Edmonton Kennel Club
Thursday, August 4, 2022



Related Results


Results courtesy of:

-- Tammy Sawatzky --
Mystksand I Put A Spell On You
Breeder: Tammy Sawatzky & Bonnie Jenkins
Owner: Tammy Sawatzky & Nancy Barton


Best In Show
Judge: Robert Rowbotham
Spaniel (Clumber)  
Ch Tricklecreek Gran Torino
Points: 317 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Robert Rowbotham
West Highland White Terrier  
GChG Skyehigh's Video Game
Points: 263
Best Puppy In Show
Judge: Robert Rowbotham
Pug   Xoe Eleki's Pumpkin Kisses And Harvest Wishes
Best Baby Puppy In Show
Judge: Robert Rowbotham
Great Dane   Livesky's Rainbow After The Storm
Best Veteran In Show
Judge: Robert Rowbotham
Newfoundland  GCh Titanbear Quidi Vdi








Group 1 - Robert Rowbotham Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Tricklecreek Gran Torino
  Spaniel (Clumber)   53
Group 2nd   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   52
Group 3rd   
GChB Birdztheword Too Humble To Brag
  Retriever (Flat-Coated)   49
Group 4th   
GCh Canrick's Patriot
  Spaniel (American Cocker)   44
BPIG   Ch Beswin Ynot Aim For The Stars   Spaniel (English Springer)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Mayhemfarms Cowgirls Don't Cry   Retriever (Labrador)   0
Best Veteran In Group   
Ch Ches-Shores Spotted Eagle
  Retriever (Chesapeake Bay)   0
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Fosterhome's Don't Stop Me Now



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Lagotto Hill Basilichito



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Malhaven Mastro Di Saltello



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ches-Shores Spotted Eagle


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GChB Birdztheword Too Humble To Brag

Best Of Opposite Sex
Ch Kistryl Toffee

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Muddyflats Shutter Speed

Best Puppy In Breed
Muddyflats Calahoo


Winners Dog: (2-1-1-1)
Muddyflats Calahoo

Reserve Winners Dog
Muddyflats Gadsby

Senior Puppy Dog Class
1st Muddyflats Calahoo

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Muddyflats Gadsby


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Muddyflats Shutter Speed

12-18 Month Bitch Class
1st Muddyflats Shutter Speed

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 10 pts (3-6-0-2)
Ch Eirene's Chick Flick

Best Of Opposite Sex
Goldcker Water U Watching

Best Of Winners: (3-6-0-2)
Verdoro's I've Got You Babe

Best Puppy In Breed
Canzas Good Day Sunshine

Select Bitch
Ch Taffy's Twin Storm Jayda


Winners Dog: (3-6-0-2)
Goldcker Water U Watching

Reserve Winners Dog
Canzas Good Day Sunshine

Senior Puppy Dog Class
1st Canzas Good Day Sunshine

12-18 Month Dog Class
1st Kavon's Mission Control

Open Dog Class
1st Goldcker Water U Watching

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 16 pts (5-6-2-4)
Ch Cambridge's Because I Said So

Best Of Opposite Sex
Ch Shadesi Make'n The Magic Happen

Best Of Winners: (5-6-2-4)
Eagertrieves Balboa TKO Innovation

Best Puppy In Breed
Eagertrieves Balboa TKO Innovation

Select Dog
Ch Shadesi Meadowhill Night Watch

Select Bitch
Ch Eagertrieves Key To Innovation


Winners Dog: (5-6-2-4)
Labralayne's Stone Cold Crazy

Reserve Winners Dog
Beaumark's Flying Finnigan

Senior Puppy Dog Class
1st Diamante's Heir

12-18 Month Dog Class
1st Paevalley Eagertrieve Soul Provider

Canadian Bred Dog Class
1st KodAnnas Special Agent I Wish

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Labralayne's Stone Cold Crazy

Open Dog Class
1st Beaumark's Flying Finnigan


Winners Bitch: (5-6-2-4)
Eagertrieves Balboa TKO Innovation

Reserve Winners Bitch
Eagertrieves Staring Contest

Senior Puppy Bitch Class
1st Eagertrieves Balboa TKO Innovation
2nd Lilywings Serendipity At Labralayne

