Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club
Friday, November 26, 2021



Related Results


Results courtesy of:


-- Terrina Maciborski --
CH Ghostpine's Quantum Leap
"Bauer"
Breeder/Owner/Handler: Terrina Maciborski
www.facebook.com/GhostPine-Staffordshire-Bull-Terriers


Best In Show
Judge: Robert Rowbotham
Old English Sheepdog  
GChB Tumbleweed Valubal Gamechanger
Points: 359 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Robert Rowbotham
Pug  
Ch Zevald's Star Magic Of Brynmill
Points: 299
Best Puppy In Show
Judge: Robert Rowbotham
Boxer  
Mephisto N Top Knotch Xoxo Gossip Girl
Best Baby Puppy In Show
Judge: Robert Rowbotham
Chow Chow  
Chowridge U R Not Just Eye Candy








Group 1 - Robert Rowbotham Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Stonepeake Dirty Tommie
  Retriever (Chesapeake Bay)   59
Group 2nd   
GCh Eirene's Chase N Chicks
  Retriever (Golden)   58
Group 3rd   
Ch Bartland's Poseidon Adventure
  Weimaraner   49
Group 4th    Paevalley Eagertrieve Hopeful Soul   Retriever (Labrador)   45
BPIG    Paevalley Eagertrieve Hopeful Soul   Retriever (Labrador)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Malhaven Dare To Dance The Tide   Pointer (German Short-Haired)   0
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
DuValin Jersey Boy


Winners Dog: (2-0-0-0)
DuValin Jersey Boy

Reserve Winners Dog
Crossiron Asterix

Open Dog Class
1st DuValin Jersey Boy
2nd Crossiron Asterix


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Nyhar New Kid On The Block

Best Of Opposite Sex
Nyhar Don't Stop Believin

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Nyhar New Kid On The Block

Best Puppy In Breed
Ch Cazarubin Seriously Im One Of A Kind V Seasyde

Select Dog
Ch Cazarubin Seriously Im One Of A Kind V Seasyde


Winners Dog: (2-2-1-0)
Nyhar New Kid On The Block

Reserve Winners Dog
Nyhar Ride Into The Danger Zone

Canadian Bred Dog Class
1st Nyhar Ride Into The Danger Zone

Open Dog Class
1st Nyhar New Kid On The Block


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Nyhar Don't Stop Believin

Reserve Winners Bitch
Nyhar Seven Wonders

Canadian Bred Bitch Class
1st Nyhar Don't Stop Believin

Open Bitch Class
1st Nyhar Seven Wonders

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
Ch Malhaven Just Dance To The Music In Your Soul

Best Of Opposite Sex
GCh Localuna's Viva La Revolution

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Firepoint Good Bones


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Firepoint Good Bones

Reserve Winners Bitch
Localuna's I Put A Spell On You

12-18 Month Bitch Class
1st Firepoint Good Bones

Canadian Bred Bitch Class
1st Localuna's I Smell Children

Open Bitch Class
1st Localuna's I Put A Spell On You

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Stonepeake Dirty Tommie



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Inglis Chanda's Magical Light


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 8 pts (3-5-1-0)
GChB Eirene's Chase N Chicks

Best Of Opposite Sex
Allsgold's Summer Time

Best Of Winners: (3-5-1-0)
Allsgold's Summer Time

Best Puppy In Breed
Allsgold's Summer Time


Winners Bitch: (3-5-1-0)
Allsgold's Summer Time

Reserve Winners Bitch
Beargrass Goldcker Purple Rain

Senior Puppy Bitch Class
1st Allsgold's Summer Time

Canadian Bred Bitch Class
1st Kayenna's Sweet As Honey

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Goldenmoments Girl's Best Friend

Open Bitch Class
1st Beargrass Goldcker Purple Rain
2nd Verdoro's North Of The Border

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Paevalley Eagertrieve Hopeful Soul

Best Of Opposite Sex
Eagertrieves Keynote Speaker

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Paevalley Eagertrieve Hopeful Soul

Best Puppy In Breed
Paevalley Eagertrieve Hopeful Soul


Winners Dog: (2-2-0-0)
Eagertrieves Keynote Speaker

Reserve Winners Dog
Labralayne's Stone Cold Crazy

Junior Puppy Dog Class
1st Labralayne's Stone Cold Crazy

Senior Puppy Dog Class
1st Eagertrieves Keynote Speaker


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Paevalley Eagertrieve Hopeful Soul

