Alberta Kennel Club [Summer Classic]
Monday, August 2, 2021



Related Results


Results courtesy of:


-- Erin Verway --
Erin Verway Group Inc.
http://www.verwey.ca/


Best In Show
Judge: Lynda Saranchuk
Old English Sheepdog  
GCh Tumbleweed Valubal Gamechanger
Points: 553 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Lynda Saranchuk
Border Terrier  
GChB Roschel Foxrun Thistle Do
Points: 487
Best Puppy In Show
Judge: Lynda Saranchuk
Retriever (Golden)  
Ch Eirene's Chicka Boom








Group 1 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Stonepeake Dirty Tommie
  Retriever (Chesapeake Bay)   102
Group 2nd   Ch Malhaven Just Dance To The Music In Your Soul   Pointer (German Short-Haired)   100
Group 3rd   Ch Shaboo'n Finnibone's Iron Man   Spaniel (Irish Water)   85
Group 4th   
GCh Eirene's Chase N Chicks
  Retriever (Golden)   84
BPIG   
Ch Eirene's Chicka Boom
  Retriever (Golden)   5
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Wulymut's Raw Shuga For Larry

Best Of Opposite Sex
Wulymut's Rocket

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Wulymut's Raw Shuga For Larry


Winners Dog: (1-2-0-0)
Wulymut's Rocket

Canadian Bred Dog Class
1st Wulymut's Rocket


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Wulymut's Raw Shuga For Larry

Reserve Winners Bitch
Wulymuts Pickled Pippa

Canadian Bred Bitch Class
1st Wulymut's Raw Shuga For Larry
2nd Wulymuts Pickled Pippa

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lagotto Hill Grits


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lagotto Hill Grits

Open Dog Class
1st Lagotto Hill Grits


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
Nyhar Seven Wonders

Best Of Opposite Sex
Ch Cazarubin Seriously Im One Of A Kind V Seasyde

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Nyhar Seven Wonders

Best Puppy In Breed
Ch Cazarubin Seriously Im One Of A Kind V Seasyde

Select Bitch
GCh Cookieland It's Not Personal


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Nyhar Seven Wonders

Reserve Winners Bitch
Nyhar Don't Stop Believin

12-18 Month Bitch Class
1st Nyhar Don't Stop Believin

Canadian Bred Bitch Class
1st Nyhar Seven Wonders

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 14 pts (5-3-4-3)
Ch Malhaven Just Dance To The Music In Your Soul

Best Of Opposite Sex
GCh Localuna's Viva La Revolution

Best Of Winners: (5-3-4-3)
Ruffdragoons Goose

Best Puppy In Breed
Firepoint Got A Good Thing Going On

Select Dog
GCh Clarity Go'n Big With VJK-Myst

Select Bitch
GCh Shotshell Viva La Vida


Winners Dog: (5-3-4-3)
Ruffdragoons Goose

Reserve Winners Dog
Ruffdragoons Ryker Rider

Senior Puppy Dog Class
1st Firepoint Got A Good Thing Going On

Canadian Bred Dog Class
1st Bianca's Wind Walker

Open Dog Class
1st Ruffdragoons Goose
2nd Ruffdragoons Ryker Rider
3rd Ruffdragoons Tuck Meister


Winners Bitch: (5-3-4-3)
Localuna's I Put A Spell On You

Reserve Winners Bitch
Localuna's I Smell Children

Senior Puppy Bitch Class
1st Firepoint Good Bones

Canadian Bred Bitch Class
1st Localuna's I Smell Children

Open Bitch Class
1st Localuna's I Put A Spell On You

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Stonepeake Dirty Tommie


Winners Dog: (1-0-1-0)
Stonepeakes' Worth Repeating

Open Dog Class
1st Stonepeakes' Worth Repeating


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 9 pts (2-5-0-3)
GCh Kai Den Southern Belle @ Tri-Ever Amen

Best Of Opposite Sex
Tenacity's The Wishing Spell

Best Of Winners: (2-5-0-3)
Tenacity's Belle Of The Ball

Select Bitch
Ch Torngat's Lucky Penny


Winners Dog: (2-5-0-3)
Tenacity's The Wishing Spell

Reserve Winners Dog
Torngat Cabot Maritime Charlie

Canadian Bred Dog Class
1st Torngat Cabot Maritime Charlie

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Tenacity's The Wishing Spell


Winners Bitch: (2-5-0-3)
Tenacity's Belle Of The Ball

Reserve Winners Bitch
Labralayne's Rosebud

12-18 Month Bitch Class
1st Mayhemfarms It Wasn't Me Today

Canadian Bred Bitch Class
1st Beaumark's Up Up And Away

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tenacity's Belle Of The Ball
2nd Labralayne's Rosebud

Open Bitch Class
1st Torngat's Sea Witch

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 3 pts (3-0-0-1)
Ch Tollwest P'nutbutter Jellytime

Best Of Opposite Sex
Oryxes Scales Of Justice

Best Puppy In Breed
Oryxes Scales Of Justice


Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Sevenoaks Rock Legend

Best Of Opposite Sex
Sevenoaks Sun Surf And Sand

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Sevenoaks Rock Legend


Winners Dog: (2-2-0-0)
Sevenoaks Rock Legend

Reserve Winners Dog
Senterstones Rise Of Avalon

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Sevenoaks Rock Legend

Open Dog Class
1st Senterstones Rise Of Avalon


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Sevenoaks Sun Surf And Sand

Reserve Winners Bitch
Sevenoaks Ultimate Weapon

12-18 Month Bitch Class
1st Sevenoaks Ultimate Weapon

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sevenoaks Sun Surf And Sand

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Xenaran Sassenach Kendrew

Best Of Opposite Sex
Sassenach Evans On Fire

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Sassenach Evans On Fire


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Sassenach Evans On Fire

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sassenach Evans On Fire

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Ch Trusask's Walk This Way

Best Of Opposite Sex
Kulana Pyper's Dream At Allsgold

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Driftwind Reach for The Stars


Winners Dog: (2-2-1-0)
Driftwind Reach for The Stars

Reserve Winners Dog
Kenerin I Kissed A Girl

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Driftwind Reach for The Stars
2nd Kenerin I Kissed A Girl

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
Gibson Corjdct's De Mi Alma