12-18 Month Bitch Class
1st Eagertrieves Staring Contest
2nd KodAnnas Follow Your Dreams

Canadian Bred Bitch Class
1st Oceanspray's Koa

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Labralayne's Finders Keepers

4-6 Month Bitch Class
1st Mayhemfarms Cowgirls Don't Cry

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Caltansis 23 Curiosities

Best Of Opposite Sex
Littlebay Gordgeous At Foxvale

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Pointdujour 'Bove Average At Readyfor


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Littlebay Gordgeous At Foxvale

Canadian Bred Bitch Class
1st Littlebay Gordgeous At Foxvale

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Canrick's Patriot

Best Of Opposite Sex
Ch Nikomidiya Kinship Of The Two

Best Puppy In Breed
Brandia's Chewie


Winners Dog: (1-0-1-1)
Brandia's Chewie

Senior Puppy Dog Class
1st Brandia's Chewie


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic

Best Of Opposite Sex
Lakefields Highcaliber Juniper


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tricklecreek Gran Torino


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wittersham's Victorina



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wittersham's Victorina

Open Bitch Class
1st Wittersham's Victorina

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GChB Keypoint's Play On Words

Best Of Opposite Sex
Ch Beswin Ynot Aim For The Stars

Best Puppy In Breed
Ch Beswin Ynot Aim For The Stars

Select Bitch
Ch Ramblewood Fire It Up



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Beswin Ynot Dream With Mee

Senior Puppy Bitch Class
1st Beswin Ynot Dream With Mee

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Breica's Maybe This Time

Best Of Opposite Sex
GCh Leith Gramayre Fortified Spirit

Best Puppy In Breed
Breica's Maybe This Time



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Breica's Maybe This Time

Junior Puppy Bitch Class
1st Breica's Maybe This Time





Group 2 - Robert Rowbotham Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Heathview Falconbridge
  Irish Wolfhound   32
Group 2nd   
GChS RJ's Scottish Mist
  Basset Hound   30
Group 3rd   
Ch Elista Justart Queen Of Hearts
  Borzoi   29
Group 4th   
GCh Longonlovings Dreams In Darkness
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   24
BPIG   
Chilcotin's Olive Oyl
  Dachshund (Standard Smooth-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
The Tzarina's Temptation At Tyrconnell
  Irish Wolfhound   0
Best Veteran In Group   
GCh Teckelwood Rae's Casper ML
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Eidi N'Amanar Gaelle

Best Of Opposite Sex
Kel Simoon Rindima N'Sambala

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Eidi N'Amanar Gaelle


Winners Dog: (1-1-0-0)
Kel Simoon Rindima N'Sambala

Open Dog Class
1st Kel Simoon Rindima N'Sambala


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Eidi N'Amanar Gaelle

Open Bitch Class
1st Eidi N'Amanar Gaelle

Veteran Female
Eidi N'Amanar Gaelle

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS RJ's Scottish Mist



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChB Bory Wood XiGia

Best Of Opposite Sex
GCh Mezcal (Quijano/Riquelme)



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Moshers Tiddlywink Quijano

Open Bitch Class
1st Moshers Tiddlywink Quijano

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Boru's Law Of Surprise

Best Puppy In Breed
Boru's Law Of Surprise



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Boru's Law Of Surprise

Junior Puppy Bitch Class
1st Boru's Law Of Surprise

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch Elista Justart Queen Of Hearts

Best Of Opposite Sex
Ch Wolfwoods' Spirit Walker

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Wolfwoods Midnight Fire


Winners Dog: (1-2-1-1)
Wolfwoods Midnight Fire

Open Dog Class
1st Wolfwoods Midnight Fire


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Morozova Rey's Seraphina At Wolfwoods

Reserve Winners Bitch
Veena Elista Stone Roses

12-18 Month Bitch Class
1st Veena Elista Stone Roses

Open Bitch Class
1st Morozova Rey's Seraphina At Wolfwoods

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 8 pts (1-3-4-1)
Ch Joskip's Winter Ghost MLC

