Red Deer & District Kennel Club
Sunday, October 9, 2022



Related Results

Obedience

Friday, October 07 (Obedience Trial-1)
Saturday, October 08 (Obedience Trial-2)
Sunday, October 09 (Obedience Trial-3)

Rally Obedience

Friday, October 07 (Rally Trial-1)
Saturday, October 08 (Rally Trial-2)
Sunday, October 09 (Rally Trial-3)



Results courtesy of:


-- Terrina Maciborski --
GCHB Ghostpine's Quantum Leap NTD ITD
"Bauer"
Breeder/Owner/Handler: Terrina Maciborski
www.facebook.com/GhostPine Staffordshire Bull Terriers


Best In Show
Judge: David Swartwood
Old English Sheepdog  
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger
Points: 380 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: David Swartwood
Chow Chow  
GCh Balcsi King Mars
Points: 323
Best Puppy In Show
Judge: David Swartwood
Spaniel (English Springer)   Beswin Ynot Dream With Mee
Best Baby Puppy In Show
Judge: David Swartwood
Beagle  
Telford's Knocked It Out Of The Park
Best Veteran In Show
Judge: David Swartwood
Bernese Mountain Dog  
GCh Ch (Alt) Nitroberner's Cloud Nine








Group 1 - David Swartwood Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Nadina's Just Stickn To My Story
  Retriever (Golden)   52
Group 2nd    Beswin Ynot Dream With Mee   Spaniel (English Springer)   42
Group 3rd   
Danrich's Crash Tested To Compass
  Retriever (Labrador)   39
Group 4th   
GCh Roaneden's Salty Seastar
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   28
BPIG    Beswin Ynot Dream With Mee   Spaniel (English Springer)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Localuna's Just My Luck   Pointer (German Short-Haired)   0
Best Veteran In Group   
GCh Ches-Shores Spotted Eagle
  Retriever (Chesapeake Bay)   0
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
Ch DuValin Jersey Boy

Best Of Opposite Sex
Crossiron's Feelin' Groovy

Best Puppy In Breed
Crossiron's Feelin' Groovy



Winners Bitch: (0-4-1-0)
Crossiron's Feelin' Groovy

Reserve Winners Bitch
Crossiron's Catch Me If You Can

Junior Puppy Bitch Class
1st Crossiron's Feelin' Groovy

Senior Puppy Bitch Class
1st Novera's Take Me Anywhere V Crossiron

12-18 Month Bitch Class
1st Crossiron's Dream Come True

Open Bitch Class
1st Crossiron's Catch Me If You Can

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 3 pts (2-0-0-2)
Ch Clarity's Serendipity

Best Of Opposite Sex
Localuna's Dark Guardian

Best Puppy In Breed
Karpaten Irbis Bond, James Bond

Select Bitch
GChEx Bianca's BrazosRiver Sedona


Winners Dog: (2-0-0-2)
Localuna's Dark Guardian

Reserve Winners Dog
Karpaten Irbis Bond, James Bond

Senior Puppy Dog Class
1st Karpaten Irbis Bond, James Bond

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Localuna's Dark Guardian

4-6 Month Dog Class
1st Stannyfield&Legacyk Hez So Magical


4-6 Month Bitch Class
1st Localuna's Just My Luck

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ches-Shores Spotted Eagle


Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 5 pts (2-1-2-1)
GChB Birdztheword Too Humble To Brag

Best Of Opposite Sex
Ch Kistryl Toffee

Best Of Winners: (2-1-2-1)
Muddyflats Calahoo

Select Dog
Ch Blazingstar Northern Harrier


Winners Dog: (2-1-2-1)
Muddyflats Calahoo

Reserve Winners Dog
Muddyflats Gadsby

12-18 Month Dog Class
1st Muddyflats Calahoo
2nd Muddyflats Gadsby

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 9 pts (4-3-2-1)
Ch Nadina's Just Stickn To My Story

Best Of Opposite Sex
GCh Harmony's Bon Appetit

Best Of Winners: (4-3-2-1)
Nadina's Justice In The Yellowstone Story

Best Puppy In Breed
Auburnmist Keystone True Story

Select Dog
GChG Eirene's Chase N Chicks


Winners Bitch: (4-3-2-1)
Expeditions Midnight Charm

Reserve Winners Bitch
Auburnmist It's True

Junior Puppy Bitch Class
1st Expeditions Midnight Charm
2nd Auburnmist It's True

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Auburnmist Just Jeannie

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Roaneden's Salty Seastar

Best Of Opposite Sex
Littleriver's Scotiapride Lexi

Select Dog
Ch Woodcreek's Ray Of Sunshine



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Littleriver's Scotiapride Lexi

12-18 Month Bitch Class
1st Littleriver's Scotiapride Lexi

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Driftwind Elysian Star

Best Puppy In Breed
Driftwind Elysian Star

Select Bitch
GCh Eltin's Persnickety Spice


Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Newsong's Wake Me Up Before You Go Go