Best Of Opposite Sex
Mar-K N Kove's Oops I Did It Again

Best Of Winners: (1-4-0-0)
Gibson Corjdct's De Mi Alma

Best Puppy In Breed
Mar-K N Kove's Oops I Did It Again


Winners Dog: (1-4-0-0)
Gibson Corjdct's De Mi Alma

Open Dog Class
1st Gibson Corjdct's De Mi Alma


Winners Bitch: (1-4-0-0)
Mar-K N Kove's Oops I Did It Again

Reserve Winners Bitch
Corjdct's Exotic Entertainment

Junior Puppy Bitch Class
1st Rehmann's Red Ruby

Senior Puppy Bitch Class
1st Mar-K N Kove's Oops I Did It Again

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Corjdct's Exotic Entertainment
2nd Rehmann's Tri White Dove

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
Kinwashkly Charming Wee Ms D

Best Of Opposite Sex
Kinwashkly Kentucky Boone

Best Of Winners: (1-4-0-0)
Kinwashkly Charming Wee Ms D

Best Puppy In Breed
Kinwashkly Kentucky Boone


Winners Dog: (1-4-0-0)
Kinwashkly Kentucky Boone

Junior Puppy Dog Class
1st Kinwashkly Kentucky Boone


Winners Bitch: (1-4-0-0)
Kinwashkly Charming Wee Ms D

Reserve Winners Bitch
Amigo Whitehead Yellow Rose

Senior Puppy Bitch Class
1st Amigo's Remedy For The Heart

12-18 Month Bitch Class
1st Kinwashkly Charming Wee Ms D

Open Bitch Class
1st Amigo Whitehead Yellow Rose
2nd Kinwashkly Buffalo Gal

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tricklecreek Friend Of Mine



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 8 pts (3-5-1-0)
GCh Ramblewood All The Right Moves

Best Of Opposite Sex
Keypoint's Colours Of The Wind

Best Of Winners: (3-5-1-0)
Keypoint's Colours Of The Wind

Best Puppy In Breed
Beswin Ynot Winter Solstice Bluz


Winners Dog: (3-5-1-0)
Beswin Ynot Time After Time

Reserve Winners Dog
Beswin Ynot Winter Solstice Bluz

Junior Puppy Dog Class
1st Beswin Ynot Winter Solstice Bluz

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Ynot Beswin Shoe Suede Bluez

Open Dog Class
1st Beswin Ynot Time After Time

Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Shaboo'n Finnibone's Iron Man



Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
Ch Koping Flaunt Your Feathers

Best Of Opposite Sex
Colray's Klondike Adventure

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Colray's Klondike Adventure

Best Puppy In Breed
Koping Proud As A Peacock


Winners Dog: (2-3-1-0)
Greyghost's LHC BreakTheSoundBarrier

Reserve Winners Dog
Greyghost's Fuzzy Fireball

12-18 Month Dog Class
1st Greyghost's LHC BreakTheSoundBarrier

Canadian Bred Dog Class
1st Greyghost's Fuzzy Fireball


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Colray's Klondike Adventure

Reserve Winners Bitch
Koping Proud As A Peacock

Junior Puppy Bitch Class
1st Koping Proud As A Peacock

12-18 Month Bitch Class
1st Koping Custom Fit Fairy Tale

Open Bitch Class
1st Colray's Klondike Adventure





Group 2 - Sandy Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Brushwood Bibbidi Bobbidi Boo
  Whippet   59
Group 2nd   
GChEx Amahte's Sungura Wawindaji
  Ibizan Hound   50
Group 3rd   
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   45
Group 4th   GCh Christofle Curtain Lights   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   41
BPIG    Era's Performance From Night At The Opera   Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Daghan Here Comes The Sun

Best Of Opposite Sex
Mijkelh Bayamo

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Daghan Here Comes The Sun


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Daghan Here Comes The Sun

Open Bitch Class
1st Daghan Here Comes The Sun

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sonbar's Justa I Tune Dion To Kellmor


Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 4 pts (3-2-0-0)
Mezcal (Quijano/Riquelme)

Best Of Opposite Sex
Gwencalon's Isle Of Skye

Best Of Winners: (3-2-0-0)
Mezcal (Quijano/Riquelme)

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Elista's Heart's Desire

Best Of Opposite Sex
Taugo's Rocket Queen

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Elista's Heart's Desire

Best Puppy In Breed
Elance Fleeting Glance


Winners Dog: (2-3-0-0)
Elista's Heart's Desire

Reserve Winners Dog
Taugo's Rocket Man

Canadian Bred Dog Class
1st Elista's Heart's Desire

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Taugo's Rocket Man


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Taugo's Rocket Queen

Reserve Winners Bitch
Morozova Rey's Seraphina At Wolfwoods

Junior Puppy Bitch Class
1st Elance Fleeting Glance

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Taugo's Rocket Queen
2nd Morozova Rey's Seraphina At Wolfwoods

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Christofle Curtain Lights

Best Puppy In Breed
Fifthelement's Queen Of Corona



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Fifthelement's Queen Of Corona

Reserve Winners Bitch
Admindac Quintessential Edition MS

Junior Puppy Bitch Class
1st Longonlovings Dreams In Darkness

Senior Puppy Bitch Class
1st Fifthelement's Queen Of Corona

Open Bitch Class
1st Admindac Quintessential Edition MS

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Dreamdax Metalingus

Best Of Opposite Sex
Wagswell's Mmm My Corona MW

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Dreamdax Metalingus


Winners Dog: (1-2-0-1)
Dreamdax Metalingus

Open Dog Class
1st Dreamdax Metalingus


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Wagswell's Mmm My Corona MW

Reserve Winners Bitch
Wagswell's Little Nell MW

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wagswell's Mmm My Corona MW

Open Bitch Class
1st Wagswell's Little Nell MW

Judge: Lynda Saranchuk

Best Of Breed: 7 pts (2-3-2-1)
Ch Wiretap Zinging In The Rain

Best Of Opposite Sex
Ch I Spy Traces Matsutakes Carrig

Best Of Winners: (2-3-2-1)
Wagswell's Let There Be Carnage

Best Puppy In Breed
Carrig's Flora MacDonalds Fancy

Select Dog
Ch Armin Von Bienenman


Winners Dog: (2-3-2-1)
Wagswell's Let There Be Carnage

Reserve Winners Dog
Hansen IZ Novo-Peredelkino

Junior Puppy Dog Class
1st Hansen IZ Novo-Peredelkino

Open Dog Class
1st Wagswell's Let There Be Carnage


Winners Bitch: (2-3-2-1)
Carrig's Flora MacDonalds Fancy

Reserve Winners Bitch
Carrig's Touch Up

Senior Puppy Bitch Class
1st Carrig's I Will Survive

Canadian Bred Bitch Class
1st Carrig's Flora MacDonalds Fancy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Carrig's Touch Up