Best Of Opposite Sex
GCh RHK Bnb Cocos Frosted Roxy

Best Of Winners: (1-3-4-1)
BNB RHK Casper's Dashing Dante

Best Puppy In Breed
Ch RHK Nutty Fireball

Select Dog
GCh RHK BNB Cocos Silver Frost


Winners Bitch: (1-3-4-1)
RHK Dark Diva Zensation

Reserve Winners Bitch
RHK BNB Cocos Frosted Sparkle

12-18 Month Bitch Class
1st RHK Dark Diva Zensation

Canadian Bred Bitch Class
1st RHK BNB Cocos Frosted Sparkle

Open Bitch Class
1st RHK Kiss A Ruby Sparkle

4-6 Month Bitch Class
1st RHK Cookies Dark Moon @ RWDoxies

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Longonlovings Dreams In Darkness



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chilcotin's Pink River



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chilcotin's Pink River

12-18 Month Bitch Class
1st Chilcotin's Pink River

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChB Matsutakes Daisy For Cegah

Best Of Opposite Sex
Bearvalley's Neo Brown Bear

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Matsutakes Moments Reflection

Best Puppy In Breed
Bearvalley's Neo Brown Bear


Winners Dog: (1-1-0-1)
Bearvalley's Neo Brown Bear

Junior Puppy Dog Class
1st Bearvalley's Neo Brown Bear


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Matsutakes Moments Reflection

Open Bitch Class
1st Matsutakes Moments Reflection

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Windrock Little Town Flirt



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Heathview Falconbridge

Best Of Opposite Sex
Castlekeep's Promise At Dreamacres



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Castlekeep's Promise At Dreamacres

12-18 Month Bitch Class
1st Castlekeep's Promise At Dreamacres

4-6 Month Bitch Class
1st The Tzarina's Temptation At Tyrconnell

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Conestoga & Crossroads Good Vibrations



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Loscanna N Ridgefolk Qwandoya


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Brookside Agarita Sunrise

Best Of Opposite Sex
Ashemburg's Anything But Pseu

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Brookside Agarita Sunrise

Best Puppy In Breed
Brookside Agarita Sunrise


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ashemburg's Anything But Pseu

Senior Puppy Dog Class
1st Ashemburg's Anything But Pseu


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Brookside Agarita Sunrise

Junior Puppy Bitch Class
1st Brookside Agarita Sunrise





Group 3 - Brian Reid Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Tybrushe's Livin Notoriety
  Boxer   58
Group 2nd   Ch Gentry's Califragilistic   Doberman Pinscher   48
Group 3rd   
GChEx Baywood Got Some Splainin ToDo
  Portuguese Water Dog   42
Group 4th   
Ch Blitzen's Mr Blue Sky
  Samoyed   39
BPIG   
Ch Blitzen's Mr Blue Sky
  Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group    Livesky's Rainbow After The Storm   Great Dane   0
Best Veteran In Group   GCh Titanbear Quidi Vdi   Newfoundland   0
Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Glaciermist Sword And Shield



Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 7 pts (1-4-1-2)
GChB Tailspins The One And Only

Best Of Opposite Sex
Ch Borealbreeze Prismatic Rhythm

Best Of Winners: (1-4-1-2)
Wildblume's Imagine Me And You

Best Puppy In Breed
Driftless Night Sky Over Wildblume

Select Bitch
Ch Borealbreeze Prismatic Echo


Winners Dog: (1-4-1-2)
Wildblume's Into The Wild

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Wildblume's Into The Wild


Winners Bitch: (1-4-1-2)
Wildblume's Imagine Me And You

Reserve Winners Bitch
Tailspins Light My Fire

Junior Puppy Bitch Class
1st Driftless Night Sky Over Wildblume

12-18 Month Bitch Class
1st Borealbreeze's Ray Of Radiance

Canadian Bred Bitch Class
1st Tailspins Light My Fire

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wildblume's Imagine Me And You

Veteran Female
Ch Borealbreeze Iridescent Glow

Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 9 pts (2-1-5-2)
GChS Tybrushe's Livin Notoriety

