Result Correction Page

Hub City Kennel & Obedience Club
Sunday, May 8, 2022



Related Results

Obedience

Friday, May 06 (Obedience Fri-1)
Saturday, May 07 (Obedience Sat-2)
Sunday, May 08 (Obedience Sun-3)
Sunday, May 08 (Obedience Sun-4)

Rally Obedience

Friday, May 06 (Rally Fri-1)
Friday, May 06 (Rally Fri-2)
Saturday, May 07 (Rally Sat-3)
Saturday, May 07 (Rally Sat-4)



Results courtesy of:

-- Diane Fast --
Special 'D' Dalmatians & Whippets
Breeder/Owner/Handler: Diane Fast, Special "D" Dalmatians


Best In Show
Judge: Yvonne Savard
Pomeranian  
GChS Sunterra So Fired Up
Points: 207 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Yvonne Savard
Lakeland Terrier  
GCh Affirm's Charismatic
Points: 171
Best Puppy In Show
Judge: Yvonne Savard
Beauceron  
Birdwing Seize The Battle At Amarantine
Best Baby Puppy In Show
Judge: Yvonne Savard
Basset Hound   Lagom's Liberty, Reporting For Duty
Best Veteran In Show
Judge: Yvonne Savard
Rottweiler  
GCh JungerSohn A Story Two Tell V. Esmond








Group 1 - Yvonne Savard Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Mar-K's Here We Go Again!
  Spaniel (American Cocker)   37
Group 2nd   
GCh Bianca's BrazosRiver Tahoe
  Pointer (German Short-Haired)   33
Group 3rd   
GCh Sevenoaks Raise A Glass At Sunsetter
  Setter (English)   31
Group 4th   
GCh Keypoint's Play On Words
  Spaniel (English Springer)   29
BPIG   
Favor's Maple Leaf Rag
  Retriever (Flat-Coated)   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Coltan's Strike It Rich
  Retriever (Golden)   0
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Bianca's BrazosRiver Tahoe

Select Dog
GCh Legacyk Made It Legal



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 9 pts (2-1-2-5)
Ch Favor's Maple Leaf Rag

Best Of Opposite Sex
Ch Blazingstar Westlin Winds

Best Of Winners: (2-1-2-5)
Blazingstar Prairie Smoke

Best Puppy In Breed
Ch Favor's Maple Leaf Rag

Select Dog
GCh Inglis Shoot For The Stars

Select Bitch
Ch Inglis Chanda's Magical Light


Winners Dog: (2-1-2-5)
Inglis Above The Sky

Reserve Winners Dog
Blazingstar True North

Senior Puppy Dog Class
1st Inglis Above The Sky

Open Dog Class
1st Blazingstar True North

Veteran Male
GCh Fall Flight's Blue Rodeo

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Harmony's Dark Side Of The Moon

Best Of Opposite Sex
GCh Coltan's Strike It Rich

Best Puppy In Breed
Beaugoldens Imagine 2021


Winners Bitch: (0-2-1-1)
Beaugoldens Imagine 2021

Reserve Winners Bitch
Carolot's Love Games

Senior Puppy Bitch Class
1st Beaugoldens Imagine 2021

12-18 Month Bitch Class
1st Carolot's Love Games

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 7 pts (1-4-1-2)
Ch Biscay Freshwater River on The Cape

Best Of Opposite Sex
Ch Biscay Festival Maris

Best Of Winners: (1-4-1-2)
Ekho's Ride The Storm

Select Bitch
Ch Ekho's Endless Spiral


Winners Dog: (1-4-1-2)
Ekho's Ride The Storm

Open Dog Class
1st Ekho's Ride The Storm


Winners Bitch: (1-4-1-2)
Dunrovins Wild Card At Ekho

Reserve Winners Bitch
Biscay Fogo Island Harbour

12-18 Month Bitch Class
1st Aeolian's Faraway Song

Canadian Bred Bitch Class
1st Dunrovins Wild Card At Ekho

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Biscay Fogo Island Harbour

Open Bitch Class
1st Ekho's Raya Sunshine At Dunrovin

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Sevenoaks Raise A Glass At Sunsetter

