MBIS, MBISS, MRBIS, Am Ch, Can GCh-G, GChEx Esmonds God of All CDX, RA, RI, U-RO2, PD, JD, LD, DSX2, AJ, HDN, HDS, TN-I, TKN, TKI, NTD, NW-Team1, HIC, Am RN
Rottweiler
(Click on breed to view standings)

Call Name: Pan - (Male)
Owner: Dawn Phillips, Ann Felske-Jackman
Breeder: Tammy Ausloos, Ann Felske-Jackman
Conformation Handler: Lori-Ann Fischer
Performance Handler: Dawn Phillips
Website: http://www.esmondrott.com/pan.htm


 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2022

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 10 8 N/A N/A N/A
Group Ranking: 128 112 N/A N/A N/A
All Breed Ranking: 824 752 N/A N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   1 0 0 0 1   74
Win Record - 2022
Show Date
Rottweiler Club of Canada [National] July 30 to July 31, 2022
Day Position   Judge Points
Saturday Best Stud Dog   Hisayoshi Kadowaki N/A
  Award Of Merit   Hisayoshi Kadowaki N/A

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] July 29 to August 01, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Veteran In Show   Wendy Paquette N/A
  Best Veteran In Group   Thora Brown N/A
Sunday Veteran Male LTD Breed Show Lee Anne Bateman N/A
  Best Veteran In Group LTD Breed Show Lee Anne Bateman N/A
Friday Best Veteran In Show   Adrian Landarte N/A
  Veteran Male   Shawn Nichols N/A
  Best Veteran In Group   Shawn Nichols N/A

Show Date
Rocky Mountain Working Herding Club of Alberta [Specialty] July 16 to July 17, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Veteran Male   Rick Fehler N/A
  Best Veteran In Group   Rick Fehler N/A
  Group 1st   Rick Fehler 74
  Best Veteran   Rick Fehler N/A
  Best Of Breed   Rick Fehler 17 (1-6-6-5)
  Best Veteran In Multi-Breed Specialty   Rick Fehler N/A
  Best In Multi Breed Specialty   Rick Fehler N/A
Saturday Best Veteran   Joan Zielinski N/A
  Veteran Male   Joan Zielinski N/A
  Best Veteran In Group   Joan Zielinski N/A
  Best Veteran In Multi-Breed Specialty   Joan Zielinski N/A

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 1 1 1 1 1
All Breed Ranking: 4 4 4 5 5

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
15 12 53 7 3 1   4 0 1 0 5   8776
Win Record - 2021
Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club December 29 to December 31, 2021
Day Position   Judge Points
Friday Best In Show   Honey Glendinning 144 *
  Reserve Best In Show   David Gilmour 135
  Best Of Breed   Carol Graham 0
  Best Of Breed   David Gilmour 0
  Group 1st   Carol Graham 24
  Group 1st   David Gilmour 24
Thursday Best In Show   Michael Lanctot 156 *
  Reserve Best In Show   Patricia Lanctot 130
  Best Of Breed   Michael Lanctot 0
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Group 1st   Michael Lanctot 27
  Group 1st   Patricia Lanctot 26
Wednesday Best In Show   Raymond Lariviere 154 *
  Reserve Best In Show   Lynn White 140
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 0
  Best Of Breed   Lynn White 0
  Group 1st   Raymond Lariviere 29
  Group 1st   Lynn White 30

Show Date
Tyee Kennel Club [Winter Classic] December 04 to December 05, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Group 1st   Richard Lopaschuk 53
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 2 (0-0-3-0)

Show Date
Nanaimo Kennel Club [Winter Classic] December 02 to December 03, 2021
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Sandy Alexander 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Sandy Alexander 52
Thursday Best Of Breed   Laurel Deptuch 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Laurel Deptuch 47

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club November 26 to November 28, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Ed Wild 343
  Best Of Breed   Ed Wild 6 (1-2-3-1)
  Group 1st   Ed Wild 77
Saturday Reserve Best In Show   Mary White 350
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 6 (1-2-3-1)
  Group 1st   Robert Rowbotham 78
Friday Best Of Breed   Mary White 5 (1-1-3-1)
  Group 2nd   Mary White 53

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 19 to November 21, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terry Carter 6 (2-3-2-0)
  Group 1st   Terry Carter 50
Saturday Best Of Breed   Sharon Derrick 7 (2-4-2-0)
  Group 1st   Sharon Derrick 56
Friday Best Of Breed   Tempest Deptuch 0
  Best Of Breed   Karen Day 0
  Group 1st   Tempest Deptuch 23
  Group 1st   Karen Day 25

