Red Deer & District Kennel Club
Friday, October 7, 2022



Related Results

Obedience

Friday, October 07 (Obedience Trial-1)
Saturday, October 08 (Obedience Trial-2)
Sunday, October 09 (Obedience Trial-3)

Rally Obedience

Friday, October 07 (Rally Trial-1)
Saturday, October 08 (Rally Trial-2)
Sunday, October 09 (Rally Trial-3)



Results courtesy of:


-- Terrina Maciborski --
GCHB Ghostpine's Quantum Leap NTD ITD
"Bauer"
Breeder/Owner/Handler: Terrina Maciborski
www.facebook.com/GhostPine Staffordshire Bull Terriers


Best In Show
Judge: Thomas Nesbitt
Lakeland Terrier  
GChB Affirm's Charismatic
Points: 375 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Thomas Nesbitt
Chow Chow  
GCh Balcsi King Mars
Points: 345
Best Puppy In Show
Judge: Thomas Nesbitt
Irish Wolfhound  
The Tzarina's Temptation At Tyrconnell
Best Baby Puppy In Show
Judge: Thomas Nesbitt
Poodle (Standard)   Belcourt Reach For The Stars








Group 1 - Thomas Nesbitt Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Eirene's Chase N Chicks
  Retriever (Golden)   51
Group 2nd   
GChB Birdzthewrd Too Humble To Brag
  Retriever (Flat-Coated)   40
Group 3rd   Ch Paevalley Willowrose Ink Spot   Retriever (Labrador)   35
Group 4th   
GCh Eltin's Persnickety Spice
  Setter (Irish)   23
BPIG   Ch Paevalley Willowrose Ink Spot   Retriever (Labrador)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Stannyfield&Legacyk Hez So Magical
  Pointer (German Short-Haired)   0
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
Crossiron's Dream Come True

Best Of Opposite Sex
GChB DuValin Jersey Boy

Best Puppy In Breed
Crossiron's Feelin' Groovy



Winners Bitch: (0-4-1-0)
Crossiron's Dream Come True

Reserve Winners Bitch
Crossiron's Feelin' Groovy

Junior Puppy Bitch Class
1st Crossiron's Feelin' Groovy

Senior Puppy Bitch Class
1st Novera's Take Me Anywhere V Crossiron

12-18 Month Bitch Class
1st Crossiron's Dream Come True

Open Bitch Class
1st Crossiron's Catch Me If You Can

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChEx Bianca's BrazosRiver Sedona

Best Of Opposite Sex
Karpaten Irbis Bond, James Bond

Best Puppy In Breed
Karpaten Irbis Bond, James Bond


Winners Dog: (1-0-0-1)
Karpaten Irbis Bond, James Bond

Senior Puppy Dog Class
1st Karpaten Irbis Bond, James Bond

4-6 Month Dog Class
1st Stannyfield&Legacyk Hez So Magical


Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ches-Shores Spotted Eagle



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GChS Birdzthewrd Too Humble To Brag

Best Of Opposite Sex
Ch Kistryl Toffee

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Muddyflats Gadsby

Select Dog
Ch Blazingstar Northern Harrier


Winners Dog: (1-1-2-1)
Muddyflats Gadsby

12-18 Month Dog Class
1st Muddyflats Gadsby

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 10 pts (4-4-2-1)
GChG Eirene's Chase N Chicks

Best Of Opposite Sex
GChB Harmony's Bon Appetit

Best Of Winners: (4-4-2-1)
Nadina's Justice In The Yellowstone Story

Best Puppy In Breed
Expeditions Midnight Charm

Select Dog
GChB Nadina's Just Stickn To My Story


Winners Bitch: (4-4-2-1)
Expeditions Midnight Charm

Reserve Winners Bitch
Coppermoon Mad Cat Boogie

Junior Puppy Bitch Class
1st Expeditions Midnight Charm
2nd Triores Crushin It

Senior Puppy Bitch Class
1st Little Honey Daisy Golden Lovely Buddy

Open Bitch Class
1st Coppermoon Mad Cat Boogie

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 11 pts (2-6-2-2)
Ch Paevalley Willowrose Ink Spot

Best Of Opposite Sex
Ch Eagertrieves Key To Innovation

Best Of Winners: (2-6-2-2)
Eagertrieves Glamour Shot

Best Puppy In Breed
Ch Paevalley Willowrose Ink Spot

Select Dog
Ch Mayhemfarms A Star Is Born

Select Bitch
Ch Kai Den Tri-Ever Rozova @ Tenacity Amen


Winners Dog: (2-6-2-2)
Danrich's Crash Tested To Compass

Reserve Winners Dog
Shadesi's Mischief Maker

Senior Puppy Dog Class
1st Shadesi's Mischief Maker

12-18 Month Dog Class
1st Danrich's Crash Tested To Compass

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Roaneden's Salty Seastar

Best Of Opposite Sex
Littleriver's Scotiapride Lexi

Select Dog
GCh Woodcreek's Ray Of Sunshine



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Littleriver's Scotiapride Lexi