Best Of Opposite Sex
Kei-Rin's King Of The North

Best Puppy In Breed
Kei-Rin's King Of The North


Winners Dog: (1-0-0-1)
Kei-Rin's King Of The North

Senior Puppy Dog Class
1st Kei-Rin's King Of The North


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Martinridge Future Promise

Best Of Opposite Sex
Seinna Sky

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Martinridge Future Promise


Winners Dog: (1-1-0-0)
Martinridge Future Promise

Open Dog Class
1st Martinridge Future Promise


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Seinna Sky

Open Bitch Class
1st Seinna Sky

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Mar-K's Here We Go Again!

Best Of Opposite Sex
Rehmann's Tri White Dove

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Rehmann's Red Maple Hearts

Select Dog
Ch Puppylove Master Of The Game


Winners Dog: (1-1-2-0)
Rehmann's Red Maple Hearts

12-18 Month Dog Class
1st Rehmann's Red Maple Hearts


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Rehmann's Tri White Dove

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rehmann's Tri White Dove

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 4 pts (3-1-0-1)
GCh Keypoint's Play On Words

Best Of Opposite Sex
Keypoint's Heaven N Hell Can Wait

Best Of Winners: (3-1-0-1)
Keypoint's Heaven N Hell Can Wait

Best Puppy In Breed
Keypoint's Heaven N Hell Can Wait


Winners Bitch: (3-1-0-1)
Keypoint's Solitary Refinement

Senior Puppy Bitch Class
1st Keypoint's Solitary Refinement

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Stella Del Nord 'N' Sugar River Luna



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Stella Del Nord 'N' Sugar River Luna

12-18 Month Bitch Class
1st Stella Del Nord 'N' Sugar River Luna





Group 2 - Yvonne Savard Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Aikerskaill Always At SpecialD
  Whippet   10
Group 2nd   
GChB Amahte's Sungura Wawindaji
  Ibizan Hound   8
Group 3rd   
GCh Silverglen's Krickett
  Irish Wolfhound   7
Group 4th   
Ch Introducing Ike V. Grunsven
  Basset Hound   6
BPIG   
Nalikar's Blow Us All Away
  Afghan Hound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Lagom's Liberty, Reporting For Duty   Basset Hound   0
Best Veteran In Group   
GChB Konza-Plum Creek Carrera
  Borzoi   0
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Daghan Diamonds On Her Soles

Best Puppy In Breed
Nalikar's Blow Us All Away



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Nalikar's Blow Us All Away

Reserve Winners Bitch
Daghan Dazzling Blue

Junior Puppy Bitch Class
1st Nalikar's Blow Us All Away

Open Bitch Class
1st Daghan Dazzling Blue

Veteran Female
Polo's The Socialite

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Introducing Ike V. Grunsven



4-6 Month Bitch Class
1st Lagom's Liberty, Reporting For Duty

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh DragonPearl What If I Could Fly

Best Of Opposite Sex
Crimsonsky's Heist At Lexmark



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Crimsonsky's Heist At Lexmark

Open Bitch Class
1st Crimsonsky's Heist At Lexmark

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wiretaps Grey Goose

Best Puppy In Breed
Wiretaps Grey Goose


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wiretaps Grey Goose

Junior Puppy Dog Class
1st Wiretaps Grey Goose


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Amahte's Sungura Wawindaji



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Silverglen's Krickett



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Silverglen's Krickett

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Silverglen's Krickett




4-6 Month Dog Class
1st Adeyemo Gandalf


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Aikerskaill Always At SpecialD

