MBIS BISS GChS Affirm's Charismatic
Lakeland Terrier
(Click on breed to view standings)

Call Name: Cahri - (Female)
Owner: Crystal Davies
Breeder: Crystal Davies and Terri Alloway
Conformation Handler: Crystal Davies
Website: http://www.affirmkennels.ca


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2024

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 4 N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: 56 N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 580 N/A N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 4 1 2 1   0 0 0 0 0   61
Win Record - 2024
Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 17 to May 20, 2024
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Maribel Sy 7
  Group 1st   Patricia Taylor 9
  Best Of Breed   Maribel Sy 0
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
Sunday Group 3rd   Marilyn O'Neill 7
  Group 2nd   Ainslie Mills 6
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
  Best Of Breed   Ainslie Mills 0
Saturday Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Group 1st   Patricia Lanctot 9
  Group 1st   Michael Lanctot 9
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
Friday Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
  Best Of Breed   David Denis 0
  Group 1st   Kathleen Anderson-Wulff 9
  Group 4th   David Denis 5

2022

Dec. 2022 Nov. 2022 Oct. 2022 Sept.2022 Aug. 2022
Breed Ranking: 1 1 1 1
Group Ranking: 3 3 3 3
All Breed Ranking: 22 21 19 30 26

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
9 4 22 19 6 2   0 0 0 1 1   3890
Win Record - 2022
Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club November 25 to November 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   John Rowton 0
  Group 3rd   John Rowton 33
Saturday Best Of Breed   Sandy Alexander 0
  Group 3rd   Sandy Alexander 35
Friday Best Of Breed   Kerry Lee 0

Show Date
Battle River Canine Association October 28 to October 30, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Rosemary Shoreman 447 *
  Best Of Breed   Joyce Love 0
  Group 1st   Joyce Love 49
Saturday Best In Show   Joyce Love 473 *
  Best Of Breed   Carol Graham 0
  Group 1st   Carol Graham 53
Friday Best Of Breed   Rosemary Shoreman 0
  Group 1st   Rosemary Shoreman 49

Show Date
Red Deer & District Kennel Club October 07 to October 09, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   David Swartwood 0
  Group 1st   David Swartwood 36
Saturday Best Of Breed   Dianne Ivey 0
  Group 1st   Dianne Ivey 40
Friday Best In Show   Thomas Nesbitt 375 *
  Group 1st   Thomas Nesbitt 29
  Best Of Breed   Thomas Nesbitt 0

Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 2nd   Lee Anne Bateman 37
Saturday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 0
Friday Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Group 2nd   Linda Kraft 32
Thursday Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Group 2nd   Robert Rowbotham 33

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] July 29 to August 01, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Adrian Landarte 0
  Group 1st   Adrian Landarte 90
Sunday Best Of Breed   Thora Brown 0
Saturday Best Of Breed   Allan Brown 0
Friday Best Of Breed   Hisayoshi Kadowaki 0
  Group 2nd   Hisayoshi Kadowaki 116

Show Date
All Terrier Club of Alberta July 29 to July 29, 2022
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   John Constantine-Amodei 0
  Group 4th   John Constantine-Amodei 132

Show Date
Lakes District Kennel Club July 22 to July 25, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Tempest Deptuch 58
  Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Group 1st   Tempest Deptuch 8
  Group 1st   Richard Paquette 8
Sunday Reserve Best In Show   Richard Lopaschuk 68
  Group 1st   Wayne Thompson 9
  Group 1st   Richard Lopaschuk 9
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
Saturday Group 1st   Shawn Nichols 8
  Best Of Breed   Shawn Nichols 0
Friday Best In Show   Joyce Love 79 *
  Reserve Best In Show   Donna Conod 63
  Group 1st   Joyce Love 9
  Group 1st   Donna Conod 9
  Best Of Breed   Joyce Love 0
  Best Of Breed   Donna Conod 0

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club July 01 to July 03, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Nancy Popovich 146 *
  Best In Show   Tannis Postma 144 *
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Best Of Breed   Tannis Postma 0
  Group 1st   Nancy Popovich 16
  Group 1st   Tannis Postma 17
Saturday Best Of Breed   Joy Hodgkinson 0
  Group 4th   Joy Hodgkinson 10
Friday Best Of Breed   Letitia Bett 0
  Best Of Breed   Charles Bett 0
  Group 2nd   Letitia Bett 13
  Group 1st   Charles Bett 18