12-18 Month Bitch Class
1st Littleriver's Scotiapride Lexi

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Eltin's Persnickety Spice

Best Puppy In Breed
Driftwind Elysian Star



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Driftwind Elysian Star

Reserve Winners Bitch
TrisamsEdge Edna's Quest To Be Incredible

Senior Puppy Bitch Class
1st Driftwind Elysian Star

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st TrisamsEdge Edna's Quest To Be Incredible

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Newsong's Wake Me Up Before You Go Go

Best Of Opposite Sex
Rachris Raven H'll

Best Puppy In Breed
Rachris Raven H'll



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Rachris Raven H'll

Reserve Winners Bitch
Rehmann's Tri White Dove

Senior Puppy Bitch Class
1st Rachris Raven H'll

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rehmann's Tri White Dove

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChB Beswin Ynot Aim For The Stars

Best Of Opposite Sex
Beswin Ynot Dream With Mee

Best Puppy In Breed
GChB Beswin Ynot Aim For The Stars

Select Bitch
GCh Ramblewood Fire It Up



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Beswin Ynot Dream With Mee

Senior Puppy Bitch Class
1st Beswin Ynot Dream With Mee

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Shaboo'n Finnibone's Iron Man



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Leith Gramayre Fortified Spirit

Best Of Opposite Sex
Breica's Maybe This Time

Best Puppy In Breed
Breica's Maybe This Time

Select Bitch
Ch Koping Custom Fit Fairy Tale



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Breica's Maybe This Time

Senior Puppy Bitch Class
1st Breica's Maybe This Time





Group 2 - David Swartwood Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Snow Hill Fire And Rain
  Whippet   53
Group 2nd   
The Tzarina's Temptation At Tyrconnell
  Irish Wolfhound   45
Group 3rd   
GCh Telford's Put The Needle On The Record
  Beagle   40
Group 4th   
Ch Chilcotin's Olive Oyl
  Dachshund (Standard Smooth)   33
BPIG   
The Tzarina's Temptation At Tyrconnell
  Irish Wolfhound   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Dreamwindz Gypsies, Tramps And Thieves
  Whippet   0
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Intisar Light Em Up

Best Of Opposite Sex
Azari's Black Pearl



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Azari's Black Pearl

Open Bitch Class
1st Azari's Black Pearl

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Summit My Stardust Melody

Select Bitch
GCh Jasiri-Sukari Summit Up Nicely



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 6 pts (0-5-2-0)
GChB Telford's Put The Needle On The Record

Best Of Opposite Sex
Telford's Libby Fantastico

Best Puppy In Breed
Telford's Sparkle Bunny

Select Dog
Ch Jaxson Xprecious Dream


Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 13 pts (2-4-4-4)
RHK Cookies Dark Moon @ RWDoxies

Best Of Opposite Sex
GCh Zvezda Kovaleni Takesha II

Best Of Winners: (2-4-4-4)
RHK Cookies Dark Moon @ RWDoxies

Best Puppy In Breed
RHK Cookies Dark Moon @ RWDoxies

Select Dog
GCh Stardax Go Your Own Way

Select Bitch
GChB RHK Bnb Cocos Frosted Roxy


Winners Dog: (2-4-4-4)
Westdach Because Im Theodorable

Reserve Winners Dog
BNB RHK Casper's Dashing Dante

12-18 Month Dog Class
1st Westdach Because Im Theodorable

Open Dog Class
1st BNB RHK Casper's Dashing Dante

4-6 Month Dog Class
1st BNB Mr Doc Frosty


Winners Bitch: (2-4-4-4)
RHK Cookies Dark Moon @ RWDoxies

Reserve Winners Bitch
Stardax I'm Coming Out

Junior Puppy Bitch Class
1st RHK Cookies Dark Moon @ RWDoxies

Senior Puppy Bitch Class
1st Chetcote Flanders Finest For Divine

12-18 Month Bitch Class
1st Stardax I'm Coming Out
2nd RHK Dark Diva Zensation

4-6 Month Bitch Class
1st Braewick's Sequin Frosted Bella At BNB

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GChS Longonlovings Dreams In Darkness

Best Of Opposite Sex
Admindacs Just In Time MS

Best Puppy In Breed
Admindacs Just In Time MS

Select Bitch
GCh FifthElement's Plavalguna


Winners Dog: (1-0-0-2)
Admindacs Just In Time MS

Open Dog Class
1st Admindacs Just In Time MS


4-6 Month Bitch Class
1st Longonlovings Bikini Island

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Dreamdax Metalingus

Best Of Opposite Sex
GCh Wagswell's Mmm My Corona MW

Best Puppy In Breed
Wagswell's Photoshopped MW



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Wagswell's Photoshopped MW

Senior Puppy Bitch Class
1st Wagswell's Photoshopped MW

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Chilcotin's Olive Oyl

Best Puppy In Breed
GChG Chilcotin's Olive Oyl



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
GChB Matsutakes Daisy For Cegah