Select Dog
Ch Winsmith SpecialD Pot Of Gold







Group 3 - Corinne Walker Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Baywood Got Some Splainin ToDo
  Portuguese Water Dog   32
Group 2nd   
GCh Ringkona's Slippery When Wet
  Siberian Husky   27
Group 3rd   
Newalba N Novera's Hear Me Roar V Tricker
  Boxer   23
Group 4th   
Blitzen's Mr Blue Sky
  Samoyed   15
BPIG   
Newalba N Novera's Hear Me Roar V Tricker
  Boxer   N/A
Best Baby Puppy In Group    Spiritrun's LivLafLuv At Earthwind   Alaskan Malamute   0
Best Veteran In Group   
GCh JungerSohn A Story Two Tell V. Esmond
  Rottweiler   0
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Mojo's Agent Starling At Kaspyn

Best Of Opposite Sex
Kaspyn's Hiroshi Shinzo

Best Puppy In Breed
Kaspyn's Hiroshi Shinzo


Winners Dog: (1-0-0-1)
Kaspyn's Hiroshi Shinzo

Senior Puppy Dog Class
1st Kaspyn's Hiroshi Shinzo


Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Earthwind Sharp Dressed Man



4-6 Month Bitch Class
1st Spiritrun's LivLafLuv At Earthwind

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
Ch Whitcam's Built To Dominate

Best Of Opposite Sex
Whitcam's Voice Of Freedom

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Whitcam's Voice Of Freedom

Best Puppy In Breed
Janterra's Bling Bang

Select Dog
GCh Regnancy's Always Siriusly Charming


Winners Dog: (1-2-2-0)
Janterra's Bling Bang

Senior Puppy Dog Class
1st Janterra's Bling Bang


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Whitcam's Voice Of Freedom

Reserve Winners Bitch
Whitcam's Singing In The Raine

Junior Puppy Bitch Class
1st Whitcam's Singing In The Raine

Open Bitch Class
1st Whitcam's Voice Of Freedom

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Kingstone's Turning Tricks

Best Of Opposite Sex
Enrico's Honor At Morning Dew Danes

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Morning Dews Cullinun Diamond

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Prairiehomes A Star Is Born



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Prairiehomes A Star Is Born

Open Bitch Class
1st Prairiehomes A Star Is Born

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GChEx Baywood Got Some Splainin ToDo

Best Of Opposite Sex
Csharp's Frozen In Time

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Baywood Nautical Horizon

Best Puppy In Breed
Baywood Nautical Horizon


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Csharp's Frozen In Time

Reserve Winners Bitch
Baywood Nautical Adventure

Junior Puppy Bitch Class
1st Baywood Nautical Adventure

Open Bitch Class
1st Csharp's Frozen In Time

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Blitzen's Mr Blue Sky

Best Puppy In Breed
Blitzen's Mr Blue Sky


Winners Dog: (1-0-1-0)
Blitzen's Mr Blue Sky

Junior Puppy Dog Class
1st Blitzen's Mr Blue Sky


Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Ringkona's Slippery When Wet

Best Of Opposite Sex
Sunuryk's By Request

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Sunuryk's By Request

Select Dog
Ch Sunuryk's Bakk To The Future


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Sunuryk's By Request

Canadian Bred Bitch Class
1st Sunuryk's By Request





Group 4 - Corinne Walker Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Affirm's Charismatic
  Lakeland Terrier   20
Group 2nd   Ch Julerr For The Rebel Alliance   Cesky Terrier   19
Group 3rd   
GCh Ambition's Southern Belle
  American Staffordshire Terrier   18
Group 4th   
Ch Ambrick's Foolish Heart At Jumpstart
  Manchester Terrier   17
BPIG   
Langholm's Champagne Legacy
  Scottish Terrier   N/A
Best Veteran In Group   
Ch Larkspur Acadia Ready For Action
  Lakeland Terrier   0
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Ambition's Southern Belle



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tinydancer One Of These Nights

Best Puppy In Breed
Tinydancer One Of These Nights



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tinydancer One Of These Nights