Best Of Opposite Sex
Ch X-Cellence I Am Supergirl

Best Of Winners: (2-1-5-2)
Vintage 4M Kill The Messenger

Best Puppy In Breed
Livin's Ain't She Sweet By Zaizoe

Select Dog
Ch Livin's Oh What A Night

Select Bitch
Ch Briante's Diamond In The Ruff


Winners Dog: (2-1-5-2)
Vintage 4M Kill The Messenger

Reserve Winners Dog
Newalba N Novera's Full Circle

12-18 Month Dog Class
1st Newalba N Novera's Full Circle

Open Dog Class
1st Vintage 4M Kill The Messenger


Winners Bitch: (2-1-5-2)
Livin's Ain't She Sweet By Zaizoe

Senior Puppy Bitch Class
1st Livin's Ain't She Sweet By Zaizoe

Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Bolder's Flatten The Curve



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Sycalcade Rockabull For Da Win

Open Bitch Class
1st Sycalcade Rockabull For Da Win

Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 5 pts (3-2-0-1)
Ch Gentry's Califragilistic

Best Of Opposite Sex
Gentry's Tres Bien

Best Of Winners: (3-2-0-1)
Gentry's Tres Bien

Best Puppy In Breed
Cassels Once You Go Red


Winners Dog: (3-2-0-1)
Gentry's Tres Bien

Reserve Winners Dog
Valhalla's Knockin' Boots V Janterra

Senior Puppy Dog Class
1st Cassels Once You Go Red

12-18 Month Dog Class
1st Valhalla's Knockin' Boots V Janterra

Open Dog Class
1st Gentry's Tres Bien


Winners Bitch: (3-2-0-1)
Sharinway's Casino Royale

Reserve Winners Bitch
Aurora's Fifth Element

Open Bitch Class
1st Sharinway's Casino Royale
2nd Aurora's Fifth Element

Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Euzkalzale Born Under A Blue Moon





Winners Bitch: (0-1-2-0)
Baywood Call Me Miss Macey

Open Bitch Class
1st Baywood Call Me Miss Macey

Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS BigLuv's Let It Ride



Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Shadow Mtn Mr Fantastic V Mtn View

Best Of Opposite Sex
Shadow Mtn Jewel A Precious Stone

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Shadow Mtn Mr Fantastic V Mtn View

Best Puppy In Breed
Shadow Mtn Mr Fantastic V Mtn View


Winners Dog: (1-1-0-0)
Shadow Mtn Mr Fantastic V Mtn View

Junior Puppy Dog Class
1st Shadow Mtn Mr Fantastic V Mtn View


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Shadow Mtn Jewel A Precious Stone

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Shadow Mtn Jewel A Precious Stone

Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 7 pts (2-3-2-1)
GCh Blitzen's Mr Blue Sky

Best Of Opposite Sex
GChS Vanderbilt's Talk About Luck

Best Of Winners: (2-3-2-1)
Silver Fox Odtaa Starr Shine At Jasam

Best Puppy In Breed
GCh Blitzen's Mr Blue Sky

Select Dog
Ch Snowlegend Enchanting Yuki


Winners Dog: (2-3-2-1)
Blitzen's White Haze

Reserve Winners Dog
Gandale 'n Starstruck's Arctic Clipper

Junior Puppy Dog Class
1st Gandale 'n Starstruck's Arctic Clipper

Senior Puppy Dog Class
1st Blitzen's White Haze

Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Jury's Karma Police







Group 4 - Robert Rowbotham Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   39
Group 2nd   
GCh Affirm's Charismatic
  Lakeland Terrier   33
Group 3rd   
GCh MacBrechin's Legacy Leidi
  Scottish Terrier   32
Group 4th   
GChG Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   30
BPIG   Ch Windacre In Fine Fettle   West Highland White Terrier   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Wimaru's Final Chance
  Staffordshire Bull Terrier   0
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh LBK's Rebel And Proud All Bets Are Off



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 5 pts (2-2-0-2)
GChS Ryba's Skyfall

Best Of Opposite Sex
Kiaya's Blast Off To Tidewalker

Best Of Winners: (2-2-0-2)
Kiaya's Blast Off To Tidewalker

Best Puppy In Breed
Acebreeders Mr.Dog Is A Hero

Select Bitch
GCh Tidewalker Epsilon Grace


Winners Dog: (2-2-0-2)
Kiaya's Blast Off To Tidewalker

Reserve Winners Dog
Acebreeders Mr.Dog Is A Hero

Junior Puppy Dog Class
1st Acebreeders Mr.Dog Is A Hero

12-18 Month Dog Class
1st Kiaya's Blast Off To Tidewalker


Winners Bitch: (2-2-0-2)
Acebreeders Prairie Fox

Reserve Winners Bitch
Acebreeders Not A Penny Too Soon

Junior Puppy Bitch Class
1st Acebreeders Prairie Fox

Open Bitch Class
1st Acebreeders Not A Penny Too Soon

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GChG Roschel Foxrun Thistle Do