Best Of Opposite Sex
Ch Wagswell's Neutron Dance

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Matsutake's Moments Reflection

Best Puppy In Breed
Matsutakes Trust In Time


Winners Dog: (2-2-1-1)
Matsutakes Time Justified

Reserve Winners Dog
Matsutake Turns Back Time

Junior Puppy Dog Class
1st Matsutake Turns Back Time

Open Dog Class
1st Matsutakes Time Justified


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Matsutake's Moments Reflection

Reserve Winners Bitch
Matsutakes Trust In Time

Junior Puppy Bitch Class
1st Matsutakes Trust In Time

Open Bitch Class
1st Matsutake's Moments Reflection

4-6 Month Bitch Class
1st Matsutakes Poppy For Cegah

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Dreamwindz Ballad Of Songbirds And Snakes



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Spiritsound's Fairlady



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
The Tzarina's Temptation At Tyrconnell

Best Of Opposite Sex
Ch Custail Justice At Hawkhaven

Best Of Winners: (1-2-1-1)
The Tzarina's Temptation At Tyrconnell

Best Puppy In Breed
The Tzarina's Temptation At Tyrconnell

Select Bitch
Ch Silhouette's Little Phillipa


Winners Dog: (1-2-1-1)
Rocklakes Nemo Gambit

Senior Puppy Dog Class
1st Rocklakes Nemo Gambit

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Armagh Taya's Glory Of Course



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 7 pts (1-2-1-4)
GChB Snow Hill Fire And Rain

Best Of Opposite Sex
GChB Hamrya's Desert Dust Devil

Best Of Winners: (1-2-1-4)
Brookside Forget Me Not

Best Puppy In Breed
Brookside Forget Me Not

Select Bitch
GCh Aikerskaill Leave The Door Open At SpecialD


Winners Dog: (1-2-1-4)
Aberle's Robot In Disguise

Junior Puppy Dog Class
1st Aberle's Robot In Disguise

4-6 Month Dog Class
1st Dreamwindz Gypsies, Tramps And Thieves


Winners Bitch: (1-2-1-4)
Brookside Forget Me Not

Reserve Winners Bitch
Tarrango's Spotlight Affair

Junior Puppy Bitch Class
1st Brookside Forget Me Not

Open Bitch Class
1st Tarrango's Spotlight Affair

4-6 Month Bitch Class
1st Dreamwindz Heart Of Stone





Group 3 - Dianne Ivey Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Blitzen's Mr Blue Sky
  Samoyed   74
Group 2nd   
GCh Armada's Truth Be Told Aveiro
  Portuguese Water Dog   71
Group 3rd   GChB Karlee's Kicking It Up A Knotch   Doberman Pinscher   68
Group 4th   
GChS Tybrushe's Livin Notoriety
  Boxer   60
BPIG   
Nightshade Solar Powered Of Kuvuk
  Siberian Husky   N/A
Best Baby Puppy In Group    Newalba N Novera's All In At Antler Hill   Boxer   0
Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 12 pts (2-7-2-2)
GChS Aiden Sergina V.'T Rijkenspark

Best Of Opposite Sex
GChS Tailspins The One And Only

Best Of Winners: (2-7-2-2)
Creo's Hidden Tresure

Best Puppy In Breed
Creo's Hidden Tresure

Select Dog
GChEx Prairiegems Boomkanani Irawaru

Select Bitch
GCh Alpinemist's Wish Upon A Star


Winners Dog: (2-7-2-2)
Creo's Hidden Tresure

Reserve Winners Dog
Talvi's Benevolent Giant

Junior Puppy Dog Class
1st Creo's Hidden Tresure

12-18 Month Dog Class
1st Talvi's Benevolent Giant

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Boston Cream

Best Of Opposite Sex
Barbara The Barbarian

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Boston Cream


Winners Dog: (1-1-0-0)
Boston Cream

Open Dog Class
1st Boston Cream


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Barbara The Barbarian

Open Bitch Class
1st Barbara The Barbarian

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Newalba's Ben Grimm



Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Avitus' Super Bad Boyfriend


Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 7 pts (1-1-4-2)
GChB Karlee's Kicking It Up A Knotch

Best Of Opposite Sex
GChB Valhalla's Head Over Boots V Janterra

Best Of Winners: (1-1-4-2)
Iconic's Angel Of Music

Select Dog
GChB Cassels Moonshine Whiskey

Select Bitch
GChB Janterra's Iced Out


Winners Dog: (1-1-4-2)
Iconic's Angel Of Music

12-18 Month Dog Class
1st Iconic's Angel Of Music


Winners Bitch: (1-1-4-2)
Valhalla's Boots And Boys V Janterra

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Valhalla's Boots And Boys V Janterra



Winners Dog: (1-0-0-1)
Fortress All In The Family

Senior Puppy Dog Class
1st Fortress All In The Family

4-6 Month Dog Class
1st Lizonas Indiana King Of Adventure


Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh Titanbear Quidi Vdi

Best Of Opposite Sex
GChB Mtn High Happy Hour At Sikome

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Stillstreams Otis Moves To Titan Bear


