Result Correction Page

Comox Valley Kennel Club
Saturday, June 11, 2022



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Jocelyne Gagne
West Highland White Terrier  
GChG Skyehigh's Video Game
Points: 226 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Jocelyne Gagne
German Shepherd Dog  
GChB Woodside's Kahlua PP
Points: 203
Best Puppy In Show
Judge: Jocelyne Gagne
Shetland Sheepdog  
Ch Mystic Suntime Supernova
Best Baby Puppy In Show
Judge: Jocelyne Gagne
Havanese  
MistyTrails Wyntr'Lividus
Best Veteran In Show
Judge: Jocelyne Gagne
Newfoundland  
GChEx Heartsease Delightful Ambition
Best Altered In Show
Judge: Jocelyne Gagne
Retriever (Golden)  
GCh Ch (Alt) Donieka's Party Time








Group 1 - Barbara Arndt Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Realta Let It Rain At Cuchulain
  Spaniel (Irish Water)   48
Group 2nd   
GChS Sherlock's Right On Q
  Spaniel (English Cocker)   47
Group 3rd   
GChB Lagotto Hill Basilichito
  Lagotto Romagnolo   46
Group 4th   
GChB Duenorth Flyin Higher N Higher
  Retriever (Flat-Coated)   45
BPIG    Newsong's Gogo Gracie At Sjoblom   Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Ch (Alt) Donieka's Party Time
  Retriever (Golden)   0
Best Altered In Group   
GCh Ch (Alt) Donieka's Party Time
  Retriever (Golden)   0
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Lagotto Hill Basilichito



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Suma's Mistero L'Uomo Mascherato


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 5 pts (3-2-1-0)
GChB Duenorth Flyin Higher N Higher

Best Of Opposite Sex
Glainddus Will You Be Mine

Best Of Winners: (3-2-1-0)
Glainddus Will You Be Mine


Winners Bitch: (3-2-1-0)
Glainddus Will You Be Mine

Reserve Winners Bitch
Glainddus Midnight Martini

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Glainddus Will You Be Mine
2nd Glainddus Midnight Martini

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 13 pts (3-5-3-3)
Ch Kitsana's Post Parade

Best Of Opposite Sex
GChB Allsgold's Darby Downes

Best Of Winners: (3-5-3-3)
Kitsana's Runhappy

Best Puppy In Breed
Hwnk's Stay Gold Ponyboy

Select Dog
Ch Camalire Game Of Thrones

Select Bitch
GCh Westbrook's With A Cherry On Top


Winners Dog: (3-5-3-3)
Kitsana's Runhappy

Reserve Winners Dog
Goldplus Against The Wynd

Junior Puppy Dog Class
1st Hwnk's Stay Gold Ponyboy

12-18 Month Dog Class
1st Kitsana's Runhappy
2nd Goldplus Against The Wynd

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChS Kermodei's Unforgettable Yeti

Best Of Opposite Sex
GChB Danrich's Polly Pocket



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Makaila's Queen Of The Nile

Reserve Winners Bitch
Firebacks Frankie Cottontail

12-18 Month Bitch Class
1st Firebacks Frankie Cottontail

Open Bitch Class
1st Makaila's Queen Of The Nile

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 8 pts (5-2-1-1)
GChB Kijabewinds When Stars Align

Best Of Opposite Sex
Ch Seaterrace Hallow'peno Pepper

Best Of Winners: (5-2-1-1)
Tollerpride's Rags To Riches

Best Puppy In Breed
Readyfor East Valley Sunrise


Winners Bitch: (5-2-1-1)
Tollerpride's Rags To Riches

Reserve Winners Bitch
Outfox's Blush Against The World

12-18 Month Bitch Class
1st Outfox's Blush Against The World

Open Bitch Class
1st Tollerpride's Rags To Riches

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sevenoaks Spotify



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Redjack Sjoblom's Midnight Moonrider