Show Date
Wheat City Kennel Club November 11 to November 14, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Darle Heck 43
  Best Of Breed   Darle Heck 0
Saturday Group 1st   Mel Saranchuk 51
  Best Of Breed   Joe Deleo 5 (2-1-2-1)
Friday Group 1st   Laurel Deptuch 51
  Best Of Breed   Laurel Deptuch 2 (0-0-2-1)
Thursday Group 1st   Richard Lopaschuk 52
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 2 (0-0-2-1)

Show Date
Manitoba Working & Herding Association November 11 to November 12, 2021
Day Position   Judge Points
Friday Group 1st   David Denis 51
  Best Of Breed   David Denis 3 (0-0-2-2)

Show Date
Pacific Kennel Club October 28 to October 31, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Judith Taylor 312 *
  Group 1st   Stewart Dankner 46
  Best Of Breed   Stewart Dankner 0
Saturday Best In Show   Stewart Dankner 347 *
  Group 1st   Judith Taylor 46
  Best Of Breed   Judith Taylor 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Kathrine Grant 0
  Group 1st   Kathrine Grant 47
Thursday Best Of Breed   Stephen Dainard 0
  Group 3rd   Stephen Dainard 25

Show Date
Battle River Canine Association October 21 to October 24, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kim Hamel 7 (0-3-3-2)
  Group 1st   Kim Hamel 86
Saturday Best Of Breed   Terry Gains 8 (2-3-3-1)
Friday Best In Show   Patricia Lanctot 407 *
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 8 (2-4-2-1)
  Group 1st   Patricia Lanctot 95
Thursday Reserve Best In Show   Honey Glendinning 343
  Best Of Breed   Michael Lanctot 6 (1-4-1-1)
  Group 1st   Michael Lanctot 87

Show Date
Fraser Valley Dog Fanciers October 08 to October 11, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Group 2nd   Carmen Haller 26
  Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 1 (0-1-1-0)
Sunday Best In Show   Lucie Paradis (Dr) 351 *
  Group 1st   Linda Kraft 37
  Best Of Breed   Carmen Haller 1 (0-1-1-0)
Saturday Best In Show   Linda Kraft 363 *
  Group 1st   Grant Townsend 42
  Best Of Breed   Grant Townsend 1 (0-1-1-0)
Friday Reserve Best In Show   Ed Wild 300
  Group 1st   Ed Wild 34
  Best Of Breed   Ed Wild 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 17 to September 20, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Grant Townsend 227 *
  Group 1st   Tannis Postma 47
  Best Of Breed   Tannis Postma 4 (2-2-1-0)
Sunday Reserve Best In Show   Pamela Bruce 288
  Group 1st   Grant Townsend 73
  Best Of Breed   Grant Townsend 9 (2-5-3-0)
Friday Group 1st   Vickie Umpleby 63
  Best Of Breed   Judy McVeigh 6 (2-3-2-0)

Show Date
Northern Alberta Canine Association September 10 to September 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Sandra Anderson 343
  Group 1st   James Reynolds 77
  Best Of Breed   James Reynolds 4 (1-3-1-0)
Saturday Best In Show   James Reynolds 429 *
  Group 1st   Judith Byrne 82
  Best Of Breed   Judith Byrne 3 (1-2-1-0)
Friday Group 1st   William Byrne 76
  Best Of Breed   William Byrne 2 (1-1-1-0)

Show Date
Skaha Kennel Club September 03 to September 06, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Laurel Deptuch 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Tempest Deptuch 30
Sunday Best Of Breed   Peter Laventhall-Wolfish 1 (0-0-2-0)
  Group 2nd   Peter Laventhall-Wolfish 36
Saturday Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 1 (0-0-2-0)
Friday Best In Show   Janet Lobb 181 *
  Best Of Breed   Joe Lobb 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Janet Lobb 1 (0-0-2-0)
  Group 2nd   Joe Lobb 14
  Group 1st   Janet Lobb 18

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 29 to September 01, 2021
Day Position   Judge Points
Wednesday Best Of Breed   Wayne Thompson 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Wayne Thompson 27
Tuesday Best Of Breed   Susan Quesnel 1 (0-0-2-0)
  Group 4th   Susan Quesnel 11
Monday Reserve Best In Show   Jocelyne Gagne 171 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Barbara Arndt 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Barbara Arndt 27
Sunday Group 1st   Jocelyne Gagne 31
  Best Of Breed LTD Breed Show Michael Hill 2 (0-1-2-0)
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 2 (0-1-2-0)
  Group 1st LTD Breed Show David Denis 28