Best Of Opposite Sex
Rachris Raven H'll

Best Puppy In Breed
Rachris Raven H'll



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Rachris Raven H'll

Senior Puppy Bitch Class
1st Rachris Raven H'll

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Beswin Ynot Dream With Mee

Best Of Opposite Sex
GCh Beswin Ynot Aim For The Stars

Best Puppy In Breed
Beswin Ynot Dream With Mee

Select Bitch
Ch Ramblewood Fire It Up



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Beswin Ynot Dream With Mee

Senior Puppy Bitch Class
1st Beswin Ynot Dream With Mee

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Shaboo'n Finnibone's Iron Man



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Leith Gramayre Fortified Spirit

Best Of Opposite Sex
Ch Koping Custom Fit Fairy Tale

Best Puppy In Breed
Ch Breica's Maybe This Time

Select Bitch
Ch Breica's Maybe This Time







Group 2 - Dianne Ivey Top Dog
Points
Group 1st   
Haefen Phaeton Kingsley
  Saluki   50
Group 2nd   
GCh Tarrango's Telling Tales
  Whippet   48
Group 3rd   GCh Dreamdax Metalingus   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   40
Group 4th   
Matsutakes Moments Reflection
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   37
BPIG    Telford's Sparkle Bunny   Beagle   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Telford's Knocked It Out Of The Park
  Beagle   0
Best Veteran In Group   
GCh Windrock Roadhouse Blues
  Greyhound   0
Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Intisar Light Em Up

Best Of Opposite Sex
Azari's Black Pearl



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Azari's Black Pearl

Open Bitch Class
1st Azari's Black Pearl

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Noblewinds A Wakh Among The Stars


Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Summit My Stardust Melody

Select Bitch
GCh Jasiri-Sukari Summit Up Nicely



Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 6 pts (0-4-2-1)
Waskasoo's Uptown Girl

Best Of Opposite Sex
Ch Jaxson Xprecious Dream

Best Puppy In Breed
Telford's Sparkle Bunny

Select Dog
GChB Telford's Put The Needle On The Record

Select Bitch
Ch Telford's Libby Fantastico



Winners Bitch: (0-4-2-1)
Waskasoo's Uptown Girl

Reserve Winners Bitch
Telford's Sparkle Bunny

Junior Puppy Bitch Class
1st Telford's Sparkle Bunny

Canadian Bred Bitch Class
1st Waskasoo's Victory Dance

Open Bitch Class
1st Waskasoo's Uptown Girl
2nd Crimsonsky's Heist At Lexmark

4-6 Month Bitch Class
1st Telford's Knocked It Out Of The Park
2nd Lexmark's Prairie Pride

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Elance Sylvan Summerlane Veracity

Best Puppy In Breed
Beringia's Saaz

Select Bitch
GCh Taugo's Rocket Queen



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Elance Sylvan Summerlane Veracity

Reserve Winners Bitch
Beringia's Saaz

Junior Puppy Bitch Class
1st Beringia's Saaz

Open Bitch Class
1st Elance Sylvan Summerlane Veracity

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 9 pts (2-1-3-4)
Ch Stardax Go Your Own Way

Best Of Opposite Sex
Blackpoint Gambler's Georgia Spice at RHK

Best Of Winners: (2-1-3-4)
RHK Dark Diva Zensation

Select Dog
GCh Zvezda Kovaleni Takesha II

Select Bitch
GCh Stardax Just What I Needed


Winners Bitch: (2-1-3-4)
RHK Dark Diva Zensation

12-18 Month Bitch Class
1st RHK Dark Diva Zensation

4-6 Month Bitch Class
1st Braewick's Sequin Frosted Bella At BNB
2nd Telford's Hello June

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GCh FifthElement's Plavalguna

Best Of Opposite Sex
Admindacs Just In Time MS

Best Puppy In Breed
Admindacs Just In Time MS


Winners Dog: (1-0-0-2)
Admindacs Just In Time MS

Open Dog Class
1st Admindacs Just In Time MS

4-6 Month Dog Class
1st LongonLoving's Duck Duck Goose


4-6 Month Bitch Class
1st Longonlovings Bikini Island

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Dreamdax Metalingus

Best Of Opposite Sex
GCh Wagswell's Mmm My Corona MW

Best Puppy In Breed
Wagswell's Photoshopped MW



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Wagswell's Photoshopped MW

Senior Puppy Bitch Class
1st Wagswell's Photoshopped MW

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Matsutakes Moments Reflection

Best Of Opposite Sex
Matsutakes Time Justified

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Matsutakes Moments Reflection

Best Puppy In Breed
Matsutakes Trust In Time


Winners Dog: (2-2-0-1)
Matsutakes Time Justified

Reserve Winners Dog
Matsutake Turns Back Time

Junior Puppy Dog Class
1st Matsutake Turns Back Time

Open Dog Class
1st Matsutakes Time Justified


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Matsutakes Moments Reflection