Junior Puppy Bitch Class
1st Tinydancer One Of These Nights

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Pellinore's Wild Magic

Best Of Opposite Sex
GCh Dreamacres Heart Of Midlothian

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Pellinore's Northern Lights

Best Puppy In Breed
Pellinore's Northern Lights


Winners Dog: (1-1-1-1)
Tarahill's Seismic Coda

Open Dog Class
1st Tarahill's Seismic Coda


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Pellinore's Northern Lights

Senior Puppy Bitch Class
1st Pellinore's Northern Lights

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Julerr For The Rebel Alliance



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Venandi's Hollywood Drama



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Venandi's Hollywood Drama

12-18 Month Bitch Class
1st Venandi's Hollywood Drama

Veteran Female
Ch Instyle's Rule The World

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Nezhnoye Plamya Tsarevich For Sionnach


Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Affirm's Charismatic


Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ambrick's Foolish Heart At Jumpstart



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Minuteman Fluffy Socks



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Minuteman Stir The Pot

Reserve Winners Bitch
Minuteman Stepping Stone

12-18 Month Bitch Class
1st Minuteman Stepping Stone

Open Bitch Class
1st Minuteman Stir The Pot

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Langholm's Champagne Legacy

Best Puppy In Breed
Langholm's Champagne Legacy



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Langholm's Champagne Legacy

Reserve Winners Bitch
Casi's Catchin' A Dream With Glenby

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Langholm's Champagne Legacy

Open Bitch Class
1st Casi's Catchin' A Dream With Glenby

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Dynastaffs Never Be Alone

Best Puppy In Breed
Dynastaffs Prairie Rose At Noumenon

Select Bitch
Ch Hillside Harleen Quinzel



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Dynastaffs Prairie Rose At Noumenon

Junior Puppy Bitch Class
1st Dynastaffs Prairie Rose At Noumenon

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Darwyn's Party At Tiroc



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Darwyn's Party At Tiroc

Canadian Bred Bitch Class
1st Darwyn's Party At Tiroc

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Stoon's Gloriana



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Stoon's Gloriana

12-18 Month Bitch Class
1st Stoon's Gloriana





Group 5 - Raymond Lariviere Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Sunterra So Fired Up
  Pomeranian   35
Group 2nd   
GChB Wind's Something About Mary
  Chinese Crested   34
Group 3rd   
GCh Valifyre Without A Trace
  Papillon   20
Group 4th   
Maniak's Nut'n But Smooth Sailing
  Griffon (Brussels)   17
BPIG   
Maniak's Nut'n But Smooth Sailing
  Griffon (Brussels)   N/A
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 4 pts (3-2-0-0)
Dawnaquinn Caruaidd Red Sonja

Best Of Opposite Sex
Londoncor Oxford

Best Of Winners: (3-2-0-0)
Dawnaquinn Caruaidd Red Sonja

Best Puppy In Breed
Dawnaquinn Caruaidd Red Sonja


Winners Bitch: (3-2-0-0)
Dawnaquinn Caruaidd Red Sonja

Reserve Winners Bitch
Caruaidd I Dreamed A Dream

Senior Puppy Bitch Class
1st Dawnaquinn Caruaidd Red Sonja

Open Bitch Class
1st Caruaidd I Dreamed A Dream

Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 13 pts (3-6-3-2)
GChB Wind's Something About Mary

Best Of Opposite Sex
Ch Wind Closer To The Heart

Best Of Winners: (3-6-3-2)
Shantel's Gucci Rush

Best Puppy In Breed
Wind Ain't Misbehavin

Select Dog
Ch Willowglyn Alchemy

Select Bitch
Ch Shantel's Midnight Moonlight


Winners Dog: (3-6-3-2)
Wind Ain't Misbehavin

Reserve Winners Dog
Wind Like A Rolling Stone

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Wind Ain't Misbehavin

Open Dog Class
1st Wind Like A Rolling Stone
2nd Muso Grazioso Charlie


Winners Bitch: (3-6-3-2)
Shantel's Gucci Rush

Reserve Winners Bitch
Taja Got My Angel Halo

Senior Puppy Bitch Class
1st Rosen's Luminous Rhiannon From Aradia
2nd Dalen Queen Daenerys