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 26 to August 28, 2021
Day Position   Judge Points
Saturday Best In Show   Pamela Bruce 204 *
  Best Of Breed   Pamela Bruce 3 (0-3-1-0)
  Group 1st   Pamela Bruce 33
Friday Best Of Breed LTD Breed Show Margaret Jones 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Rick Fehler 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   Rick Fehler 38
  Reserve Best In Limited Breed Show LTD Breed Show Margaret Jones N/A
Thursday Best Of Breed   Lana Ferguson 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   Lana Ferguson 36

Show Date
Alberta Kennel Club [Summer Classic] July 30 to August 02, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Sandy Alexander 13 (3-6-3-2)
  Group 3rd   Margaret Jones 81
Sunday Best Of Breed   Ben Wasylyshen 12 (3-5-3-2)
  Group 1st   Richard Lopaschuk 97
Saturday Reserve Best In Show   Yvonne Savard 565
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 12 (3-5-3-2)
  Group 1st   Mel Saranchuk 107
Friday Select Dog   Lynda Saranchuk N/A

Show Date
Lakes District Kennel Club July 23 to July 26, 2021
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Grant Townsend 124 *
  Best Of Breed   Grant Townsend 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Carmen Haller 1 (0-0-2-0)
  Group 2nd   Carmen Haller 12
  Group 1st   Grant Townsend 11
Sunday Best Of Breed   Wendy Maisey 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Edgar Bajona 1 (0-0-2-0)
  Group 3rd   Wendy Maisey 8
  Group 2nd   Edgar Bajona 12
Saturday Reserve Best In Show   Olga Gagne 117 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Olga Gagne 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Terry Gains 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Olga Gagne 13
  Group 1st   Terry Gains 14
Friday Best In Show   Patricia Lanctot 130 *
  Best In Show   Michael Lanctot 137 *
  Best Of Breed   Patricia Lanctot 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Michael Lanctot 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Patricia Lanctot 11
  Group 1st   Michael Lanctot 12

Show Date
Rocky Mountain Working Herding Club of Alberta [Specialty] July 17 to July 18, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Bonnie Derry 15 (4-6-2-4)
  Group 3rd   Bonnie Derry 90
Saturday Best Of Breed   Corinne Walker 14 (3-6-2-4)
  Group 1st   Corinne Walker 123
  Best In Multi Breed Specialty   Corinne Walker N/A

Show Date
Tyee Kennel Club July 08 to July 11, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Honey Glendinning 47
  Best Of Breed   Honey Glendinning 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 1st   Carol Graham 46
  Best Of Breed   Carol Graham 2 (0-2-1-0)
Friday Group 2nd   Robert Rowbotham 40
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 2 (0-2-1-0)
Thursday Group 1st   Tannis Postma 46
  Best Of Breed   Tannis Postma 3 (0-3-1-0)

Show Date
Saskatoon Working and Herding Dog Association May 15 to May 16, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Linda Kraft 0
  Group 1st   Linda Kraft 39
  Best In Multi Breed Specialty   Linda Kraft N/A
Saturday Best Of Breed   Sharon Derrick 0
  Group 1st   Sharon Derrick 38
  Best In Multi Breed Specialty   Sharon Derrick N/A

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 2 2 2 2 2
All Breed Ranking: 8 8 7 5 5

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
4 2 10 2 2 2   1 0 0 0 1   1639
Win Record - 2020
Show Date
Rocky Mountain Working Herding Club Of Alberta October 10 to October 11, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terry Carter 18 (4-7-4-4)
  Group 1st   Terry Carter 128

Show Date
Northern Alberta Canine Association August 29 to August 29, 2020
Day Position   Judge Points
Saturday Best In Show   Lee Anne Bateman 186 *
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 0
  Group 1st   Lee Anne Bateman 42

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club March 13 to March 15, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   William Byrne 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   Judith Byrne 24
  Group 2nd   William Byrne 23
  Best Of Breed   Judith Byrne 2 (0-2-1-0)
Saturday Best Of Breed   Paula Hartinger 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Roger Hartinger 2 (0-2-1-0)
  Group 3rd   Paula Hartinger 25
  Group 4th   Roger Hartinger 24
Friday Best In Show   Kathleen Anderson-Wulff 145 *
  Reserve Best In Show   Terill Udenberg (Dr) 136 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Tannis Postma 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 2 (0-2-1-0)
  Group 1st   Tannis Postma 29
  Group 1st   Kathleen Anderson-Wulff 28