Best Of Opposite Sex
Newsong's Gogo Gracie At Sjoblom

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Newsong's Gogo Gracie At Sjoblom

Best Puppy In Breed
Newsong's Gogo Gracie At Sjoblom


Winners Dog: (1-1-1-0)
Conquest's Maze Runner

Open Dog Class
1st Conquest's Maze Runner


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Newsong's Gogo Gracie At Sjoblom

Senior Puppy Bitch Class
1st Newsong's Gogo Gracie At Sjoblom

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Islandview Adventurer At Heart


Winners Dog: (1-0-0-0)
Islandview Adventurer At Heart

12-18 Month Dog Class
1st Islandview Adventurer At Heart


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Sherlock's Right On Q



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Realta Let It Rain At Cuchulain



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jaybren's Better Than Gold

Best Puppy In Breed
Jaybren's Better Than Gold



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Jaybren's Better Than Gold

Senior Puppy Bitch Class
1st Jaybren's Better Than Gold

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
Bartland's Moonlight Sonata

Best Of Opposite Sex
Trax Steely Dan

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Bartland's Moonlight Sonata

Select Bitch
Ch Bartland's Bel Canto


Winners Dog: (1-2-0-2)
Trax Steely Dan

Open Dog Class
1st Trax Steely Dan


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Bartland's Moonlight Sonata

Reserve Winners Bitch
Brio's Queen Bee

12-18 Month Bitch Class
1st Brio's Queen Bee

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bartland's Moonlight Sonata





Group 2 - Jocelyne Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GChS RJ's Scottish Mist
  Basset Hound   31
Group 2nd   
GCh Haefen Phaeton Kharisma
  Saluki   30
Group 3rd   Ch Ryland's Infamous Leading Lady   Whippet   27
Group 4th    Tres Chic Enchanted   Afghan Hound   20
BPIG    Hilerica Zagato At Sailaway   Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group    Jetstream Game On   Whippet   0
Best Veteran In Group   
GCh Coso Cola Classic
  Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tres Chic Enchanted


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tres Chic Enchanted

Open Dog Class
1st Tres Chic Enchanted


Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS RJ's Scottish Mist



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Bory Wood XiGia

Best Puppy In Breed
Breigayt's Fancy Like



Junior Puppy Bitch Class
1st Breigayt's Fancy Like

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Joskip's Winter Ghost MLC



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hashtag Vuela Vuela


Winners Dog: (1-0-0-0)
Hashtag Vuela Vuela

Open Dog Class
1st Hashtag Vuela Vuela


Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Granvalero's Let The Sun Shine SL



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dhu Mohr Alice In Wonderland At Hollyrood


Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Windrock's Shangri-La



Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ironquest's Fair Lady



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ironquest's Fair Lady

Open Bitch Class
1st Ironquest's Fair Lady

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
TruNorth's Hell And High Water Niel

Best Of Opposite Sex
Kan Trace Baila Morena

Best Of Winners: (1-2-0-0)
TruNorth's Hell And High Water Niel

Best Puppy In Breed
TruNorth's Hell And High Water Niel


Winners Dog: (1-2-0-0)
TruNorth's Hell And High Water Niel

Bred By Exhibitor Dog Class
1st TruNorth's Hell And High Water Niel


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Kan Trace Baila Morena

Reserve Winners Bitch
TruNorth's Hell And High Water Beth

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st TruNorth's Hell And High Water Beth

Open Bitch Class
1st Kan Trace Baila Morena

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 6 pts (2-1-2-2)
GChB Nkosi Ongoing Success Odin