Reserve Winners Bitch
Matsutakes Trust In Time

Junior Puppy Bitch Class
1st Matsutakes Trust In Time

Open Bitch Class
1st Matsutakes Moments Reflection

4-6 Month Bitch Class
1st Matsutakes Poppy For Cegah

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Dreamwindz Ballad Of Songbirds And Snakes

Best Of Opposite Sex
GCh Windrock Roadhouse Blues


Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Silhouette I'm Gonna Have A Problem

Best Of Opposite Sex
Rocklakes Nemo Gambit

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Silhouette I'm Gonna Have A Problem

Best Puppy In Breed
Rocklakes Nemo Gambit

Select Bitch
Ch Silhouette's Little Phillipa


Winners Dog: (1-1-0-1)
Rocklakes Nemo Gambit

Senior Puppy Dog Class
1st Rocklakes Nemo Gambit

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Haefen Phaeton Kingsley

Best Of Opposite Sex
Ch Lahhabeh Kamala Amira Al Daoud


Winners Dog: (1-0-0-1)
Haefen Phaeton Kingsley

Open Dog Class
1st Haefen Phaeton Kingsley


4-6 Month Bitch Class
1st Windstorm Vain Elza My Kismet

Judge: Dianne Ivey

Best Of Breed: 7 pts (1-2-1-4)
GChB Tarrango's Telling Tales

Best Of Opposite Sex
GChB Hamrya's Desert Dust Devil

Best Of Winners: (1-2-1-4)
Aberle Good Morning Starshine

Best Puppy In Breed
Aberle's Robot In Disguise

Select Bitch
GCh Aikerskaill Leave The Door Open At SpecialD


Winners Dog: (1-2-1-4)
Aberle's Robot In Disguise

Junior Puppy Dog Class
1st Aberle's Robot In Disguise

4-6 Month Dog Class
1st Dreamwindz Gypsies, Tramps And Thieves


Winners Bitch: (1-2-1-4)
Aberle Good Morning Starshine

Reserve Winners Bitch
Tarrango's Spotlight Affair

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Aberle Good Morning Starshine

Open Bitch Class
1st Tarrango's Spotlight Affair

4-6 Month Bitch Class
1st Dreamwindz Heart Of Stone





Group 3 - Thomas Nesbitt Top Dog
Points
Group 1st   Ch Newalba's Ben Grimm   Bullmastiff   71
Group 2nd   
GChB Prairiegems Boomkanani Irawaru
  Bernese Mountain Dog   70
Group 3rd   Ch Martini's Destiny   Boxer   57
Group 4th   
Ch Longship's Asvaldr
  Newfoundland   51
BPIG   
Ch Lexington Excelsior Empire States Ava At Katywinds
  Mastiff   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Hive N Breka's Taking Over
  Boxer   0
Best Veteran In Group   
GCh Ch (Alt) Nitroberner's Cloud Nine
  Bernese Mountain Dog   0
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Taolan's Everybody Knows



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Taolan's Everybody Knows

Reserve Winners Bitch
Taolan Quest Blue Skies

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Taolan Quest Blue Skies

Open Bitch Class
1st Taolan's Everybody Knows

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 12 pts (2-6-2-3)
GChB Prairiegems Boomkanani Irawaru

Best Of Opposite Sex
Ch Alpinemist's Wish Upon A Star

Best Of Winners: (4-4-2-3)
Phoenix Rising V Sennenridge

Best Puppy In Breed
Phoenix Rising V Sennenridge

Select Dog
GChB Aiden Sergina V.'T Rijkenspark

Select Bitch
GChB Tailspins The One And Only

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Newalba's Ben Grimm



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 6 pts (0-1-3-3)
GChB Cassels Moonshine Whiskey

Best Of Opposite Sex
Ch Valhalla's Head Over Boots V Janterra

Select Dog
GCh Cassius de Akido San

Select Bitch
Ch Janterra's Iced Out



Winners Bitch: (0-1-3-3)
Valhalla's Boots And Boys V Janterra

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Valhalla's Boots And Boys V Janterra




Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 5 pts (1-1-2-2)
GCh Longship's Asvaldr

Best Of Opposite Sex
GCh Mtn High Happy Hour At Sikome

Best Of Winners: (1-1-2-2)
TwinHuey & Rosethorn's Don't Stop Me Now

Select Dog
Ch Stillstreams Otis Moves To Titan Bear

Select Bitch
Ch Ventdunord Rises From The Flame


Winners Bitch: (1-1-2-2)
Highseas Backwoods Wanderer

Canadian Bred Bitch Class
1st Highseas Backwoods Wanderer

4-6 Month Bitch Class
1st TwinHuey & Rosethorn Sea Of No Cares

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Armada's Truth Be Told Aveiro



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
GCh Wathaman's Dare 2Be Canadian Eh

