GChB Birdzthewrd Too Humble to Brag WC
Retriever (Flat-Coated)
(Click on breed to view standings)

Call Name: Quinn - (Male)
Owner: Loreen & Andrew Frost and Joan Grainger
Breeder: Loreen & Andrew Frost and Joan Grainger
Conformation Handler: Shannon Scheer CPHA assisted by Alana Smith
Performance Handler: Andrew Frost
Website:

 
     
Standings as of

Conformation Show Record

     

2022

Current 1 Month Ago 2 Months Ago 3 Months Ago 4 Months Ago
Breed Ranking: 1 1 1 1 1
Group Ranking: 25 31 22 24 18
All Breed Ranking: 103 135 101 118 97

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 1 5 5   0 0 0 0 0   650
Win Record - 2022
Show Date
Edmonton Kennel Club August 04 to August 07, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Michel Chaloux 3 (1-1-1-1)
  Group 3rd   Michel Chaloux 52
Saturday Best Of Breed   Johan Becerra-Hernandez 4 (2-1-1-1)
Friday Best Of Breed   Brian Reid 3 (1-1-1-1)
  Group 3rd   Brian Reid 54
Thursday Group 3rd   Robert Rowbotham 49
  Best Of Breed   Robert Rowbotham 4 (2-1-1-1)

Show Date
Northern Alberta Canine Association June 03 to June 06, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Nancy Simmons 0
  Group 4th   Nancy Simmons 39
Sunday Best Of Breed   Marilyn O'Neill 0
  Group 3rd   Marilyn O'Neill 62
Saturday Best Of Breed   Margaret Jones 0
  Group 1st   Rick Gschwender 99
Friday Best Of Breed   Susan Quesnel 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 06 to May 09, 2022
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Joe Lobb 0
  Group 3rd   Joe Lobb 23
Sunday Best Of Breed   Shawn Nichols 0
Saturday Best Of Breed   Mel Saranchuk 0
  Group 4th   Mel Saranchuk 34
Friday Best Of Breed   Lynda Saranchuk 0
  Group 4th   Lynda Saranchuk 33

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 01 to April 03, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Starr White 10 (2-4-3-2)
Saturday Best Of Breed   Honey Glendinning 9 (2-4-3-1)
  Group 2nd   Honey Glendinning 76
Friday Best Of Breed   Cheryl Paterson 9 (2-4-3-1)
  Group 4th   Cheryl Paterson 45

Show Date
Battle River Canine Association March 25 to March 27, 2022
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Wayne Thompson 9 (3-3-3-1)
Saturday Best Of Breed   Judith Taylor 10 (4-4-2-1)
  Group 4th   Judith Taylor 51
Friday Best Of Breed   Joan Colbourn 10 (4-5-2-0)

2021

Dec. 2021 Nov. 2021 Oct. 2021 Sept.2021 Aug. 2021
Breed Ranking: 4 4 4 7 N/A
Group Ranking: 109 106 98 185 N/A
All Breed Ranking: 520 502 467 938 N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 2 1   0 0 0 0 0   102
Win Record - 2021
Show Date
Lethbridge & District Kennel Club November 19 to November 21, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Select Dog   Sharon Derrick N/A
Saturday Select Dog   Terry Carter N/A
Friday Select Dog   Tempest Deptuch N/A
  Select Dog   Darle Heck N/A

Show Date
Battle River Canine Association October 21 to October 24, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terry Gains 0
Saturday Best Of Breed   Michael Lanctot 0
Friday Best Of Breed   Honey Glendinning 0
  Group 3rd   Honey Glendinning 35
Thursday Best Of Breed   Patricia Lanctot 0
  Group 3rd   Patricia Lanctot 34

Show Date
Northern Alberta Canine Association September 10 to September 12, 2021
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Judith Byrne 2 (0-1-2-0)
Saturday Best Of Breed   William Byrne 2 (0-1-1-1)
Friday Best Of Breed   James Reynolds 1 (0-1-1-0)
  Group 4th   James Reynolds 29

2020

Dec. 2020 Nov. 2020 Oct. 2020 Sept.2020 Aug. 2020
Breed Ranking: 2 2 2 1 1
Group Ranking: 27 27 25 20 19
All Breed Ranking: 122 122 110 91 84

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 1 1 0 0   0 0 0 0 0   149
Win Record - 2020
Show Date
Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club January 31 to February 02, 2020
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Terry Carter 4 (1-2-2-0)
  Group 2nd   Terry Carter 65
Saturday Best Of Breed   Danik Dancause 4 (1-2-2-0)
  Group 1st   Stewart Dankner 84
Friday Select Dog   Pamela Bruce N/A

2019

Dec. 2019 Nov. 2019 Oct. 2019 Sept.2019 Aug. 2019
Breed Ranking: 9 9 8 9 9
Group Ranking: 137 130 118 175 157
All Breed Ranking: 665 643 599 856 783