Reserve Winners Bitch
Eagertrieves Key To Innovation

Junior Puppy Bitch Class
1st Paevalley Eagertrieve Hopeful Soul

Senior Puppy Bitch Class
1st Eagertrieves Key To Innovation

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Woodcreek's Infinite Rebel

Best Puppy In Breed
Three Sheets To The Wind


Winners Dog: (2-0-0-0)
Woodcreek's Infinite Rebel

Reserve Winners Dog
Three Sheets To The Wind

Junior Puppy Dog Class
1st Three Sheets To The Wind

Open Dog Class
1st Woodcreek's Infinite Rebel


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Sevenoaks Ultimate Weapon

Best Of Opposite Sex
Sevenoaks Rock Legend

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Sevenoaks Ultimate Weapon

Best Puppy In Breed
Senterstone Time Traveler


Winners Dog: (2-2-0-0)
Sevenoaks Rock Legend

Reserve Winners Dog
Senterstone Time Traveler

Junior Puppy Dog Class
1st Senterstone Time Traveler

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Sevenoaks Rock Legend


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Sevenoaks Ultimate Weapon

Reserve Winners Bitch
Sevenoaks Sun Surf And Sand

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sevenoaks Sun Surf And Sand

Open Bitch Class
1st Sevenoaks Ultimate Weapon

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 6 pts (0-5-2-0)
Ch KLAD Samamari Shut Up And Drive

Best Of Opposite Sex
Corjdct's Exotic Entertainment

Best Puppy In Breed
Corjdct's Exotic Entertainment

Select Dog
Ch Canrick's Patriot


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 5 pts (2-4-0-0)
Amigo's Promise Me Billy Lee

Best Of Opposite Sex
Amigo Whitehead Yellow Rose

Best Of Winners: (2-4-0-0)
Amigo's Promise Me Billy Lee

Best Puppy In Breed
Amigo's Bird Zekeing Missile


Winners Dog: (2-4-0-0)
Amigo's Promise Me Billy Lee

Reserve Winners Dog
Amigo's Bird Zekeing Missile

Junior Puppy Dog Class
1st Amigo's Bird Zekeing Missile

Open Dog Class
1st Amigo's Promise Me Billy Lee

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Winauby's American Apparel

Best Puppy In Breed
Winauby's American Apparel


Winners Dog: (1-0-0-0)
Winauby's American Apparel

Junior Puppy Dog Class
1st Winauby's American Apparel


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Ramblewood Fire It Up

Best Of Opposite Sex
Beswin Ynot Time After Time

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Beswin Ynot Lady Sings The Bluz

Best Puppy In Breed
Beswin Ynot Lady Sings The Bluz


Winners Dog: (2-2-0-1)
Beswin Ynot Time After Time

Reserve Winners Dog
Beswin Ynot Winter Solstice Bluz

Senior Puppy Dog Class
1st Beswin Ynot Winter Solstice Bluz

Open Dog Class
1st Beswin Ynot Time After Time


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Beswin Ynot Lady Sings The Bluz

Reserve Winners Bitch
Beswin Ynot Autumn Essence

Senior Puppy Bitch Class
1st Beswin Ynot Lady Sings The Bluz

12-18 Month Bitch Class
1st Beswin Ynot Autumn Essence

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
Ch Bartland's Poseidon Adventure

Best Puppy In Breed
Versa Koping Pearl Of Wisdom At Dalalta

Select Bitch
Ch Koping Proud As A Peacock






Group 2 - Robert Rowbotham Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Avitar's Timeless Jazz
  Otterhound   39
Group 2nd   
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   38
Group 3rd   
Spiritsound's Fairlady
  Ibizan Hound   37
Group 4th   
Ch Brushwood Bibbidi Bobbidi Boo
  Whippet   34
BPIG   
Majenkir Bookstor Wild Lotus
  Borzoi   N/A
Best Baby Puppy In Group    Omalley's Purple Rain Of Heathview   Irish Wolfhound   0
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
Ch Telford's Put The Needle On The Record

Best Of Opposite Sex
Telford's Busta Move

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Telford's Busta Move

Best Puppy In Breed
Ch Telford's Put The Needle On The Record

Select Dog
Ch Mezcal (Quijano/Riquelme)


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Telford's Busta Move

Reserve Winners Bitch
Windyhill's Daring Tessa

Open Bitch Class
1st Telford's Busta Move
2nd Windyhill's Daring Tessa

4-6 Month Bitch Class
1st Tiddlywink Quijano

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Majenkir Bookstor Wild Lotus

Best Of Opposite Sex
Ch Taugo's Rocket Man

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Majenkir Bookstor Wild Lotus

Best Puppy In Breed
Majenkir Bookstor Wild Lotus


Winners Dog: (1-3-1-0)
Elista's Heart's Desire

Canadian Bred Dog Class
1st Elista's Heart's Desire


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Majenkir Bookstor Wild Lotus