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Flaming Fox Keilo Wild

Best Puppy In Breed
Flaming Fox Keilo Wild



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Flaming Fox Keilo Wild

Reserve Winners Bitch
Flaming Fox Fiona The Brave

Junior Puppy Bitch Class
1st Flaming Fox Keilo Wild

Open Bitch Class
1st Flaming Fox Fiona The Brave

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Windrock Little Town Flirt



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
GChEx Amahte's Sungura Wawindaji

Best Of Opposite Sex
Spiritsound Lean On Me At Asgardian

Best Puppy In Breed
Spiritsound Lean On Me At Asgardian

Select Dog
Ch Spiritsound Bdmoonrzn Rimouski



Winners Bitch: (0-3-2-0)
Spiritsound Lean On Me At Asgardian

Reserve Winners Bitch
Spiritsound's Fairlady

Senior Puppy Bitch Class
1st Spiritsound Lean On Me At Asgardian
2nd Spiritsound's Fairlady

Canadian Bred Bitch Class
1st Valbydane Realm Of Imagination

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Floydian Salinas



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Floydian Salinas

Reserve Winners Bitch
Rocklake Rhymer Skedaddle

Canadian Bred Bitch Class
1st Rocklake Rhymer Skedaddle

Open Bitch Class
1st Floydian Salinas

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 8 pts (0-2-3-4)
Ch Brushwood Bibbidi Bobbidi Boo

Best Of Opposite Sex
Ch Hamrya's Desert Dust Devil

Select Dog
Ch Counterpoint Johnny B Goode

Select Bitch
Ch Tarrango's Telling Tales



Winners Bitch: (0-2-3-4)
Aberle Good Morning Starshine

Reserve Winners Bitch
Tarrango's Bedtime Stories

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Aberle Good Morning Starshine

Open Bitch Class
1st Tarrango's Bedtime Stories





Group 3 - Margaret Jones Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Tybrushe's Livin Notoriety
  Boxer   99
Group 2nd   
GCh Mytuk's The Main Event
  Alaskan Malamute   87
Group 3rd   
GChEx Esmonds God Of All
  Rottweiler   81
Group 4th   
GCh Kiltic's Stand Sure
  Great Dane   67
BPIG    Baywood OpportunityKnox   Portuguese Water Dog   5
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 5 pts (2-2-2-0)
GCh Mytuk's The Main Event

Best Of Opposite Sex
Sanekats Sunny Daze From Janet

Best Of Winners: (2-2-2-0)
Sanekats Sunny Daze From Janet

Best Puppy In Breed
Tonomi's Kickstart My Heart

Select Dog
Ch Tonomi's Shout It Out Loud


Winners Dog: (2-2-2-0)
Sanekats Loki Of Feldman's

Reserve Winners Dog
Mytuk's The Notorious

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Mytuk's The Notorious

Open Dog Class
1st Sanekats Loki Of Feldman's


Winners Bitch: (2-2-2-0)
Sanekats Sunny Daze From Janet

Reserve Winners Bitch
Tonomi's Kickstart My Heart

Junior Puppy Bitch Class
1st Tonomi's Kickstart My Heart

Open Bitch Class
1st Sanekats Sunny Daze From Janet

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 8 pts (3-3-1-2)
Ch Nitroberner's Fire Fox

Best Of Opposite Sex
Ch Aiden Sergina V.'T Rijkenspark

Best Of Winners: (3-3-1-2)
Belnois Vrrooom To Nitro

Best Puppy In Breed
Creo's Zooming To The Top

Select Bitch
GCh Tailspins Mirror Image


Winners Dog: (3-3-1-2)
Andres Riomadea Grande

Reserve Winners Dog
Creo's Zooming To The Top

Junior Puppy Dog Class
1st Talvi's Trouble On The Radar

Senior Puppy Dog Class
1st Creo's Zooming To The Top

Open Dog Class
1st Andres Riomadea Grande


Winners Bitch: (3-3-1-2)
Belnois Vrrooom To Nitro

Reserve Winners Bitch
Susa's Hilarious Hex

12-18 Month Bitch Class
1st Susa's Hilarious Hex

Canadian Bred Bitch Class
1st Tailspins The One And Only

Open Bitch Class
1st Belnois Vrrooom To Nitro

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 11 pts (5-3-2-2)
GCh Tybrushe's Livin Notoriety

Best Of Opposite Sex
Ch Falconhurst Plainly Speaking For Donoway

Best Of Winners: (5-3-2-2)
Martini's Ryding The Devils Highway

Best Puppy In Breed
Tybrushe's Gentlemen's Quarterly

Select Dog
Ch Livin's Pursuit Of Happyness

Select Bitch
Ch Livin's Heaven's On Fire


Winners Dog: (5-3-2-2)
Martini's Ryding The Devils Highway

Reserve Winners Dog
Tybrushe's Gentlemen's Quarterly

Junior Puppy Dog Class
1st Livin's Oh What A Night

Senior Puppy Dog Class
1st Tybrushe's Gentlemen's Quarterly

12-18 Month Dog Class
1st Martini's Revelry

Canadian Bred Dog Class
1st Martini's Ryding The Devils Highway

Open Dog Class
2nd Tybrushe's Awakening


Winners Bitch: (5-3-2-2)
Tybrushe's Viennese Tripleshot

Reserve Winners Bitch
Paradigm's Anekie Brisa

12-18 Month Bitch Class
1st Paradigm's Anekie Brisa
2nd Martini's Pink Whitney

Open Bitch Class
1st Tybrushe's Viennese Tripleshot

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Cabberin's At JYF Bulls Paxton

Best Of Opposite Sex
Knatchbull's Keeper Of Heavens Gate



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Knatchbull's Keeper Of Heavens Gate

Reserve Winners Bitch
Bolder's Flatten The Curve

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bolder's Flatten The Curve

Open Bitch Class
1st Knatchbull's Keeper Of Heavens Gate

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 14 pts (4-4-4-3)
Ch Legendale N KO Summer Breeze