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 24 to June 26, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Group 2nd   Michael Lanctot 13
  Group 2nd   Patricia Lanctot 12
Saturday Best Of Breed   Thomas Alexander 0
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 0
  Group 2nd   Thomas Alexander 13
  Group 2nd   Geraldine Taylor 12
Friday Best Of Breed   Ainslie Mills 0
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Group 2nd   Yvonne Savard 14
  Group 2nd   Ainslie Mills 14

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Rita Walker 34
  Best Of Breed   Rita Walker 2 (0-2-0-1)
Sunday Group 3rd LTD Breed Show Dianne Ivey 36
  Group 4th   Susan Quesnel 42
  Best Of Breed LTD Breed Show Dianne Ivey 0
  Best Of Breed   Susan Quesnel 2 (0-2-0-1)
Saturday Group 2nd   Marilyn O'Neill 43
  Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
Friday Best Of Breed   Margaret Jones 0

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 21 to May 23, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Carmen Haller 137 *
  Best Of Breed   Carmen Haller 0
  Best Of Breed   Patricia Taylor 0
  Group 1st   Carmen Haller 17
  Group 3rd   Patricia Taylor 17
Sunday Best Of Breed   Grant Townsend 0
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 3rd   Grant Townsend 19
  Group 2nd   Lee Anne Bateman 18
Saturday Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Best Of Breed   Darle Heck 0
  Group 2nd   Rick Fehler 18
  Group 2nd   Darle Heck 20

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club May 06 to May 08, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Yvonne Savard 171
  Best Of Breed   Corinne Walker 0
  Group 1st   Corinne Walker 20
Saturday Best In Show   Lee Whittier 224 *
  Best Of Breed   Lee Whittier 0
  Group 1st   Lee Whittier 20
Friday Best In Show   Richard Paquette 215 *
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 0
  Group 1st   Raymond Lariviere 21

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 01 to April 03, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Cheryl Paterson 61
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 0
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 0
Friday Best Of Breed   Starr White 0
  Group 2nd   Starr White 58

Show Date
Battle River Canine Association March 25 to March 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Guy Jeavons 0
  Group 2nd   Guy Jeavons 51
Saturday Best Of Breed   Judith Taylor 0
  Group 3rd   Judith Taylor 50
Friday Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Group 2nd   Wayne Thompson 46

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 11 10 13 10 7
All Breed Ranking: 142 137 176 149 88

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 4 2 0   0 0 1 0 1   465
Win Record - 2021
Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club November 26 to November 28, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Robert Rowbotham 0
  Group 2nd   Robert Rowbotham 45
Saturday Best Of Breed   Mary White 0
  Group 2nd   Mary White 49
Friday Best Of Breed   Wendy Hamilton-Petkau 0
  Group 1st   Wendy Hamilton-Petkau 43

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] July 30 to August 02, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Richard Paquette 0
  Group 2nd   Sandy Alexander 64
Sunday Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Group 2nd   Mel Saranchuk 60
Saturday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Group 3rd   Lynda Saranchuk 60
Friday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Group 3rd   Richard Lopaschuk 61

Show Date
All Terrier Club of Alberta July 30 to July 30, 2021
Day Position   Judge Points
Friday Winners Bitch   Nancy Popovich (0-1-0-0)
  Best Of Breed   Nancy Popovich 0
  Group 3rd   Nancy Popovich 83

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 2 2 2 2 2
Group Ranking: 17 17 17 17 17
All Breed Ranking: 193 193 185 161 152

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   1 0 0 1 2   80
Win Record - 2020
Show Date
Saskatchewan Terrier Association August 08 to August 08, 2020
Day Position   Judge Points
Saturday Group 4th   Margaret Moran McQuinn 33
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 0
  Group 1st   Raymond Lariviere 47
  Winners Bitch   Margaret Moran McQuinn (0-1-0-0)
  Winners Bitch   Raymond Lariviere (0-1-0-0)
  Best Of Breed   Margaret Moran McQuinn 0

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By