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 15 to February 17, 2020
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Richard Paquette 2 (0-0-2-1)
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 3 (0-0-3-1)
  Group 1st   Richard Paquette 21
  Group 1st   Lee Anne Bateman 25
Sunday Best In Show   Lee Anne Bateman 152 *
  Reserve Best In Show   Rick Fehler 129 (0-0-3-1)
  Best Of Breed   Barbara Arndt 3 (0-0-3-1)
  Group 1st   Barbara Arndt 25
  Best Of Breed   David Gilmour 2 (0-0-2-1)
  Group 1st   David Gilmour 28
Saturday Group 1st   Rick Fehler 34
  Group 3rd   Ben Wasylyshen 23
  Best Of Breed   Rick Fehler 5 (1-1-3-1)
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 5 (1-1-3-1)

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 31 to February 02, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   John Constantine-Amodei 427 *
  Best Of Breed   John Constantine-Amodei 11 (5-2-3-2)
  Group 1st   John Constantine-Amodei 96
Saturday Best Of Breed   Terry Carter 11 (5-2-3-2)
  Group 2nd   Terry Carter 88
Friday Best Of Breed   Danik Dancause 7 (4-1-2-1)
  Group 4th   Danik Dancause 49

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 4 4 4 6 5
All Breed Ranking: 10 10 9 13 11

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
12 8 46 24 20 9   1 0 0 1 2   6535
Win Record - 2019
Show Date
Regina Kennel & Obedience Club December 05 to December 08, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Francis Smith Moffat 2
  Best Of Breed   Juan Miranda Saucedo 2
  Group 4th   Francis Smith Moffat 11
  Group 2nd   Juan Miranda Saucedo 21
Saturday Best Of Breed   Peter Martin 2
  Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 2
  Group 2nd   Peter Martin 20
  Group 2nd   Sue-Ellyn Rempel 22
Friday Best Of Breed   Barbara Heal 2
  Best Of Breed   Donald Mahoney 2
  Group 3rd   Barbara Heal 14
  Group 3rd   Donald Mahoney 19

Show Date
Prince Albert Kennel & Obedience Club November 22 to November 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Reserve Best In Show   Mark Houston-McMillan 138
  Group 1st   Mark Houston-McMillan 29
  Best Of Breed   Guy Jeavons 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
Saturday Best Of Breed   Charles Trotter 0
  Group 2nd   Charles Trotter 29
  Best Of Breed   Patricia Trotter 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Linda Kraft 1 (0-1-1-0)
  Group 1st   Linda Kraft 28
  Group 3rd   Tony Monk 26
  Best Of Breed   Tony Monk 1

Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 15 to November 17, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 0
  Group 3rd   Lucie Paradis (Dr) 33
Saturday Best Of Breed   Virginia Lyne 0
Friday Best Of Breed   Shirley Hubenig 0
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
  Group 2nd   Shirley Hubenig 34
  Group 1st   Yvonne Savard 35

Show Date
Manitoba Working & Herding Association November 09 to November 09, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Judith A. Brown 7
  Group 1st   Judith A. Brown 47

Show Date
Wheat City Kennel Club November 08 to November 11, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Judith Taylor 150 *
  Best In Show   Wayne Thompson 170 *
  Best Of Breed   Catherine Barlow 4
  Best Of Breed   Judith Taylor 6
  Group 1st   Catherine Barlow 25
  Group 1st   Judith Taylor 32
Saturday Best Of Breed   Terry Carter 5
  Group 1st   Terry Carter 38
Friday Best Of Breed   Anik Primeau 4
  Best Of Breed   Edgar Bajona 4
  Group 1st   Anik Primeau 34
  Group 2nd   Edgar Bajona 29

Show Date
Battle River Canine Association October 25 to October 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   William Byrne 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   William Byrne 65
Saturday Group 3rd   Javinder Singh Pawar 64
  Best Of Breed   Javinder Singh Pawar 2 (1-1-1-0)
Friday Best In Show   William Byrne 315 *
  Group 1st   Catherine Barlow 71
  Best Of Breed   Catherine Barlow 3 (1-1-1-1)

Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 18 to October 20, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Carlos Navarro Seemann 1 (0-1-1-0)
Saturday Best Of Breed   William Byrne 0
  Group 4th   William Byrne 22
Friday Best Of Breed   Judith Byrne 0
  Group 3rd   Judith Byrne 22

Show Date
Red Deer & District Kennel Club October 11 to October 14, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best In Show   Kathrine Grant 258 *
  Best Of Breed   Hans van den Berg 5 (1-3-1-1)
  Group 1st   Hans van den Berg 65
Sunday Best Of Breed   Arthur Fry 4 (2-2-1-0)
  Group 4th   Arthur Fry 63
Saturday Best Of Breed   Wanda Spediacci (Dr) 5 (3-2-1-0)
Friday Reserve Best In Show   Eric Liebes 289 (1-1-1-0)
  Best Of Breed   Eric Liebes 2 (1-1-1-0)
  Group 1st   Eric Liebes 87

Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 27 to September 29, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Lynda Saranchuk 169 *
  Group 1st   Mel Saranchuk 38
  Best Of Breed   Joyce Love 0
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
Saturday Group 1st   Cheryl Paterson 36
  Best Of Breed   John Hodgkinson 0
  Best Of Breed   Cheryl Paterson 1 (0-1-1-0)
Friday Group 2nd   Susan Quesnel 31
  Best Of Breed   Terry Gains 0
  Best Of Breed   Susan Quesnel 1 (0-1-1-0)

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club September 13 to September 16, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   David Denis 4 (1-3-1-0)
Sunday Best Of Breed   Grant Townsend 5 (1-3-1-1)
  Group 1st   Grant Townsend 42
Saturday Group 2nd   Murray Eason 46
  Best Of Breed   Murray Eason 6 (1-4-1-1)
Friday Best Of Breed   Joe Purkhiser (Col) 5 (1-3-1-1)

Show Date
Skaha Kennel Club August 30 to September 02, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Ashley Reid 4 (1-2-2-0)
  Group 2nd   Ashley Reid 27
Sunday Best Of Breed   Lyn Brand 4 (1-2-2-0)
  Group 1st   Lyn Brand 34
Saturday Best Of Breed   Jacqueline Weekes 4 (2-1-2-0)
  Group 1st   Jacqueline Weekes 34
Friday Best In Show   Yvonne Savard 184 *
  Best Of Breed   Wayne Thompson 5 (2-2-2-0)
  Best Of Breed   Sylvia Barkey 3 (2-0-2-0)
  Group 1st   Wayne Thompson 18
  Group 1st   Sylvia Barkey 15

Show Date
Cranbrook & District Kennel Club August 23 to August 25, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Robert Rowbotham 120 *
  Best Of Breed   Richard Paquette 2 (1-0-2-0)
  Group 1st   Richard Paquette 10
Saturday Best Of Breed   Robert Rowbotham 4 (1-1-3-0)
  Group 1st   Robert Rowbotham 16
Friday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 4 (2-1-2-0)
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 4 (2-1-2-0)
  Group 1st   Lynda Saranchuk 16
  Group 1st   Mel Saranchuk 17

Show Date
West Kootenay Kennel Club August 16 to August 18, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Ann Hennigan 106 *
  Best Of Breed   Ann Hennigan 1 (1-0-1-0)
  Group 1st   Ann Hennigan 10
Saturday Group 2nd   Susan Norris-Jones 9
  Group 3rd   Edgar Bajona 6
  Best Of Breed   Susan Norris-Jones 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Edgar Bajona 1 (1-0-1-0)
Friday Group 2nd   Bruce Fraser 10
  Best Of Breed   Bonnie Derry 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Bruce Fraser 1 (1-0-1-0)

Show Date
Edmonton Kennel Club August 08 to August 11, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 2nd   David Gilmour 28
  Best Of Breed   David Gilmour 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 2nd   Raymond Lariviere 31
  Best Of Breed   Raymond Lariviere 2 (0-2-1-0)
Friday Best Of Breed   John Rowton 2 (0-2-1-0)
  Group 2nd   John Rowton 29
Thursday Best Of Breed   Sue-Ellyn Rempel 1 (0-1-1-0)

Show Date
Alberta Kennel Club August 02 to August 05, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Patricia Nemirovsky de Alsina 4 (2-1-1-1)
Sunday Best Of Breed   Michael Yates 4 (2-2-1-0)
  Best Of Breed LTD Breed Show Dan Ericsson 3 (1-1-1-1)
  Group 3rd   Michael Yates 91
Saturday Best Of Breed   Carlos Quinones 5 (2-2-1-1)
Friday Best Of Breed   Sandy Alexander 5 (2-3-1-0)

Show Date
Prince George Kennel Club July 26 to July 28, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best In Show   Lynda Saranchuk 123 *
  Reserve Best In Show   Mel Saranchuk 109 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Lynda Saranchuk 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Mel Saranchuk 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Lynda Saranchuk 30
  Group 1st   Mel Saranchuk 28
Saturday Reserve Best In Show   Joe Lobb 107 (0-0-2-0)
  Group 1st   Janet Lobb 29
  Best Of Breed   Joe Lobb 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Janet Lobb 1 (0-0-2-0)
  Group 1st   Joe Lobb 32
Friday Best In Show   Lee Anne Bateman 127 *
  Reserve Best In Show   Linda Kraft 119 (0-0-2-0)
  Group 1st   Linda Kraft 29
  Group 1st   Lee Anne Bateman 26
  Best Of Breed   Linda Kraft 1 (0-0-2-0)
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1 (0-0-2-0)

