Battle River Canine Association
Sunday, March 27, 2022



Related Results

Obedience

Friday, March 25 (Obedience Trial-1)
Saturday, March 26 (Obedience Trial-2)
Sunday, March 27 (Obedience Trial-3)

Rally Obedience

Friday, March 25 (Rally Trial-1)
Saturday, March 26 (Rally Trial-2)
Sunday, March 27 (Rally Trial-3)



Results courtesy of:


-- Terrina Maciborski --
GCH Ghostpine's Quantum Leap NTD ITD
"Bauer"
Breeder/Owner/Handler: Terrina Maciborski
www.facebook.com/GhostPine-Staffordshire-Bull-Terriers


Best In Show
Judge: Wayne Thompson
Spaniel (Brittany)  
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
Points: 513 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Wayne Thompson
Doberman Pinscher  
GChS Hierarch's Sympathy For The Devil
Points: 426
Best Puppy In Show
Judge: Wayne Thompson
Chow Chow  
Balcsi King Mars
Reserve Best Puppy In Show
Judge: Wayne Thompson
Soft-Coated Wheaten Terrier  
Tyrone Bahama Breeze
Best Baby Puppy In Show
Judge: Wayne Thompson
Shiba Inu   Timberfox's Ministry Of Magic
Best Veteran In Show
Judge: Wayne Thompson
Keeshond  
GCh Cinnakees Christian Louboutin








Group 1 - Wayne Thompson Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic
  Spaniel (Brittany)   86
Group 2nd   
GChB Allsgold Shot Of III Wise Men
  Retriever (Golden)   79
Group 3rd   
Ch Canrick's Patriot
  Spaniel (American Cocker)   65
Group 4th    Shadowmere Copperhollow Celtic Moon N Virgo   Setter (Irish)   54
BPIG   
Ch Kizmar Pagliacci Slow Roasted Wickedness
  Vizsla (Smooth-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Beswin Ynot Dream With Mee   Spaniel (English Springer)   0
Best Veteran In Group   Ch Rhuzara Cprhollow Autumn In NY   Setter (Irish)   0
Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
DuValin Jersey Boy

Best Of Opposite Sex
Crossiron Ain't Misbehavin

Best Of Winners: (1-3-0-0)
DuValin Jersey Boy

Best Puppy In Breed
Crossiron's Dream Come True


Winners Dog: (1-3-0-0)
DuValin Jersey Boy

Open Dog Class
1st DuValin Jersey Boy


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Crossiron Ain't Misbehavin

Reserve Winners Bitch
Crossiron's Dream Come True

Junior Puppy Bitch Class
1st Crossiron's Dream Come True

12-18 Month Bitch Class
1st Crossiron's Catch Me If You Can

Open Bitch Class
1st Crossiron Ain't Misbehavin

4-6 Month Bitch Class
1st Du Pimbina Duchess

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 8 pts (2-3-1-3)
GCh Bianca's BrazosRiver Tahoe

Best Of Opposite Sex
Ch Firepoint Good Bones

Best Of Winners: (2-3-1-3)
Clarity's Que Sera Sera

Best Puppy In Breed
Clarity's Que Sera Sera

Select Bitch
Ch Clarity's Take The Shot


Winners Dog: (2-3-1-3)
Firepoint Got A Good Thing Going On

Reserve Winners Dog
Malhaven Dare To Dance The Tide

Senior Puppy Dog Class
1st Malhaven Dare To Dance The Tide

12-18 Month Dog Class
1st Firepoint Got A Good Thing Going On


Winners Bitch: (2-3-1-3)
Clarity's Que Sera Sera

Reserve Winners Bitch
Clarity's Serendipity

Junior Puppy Bitch Class
1st Clarity's Que Sera Sera
2nd Clarity's Serendipity

Senior Puppy Bitch Class
1st Malhaven Just Dance With Your Dog In The Rain

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ches-Shores Spotted Eagle


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ches-Shores Spotted Eagle

Open Dog Class
1st Ches-Shores Spotted Eagle

Veteran Male
Ches-Shores Spotted Eagle


Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mistcurl Bartibog River Capt


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mistcurl Bartibog River Capt

Open Dog Class
1st Mistcurl Bartibog River Capt


Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 9 pts (3-3-3-1)
GChB Birdztheword Too Humble To Brag

Best Of Opposite Sex
Muddyflats Shutter Speed

Best Of Winners: (3-3-3-1)
Muddyflats Shutter Speed

Best Puppy In Breed
Favor's Maple Leaf Rag

Select Dog
GCh Blazingstar Crimson Topaz

Select Bitch
Ch Kistryl Toffee


Winners Dog: (3-3-3-1)
Blazingstar Northern Harrier

Reserve Winners Dog
Inglis Above The Sky

Junior Puppy Dog Class
1st Inglis Above The Sky
2nd Muddyflats Gadsby

Canadian Bred Dog Class
1st Blazingstar Northern Harrier


Winners Bitch: (3-3-3-1)
Muddyflats Shutter Speed

Reserve Winners Bitch
Blazingstar Prairie Smoke

Senior Puppy Bitch Class
1st Favor's Maple Leaf Rag

12-18 Month Bitch Class
1st Muddyflats Shutter Speed

Open Bitch Class
1st Blazingstar Prairie Smoke

Judge: Joan Colbourn

Best Of Breed: 13 pts (2-6-4-2)
GChS Allsgold Shot Of III Wise Men

Best Of Opposite Sex
Ch Harmony's Bon Appetit

Best Of Winners: (2-6-4-2)
Verdoro's Hope And Glory

Best Puppy In Breed
Ch Candor's Making A Racket

Select Dog
GChB Allsgold's Darby Downes

Select Bitch
Ch Tasmara Uncharted


Winners Bitch: (2-6-4-2)
Verdoro's Hope And Glory

Reserve Winners Bitch
Goldenmoments Girl's Best Friend

Junior Puppy Bitch Class
1st Colorbook's In Living Color

12-18 Month Bitch Class
1st Kavon's Special Mission
2nd Coppermoon Mad Cat Boogie

Canadian Bred Bitch Class
1st Hollykins Beach You To It

Open Bitch Class
1st Verdoro's Hope And Glory
2nd Goldenmoments Girl's Best Friend

4-6 Month Bitch Class
1st Tasmara I Have A Secret

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Woodcreek's Ray Of Sunshine


Winners Dog: (1-0-0-0)
Woodcreek's Ray Of Sunshine

Open Dog Class
1st Woodcreek's Ray Of Sunshine


Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Sevenoaks Ultimate Weapon

Best Of Opposite Sex
Briarstone's Brigadoon

Best Puppy In Breed
Briarstone's Brigadoon


Winners Dog: (1-0-0-1)
Briarstone's Brigadoon

Senior Puppy Dog Class
1st Briarstone's Brigadoon


Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 10 pts (2-4-4-1)
Ch Canrick's Patriot

Best Of Opposite Sex
GCh Mar-K N Kove's Oops I Did It Again

Best Of Winners: (2-4-4-1)
Rachris In Daddy's Footsteps

Best Puppy In Breed
Rachris Wick'd Chantico

Select Dog
GCh Mar-K's Here We Go Again!