Best Of Opposite Sex
Ch Loscanna N Ridgefolk Qwandoya

Best Of Winners: (2-1-2-2)
The Golden Pearl Of Course

Best Puppy In Breed
The Golden Pearl Of Course

Select Dog
GCh The Golden Buzzer Of Course

Select Bitch
Ch Into The Beyond Nkosi's Athena


Winners Bitch: (2-1-2-2)
The Golden Pearl Of Course

Senior Puppy Bitch Class
1st The Golden Pearl Of Course

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Haefen Phaeton Kharisma

Best Of Opposite Sex
Ch Haefen Jubilant Connor

Best Puppy In Breed
Haefen Freespirits Mistral



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Haefen Freespirits Mistral

Senior Puppy Bitch Class
1st Haefen Freespirits Mistral

Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Jikino Kensha No Arion Go

Best Puppy In Breed
Jikino Kensha No Arion Go


Winners Dog: (1-0-0-0)
Jikino Kensha No Arion Go

Senior Puppy Dog Class
1st Jikino Kensha No Arion Go


Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 6 pts (0-5-1-1)
Ch Ryland's Infamous Leading Lady

Best Of Opposite Sex
Ch Westknock Imagine Tiger Tiger

Best Puppy In Breed
Hilerica Zagato At Sailaway


4-6 Month Dog Class
1st Jetstream Game On


Winners Bitch: (0-5-1-1)
Hilerica Zagato At Sailaway

Reserve Winners Bitch
Aytonfield Can't Go Wrong

Senior Puppy Bitch Class
1st Hilerica Zagato At Sailaway

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Aytonfield Can't Go Wrong

Open Bitch Class
1st Admindac She's The Fairest Online
2nd Hilerica Amor Vincit Omnia
3rd Meadowmouse Bombalurina





Group 3 - Geraldine Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   24
Group 2nd   
GChB Banbury's Imagine Dragons
  Bullmastiff   23
Group 3rd   
GChB BigLuv's Let It Ride
  Rottweiler   20
Group 4th   
Cerasi Astronomia Nova
  Eurasier   18
BPIG   
Cerasi Astronomia Nova
  Eurasier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Snoebear's Reigning Crystal Fountain   Siberian Husky   0
Best Veteran In Group   
GChEx Heartsease Delightful Ambition
  Newfoundland   0
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Outlander's Take Me Back In Time

Best Of Opposite Sex
Outlander's That Certain Mystique

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Outlander's Take Me Back In Time

Best Puppy In Breed
Outlander's That Certain Mystique


Winners Dog: (1-1-0-0)
Outlander's Take Me Back In Time

12-18 Month Dog Class
1st Outlander's Take Me Back In Time


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Outlander's That Certain Mystique

Junior Puppy Bitch Class
1st Outlander's That Certain Mystique

Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChB Banbury's Imagine Dragons

Best Of Opposite Sex
Kilmarnock Quality Never Goes Out Of Style

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Kilmarnock Quality Never Goes Out Of Style

Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 4 pts (2-1-0-2)
GChG Hierarch's Sympathy For The Devil

Best Of Opposite Sex
Holloway's Two Birds One Stone

Best Of Winners: (2-1-0-2)
Holloway's Two Birds One Stone

Best Puppy In Breed
ConnQuest Girl Gone Bad

Select Bitch
GCh Gentry N Salieri Coco Martini


Winners Dog: (2-1-0-2)
Holloway's Two Birds One Stone

Reserve Winners Dog
Katet Stack The Deck

Junior Puppy Dog Class
1st Katet Stack The Deck

Open Dog Class
1st Holloway's Two Birds One Stone


Winners Bitch: (2-1-0-2)
ConnQuest Girl Gone Bad

Senior Puppy Bitch Class
1st ConnQuest Girl Gone Bad

Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Cerasi Astronomia Nova

Best Puppy In Breed
Cerasi Astronomia Nova



Winners Bitch: (0-4-0-0)
Cerasi Astronomia Nova

Reserve Winners Bitch
Cascadia Brazen Honeybear

Junior Puppy Bitch Class
1st Dyremose Diamond Collection Tesla

Senior Puppy Bitch Class
1st Cerasi Astronomia Nova
2nd Cascadia Brazen Honeybear