Best Of Opposite Sex
Ch Winmar's Path To Temptation

Best Of Winners: (4-4-4-3)
Devonquest She's Killin It With Cassel

Best Puppy In Breed
Sharinway's Midnight At Willowcreek

Select Dog
Ch Gentry N Eastcapes Knockout

Select Bitch
Ch Schonaus Goddess Of Fortune


Winners Dog: (4-4-4-3)
Gentry's Smooth Kriminal

Reserve Winners Dog
Brauchbars Johnny Walker

12-18 Month Dog Class
1st Brauchbar Blink Once He Is Gone

Canadian Bred Dog Class
1st Brauchbars Johnny Walker

Open Dog Class
1st Gentry's Smooth Kriminal
2nd Janterra's Living In The Storm


Winners Bitch: (4-4-4-3)
Devonquest She's Killin It With Cassel

Reserve Winners Bitch
Cassels Show No Mercy Devonquest

Senior Puppy Bitch Class
1st Sharinway's Midnight At Willowcreek

12-18 Month Bitch Class
1st Brauchbar Thorns Have Roses

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Devonquest She's Killin It With Cassel

Open Bitch Class
1st Cassels Show No Mercy Devonquest

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 11 pts (1-5-5-1)
GCh Kiltic's Stand Sure

Best Of Opposite Sex
GCh Kiltic's Bacardi Breeze

Best Of Winners: (1-5-5-1)
Paquestone N Kilitc's Nockout

Best Puppy In Breed
Longo Miller Everafter's Highly Confidential

Select Dog
GCh Invogue FiresbreathvValbydane


Winners Dog: (1-5-5-1)
ATG's Not In My Nature

Canadian Bred Dog Class
1st ATG's Not In My Nature


Winners Bitch: (1-5-5-1)
Paquestone N Kilitc's Nockout

Reserve Winners Bitch
Longo Miller Everafter's Highly Confidential

Junior Puppy Bitch Class
1st EBD Rave Review V Valbydane

Senior Puppy Bitch Class
1st Longo Miller Everafter's Highly Confidential

Canadian Bred Bitch Class
1st Paquestone N Kilitc's Nockout

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st ATG's Stay Wild Moon Child

Open Bitch Class
1st OVD Under The Radar V Meraki

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Silverado De La Fortea

Best Of Opposite Sex
Rohmoivan Evita

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Silverado De La Fortea

Best Puppy In Breed
Silverado De La Fortea


Winners Dog: (1-1-0-0)
Silverado De La Fortea

Junior Puppy Dog Class
1st Silverado De La Fortea


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Rohmoivan Evita

Open Bitch Class
1st Rohmoivan Evita

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Bendegeit's Arson Around

Best Of Opposite Sex
Devincourts Ohana At Fortress

Best Puppy In Breed
Bendegeit N Majestiks Isn't It Ironic


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Prairiehomes Shots Fired


Winners Dog: (2-0-0-0)
Prairiehomes Shots Fired

Reserve Winners Dog
Dreampool's Hurricane A Brew'n

12-18 Month Dog Class
1st Dreampool's Hurricane A Brew'n

Open Dog Class
1st Prairiehomes Shots Fired


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Baywood's Lady Ada Of Armada

Best Of Opposite Sex
Robel Gto It's Miller Time Aegean H2O

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Baywood OpportunityKnox

Best Puppy In Breed
Baywood OpportunityKnox


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Baywood OpportunityKnox

Reserve Winners Bitch
Baywood's White Water Lily

Senior Puppy Bitch Class
1st Baywood OpportunityKnox

12-18 Month Bitch Class
1st Baywood's White Water Lily

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 7 pts (3-3-1-1)
GChB Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy

Best Of Opposite Sex
Ch Starquest Put A Spell On Snowbastian

Best Of Winners: (3-3-1-1)
Vanderbilt's For A Good Time Call

Best Puppy In Breed
Snowlegend Enchanting Yuki


Winners Dog: (3-3-1-1)
Vanderbilt's For A Good Time Call

Reserve Winners Dog
Snowlegend Enchanting Yuki

Junior Puppy Dog Class
1st Snowlegend Enchanting Yuki

Senior Puppy Dog Class
1st Snowfire's Heart Of Gold

12-18 Month Dog Class
1st Vanderbilt's For A Good Time Call


Winners Bitch: (3-3-1-1)
Dormo's The Best Or Nothing

Reserve Winners Bitch
Vanderbilt's Do Tell

Senior Puppy Bitch Class
1st Snowfire's Havana

12-18 Month Bitch Class
1st Vanderbilt's Do Tell

Open Bitch Class
1st Dormo's The Best Or Nothing

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Innovations Dutch Destroyer



Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Geistvoll Pied Piper


Winners Dog: (1-0-1-0)
Peppermill's Mackenzie King

Open Dog Class
1st Peppermill's Mackenzie King


Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 5 pts (0-3-2-1)
Ch Reigning In It To Win It

Best Of Opposite Sex
Ch Kuvuks Fooled Us All

Best Puppy In Breed
Kuvuk's Decended From Royalty

Select Dog
Ch Bingo-Bongo



Winners Bitch: (0-3-2-1)
Kuvuk's Decended From Royalty

Reserve Winners Bitch
Excaliburs No Doubt

Junior Puppy Bitch Class
1st Kuvuk's Decended From Royalty

Senior Puppy Bitch Class
1st Excaliburs No Doubt

12-18 Month Bitch Class
1st Reigning's Stargazer's Dream





Group 4 - Sandy Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   76
Group 2nd   
Ch Affirm's Charismatic
  Lakeland Terrier   64
Group 3rd   
GCh Quarrydene's Masterpiece
  Cairn Terrier   63
Group 4th   
GCh Minuteman Boardwalk
  Schnauzer (Miniature)   50
BPIG   
Terraraz It's Miller Time
  Norwich Terrier   N/A
Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
Ch LBK's Rebel And Proud All Bets Are Off

Best Of Opposite Sex
GCh Schaber's Chargers The Legend Of Troy

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Chargers Gazella Creamy Dream

Best Puppy In Breed
Chargers Gazella Creamy Dream

Select Dog
GCh PMK's Ice Cold Glaceon


Winners Bitch: (1-3-2-1)
Chargers Gazella Creamy Dream

Reserve Winners Bitch
Ambition's Southern Belle

Junior Puppy Bitch Class
1st Chargers Gazella Creamy Dream

12-18 Month Bitch Class
1st Ambition's Southern Belle

Open Bitch Class
1st Alpine's Mesa Boogie

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Tidewalker Epsilon Grace

Best Puppy In Breed
Tidewalker Faerie River



Winners Bitch: (0-4-0-0)
Tidewalker Epsilon Grace

Reserve Winners Bitch
Acebreeders Sun Spark

Senior Puppy Bitch Class
1st Tidewalker Faerie River

12-18 Month Bitch Class
1st Acebreeders Sun Spark

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tidewalker Epsilon Grace

Open Bitch Class
2nd Acebreeders Ginger Spice And All Things Nice

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 11 pts (3-2-4-3)
GChB Roschel Foxrun Thistle Do