Best Of Opposite Sex
Bittersweet Belle Starr

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Bittersweet Belle Starr

Best Puppy In Breed
Versaterre Yardley's White Cliff Watercolor


Winners Dog: (1-3-1-0)
Meadowlake Fast 'n Furious

Open Dog Class
1st Meadowlake Fast 'n Furious


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Bittersweet Belle Starr

Reserve Winners Bitch
Versaterre Yardley's White Cliff Watercolor

Senior Puppy Bitch Class
1st Versaterre Yardley's White Cliff Watercolor

Canadian Bred Bitch Class
1st Castle Guard Sparkling Pink Splash

Open Bitch Class
1st Bittersweet Belle Starr

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 9 pts (2-4-3-1)
GCh Tarahill's Celtic Fire

Best Of Opposite Sex
Ch Galastar's Perseverance

Best Of Winners: (2-4-3-1)
Dalbeattie's Peated Scotch Whisky

Best Puppy In Breed
McGuinness Dressed With Sage

Select Dog
Ch Tarahill's Boogie Woogie Boy


Winners Bitch: (2-4-3-1)
Tarahill's Dancing Away With My Heart

Reserve Winners Bitch
Tarahill's Girl On Fire

Junior Puppy Bitch Class
1st Kian's Christmas Magic O'isle

Senior Puppy Bitch Class
1st McGuinness Dressed With Sage

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tarahill's Girl On Fire

Open Bitch Class
1st Tarahill's Dancing Away With My Heart

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Venandi's Hollywood Drama



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Venandi's Hollywood Drama

Canadian Bred Bitch Class
1st Venandi's Hollywood Drama

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hayewyres Ya Got Trouble By Enchantment


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Affirm's Charismatic



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ambrick's Foolish Heart At Jumpstart



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Tucks Hey Rey



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Clarity's Kaboom Of Summer

Best Puppy In Breed
Ch Clarity's Kaboom Of Summer



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh MacBrechin's Legacy Leidi

Best Of Opposite Sex
Ch Glenshiel's Highlander



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChS Ghostpine's Quantum Leap

Best Of Opposite Sex
Ch Tequila's Brown Eye Girl


Winners Bitch: (0-1-1-1)
DNZ Tequila's Cherry Blossom

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st DNZ Tequila's Cherry Blossom

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
GChG Skyehigh's Video Game

Best Of Opposite Sex
Ch Windacre In Fine Fettle

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Windacre Flying High

Best Puppy In Breed
Ch Windacre In Fine Fettle

Select Bitch
Ch Stoon's Gloriana


Winners Dog: (1-2-1-2)
Windacre Flying High

Junior Puppy Dog Class
1st Windacre Flying High


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Windacre Scottish Mist

Reserve Winners Bitch
Windacre McKenna Madness

Junior Puppy Bitch Class
1st Windacre McKenna Madness

12-18 Month Bitch Class
1st Windacre Scottish Mist





Group 5 - Robert Rowbotham Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Chi'Veneziani Alefer's Pluto
  Chihuahua (Short Coat)   37
Group 2nd   
GChB Carmorosa's Pixie Dancer
  Silky Terrier   34
Group 3rd   
GChB Zevald's Star Magic Of Brynmill
  Pug   33
Group 4th   
Maniak's Nut'n But Smooth Sailing
  Griffon (Brussels)   27
BPIG    Xoe Eleki's Pumpkin Kisses And Harvest Wishes   Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group    Pixel Breath Of The Wild   Papillon   0
Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChS Alderglen Siren Song



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Sigma Chi's Philippa At Edgewater

Reserve Winners Bitch
Cantebury Let The Journey Begin

12-18 Month Bitch Class
1st Sigma Chi's Philippa At Edgewater

Open Bitch Class
1st Cantebury Let The Journey Begin

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Samajoto's Boxcar Willy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Samajoto's Boxcar Willy

Open Dog Class
1st Samajoto's Boxcar Willy


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Chi'Veneziani Alefer's Pluto