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 2 1   0 0 0 0 0   138
Win Record - 2019
Show Date
Red Deer & District Kennel Club October 11 to October 14, 2019
Day Position   Judge Points
Monday Best Of Breed   Arthur Fry 1 (0-1-1-0)
  Group 3rd   Arthur Fry 37
Sunday Best Of Breed   Eric Liebes 4 (1-3-1-0)
Saturday Best Of Breed   Kathrine Grant 5 (1-3-2-0)
Friday Best Of Breed   Hans van den Berg 6 (1-4-2-0)

Show Date
Medicine Hat Kennel Club July 19 to July 21, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Rick Fehler 1 (0-0-1-1)
Saturday Best Of Opposite Sex   Gail Forsythe (Dr) N/A
Friday Best Of Breed   Lee Anne Bateman 1 (0-0-1-1)
  Best Of Opposite Sex   Nancy Popovich N/A
  Group 4th   Lee Anne Bateman 14

Show Date
Flat-Coated Retriever Society of Canada [National] July 11 to July 13, 2019
Day Position   Judge Points
Friday Award Of Merit   Karen Joyce N/A

Show Date
Northern Alberta Canine Association May 31 to June 03, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Ricardo Saldana 0

Show Date
Calgary Kennel & Obedience Club May 10 to May 13, 2019
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Breed   Catherine Barlow 2 (0-1-1-1)
Friday Best Of Breed   Janet Lobb 0

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 05 to April 07, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Group 3rd   Robert Dawson 40
  Best Of Breed   Robert Dawson 4 (0-3-1-1)
Saturday Best Of Breed   Jocelyne Gagne 7 (1-4-2-1)
Friday Best Of Breed   Del Richards 4 (1-2-1-1)

Show Date
Battle River Canine Association March 22 to March 24, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Francesco Cochetti 6 (1-2-2-2)
Saturday Select Dog   Sandra Anderson N/A
Friday Best Of Breed   Wendy Hamilton-Petkau 6 (1-3-2-1)

Show Date
Alberta Kennel Club January 25 to January 27, 2019
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Mary White 2
Saturday Best Of Breed   Patricia Taylor 3
Friday Best Of Breed   Nancy Popovich 1

2018

Dec. 2018 Nov. 2018 Oct. 2018 Sept.2018 Aug. 2018
Breed Ranking: 22 54 50 N/A N/A
Group Ranking: 332 953 905 N/A N/A
All Breed Ranking: 1639 4774 4560 N/A N/A

Top Dog Points Summary
All Breed Specialty
BIS RBIS GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4   GRP 1 GRP 2 GRP 3 GRP 4 BOB   Points
0 0 0 0 0 1   0 0 0 0 0   43
Win Record - 2018
Show Date
Red Deer & District Kennel Club December 07 to December 09, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Of Breed   Nikki Riggsbee 6 (0-4-2-1)
Saturday Group 4th   Robert Shreve 32
  Best Of Winners   Robert Shreve (1-4-1-1)
  Winners Dog   Robert Shreve (1-4-1-1)
  Best Of Breed   Robert Shreve 6 (1-4-1-1)
Friday Best Of Breed   Lucie Paradis (Dr) 3 (1-2-1-0)
  Best Of Winners   Lucie Paradis (Dr) (1-2-1-0)
  Winners Dog   Lucie Paradis (Dr) (1-2-1-0)

Show Date
Battle River Canine Association October 26 to October 28, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Of Winners   Ekarat Sangkunakup (2-1-0-0)
  Winners Dog   Ekarat Sangkunakup (2-1-0-0)
  Best Of Breed   Ekarat Sangkunakup 2 (2-1-0-0)

Show Date
Flat-Coated Retriever Society Of Canada [National] August 09 to August 11, 2018
Day Position   Judge Points
Friday Reserve Winners Dog   Kirsi Nieminen N/A

Show Date
Red Deer & District Kennel Club April 06 to April 08, 2018
Day Position   Judge Points
Sunday Best Puppy In Breed   Paula Hartinger N/A
  Winners Dog   Paula Hartinger (1-1-3-1)
Saturday Best Puppy In Breed   Murray Eason N/A
  Best Of Winners   Murray Eason (2-3-3-1)
  Winners Dog   Murray Eason (2-3-3-1)
Friday Best Puppy In Breed   Irene Latchford N/A
  Winners Dog   Irene Latchford (2-2-2-1)

Show Date
Battle River Canine Association March 23 to March 25, 2018
Day Position   Judge Points
Saturday Best Puppy In Breed   James Reynolds N/A
  Winners Dog   James Reynolds (3-0-1-1)
Friday Best Puppy In Breed   Cesar Gutierrez Perez N/A
  Winners Dog   Cesar Gutierrez Perez (2-0-1-2)

Obedience Show Record

     

Rally Obedience Show Record

     

     
Print embed Here
               

Sponsored By