Open Bitch Class
1st Sundogs Unique Winter Skye

Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cabezon's Sir Barkley Guardian Of Ruff






Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 6 pts (2-3-0-2)
GCh Justlyd's Matter Of Fact

Best Of Opposite Sex
Seagypsy' N Tanaki's Ain't Misbehavin'

Best Of Winners: (2-3-0-2)
Seagypsy' N Tanaki's Ain't Misbehavin'

Best Puppy In Breed
Seagypsy' N Tanaki's Ain't Misbehavin'

Select Bitch
Ch Whoosh Robel Princess Nautique


Winners Bitch: (2-3-0-2)
Justlyd's When Friends Meet

Reserve Winners Bitch
Whoosh Supernova On The Move

Junior Puppy Bitch Class
1st Acostar Tanaki's Fire N Ice

12-18 Month Bitch Class
1st Justlyd's When Friends Meet

Open Bitch Class
1st Whoosh Supernova On The Move

Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB BigLuv's Let It Ride


Winners Dog: (1-0-1-0)
Zirkcreek Skyfall My Dragnhart

Canadian Bred Dog Class
1st Zirkcreek Skyfall My Dragnhart


Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Reigning's Stormstruck Wind' N Snow






Group 4 - Judi Elford Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   22
Group 2nd   
GChS Ryba's Skyfall
  Australian Terrier   21
Group 3rd   
GChS Empire Dreamaker Hot Tip
  Schnauzer (Miniature)   20
Group 4th   
Distaff Chuffed To Bits
  Staffordshire Bull Terrier   17
BPIG   
Ch Takala Trails Hazel
  Irish Terrier   N/A
Best Altered In Group   
Tolyn's Rocketman At Caliente
  Lakeland Terrier   0
Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Ryba's Skyfall



Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Elwha's Little Miss Clever Clogs


Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
GCh Rozehaven's Springtime Zephyr

Best Of Opposite Sex
GChB Brickfield Crusher

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Rozehaven's Eastern Haar

Best Puppy In Breed
Delicious Abernethy

Select Bitch
GCh Luxury Avenue's Freyja Of Rozehaven


Winners Dog: (1-1-1-2)
Rozehaven's Eastern Haar

12-18 Month Dog Class
1st Rozehaven's Eastern Haar


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Delicious Abernethy

Junior Puppy Bitch Class
1st Delicious Abernethy

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Braemar Scotch Broom Skywalker At Janmar


Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Singing Hills Banks The Win Of Traquaire

Best Puppy In Breed
Singing Hills Banks The Win Of Traquaire


Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Takala Trails Hazel

Best Puppy In Breed
Ch Takala Trails Hazel



Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ave Fraer Happy Star

Best Puppy In Breed
Ave Fraer Happy Star



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ave Fraer Happy Star

Junior Puppy Bitch Class
1st Ave Fraer Happy Star





Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Westham's Born This Way

Best Puppy In Breed
Ch Westham's Born This Way



Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChS Empire Dreamaker Hot Tip

Best Of Opposite Sex
Empire's Stargate To The Moon

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Dreamaker Flaming Fury

Best Puppy In Breed
Dreamaker Flaming Fury


Winners Dog: (1-1-1-0)
Dreamaker Flaming Fury

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Dreamaker Flaming Fury


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Empire's Stargate To The Moon

Senior Puppy Bitch Class
1st Empire's Stargate To The Moon

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Dunsmuir Glenby Devil's Sprite



Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rocglen Ginger Heliabel

Best Puppy In Breed
Rocglen Ginger Heliabel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rocglen Ginger Heliabel

Senior Puppy Bitch Class
1st Rocglen Ginger Heliabel

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kometa Rossi Kovid


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kometa Rossi Kovid

Open Dog Class
1st Kometa Rossi Kovid


Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Greentree Lady O'Cashel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Greentree Lady O'Cashel

