AM/CAN GRAND CH ZEVALD'S STAR MAGIC OF BRYNMILL
Pug
(Click on breed to view standings)

Call Name: ROLEX - (Male)
Owner: June Fraser & Juden Valdez MD
Breeder: Juden C Valdez MD
Conformation Handler: Shannon Scheer
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2022

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 3 2 2 3 1
Group Ranking: 25 19 17 17 14
All Breed Ranking: 138 119 118 107 94

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 2 3 8 7   0 0 0 0 0   658
Win Record - 2022
Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 25 to August 27, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Stephen Dainard N/A
Friday Best Of Breed LTD Breed Show Honey Glendinning 1 (0-0-2-0)
  Select Dog   Tempest Deptuch N/A
  Group 3rd LTD Breed Show Honey Glendinning 16
Thursday Best Of Breed   Mel Saranchuk 1 (0-0-2-0)
  Group 3rd   Mel Saranchuk 20

Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Johan Becerra-Hernandez N/A
Saturday Select Dog   Cindy Lane N/A
Friday Best Of Breed   Brian Reid 5 (0-2-2-2)
  Group 1st   Brian Reid 37
Thursday Best Of Breed   Robert Rowbotham 5 (0-2-2-2)
  Group 3rd   Robert Rowbotham 33

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] July 29 to August 01, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   Kim Haddon N/A
Sunday Best Of Breed   Hisayoshi Kadowaki 7 (0-3-4-1)
  Group 3rd   Nancy Tibben 79
Saturday Select Dog   Adrian Landarte N/A

Show Date
Medicine Hat Kennel Club July 08 to July 11, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Select Dog   David Gilmour N/A
Sunday Best Of Breed   Johnny Shoemaker 2 (0-0-2-1)
  Group 4th   Johnny Shoemaker 12
Saturday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 2 (0-0-2-1)
Friday Best Of Opposite Sex   David Denis N/A

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 24 to June 26, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michael Lanctot 3 (0-1-2-1)
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 3 (0-1-2-1)
  Group 4th   Michael Lanctot 8
  Group 2nd   Patricia Lanctot 16
Saturday Group 2nd   Thomas Alexander 13
  Group 2nd   Geraldine Taylor 14
  Best Of Breed   Thomas Alexander 3 (0-1-2-1)
  Best Of Breed   Geraldine Taylor 3 (0-1-2-1)
Friday Best Of Breed   Yvonne Savard 3 (1-1-1-1)
  Group 4th   Yvonne Savard 10
  Select Dog   Ainslie Mills N/A

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Dianne Ivey 5 (1-2-2-1)
  Group 3rd   Dianne Ivey 40
Saturday Best Of Breed   Susan Quesnel 6 (1-2-3-1)
Friday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 5 (1-2-2-1)

Show Date
Regina Kennel & Obedience Club May 21 to May 22, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Tempest Deptuch 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Patricia Cummins 2 (0-2-1-0)
  Group 3rd   Tempest Deptuch 21
Saturday Best Of Opposite Sex   Sandra Orford N/A
  Best Of Opposite Sex   Wendy Maisey N/A

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 06 to May 09, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Janet Lobb 29
  Best Of Breed   Janet Lobb 5 (2-3-1-0)
Sunday Group 4th   Joe Lobb 28
  Best Of Breed   Joe Lobb 5 (2-3-1-0)
Saturday Group 3rd   Lynda Saranchuk 40
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 5 (2-3-1-0)
Friday Best Of Breed   Karen Day 4 (2-2-1-0)

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 01 to April 03, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Honey Glendinning 4 (0-3-2-0)
Saturday Best Of Breed   Sharon Derrick 5 (0-4-2-0)
  Group 4th   Sharon Derrick 42
Friday Best Of Breed   Marion Postgate 5 (0-4-2-0)

Show Date
Battle River Canine Association March 25 to March 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Joan Colbourn N/A
Saturday Best Of Breed   Guy Jeavons 4 (2-1-2-0)
Friday Best Of Breed   Wayne Thompson 4 (2-1-2-0)

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 28 to January 30, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Glen Stark 67
  Best Of Breed   Glen Stark 6 (0-4-3-0)
Saturday Group 3rd   Jean Tremblay 56
  Best Of Breed   Jean Tremblay 7 (0-4-4-0)
Friday Group 4th   Michael Hill 41
  Best Of Breed   Michael Hill 6 (0-4-3-0)