Canadian Bred Bitch Class
1st Rosen's Fireside Chat

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Shantel's Gucci Rush
2nd Wind Blueberry Kiss

Open Bitch Class
1st Taja Got My Angel Halo

Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Maniak's Nut'n But Smooth Sailing

Best Puppy In Breed
Maniak's Nut'n But Smooth Sailing


Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Havasmallpaw Loves Carmen Sandiego

Best Of Opposite Sex
HBH Pino Gris

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Havasmallpaw Loves Carmen Sandiego

Best Puppy In Breed
Havasmallpaw Loves Carmen Sandiego


Winners Dog: (1-3-0-0)
HBH Pino Gris

Junior Puppy Dog Class
1st HBH Pino Gris


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Havasmallpaw Loves Carmen Sandiego

Reserve Winners Bitch
HBH Oh So Good

Junior Puppy Bitch Class
1st Havasmallpaw Loves Carmen Sandiego
2nd HBH Oh So Good

12-18 Month Bitch Class
1st HBH Dark And Delicios

Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Decho's Living The Dream



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Decho's Living The Dream

Reserve Winners Bitch
Decho's Dare To Dream

12-18 Month Bitch Class
1st Decho's Dare To Dream

Open Bitch Class
1st Decho's Living The Dream

Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GChB Valifyre Without A Trace

Best Puppy In Breed
Notion's Disco Inferno

Select Dog
GChB Riesa N Passionpaps Grand Adventures With Riffraff


Winners Dog: (1-0-2-0)
Notion's Disco Inferno

Junior Puppy Dog Class
1st Notion's Disco Inferno


Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Saffron Sherhy A.Lucien At Sincity



Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Sunterra So Fired Up



Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Ch Aisle's I Am Groot

Best Of Opposite Sex
Aisle's There's Only One Ariel

Best Puppy In Breed
Aisle's There's Only One Ariel

Select Dog
Ch Xoe's Master Of Illusions



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Aisle's There's Only One Ariel

Reserve Winners Bitch
Aisle's Don't Say A Word

Senior Puppy Bitch Class
1st Aisle's There's Only One Ariel

Open Bitch Class
1st Aisle's Don't Say A Word





Group 6 - Yvonne Savard Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Kandansk Staken Nosferatu
  Poodle (Miniature)   22
Group 2nd   
GChB Gumby's Bearposh Ever After
  Chinese Shar-Pei   18
Group 3rd   
GCh Lasalle's Bend It Like Beckham At Incognito
  French Bulldog   16
Group 4th   
Elkridge Piedmont La Bella Vita
  Poodle (Standard)   14
BPIG   
Elkridge Piedmont La Bella Vita
  Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Ultimate BB's Inspector Gadget
  Bulldog   0
Best Veteran In Group   
GChB Gumby's Bearposh Ever After
  Chinese Shar-Pei   0
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Solstice Sure Shot At Tiroc

Best Puppy In Breed
Solstice Sure Shot At Tiroc



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Solstice Sure Shot At Tiroc

Junior Puppy Bitch Class
1st Solstice Sure Shot At Tiroc

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rakaro's Oh No We Didn't!

Best Puppy In Breed
Rakaro's Oh No We Didn't!


Winners Dog: (1-0-0-0)
Rakaro's Oh No We Didn't!

Senior Puppy Dog Class
1st Rakaro's Oh No We Didn't!