Best Of Opposite Sex
GCh Versaterre Fetch It

Best Of Winners: (3-2-4-3)
Windseeker Wild Pitch

Best Puppy In Breed
Windseeker Wild Pitch

Select Dog
Ch Benchmark's Bright Shining Fame

Select Bitch
Ch Castle Guard Homeward Bound


Winners Dog: (3-2-4-3)
Versaterre Turning A New Leaf

Reserve Winners Dog
Versaterre Half Sour

Senior Puppy Dog Class
1st Versaterre Turning A New Leaf

12-18 Month Dog Class
1st Zealous Guinness O'Dublin

Open Dog Class
1st Versaterre Half Sour


Winners Bitch: (3-2-4-3)
Windseeker Wild Pitch

Reserve Winners Bitch
Thistlebitt Beechwood Minnie

Junior Puppy Bitch Class
1st Windseeker Wild Pitch

Open Bitch Class
1st Thistlebitt Beechwood Minnie

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Romcana Crystal River

Best Of Opposite Sex
Romcana I Am Vasyl

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Romcana Crystal River

Best Puppy In Breed
Romcana Crystal River


Winners Dog: (1-1-0-0)
Romcana I Am Vasyl

Senior Puppy Dog Class
1st Romcana I Am Vasyl


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Romcana Crystal River

Junior Puppy Bitch Class
1st Romcana Crystal River

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 5 pts (2-3-0-1)
Ch Kingsmere Miss Fancy Pants At Tinydancer

Best Of Opposite Sex
Tinydancer Don't Go Breaking My Heart

Best Of Winners: (2-3-0-1)
Amarantine's Seige Of Kattegat

Best Puppy In Breed
Moonstone-Baker St Turkey In The Straw

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 12 pts (4-5-3-1)
GCh Quarrydene's Masterpiece

Best Of Opposite Sex
Ch Quarrydene's Issa Diamond

Best Of Winners: (4-5-3-1)
Quarrydene's Master B Keeper

Best Puppy In Breed
Kian's Winter Winds O' The Isle

Select Dog
Ch Beguiling High Roller


Winners Dog: (4-5-3-1)
Quarrydene's Master B Keeper

Reserve Winners Dog
Dalbeattie's Just You Wait Joe

Junior Puppy Dog Class
1st Kian's Winter Winds O' The Isle

12-18 Month Dog Class
1st Dalbeattie's Peated Scotch Whisky

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Dalbeattie's Just You Wait Joe

Open Dog Class
1st Quarrydene's Master B Keeper

Judge: Sandy Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Beinnein Valkyrie Dreams

Best Puppy In Breed
Beinnein Valkyrie Dreams



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Beinnein Valkyrie Dreams

Senior Puppy Bitch Class
1st Beinnein Valkyrie Dreams

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Affirm's Charismatic



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ambrick's Foolish Heart At Jumpstart


Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Max-Well's Honeybee At Ridgefolk

Best Puppy In Breed
Max-Well's Honeybee At Ridgefolk



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Max-Well's Honeybee At Ridgefolk

Junior Puppy Bitch Class
1st Max-Well's Honeybee At Ridgefolk

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Terraraz It's Miller Time

Best Of Opposite Sex
Terraraz Let The Fun Be'Gin'

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Terraraz It's Miller Time

Best Puppy In Breed
Terraraz It's Miller Time


Winners Dog: (1-1-0-0)
Terraraz It's Miller Time

Junior Puppy Dog Class
1st Terraraz It's Miller Time


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Terraraz Let The Fun Be'Gin'

Junior Puppy Bitch Class
1st Terraraz Let The Fun Be'Gin'

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Tucks Hey Rey



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Tucks Hey Rey

Open Bitch Class
1st Tucks Hey Rey

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Minuteman Boardwalk

Select Dog
Ch Villam's Little Luthor



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 8 pts (0-5-1-3)
Ch Barrister Sine-Qua-Non At Glenecho

Best Of Opposite Sex
Ch Glenshiel's Highlander

Best Puppy In Breed
Langholm's Sapphire

Select Bitch
GCh Princescot Pardon Me Boys



Winners Bitch: (0-5-1-3)
Lochraven Glenecho Clearly Karma

Reserve Winners Bitch
VDK She's A Dimepiece

Junior Puppy Bitch Class
1st Langholm's Sapphire

Senior Puppy Bitch Class
1st Rynara's Dream Rhapsody

Open Bitch Class
1st Lochraven Glenecho Clearly Karma
2nd VDK She's A Dimepiece
3rd Beinneins Baccarat

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Gleanntan Goodness Knows The Dream



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Gleanntan Goodness Knows The Dream

12-18 Month Bitch Class
1st Gleanntan Goodness Knows The Dream

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
Ch Tyrone Summer Solstice

Best Of Opposite Sex
Ch Pinehome's Looking Good

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Tyrone It's Five O'Clock Somewhere

Best Puppy In Breed
Tyrone It's Five O'Clock Somewhere


Winners Dog: (2-2-1-1)
Tyrone It's Five O'Clock Somewhere

Reserve Winners Dog
Tyrone Mercury Rising

Senior Puppy Dog Class
1st Tyrone It's Five O'Clock Somewhere

Canadian Bred Dog Class
1st Tyrone Mercury Rising


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Skyfalls Keela Mother Of Dragons

Reserve Winners Bitch
Tyrone La Dolce Vita

Junior Puppy Bitch Class
1st Skyfalls Keela Mother Of Dragons

12-18 Month Bitch Class
1st Tyrone La Dolce Vita

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 4 pts (0-1-2-2)
GCh Ghostpine's Quantum Leap

Best Of Opposite Sex
Ch Daydream No Power In The Verse

Select Bitch
GCh Distaff Blackbird



Winners Bitch: (0-1-2-2)
Dynastaffs Never Be Alone

Open Bitch Class
1st Dynastaffs Never Be Alone

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Mysticgold's Diva At Dilywag



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Mysticgold's Diva At Dilywag