Reserve Winners Bitch
Taugo's Rocket Queen

Senior Puppy Bitch Class
1st Majenkir Bookstor Wild Lotus
2nd Elance Fleeting Glance

Open Bitch Class
1st Taugo's Rocket Queen

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 8 pts (3-5-1-0)
GCh RHK Kiss A Golden Spark

Best Of Opposite Sex
Anlit Rilayns Ishida

Best Of Winners: (3-5-1-0)
RHK And Telford's Blackpoint Gambler

Best Puppy In Breed
Anlit Rilayns Ishida


Winners Dog: (3-5-1-0)
RHK And Telford's Blackpoint Gambler

Reserve Winners Dog
RHK Mellies Little Louis

Senior Puppy Dog Class
1st RHK Mellies Little Louis

12-18 Month Dog Class
1st Viverville Fire Show

Open Dog Class
1st RHK And Telford's Blackpoint Gambler


Winners Bitch: (3-5-1-0)
Anlit Rilayns Ishida

Reserve Winners Bitch
Telford's Grease Lightening

Junior Puppy Bitch Class
1st Telford's Grease Lightening
2nd Telford's Midnight Shaker

Senior Puppy Bitch Class
1st Anlit Rilayns Ishida
2nd RHK Mellies Vanilla Kisses

12-18 Month Bitch Class
1st Blackpoint Just Around The Rivrbend

4-6 Month Bitch Class
1st Blackpoint Tickle My Fancy

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Christofle Curtain Lights

Select Bitch
GCh FifthElement's Plavalguna



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
Ch Matsutakes Daisy For Cegah

Best Of Opposite Sex
GCh Armin Von Bienenman

Best Puppy In Breed
Hansen IZ Novo-Peredelkino

Select Bitch
Ch Wiretap Zinging In The Rain


Winners Dog: (1-0-1-2)
Hansen IZ Novo-Peredelkino

Senior Puppy Dog Class
1st Hansen IZ Novo-Peredelkino


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dreamwindz Mockingjay


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dreamwindz Mockingjay

12-18 Month Dog Class
1st Dreamwindz Mockingjay


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Spiritsound's Fairlady

Best Of Opposite Sex
Ch Spiritsound Bdmoonrzn Rimouski

Select Bitch
Ch Valbydane Realm Of Imagination



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Spiritsound's Fairlady

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Spiritsound's Fairlady





4-6 Month Bitch Class
1st Omalley's Purple Rain Of Heathview

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Avitar's Timeless Jazz



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Haefen Phaeton Kingsley


Winners Dog: (1-0-0-0)
Haefen Phaeton Kingsley

Open Dog Class
1st Haefen Phaeton Kingsley


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 7 pts (1-4-2-1)
Ch Brushwood Bibbidi Bobbidi Boo

Best Of Opposite Sex
Ch Cariad N Robbins Hudson River Landing

Best Of Winners: (1-4-2-1)
Nasusa Mystic Falls

Best Puppy In Breed
Snow Hill Fire And Rain

Select Dog
Ch Hamrya's Desert Dust Devil


Winners Dog: (1-4-2-1)
Tarrango Lynallan Seabiscuit

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Tarrango Lynallan Seabiscuit


Winners Bitch: (1-4-2-1)
Nasusa Mystic Falls

Reserve Winners Bitch
Snow Hill Fire And Rain

Junior Puppy Bitch Class
1st Snow Hill Fire And Rain

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tarrango's There Will Be Drama

Open Bitch Class
1st Nasusa Mystic Falls
2nd Tarrango's Bedtime Stories





Group 3 - Mary White Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Hierarch's Sympathy For The Devil
  Doberman Pinscher   68
Group 2nd   
GChEx Esmonds God Of All
  Rottweiler   53
Group 3rd   
GCh MacDuff's Critical Acclaim
  Portuguese Water Dog   47
Group 4th   
GChB Cabberin's At JYF Bulls Paxton
  Bullmastiff   42
BPIG   
Mephisto N Top Knotch Xoxo Gossip Girl
  Boxer   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Desertwind's It's My Party V Charly
  Saint Bernard   0
Judge: Mary White