4-6 Month Dog Class
1st Ultimate BB's Inspector Gadget


4-6 Month Bitch Class
1st Ultimate BB's Big Mistake Huge

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 7 pts (1-4-2-1)
GCh Echoview N Sevenmoons Grand Design

Best Of Opposite Sex
Ch Echoview & Black Rocks Nu Rising Star

Best Of Winners: (1-4-2-1)
Echoviews Kink EE Boots

Best Puppy In Breed
SpecialD Resting Witch Face

Select Dog
Ch Happy Trails & Echoviews Mission Nn Pawsible


Winners Dog: (1-4-2-1)
Echoviews Eye On The Crime

Junior Puppy Dog Class
1st Echoviews Eye On The Crime

4-6 Month Dog Class
1st Echoviews Cutting Edge
2nd Pepper Oak Darkest Before Dawn


Winners Bitch: (1-4-2-1)
Echoviews Kink EE Boots

Reserve Winners Bitch
SpecialD Resting Witch Face

Junior Puppy Bitch Class
1st SpecialD Resting Witch Face
2nd Echoviews My Reign Has Just Begun

Senior Puppy Bitch Class
1st Sevenmoons Star Of Anise

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Echoviews Kink EE Boots

4-6 Month Bitch Class
1st Pepper Oak Dixon's Dotted Queen

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Lasalle's Bend It Like Beckham At Incognito

Best Of Opposite Sex
Blackjack Jewel Of Timepieces



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Blackjack Jewel Of Timepieces

12-18 Month Bitch Class
1st Blackjack Jewel Of Timepieces

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GChB Kandansk Staken Nosferatu

Best Of Opposite Sex
Kandansk The Force Of Nature

Best Puppy In Breed
Lezerin's Business Before Pleasure


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
Elkridge Piedmont La Bella Vita

Best Of Opposite Sex
Ch Cremelulas Mr Bojangles

Best Puppy In Breed
Elkridge Piedmont La Bella Vita



Winners Bitch: (0-4-1-0)
Elkridge Piedmont La Bella Vita

Reserve Winners Bitch
Topiary Canada Day Special

Senior Puppy Bitch Class
1st Topiary Canada Day Special

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Elkridge Piedmont La Bella Vita
2nd Labelle's Killer Queen

Open Bitch Class
1st Dilquin Double Vie N Valmy's



Group 7 - Raymond Lariviere Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Sugarok Magical Mystery Tour
  Finnish Lapphund   45
Group 2nd   
GCh Sheep's Kin Music Master
  Australian Shepherd   42
Group 3rd   
Birdwing Seize The Battle At Amarantine
  Beauceron   34
Group 4th   Ch Cincerlee Un Poco Loco   Shetland Sheepdog   33
BPIG   
Birdwing Seize The Battle At Amarantine
  Beauceron   N/A
Best Baby Puppy In Group    Riverwild's Polar Attraction   Australian Cattle Dog   0
Best Veteran In Group   
GCh Catalyst's Special Agent d'ARK
  Australian Cattle Dog   0
Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 8 pts (0-3-4-2)
Ch Riverwild's Shades Of Autumn

Best Of Opposite Sex
Ch Hillhaven's Reel Lucky Star

Best Puppy In Breed
Cowcutta's Noot Scoot N Boogie

Select Dog
GCh Catalyst's Old Country Soul

Select Bitch
Ch Reel Austlyn Ksenia Crown Royal Flush


Winners Bitch: (0-3-4-2)
Cowcutta's Noot Scoot N Boogie

Reserve Winners Bitch
Kylie N Spader Shotgun Ryder

Senior Puppy Bitch Class
1st Kylie N Spader Shotgun Ryder

12-18 Month Bitch Class
1st Lakylu Always On My Mind Perramigo's Catalyst

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cowcutta's Noot Scoot N Boogie

Veteran Female
GCh Catalyst's Special Agent d'ARK

Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 7 pts (2-4-1-1)
GCh Sheep's Kin Music Master

Best Of Opposite Sex
Broadway's Snowy River's Girl

Best Of Winners: (2-4-1-1)
Broadway's Snowy River's Girl

Best Puppy In Breed
Annrock's Stonehill A League Of Her Own


Winners Bitch: (2-4-1-1)
Broadway's Snowy River's Girl

Reserve Winners Bitch
Sheep's Kin Come Together

Junior Puppy Bitch Class
1st Annrock's Stonehill A League Of Her Own
2nd Saffire's Coiled In Love