Best Of Opposite Sex
Sharinway's Roseanna

Best Puppy In Breed
Sharinway's Roseanna



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Sharinway's Roseanna

Reserve Winners Bitch
Sharinway's Angels Don't Cry

Junior Puppy Bitch Class
1st Sharinway's Roseanna
2nd Sharinway's Angels Don't Cry

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GChB Tanooki Suit Of Lore

Best Of Opposite Sex
Yorkhouse Surely Too Gud

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Yorkhouse Surely Too Gud

Best Puppy In Breed
Shantel's Reach For The Stars

Select Dog
Ch Willowglyn Alchemy


Winners Dog: (1-1-2-0)
Shantel's Reach For The Stars

Junior Puppy Dog Class
1st Shantel's Reach For The Stars


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Yorkhouse Surely Too Gud

Open Bitch Class
1st Yorkhouse Surely Too Gud

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Sirius' Black Tie N Tails At Moonjinx

Best Of Opposite Sex
Ch Karakorum's Strutting Into Vogue

Best Puppy In Breed
Moonjinx Wish Upon A Star


Winners Dog: (1-0-1-1)
Moonjinx Wish Upon A Star

Junior Puppy Dog Class
1st Moonjinx Wish Upon A Star


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Maniak's Nut'n But Smooth Sailing

Best Of Opposite Sex
Maniak's Nutoriously Matsutake

Best Puppy In Breed
Ch Maniak's Nut'n But Smooth Sailing


Winners Dog: (1-0-0-1)
Maniak's Nutoriously Matsutake

Senior Puppy Dog Class
1st Maniak's Nutoriously Matsutake


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChB Havadahl Kizmet

Best Of Opposite Sex
Ch HBH Penny For Your Thoughts

Best Puppy In Breed
Ch HBH Penny For Your Thoughts

Select Dog
Ch Behike's Sadar



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Pixel Animato A Link Between Worlds

Best Of Opposite Sex
Sweet World Mini Mouse



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sweet World Mini Mouse

12-18 Month Bitch Class
1st Sweet World Mini Mouse

4-6 Month Bitch Class
1st Pixel Breath Of The Wild

Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Tofini Butter Me Up

Best Of Opposite Sex
Arwins Im A Pom Starr

Best Puppy In Breed
Arwins Im A Pom Starr


Winners Dog: (1-0-0-1)
Arwins Im A Pom Starr

Junior Puppy Dog Class
1st Arwins Im A Pom Starr


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Houseopaws You're So Fine

Best Puppy In Breed
Ch Houseopaws You're So Fine


Winners Dog: (1-0-1-0)
Keja's Only One That Looks Good

Junior Puppy Dog Class
1st Keja's Only One That Looks Good


Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 5 pts (0-2-2-2)
GChB Zevald's Star Magic Of Brynmill

Best Of Opposite Sex
Xoe Eleki's Pumpkin Kisses And Harvest Wishes

Best Puppy In Breed
Xoe Eleki's Pumpkin Kisses And Harvest Wishes



Winners Bitch: (0-2-2-2)
Xoe Eleki's Pumpkin Kisses And Harvest Wishes

Reserve Winners Bitch
Xoe Smoke And Mirrors

Senior Puppy Bitch Class
1st Xoe Eleki's Pumpkin Kisses And Harvest Wishes

12-18 Month Bitch Class
1st Xoe Smoke And Mirrors

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Carmorosa's Pixie Dancer



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Maldonfox Roeders Strait Razor



Judge: Robert Rowbotham

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Valentin Google Of Maryon's Home