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Strong And Soft

Best Of Opposite Sex
Haori Giving Grace

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Strong And Soft


Winners Dog: (1-1-0-0)
Strong And Soft

Open Dog Class
1st Strong And Soft


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Haori Giving Grace

12-18 Month Bitch Class
1st Haori Giving Grace

Judge: Mary White

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Tonomi's Shout It Out Loud

Best Of Opposite Sex
Tonomi's Kickstart My Heart



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Tonomi's Kickstart My Heart

12-18 Month Bitch Class
1st Tonomi's Kickstart My Heart

Judge: Mary White

Best Of Breed: 4 pts (3-2-0-0)
Nitrobernerbarn Heart Of Gold

Best Of Opposite Sex
Talvi's Trouble On The Radar

Best Of Winners: (3-2-0-0)
Nitrobernerbarn Heart Of Gold

Best Puppy In Breed
Nitrobernerbarn Heart Of Gold


Winners Dog: (3-2-0-0)
Talvi's Trouble On The Radar

Reserve Winners Dog
Creo's You Are Welcome

Senior Puppy Dog Class
1st Talvi's Trouble On The Radar

12-18 Month Dog Class
1st Creo's You Are Welcome

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Alpinemist's I Can Fly


Winners Bitch: (3-2-0-0)
Nitrobernerbarn Heart Of Gold

Reserve Winners Bitch
Alpinemist's Wish Upon A Star

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Nitrobernerbarn Heart Of Gold
2nd Alpinemist's Wish Upon A Star

4-6 Month Bitch Class
1st Never Ending Spark V Sennenridge

Judge: Mary White

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Cabberin's At JYF Bulls Paxton

Best Of Opposite Sex
Kenterains Black Widow

Best Puppy In Breed
Kenterains Black Widow



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Kenterains Black Widow

Junior Puppy Bitch Class
1st Kenterains Black Widow

Judge: Mary White

Best Of Breed: 14 pts (2-6-4-3)
GChS Hierarch's Sympathy For The Devil

Best Of Opposite Sex
Ch Gentry's Dragon Fyre V Scion

Best Of Winners: (2-6-4-3)
Brauchbars Johnny Walker

Best Puppy In Breed
Ch Mojave's Songbird

Select Dog
GCh Regnancy's Always Siriusly Charming

Select Bitch
GChB Cassels Chillin On The Moon


Winners Dog: (2-6-4-3)
Brauchbars Johnny Walker

Reserve Winners Dog
Valhalla's Knockin' Boots V Janterra

Junior Puppy Dog Class
1st Valhalla's Knockin' Boots V Janterra

Canadian Bred Dog Class
1st Brauchbars Johnny Walker

Judge: Mary White

Best Of Breed: 7 pts (1-3-1-3)
Ch Pavliks Keeping Safe The Secrets Of The Castle

Best Of Opposite Sex
GCh Kiltic's Bacardi Breeze

Best Of Winners: (1-3-1-3)
EBD Rave Review V Valbydane

Best Puppy In Breed
EBD Rave Review V Valbydane

Select Bitch
Ch Allyndanes The Last Word


Winners Dog: (1-3-1-3)
ATG's Not In My Nature

Canadian Bred Dog Class
1st ATG's Not In My Nature


Winners Bitch: (1-3-1-3)
EBD Rave Review V Valbydane

Reserve Winners Bitch
Kingstone's Turning Tricks

Senior Puppy Bitch Class
1st EBD Rave Review V Valbydane

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kingstone's Turning Tricks

Open Bitch Class
1st OVD Under The Radar V Meraki

Judge: Mary White

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Bendegeit's Arson Around

Best Of Opposite Sex
Ch Bendegeit's Question Everything


Winners Dog: (1-0-1-1)
Lizona's All For One

Open Dog Class
1st Lizona's All For One


4-6 Month Bitch Class
1st Lizona Unmistakable Texas Star

Judge: Mary White

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Desertwind's Every Morning I Shine

Best Of Opposite Sex
Lasquite's Hytchhyker To Desertwind


Judge: Mary White

Best Of Breed: 5 pts (2-3-0-1)
Vanderbilt's Your Dance

Best Of Opposite Sex
Ch Winterpeg's Teija

Best Of Winners: (2-3-0-1)
Vanderbilt's Your Dance

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Your Dance


Winners Bitch: (2-3-0-1)
Winterpeg's Rags To Riches

Reserve Winners Bitch
Winterpeg's Winx

Senior Puppy Bitch Class
1st Winterpeg's Rags To Riches
2nd Winterpeg's Winx

Open Bitch Class
1st Alkhabor Almira Nancy Silver Star

Judge: Mary White

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Innovations Dutch Destroyer



Judge: Mary White

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Geistvoll Pied Piper


Judge: Mary White

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Snowmist's Y Not Sprocket

Best Of Opposite Sex
Ch Nanook's Ice On Fire

Best Puppy In Breed
Snowmist's Y Not Sprocket


Winners Dog: (2-0-0-1)
Snowmist's Y Not Sprocket

Reserve Winners Dog
Arcticsun's Summer Time Lovin'