Best Of Opposite Sex
Wathaman's Helluva Hot Tease

Best Puppy In Breed
Wathaman's Helluva Hot Tease



Winners Bitch: (0-4-1-0)
Wathaman's Helluva Hot Tease

Reserve Winners Bitch
Wathaman's Easy To Talk Too

Junior Puppy Bitch Class
1st Wathaman's Helluva Hot Tease

Senior Puppy Bitch Class
1st Tierney's High Class Jersey Girl

Canadian Bred Bitch Class
1st TKO's

Open Bitch Class
1st Wathaman's Easy To Talk Too

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Desertwind's It's My Party V Charly

Best Of Opposite Sex
Desertwind's Delta Alpine Lady

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Desertwind's It's My Party V Charly


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Desertwind's Delta Alpine Lady

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Desertwind's Delta Alpine Lady

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 5 pts (3-1-2-0)
GChB Blitzen's Mr Blue Sky

Best Of Opposite Sex
Silver Fox Odtaa Starr Shine At Jasam

Best Of Winners: (3-1-2-0)
Blitzen's White Haze

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Ransom Money

Select Dog
GChB Vanderbilt's Let The Magic Begin


Winners Dog: (3-1-2-0)
Blitzen's White Haze

Reserve Winners Dog
Vanderbilt's Ransom Money

Junior Puppy Dog Class
1st Vanderbilt's Ransom Money

Senior Puppy Dog Class
1st Lunnyi Veter Zodiak Belaya Zvezda

12-18 Month Dog Class
1st Blitzen's White Haze


Winners Bitch: (3-1-2-0)
Silver Fox Odtaa Starr Shine At Jasam

Senior Puppy Bitch Class
1st Silver Fox Odtaa Starr Shine At Jasam




4-6 Month Dog Class
1st Innovations Git R Done


Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 12 pts (4-4-2-3)
GChB Debalys Christmas Caper

Best Of Opposite Sex
Ch Nanook's Ice On Fire

Best Of Winners: (4-4-2-3)
Nightshade Solar Powered Of Kuvuk

Best Puppy In Breed
Kuvuk's Kissed By Fire

Select Dog
GCh Debalys Kick Start My Heart

Select Bitch
Ch Kuvuk's Decended From Royalty


Winners Bitch: (4-4-2-3)
Excalibur's Vanity Fair With Kuvuk

Reserve Winners Bitch
Nightshade Jupiter Rising

Junior Puppy Bitch Class
1st Nightshade Jupiter Rising
2nd Debalys Curtain Call

Senior Puppy Bitch Class
1st Excalibur's Vanity Fair With Kuvuk

12-18 Month Bitch Class
1st Frostypaw's From Russia With Love





Group 4 - David Swartwood Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Affirm's Charismatic
  Lakeland Terrier   36
Group 2nd   
GCh LBK's Rebel And Proud All Bets Are Off
  American Staffordshire Terrier   35
Group 3rd    Dilywags Country Gal Annie   West Highland White Terrier   27
Group 4th   Ch Lozoe Paying The Riot At Renica   Bull Terrier (Miniature)   23
BPIG    Dilywags Country Gal Annie   West Highland White Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    VDK Glamorous At Embolden   Scottish Terrier   0
Best Veteran In Group   
GCh Wimaru's Final Chance
  Staffordshire Bull Terrier   0
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Brea's Champagne N Candlelight



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 4 pts (0-2-0-3)
Ch Zoda's Explosion Of Pickles

Select Bitch
Ch Zealous Remember Striker's Zoe



Winners Bitch: (0-2-0-3)
Castle Guard Mount Meribel

Reserve Winners Bitch
Castle Guard Runa Strong

12-18 Month Bitch Class
1st Castle Guard Runa Strong

Open Bitch Class
1st Castle Guard Mount Meribel

4-6 Month Bitch Class
1st Zoda J's Forget Me Knots

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Lozoe Paying The Riot At Renica



4-6 Month Bitch Class
1st Renica's Good Omens

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Cairnisles Fashion Trend



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Cairnisles Fashion Trend

Reserve Winners Bitch
McGuinness Dressed With Pepper

12-18 Month Bitch Class
1st McGuinness Dressed With Pepper

Bred By Exhibitor Bitch Class
2nd Beguiling Peigi's Gnome Brew

Open Bitch Class
1st Cairnisles Fashion Trend

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Affirm's Charismatic



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Boldheart's Party Till Midnight

Select Bitch
Ch Tucks Hey Rey



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Boldheart's Party Till Midnight

Reserve Winners Bitch
Boldheart's Harley Quinn

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Boldheart's Party Till Midnight

Open Bitch Class
1st Boldheart's Harley Quinn
2nd Boldheart's Pixie

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Glenshiel's Gregarious Laird

Best Puppy In Breed
Glenshiel's Gregarious Laird


Winners Dog: (1-0-0-0)
Glenshiel's Gregarious Laird

Junior Puppy Dog Class
1st Glenshiel's Gregarious Laird


4-6 Month Bitch Class
1st VDK Glamorous At Embolden

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mackanme Lach Faire Love You Once And Forever

Best Puppy In Breed
Mackanme Lach Faire Love You Once And Forever


Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 7 pts (0-2-3-3)
DNZ Tequila's Cherry Blossom