Reserve Winners Bitch
Tasha's Olala Lulu

Open Bitch Class
1st Mysticgold's Diva At Dilywag
2nd Tasha's Olala Lulu





Group 5 - Margaret Jones Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Windmist Sunterra Start Me Up
  Pomeranian   86
Group 2nd   Ch Zevald's Star Magic Of Brynmill   Pug   78
Group 3rd   
GCh Havntyme Pikasso's Kanvas
  Havanese   74
Group 4th   
Ch Krystal Rock Solid Bet
  Papillon   62
BPIG   
Chapala Bay's Do-Re-Mi
  Coton De Tulear   2
Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Mingchen Pots Of Gold

Best Of Opposite Sex
Mountainview Sweet Jolie

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Matmor Talk Of The Town

Best Puppy In Breed
Mountainview Sweet Jolie


Winners Dog: (1-1-1-0)
Matmor Talk Of The Town

Open Dog Class
1st Matmor Talk Of The Town


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Mountainview Sweet Jolie

Senior Puppy Bitch Class
1st Mountainview Sweet Jolie

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Pastel's Trust Me I'm A Doctor

Best Of Opposite Sex
Dancing Queen At Pastel S Lipetskih Ozer

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Pastel's Trust Me I'm A Doctor

Select Dog
GCh Cogie's Valentino Star

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GCh Chi'Veneziani Alefer's Pluto

Best Of Opposite Sex
Pastel's Red Sparrow

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Pastel's Red Sparrow


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Pastel's Red Sparrow

Reserve Winners Bitch
Chi'Veneziani Tokio

Canadian Bred Bitch Class
1st Montclaire's Dream Weaver

Open Bitch Class
1st Pastel's Red Sparrow
2nd Chi'Veneziani Tokio

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 11 pts (4-4-3-1)
Ch Wind We Will Rock You

Best Of Opposite Sex
Ch Wind Heaven Sent

Best Of Winners: (4-4-3-1)
Wind Back To The Future

Best Puppy In Breed
Wind Back To The Future

Select Dog
Ch Crestars Zhen Spilling The Beanz HL


Winners Dog: (4-4-3-1)
Wind Back To The Future

Reserve Winners Dog
Wind Like A Rolling Stone

Junior Puppy Dog Class
1st Wind Back To The Future

Senior Puppy Dog Class
1st Nu Poils My Name In Lights

12-18 Month Dog Class
1st Wind Like A Rolling Stone

Open Dog Class
1st Yorkhouse Jedadiah

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 6 pts (3-3-1-0)
GCh Coton CPH's Keep Me Safe Kenobi

Best Of Opposite Sex
Chapala Bay's Do-Re-Mi

Best Of Winners: (3-3-1-0)
Chapala Bay's Do-Re-Mi

Best Puppy In Breed
Chapala Bay's Do-Re-Mi


Winners Bitch: (3-3-1-0)
Chapala Bay's Do-Re-Mi

Reserve Winners Bitch
Crackerjack's Holly Berry

Junior Puppy Bitch Class
1st Chapala Bay's Do-Re-Mi

12-18 Month Bitch Class
1st Hawks'n'Hooves Enchanted Ella

Open Bitch Class
1st Crackerjack's Holly Berry

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Sirius' Black Tie N Tails At Moonjinx

Best Of Opposite Sex
Ch Karakorum's Strutting Into Vogue


Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Somerset Wynzall Just Monkey N Around



Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 11 pts (3-3-3-3)
GCh Havntyme Pikasso's Kanvas

Best Of Opposite Sex
Ch Specialty Dolce's Gucci

Best Of Winners: (3-3-3-3)
Angelheart'n'Chickadee Here Comes The Boom

Best Puppy In Breed
Ch Specialty Dolce's Gucci

Select Dog
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit

Select Bitch
Ch Ashstone's Hava Lil Faith Chickadee


Winners Bitch: (3-3-3-3)
Seda Twinkle Whoz Ur Daddy

Reserve Winners Bitch
Luckystryke Havii I'm A Believer

Junior Puppy Bitch Class
1st Luckystryke Havii I'm A Believer

Canadian Bred Bitch Class
1st Seda Twinkle Whoz Ur Daddy
2nd Sonrisas Ms T At Havasmallpaw

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Diavolino's Eleventh Hour

Best Puppy In Breed
Diavolino's Eleventh Hour



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Diavolino's Eleventh Hour

Junior Puppy Bitch Class
1st Diavolino's Eleventh Hour

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 15 pts (5-6-4-1)
Ch Krystal Rock Solid Bet

Best Of Opposite Sex
Ch Notion's As If By Witchcraft

Best Of Winners: (5-6-4-1)
Prestwick's All The Rage

Best Puppy In Breed
Prestwick's All The Rage

Select Dog
Ch Valifyre Hidden Treasure


Winners Bitch: (5-6-4-1)
Prestwick's All The Rage

Reserve Winners Bitch
Riesa's High Road Rebel

Junior Puppy Bitch Class
1st Riesa's Just A Little Anarchy

Senior Puppy Bitch Class
1st Prestwick's All The Rage
2nd Rae Anne's Aint She Sweet

12-18 Month Bitch Class
1st Riesa's High Road Rebel
2nd SP Specialty Darling Arabella

Open Bitch Class
1st Marron True Colours

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
Ch Diaquiris Pinball Wizard

Best Of Opposite Sex
Diaquiris Wicked At Lionheart

Best Puppy In Breed
Diaquiris Secret Siren

Select Dog
Ch Saffron Sherhy A.Lucien At Sincity



Winners Bitch: (0-3-2-0)
Diaquiris Wicked At Lionheart

Reserve Winners Bitch
Diaquiris Secret Siren

Junior Puppy Bitch Class
1st Diaquiris Secret Siren
2nd Diaquiris She's All That

12-18 Month Bitch Class
1st Diaquiris Wicked At Lionheart

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 7 pts (1-4-3-0)
GChB Windmist Sunterra Start Me Up

Best Of Opposite Sex
Crystalton Tribble Star Dust

Best Of Winners: (1-4-3-0)
Crystalton Tribble Star Dust

Best Puppy In Breed
Crystalton Tribble Star Dust

Select Dog
Ch Tofini Truth Is Stranger Than Fiction


Winners Dog: (1-4-3-0)
Valcopy Crystalton Tribble Geordi

Senior Puppy Dog Class
1st Valcopy Crystalton Tribble Geordi


Winners Bitch: (1-4-3-0)
Crystalton Tribble Star Dust

Reserve Winners Bitch
Cheyennes Precious Gem

Senior Puppy Bitch Class
1st Crystalton Tribble Star Dust

12-18 Month Bitch Class
1st Firesprite Shutterbug

Canadian Bred Bitch Class
1st Tofini Bullet With Butterfly Wings

Open Bitch Class
1st Cheyennes Precious Gem

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Johny Bohemia Timothy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Johny Bohemia Timothy