Senior Puppy Bitch Class
1st Sheep's Kin Come Together

Open Bitch Class
1st Broadway's Snowy River's Girl

Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Buaidh Motlikru Litle Blk Book



Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Birdwing Seize The Battle At Amarantine

Best Puppy In Breed
Birdwing Seize The Battle At Amarantine


Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
Davenloch Cardoness Cote D'azur

Best Of Opposite Sex
Ch Fonehill's On The Wing

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Davenloch Cardoness Cote D'azur

Best Puppy In Breed
Davenloch Cardoness Cote D'azur


Winners Dog: (2-3-1-0)
Cherfire's Blue Denim Soul

Reserve Winners Dog
Cherfire's Sound Of Silence

Senior Puppy Dog Class
1st Cherfire's Sound Of Silence

Open Dog Class
1st Cherfire's Blue Denim Soul


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Davenloch Cardoness Cote D'azur

Reserve Winners Bitch
Prairiemist Country Rebel

Senior Puppy Bitch Class
1st Davenloch Cardoness Cote D'azur
2nd Prairiemist Country Rebel

Open Bitch Class
1st Fonehill Flattery

Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh Feoras & Caradilis Rising Fortune

Best Of Opposite Sex
Cherfire's Blarney Stone

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Cherfire's Blarney Stone

Best Puppy In Breed
Glasgowhills Good Omen At Mutiny


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Glasgowhills Good Omen At Mutiny

Senior Puppy Bitch Class
1st Glasgowhills Good Omen At Mutiny

Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChB Sugarok Magical Mystery Tour

Best Of Opposite Sex
Sugarok A League Of Her Own

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Sugarok A League Of Her Own

Best Puppy In Breed
Earthwind N Sugarok I Am Ironman


Winners Dog: (1-1-1-0)
Earthwind N Sugarok I Am Ironman

Senior Puppy Dog Class
1st Earthwind N Sugarok I Am Ironman


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Sugarok A League Of Her Own

Open Bitch Class
1st Sugarok A League Of Her Own

Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Prairiesides I've Got A Girl Crush

Best Of Opposite Sex
Paragon Break The Bank V Rocky Oak

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Prairiesides I've Got A Girl Crush

Best Puppy In Breed
Prairiesides I've Got A Girl Crush

Select Bitch
GCh Starrdogs Grace And Grit


Winners Dog: (2-1-0-1)
Paragon Break The Bank V Rocky Oak

Reserve Winners Dog
Copperhead's Honey Baloo

Junior Puppy Dog Class
1st Paragon Break The Bank V Rocky Oak

Open Dog Class
1st Copperhead's Honey Baloo


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Prairiesides I've Got A Girl Crush

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Prairiesides I've Got A Girl Crush

Judge: Raymond Lariviere

Best Of Breed: 9 pts (1-5-3-1)
Ch Cincerlee Un Poco Loco

Best Of Opposite Sex
GCh Prairiemist Road To Rio De Janeiro

Best Of Winners: (1-5-3-1)
Zesta Amplified

Best Puppy In Breed
Ch Cincerlee Un Poco Loco

Select Dog
GCh Crinan Final Decision


Winners Dog: (1-5-3-1)
Willowglyn Midnight Rambler

Senior Puppy Dog Class
1st Willowglyn Midnight Rambler

4-6 Month Dog Class
1st Keypoint's All In


Winners Bitch: (1-5-3-1)
Zesta Amplified

Reserve Winners Bitch
Donayne's She's Got The Look

Junior Puppy Bitch Class
1st Zesta Amplified

Senior Puppy Bitch Class
1st Lynphil Zesta Flattery

12-18 Month Bitch Class
1st Lasair Girls Night Out @Prairiemist

Canadian Bred Bitch Class
1st Cincerlee's Graceland

Open Bitch Class
1st Donayne's She's Got The Look

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit . We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By