Best Of Opposite Sex
Ch Tequila's Total Package Kit

Select Dog
GChS Ghostpine's Quantum Leap

Select Bitch
Ch Red Rocks Tequila Sunrise


Winners Bitch: (0-2-3-3)
DNZ Tequila's Cherry Blossom

Reserve Winners Bitch
DNZ Nova @ Chargers

Open Bitch Class
1st DNZ Tequila's Cherry Blossom
2nd DNZ Nova @ Chargers

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Dilywags Country Gal Annie

Best Puppy In Breed
Dilywags Country Gal Annie






Group 5 - Tannis Postma Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Zevald's Star Magic Of Brynmill
  Pug   55
Group 2nd   
GChB Tanooki Suit Of Lore
  Chinese Crested   54
Group 3rd   Ch Tribble Crystalton Valcopy Phoebe   Pomeranian   39
Group 4th    Prairiefire Linguine   Havanese   33
BPIG   Ch Tribble Crystalton Valcopy Phoebe   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sunlit's Done Me Dirty   Chinese Crested   0
Best Veteran In Group   
Ch Showin's Silver Eclipse
  Pomeranian   0
Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Wynneira Polars Takin Care O Biznez

Best Of Opposite Sex
Ch Wynneiras Callin' The Shots

Best Puppy In Breed
Wynneira Polars Takin Care O Biznez


Winners Dog: (1-0-0-1)
Wynneira Polars Takin Care O Biznez

Junior Puppy Dog Class
1st Wynneira Polars Takin Care O Biznez


Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Pastel's Web Of Lies

Best Of Opposite Sex
Pastels Badlands

Best Puppy In Breed
Pastels Badlands


Winners Bitch: (0-2-1-0)
Pastels Badlands

Reserve Winners Bitch
Klee's Fayedra Lost In Love

Senior Puppy Bitch Class
1st Pastels Badlands
2nd Klee's Fayedra Lost In Love

4-6 Month Bitch Class
1st DNZ's Black Velvet Gigi

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Chi'Veneziani Alefer's Pluto

Best Of Opposite Sex
Sharinway's Roseanna

Best Puppy In Breed
Sharinway's Roseanna



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Sharinway's Roseanna

Reserve Winners Bitch
Mysticblus Of Angels And Demons

Senior Puppy Bitch Class
1st Sharinway's Roseanna

Open Bitch Class
1st Mysticblus Of Angels And Demons
2nd Dafawns Caramel Toffee Twist

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 14 pts (3-5-4-3)
GChB Tanooki Suit Of Lore

Best Of Opposite Sex
Ch Janterras Every Little Thing

Best Of Winners: (3-5-4-3)
Willowglyn Twinkle Little Star

Best Puppy In Breed
Ch Hex's Gone To Tex's

Select Dog
Ch Wind Back To The Future

Select Bitch
GChB Wind's Something About Mary


Winners Dog: (3-5-4-3)
Yorkhouse Vino Rosso

Reserve Winners Dog
Hex's Roc Me Out

Senior Puppy Dog Class
1st Yorkhouse Vino Rosso

Canadian Bred Dog Class
1st Hex's Roc Me Out

Open Dog Class
1st De Novo Gattaca

4-6 Month Dog Class
1st Solarus Willowglyn Luminescence

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Ch Coton CPH's Unchain My Heart

Best Of Opposite Sex
Hawks'n'Hooves It's A Gift

Best Puppy In Breed
Hawks'n'Hooves Junior Mint

Select Dog
Ch LouLou-D'Amour De La Vanille Bourbon


Winners Bitch: (0-2-2-0)
Hawks'n'Hooves It's A Gift

Reserve Winners Bitch
Hawks'n'Hooves Junior Mint

Senior Puppy Bitch Class
1st Hawks'n'Hooves Junior Mint

12-18 Month Bitch Class
1st Hawks'n'Hooves It's A Gift

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bernkastel Call Of The Man Cub


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bernkastel Call Of The Man Cub

12-18 Month Dog Class
1st Bernkastel Call Of The Man Cub


Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
Prairiefire Linguine

Best Of Opposite Sex
GChB Fantastic Dream's Golden Fire Of Destiny

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Prairiefire Linguine

Best Puppy In Breed
Prairiefire Linguine


Winners Dog: (1-1-2-1)
Prairiefire Linguine

Junior Puppy Dog Class
1st Prairiefire Linguine


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Prairiefire Rigatoni

Junior Puppy Bitch Class
1st Prairiefire Rigatoni

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Lionheart Mi Shizuka



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 5 pts (1-4-0-1)
Ch Animato Autumn Splendor

Best Of Opposite Sex
Annacott Tiarna Takes Two To Tango

Best Of Winners: (1-4-0-1)
Nanrich Topflite Off To The Rodeo

Best Puppy In Breed
Nanrich Topflite Off To The Rodeo


Winners Dog: (1-4-0-1)
Annacott Tiarna Takes Two To Tango

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Annacott Tiarna Takes Two To Tango