12-18 Month Dog Class
1st Johny Bohemia Timothy


Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Ch Zevald's Star Magic Of Brynmill

Best Of Opposite Sex
Aisle's Pepper Potts

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Aisle's Pepper Potts


Winners Dog: (2-1-1-0)
Eleki Xoe's That's All Jack

Reserve Winners Dog
Aisle's I Am Groot

12-18 Month Dog Class
1st Eleki Xoe's That's All Jack

Open Dog Class
1st Aisle's I Am Groot


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Aisle's Pepper Potts

Open Bitch Class
1st Aisle's Pepper Potts

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Annevan Salem V Scion Of Lore

Best Puppy In Breed
Annevan Salem V Scion Of Lore


Winners Dog: (2-0-0-0)
Annevan Salem V Scion Of Lore

Reserve Winners Dog
Artemus Tessier Time Enough

Senior Puppy Dog Class
1st Annevan Salem V Scion Of Lore

Open Dog Class
1st Artemus Tessier Time Enough


Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Maldonfox Roeders Strait Razor

Best Of Opposite Sex
Ch Roeders Onyx N Ivory



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Yorkhaven N Cryca Cover Story

Best Puppy In Breed
Triore's Keep Your Eyes Peeled



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Yorkhaven N Cryca Cover Story

Reserve Winners Bitch
Triore's Keep Your Eyes Peeled

Senior Puppy Bitch Class
1st Triore's Keep Your Eyes Peeled

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Yorkhaven N Cryca Cover Story

Open Bitch Class
1st Kentauro Alfa Whiskey Ginger





Group 6 - Margaret Jones Top Dog
Points
Group 1st   Ch Cremelulas Mr Bojangles   Poodle (Standard)   60
Group 2nd   
GCh Beshia's Ho Ming
  Chow Chow   46
Group 3rd    Bromley Rock's Northern Light   Boston Terrier   41
Group 4th    Ramar's Dragon Princess   Schipperke   37
BPIG   
Sunside Song Of Ice And Fire
  Shih Tzu   N/A
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Bromley Rock's Northern Light

Best Of Opposite Sex
Bromley Rock's At Your Service

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Bromley Rock's Northern Light

Best Puppy In Breed
Bromley Rock's Drk Cavatica


Winners Dog: (1-3-0-0)
Bromley Rock's At Your Service

Senior Puppy Dog Class
1st Bromley Rock's At Your Service

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Beshia's Ho Ming

Best Of Opposite Sex
GCh Chowridge Embers Copper Rose

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Cross B All That And More For Chowridge

Best Puppy In Breed
Chowridge Quantum Scarlett


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Chowridge Quantum Scarlett

Reserve Winners Bitch
Chowridge TNT I'm Dynamite

Junior Puppy Bitch Class
1st Chowridge TNT I'm Dynamite

Senior Puppy Bitch Class
1st Chowridge Quantum Scarlett

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 5 pts (0-3-2-1)
GCh TR Special Edition At Berlane

Best Of Opposite Sex
GCh BFF's Queen Of The Night

Best Puppy In Breed
GCh TR Special Edition At Berlane

Select Dog
Ch Savage Love By Gernada



Winners Bitch: (0-3-2-1)
Xclusive Slavic Storm

Reserve Winners Bitch
BFF's Viva Las Vegas

Junior Puppy Bitch Class
1st BFF's Viva Las Vegas

Open Bitch Class
1st Xclusive Slavic Storm
2nd Zhasmin Iz Palevyh Buldogov

Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 7 pts (3-3-1-1)
GCh Beaukees Southern Comfort Zone

Best Of Opposite Sex
Ch Swixkees Lady Tralee

Best Of Winners: (3-3-1-1)
Pace Defying The Odds

Best Puppy In Breed
Admiraal's Wicked Zinger For Seawyns


Winners Dog: (3-3-1-1)
Pace Into Intrigue

Reserve Winners Dog
Admiraal's Wicked Zinger For Seawyns

Junior Puppy Dog Class
1st Admiraal's Wicked Zinger For Seawyns

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Pace Into Intrigue

Open Dog Class
1st Beaukees Tennessee Toddy


Winners Bitch: (3-3-1-1)
Pace Defying The Odds

Reserve Winners Bitch
Beaukees Fireball Punch

Junior Puppy Bitch Class
1st Admiraal Wicked Game At Jet

Canadian Bred Bitch Class
1st Pace Defying The Odds

Open Bitch Class
1st Beaukees Fireball Punch

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Apsolutely Red Red Whine

Best Of Opposite Sex
Apsolutely Red Hot Chilli Pepper

Best Puppy In Breed
Apsolutely Red Hot Chilli Pepper



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Apsolutely Red Hot Chilli Pepper

Junior Puppy Bitch Class
1st Apsolutely Red Hot Chilli Pepper

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Typecast Halcyon Hello

Best Puppy In Breed
Kandansk The Force Of Nature



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Typecast Halcyon Hello

Reserve Winners Bitch
Kandansk The Force Of Nature

Senior Puppy Bitch Class
1st Kandansk The Force Of Nature

12-18 Month Bitch Class
1st Kandansk Advantageous

Open Bitch Class
1st Typecast Halcyon Hello

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 13 pts (3-8-1-2)
Ch Cremelulas Mr Bojangles

Best Of Opposite Sex
Ch Edencourt Little White Lie

Best Of Winners: (3-8-1-2)
Oakridge Travelin' Soldier

Best Puppy In Breed
Xalted Abbey Road To Belcourt

Select Bitch
Ch Dilquin Vetset On My Mind


Winners Bitch: (3-8-1-2)
Xalted Abbey Road To Belcourt

Reserve Winners Bitch
Tees Me Kiss N Tell

Junior Puppy Bitch Class
1st Jaset Steadfast Dafne At Arreau

Senior Puppy Bitch Class
1st Xalted Abbey Road To Belcourt

Canadian Bred Bitch Class
1st Seransil Labelle Queen Of Soul

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Elkridge's Princess Of Monaco
2nd Dilquin Double Vie N Valmy's

Open Bitch Class
1st Tees Me Kiss N Tell
2nd Dilquin's Seven Jewel In Vegas
3rd Seransil Pretty In Pearls

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 5 pts (2-4-0-0)
Ramar's Dragon Princess