Show Date
Medicine Hat Kennel Club July 19 to July 21, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 1st   Patricia Hastings 41
  Best Of Breed   Patricia Hastings 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 4th   Gail Forsythe (Dr) 32
  Best Of Breed   Gail Forsythe (Dr) 2 (0-2-1-0)
Friday Best In Show   Nancy Popovich 170 *
  Group 1st   Lee Anne Bateman 37
  Group 1st   Nancy Popovich 37
  Best Of Breed   Lee Anne Bateman 2 (0-2-1-0)
  Best Of Breed   Nancy Popovich 2 (0-2-1-0)

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club July 11 to July 14, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Kim Leblanc 0
  Group 4th   Kim Leblanc 25
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 5 (3-2-1-0)
  Group 3rd   Honey Glendinning 57
Friday Best Of Breed   Tempest Deptuch 4 (3-1-1-0)
  Group 2nd   Tempest Deptuch 62
Thursday Best Of Breed   Sharon Redmer 4 (3-1-1-0)
  Group 2nd   Raymond Yurick 66

Show Date
Rocky Mountain Working Herding Club of Alberta July 11 to July 12, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Best Of Breed   Charles Olvis 7
  Group 4th   Charles Olvis 61

Show Date
Vernon & District Kennel Club July 05 to July 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Jean-Louis Blais 1 (0-0-2-0)
  Group 3rd   Jean-Louis Blais 29
Saturday Best Of Breed   Brenton Wright 1 (0-0-2-0)
Friday Best Of Breed   Terry Carter 1 (0-0-2-0)

Show Date
Lakeland Kennel & Obedience Club June 29 to July 01, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 1st   Terill Udenberg (Dr) 30
  Group 1st   Edgar Bajona 31
  Best Of Breed   Terill Udenberg (Dr) 0
  Best Of Breed   Edgar Bajona 0
Sunday Best In Show   Yvonne Savard 141 *
  Reserve Best In Show   Wayne Thompson 113
  Group 1st   Wayne Thompson 31
  Group 1st   Yvonne Savard 33
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Best Of Breed   Yvonne Savard 0
Saturday Group 1st   Elaine Whitney 31
  Group 1st   Heather Langfeld 33
  Best Of Breed   Elaine Whitney 0
  Best Of Breed   Heather Langfeld 0

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 21 to June 23, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Thomas Alexander 21
  Group 1st   Lee Steeves 24
  Best Of Breed   Thomas Alexander 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Lee Steeves 1 (0-1-1-0)
Saturday Group 3rd   Rita Walker 19
  Group 3rd   Bruce Fraser 18
  Best Of Breed   Rita Walker 1 (0-1-1-0)
  Best Of Breed   Bruce Fraser 1 (0-1-1-0)
Friday Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 1 (0-1-1-0)
  Group 2nd   Joy Lynne Huntley 17
  Group 3rd   Kathleen Anderson-Wulff 16
  Best Of Breed   Joy Lynne Huntley 1 (0-1-1-0)

Show Date
Prairie Canine Academy June 14 to June 16, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ainslie Mills 0
  Best Of Breed   Donna Conod 0
  Group 2nd   Ainslie Mills 13
  Group 1st   Donna Conod 16
Saturday Best Of Breed   Barbara Heal 0
  Best Of Breed   Ben Wasylyshen 0
  Group 1st   Barbara Heal 13
  Group 1st   Ben Wasylyshen 17
Friday Group 3rd   Richard Lopaschuk 13
  Best Of Breed   Michelle Scott 0
  Best Of Breed   Richard Lopaschuk 0
  Group 2nd   Michelle Scott 16

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 31 to June 03, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Glen Stark 9 (1-4-4-1)
  Group 4th   Lew Olson 71
Sunday Best Of Breed   Kim Meredith-Cavanna 14 (3-6-5-1)
  Group 1st   Kim Meredith-Cavanna 116
Saturday Best Of Breed   Barbara Heal 24 (7-8-6-4)
  Group 4th   Barbara Heal 108
Friday Best Of Breed   Lana Ferguson 28 (8-11-6-4)
  Group 2nd   Lana Ferguson 106

Show Date
Fort St. John & District Kennel Club May 18 to May 20, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Group 4th   Jocelyne Gagne 12
  Best Of Breed   Jocelyne Gagne 1 (1-0-1-0)
  Best Of Breed   Terry Gains 1 (1-0-1-0)
Sunday Group 2nd   Carmen Haller 27
  Select Dog   Grant Townsend N/A
  Best Of Breed   Carmen Haller 0
Saturday Group 2nd   Michelle Scott 26
  Best Of Breed   Michelle Scott 1 (1-0-1-0)
  Select Dog   Honey Glendinning N/A