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Diaquiris Melody At Lionheart

Best Of Opposite Sex
Ch Saffron Sherhy A.Lucien At Sincity



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Diaquiris Melody At Lionheart

Open Bitch Class
1st Diaquiris Melody At Lionheart

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 5 pts (4-0-0-2)
Ch Tribble Crystalton Valcopy Phoebe

Best Of Opposite Sex
Firesprite Music Man

Best Puppy In Breed
Ch Tribble Crystalton Valcopy Phoebe

Select Bitch
Ch Tofini The Beat Goes On


Winners Dog: (4-0-0-2)
Firesprite Music Man

Reserve Winners Dog
Arwins My Deck Is Bigger

Junior Puppy Dog Class
1st Firesprite Music Man

Senior Puppy Dog Class
1st Arwins My Deck Is Bigger

Open Dog Class
1st Pitrepoms Won Ton
2nd Tofini Siamese Dream

Veteran Male
Ch Showin's Silver Eclipse

4-6 Month Dog Class
1st Autumnrich Sonic Kaboom


4-6 Month Bitch Class
1st Terramarie's Versace

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Ch Houseopaws You're So Fine

Best Puppy In Breed
Ch Houseopaws You're So Fine


Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Zevald's Star Magic Of Brynmill



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Kiwiblue Steel The Thunder

Best Of Opposite Sex
CwnAnnwn's Wee Bit O' Atta Tu Dee



Winners Bitch: (0-2-1-0)
CwnAnnwn's Wee Bit O' Atta Tu Dee

Reserve Winners Bitch
CwnAnnwn Magnolia Blooms Of Simya

12-18 Month Bitch Class
1st CwnAnnwn Magnolia Blooms Of Simya

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st CwnAnnwn's Wee Bit O' Atta Tu Dee





Group 6 - David Swartwood Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Balcsi King Mars
  Chow Chow   54
Group 2nd    Kimmit's Cyber Queen   Xoloitzcuintli (Standard)   53
Group 3rd   
Ch Milo's Out On A Limb
  Dalmatian   52
Group 4th    Rugerlane's Foolish Games Of Canis Maj   Bulldog   40
BPIG   Ch Eagertrieves Beat The Bank   French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Belcourt Reach For The Stars   Poodle (Standard)   0
Best Veteran In Group   
GCh Cinnakees Christian Louboutin
  Keeshond   0
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Cumulus Cabochon Roaring Lion

Best Of Opposite Sex
Sanbree's Absolutely Hello Mary Lou



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Sanbree's Absolutely Hello Mary Lou

12-18 Month Bitch Class
1st Sanbree's Absolutely Hello Mary Lou

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
Ch Bromley Rock's Countess Of Grantham

Best Of Opposite Sex
Orkan Don Chesa Lu Grande

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Klee Ellen Keep On Dancing

Select Dog
Ch Bromley Rock's Living Out Loud


Winners Dog: (2-1-1-1)
Orkan Don Chesa Lu Grande

Reserve Winners Dog
Bromley Rock's At Your Service

12-18 Month Dog Class
1st Orkan Don Chesa Lu Grande

Canadian Bred Dog Class
1st Bromley Rock's At Your Service


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Klee Ellen Keep On Dancing

12-18 Month Bitch Class
1st Klee Ellen Keep On Dancing

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rugerlane's Foolish Games Of Canis Maj


Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Balcsi King Mars



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 11 pts (2-3-3-4)
Ch Milo's Out On A Limb

Best Of Opposite Sex
GChB Milo's Here Comes Freddie

Best Of Winners: (2-3-3-4)
R Dals Dazzlin' Pippa

Best Puppy In Breed
Echoviews Cutting Edge

Select Dog
GCh Echoview N Sevenmoons Grand Design

Select Bitch
Ch Echoviews Run Silent Run Deep


Winners Dog: (2-3-3-4)
Milo's He Shoots He Skors At Leedal

Reserve Winners Dog
Echoviews Cutting Edge

Senior Puppy Dog Class
1st Echoviews Cutting Edge

Open Dog Class
1st Milo's He Shoots He Skors At Leedal

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Eagertrieves Beat The Bank

Best Of Opposite Sex
Shade's She's A Diva @ Dnz

Best Puppy In Breed
Ch Eagertrieves Beat The Bank



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Shade's She's A Diva @ Dnz

Reserve Winners Bitch
DNZ's Spice Of Life

Senior Puppy Bitch Class
1st Shade's She's A Diva @ Dnz

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st DNZ's Spice Of Life

Open Bitch Class
1st Hot Child In The City Kassandera

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Admiraal's Rocky Road

Best Of Opposite Sex
Admiraal's Honey Cruller

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Admiraal's Tellin' Tales

Best Puppy In Breed
Admiraal's Tellin' Tales

Select Dog
GCh Bonden's Klompen Pickwick Club


Winners Dog: (1-1-2-0)
Admiraal's Tellin' Tales

Senior Puppy Dog Class
1st Admiraal's Tellin' Tales

Veteran Male
GCh Cinnakees Christian Louboutin


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Admiraal's Honey Cruller

Junior Puppy Bitch Class
1st Admiraal's Honey Cruller

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Apsolutely Red Red Whine

Best Of Opposite Sex
Jaron's Cybele De Santa Inez

Best Puppy In Breed
Jaron's Cybele De Santa Inez


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Jaron's Cybele De Santa Inez