Winners Dog: (2-4-4-1)
Rachris In Daddy's Footsteps

Reserve Winners Dog
Rachris A Spark In The Dark

12-18 Month Dog Class
1st Rachris In Daddy's Footsteps

Open Dog Class
1st Rachris A Spark In The Dark


Winners Bitch: (2-4-4-1)
Canrick's Black Diamond

Reserve Winners Bitch
Kove's Its On Like A Prawn Who Yawns At Dawn

Junior Puppy Bitch Class
1st Rachris Wick'd Chantico

12-18 Month Bitch Class
1st Canrick's Black Diamond

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rehmann's Tri White Dove

Open Bitch Class
1st Kove's Its On Like A Prawn Who Yawns At Dawn

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 6 pts (2-2-2-1)
GChEx Rivermist Broxden Magnuttic

Best Of Opposite Sex
Ch Amigo Whitehead Yellow Rose

Best Of Winners: (2-2-2-1)
Kinwashkly Roe

Select Dog
Ch Amigo's Promise Me Billy Lee


Winners Dog: (2-2-2-1)
Kinwashkly Roe

Reserve Winners Dog
Amigo's Bird Zekeing Missile

Canadian Bred Dog Class
1st Amigo's Bird Zekeing Missile

Open Dog Class
1st Kinwashkly Roe

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 7 pts (0-5-3-0)
GCh Especially Hot Rod Harley

Best Of Opposite Sex
Nonnies Anson's Valley Girl

Best Puppy In Breed
Sherlock's Dark Secret

Select Dog
GChS Sherlock's Right On Q





4-6 Month Dog Class
1st Beswin Ynot Aim For The Stars


4-6 Month Bitch Class
1st Beswin Ynot Dream With Mee

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Finnibone's Cuz Mama Can



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Finnibone's Cuz Mama Can

Open Bitch Class
1st Finnibone's Cuz Mama Can

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kizmar Pagliacci Slow Roasted Wickedness

Best Puppy In Breed
Ch Kizmar Pagliacci Slow Roasted Wickedness



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Leith Gramayre Fortified Spirit

Best Of Opposite Sex
Koping Custom Fit Fairy Tale

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Leith Gramayre Fortified Spirit


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Koping Custom Fit Fairy Tale

Open Bitch Class
1st Koping Custom Fit Fairy Tale





Group 2 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Heathview Falconbridge
  Irish Wolfhound   72
Group 2nd   
GChS Priderock's Aedan Of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   65
Group 3rd   Ch Dreamdax Metalingus   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   63
Group 4th   
Ch Telford's Put The Needle On The Record
  Beagle   61
BPIG   
Ch Telford's Put The Needle On The Record
  Beagle   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bassetacres On A Real Good Night   Basset Hound   0
Best Veteran In Group   
GChS Priderock's Aedan Of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Intisar Red Dawn



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Intisar Red Dawn

Open Bitch Class
1st Intisar Red Dawn

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Summit My Stardust Melody



Judge: Joan Colbourn

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
Ch Sasquatch My Little Gingersnap At Bonorlea

Best Of Opposite Sex
Bassetacres Roll Out

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Bassetacres Roll Out

Best Puppy In Breed
Bassetacres Roll Out

Select Bitch
Ch Sasquatch Sarah Isabella At Bonorlea


Winners Dog: (1-2-0-2)
Bassetacres Roll Out

Senior Puppy Dog Class
1st Bassetacres Roll Out


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Bonsecours Lil' Sugar Rush

Reserve Winners Bitch
Bassetacres Got Your Ears On

12-18 Month Bitch Class
1st Bonsecours Lil' Sugar Rush

Open Bitch Class
1st Bassetacres Got Your Ears On

4-6 Month Bitch Class
1st Bassetacres On A Real Good Night

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 6 pts (2-4-1-0)
Ch Telford's Put The Needle On The Record

Best Of Opposite Sex
Gwencalon Heather On The Hill

Best Of Winners: (2-4-1-0)
Gwencalon Heather On The Hill

Best Puppy In Breed
Ch Telford's Put The Needle On The Record


Winners Dog: (2-4-1-0)
Gwencalon's Calypso

Reserve Winners Dog
Jaxson Xprecious Dream

Junior Puppy Dog Class
1st Jaxson Xprecious Dream

Open Dog Class
1st Gwencalon's Calypso


Winners Bitch: (2-4-1-0)
Gwencalon Heather On The Hill

Reserve Winners Bitch
Waskasoo's Victory Dance

12-18 Month Bitch Class
1st Waskasoo's Victory Dance

Canadian Bred Bitch Class
1st Telford's Libby Fantastico

Open Bitch Class
1st Gwencalon Heather On The Hill
2nd Telford's Busta Move

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 11 pts (4-4-2-2)
Ch Soco's Great Northern RR ML

Best Of Opposite Sex
Ch RHK Kiss A Cinnamon Star

Best Of Winners: (4-4-2-2)
Zvezda Kovaleni Takesha II

Best Puppy In Breed
Ch Soco's Great Northern RR ML

Select Dog
Ch RHK BNB Cocos Silver Frost


Winners Dog: (4-4-2-2)
Zvezda Kovaleni Takesha II

Reserve Winners Dog
Teckelwood RHK Night Frost

12-18 Month Dog Class
1st Zvezda Kovaleni Takesha II
2nd RHK Mellies Little Louis

Canadian Bred Dog Class
1st Teckelwood RHK Night Frost

Open Dog Class
1st Zvezda Kovaleni Takesha II

4-6 Month Dog Class
1st RHK Nutty Fireball


Winners Bitch: (4-4-2-2)
Era Of A Red Carpet Performance

Reserve Winners Bitch
Blackpoint RHK Winry Sparkle

Junior Puppy Bitch Class
1st RHK Dark Diva Zensation

Canadian Bred Bitch Class
1st Blackpoint RHK Winry Sparkle

Open Bitch Class
1st Era Of A Red Carpet Performance
2nd RHK BNB Cocos Frosted Sparkle

Judge: Joan Colbourn

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Dreamdax Metalingus

Best Of Opposite Sex
Wagswell's Cover Me In Sunshine MW

Best Puppy In Breed
Wagswell's Cover Me In Sunshine MW



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Wagswell's Cover Me In Sunshine MW

Senior Puppy Bitch Class
1st Wagswell's Cover Me In Sunshine MW

4-6 Month Bitch Class
1st Wagswell's Don't Be So Vogue MW

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 11 pts (3-6-1-2)
GCh I Spy Traces Matsutakes Carrig