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Highseas Backwoods Wanderer

12-18 Month Bitch Class
1st Highseas Backwoods Wanderer

4-6 Month Bitch Class
1st TwinHuey & Rosethorn Sea Of No Cares

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Armada's Truth Be Told Aveiro



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Baywood Raven Soars To Waterwave

Reserve Winners Bitch
Armada's Little Red Hoot

12-18 Month Bitch Class
1st Armada's Little Red Hoot

Open Bitch Class
1st Baywood Raven Soars To Waterwave

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
GChB Wathaman's Dare 2Be Canadian Eh

Best Of Opposite Sex
Wathaman's Easy To Talk Too

Best Puppy In Breed
Wathaman's Helluva Hot Tease

Select Dog
GCh Brooklane's Chevy Chevelle



Winners Bitch: (0-3-2-0)
Wathaman's Easy To Talk Too

Reserve Winners Bitch
Wathaman's Helluva Hot Tease

Junior Puppy Bitch Class
1st Wathaman's Helluva Hot Tease

Canadian Bred Bitch Class
1st TKO's "Shiva" Of Enigma

Open Bitch Class
1st Wathaman's Easy To Talk Too

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Desertwind's It's My Party V Charly

Best Of Opposite Sex
Desertwind's Delta Alpine Lady

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Desertwind's It's My Party V Charly


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Desertwind's Delta Alpine Lady

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Desertwind's Delta Alpine Lady

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GChS Blitzen's Mr Blue Sky

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Ransom Money

Select Dog
GChS Vanderbilt's Let The Magic Begin


Winners Dog: (1-0-2-0)
Vanderbilt's Ransom Money

Junior Puppy Dog Class
1st Vanderbilt's Ransom Money





4-6 Month Dog Class
1st Innovations Git R Done


Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 11 pts (4-4-2-2)
GCh Kuvuk's Decended From Royalty

Best Of Opposite Sex
GChB Debalys Christmas Caper

Best Of Winners: (4-4-2-2)
Nightshade Solar Powered Of Kuvuk

Best Puppy In Breed
Nightshade Solar Powered Of Kuvuk

Select Dog
GCh Debalys Kick Start My Heart

Select Bitch
Ch Nanook's Ice On Fire


Winners Bitch: (4-4-2-2)
Kuvuk's Kissed By Fire

Reserve Winners Bitch
Debalys Curtain Call

Junior Puppy Bitch Class
1st Debalys Curtain Call

Senior Puppy Bitch Class
1st Kuvuk's Kissed By Fire
2nd Excalibur's Vanity Fair With Kuvuk

12-18 Month Bitch Class
1st Frostypaw's From Russia With Love





Group 4 - Thomas Nesbitt Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Affirm's Charismatic
  Lakeland Terrier   29
Group 2nd   
Ch Tucks Hey Rey
  Parson Russell Terrier   28
Group 3rd   
Mackanme Lach Faire Love You Once And Forever
  Soft-Coated Wheaten Terrier   24
Group 4th   
Glenshiel's Gregarious Laird
  Scottish Terrier   23
BPIG   
Mackanme Lach Faire Love You Once And Forever
  Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Zoda J's Forget Me Knots
  Border Terrier   0
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Brea's Champagne N Candlelight



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Zoda's Explosion Of Pickles

Select Bitch
Ch Zealous Remember Striker's Zoe



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Zoda's Explosion Of Pickles

Reserve Winners Bitch
Castle Guard Runa Strong

12-18 Month Bitch Class
1st Castle Guard Runa Strong

Open Bitch Class
1st Zoda's Explosion Of Pickles
2nd Castle Guard Mount Meribel

4-6 Month Bitch Class
1st Zoda J's Forget Me Knots

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Dalbeattie's Peated Scotch Whisky

Best Of Opposite Sex
McGuinness Dressed With Pepper

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Dalbeattie's Peated Scotch Whisky


Winners Bitch: (1-3-0-0)
McGuinness Dressed With Pepper

Reserve Winners Bitch
Cairnisles Fashion Trend

12-18 Month Bitch Class
1st McGuinness Dressed With Pepper

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st McGuinness Dressed With Sage

Open Bitch Class
1st Cairnisles Fashion Trend

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Affirm's Charismatic



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Ch Tucks Hey Rey



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Boldheart's Harley Quinn

Reserve Winners Bitch
Boldheart's Party Till Midnight

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Boldheart's Party Till Midnight

Open Bitch Class
1st Boldheart's Harley Quinn
2nd Boldheart's Pixie

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Glenshiel's Gregarious Laird

Best Puppy In Breed
Glenshiel's Gregarious Laird


Winners Dog: (1-0-0-0)
Glenshiel's Gregarious Laird

Junior Puppy Dog Class
1st Glenshiel's Gregarious Laird


Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mackanme Lach Faire Love You Once And Forever

Best Puppy In Breed
Mackanme Lach Faire Love You Once And Forever


Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GChB Tequila's Total Package Kit