Senior Puppy Bitch Class
1st Jaron's Cybele De Santa Inez

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 6 pts (3-1-2-1)
GChB Kandansk Staken Nosferatu

Best Of Opposite Sex
Kandansk Infatuation

Best Of Winners: (3-1-2-1)
Keja's Mystical Endeavour

Best Puppy In Breed
Keja's Mystical Endeavour

Select Dog
Ch Maezhi's Easy On The Eyes

Select Bitch
Ch Keja's All The Right Moves


Winners Dog: (3-1-2-1)
Keja's Mystical Endeavour

Reserve Winners Dog
Keja's Linus Barclay

Senior Puppy Dog Class
1st Keja's Mystical Endeavour

Open Dog Class
1st Keja's Linus Barclay
2nd Teannas High Jaxed At Kelmar


Winners Bitch: (3-1-2-1)
Kandansk Infatuation

Senior Puppy Bitch Class
1st Kandansk Infatuation

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 5 pts (3-3-0-0)
Aviator Esprit's Kiss Of A Jedi

Best Of Opposite Sex
Arreau's Forever Came Today

Best Of Winners: (3-3-0-0)
Aviator Esprit's Kiss Of A Jedi

Best Puppy In Breed
Aviator Esprit's Kiss Of A Jedi


Winners Dog: (3-3-0-0)
Aviator Esprit's Kiss Of A Jedi

Reserve Winners Dog
Sailso Presley Guides Me Home

Junior Puppy Dog Class
1st Aviator Esprit's Kiss Of A Jedi

12-18 Month Dog Class
1st Sailso Presley Guides Me Home

Open Dog Class
1st Edencourt Moonraker

4-6 Month Dog Class
1st Belcourt Reach For The Stars


Winners Bitch: (3-3-0-0)
Arreau's Forever Came Today

Reserve Winners Bitch
Coronado Heritage Rose

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Coronado Heritage Rose

Open Bitch Class
1st Arreau's Forever Came Today
2nd Coronado Pretty In Pink

4-6 Month Bitch Class
1st Coronado Benverde Peace Rose
2nd Benverde Coronado Rosa Verde

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bonchien Fashionista



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bonchien Fashionista

Open Bitch Class
1st Bonchien Fashionista

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Tsukime's Envy My Beauty At D.C.Kin

Best Puppy In Breed
Tsukime's Envy My Beauty At D.C.Kin

Select Bitch
Ch Satika's Inari At D.C.Kin



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Tsukime's Envy My Beauty At D.C.Kin

Junior Puppy Bitch Class
1st Tsukime's Envy My Beauty At D.C.Kin

Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Mydream's All Shook Up

Best Puppy In Breed
Mydream's All Shook Up

Select Dog
Ch Mydream's Heavenly Tango


Winners Dog: (1-0-1-0)
Mydream's All Shook Up

Junior Puppy Dog Class
1st Mydream's All Shook Up

4-6 Month Dog Class
1st Mydream's The Party Continues


Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Meadowpark's Brazen Bentley

Select Dog
Ch Sandon's Hat Trick At Meadowpark



Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Adominos To-jo Too Bad She's Bad

Best Puppy In Breed
Adominos Trick Or Treat



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Adominos Trick Or Treat

Reserve Winners Bitch
Adominos Tripitaka Parti Time 4 This Cowgirl

Senior Puppy Bitch Class
1st Adominos Trick Or Treat

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Adominos Tripitaka Parti Time 4 This Cowgirl

Judge: Tannis Postma

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kimmit's Cyber Queen



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kimmit's Cyber Queen

Open Bitch Class
1st Kimmit's Cyber Queen



Group 7 - Thomas Nesbitt Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger
  Old English Sheepdog   56
Group 2nd   
GCh Charvell's Midnight Thunder
  Collie (Rough)   55
Group 3rd   
Ch Messyhair's Harry Belafonte Debruyeres
  Schapendoes   49
Group 4th   GChS Emmy's Simply Orange   Shetland Sheepdog   48
BPIG   
Ch WR Aussies Half And Half
  Australian Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group    Shadanatam You Know My Name   Belgian Shepherd Dog   0
Best Veteran In Group   
GCh Zesta Shiver Me Timbur
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 10 pts (1-4-5-1)
Ch WR Aussies Half And Half