Best Of Opposite Sex
GChB Matsutakes Daisy For Cegah

Best Of Winners: (3-6-1-2)
Carrig's Where's Gidget Going Now

Best Puppy In Breed
Carrig's Beautiful Blythe

Select Bitch
Ch Carrig's She's All Matsutake


Winners Dog: (3-6-1-2)
Wagswell's Neutron Dance

Reserve Winners Dog
Carrig's Go Go Gadget

12-18 Month Dog Class
1st Carrig's Go Go Gadget
2nd Hansen IZ Novo-Peredelkino

Open Dog Class
1st Wagswell's Neutron Dance


Winners Bitch: (3-6-1-2)
Carrig's Where's Gidget Going Now

Reserve Winners Bitch
Carrig's Beautiful Blythe

Senior Puppy Bitch Class
1st Carrig's Beautiful Blythe

12-18 Month Bitch Class
1st Wagswell's Culinary Delight SW

Canadian Bred Bitch Class
1st Carrig's Pretty Perfect

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Carrig's Setting Roots

Open Bitch Class
1st Carrig's Where's Gidget Going Now
2nd Matsutakes Moments Reflection

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Flaming Fox Keilo Wild


Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
B-Voodoo Sunshine And Whiskey


Winners Dog: (1-0-0-0)
B-Voodoo Sunshine And Whiskey

Open Dog Class
1st B-Voodoo Sunshine And Whiskey


Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Valbydane What Imagination Brings

Best Of Opposite Sex
Spiritsound Lean On Me At Asgardian

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Valbydane What Imagination Brings

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 6 pts (2-2-2-1)
GChB Heathview Falconbridge

Best Of Opposite Sex
Borradailes' Caragh Of The Hills

Best Of Winners: (2-2-2-1)
Borradailes' Caragh Of The Hills

Best Puppy In Breed
OMalley's Return Of The Joker

Select Dog
Ch Custail Justice At Hawkhaven

Select Bitch
Ch Silhouette I'm To Hot To Handle


Winners Dog: (2-2-2-1)
Rocklakes If You Got The Time

Reserve Winners Dog
OMalley's Return Of The Joker

Senior Puppy Dog Class
1st OMalley's Return Of The Joker

Open Dog Class
1st Rocklakes If You Got The Time

Judge: Joan Colbourn

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Nefer-Temu Ultimate Darkness



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Nefer-Temu Ultimate Darkness

Open Bitch Class
1st Nefer-Temu Ultimate Darkness

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Priderock's Aedan Of Mobukhosi

Best Of Opposite Sex
GChB Trumphill Anam Cara At Kipanga


Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 6 pts (3-4-0-0)
Jawaher Bint Nabil Al Daoud

Best Of Opposite Sex
Lahhabeh's Temptation

Best Of Winners: (3-4-0-0)
Jawaher Bint Nabil Al Daoud

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
Ch Counterpoint Perfect Circle

Best Of Opposite Sex
Collooney Ragnar Lophbrok

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Collooney Ragnar Lophbrok

Select Dog
Ch Lynallan's Talk About Me

Select Bitch
GChB Brushwood Bibbidi Bobbidi Boo


Winners Dog: (1-2-1-2)
Collooney Ragnar Lophbrok

12-18 Month Dog Class
1st Collooney Ragnar Lophbrok


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Tarapaca's Leche Nevada

Reserve Winners Bitch
Manorcourt Girl With The Pearl

12-18 Month Bitch Class
1st Tarapaca's Leche Nevada

Canadian Bred Bitch Class
1st Manorcourt Girl With The Pearl





Group 3 - Guy Jeavons Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Hierarch's Sympathy For The Devil
  Doberman Pinscher   110
Group 2nd   
Ch Wathaman's Easy On The Shotz
  Rottweiler   101
Group 3rd   
Ch Journey's N Vegas Debonaire
  Great Dane   95
Group 4th    Tamarackgsmd Sparking Gem   Greater Swiss Mountain Dog   82
BPIG   
Lizona Unmistakable Texas Star
  Mastiff   N/A
Best Baby Puppy In Group    Tierney's High Class Jersey Girl   Rottweiler   0
Best Veteran In Group   
GCh Ch (Alt) Nitroberner's Cloud Nine
  Bernese Mountain Dog   0
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 6 pts (1-2-3-1)
GChB Sendosan Naxxramas

Best Of Opposite Sex
Aracari's Marlborough Diamond

Best Of Winners: (1-2-3-1)
Aracari's Tick Tock Tannenbaum

Best Puppy In Breed
Denali & Aracari's Fly Away Home

Select Dog
GCh Mojo's Cause'n A Riot With London

Select Bitch
Ch Mojo's Agent Starling At Kaspyn


Winners Bitch: (1-2-3-1)
Aracari's Marlborough Diamond

Reserve Winners Bitch
Denali & Aracari's Fly Away Home

Senior Puppy Bitch Class
1st Denali & Aracari's Fly Away Home

Open Bitch Class
1st Aracari's Marlborough Diamond

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Snowventure Delightful Hope



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Snowventure Delightful Hope

Reserve Winners Bitch
Edgemere's Love Over Gold

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Snowventure Delightful Hope
2nd Edgemere's Love Over Gold

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 6 pts (3-1-2-1)
Ch Tailspins Northern Reflections

Best Of Opposite Sex
GCh Tailspins The One And Only

Best Of Winners: (3-1-2-1)
Creo's All Over The World

Best Puppy In Breed
Tailspins Lets Go Coconuts

Select Dog
GChB Prairiegems Boomkanani Irawaru


Winners Dog: (3-1-2-1)
Tailspins Lets Go Coconuts

Reserve Winners Dog
Creo's Xplorin The Honky Tonk Hwy

Senior Puppy Dog Class
1st Tailspins Lets Go Coconuts

12-18 Month Dog Class
1st Talvi's Trouble On The Radar

Open Dog Class
1st Creo's Xplorin The Honky Tonk Hwy

4-6 Month Dog Class
1st Talvi's Benevolent Giant


Winners Bitch: (3-1-2-1)
Creo's All Over The World

12-18 Month Bitch Class
1st Creo's All Over The World

Veteran Female
GCh Ch (Alt) Nitroberner's Cloud Nine

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Knatchbull's Keeper Of Heavens Gate



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 5 pts (3-3-0-0)
Akiak's Qimmiq Inuit's Yeti

Best Of Opposite Sex
Akiak's Qimmiq Jasmine

Best Of Winners: (3-3-0-0)
Akiak's Qimmiq Inuit's Yeti

Best Puppy In Breed
Akiak Qimmiq Nutka


Winners Dog: (3-3-0-0)
Akiak's Qimmiq Inuit's Yeti

Reserve Winners Dog
Akiak Qimmiq Nutka

Junior Puppy Dog Class
1st Akiak Qimmiq Pakak

Canadian Bred Dog Class
1st Akiak Qimmiq Nutka

Open Dog Class
1st Akiak's Qimmiq Inuit's Yeti


Winners Bitch: (3-3-0-0)
Akiak's Qimmiq Jasmine

Reserve Winners Bitch
Akiak's Qimmiq Miki

Junior Puppy Bitch Class
1st Akiak Qimmiq Pikatti

12-18 Month Bitch Class
1st Akiak's Qimmiq Miki

Canadian Bred Bitch Class
1st Akiak's Qimmiq Jasmine

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Prairie Creek's Hotter Than A 2 Dollar Pistol