Best Of Opposite Sex
DNZ Tequila's Cherry Blossom

Select Dog
GChEx Ghostpine's Quantum Leap



Winners Bitch: (0-2-2-0)
DNZ Tequila's Cherry Blossom

Reserve Winners Bitch
DNZ Nova @ Chargers

Open Bitch Class
1st DNZ Tequila's Cherry Blossom
2nd DNZ Nova @ Chargers

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Windacre Scottish Mist

Best Puppy In Breed
Dilywags Country Gal Annie



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Windacre Scottish Mist

Reserve Winners Bitch
Deldawn Keeper Of The Game

Senior Puppy Bitch Class
1st Dilywags Country Gal Annie

Open Bitch Class
1st Windacre Scottish Mist
2nd Deldawn Keeper Of The Game





Group 5 - David Swartwood Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Tanooki Suit Of Lore
  Chinese Crested Dog   58
Group 2nd   
GChB Fantastic Dream's Golden Fire Of Destiny
  Havanese   45
Group 3rd   
GChB Zevald's Star Magic Of Brynmill
  Pug   37
Group 4th    Tofini The Beat Goes On   Pomeranian   36
BPIG    Tofini The Beat Goes On   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Terramarie's Versace   Pomeranian   0
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Wynneira Polars Takin Care O Biznez

Best Of Opposite Sex
Ch Wynneiras Callin' The Shots

Best Puppy In Breed
Wynneira Polars Takin Care O Biznez


Winners Dog: (1-0-0-1)
Wynneira Polars Takin Care O Biznez

Junior Puppy Dog Class
1st Wynneira Polars Takin Care O Biznez


Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Msfizz Code Of Honor

Best Of Opposite Sex
Ellis Whatever Lola Wants At Kewpys

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Msfizz Code Of Honor

Best Puppy In Breed
Kewpy's Cinnamon Girl


Winners Dog: (1-2-0-0)
Msfizz Code Of Honor

Open Dog Class
1st Msfizz Code Of Honor


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Ellis Whatever Lola Wants At Kewpys

Reserve Winners Bitch
Kewpy's Cinnamon Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Kewpy's Cinnamon Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Ellis Whatever Lola Wants At Kewpys

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Pastels Badlands

Best Of Opposite Sex
GCh Pastel's Web Of Lies

Best Puppy In Breed
Pastels Badlands


Winners Bitch: (0-2-1-0)
Pastels Badlands

Reserve Winners Bitch
Klee's Fayedra Lost In Love

Junior Puppy Bitch Class
1st Pastels Badlands

Senior Puppy Bitch Class
1st Klee's Fayedra Lost In Love

4-6 Month Bitch Class
1st DNZ's Black Velvet Gigi

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChS Chi'Veneziani Alefer's Pluto

Best Of Opposite Sex
Sharinway's Roseanna

Best Puppy In Breed
Sharinway's Roseanna



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Sharinway's Roseanna

Reserve Winners Bitch
Dafawns Caramel Toffee Twist

Senior Puppy Bitch Class
1st Sharinway's Roseanna

Open Bitch Class
1st Dafawns Caramel Toffee Twist

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 12 pts (3-3-4-3)
GChS Tanooki Suit Of Lore

Best Of Opposite Sex
GChS Wind's Something About Mary

Best Of Winners: (3-3-4-3)
Dalen Queen Daenerys

Best Puppy In Breed
Hex's Roc Me Out

Select Dog
GCh Crestars Zhen Spilling The Beanz HL

Select Bitch
Ch Janterras Every Little Thing


Winners Dog: (3-3-4-3)
Hex's Roc Me Out

Reserve Winners Dog
Yorkhouse Vino Rosso

Senior Puppy Dog Class
1st Yorkhouse Vino Rosso

Canadian Bred Dog Class
1st Hex's Roc Me Out

Open Dog Class
1st De Novo Gattaca

4-6 Month Dog Class
1st Solarus Willowglyn Luminescence


Winners Bitch: (3-3-4-3)
Dalen Queen Daenerys

Reserve Winners Bitch
Willowglyn Twinkle Little Star

Senior Puppy Bitch Class
1st Yorkhouse Jersey Shore Babe

Open Bitch Class
1st Dalen Queen Daenerys
2nd Willowglyn Twinkle Little Star

4-6 Month Bitch Class
1st Sunlit's Done Me Dirty

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Hawks'n'Hooves Junior Mint

Best Of Opposite Sex
Ch Coton CPH's Unchain My Heart

Best Puppy In Breed
Hawks'n'Hooves Junior Mint

Select Dog
GCh LouLou-D'Amour De La Vanille Bourbon



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Hawks'n'Hooves Junior Mint

Reserve Winners Bitch
Hawks'n'Hooves It's A Gift

Senior Puppy Bitch Class
1st Hawks'n'Hooves Junior Mint

12-18 Month Bitch Class
1st Hawks'n'Hooves It's A Gift

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bernkastel Call Of The Man Cub


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bernkastel Call Of The Man Cub