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 10 to May 13, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Reserve Best In Show   Doug Gaudin 199 (2-1-1-0)
  Best Of Breed   Doug Gaudin 3 (2-1-1-0)
  Group 1st   Doug Gaudin 49
Sunday Best Of Breed   Tannis Postma 5 (2-2-2-0)
Saturday Best Of Breed   Joe Lobb 6 (3-2-2-0)
  Group 2nd   Joe Lobb 60
Friday Best Of Breed   Catherine Barlow 5 (3-2-1-0)

Show Date
Assiniboine Kennel Club April 20 to April 21, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Corinne Walker 2
  Best Of Breed   Mary White 3
  Group 3rd   Corinne Walker 26
  Group 3rd   Mary White 30
Saturday Best Of Breed   Joe Lobb 3
  Group 3rd   Joe Lobb 24

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 05 to April 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Del Richards 5 (2-1-2-1)
  Group 3rd   Judy McVeigh 72
Saturday Best Of Breed   Donnelle Richards 5 (2-1-2-1)
  Group 4th   Donnelle Richards 81
Friday Best Of Opposite Sex   Jocelyne Gagne N/A

Show Date
Battle River Canine Association March 22 to March 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Wendy Hamilton-Petkau N/A
Saturday Reserve Best In Show   Francesco Cochetti 389 (2-2-2-1)
  Best Of Breed   Judi Elford 6 (2-2-2-1)
  Group 1st   Judi Elford 94
Friday Best Of Breed   Francesco Cochetti 8 (3-2-2-2)
  Group 1st   Francesco Cochetti 89

Show Date
Alberta Kennel Club January 25 to January 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Nancy Popovich 9
Saturday Best Of Breed   Mary White 10
  Group 1st   Mary White 99
Friday Best Of Breed   Patricia Taylor 9
  Group 3rd   Patricia Taylor 73

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 15 15 14 14 14
Group Ranking: 181 177 186 181 170
All Breed Ranking: 1111 1075 1158 1108 1006

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 2 0   0 0 0 0 0   73
Win Record - 2018
Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 16 to November 18, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Karsten Kaemling 5 (3-1-2-0)
Saturday Best Of Breed   Linda Kraft 6 (4-1-2-0)

Show Date
Rottweiler Club Of Canada [Regional] August 04 to August 04, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Award Of Merit   Sergio Pizzorno N/A

Show Date
Crocus Obedience & Kennel Club February 17 to February 19, 2018
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Geraldine Taylor 8
  Group 3rd   Geraldine Taylor 27
Saturday Best Of Breed   Sandy Gelinas 8
  Best Of Breed   Susan Quesnel 8
  Group 3rd   Sandy Gelinas 27

2017

Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: 5 5 5 5 5
Group Ranking: 54 54 50 54 55
All Breed Ranking: 351 347 329 342 353

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 1 1 2   0 0 0 0 0   260
Win Record - 2017
Show Date
Lloydminster Kennel & Obedience Club September 29 to October 01, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Best Of Breed   Wayne Thompson 0
  Group 4th   Wayne Thompson 31
Saturday Best Of Breed   Kathleen Anderson-Wulff 0
  Best Of Breed   Mark Houston-McMillan 0
  Group 4th   Mark Houston-McMillan 30
Friday Best Of Breed   Richard Lake 0
  Best Of Breed   Brenton Wright 0

Show Date
Alberta Kennel Club August 04 to August 07, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Joyce Love 15
  Group 3rd   Edna Gonzalez-Rubio 99

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 23 to June 25, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Joan Beech 0
Saturday Best Of Breed   Michelle Scott 1
Friday Best Of Breed   Nancy Popovich 1

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 02 to June 05, 2017
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Lee Steeves 1
Friday Best Of Breed   David Denis 5

Show Date
Battle River Canine Association March 24 to March 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Stephen Dainard 4
Saturday Best Of Breed   Barbara Heal 3
Friday Best Of Breed   Raymundo Lo 4
  Group 2nd   Raymundo Lo 85

2016

Dec. 2016 Nov. 2016 Oct. 2016 Sept.2016 Aug. 2016
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2016
Show Date
Alberni Valley Kennel Club October 14 to October 16, 2016
Day Position   Judge Points
Sunday Best Brace In Show   Judy Horton N/A
  Best Brace In Group   Judy Horton N/A
Saturday Best Brace In Group   Melvin Beech N/A

2015

Dec. 2015 Nov. 2015 Oct. 2015 Sept.2015 Aug. 2015
Breed Ranking: 32 32 32 32 31
Group Ranking: 580 576 542 520 484
All Breed Ranking: 3526 3503 3310 3164 2942