Junior Puppy Dog Class
1st Snowmist's Y Not Sprocket

Open Dog Class
1st Arcticsun's Summer Time Lovin'

4-6 Month Dog Class
1st Wintereclipse Sunseeker At Arcticsun


4-6 Month Bitch Class
1st Rocky Mountain Husky's Halo





Group 4 - Wendy Hamilton-Petkau Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Affirm's Charismatic
  Lakeland Terrier   43
Group 2nd   Ch Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines   Schnauzer (Miniature)   42
Group 3rd   
GCh Fleet St Forged At Hampton Court
  Fox Terrier (Wire)   38
Group 4th   
Dariant Narcissus
  Dandie Dinmont Terrier   37
BPIG   Ch Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines   Schnauzer (Miniature)   N/A
Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 3 pts (0-1-0-3)
Ch LBK's Rebel And Proud All Bets Are Off

Best Puppy In Breed
LNR Chargers Ty Lee The Performer

Select Bitch
GCh Ambition's Southern Belle



Winners Bitch: (0-1-0-3)
LNR Chargers Ty Lee The Performer

Junior Puppy Bitch Class
1st LNR Chargers Ty Lee The Performer

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Benayr Murphy's Law

Best Of Opposite Sex
Acebreeders Jasmine AJ Jazzy

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Benayr Murphy's Law


Winners Dog: (1-2-0-0)
Benayr Murphy's Law

Open Dog Class
1st Benayr Murphy's Law


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Acebreeders Jasmine AJ Jazzy

Reserve Winners Bitch
Tidewalker Faerie River

12-18 Month Bitch Class
1st Tidewalker Faerie River

Open Bitch Class
1st Acebreeders Jasmine AJ Jazzy

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 6 pts (2-2-2-1)
GCh Ganymede's Holy Grail

Best Of Opposite Sex
Ch Zealous Remember Striker's Zoe

Best Of Winners: (2-2-2-1)
Versaterre's Zealous Road Hammer

Best Puppy In Breed
Versaterre's Zealous Road Hammer

Select Dog
GChB Roschel Foxrun Thistle Do


Winners Dog: (2-2-2-1)
Versaterre's Zealous Road Hammer

Reserve Winners Dog
Zealous Guinness O'Dublin

Junior Puppy Dog Class
1st Versaterre's Zealous Road Hammer

12-18 Month Dog Class
1st Zealous Guinness O'Dublin


Winners Bitch: (2-2-2-1)
Zoda's Explosion Of Pickles

Reserve Winners Bitch
Nana's Little Kit Kat

Junior Puppy Bitch Class
1st Zoda's Explosion Of Pickles
2nd Nana's Little Kit Kat

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 3 pts (3-0-0-1)
Ch Kingsmere Miss Fancy Pants At Tinydancer

Best Of Opposite Sex
Amarantine's Valiant Raider


Winners Dog: (3-0-0-1)
Amarantine's Valiant Raider

Reserve Winners Dog
Tinydancer Rocket Man

12-18 Month Dog Class
1st Moonstone-Baker St Turkey In The Straw

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Tinydancer Rocket Man

Open Dog Class
1st Amarantine's Valiant Raider


Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
GCh Quarrydene's Masterpiece

Best Of Opposite Sex
Quarrydene's Diamond Light

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Quarrydene's Key To My Heart

Best Puppy In Breed
Cairnisles Fashion Trend


Winners Dog: (1-4-1-0)
Quarrydene's Key To My Heart

Open Dog Class
1st Quarrydene's Key To My Heart


Winners Bitch: (1-4-1-0)
Quarrydene's Diamond Light

Reserve Winners Bitch
Cairnisles Fashion Trend

Junior Puppy Bitch Class
1st Tarahill's Girl On Fire

Senior Puppy Bitch Class
1st Cairnisles Fashion Trend

12-18 Month Bitch Class
1st Tarahill's Dancing Away With My Heart

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Quarrydene's Diamond Light

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dariant Narcissus


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dariant Narcissus

Open Dog Class
1st Dariant Narcissus


Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fleet St Forged At Hampton Court



Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Affirm's Charismatic



Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Terraraz Let The Fun Be'Gin'

Best Puppy In Breed
Terraraz Let The Fun Be'Gin'



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Terraraz Let The Fun Be'Gin'

Senior Puppy Bitch Class
1st Terraraz Let The Fun Be'Gin'

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Westhams Little Ol Cowgirl



Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Ch Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines

Best Of Opposite Sex
Bowsers Bellini

Best Puppy In Breed
Ch Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines

Select Dog
Ch Massawippi Money Talks



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Bowsers Bellini

Reserve Winners Bitch
Villam's Blue Rose

Open Bitch Class
1st Bowsers Bellini
2nd Villam's Blue Rose

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Lochraven Glenecho Clearly Karma



Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Tyrone Kir Royale

Best Of Opposite Sex
Ch Tyrone Shaken Not Stirred

Best Puppy In Breed
Tyrone Kir Royale



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Tyrone Kir Royale

Reserve Winners Bitch
Skyfalls Keela Mother Of Dragons

Junior Puppy Bitch Class
1st Tyrone Kir Royale
2nd Lach Faire's Powers Gold Label

12-18 Month Bitch Class
1st Skyfalls Keela Mother Of Dragons

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Ghostpine's Quantum Leap

Best Of Opposite Sex
DNZ Darby's Delight

Select Dog
GCh Distaff Black Bart



Winners Bitch: (0-2-2-0)
DNZ Darby's Delight

Reserve Winners Bitch
Hillside Morrigan

12-18 Month Bitch Class
1st Hillside Morrigan

Open Bitch Class
1st DNZ Darby's Delight

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Windacre Scottish Mist

Best Puppy In Breed
Windacre Scottish Mist



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Windacre Scottish Mist

Reserve Winners Bitch
Mysticgold's Diva At Dilywag

Senior Puppy Bitch Class
1st Windacre Scottish Mist

Open Bitch Class
1st Mysticgold's Diva At Dilywag





Group 5 - Wendy Hamilton-Petkau Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Zevald's Star Magic Of Brynmill
  Pug   46
Group 2nd   
Ch Crestars Zhen Spilling The Beanz HL
  Chinese Crested   42
Group 3rd   
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher
  Papillon   35
Group 4th   
GCh Lionking Blaze Of Glory
  Pekingese   28
BPIG   Ch Pastel's Big Little Lie   Chihuahua (Long Coat)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Rae Anne's Top Gun   Papillon   0
Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Pastel's Big Little Lie

Best Of Opposite Sex
Pastel's Web Of Lies

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Pastel's Web Of Lies

Best Puppy In Breed
Ch Pastel's Big Little Lie


Winners Dog: (1-2-0-1)
Pastel's Web Of Lies

Junior Puppy Dog Class
1st Pastel's Web Of Lies

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Montclaire's Daydream Believer



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Montclaire's Daydream Believer

Reserve Winners Bitch
Montclaire's Don't Stop Me Now

12-18 Month Bitch Class
1st Montclaire's Don't Stop Me Now

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Montclaire's Daydream Believer

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 6 pts (1-2-3-1)
Ch Crestars Zhen Spilling The Beanz HL

Best Of Opposite Sex
Ch Shantel's Midnight Moonlight

Best Of Winners: (1-2-3-1)
Muso Grazioso Steve

Best Puppy In Breed
Ch Tanooki Suit Of Lore

Select Dog
Ch NV's Pull The Stars From The Sky


Winners Dog: (1-2-3-1)
Muso Grazioso Steve

Open Dog Class
1st Muso Grazioso Steve


Winners Bitch: (1-2-3-1)
Shantel's Evening Star

Reserve Winners Bitch
Shantel's Exquisite Angele

Junior Puppy Bitch Class
1st Shantel's Evening Star
2nd Shantel's Exquisite Angele

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Chapala Bay's Do-Re-Mi

Best Of Opposite Sex
LouLou-D'Amour De La Vanille Bourbon

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Chapala Bay's Do-Re-Mi


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Chapala Bay's Do-Re-Mi

12-18 Month Bitch Class
1st Chapala Bay's Do-Re-Mi

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Karakorum's Victoria's Secret

Best Puppy In Breed
Karakorum's Victoria's Secret


Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 7 pts (0-3-3-2)
GChS MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Best Of Opposite Sex
Ch Havasmallpaw Princess Leia

Best Puppy In Breed
Ch Wysteria & HBH Simply Irresistible

Select Dog
Ch Wysteria & HBH Simply Irresistible

Select Bitch
Ch Specialty Dolce's Gucci


Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Diavolino's Eleventh Hour

Best Puppy In Breed
GCh Diavolino's Eleventh Hour


4-6 Month Dog Class
1st Diavolino's Gimme A Deal


Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 6 pts (3-2-1-1)
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher