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Greentree Lady O'Cashel

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Distaff Chuffed To Bits

Best Of Opposite Sex
Takala Trails Athena

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Distaff Chuffed To Bits


Winners Dog: (1-2-0-0)
Distaff Chuffed To Bits

12-18 Month Dog Class
1st Distaff Chuffed To Bits


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Takala Trails Athena

Reserve Winners Bitch
Distaff Dazzling Display

12-18 Month Bitch Class
1st Takala Trails Athena
2nd Distaff Dazzling Display

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Skyehigh's Video Game







Group 5 - Geraldine Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Hyclass Whole Lotta Shakin' Goin' On
  Pug   30
Group 2nd   
GChB Alderglen Siren Song
  Cavalier King Charles Spaniel   29
Group 3rd   
GChB MistyTrails Wyntr'Elise
  Havanese   28
Group 4th   Ch Debonne's Ojibwe Grand Chief   Pomeranian   17
BPIG    Debonne's Classic Showstopper   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group   
MistyTrails Wyntr'Lividus
  Havanese   0
Best Altered In Group   
Ch Sincity Lady Akasha
  Pekingese   0
Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Alderglen Siren Song



Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Arkland N Crystaljem's Diamonds Are Furever



Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Swifthaven Watcha Talk'n About



Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
White Fairy Angel Ornella

Best Of Opposite Sex
White Fairy Angel Chace

Best Of Winners: (1-2-0-0)
White Fairy Angel Ornella

Best Puppy In Breed
Spoildrotten's Let Me Love You


Winners Dog: (1-2-0-0)
White Fairy Angel Chace

12-18 Month Dog Class
1st White Fairy Angel Chace


Winners Bitch: (1-2-0-0)
White Fairy Angel Ornella

Reserve Winners Bitch
Spoildrotten's Let Me Love You

Junior Puppy Bitch Class
1st Spoildrotten's Let Me Love You

Open Bitch Class
1st White Fairy Angel Ornella

Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Suniren Pop The Prosecco Gleniren

Best Of Opposite Sex
Derrima Abracadabra

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Suniren Pop The Prosecco Gleniren

Best Puppy In Breed
Rae Anne's Top Gun


Winners Dog: (2-2-0-0)
Derrima Abracadabra

Reserve Winners Dog
Rae Anne's Top Gun

Senior Puppy Dog Class
1st Rae Anne's Top Gun

Open Dog Class
1st Derrima Abracadabra


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Suniren Pop The Prosecco Gleniren

Reserve Winners Bitch
Truluv's Fantasia

Junior Puppy Bitch Class
1st Truluv's Fantasia

Open Bitch Class
1st Suniren Pop The Prosecco Gleniren

Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Diaquiris Melody At Lionheart

Best Puppy In Breed
Diaquiris Melody At Lionheart



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Diaquiris Melody At Lionheart

Senior Puppy Bitch Class
1st Diaquiris Melody At Lionheart

Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
Ch Debonne's Ojibwe Grand Chief

Best Of Opposite Sex
GCh Cheyennes Precious Gem

Best Puppy In Breed
Debonne's Classic Showstopper



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Debonne's Classic Showstopper

Reserve Winners Bitch
Lilangelz Oh Yeah

Senior Puppy Bitch Class
1st Debonne's Classic Showstopper
2nd Lilangelz Oh Yeah

Open Bitch Class
1st Lilangelz Catching Rainbows

Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Hyclass Whole Lotta Shakin' Goin' On



Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Carmorosa's Pixie Dancer



Judge: Geraldine Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Spoildrotten's Center Of Attention

Best Of Opposite Sex
Spoildrotten He's The Boss

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Spoildrotten's Center Of Attention