Best Of Opposite Sex
Monterrez Superstar

Best Of Winners: (2-4-0-0)
Ramar's Dragon Princess


Winners Dog: (2-4-0-0)
Monterrez Superstar

Reserve Winners Dog
Jet Oppositional Defiance

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Jet Oppositional Defiance

Open Dog Class
1st Monterrez Superstar


Winners Bitch: (2-4-0-0)
Ramar's Dragon Princess

Reserve Winners Bitch
Jet Bonchien Pardon My French

12-18 Month Bitch Class
1st Jet Bonchien Padme Amidala
2nd Darken's Dreamboat Annie

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Jet Bonchien Pardon My French

Open Bitch Class
1st Ramar's Dragon Princess

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 5 pts (0-3-1-2)
GCh Sunojo Cracklin Rose Timberfox

Best Of Opposite Sex
Ch Timberfox's Felonius Gru

Select Bitch
GCh Timberfoxs Mystic Falls Sunojo


Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Mydream's Its A Surprise Party

Best Puppy In Breed
Sunside Song Of Ice And Fire



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Mydream's Its A Surprise Party

Reserve Winners Bitch
Sunside Song Of Ice And Fire

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sunside Song Of Ice And Fire

Open Bitch Class
1st Mydream's Its A Surprise Party

Judge: Mel Saranchuk

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Meadowpark's Brazen Bentley


Winners Dog: (1-0-0-0)
Meadowpark's Brazen Bentley

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Meadowpark's Brazen Bentley




Group 7 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Tumbleweed Valubal Gamechanger
  Old English Sheepdog   65
Group 2nd   Ch Tallywood Souldust   Collie (Rough)   62
Group 3rd   
GCh Orical Outback Adventure
  Finnish Lapphund   60
Group 4th   GCh Emmy's Simply Orange   Shetland Sheepdog   54
BPIG   
Ch Redrose's Peppermint Patty
  Welsh Corgi (Pembroke)   2
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 7 pts (0-3-3-2)
Ch Turbar's Spinal Tap

Best Of Opposite Sex
Ch Casselcreek Love It Or List It

Best Puppy In Breed
Ch Turbar's Spinal Tap

Select Dog
GCh Tresrullah's Holler At Ya Boy

Select Bitch
Ch WR Aussies Standing Outside The Fire



Winners Bitch: (0-3-3-2)
Kiji Here For The Party

Reserve Winners Bitch
Dancin' Eyes Midnite March

Senior Puppy Bitch Class
1st Kiji Here For The Party

Open Bitch Class
1st Dancin' Eyes Midnite March
2nd Dancin' Eyes G. I. Jane

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Ame Magnanime Hugues Rebell

Best Of Opposite Sex
Niobe De L'Ame Du Loup



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Niobe De L'Ame Du Loup

Open Bitch Class
1st Niobe De L'Ame Du Loup

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch MNM's Double Take

Best Of Opposite Sex
Ch Shadanatam Hornet's Nest



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch She Is Lanvern's Burnt Sugar



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Aktiv's Angelbrin's I've Got A Dream

Reserve Winners Bitch
Laroc I Was Born Ready Lanvern

12-18 Month Bitch Class
1st Aktiv's Angelbrin's I've Got A Dream

Canadian Bred Bitch Class
1st Laroc I Was Born Ready Lanvern

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Tallywood Souldust

Best Of Opposite Sex
Tallywood Coalescence

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Tallywood Souldust


Winners Dog: (1-1-0-0)
Tallywood Coalescence

Open Dog Class
1st Tallywood Coalescence


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Tallywood Souldust

Open Bitch Class
1st Tallywood Souldust

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Caradilis Child Like Empress

Best Of Opposite Sex
Caradilis Warrior

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Caradilis Child Like Empress

Best Puppy In Breed
Caradilis Child Like Empress


Winners Dog: (1-1-0-0)
Caradilis Warrior

Junior Puppy Dog Class
1st Caradilis Warrior


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Caradilis Child Like Empress

Junior Puppy Bitch Class
1st Caradilis Child Like Empress

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 5 pts (3-2-1-0)
GCh Orical Outback Adventure

Best Of Opposite Sex
Bearspaw Serving Marshmallow

Best Of Winners: (3-2-1-0)
Bearspaw Guovssahas


Winners Dog: (3-2-1-0)
Bearspaw Guovssahas

Reserve Winners Dog
Snowventure Karhu's Adventure

12-18 Month Dog Class
1st Bearspaw Guovssahas
2nd Bearspaw Pohjanpalo

Open Dog Class
1st Snowventure Karhu's Adventure


Winners Bitch: (3-2-1-0)
Bearspaw Serving Marshmallow

Reserve Winners Bitch
Peikkovuoren Tassa Ja Nyt

12-18 Month Bitch Class
1st Peikkovuoren Tassa Ja Nyt

Open Bitch Class
1st Bearspaw Serving Marshmallow

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Starrdogs Grace And Grit

Select Bitch
Ch Woodside's Shelby



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Starrdogs Grace And Grit

Reserve Winners Bitch
Woodsides June Bug

12-18 Month Bitch Class
1st Woodsides June Bug

Open Bitch Class
1st Starrdogs Grace And Grit

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Tumbleweed Valubal Gamechanger

Best Of Opposite Sex
Tumbleweed's One In A Million

Best Puppy In Breed
Tumbleweed's One In A Million

Select Dog
Ch Wynsilot Rock Of The Ages At Silverspar



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Tumbleweed's One In A Million

Senior Puppy Bitch Class
1st Tumbleweed's One In A Million

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 25 pts (10-10-3-3)
GCh Emmy's Simply Orange

Best Of Opposite Sex
Ch Zesta Girl Interrupted

Best Of Winners: (10-10-3-3)
Linkridge Tom Ford

Best Puppy In Breed
Miqelon Shadland Frosted

Select Dog
Ch Emmy's Main Squeeze

Select Bitch
Ch Zesta Unquestionablu

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Redrose's Peppermint Patty

Best Of Opposite Sex
Lillemor Pendle Hill

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Redrose's Peppermint Patty

Best Puppy In Breed
Redrose's Peppermint Patty


Winners Dog: (1-2-0-0)
Lillemor Pendle Hill

Junior Puppy Dog Class
1st Lillemor Pendle Hill


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Redrose's Peppermint Patty

Reserve Winners Bitch
Redrose's Amazing Grace

Senior Puppy Bitch Class
1st Redrose's Peppermint Patty

12-18 Month Bitch Class
1st Redrose's Amazing Grace

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By