Best Of Opposite Sex
Ch Nanrich Topflite Never Say Never

Best Of Winners: (3-2-1-1)
Pixel Animato A Link Between Worlds

Best Puppy In Breed
Ch Nanrich Topflite Never Say Never


Winners Bitch: (3-2-1-1)
Magic's Fire And Ice

Reserve Winners Bitch
Prestwick's Lady On Fire

Senior Puppy Bitch Class
1st Magic's Fire And Ice

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Prestwick's Lady On Fire

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GCh Lionking Blaze Of Glory

Best Of Opposite Sex
Ch Diaquiris Wicked At Lionheart

Best Puppy In Breed
Ch Diaquiris She's All That

Select Bitch
Ch Diaquiris She's All That



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Diaquiris Secret Siren

Senior Puppy Bitch Class
1st Diaquiris Secret Siren

4-6 Month Bitch Class
1st Diaquiris Melody At Lionheart

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Ch Zevald's Star Magic Of Brynmill

Best Of Opposite Sex
Xoe Eleki's Layla

Best Puppy In Breed
Xoe's Off With Their Heads

Select Dog
Ch Eleki Xoe's That's All Jack



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Xoe Eleki's Layla

Reserve Winners Bitch
Xoe's Off With Their Heads

Junior Puppy Bitch Class
1st Xoe's Off With Their Heads

12-18 Month Bitch Class
1st Xoe Eleki's Layla

Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Annevan Salem V Scion Of Lore


Winners Dog: (1-0-0-0)
Annevan Salem V Scion Of Lore

12-18 Month Dog Class
1st Annevan Salem V Scion Of Lore


Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Maldonfox Roeders Strait Razor



Judge: Wendy Hamilton-Petkau

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Tarmar Irish Cream At CwnAnnwn

Best Of Opposite Sex
CwnAnnwn The Yorkhouse Cheek Of Him

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Tarmar Irish Cream At CwnAnnwn

Best Puppy In Breed
CwnAnnwn The Yorkhouse Cheek Of Him


Winners Dog: (1-1-0-0)
CwnAnnwn The Yorkhouse Cheek Of Him

Junior Puppy Dog Class
1st CwnAnnwn The Yorkhouse Cheek Of Him


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Tarmar Irish Cream At CwnAnnwn

Open Bitch Class
1st Tarmar Irish Cream At CwnAnnwn





Group 6 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS
  Poodle (Standard)   39
Group 2nd   
Ch Mrang Belcourt Journey To Midori
  Poodle (Miniature)   29
Group 3rd   
Ch Boston Attitude Resistance Is Futile
  Boston Terrier   28
Group 4th   
Ch Kibo No Hoshi d'Urajiro
  Shiba Inu   20
BPIG   
Ch Boston Attitude Resistance Is Futile
  Boston Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Chowridge U R Not Just Eye Candy
  Chow Chow   0
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cumulus Cabochon Roaring Lion



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Rakaro's Cause 'n Chaos


Winners Bitch: (0-2-0-0)
Rakaro's Cause 'n Chaos

Reserve Winners Bitch
Rugerlane's Grande Caramel Macchiato

12-18 Month Bitch Class
1st Rakaro's Cause 'n Chaos

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rugerlane's Grande Caramel Macchiato




4-6 Month Dog Class
1st Chowridge U R Not Just Eye Candy

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Winterspear Atari Dreams



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Echoviews Wild Alberta Rose

Canadian Bred Bitch Class
1st Echoviews Wild Alberta Rose

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Flamant Franco Allegretto

Best Of Opposite Sex
D-Purple Rayn In April

Best Of Winners: (1-2-1-0)
BFF's X'cuse Me While I Kiss The Sky

Best Puppy In Breed
BFF's X'cuse Me While I Kiss The Sky


Winners Bitch: (1-2-1-0)
D-Purple Rayn In April

Reserve Winners Bitch
Fernridge's Femme Fatale

Junior Puppy Bitch Class
1st D-Purple Rayn In April

12-18 Month Bitch Class
1st Fernridge's Femme Fatale

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Beaukees Southern Comfort Zone

Best Of Opposite Sex
Beaukees Wild Irish Rose

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Beaukees Wild Irish Rose

Best Puppy In Breed
Beaukees Wild Irish Rose


Winners Dog: (1-1-1-0)
Beaukees Tennessee Toddy

Open Dog Class
1st Beaukees Tennessee Toddy


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Beaukees Wild Irish Rose

Junior Puppy Bitch Class
1st Beaukees Wild Irish Rose

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Apsolutely Red Red Whine



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Monterrez Superstar



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Kibo No Hoshi d'Urajiro

Best Of Opposite Sex
Timberfox's Ruby Red Chianti Reserva Sunojo


4-6 Month Dog Class
1st Tsukime And Urajiro Prince Henry



Winners Bitch: (1-2-1-0)
Halo 'n Whissler Shake It Like Beonce

Reserve Winners Bitch
Sunside Valley Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st Halo 'n Whissler Shake It Like Beonce

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sunside Valley Girl

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Adominos Brynmill Some Like It Hot At Tyrone