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 1 1 2 2 3
Group Ranking: 6 6 19 15 25
All Breed Ranking: 77 73 152 128 185

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 1 4 5 2 2   0 0 0 1 1   819
Win Record - 2021
Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club November 26 to November 28, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Laurie Campbell N/A
Saturday Best Of Breed   Mary White 4 (0-2-3-0)
  Group 2nd   Mary White 53
Friday Reserve Best In Show   Robert Rowbotham 299
  Best Of Breed   Wendy Hamilton-Petkau 3 (0-2-2-0)
  Group 1st   Wendy Hamilton-Petkau 46

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 19 to November 21, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Sharon Derrick N/A
Saturday Select Dog   Tempest Deptuch N/A
Friday Best Of Breed   Karen Day 2 (0-0-3-0)
  Group 1st   Karen Day 37

Show Date
Wheat City Kennel Club November 11 to November 14, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Darle Heck N/A
Saturday Best Of Breed   Mel Saranchuk 2 (0-0-3-0)
  Group 1st   Mel Saranchuk 29
Friday Best Of Breed   Richard Lopaschuk 2 (0-0-3-0)
  Group 2nd   Richard Lopaschuk 27
Thursday Select Dog   David Denis N/A

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 17 to September 20, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Group 3rd   Tannis Postma 30
  Best Of Breed   Tannis Postma 0
Sunday Best Of Breed   Pamela Bruce 0
Friday Group 1st   Vickie Umpleby 40
  Best Of Breed   Vickie Umpleby 1 (0-0-2-0)

Show Date
Toy Dog Club of Alberta September 11 to September 11, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Judith Byrne 4 (1-2-2-0)
  Group 4th   Judith Byrne 37

Show Date
Northern Alberta Canine Association September 10 to September 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Sandra Anderson N/A
Saturday Select Dog   William Byrne N/A
Friday Best Of Breed   James Reynolds 6 (1-3-3-0)
  Group 2nd   James Reynolds 55

Show Date
Saskatoon Kennel & Obedience Club September 04 to September 06, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Rick Fehler 0
  Group 4th   Rick Fehler 14
Sunday Best Of Breed   Carmen Haller 0

Show Date
Hub City Kennel & Obedience Club September 03 to September 05, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Joy Lynne Huntley N/A
Friday Best Of Breed   Wayne Thompson 1 (0-0-2-0)
  Group 2nd   Wayne Thompson 31

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 26 to August 28, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Pamela Bruce 4 (1-2-2-0)
Friday Best Of Breed   Rick Fehler 4 (1-2-2-0)
  Group 3rd   Rick Fehler 23
Thursday Select Dog   Carmen Haller N/A

Show Date
Southern Alberta Toy Dog Fanciers July 31 to July 31, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Select Dog   Ben Wasylyshen N/A

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] July 30 to August 02, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Margaret Jones 3 (2-1-1-0)
  Group 2nd   Margaret Jones 78
Sunday Best Of Breed   Sandy Alexander 3 (2-1-1-0)
Saturday Reserve Winners Dog   Yvonne Savard N/A
  1st Open Dog Class   Yvonne Savard N/A
Friday Winners Dog   Richard Paquette (3-1-0-0)
  1st Open Dog Class   Richard Paquette N/A
  Best Of Breed   Richard Paquette 3 (3-1-0-0)
  Group 4th   Richard Paquette 59
  Best Of Winners   Richard Paquette (3-1-0-0)

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 5 5 4 4 4
Group Ranking: 49 49 45 40 38
All Breed Ranking: 350 350 337 294 279

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 0 0   0 0 0 0 0   41
Win Record - 2020
Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 31 to February 02, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   Pamela Bruce 41
  Best Puppy In Breed   Pamela Bruce N/A
  Best Of Winners   Pamela Bruce (2-3-2-1)
  Best Of Breed   Pamela Bruce 7 (2-3-2-1)
  Winners Dog   Pamela Bruce (2-3-2-1)
Saturday Best Of Winners   John Constantine-Amodei (2-3-3-2)
  Winners Dog   John Constantine-Amodei (2-3-3-2)
Friday Winners Dog   Terry Carter (2-3-3-2)

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2019
Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 15 to November 17, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Virginia Lyne N/A

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By