Best Of Opposite Sex
GCh Sixx Belles Til Midnite In Memphis

Best Of Winners: (1-4-5-1)
EW Precision And Style

Best Puppy In Breed
Ch WR Aussies Half And Half

Select Dog
GChB Turbar's All Of Me


Winners Dog: (1-4-5-1)
EW Precision And Style

12-18 Month Dog Class
1st EW Precision And Style

4-6 Month Dog Class
1st Oenomel's That's What She Said OfBellbright


Winners Bitch: (1-4-5-1)
Graceland's Misconduct

Reserve Winners Bitch
Sheep's Kin Heard The Beat

12-18 Month Bitch Class
1st Sheep's Kin Heard The Beat

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Graceland's Misconduct

Open Bitch Class
1st Sheep's Kin Kinda Complicated
2nd Casselcreek The Big Cheese

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Blacklist's Khy


4-6 Month Dog Class
1st Shadanatam You Know My Name


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Blacklist's Khy

Open Bitch Class
1st Blacklist's Khy

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Flywire Sin-Tillating Sapphire At Sylyn


Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
Ch Bitterroots Flight Of The Kestrel

Best Of Opposite Sex
On Targets Star Lord

Select Bitch
Ch Outburst Goddess Of War


Winners Dog: (1-0-0-2)
On Targets Star Lord

Open Dog Class
1st On Targets Star Lord






4-6 Month Bitch Class
1st Bolo RSVP Pending For Fortress

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 5 pts (2-2-2-0)
GCh Charvell's Midnight Thunder

Best Of Opposite Sex
Tallywood Actually

Best Of Winners: (2-2-2-0)
Tamaron's Some Beach Somewhere

Best Puppy In Breed
Rainycreek Tallywood Solaia

Select Dog
GChB Tallywood Coalescence


Winners Dog: (2-2-2-0)
Tamaron's Some Beach Somewhere

Reserve Winners Dog
Fonehill Heart On Fire

Senior Puppy Dog Class
1st Fonehill Heart On Fire

Open Dog Class
1st Tamaron's Some Beach Somewhere


Winners Bitch: (2-2-2-0)
Tallywood Actually

Reserve Winners Bitch
Rainycreek Tallywood Solaia

Junior Puppy Bitch Class
1st Rainycreek Tallywood Solaia

Open Bitch Class
1st Tallywood Actually

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
Ch Tamaron's Lord Of The Rings

Best Of Opposite Sex
Whiskeyjack Rumor Has It

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Whiskeyjack Rumor Has It

Best Puppy In Breed
Whiskeyjack Rumor Has It

Select Dog
GCh Tamaron's After Midnight


Winners Dog: (1-2-2-0)
Charvell's Spectro Vision

Senior Puppy Dog Class
1st Charvell's Spectro Vision


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Whiskeyjack Rumor Has It

Reserve Winners Bitch
Tamaron's From Dusk Til Dawn

Senior Puppy Bitch Class
1st Whiskeyjack Rumor Has It

12-18 Month Bitch Class
1st Tamaron's From Dusk Til Dawn

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Orical Outback Adventure



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mystksand Amok Amok Amok



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mystksand Amok Amok Amok

12-18 Month Bitch Class
1st Mystksand Amok Amok Amok

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Ch Gerplu Kaffon

Best Of Opposite Sex
Auours Ovænta Karamella

Select Dog
Ch Orleansisd Breki



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Auours Ovænta Karamella

Reserve Winners Bitch
Audurs Galdra Koldimma

12-18 Month Bitch Class
1st Auours Ovænta Karamella

Canadian Bred Bitch Class
1st Audurs Galdra Koldimma

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Aspenrain's Maverick Good Will


Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Tumbleweed Valubal Gamechanger



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Messyhair's Harry Belafonte Debruyeres



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 14 pts (3-5-4-3)
GChS Emmy's Simply Orange

Best Of Opposite Sex
Ch Emmys Dreamsicle

Best Of Winners: (3-5-4-3)
Zesta Bi Mistake

Best Puppy In Breed
Zesta Bi Mistake

Select Dog
GChB Zesta Shiver Me Timbur

Select Bitch
Ch Zesta Blutiful Mistake


Winners Dog: (3-5-4-3)
Zesta Ask Me How

Reserve Winners Dog
Willowglyn Midnight Rambler

Junior Puppy Dog Class
1st Gloryhills I'm A Believer

12-18 Month Dog Class
1st Willowglyn Midnight Rambler

Open Dog Class
1st Zesta Ask Me How

Veteran Male
GChB Zesta Shiver Me Timbur


Winners Bitch: (3-5-4-3)
Zesta Bi Mistake

Reserve Winners Bitch
Keystone Just Ask

Junior Puppy Bitch Class
1st Zesta Bi Mistake
2nd Foursure Change My Mind

12-18 Month Bitch Class
1st Zesta Secret Ingredient

Open Bitch Class
1st Keystone Just Ask
2nd Zesta Morning Song

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Katia de Fillobull



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Katia de Fillobull

Open Bitch Class
1st Katia de Fillobull

Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Puddleduck SD&DP This Lil Piggy Flew 2 Crosswind


4-6 Month Dog Class
1st Crosswind's Dragon Magic

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By