Best Puppy In Breed
Prairie Creek's Hotter Than A 2 Dollar Pistol



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Prairie Creek's Hotter Than A 2 Dollar Pistol

Reserve Winners Bitch
Prairie Creek's Purple Rain

Senior Puppy Bitch Class
1st Prairie Creek's Hotter Than A 2 Dollar Pistol

12-18 Month Bitch Class
1st Prairie Creek's Purple Rain

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Prairie Creek's Drippin In Finesse

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 8 pts (3-2-1-3)
GChG Hierarch's Sympathy For The Devil

Best Of Opposite Sex
Iconic's Angel Of Music

Best Of Winners: (3-2-1-3)
Iconic's Angel Of Music

Best Puppy In Breed
Iconic's Angel Of Music

Select Dog
GCh Cassius de Akido San

Select Bitch
Ch Janterra's Iced Out


Winners Bitch: (3-2-1-3)
Valhalla's Boots And Boys V Janterra

Reserve Winners Bitch
Cassels I Saw Red

Junior Puppy Bitch Class
1st Cassels I Saw Red

Senior Puppy Bitch Class
1st Valhalla's Boots And Boys V Janterra

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 12 pts (2-6-2-3)
Ch Journey's N Vegas Debonaire

Best Of Opposite Sex
Ch Steelrose Hot Lips Olympian

Best Of Winners: (2-6-2-3)
Paquestone N Richmores Quickstep

Best Puppy In Breed
Paquestone N Richmores Quickstep

Select Dog
GChS Invogue FiresbreathvValbydane

Select Bitch
Ch EBD Rave Review V Valbydane


Winners Dog: (2-6-2-3)
ATG's Not In My Nature

Reserve Winners Dog
Werock's Dream Keeper

Junior Puppy Dog Class
1st Werock's Dream Keeper

Canadian Bred Dog Class
1st ATG's Not In My Nature

Veteran Male
GCh Libertesse Scouts Honour


Winners Bitch: (2-6-2-3)
Paquestone N Richmores Quickstep

Reserve Winners Bitch
OVD Under The Radar V Meraki

Junior Puppy Bitch Class
1st LBGD's Damini

Senior Puppy Bitch Class
1st Paquestone N Richmores Quickstep

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cilka's Godless Girl

Open Bitch Class
1st OVD Under The Radar V Meraki
2nd Wil-Joi La Belle Espionne At Meraki
3rd ATG's Stay Wild Moon Child

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Tamarackgsmd Sparking Gem

Select Bitch
Ch WTF Farms Wild Things Be Still



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Tamarackgsmd Sparking Gem

Reserve Winners Bitch
Tara Eki Balarda

12-18 Month Bitch Class
1st Tamarackgsmd Sparking Gem
2nd Tara Eki Balarda

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GChB Bendegeit's Arson Around

Best Of Opposite Sex
Lizona Unmistakable Texas Star

Best Puppy In Breed
Lizona Unmistakable Texas Star



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Lizona Unmistakable Texas Star

Reserve Winners Bitch
Mome Lizona's Mocha Drizzled Latte

Junior Puppy Bitch Class
1st Lizona Unmistakable Texas Star

12-18 Month Bitch Class
1st Bendegeit N Majestiks Isn't It Ironic

Open Bitch Class
1st Mome Lizona's Mocha Drizzled Latte

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Crooks Mastinos Yolandi



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Crooks Mastinos Yolandi

Reserve Winners Bitch
Crooks Mastinos Foxy Brown

12-18 Month Bitch Class
1st Crooks Mastinos Yolandi
2nd Crooks Mastinos Foxy Brown

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
GCh Marinella's The Thunder Rolls

Best Of Opposite Sex
Baywood Truth Or Dare

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Baywood Call Of Duty

Best Puppy In Breed
Baywood Truth Or Dare

Select Dog
GChEx Baywood Got Some Splainin ToDo


Winners Dog: (1-3-2-0)
Baywood Call Of Duty

Open Dog Class
1st Baywood Call Of Duty


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Baywood Truth Or Dare

Reserve Winners Bitch
Armada's Dare Of An Angel

Senior Puppy Bitch Class
1st Baywood Truth Or Dare

12-18 Month Bitch Class
1st Baywood Penny For Your Thoughts

Open Bitch Class
1st Armada's Dare Of An Angel

4-6 Month Bitch Class
1st Baywood Nautical Adventure

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
Ch Wathaman's Easy On The Shotz

Best Of Opposite Sex
Tierney's Going 0 To 200

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Tierney's Favourite Book Thief

Best Puppy In Breed
Tierney's Going 0 To 200

Select Dog
Ch Esmonds You Make Me Smile


Winners Dog: (2-2-1-1)
Tierney's Going 0 To 200

Reserve Winners Dog
Wathaman's Get'N Echos Of Esmond

Junior Puppy Dog Class
1st Wathaman's Get'N Echos Of Esmond

Senior Puppy Dog Class
1st Tierney's Going 0 To 200


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Tierney's Favourite Book Thief

Reserve Winners Bitch
Wathaman's Easy On The Eyes

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tierney's Favourite Book Thief

Open Bitch Class
1st Wathaman's Easy On The Eyes

4-6 Month Bitch Class
1st Tierney's High Class Jersey Girl

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
Snowlegend Enigma Of The Winner

Best Of Opposite Sex
Snowlegend Dazzling Diamond

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Snowlegend Enigma Of The Winner

Best Puppy In Breed
Blitzen's Mr Blue Sky

Select Dog
GChB Vanderbilt's Let The Magic Begin


Winners Dog: (2-3-1-1)
Snowlegend Enigma Of The Winner

Reserve Winners Dog
Blitzen's Mr Blue Sky

Junior Puppy Dog Class
1st Blitzen's Mr Blue Sky

12-18 Month Dog Class
1st Snowlegend Enigma Of The Winner


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Polarfleece's Sooo Delicious

Reserve Winners Bitch
Snowlegend Elegant Sami

Junior Puppy Bitch Class
1st Polarfleece's Sooo Delicious

12-18 Month Bitch Class
1st Snowlegend Elegant Sami

Canadian Bred Bitch Class
1st Snowlegend Cosmic Beauty

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Jury's Karma Police

Best Of Opposite Sex
Jury's The Verdict Is In On Jenko

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Jury's The Verdict Is In On Jenko