Best Of Opposite Sex
CwnAnnwn's Wee Bit O' Atta Tu Dee

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Kiwiblue Little Joe

Best Puppy In Breed
Tweedsmuir Dancing With The Wind

Select Dog
Ch Kiwiblue Steel The Thunder


Winners Dog: (1-2-2-0)
Kiwiblue Little Joe

12-18 Month Dog Class
1st Kiwiblue Little Joe


Winners Bitch: (1-2-2-0)
CwnAnnwn's Wee Bit O' Atta Tu Dee

Reserve Winners Bitch
Tweedsmuir Dancing With The Wind

Senior Puppy Bitch Class
1st Tweedsmuir Dancing With The Wind

12-18 Month Bitch Class
1st CwnAnnwn's Wee Bit O' Atta Tu Dee





Group 6 - Brian Reid Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Oakridge Travelin' Soldier
  Poodle (Standard)   46
Group 2nd   
GChB Winterspear Atari Dreams
  Dalmatian   43
Group 3rd   
Ch Cumulus Cabochon Roaring Lion
  Bichon Frise   29
Group 4th   Ch Admiraal's Wicked Zinger For Seawyns   Keeshond   27
BPIG    Eagertrieves Beat The Bank   French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Apsolutely Firecracker
  Lhasa Apso   0
Best Veteran In Group   
GChB Apsolutely Red Red Whine
  Lhasa Apso   0
Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Cumulus Cabochon Roaring Lion

Best Of Opposite Sex
Sanbree's Absolutely Hello Mary Lou

Best Puppy In Breed
Sanbree's Absolutely Hello Mary Lou



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sanbree's Absolutely Hello Mary Lou

Senior Puppy Bitch Class
1st Sanbree's Absolutely Hello Mary Lou

Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Ch VanGogh's Trouble With Tribbles

Best Of Opposite Sex
Bromley Rock's Living Out Loud

Best Puppy In Breed
Ch VanGogh's Trouble With Tribbles


Winners Dog: (2-0-0-1)
Bromley Rock's Living Out Loud

Reserve Winners Dog
VanGogh's Double Eagle

Senior Puppy Dog Class
1st VanGogh's Double Eagle

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Bromley Rock's Living Out Loud


Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 13 pts (3-5-2-4)
GChS Winterspear Atari Dreams

Best Of Opposite Sex
Ch Happy Trails & Echoviews Mission Nn Pawsible

Best Of Winners: (0-1-0-0)
Echoviews Run Silent Run Deep

Best Puppy In Breed
Echoviews Run Silent Run Deep

Select Dog
GCh Milo's Cotton Eyed Joe

Select Bitch
Ch Milo's In Alta's Memory


Winners Dog: (0-1-0-0)
Echoviews Eye On The Crime

Reserve Winners Dog
Echoviews Cutting Edge

Junior Puppy Dog Class
1st Echoviews Cutting Edge

Senior Puppy Dog Class
1st Echoviews Eye On The Crime

Open Dog Class
1st Milo's He Shoots He Skors At Leedal


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Echoviews Run Silent Run Deep

Reserve Winners Bitch
Redrocks Take Your Breath Away

Junior Puppy Bitch Class
1st Pepper Oak Dixon's Dotted Queen

Senior Puppy Bitch Class
1st Echoviews Run Silent Run Deep
2nd Echoviews My Reign Has Just Begun

Canadian Bred Bitch Class
1st Foxy Lady Watch Me Walk On By

Open Bitch Class
1st Redrocks Take Your Breath Away

Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 6 pts (3-2-2-0)
Ch Admiraal's Wicked Zinger For Seawyns

Best Of Opposite Sex
Beaukees Wild Irish Rose

Best Of Winners: (3-2-2-0)
Beaukees Wild Irish Rose

Best Puppy In Breed
Merrythought Fly Me To The Moon For Seawyns

Select Dog
Ch Merry Thought Ups Its Ante With An Ace

Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Apsolutely Red Red Whine


Veteran Male
GChS Apsolutely Red Red Whine

4-6 Month Dog Class
1st Apsolutely Firecracker


Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Mrang Belcourt Journey To Midori



Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChS Oakridge Travelin' Soldier

Best Of Opposite Sex
Topiary Canada Day Special


Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Ramar's Dragon Prince @ Jam

Best Of Opposite Sex
Darken's Lucy In The Sky From Monterrez

Best Puppy In Breed
Darken's Lucy In The Sky From Monterrez

Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Satika's Inari At D.C.Kin

Best Puppy In Breed
Satika's Inari At D.C.Kin



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Satika's Inari At D.C.Kin

Senior Puppy Bitch Class
1st Satika's Inari At D.C.Kin

Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Mydream's Heavenly Tango



Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Meadowpark's Brazen Bentley



Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Aisha's Elsa's Blizzard Warning



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Aisha's Elsa's Blizzard Warning

Open Bitch Class
1st Aisha's Elsa's Blizzard Warning

Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tamarzi's Whispers In The Dark @ Mysticblu