Winners Dog: (1-1-0-0)
Spoildrotten He's The Boss

12-18 Month Dog Class
1st Spoildrotten He's The Boss





Group 6 - Barbara Arndt Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Wintergarden Litilann's The First Lady
  Poodle (Standard)   32
Group 2nd   Ch Ko's See Ya Later Gator   Dalmatian   27
Group 3rd   
Ch Daimler's Betty Boop At Klitsa
  Keeshond   26
Group 4th   
Ch Chowridge Xo Polar Crystal At Lionheart
  Chow Chow   25
BPIG   
Ch Chowridge Xo Polar Crystal At Lionheart
  Chow Chow   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kaliska's Bailey For Breakfast   Boston Terrier   0
Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 8 pts (3-4-1-1)
GChS Waylin's Song Of The South

Best Of Opposite Sex
Ch EQ Iowana's Beyond Belief At Kaliska

Best Of Winners: (3-4-1-1)
Luvaluv's Fire Burnin On The Dancefloor

Best Puppy In Breed
Luvaluv's Fire Burnin On The Dancefloor


Winners Dog: (3-4-1-1)
Waylin And Luvaluv Dante's Inferno

Reserve Winners Dog
Waylin N Fiveoclocks God Of Thunder

Junior Puppy Dog Class
1st Waylin And Luvaluv Dante's Inferno

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Waylin N Fiveoclocks God Of Thunder

Open Dog Class
1st Waylin's Who's The Boss

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Chowridge Xo Polar Crystal At Lionheart

Best Puppy In Breed
Ch Chowridge Xo Polar Crystal At Lionheart



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ko's See Ya Later Gator



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Archibull's Gotta Have Fayth

Best Of Opposite Sex
Baohuao's Best Endeavor At Atalaya

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Archibull's Gotta Have Fayth

Best Puppy In Breed
Atalaya's Black Dahlia


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Archibull's Gotta Have Fayth

Reserve Winners Bitch
Atalaya's Black Dahlia

Senior Puppy Bitch Class
1st Atalaya's Black Dahlia

12-18 Month Bitch Class
1st Archibull's Gotta Have Fayth

Open Bitch Class
1st Any Story Worth Telling Is Worth Telling Nala

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Daimler's Betty Boop At Klitsa



Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Maezhi Kiss Me Pretty

Best Puppy In Breed
Maezhi Kiss Me Pretty



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Maezhi Kiss Me Pretty

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Maezhi Kiss Me Pretty

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 4 pts (0-3-0-2)
GCh Wintergarden Litilann's The First Lady

Best Puppy In Breed
Vetset Play The Game

Select Bitch
Ch Reigate Dawin Rave On



Winners Bitch: (0-3-0-2)
Vetset Play The Game

Reserve Winners Bitch
Litilann's Hot Flash

Senior Puppy Bitch Class
1st Vetset Play The Game
2nd Tropheous Yennifer Of Vengerberg

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Litilann's Hot Flash

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Doreve's Island West Paladin

Best Of Opposite Sex
Friday The Thirteenth Of Island West


Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GCh Sealegends Magic In Moonlight

Best Of Opposite Sex
GCh Kojiros Party Girl

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Sealegends Flowers In The Spring

Best Puppy In Breed
Sealegends Flowers In The Spring

Select Dog
GCh Prime Moon Run The Risk


Winners Dog: (1-1-2-1)
Sealegends Moonlight Magic

Junior Puppy Dog Class
1st Sealegends Moonlight Magic


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Sealegends Flowers In The Spring

Junior Puppy Bitch Class
1st Sealegends Flowers In The Spring

Judge: Barbara Arndt

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChB Judo's Top Secret At Trekhond

Best Of Opposite Sex
Trekhond's Dressed For A Parti

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Trekhond's Dressed For A Parti

Best Puppy In Breed
Trekhond's Dressed For A Parti


Winners Dog: (1-1-1-0)
Sandon Im So Striking At Trekhond

Junior Puppy Dog Class
1st Sandon Im So Striking At Trekhond


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Trekhond's Dressed For A Parti