12-18 Month Dog Class
1st Bernkastel Call Of The Man Cub




Winners Bitch: (3-2-1-2)
Prairiefire Rigatoni

Reserve Winners Bitch
Lorwin's Spice It Up

Junior Puppy Bitch Class
1st Prairiefire Rigatoni

12-18 Month Bitch Class
1st Lorwin's Spice It Up

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Sunokas Neon Strike At Sunburst

Best Of Opposite Sex
Annacott Tiarna Takes Two To Tango

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Sunokas Neon Strike At Sunburst

Best Puppy In Breed
Sunokas Neon Strike At Sunburst

Select Bitch
Ch Animato Autumn Splendor


Winners Dog: (1-3-0-1)
Annacott Tiarna Takes Two To Tango

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Annacott Tiarna Takes Two To Tango

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Diaquiris Melody At Lionheart

Best Of Opposite Sex
Ch Saffron Sherhy A.Lucien At Sincity



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Diaquiris Melody At Lionheart

Open Bitch Class
1st Diaquiris Melody At Lionheart

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 5 pts (4-1-0-1)
Tofini The Beat Goes On

Best Of Opposite Sex
Firesprite Music Man

Best Of Winners: (4-1-0-1)
Tofini The Beat Goes On

Best Puppy In Breed
Tofini The Beat Goes On

Select Bitch
Ch Tribble Crystalton Valcopy Phoebe


Winners Dog: (4-1-0-1)
Firesprite Music Man

Reserve Winners Dog
Tofini Siamese Dream

Junior Puppy Dog Class
1st Firesprite Music Man

Senior Puppy Dog Class
1st Arwins My Deck Is Bigger

Open Dog Class
1st Tofini Siamese Dream
2nd Pitrepoms Won Ton


Winners Bitch: (4-1-0-1)
Tofini The Beat Goes On

Junior Puppy Bitch Class
1st Tofini The Beat Goes On

4-6 Month Bitch Class
1st Terramarie's Versace

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Ch Houseopaws You're So Fine

Best Puppy In Breed
Ch Houseopaws You're So Fine


Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Zevald's Star Magic Of Brynmill



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
Tweedsmuir Dancing With The Wind

Best Of Opposite Sex
Ch Kiwiblue Steel The Thunder

Select Dog
GCh Valentin Google Of Maryon's Home






Group 6 - Thomas Nesbitt Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Balcsi King Mars
  Chow Chow   49
Group 2nd   
Ch Bonden's Klompen Pickwick Club
  Keeshond   48
Group 3rd   
GChB Kandansk Staken Nosferatu
  Poodle (Miniature)   44
Group 4th   
Ch Mydream's Heavenly Tango
  Shih Tzu   37
BPIG    Mydream's All Shook Up   Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group    Belcourt Reach For The Stars   Poodle (Standard)   0
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Cumulus Cabochon Roaring Lion

Best Of Opposite Sex
Sanbree's Absolutely Hello Mary Lou



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sanbree's Absolutely Hello Mary Lou

12-18 Month Bitch Class
1st Sanbree's Absolutely Hello Mary Lou

4-6 Month Bitch Class
1st Dalnavert Luvit Longines Dolcevita

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Bromley Rock's Countess Of Grantham

Best Of Opposite Sex
Orkan Don Chesa Lu Grande

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Klee Ellen Keep On Dancing


Winners Dog: (1-1-0-1)
Orkan Don Chesa Lu Grande

12-18 Month Dog Class
1st Orkan Don Chesa Lu Grande


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Klee Ellen Keep On Dancing

12-18 Month Bitch Class
1st Klee Ellen Keep On Dancing

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rugerlane's Foolish Games Of Canis Maj


Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Balcsi King Mars



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 6 pts (1-2-2-2)
GChB Echoview N Sevenmoons Grand Design

Best Of Opposite Sex
GChB SpecialD Harvest Moon

Best Of Winners: (1-2-2-2)
R Dals Dazzlin' Pippa

Best Puppy In Breed
Echoviews Cutting Edge

Select Dog
Ch Echoview N Auscan Nu Game Plan

Select Bitch
Ch Milo's Out On A Limb


Winners Dog: (1-2-2-2)
Echoviews Cutting Edge

Senior Puppy Dog Class
1st Echoviews Cutting Edge

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Eagertrieves Beat The Bank

Best Of Opposite Sex
DNZ's Spice Of Life

Best Puppy In Breed
Ch Eagertrieves Beat The Bank



Winners Bitch: (0-3-1-0)
DNZ's Spice Of Life

Reserve Winners Bitch
Shade's She's A Diva @ Dnz

Senior Puppy Bitch Class
1st Shade's She's A Diva @ Dnz

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st DNZ's Spice Of Life

Open Bitch Class
1st Hot Child In The City Kassandera

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GChB Bonden's Klompen Pickwick Club