Best Puppy In Breed
Asgardian's Love Never Dies


Winners Dog: (1-2-0-1)
Jury's The Verdict Is In On Jenko

12-18 Month Dog Class
1st Jury's The Verdict Is In On Jenko


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Asgardian's Let'Em Gossip

Reserve Winners Bitch
Asgardian's Love Never Dies

Senior Puppy Bitch Class
1st Asgardian's Love Never Dies

12-18 Month Bitch Class
1st Asgardian's Let'Em Gossip

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 17 pts (4-6-3-5)
Ch Liberty's Belle At Nanook

Best Of Opposite Sex
GChS Reigning's Stormstruck Wind' N Snow

Best Of Winners: (4-6-3-5)
Emeraldwoods' John Connor

Best Puppy In Breed
Frostypaw's Nox

Select Dog
GCh Ringkona's Slippery When Wet

Select Bitch
Ch Excaliburs No Doubt


Winners Dog: (4-6-3-5)
Emeraldwoods' John Connor

Reserve Winners Dog
Frostypaw's Nox

Senior Puppy Dog Class
1st Frostypaw's Nox

12-18 Month Dog Class
1st Emeraldwoods' John Connor
2nd Debalys Doesn't Do Fear
3rd Kristari's You Stole My Heart





Group 4 - Guy Jeavons Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Ghostpine's Quantum Leap
  Staffordshire Bull Terrier   52
Group 2nd   
GCh Affirm's Charismatic
  Lakeland Terrier   51
Group 3rd   
GChS Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   50
Group 4th   
GChB Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   49
BPIG   
Ch Tyrone Bahama Breeze
  Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
GCh LBK's Rebel And Proud All Bets Are Off

Best Of Opposite Sex
Ch Marauders 24K Magic

Best Of Winners: (1-2-1-2)
LNR Chargers Bolin The Earthbender

Best Puppy In Breed
LNR Chargers Bolin The Earthbender

Select Bitch
GCh Rina Lob Od 1300 Kaplara


Winners Dog: (1-2-1-2)
LNR Chargers Bolin The Earthbender

Senior Puppy Dog Class
1st LNR Chargers Bolin The Earthbender


Winners Bitch: (1-2-1-2)
LNR Chargers Ty Lee The Performer

Reserve Winners Bitch
Alpine's Bird On A Wire

Senior Puppy Bitch Class
1st LNR Chargers Ty Lee The Performer

Open Bitch Class
1st Alpine's Bird On A Wire

Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Acebreeders Frankie Loves Blueberries

Best Of Opposite Sex
Benayr Murphy's Law

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Acebreeders Frankie Loves Blueberries


Winners Dog: (1-3-0-0)
Benayr Murphy's Law

Open Dog Class
1st Benayr Murphy's Law

Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChB Roschel Foxrun Thistle Do

Best Of Opposite Sex
Castle Guard Runa Strong

Best Puppy In Breed
Castle Guard Runa Strong


4-6 Month Dog Class
1st Rikar's Legend Of Cèdre

Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Tinydancer One Of These Nights

Best Of Opposite Sex
Brownstone's Chief Of Surgery At Renica

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Tinydancer One Of These Nights

Best Puppy In Breed
Tinydancer One Of These Nights


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Tinydancer One Of These Nights

Junior Puppy Bitch Class
1st Tinydancer One Of These Nights

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 7 pts (3-3-2-0)
GCh Tarahill's Celtic Fire

Best Of Opposite Sex
McGuinness Dressed With Sage

Best Of Winners: (3-3-2-0)
McGuinness Dressed With Basil

Best Puppy In Breed
McGuinness Dressed With Basil

Select Dog
GCh Beguiling High Roller


Winners Bitch: (3-3-2-0)
McGuinness Dressed With Sage

Reserve Winners Bitch
Tarahill's Wind Beneath My Wings

Junior Puppy Bitch Class
1st McGuinness Dressed With Sage
2nd McGuinness Dressed With Pepper

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tarahill's Wind Beneath My Wings

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Julerr For The Rebel Alliance



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Julerr For The Rebel Alliance

Open Bitch Class
1st Julerr For The Rebel Alliance

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dariant Narcissus



Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Glaswire's Scypher Baron

Best Of Opposite Sex
Glaswire's Secret Princess

Best Puppy In Breed
Glaswire's Secret Princess



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Glaswire's Secret Princess

Senior Puppy Bitch Class
1st Glaswire's Secret Princess

Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Epic Humdinger

Best Of Opposite Sex
Epic Huntsman

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Epic Humdinger


Winners Dog: (1-1-0-0)
Epic Huntsman

Open Dog Class
1st Epic Huntsman


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Epic Humdinger

Open Bitch Class
1st Epic Humdinger

Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Blueve's First Edition



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Affirm's Charismatic



Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ambrick's Foolish Heart At Jumpstart



Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Boldheart's Pixie

Best Of Opposite Sex
Ravenclaw Barkley

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Boldheart's Pixie


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ravenclaw Barkley

Open Dog Class
1st Ravenclaw Barkley


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Boldheart's Pixie

Open Bitch Class
1st Boldheart's Pixie

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
Clarity’s Storm On The Turnpike

Best Of Opposite Sex
Clarity’s Kaboom Of Summer

Best Of Winners: (1-4-0-0)
Clarity’s Storm On The Turnpike

Best Puppy In Breed
Clarity’s Storm On The Turnpike


Winners Dog: (1-4-0-0)
Clarity’s Kaboom Of Summer

Junior Puppy Dog Class
1st Clarity’s Kaboom Of Summer

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Mapherna's Let The Sun Shine In

Best Of Opposite Sex
Bowsers Stardust City Rag

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Mapherna's Let The Sun Shine In

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Rynara's Dream Rhapsody

Best Of Opposite Sex
Ch VDK's Thorburn Of Glenshiel

Select Bitch
GCh Glenshiel's Valkyrie



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Rynara's Dream Rhapsody

Open Bitch Class
1st Rynara's Dream Rhapsody

Judge: Guy Jeavons

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
Skyfalls Keela Mother Of Dragons

Best Of Opposite Sex
GCh Tyrone Mercury Rising

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Skyfalls Keela Mother Of Dragons

Best Puppy In Breed
Tyrone Bahama Breeze

Select Bitch
Ch Tyrone Kir Royale


Winners Dog: (1-3-1-1)
Tyrone Best Of My Love

Open Dog Class
1st Tyrone Best Of My Love


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Skyfalls Keela Mother Of Dragons

Reserve Winners Bitch
Tyrone Bahama Breeze

Senior Puppy Bitch Class
1st Tyrone Bahama Breeze

12-18 Month Bitch Class
1st Skyfalls Keela Mother Of Dragons
2nd Lach Faire's Powers Gold Label

Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Ghostpine's Quantum Leap



Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Skyehigh's Video Game







Group 5 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher
  Papillon   60
Group 2nd   
GChB Sunterra So Fired Up
  Pomeranian   53
Group 3rd   
GCh MistyTrails Wyntr'Elise
  Havanese   49
Group 4th   
Ch Diavolino's Gimme A Kiss
  Italian Greyhound   34
BPIG   
Ch Diavolino's Gimme A Kiss
  Italian Greyhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Klee's Fayedra Lost In Love   Chihuahua (Long Coat)   0
Best Veteran In Group   
GCh Havntyme Pikasso's Kanvas
  Havanese   0
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Caruaidd I Dreamed A Dream