Junior Puppy Bitch Class
1st Trekhond's Dressed For A Parti



Group 7 - Judi Elford Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Woodside's Kahlua PP
  German Shepherd Dog   33
Group 2nd   
Ch Igor du Domaine de Bredenarde
  Berger Picard   31
Group 3rd   Ch Cardoness Omniscient Victress   Belgian Shepherd Dog   30
Group 4th   
Ch Mystic Suntime Supernova
  Shetland Sheepdog   25
BPIG   
Ch Mystic Suntime Supernova
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Wnr Dine Aways Holy Basil
  Australian Cattle Dog   0
Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ksenia's Trail Hunter

Best Puppy In Breed
Ksenia's Trail Hunter


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ksenia's Trail Hunter

Senior Puppy Dog Class
1st Ksenia's Trail Hunter

4-6 Month Dog Class
1st Wnr Dine Aways Holy Basil


Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Baywind Tailor Made In Tinseltown

Best Of Opposite Sex
Summerwind Cowboy Legend At Trekhond


Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
GCh Addlee's First Lady At Tiffany

Best Of Opposite Sex
Runningmtn Perfect Storm At Kelkary

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Kelkary's Touchstone Of Glenspey

Best Puppy In Breed
Runningmtn Perfect Storm At Kelkary

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
Ch Cardoness Omniscient Victress

Best Of Opposite Sex
GCh Omniscient Between Two Worlds

Best Puppy In Breed
Uniquity's Jumping Juniper Of Letekoe



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Kaizen's Hannah Nirvana

Reserve Winners Bitch
Uniquity's Jumping Juniper Of Letekoe

Senior Puppy Bitch Class
1st Uniquity's Jumping Juniper Of Letekoe

12-18 Month Bitch Class
1st Kaizen's Just Jia With Maggray

Open Bitch Class
1st Kaizen's Hannah Nirvana

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Igor du Domaine de Bredenarde



Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Border Lane Air On The G String



Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
Vanisle's Diamond Girl

Best Of Opposite Sex
Ch Prairiepine's Montego Bay

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Vanisle's Diamond Girl

Best Puppy In Breed
Vanisle's Diamond Girl

Select Bitch
Ch Snovalley Vividus Dancing In The Sun


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Vanisle's Diamond Girl

Reserve Winners Bitch
Ennismoor's Isle Of Arwyn

Senior Puppy Bitch Class
1st Vanisle's Diamond Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Ennismoor's Isle Of Arwyn

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Calibre's Golden Goose


Winners Dog: (1-0-0-0)
Calibre's Golden Goose

12-18 Month Dog Class
1st Calibre's Golden Goose


Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Snowventure Thunderstruck



Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChB Woodside's Kahlua PP

Best Of Opposite Sex
Canisphere's Cruise's Top Gun


Winners Dog: (1-0-0-1)
Canisphere's Cruise's Top Gun

Open Dog Class
1st Canisphere's Cruise's Top Gun


Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Ch Squarecote Royalty On The Move

Best Puppy In Breed
Blueshire's Big Ben


Winners Dog: (2-0-1-0)
Blueshire's Big Ben

Reserve Winners Dog
Island Bound Storm Warning

Junior Puppy Dog Class
1st Blueshire's Big Ben

Open Dog Class
1st Island Bound Storm Warning


Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
Ch Mystic Suntime Supernova

Best Of Opposite Sex
Ch Conspirito's This Girl's On Fire

Best Puppy In Breed
Ch Mystic Suntime Supernova



Winners Bitch: (0-3-1-1)
CoastalViews So Berri Delicious

Reserve Winners Bitch
Marpointe's Sophie's Choice

Junior Puppy Bitch Class
1st CoastalViews So Berri Delicious
2nd Longhauls Rainfall Warning

12-18 Month Bitch Class
1st Marpointe's Sophie's Choice

Judge: Judi Elford

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Khaskova's Worth The Wait



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Khaskova's Worth The Wait

Open Bitch Class
1st Khaskova's Worth The Wait

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit . We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By