Best Of Opposite Sex
Admiraal's Honey Cruller

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Admiraal's Tellin' Tales

Best Puppy In Breed
Admiraal's Tellin' Tales

Select Dog
GCh Admiraal's Rocky Road


Winners Dog: (1-1-2-0)
Admiraal's Tellin' Tales

Senior Puppy Dog Class
1st Admiraal's Tellin' Tales


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Admiraal's Honey Cruller

Junior Puppy Bitch Class
1st Admiraal's Honey Cruller

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Apsolutely Red Red Whine

Best Of Opposite Sex
Jaron's Cybele De Santa Inez

Best Puppy In Breed
Jaron's Cybele De Santa Inez



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Jaron's Cybele De Santa Inez

Senior Puppy Bitch Class
1st Jaron's Cybele De Santa Inez

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 6 pts (3-1-2-1)
GChS Kandansk Staken Nosferatu

Best Of Opposite Sex
Ch Keja's All The Right Moves

Best Of Winners: (3-1-2-1)
Keja's Linus Barclay

Best Puppy In Breed
Kandansk Infatuation

Select Dog
Ch Maezhi's Easy On The Eyes


Winners Dog: (3-1-2-1)
Keja's Linus Barclay

Reserve Winners Dog
Keja's Mystical Endeavour

Senior Puppy Dog Class
1st Keja's Mystical Endeavour

Open Dog Class
1st Keja's Linus Barclay
2nd Teannas High Jaxed At Kelmar


Winners Bitch: (3-1-2-1)
Kandansk Infatuation

Senior Puppy Bitch Class
1st Kandansk Infatuation

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 6 pts (3-3-1-0)
Tees Me Kiss N Tell

Best Of Opposite Sex
GChEx OTCh Oakridge Travelin' Soldier

Best Of Winners: (3-3-1-0)
Tees Me Kiss N Tell

Best Puppy In Breed
Aviator Esprit's Kiss Of A Jedi


Winners Dog: (3-3-1-0)
Aviator Esprit's Kiss Of A Jedi

Reserve Winners Dog
Edencourt Moonraker

Junior Puppy Dog Class
1st Aviator Esprit's Kiss Of A Jedi

12-18 Month Dog Class
1st Sailso Presley Guides Me Home

Open Dog Class
1st Edencourt Moonraker

4-6 Month Dog Class
1st Belcourt Reach For The Stars


Winners Bitch: (3-3-1-0)
Tees Me Kiss N Tell

Reserve Winners Bitch
Coronado Pretty In Pink

Canadian Bred Bitch Class
1st Tees Me Kiss N Tell

Open Bitch Class
1st Coronado Pretty In Pink
2nd Arreau's Forever Came Today

4-6 Month Bitch Class
1st Benverde Coronado Rosa Verde
2nd Coronado Benverde Peace Rose

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Monterrez Superstar

Best Of Opposite Sex
Darken's Lucy In The Sky From Monterrez

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Schipntailz More Than A Feeling From Ramar

Best Puppy In Breed
Schipntailz More Than A Feeling From Ramar

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Tsukime's Envy My Beauty At D.C.Kin

Best Puppy In Breed
Tsukime's Envy My Beauty At D.C.Kin

Select Bitch
Ch Satika's Inari At D.C.Kin



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Tsukime's Envy My Beauty At D.C.Kin

Junior Puppy Bitch Class
1st Tsukime's Envy My Beauty At D.C.Kin

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Mydream's Heavenly Tango

Best Puppy In Breed
Mydream's All Shook Up


Winners Dog: (1-0-1-0)
Mydream's All Shook Up

Junior Puppy Dog Class
1st Mydream's All Shook Up

4-6 Month Dog Class
1st Mydream's The Party Continues


Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Meadowpark's Brazen Bentley

Select Dog
Ch Sandon's Hat Trick At Meadowpark



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Adominos Tripitaka Parti Time 4 This Cowgirl

Best Puppy In Breed
Adominos Tripitaka Parti Time 4 This Cowgirl



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Adominos Tripitaka Parti Time 4 This Cowgirl

Reserve Winners Bitch
Adominos Trick Or Treat

Senior Puppy Bitch Class
1st Adominos Trick Or Treat

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Adominos Tripitaka Parti Time 4 This Cowgirl



Group 7 - Dianne Ivey Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Orical Outback Adventure
  Finnish Lapphund   55
Group 2nd   
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger
  Old English Sheepdog   54
Group 3rd   
Ch Messyhair's Harry Belafonte Debruyeres
  Schapendoes   52
Group 4th   Ch Emmys Dreamsicle   Shetland Sheepdog   51
BPIG    Zesta Bi Mistake   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bolo RSVP Pending For Fortress   Bouvier des Flandres   0




4-6 Month Bitch Class
1st Jokarra's Pied Pyper

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 7 pts (1-2-4-1)
GCh Sheep's Kin Summer Solstice