Group 7 - Brian Reid Top Dog
Points
Group 1st    Mystic Suntime Jesse James   Shetland Sheepdog   46
Group 2nd   
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger
  Old English Sheepdog   30
Group 3rd   
GCh Border Lane Air On The G String
  Border Collie   29
Group 4th   
GChB Keecams Almond Joy 2E
  Miniature American Shepherd   28
BPIG   Ch Mystic Suntime Jesse James   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Zesta Blue Moon   Shetland Sheepdog   0
Best Veteran In Group   
Ch Furbo Ze Sprecowa
  German Shepherd Dog   0
Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Catchpens Promise For Gold

Best Of Opposite Sex
Katlar Cowgirl Is Comin Home

Best Puppy In Breed
Katlar Cowgirl Is Comin Home



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Katlar Cowgirl Is Comin Home

Junior Puppy Bitch Class
1st Katlar Cowgirl Is Comin Home

Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 9 pts (1-4-3-2)
Ch Kiji Moral Of The Story

Best Of Opposite Sex
Ch Kiji New Amsterdam

Best Of Winners: (1-4-3-2)
Turbar's Shake Whacha Mama Gave Ya

Best Puppy In Breed
Turbar's Shake Whacha Mama Gave Ya

Select Dog
GChB Turbar's All Of Me

Select Bitch
Ch Oenomel's We Go Together


Winners Dog: (1-4-3-2)
WR Aussies Half And Half

Junior Puppy Dog Class
1st WR Aussies Half And Half

Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Flywire Sin-Tillating Sapphire At Sylyn

Best Puppy In Breed
Flywire Sin-Tillating Sapphire At Sylyn


Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Border Lane Air On The G String



Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChB Tallywood Coalescence

Best Of Opposite Sex
Glendamar Tallywood Opulent

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Tamaron's Life's A Beach

Best Puppy In Breed
Cardoness Vanity Fair


Winners Dog: (1-2-1-0)
Tamaron's Life's A Beach

Open Dog Class
1st Tamaron's Life's A Beach


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Glendamar Tallywood Opulent

Reserve Winners Bitch
Cardoness Vanity Fair

Senior Puppy Bitch Class
1st Cardoness Vanity Fair

12-18 Month Bitch Class
1st Glendamar Tallywood Opulent

Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Whiskeyjack's Missing U Always



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Whiskeyjack's Missing U Always

Open Bitch Class
1st Whiskeyjack's Missing U Always

Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Sugarok Magical Mystery Tour



Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Keecams Almond Joy 2E



Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger



Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Windkist Minuet

Best Of Opposite Sex
Windkist Up The Ante

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Windkist Minuet


Winners Dog: (1-1-0-0)
Windkist Up The Ante

12-18 Month Dog Class
1st Windkist Up The Ante


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Windkist Minuet

Open Bitch Class
1st Windkist Minuet

4-6 Month Bitch Class
1st Windkist Who Has Seen The Wind
2nd Windkist Walking In Memphis

Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 15 pts (4-9-3-0)
Ch Mystic Suntime Jesse James

Best Of Opposite Sex
Coastalview Gloryhills Tia Maria On Ice

Best Of Winners: (4-9-3-0)
Coastalview Gloryhills Tia Maria On Ice

Best Puppy In Breed
Ch Mystic Suntime Jesse James

Select Dog
Ch Longhauls Forged In Fire


Winners Dog: (4-9-3-0)
Zesta Rhapsody In Blue

Reserve Winners Dog
Mystic Suntime Billy The Kid

Junior Puppy Dog Class
1st Mystic Suntime Billy The Kid
2nd Gloryhills Black Diamond

Senior Puppy Dog Class
1st Zesta No Reply Necessary

12-18 Month Dog Class
1st Zesta Rhapsody In Blue

4-6 Month Dog Class
1st Zesta Blue Moon

Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Katia de Fillobull



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Katia de Fillobull

Open Bitch Class
1st Katia de Fillobull

Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Puddleduck SD&DP This Lil Piggy Flew 2 Crosswind



Judge: Brian Reid

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Curig Cherry Blossom

Best Of Opposite Sex
GCh Lillemor Pendle Hill



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Curig Cherry Blossom

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Curig Cherry Blossom

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By