Best Puppy In Breed
Mountainview Dreaming Of Roxy



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Caruaidd I Dreamed A Dream

Reserve Winners Bitch
Mountainview Dreaming Of Roxy

Junior Puppy Bitch Class
1st Mountainview Dreaming Of Roxy
2nd Sigma Chi's Philippa At Edgewater

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Caruaidd I Dreamed A Dream

Judge: Joan Colbourn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Pastel's Web Of Lies



4-6 Month Bitch Class
1st Klee's Fayedra Lost In Love

Judge: Joan Colbourn

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Pastel's Red Sparrow

Best Of Opposite Sex
GCh Chi'Veneziani Alefer's Pluto


4-6 Month Dog Class
1st Sharinway's Rocky Mountain High

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 6 pts (1-4-1-1)
GCh Crestars Zhen Spilling The Beanz HL

Best Of Opposite Sex
GCh Winwood Top Secret With BRK

Best Of Winners: (1-4-1-1)
Crestars WhatZapp HL

Best Puppy In Breed
Crestars WhatZapp HL


Winners Dog: (1-4-1-1)
Muso Grazioso Charlie

Open Dog Class
1st Muso Grazioso Charlie


Winners Bitch: (1-4-1-1)
Crestars WhatZapp HL

Reserve Winners Bitch
Shantel's Evening Star

Senior Puppy Bitch Class
1st Dalen Queen Daenerys

12-18 Month Bitch Class
1st Shantel's Evening Star
2nd Shantel's Exquisite Angele

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Crestars WhatZapp HL

Judge: Joan Colbourn

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
LouLou-D'Amour De La Vanille Bourbon


Judge: Joan Colbourn

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Princess Celestyne Fapella Gray

Best Of Opposite Sex
Ch Sirius' Black Tie N Tails At Moonjinx

Select Bitch
Ch Karakorum's Strutting Into Vogue



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Princess Celestyne Fapella Gray

Open Bitch Class
1st Princess Celestyne Fapella Gray

Judge: Joan Colbourn

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wynzall Somerset Tiktok



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wynzall Somerset Tiktok

Open Bitch Class
1st Wynzall Somerset Tiktok

Judge: Joan Colbourn

Best Of Breed: 14 pts (1-7-4-3)
GChS MistyTrails Wyntr'Elise

Best Of Opposite Sex
GCh Havntyme Pikasso's Kanvas

Best Of Winners: (1-7-4-3)
Henwrach Designer Genes

Best Puppy In Breed
Henwrach Designer Genes

Select Dog
GChS MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Select Bitch
Ch Specialty Brie's Coco Chenelle


Winners Dog: (1-7-4-3)
Seda's Shooting Star

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Seda's Shooting Star

Veteran Male
GCh Havntyme Pikasso's Kanvas


Winners Bitch: (1-7-4-3)
Henwrach Designer Genes

Reserve Winners Bitch
Havasmallpaw Loves Carmen Sandiego

Junior Puppy Bitch Class
1st Havasmallpaw Loves Carmen Sandiego
2nd MistyTrails Allara's Wyntr'Rising

Senior Puppy Bitch Class
1st Henwrach Designer Genes
2nd HBH Dark And Delicios

12-18 Month Bitch Class
1st Luckystryke Havii I'm A Believer

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st HBH Iron Clad Alibi

Open Bitch Class
1st Sonrisas Ms T At Havasmallpaw

4-6 Month Bitch Class
1st HBH I Ought To Be Good

Judge: Joan Colbourn

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Diavolino's Gimme A Kiss

Best Puppy In Breed
Diavolino's Gimme A Kiss



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Diavolino's Gimme A Kiss

Senior Puppy Bitch Class
1st Diavolino's Gimme A Kiss

Judge: Joan Colbourn

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Mightymites Charmed By Magic



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Mightymites Charmed By Magic

Reserve Winners Bitch
Mightymites She Who Dares

Canadian Bred Bitch Class
1st Mightymites She Who Dares

Open Bitch Class
1st Mightymites Charmed By Magic

Judge: Joan Colbourn

Best Of Breed: 6 pts (2-2-2-1)
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher

Best Of Opposite Sex
Ch Animato Buy Me Diamonds

Best Of Winners: (2-2-2-1)
Rae Anne's Off The Grid

Best Puppy In Breed
Rae Anne's Off The Grid

Select Dog
GCh Valifyre Without A Trace


Winners Dog: (2-2-2-1)
Rae Anne's Off The Grid

Reserve Winners Dog
Annacott Tiarna Causing Chaos

Senior Puppy Dog Class
1st Rae Anne's Off The Grid

Open Dog Class
1st Annacott Tiarna Causing Chaos


Winners Bitch: (2-2-2-1)
Animato Autumn Splendor

Reserve Winners Bitch
Magic's Fire And Ice

12-18 Month Bitch Class
1st Magic's Fire And Ice

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Animato Autumn Splendor

Judge: Joan Colbourn

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Saffron Sherhy A.Lucien At Sincity

Best Of Opposite Sex
Diaquiris Secret Siren

Best Puppy In Breed
Diaquiris Melody At Lionheart



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Diaquiris Secret Siren

Reserve Winners Bitch
Diaquiris Melody At Lionheart

Junior Puppy Bitch Class
1st Diaquiris Melody At Lionheart

Open Bitch Class
1st Diaquiris Secret Siren

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 3 pts (3-0-1-0)
GChS Sunterra So Fired Up

Best Puppy In Breed
Geezava's Saks Fifth Avenue


Winners Dog: (3-0-1-0)
Majestas Vestra Prince

Reserve Winners Dog
Geezava's Saks Fifth Avenue

Senior Puppy Dog Class
1st Geezava's Saks Fifth Avenue

Canadian Bred Dog Class
1st Tofini Siamese Dream

Open Dog Class
1st Majestas Vestra Prince


Judge: Joan Colbourn

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
GCh Pekeapug's FN2187@Hug Apuginoz

Best Of Opposite Sex
Xoe's Off With Their Heads

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Xoe's Master Of Illusions

Best Puppy In Breed
Xoe's Off With Their Heads

Select Dog
GChB Zevald's Star Magic Of Brynmill


Winners Dog: (2-1-2-0)
Xoe's Master Of Illusions

Reserve Winners Dog
Xoe's Superstition

12-18 Month Dog Class
1st Xoe's Master Of Illusions

Open Dog Class
1st Xoe's Superstition


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Xoe's Off With Their Heads

Senior Puppy Bitch Class
1st Xoe's Off With Their Heads

Judge: Joan Colbourn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Maldonfox Roeders Strait Razor



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh Valentin Google Of Maryon's Home