Best Of Opposite Sex
GCh Sixx Belles Til Midnite In Memphis

Best Of Winners: (1-2-4-1)
EW Precision And Style

Best Puppy In Breed
GCh WR Aussies Coffee To Go Graceland

Select Dog
GCh WR Aussies Coffee To Go Graceland


Winners Dog: (1-2-4-1)
EW Precision And Style

12-18 Month Dog Class
1st EW Precision And Style

4-6 Month Dog Class
1st Oenomel's That's What She Said OfBellbright


Winners Bitch: (1-2-4-1)
Sheep's Kin Kinda Complicated

Reserve Winners Bitch
Graceland's Misconduct

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Graceland's Misconduct

Open Bitch Class
1st Sheep's Kin Kinda Complicated

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Ame Magnanime Hugues Rebell



Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChEx Sumerwynd Winter Is Coming De Mon Plaisir

Best Of Opposite Sex
Blacklist's Khy

Best Puppy In Breed
Omera De La Hacienda Pura Vida



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Blacklist's Khy

Reserve Winners Bitch
Omera De La Hacienda Pura Vida

Senior Puppy Bitch Class
1st Omera De La Hacienda Pura Vida

Open Bitch Class
1st Blacklist's Khy

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Flywire Sin-Tillating Sapphire At Sylyn


Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
Ch Outburst Goddess Of War

Best Of Opposite Sex
Outburst The Ultimate Catch

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Bitterroots Flight Of The Kestrel





4-6 Month Bitch Class
1st Bolo RSVP Pending For Fortress

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 6 pts (2-3-2-0)
GChG Tallywood Coalescence

Best Of Opposite Sex
Tallywood Actually

Best Of Winners: (2-3-2-0)
Tallywood Actually

Best Puppy In Breed
Rainycreek Tallywood Solaia

Select Dog
GChB Charvell's Midnight Thunder


Winners Dog: (2-3-2-0)
Tamaron's Some Beach Somewhere

Reserve Winners Dog
Fonehill Heart On Fire

Senior Puppy Dog Class
1st Fonehill Heart On Fire

Open Dog Class
1st Tamaron's Some Beach Somewhere


Winners Bitch: (2-3-2-0)
Tallywood Actually

Reserve Winners Bitch
Glendamar Tallywood Opulent

Junior Puppy Bitch Class
1st Rainycreek Tallywood Solaia

Open Bitch Class
1st Tallywood Actually
2nd Glendamar Tallywood Opulent

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Tamaron's After Midnight

Best Of Opposite Sex
Whiskeyjack Rumor Has It

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Whiskeyjack Rumor Has It

Best Puppy In Breed
Whiskeyjack Rumor Has It

Select Dog
Ch Tamaron's Lord Of The Rings


Winners Dog: (1-2-2-0)
Charvell's Spectro Vision

Senior Puppy Dog Class
1st Charvell's Spectro Vision


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Whiskeyjack Rumor Has It

Reserve Winners Bitch
Tamaron's From Dusk Til Dawn

Senior Puppy Bitch Class
1st Whiskeyjack Rumor Has It

12-18 Month Bitch Class
1st Tamaron's From Dusk Til Dawn

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Orical Outback Adventure



Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Mystksand Amok Amok Amok

Best Of Opposite Sex
Luckystryke's Black To The Future

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Mystksand Amok Amok Amok


Winners Dog: (1-1-0-0)
Luckystryke's Black To The Future

12-18 Month Dog Class
1st Luckystryke's Black To The Future


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Mystksand Amok Amok Amok

12-18 Month Bitch Class
1st Mystksand Amok Amok Amok

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Aspenrain's Maverick Good Will


Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger

Select Dog
GChS Wynsilot Rock Of The Ages At Silverspar



Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Messyhair's Harry Belafonte Debruyeres



Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 15 pts (4-7-4-1)
Emmys Dreamsicle

Best Of Opposite Sex
Ch Strattonhill Livin' On The Edge

Best Of Winners: (4-7-4-1)
Emmys Dreamsicle

Best Puppy In Breed
Zesta Bi Mistake


Winners Dog: (4-7-4-1)
Heartstrings Bold Resolution

Reserve Winners Dog
Gloryhills I'm A Believer

Junior Puppy Dog Class
1st Gloryhills I'm A Believer

12-18 Month Dog Class
1st Willowglyn Midnight Rambler

Open Dog Class
1st Heartstrings Bold Resolution
2nd Zesta Ask Me How


Winners Bitch: (4-7-4-1)
Emmys Dreamsicle

Reserve Winners Bitch
Zesta Bi Mistake

Junior Puppy Bitch Class
1st Zesta Bi Mistake
2nd Foursure Change My Mind

Senior Puppy Bitch Class
1st Keystone Heart On Fire

12-18 Month Bitch Class
1st Zesta Secret Ingredient

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Emmys Dreamsicle

Open Bitch Class
1st Keystone Just Ask
2nd Zesta Morning Song

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Katia de Fillobull



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Katia de Fillobull

Open Bitch Class
1st Katia de Fillobull

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Puddleduck SD&DP This Lil Piggy Flew 2 Crosswind


4-6 Month Dog Class
1st Crosswind's Dragon Magic

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB RGCh Lillemor's Cantor

Best Of Opposite Sex
Corgitail's Pretty Little Thing Called Love


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By