners Dog: (1-0-0-0)
Thanos Le Coeur Pur

Junior Puppy Dog Class
1st Thanos Le Coeur Pur


Judge: Rick Gschwender

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
Ch Meadowgrove Valkyrja Of The Vikings

Best Of Opposite Sex
Notorious Astra Meum

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Synecdockes Xia Jubilations

Select Dog
Ch Shadanatam Dragon Tattoo


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Synecdockes Xia Jubilations

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Synecdockes Xia Jubilations

Judge: Rick Gschwender

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Flywire Sin-Tillating Sapphire At Sylyn

Best Puppy In Breed
Flywire Sin-Tillating Sapphire At Sylyn


Judge: Rick Gschwender

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bitterroots Flight Of The Kestrel

Best Of Opposite Sex
On Targets Star Lord

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bitterroots Flight Of The Kestrel


Winners Dog: (1-1-0-0)
On Targets Star Lord

Open Dog Class
1st On Targets Star Lord

Judge: Rick Gschwender

Best Of Breed: 7 pts (2-3-3-0)
GCh Tallywood Coalescence

Best Of Opposite Sex
Prairiemist Country Rebel

Best Of Winners: (2-3-3-0)
Prairiemist Country Rebel

Best Puppy In Breed
Ch Prairiepine Tamaron's Genesis

Select Dog
Ch Charvell's Midnight Thunder

Judge: Rick Gschwender

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Feoras & Caradilis Rising Fortune



Judge: Rick Gschwender

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Sugarok Magical Mystery Tour



Judge: Rick Gschwender

Best Of Breed: 5 pts (3-2-0-1)
Gerplu Kaffon

Best Of Opposite Sex
Audurs Galdra Koldimma

Best Of Winners: (3-2-0-1)
Gerplu Kaffon

Best Puppy In Breed
Auðurs Óvænta Karamella

Select Bitch
GCh Audurs Galdra Malfridur


Winners Dog: (3-2-0-1)
Gerplu Kaffon

Reserve Winners Dog
Audurs Svarti Petur

Canadian Bred Dog Class
1st Audurs Svarti Petur

Open Dog Class
1st Gerplu Kaffon
2nd Audurs Galdra Lundi


Winners Bitch: (3-2-0-1)
Audurs Galdra Koldimma

Reserve Winners Bitch
Auðurs Óvænta Karamella

Senior Puppy Bitch Class
1st Auðurs Óvænta Karamella

Canadian Bred Bitch Class
1st Audurs Galdra Koldimma

Judge: Rick Gschwender

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Alta Magnum Blue Moon


Judge: Rick Gschwender

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Wynsilot Rock Of The Ages At Silverspar

Best Of Opposite Sex
Tasiahills Enter The Royal

Best Puppy In Breed
Island Bound Wild Flower

Select Bitch
Ch Island Bound Our Gal Pippa



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Tasiahills Enter The Royal

Reserve Winners Bitch
Island Bound Wild Flower

Senior Puppy Bitch Class
1st Island Bound Wild Flower

Open Bitch Class
1st Tasiahills Enter The Royal

Judge: Rick Gschwender

Best Of Breed: 4 pts (3-1-0-1)
Windkist Princess Bride

Best Of Opposite Sex
Windkist Shotgun Start

Best Of Winners: (3-1-0-1)
Windkist Princess Bride

Best Puppy In Breed
Ludas Matyi Huba

Select Bitch
Ch Sebesi-Bodzas Bibor


Winners Dog: (3-1-0-1)
Windkist Shotgun Start

Reserve Winners Dog
Windkist Up The Ante

Senior Puppy Dog Class
1st Ludas Matyi Huba

Open Dog Class
1st Windkist Shotgun Start
2nd Windkist Up The Ante


Winners Bitch: (3-1-0-1)
Windkist Princess Bride

Open Bitch Class
1st Windkist Princess Bride

Judge: Rick Gschwender

Best Of Breed: 17 pts (5-8-3-2)
Ch Cincerlee Un Poco Loco

Best Of Opposite Sex
GCh Emmy's Simply Orange

Best Of Winners: (5-8-3-2)
Mystic Suntime Intuitive

Best Puppy In Breed
Ch Cincerlee Un Poco Loco

Select Dog
Ch Linkridge Mini Cooper

Select Bitch
Ch Cassbar Keystone Decadence


Winners Dog: (5-8-3-2)
Keystone Fancy Like

Reserve Winners Dog
Emmys Julius Caesar

Junior Puppy Dog Class
1st Keystone Fancy Like

12-18 Month Dog Class
1st Emmys London Fog

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Willowglyn Midnight Rambler
2nd Blueshadow Back In Black

Open Dog Class
1st Emmys Julius Caesar


Winners Bitch: (5-8-3-2)
Mystic Suntime Intuitive

Reserve Winners Bitch
Emmys Dreamsicle

Junior Puppy Bitch Class
1st Keystone Heart On Fire

Senior Puppy Bitch Class
1st Mystic Suntime Intuitive

12-18 Month Bitch Class
1st Linkridge Puma
2nd Lasair Girls Night Out @Prairiemist
3rd Zesta Shadows Of Blue

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Emmys Dreamsicle

Open Bitch Class
1st Attridge Twice As Nice
2nd Emmy's Apple Jacks

Judge: Rick Gschwender

Best Of Breed: 5 pts (2-3-0-1)
Curig A Kiss From A Rose

Best Of Opposite Sex
Lillemor Ingleborough Fell

Best Of Winners: (2-3-0-1)
Curig A Kiss From A Rose

Best Puppy In Breed
Diamond G's Magic Morning Madeline


Winners Dog: (2-3-0-1)
Lillemor Ingleborough Fell

Reserve Winners Dog
Lillemor Snowdon Peak

12-18 Month Dog Class
1st Lillemor Snowdon Peak

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Lillemor Ingleborough Fell


Winners Bitch: (2-3-0-1)
Curig A Kiss From A Rose

Reserve Winners Bitch
Diamond G's Magic Morning Madeline

Senior Puppy Bitch Class
1st Diamond G's Magic Morning Madeline

12-18 Month Bitch Class
1st Lillemor Pen-Y-Ghent

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Curig A Kiss From A Rose

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit . We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By