Best Of Opposite Sex
Tarmar Irish Cream At CwnAnnwn

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Tarmar Irish Cream At CwnAnnwn

Best Puppy In Breed
Yorkhouse Drax The Destroyer Of Cwnannwn


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Tarmar Irish Cream At CwnAnnwn

Reserve Winners Bitch
Simya's Extended Branch

Junior Puppy Bitch Class
1st Simya's Extended Branch

Open Bitch Class
1st Tarmar Irish Cream At CwnAnnwn





Group 6 - Wayne Thompson Top Dog
Points
Group 1st   
Balcsi King Mars
  Chow Chow   58
Group 2nd   
Ch Cumulus Cabochon Roaring Lion
  Bichon Frise   55
Group 3rd   
GCh Mrang Belcourt Journey To Midori
  Poodle (Miniature)   54
Group 4th   
Bromley Rock's Master And Commander
  Boston Terrier   50
BPIG   
Balcsi King Mars
  Chow Chow   N/A
Best Baby Puppy In Group    Timberfox's Ministry Of Magic   Shiba Inu   0
Best Veteran In Group   
GCh Cinnakees Christian Louboutin
  Keeshond   0
Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cumulus Cabochon Roaring Lion



Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 5 pts (3-3-0-0)
Bromley Rock's Master And Commander

Best Of Opposite Sex
Bromley Rock's Tsunami

Best Of Winners: (3-3-0-0)
Bromley Rock's Master And Commander

Best Puppy In Breed
Bromley Rock's Master And Commander


Winners Bitch: (3-3-0-0)
Bromley Rock's Tsunami

Reserve Winners Bitch
VanGogh By Dawn’s Early Light

Junior Puppy Bitch Class
1st VanGogh By Dawn’s Early Light

Senior Puppy Bitch Class
1st Bromley Rock's Tsunami

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Klee Smooth As Brie

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Rakaro's Cause 'n Chaos



4-6 Month Bitch Class
1st Rakaro's Little Floozy

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Gumby's Heaven Can Wait


Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Balcsi King Mars

Best Of Opposite Sex
Chowridge Xo Polar Crystal At Lionheart

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Balcsi King Mars

Best Puppy In Breed
Balcsi King Mars


Winners Dog: (2-1-0-0)
Balcsi King Mars

Reserve Winners Dog
Chowridge U R Not Just Eye Candy

Senior Puppy Dog Class
1st Balcsi King Mars
2nd Chowridge U R Not Just Eye Candy

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 7 pts (4-4-0-0)
TR Ties That Bind By Gernada

Best Of Opposite Sex
Daulokke's Yonaz Le Avenir

Best Of Winners: (4-4-0-0)
TR Ties That Bind By Gernada

Best Puppy In Breed
TR Ties That Bind By Gernada


Winners Dog: (4-4-0-0)
Daulokke's Yonaz Le Avenir

Reserve Winners Dog
Ferrari Rosso

Senior Puppy Dog Class
1st Daulokke's Yonaz Le Avenir

12-18 Month Dog Class
1st Aracari's Antonio Aglio E Olio
2nd Aracari's Pablo Pomodoro

Open Dog Class
1st Ferrari Rosso


Winners Bitch: (4-4-0-0)
TR Ties That Bind By Gernada

Reserve Winners Bitch
Gainesfield's Out Of Your League

Senior Puppy Bitch Class
1st TR Ties That Bind By Gernada

12-18 Month Bitch Class
1st Aracari's Rizzoli And Panettone
2nd Aracari's Coffee And Biscotti

Open Bitch Class
1st Gainesfield's Out Of Your League

4-6 Month Bitch Class
1st Eagertrieves Piggy Bank

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Admiraal's Pennies From Heaven

Best Puppy In Breed
Admiraal's Pennies From Heaven


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Admiraal's Pennies From Heaven

Senior Puppy Bitch Class
1st Admiraal's Pennies From Heaven

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Apsolutely Red Hot Chilli Pepper



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Apsolutely Red Hot Chilli Pepper

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Apsolutely Red Hot Chilli Pepper

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kiji Everybody’s Girl

Best Puppy In Breed
Kiji Everybody’s Girl



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kiji Everybody’s Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st Kiji Everybody’s Girl

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Mrang Belcourt Journey To Midori

Best Of Opposite Sex
Keja's All The Right Moves

Select Dog
GChB Kandansk Staken Nosferatu



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Keja's All The Right Moves

Reserve Winners Bitch
Clarion Perfect For Me At Elkridge

12-18 Month Bitch Class
1st Clarion Perfect For Me At Elkridge

Open Bitch Class
1st Keja's All The Right Moves

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 10 pts (2-5-3-1)
GCh Oakridge Travelin' Soldier

Best Of Opposite Sex
Ch Seransil Temple City Amor Amor Amor

Best Of Winners: (2-5-3-1)
Con Brio Skyewell Roc'on One More Time

Best Puppy In Breed
Ch Elkridge Piedmont Uncharted

Select Dog
Ch Elkridge Piedmont Uncharted


Winners Bitch: (2-5-3-1)
Labelle's Killer Queen

Reserve Winners Bitch
Belcourt First Impressions

Junior Puppy Bitch Class
1st Sailso Fane Island
2nd Topiary Canada Day Special

Senior Puppy Bitch Class
1st Belcourt First Impressions
2nd Elkridge Piedmont La Bella Vita

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Labelle's Killer Queen

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Monterrez Superstar

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Tsukime And Urajiro Prince Henry

Best Of Opposite Sex
GChB Timberfoxs Mystic Falls Sunojo

Best Puppy In Breed
Tsukime And Urajiro Prince Henry


Winners Dog: (1-0-0-1)
Tsukime And Urajiro Prince Henry

Senior Puppy Dog Class
1st Tsukime And Urajiro Prince Henry


4-6 Month Bitch Class
1st Timberfox's Ministry Of Magic

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 5 pts (2-3-0-1)
Mydream's Heavenly Tango

Best Of Opposite Sex
Ch Halo 'n Whissler Shake It Like Beonce

Best Of Winners: (2-3-0-1)
Mydream's Heavenly Tango

Best Puppy In Breed
Mydream's Heavenly Tango


Winners Dog: (2-3-0-1)
Mydream's Heavenly Tango

Reserve Winners Dog
Intuition Born To Be Tough At Sunside

Senior Puppy Dog Class
1st Intuition Born To Be Tough At Sunside

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Mydream's Heavenly Tango

4-6 Month Dog Class
1st Mydream's Hey He Likes It


Winners Bitch: (2-3-0-1)
Mydream's Girls Just Wanta Have Fun With Chico

Reserve Winners Bitch
Sandraker's Miss Mis Behavin

Junior Puppy Bitch Class
1st Tuscany's Never Too Cute

12-18 Month Bitch Class
1st Sandraker's Miss Mis Behavin

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Mydream's Girls Just Wanta Have Fun With Chico

Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Trekhond Topoftheworld Jasam


Judge: Wayne Thompson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Gemms Voodoo Queen Of The Dark

Select Bitch
Ch Adominos Brynmill Some Like It Hot At Tyrone



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Gemms Voodoo Queen Of The Dark

Open Bitch Class
1st Gemms Voodoo Queen Of The Dark



Group 7 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sheep's Kin Music Master
  Australian Shepherd   69
Group 2nd   
GCh Sugarok Magical Mystery Tour
  Finnish Lapphund   55
Group 3rd   
GChB Woodside's Kahlua PP
  German Shepherd Dog   54
Group 4th   
Curig Cherry Blossom
  Welsh Corgi (Pembroke)   51
BPIG    Lillemor Pen-Y-Ghent   Welsh Corgi (Pembroke)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Annrock's Stonehill A League Of Her Own
  Australian Shepherd   0
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Spader Thrill Of The Chase



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 13 pts (4-4-4-2)
GCh Sheep's Kin Music Master

Best Of Opposite Sex
Ch Oenomel's We Go Together

Best Of Winners: (4-4-4-2)
Saffire's Here Comes The Sun

Best Puppy In Breed
Ch Oenomel's We Go Together

Select Dog
Ch Dancin' Eyes Memphis Legend

Select Bitch
GCh Sixx Belles Til Midnite In Memphis


Winners Bitch: (4-4-4-2)
Ricari Crimson Blaze Fallcat

Reserve Winners Bitch
Casselcreek Hoity Toity

Senior Puppy Bitch Class
1st Sheep's Kin Kinda Complicated

12-18 Month Bitch Class
1st Ricari Crimson Blaze Fallcat

Open Bitch Class
1st Casselcreek Hoity Toity
2nd Graceland's Misconduct

4-6 Month Bitch Class
1st Annrock's Stonehill A League Of Her Own

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChB Buaidh Motlikru Let It Bee

Select Dog
Ch Kelkary & Celticchaos Heart Of Steel



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Meadowgrove Valkyrja Of The Vikings

Best Of Opposite Sex
Ch Shadanatam Dragon Tattoo

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Meadowgrove Valkyrja Of The Vikings


Winners Dog: (1-2-1-0)
Teseko Born To Shine

Open Dog Class
1st Teseko Born To Shine


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Meadowgrove Valkyrja Of The Vikings

Reserve Winners Bitch
Synecdockes Xia Jubilations

12-18 Month Bitch Class
1st Meadowgrove Valkyrja Of The Vikings

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Synecdockes Xia Jubilations

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Flywire Sin-Tillating Sapphire At Sylyn

Best Puppy In Breed
Flywire Sin-Tillating Sapphire At Sylyn


Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Outburst The Ultimate Catch


Winners Dog: (1-0-0-0)
Outburst The Ultimate Catch

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Outburst The Ultimate Catch


Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 5 pts (2-4-0-0)
Tallywood Glendamar Atira

Best Of Opposite Sex
Tamaron's Life's A Beach

Best Of Winners: (2-4-0-0)
Tallywood Glendamar Atira

Best Puppy In Breed
Tallywood Glendamar Atira


Winners Dog: (2-4-0-0)
Tamaron's Life's A Beach

Reserve Winners Dog
Celticmoon Aychess Caradilis Caper

12-18 Month Dog Class
1st Celticmoon Aychess Caradilis Caper

Open Dog Class
1st Tamaron's Life's A Beach

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GCh Feoras & Caradilis Rising Fortune

Best Of Opposite Sex
Tamaron's After Midnight

Best Puppy In Breed
Tamaron's Lord Of The Rings


Winners Dog: (2-0-0-1)
Tamaron's After Midnight

Reserve Winners Dog
Tamaron's Lord Of The Rings

Junior Puppy Dog Class
1st Tamaron's Lord Of The Rings

Open Dog Class
1st Tamaron's After Midnight


Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Sugarok Magical Mystery Tour



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GChB Woodside's Kahlua PP


Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Alta Magnum Blue Moon



Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
GCh Wynsilot Rock Of The Ages At Silverspar

Best Of Opposite Sex
Island Bound Wild Flower

Best Puppy In Breed
Island Bound Wild Flower



Winners Bitch: (0-4-1-0)
Island Bound Wild Flower

Reserve Winners Bitch
Island Bound Our Gal Pippa

Junior Puppy Bitch Class
1st Coatlicue's Hot August Night
2nd Coatlicue's Hot Fun In The Summertime

Senior Puppy Bitch Class
1st Island Bound Wild Flower

12-18 Month Bitch Class
1st Island Bound Our Gal Pippa

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
GCh Windkist Klondiker

Best Of Opposite Sex
Ch Sebesi-Bodzas Bibor

Best Puppy In Breed
Ludas Matyi Huba


Winners Dog: (2-0-1-1)
Windkist Shotgun Start

Reserve Winners Dog
Ludas Matyi Huba

Junior Puppy Dog Class
1st Ludas Matyi Huba

Open Dog Class
1st Windkist Shotgun Start


Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 13 pts (2-8-2-2)
Cincerlee Un Poco Loco

Best Of Opposite Sex
GCh Prairiemist Road To Rio De Janeiro

Best Of Winners: (2-8-2-2)
Cincerlee Un Poco Loco

Best Puppy In Breed
Cincerlee Un Poco Loco

Select Dog
GCh Zesta Music Man

Select Bitch
Ch Shelgrande Return To Sender


Winners Dog: (2-8-2-2)
Zesta Joy Of My Heart Lil Scamp

Reserve Winners Dog
Madselin Shadows In The Wind

Junior Puppy Dog Class
1st Zesta Joy Of My Heart Lil Scamp

Canadian Bred Dog Class
1st Madselin Shadows In The Wind

Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 9 pts (4-6-0-0)
Curig Cherry Blossom

Best Of Opposite Sex
Lillemor Snowdon Peak

Best Of Winners: (4-6-0-0)
Curig Cherry Blossom

Best Puppy In Breed
Lillemor Pen-Y-Ghent


Winners Dog: (4-6-0-0)
Lillemor Snowdon Peak

Reserve Winners Dog
Lillemor Ingleborough Fell

Senior Puppy Dog Class
1st Lillemor Ingleborough Fell

Canadian Bred Dog Class
1st Lillemor Snowdon Peak

Open Dog Class
1st Khaskova's Second Edition
2nd Night Keepish Flying High


Winners Bitch: (4-6-0-0)
Curig Cherry Blossom

Reserve Winners Bitch
Lillemor Pen-Y-Ghent

Junior Puppy Bitch Class
1st Bernerbarn's Jelly Bean
2nd Diamond G's Magic Morning Madeline

Senior Puppy Bitch Class
1st Lillemor Pen-Y-Ghent
2nd Corgitail's Pretty Little Thing Called Love

12-18 Month Bitch Class
1st Beloe Zoloto Backstory

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Curig Cherry Blossom

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By