Group 7 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Tumbleweed Valubal Gamechanger
  Old English Sheepdog   59
Group 2nd   
GChS Tresrullah's Holler At Ya Boy
  Australian Shepherd   58
Group 3rd   
GCh Mystic Suntime Everclear
  Shetland Sheepdog   51
Group 4th   
GCh Woodside's Kahlua PP
  German Shepherd Dog   30
BPIG    Mystic Suntime Pardon My French   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Mystksand I Put A Spell On You   German Shepherd Dog   0
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Hillhaven's Reel Lucky Star

Best Of Opposite Sex
Reel Austlyn Ksenia Crown Royal Flush

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Hillhaven's Reel Lucky Star

Best Puppy In Breed
Hillhaven's Reel Lucky Star


Winners Dog: (1-1-0-0)
Hillhaven's Reel Lucky Star

Junior Puppy Dog Class
1st Hillhaven's Reel Lucky Star


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Reel Austlyn Ksenia Crown Royal Flush

Senior Puppy Bitch Class
1st Reel Austlyn Ksenia Crown Royal Flush

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 6 pts (0-3-2-2)
GChS Tresrullah's Holler At Ya Boy

Best Of Opposite Sex
GChS Vulcan's Bleue At Bayouland

Select Dog
Ch Turbar's All Of Me

Select Bitch
GCh Turbar's Minty Fresh



Winners Bitch: (1-0-0-2)
Kiji Moral Of The Story

Reserve Winners Bitch
Turbar's Abominable

12-18 Month Bitch Class
1st Incognito Star Snow Winner

Open Bitch Class
1st Kiji Moral Of The Story
2nd Turbar's Abominable

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Corimist Destiny Awaits

Best Of Opposite Sex
Rhosown's Anchor My World

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Rhosown's Anchor My World


Winners Dog: (1-1-0-1)
Rhosown's Anchor My World

Open Dog Class
1st Rhosown's Anchor My World

4-6 Month Dog Class
1st Runningmtn Perfect Storm At Kelkary

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Ame Magnanime Hugues Rebell

Best Of Opposite Sex
Niobe De L'Ame Du Loup



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Niobe De L'Ame Du Loup

Open Bitch Class
1st Niobe De L'Ame Du Loup

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Belgiador Heart And Soul Forever

Best Puppy In Breed
Belgiador Heart And Soul Forever


Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bon Idee's Tranquility For Afterglow

Best Of Opposite Sex
Aktiv's Angelbrin's I've Got A Dream

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bon Idee's Tranquility For Afterglow


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Aktiv's Angelbrin's I've Got A Dream

Canadian Bred Bitch Class
1st Aktiv's Angelbrin's I've Got A Dream

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rainycreek Tallywood Coquette


Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Feoras & Caradilis Rising Fortune

Best Puppy In Breed
Feoras & Caradilis Rising Fortune



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Feoras & Caradilis Rising Fortune

Junior Puppy Bitch Class
1st Feoras & Caradilis Rising Fortune

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GCh Sugarok Magical Mystery Tour

Best Of Opposite Sex
Ch Lighthouse Kielo At Bearspaw

Select Dog
GCh Orical Outback Adventure


Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GCh Woodside's Kahlua PP

Best Of Opposite Sex
GCh Mystksand Street Justice At Kylone

Select Bitch
Ch Starrdogs Grace And Grit


4-6 Month Dog Class
1st Maxcell's Vicious Rumors

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Keecams Almond Joy 2E



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kyon's Fredens Prins



Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger



4-6 Month Bitch Class
1st Island Bound Wild Flower

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Katia de Fillobull

Best Of Opposite Sex
Praderia Y Ariosa Racing The Storm

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Katia de Fillobull

Best Puppy In Breed
Praderia Y Ariosa Racing The Storm


Winners Dog: (1-2-0-0)
Praderia Y Ariosa Racing The Storm

Junior Puppy Dog Class
1st Praderia Y Ariosa Racing The Storm


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Katia de Fillobull

Reserve Winners Bitch
Zorrazo Firecracker

Open Bitch Class
1st Katia de Fillobull
2nd Zorrazo Firecracker

Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Coedwig's Dancing In The Snow


Winners Dog: (1-0-0-0)
Coedwig's Dancing In The Snow

12-18 Month Dog Class
1st Coedwig's Dancing In The Snow


Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
Ch Redrose's Amazing Grace

Best Of Opposite Sex
Khaskova's Second Edition

Select Bitch
Ch Redrose's Peppermint Patty


Winners Dog: (1-0-0-2)
Khaskova's Second Edition

Open Dog Class
1st Khaskova's Second Edition


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By