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 0   0 0 0 0 0   8
Win Record - 2015
Show Date
MCA Working & Herding Specialty August 16 to August 16, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Michel Chaloux N/A

Show Date
Manitoba Canine Association August 13 to August 16, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Larry Kereluke N/A
Saturday BPIG   Pamela Bruce N/A
Friday Best Puppy In Show   Jean McErlane N/A
  BPIG   Stephen Dainard N/A
Thursday BPIG   Cheryl Paterson N/A

Show Date
Edmonton Kennel Club August 06 to August 09, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   John Rowton N/A
Thursday BPIG   Doris Willis N/A

Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 26 to June 28, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Stephen Dainard N/A

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 05 to June 08, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Lawrence Sinclair 8

Show Date
Renaissance Dog Association April 03 to April 06, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday BPIG   Hassi Assenmacher-Feyel N/A

Show Date
Rottweiler Club Of Canada April 03 to April 04, 2015
Day Position   Judge Points
Saturday Best Opposite in Juvenile Sweeps   Raymond Yurick N/A

Show Date
Alberta Kennel Club January 16 to January 18, 2015
Day Position   Judge Points
Sunday Best Baby Puppy In Group   Patricia Lanctot N/A

Obedience Show Record

     

2022

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 5 5 3 N/A N/A
Group Ranking: 18 18 16 N/A N/A
All Breed Ranking: 136 135 111 N/A N/A

Statistics
Average
Score
Open
Average
Utility
Average
High In
Trials
Total
Points
198.00 0.00 198.00 1 7
Win Record - 2022
Show Date
Grande Prairie Regional Kennel Club June 24 to June 26, 2022
Day Position   Judge Points
Friday High In Trial   Eva O'Keefe N/A
  Utility A   Eva O'Keefe 198.0(7 Pts)

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 3 3 3 2 2
Group Ranking: 7 7 6 5 3
All Breed Ranking: 79 76 61 50 27

Statistics
Average
Score
Open
Average
Utility
Average
High In
Trials
Total
Points
193.17 193.17 0.00 0 15
Win Record - 2021
Show Date
Rocky Mountain Working Herding Club of Alberta [Obedience & Rally] July 15 to July 16, 2021
Day Position   Judge Points
Friday Open HA   Eva O'Keefe 193.0(5 Pts)
Thursday Open HA   Margaret Henigman 193.5(5 Pts)
  Open HA   Eva O'Keefe 193.0(5 Pts)

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Win Record - 2019
Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 15 to November 17, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Novice B   Lisa Day 180.5

Show Date
Battle River Canine Association October 25 to October 27, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Novice B   Alvin Eng 184.0

Show Date
Rottweiler Club Of Canada [National] May 31 to June 02, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Novice B   James Ham 188.5

Rally Obedience Show Record

     
Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 2 2 2 2 1
Group Ranking: 3 3 3 4 3
All Breed Ranking: 42 40 28 33 31

Statistics
Average
Score
Advanced
Average
Excellent
Average
Master
Average
Total
Points
97.45 98.17 96.60 0.00 74

2022

Win Record - 2022
Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Advanced B   Janice Leach 100.0(8 Pts)
  Excellent B   Janice Leach 99.0(7 Pts)
Saturday Advanced B   Diana MacKenzie 93.0(5 Pts)
  Excellent B   Diana MacKenzie 100.0(8 Pts)

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 06 to May 09, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Advanced B   Bill Blair 98.0(7 Pts)
  Excellent B   Bill Blair 98.0(7 Pts)

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 01 to April 03, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Excellent B   Marion Postgate 89.0(4 Pts)
Friday Excellent B   Marion Postgate 97.0(6 Pts)

Show Date
Battle River Canine Association March 25 to March 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Advanced B   Lionel Whittaker 99.0(7 Pts)
Saturday Advanced B   Margaret Henigman 99.0(7 Pts)
Friday Advanced B   Suzanne Hemminger 100.0(8 Pts)

Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 28 to January 30, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Intermediate   Susie Osburn 91.0
Saturday Intermediate   Susan Des Cotes 90.0
Friday Intermediate   Susie Osburn 97.0
Dec. 2017 Nov. 2017 Oct. 2017 Sept.2017 Aug. 2017
Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
Group Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A
All Breed Ranking: N/A N/A N/A N/A N/A

2017

Win Record - 2017
Show Date
Battle River Canine Association March 24 to March 26, 2017
Day Position   Judge Points
Sunday Novice B   Jeffrey Lunder 96.0
Saturday Novice B   Suzanne Hemminger 100.0
Friday Novice B   Edward Leslie 99.0

     
* Group 1st points are included in the BIS total and are displayed here for information purpose only.
Print embed Here
               

Sponsored By